SOEKARNO EN HATTA SPRAKEN VOOR HET K.N.I.P. Visserij-personeel komt op wachtgeld. WALCHEREN ARNEMU1DEN11 WERD KAMPIOEN Protest tegen uitgave van Schreieder's „Englandspiel" Scheepvaartberichten Gelooft U niet in de ooievaar? LET OP. Hij komt morgen 1 WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 „Overlopers" worden niet langer als lid erkend. Presidentsverkiezing vóór 15 Dec. Het K.N.I.P. (Republikeinse parlement) heeft' in zijn vergadering van Maandag een wetsontwerp aangenomen betreffende het hijzondere quorum voor de zesde vol tallige zitting van dit college. Deze zesde voltallige zitting zal rechtsgeldigheid heb- ben bij aanwezigheid van minstens de helft der leden plus één. Een besluit tot wijziging der Grondwet moet worden ge nomen met ten minste de stemmen van twee-derde der aanwezige leden. Ook is goedgekeurd een wetsontwerp, dat bepaalt, dat de voorzitter van de volksvertegenwoordiging de functie van president zal vervullen, ingeval de pre sident en de vice-president der Republiek Indonesië overlijden, aftreden of niet in staat zijn tijdens hun ambtsperiode hun functie te vervullen, zulks totdat een beslissing zal zijn genomen omtrent de vervanging van de drager der presiden tiële functie. Tenslotte werd een wetsontwerp goed gekeurd waarin wordt bepaald, dat de genen, die zijn overgelopen, dan wel zit ting hebben in de volksvertegenwoordi ging van een der deelstaten, niet worden erkend als lid van het K.N.I.P. REDEVOERINGEN EN HATTA. SOEKARNO President Soekarno heeft in de verga dering van het K.N.I.P. een redevoering gehouden, waarin hij er op wees. dat het nemen van een juist besluit, met betrek king tot de resultaten der Ronde Tafel conferentie een zware verantwoordelijk heid legt op de schouders van de leden. Moh. Hatta sprak zijn aangekondigde regeringsverklaring uit met betrekking tot de resultaten der R.T.C. en zeide daar bij, dat zij het beste behelzen, dat kon worden bereikt, namelijk de overdracht van de souvereiniteit door het Konink rijk der Nederlanden aan de R.I.S. Het denkbeeld dat bij de Nederlanders heeft voorgezeten, nl. om van de Unie een su perstaat te maken, kon niet worden ver wezenlijkt, dank zij de sterke wil van de Indonesische gedelegeerden. Hatta zeide, van het comité van voor bereiding een telegram te hebben ont vangen. dat de presidentsverkiezing vóór 15 December dient plaats te hebben. Daarom moet de ratificatie van de resul taten der R.T.C. door het K.N.I.P. voor 12 December haar beslag hebben gekre gen. Omstreeks 20 December zal een Indo nesische delegatie naar Nederland ver trekken. Ten aanzien van Nieuw Guinea zeide Hatta, dat op grond van het feit. dat het volk van Nieuw-Guinea nog niet in staat is zijn status op democratische wijze te bepalen en de Republiek Indonesia Seri- kat buitenlandse steun nog niet kan ont beren om over de moeilijkheden na de souvereiniteitsoverdracht heen te komen, Nederland beter in staat is Nieuw-Guinea le beheren. Dat Indonesië Nieuw-Guinea niet losliet, bewijst het feit, dat de re publikeinse delegatie het Nederlandse voorstel verwierp tot vorming van een con-dominium, hetwelk overheersing zou betekenen. Verder verklaarde Hatta. dat de Neder landse troepen, die op dat ogenblik van de souvereiniteitsoverdracht vrij van eni ge taak zijn, binnen zes maanden zullen repatriëren. De regering zal niet toestaan, dat een groot verschil bestaat in de positie der Nederlanders en buitenlanders. Ten aanzien van de macinebasis te Soe- rabaja, zeide Hatta: „Wij zijn tot deze stap overgegaan, omdat wij nog niet in Visverbruik èrv export bleven te laag. Nu do IJmuidcr trawlervloot bin nenkort geheel stil komt te liggen, zal een directe ontslagenreeks hiervan niet het gevolg zijn. De gedupeerden worden op wachtgeld gesteld voor een duur, die van de diensttijd afhangt. De Centrale Bond van Transportar beiders zal zich ten sterkste verzetten tegen ontslagen, als het zover mocht komen, aldus meldt „Het Parool". In werknemerskringen heeft men deze jongste maatregel al zien aanko men, zij het niet in alle consequen ties. Wat men de reders verwijt is, dat zij de lonen van de werknemers als norm nemen waar het bestaan van de visserij van afhangt. In deze kringen is men er dan ook van over tuigd, dat stopzetting van do visserij een eenzijdige dwangmaatregel van de reders is om te trachten bij een eventueel nieuw contract voor de Noordzeevisserij per 1 Januari do ga ges flink te verlagen. DE REDERS. De reders hebben ook verwijten, nl. dat de redering, vooral voor de Ba- rendszeevisserij geen garanties heeft gegeven. Algemeen wordt .chter be seft, dat de reders deze stap ook niet uit weelde gedaan hebben. De buiten wereld merkte voor het eerst van de ernstige moeilijkheden in het bedrijf toen de reders 14 Juli een opvang-re- geüng voor verse haring bekend maakten, die elf dagen daarna al in werking moest treden. Een opvang- regeling voor makreel volgde in Oc tober en de volgende maand een voor verse vis. Het visverbruik in eigon land is vooral vergeleken bij andere visserij- landen uiterst laag. De export bleef beneden iedere verwachting, het experiment van de verse visserij op de Barendszee werd een fiasco. Zo kwam men tot deze zeker door ieder betreurde maatregel. TOCII EEN TRAWLER VERTROKKEN Dinsdagmiddag is de IJmuidense mo tortrawler „Medan Y 57" van de N.V. Visserij MedanBatavia, naar zee vertrokken. De reder verklaarde, dat door interne en bijzondere omstandig heden in zijn bedrijf, de mogelijkheid aanwezig is, dat de trawler blijft va ren. De reder voegde er nog aan toe, dat hij overigens geheel op het stand punt van de redersvereniging staat. staat zijn de lange kustlijn met drie of vier schepen te bewaken in geval van een grote aanval van de zijde eenér grot? mogendheid. Om die reden werd van de Nederlandse vloot geleend. Deze kwestie komt na één jaar wederom in behande ling". VOLTALLIGE ZITTING. In de vergadering van Dinsdagochtend van het voltallige K.N.I.P. bedroeg het aantal aanwezige leden 260, waarmede niet het voorgeschreven quorum van twee derde van het totale ledental (over de 500) was bereikt. Ter vergadering werd evenwel mededeling gedaan van de nieu we regeling, op 5 dezer door het werk comité van het K.N.IJP. aanvaard en wel ke op dezelfde dag dooi- president Soe karno werd bekrachtigd, welke uitslui tend voor de stemming over de resultaten van de Ronde-Tafel-Conferentie het quorum de helft plus één zal bedragen. Daardoor was met de aanwezige 260 leden het quorum dus wel bereikt. ONTRUIMING VAN GEBIEDEN. De Sultan van Djocja is Dinsdag te Bandoeng aangekomen voor het voeren van besprekingen met de regering van Pasoendan inzake het handhaven van orde en rust gedurende de overgangstijd. Woensdag zal hij zich naar Semarang en Donderdag naar Soerabaja begeven. Uit Medan meldt Aneta, dat gedurende het weekeinde geheel Zuid-Tapanoeli door de Nederlandse troepen is onruïmd. Blijkens een communiqué van de com missie voor het staken van het vuren in Tapanoeli is het de bedoeling, dat geheel Tapanoeli vór 14 December zal zijn ont ruimd. Ook Sibolda op Sumatra werd ontruimd. Verscheidene Nederlanders zijn uit Sibol da te Medan aangekomen, alsmede Ne derlands planters uit Tapanoeli. alwaar het beheer der ondernemingen grotendeels is toevertrouwd aan Indonesiërs. (ingezonden mededeling) Wie na tafel prompt brandend maag zuur naar de keel stygt en de ge. rhigste hap eten verkeerd valt' kan van de ene dag op de andere van dat nare verschijnsel verlost worden. Simpelweg altijd een paar Rennies bij de hand houden. Daar mee wordt binnen een paar minuten de hevigste aanval van zuurbranden op de maag geblust. Daar is geen langdurige kuur voor nodig met in onzekerheid afwachten wat het re sultaat zal zijn, want Rennies geven die heerlijke verlichting binnen en kele minuten van geval tot geval. Voor wie moeilijk medicijnen slik ken: Rennies zijn nog lekker ook! Gewóón laten smelten op de tong. Geen glazen water, geen nare na smaak: alléén die zuurbrandend© pijn gaat weg, zó maar. 'n Uniek middel, die Rennies, die eigenlijk ieder mens bij de hand moet houden, altijd en overal. Laatste greppel in de N.O.-Polder gereed. Dinsdagmiddag is tussen Emmeloord en Urk in de N.O.-polder de laatste 300 me ter lange greppel getrokken. Daarmede is de elementaire ontginning van het nieuwe land voltooid. Bij deze officiële gebeurtenis waren de directie van de Wie- ringermeer, de oud-directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, ir. de Blocq van Kuffeler en vele anderen aanwezig. Een speciale ovatie werd gebracht aan de drie arbeiders, die in 1941 de eerste greppel groeven en daarmede een begin maakten met het grote werk, dat thans gereed is gekomen. Van de toekomstige bevolking van de polder is intussen nog maar een achtste deel aanwezig. De aanwas gaat echter snel. Begin 1950 hoopt men weer 3000 hectare grond te verpachten, terwijl voor Walcherense boeren 30 bedrijven beschik baar komen. Door middel van montage- bouw hoopt men het bouwtempo nog te versnellen. Medegedeeld werd nog, dat de oogst 1949 ongeveer 20 millioeu gulden zal opbrengen. Douane sloeg goede slag in Bergen op Zoom. Douaneambtenaren hebben dezer da gen een goede slag geslagen in Ber gen op Zoom. Tijdens huiszoekingen kwamen honderden horloges, nylon kousen en regenjassen voor de dag. Een ambtenaar in Putte vlakb- de Belgische grens wist bij verrassing een auto aan te houden vol met hon derden voiles en een grote partij ny lonkousen. De vrachten waren bestemd voor Roterdam en Amsterdam. De to- f tale waarde van het in beslag geno- j men goed loopt in de tienduizenden. I Gelukstelegram van Adenauer aan Churchill zoek geraakt. Dr. Adenauer zond Churchill met zijn verjaardag- een g-elukwenstele- gram, waarop de Britse ex-premier, volgens de „Exchange Telegraph" antwoordde .Bedankt voor uw goe de wensen met mijn verjaardag, waar van ik via de pers in kennis ben ge steld". Het Wad meldt dat dr. Aden auer thans een onderzoek heeft doen instellen, om te weten te komen waar. om Churchill zijn telegram niet heeft ontvangen. Wijziging LQ.-wet door Tweede Kamer goedgekeurd. De Tweede Kamer had verleden week de eindstemming over het wets ontwerp tot wijziging van de lager onderwijswet 1920 aangehouden. Thans is het wetsontwerp z.h.s. aan genomen. De heren Zandt (St. Ger.) en van Dis (St. Ger.) zomede de C.P.N. kregen aantekening, dat zij geacht willen worden tegen te hebben ge stemd. K.N.V.B., aid. ZEELAND. Groede van de kop verdrongen. zondagcomp le KLASSE A. Cortgene had niet al te veel moei te om de Lewed. Boys er onder te houden (3—6) welke laatste dus de rode lantaarn blijft voeren terwijl Cortgene in de kopgroep bleef zonder het leidende Hansw. Boys nog ernstig te kunnen bedreigen. Nummer voor laatst Volharding '32 kon ook niet tot winst komen en de Nooiman- nen gingen met de winst strijken (2— 1) terwijl 's-H. Are,idskerke en Krui- ningen broederlijk deelden (2—2) waarvan de laatste wel het meeste profijt trok. Ie KLASSE B In deze klasse word Groede van de kop verdrongen door Koewacht en PSK die beiden weinig medelijden met hun tegenstanders toonden. De eerste won tenminste met 7—0 van Red Star en "°SK stuurde Zuidzande met een 6—0 nederlaag huiswaarts. Hekkensluiter DSW trok weer aan het kortste eind, thans tegen Graauw VOETBAl Nederlands elftal volgend jaar twee keer tegen Engelse B-ploeg» Het Nederlands elftal zal op uitno diging' van de Engelse voetbalbond Woensdag 22 Februari in Engeland een wedstrijd spelen tegen het En. gels B-elftal. Op 17 Mei zal dan in Rotterdam of Amsterdam de return match gespeeld worden. TAFELTENNIS DE TAFELTENNISCOMPÉTITIE. SOS II—De Schelde II 3—7. Back—Bleuel 0—1: HillemanKlop- meijer 0—1; de Jong—Engelse 01; Hil leman—Bleuel 1—0; Back—Engelse 0—1; de Jong—Klopmeijer 1—0; Hilleman—En gelse 0—1; de Jong—Bleuel 1—0; Back— Klopmeijer 01: Back/Hilleman—Kiop- meijer/Engelse 0—1. Sla Raak V—PZEM II 2—8. HooydonkCamper 01; Nieuwenburg —Wouters 01; JerasHuser 1—0; Nieu wenburg—Camper 0—1; Hooydonk—Huser 0—1; Jeras—Wouters 0—1; Nieuwenburg— Huser 0—1: Jeras—Camper 0—1; Hooy donk—Wouters 01; Nieuwen burg/Jeras —Camper/Wouters 1—0. PZEM III—Sla Raak III 1—9. Kooman—Roovers 0—1; Lange jan—van Sluys 01; Jansen—v. d, Ven 10; Lange- janRoovers 01; Koomanv. d. Ven 0 1; Jansen—van Sluys 0—1; Langejan— v. d. Ven 01; Jansen—Roovers 0—1: Kooman—van Sluys 0—1; Kooman/Lan. gejan—Roovers/van Sluys 0—1. Auteurs gooien ruiten van uitgeversfirma in. Uit protest tegen bet uitgeven van Schreieders „Englandspiel" hebben Maandag in Amsterdam een aantal letterkundigen en journalisten ver scheidene ruiten vernield van het pand van de Uitgeversmij. Van Hol- kema en Warendori'. Zij hadden een exemplaar van het boek in tweeën gescheurd en om een paar stenen ge wikkeld. Op beide stukken was, al dus „Het Vrije Volk", geschreven: „Namens dc doden van het England spiel". Na hun „revolutionnaire" daad trok de groep demonstranten, bestaande uit de heren Bertus Aafjes, R. Blij- stra, A. van Domburg, Jac. Gans. H. Gomperts, Han Hoekstra, Gebriël Smit en Sal Tas naar het politiebu reau. Hier werd door enige glim lachende agenten proces-verbaal op gemaakt. (21) dat zich daardoor iets verder van de fatale plaats verwijderde. Ie KLASSE C. Op Schouwen werden spijkers met koppen geslagen. Het gevaarlijk op dringende Zierikzee III kon het in en tegen Burgh niet x'edden en met liefst 71 moest de terugtocht worden aan vaard en Burgh blijft het leidende Zonnemaire ernstig bedreigen. Di'ei- schor toonde zich duidelijk de meer dere <50) over Renesse maar de winnaars zullen wel geen rol meer spelen voor de bovenste plaats. VERDERE UITSLAGEN Res le klasse B. Oostburg II— Hoofdplaat II 1—2; Clinge II—Honte- nisse II 3—1; Sluiskil IICorn Boys II 1—2; Aardenburg II—Steen II 42. 2e klasse E. Burgh IIZierikzee IV 7—1. 3© klasse C. PSK II—Zuiddorpe II 2—1; Hontenisse IVClinge III 41. Allo andere wedstrijden werden af gelast. ZATERDAGCOMP. le KLASSE. Slechts één wedstrijd vond door gang en wel die tussen Wissekerke I en VCK I, waarbij de punten werden gedeeld wat eerstgenoemde best van pas kwam. 2e KLASSE C Het kleine programma bracht toch nog de eerste kampioen in Zeeland. De reserves van Arnemuiden klopten de Meeuwen met 09 en konden zich daardoor do eerste kampioen noemen. Proficiat jongens. Nieuwland stelde teleur door zich in eigen huis een punt door Serooskerkc II te laten ont futselen (22). JUNIORENCOMP. Noormannen IZeeuwen II 01. Allo overige wedstrijden afgelast. Officiële publicaties. AUDIËNTIE VAN DE COMMISSARIS DER KONINGIN. De gewone audiëntie van de Commis saris der Koningin in Zeeland op Don derdag 8 en 15 December a,s. /.al niet doorgaan; inplaats daarvan Maandag 12 December n.m. 2 uur. FILMS. Jacht zonder genade. „Crime doesn't pay" zeggen de Ame rikanen de misdaad betaalt niet af. want vroeg of laat wordt hij, die er zich aan schuldig maakt, tóch gegre pen. De nooit eindigende reeks tril lers en sensatiefilms toont ons dat aan. De jongste aflevering in deze serie is het Engelse product Klopjacht (Electro-M'burg). Twee arrestanten slaan op de vlucht. De ene is eigen lijk geen echte misdadiger en geeft zich al spoedig aan, maar de andere 'n „zware" jongen, die voor moord niet terugdeinst verzet zich tot het uiterste tegen een tweede arrestatie. De politie opent de jacht op hem en deze achtervolging, waarbij de man (een vooi'treffelijke rol van Jack War ner), tot een opgejaagd dier wordt ge degradeerd. vormt het hoofdthema van deze film. De regisseur, Alfred Roöme, beschikte niet over het talent van een Carol Reed en zijn film werd dan ook geen meesterwerk zoals „Old Man Out", maar hij slaagde er wel de gelijk in het afgrijselijke van een der gelijke mensenjacht, die toch gebeurt in het belang van de samenleving, te suggereren. Ook hier straft het kwaad zich zelf: de misdadiger vlucht ten slotte in uiterste wanhoop door een mijnenveld en vindt daar een ramp zalig einde. Draaide voi-ige week in Middelburg de historische kleurenfilm Virginia City, thans gaat in Vlissingen eveneens de in kleuren opgenomen Wild-Westfilm Virginia (Luxor). Ook voor de overmoedige Steve en de booshartige Trampas betaalt de mis daad, i.e. veediefstal, niet af: de eer ste wordt gehangen, de tweede krijgt aan het slot zijn lesje en dat alles wordt bewerkstelligd door een boom van een Virginiër, die zijn beloning vindt in de liefde van een meisje uit Nieuw-Engeland. De gebruikelijke kost dus, gekruid met goede kleuren fotografie, de benodigde spanning en verdienstelijk spel van Joel Mc Crea, Sonny Tufts en Brian Donlevy. Vlissingen aangekomen. 5 Dec.: Hooge- land v. Antwerpen; Tinda v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken, 5 Dec.: Sambre n. Parijs; General Guisan n. Genua; 6 Dec.: Noordwijk n. Stettin; Swallow n. London: Acclivity n. Londen; Glashaven n. Kopenhagen; Amazone n. Drogheda; Tinda n, Hensingborg. Gepasseerd naar Antwerpen, 5 Dec.: Arkeldijk v. Londen: Merwede v. Cape town; Ary Scheffer v. zee; 6 Dec.: Wel tevreden 7 v. zee. Gepasseevd van Antwerpen, 5 Dec.: Aalsdijk n. Rotterdam; Jo n. Londen; 6 Dec.: Alnati n. Hamburg, SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Op 5 December. Cassino, Hooglander. Germania, Visser. Storno, Wagenmakers. Knollendam, Duin- nteyer. Haai, Brouwer, Eban, Leimberg. Leendert Pieter, van Groezen, Telegraaf 20, de Ruyter. Telegraaf 4, Heijstek. Te legraaf 12, de Jong. Peter Louise, van Bispen, allen naar Rotterdam. Stad Am sterdam 7. Schouwenaar. Amstel 9, «illen naar Amsterdam. Johanna, Pieterman, naar Gorinchem. Clacor, van Vliet, naar Amsterdam. Transporteur, Droog, naar Broek op Langendijk. Onderneming, van Wel, naar Broek op Langendijk. Rijn Schelde 6. Verberght, naar Lith. Linquen- da, Hoogeveen, naar Hoogevcen. IJsel- stroom, Jonkman, naar Puttershoelc. Jo hanna, Bijl, naar Den Haag. Alverna, De Geus, naar Heerjansland. Ambulant, dc Waal, naar Sloten. De Hoop Geleidt Ons, Versloot, naar Alphen aan de Rijn. Flod 2, Smedeman, naar Schiedam. Albatros 3, IJseldijk, naar ICralingscheveer. Lida, Padmos, naar Velsen. Preference 7, van Wingen, naar Dordrecht. Res nova, Hove- stadt, naar Werkendam. Energie 2. Nor- bart, naar Breda. Elisabeth, den Boer, naar Delft. Irma Marie, Bartels. Hamburg. Helena, Klunders, naar Dordrecht. St. Rosa, de Reuver, naar Velsen. Ewijk, Kleine. Grete, Eykema. Rijn Schelde 14. Verhagen, naar Duitsland. Maloya, Feen- stra, Albatros, Reljniers. Stad Hasselt. Neij, Isala 14, Bokslag. Rescape, Bracké. Johan, Hartmans. Riederalp, Meyer. A'i- ce, Acda. Tamina. Brand, Fraternité 9. de Haack. Gleoonjean, Jorens, allen naar Basel. Grace de Dieu 1, Barrois. Eben Haëzer, van Strjjdonck. Convoyanoe, de Roeck. Stad Amsterdam 8. Waterham. Waar zijn onze schepen Abbedijk 4 Dec. te New York. Amstel veen pass. 5 Dec. Str Messina. Annen- kerk 4 Dec. van P. Said naar Rotterdam. Boschfontein 5 Dec, te Kaapstad. Clavel- la p. 5 Dec, Algiers naar Curacao. Diana 3 Dec. te Beiroet. Draco 4 Dec, te Gdynia. Hast I 3 Dec. te Oporto. Java pass. 5 Dec. Malta. Kedoe 5 Dec. te Casablanca. Kota Inten pass. 5 Dec. Socatra naar Aden. Laertes pass. 5 Dec. Perim. Nederland 5 Dec. ten Z, van Kreta. Nieuw Holland p. 5 Dec. Makassar. Oranje pass. 5 Dec. Sa- bang naar Singapore Poelau Laut 4 Dec. te Suez. Pygmalion 5 Dec. te Curagao. Boissevain 6 Dec. te Mauritius verw. Di- 5 Dec. te Alexandrië. Klipfontein 6 Dec. te Teneriffe. Kota Inten p. 5 Dec. 21 Guardafui. Malampus 3 Dec. van Colom bo naar Amsterdam. Ondina 5 Dec. van Miri naar Singapore. Phrontis 5 Dec. te Makassar. Poseidon Dec. te New York, Pr. Willem HI 6 Dec. te Gibraltar. Rid derkerk 4 Dee. te Singapore. Rondo 5 Dec, van Port Spain naar Kaapstad. Ros- sum p, 5 Dec. Gotland naar Amsterdam. Stentor p. 5 Dee. St. Vincent naar Rotter dam. Tarakan pass. 5 Dec. Ceylon naar Amsterdam. Tawali 5 Dec. van Singapore naar Fenang. Waterman pass. 6 Dec. Mal ta naar Batavia. Willem Ruys pass. 5 Dec. Belawan naar Ned. Zeeland p.' 5 Dec. 7 Ouessant naar Java. Zuiderkruis pass. 5 Dec. Perim naar Ned. President Elnaudi van Italië hééft de dirigent Arturo Toscanini tot senator voor het leven benoemd, omdat deze kunste naar op artistiek gebied het vaderland grote diensten heeft bewezen. De baritonzanger Gerard Zalsman is 78 jaar oud, te 's-Gravenhage overleden. De teraardebestelling is in stilte geschied op Nieuw-E'jk en Duinen. Vlissingen Opening Hervormd Jeugdgebouw Zaterdagavond wordt het Herv. Jeugdgebouw aan het Bellamypark te Vlissingen, het Jan van Boven huis door burgemeester mr. B. Kolff officieel geopend. SINTERKLAAS BIJ DE SCHOOLJEUGD Dinsdagmiddag bracht de Sint, vergezeld van twee Zwarte Pieten, een bezoek aan de Vlissingse H.BS- ers, die bijeengekomen waren in het Concertgebouw. Aan de leraren wer den de gebruikelijke gesehenken over. handiga, terwijl er voor de leerlingen ook geschenkjes waren. De Sint sprak er zyn teleurstelling over uit, dat er de laatste tijd zoveel mensen rondliepen die hem trachten 'te imi teren, maar h$j toonde aan dat hij de „ware" Sint was. Een HBS-strykje zorgde voor dansmuziek. De kleuters van de buurtvereniging Dishoekstraat en Omgeving werden in de Kleuterschool in de Glacis- straat met een bezoek van de Sint vereerd en natuurlijk getracteord Piet strooide peperboUen en zij kre gen ieder ©en kleine surprise. SINT NICOLAAS IN WEDEROPBOUWKAMP Dinsdag was voor de arbeiders in 't Wederopbouwkamp te Vlissingen een Sinterklaasavond georganiseerd, het geen mogelijk was, naar de heer J. C. Oversteegen in zijn openingswoord meedeelde, door veel financiële en andere materiële steun. Het program werd vrijwel geheel door de arbeiders zelf verzorgd. Al leen de accordeonist H. v. d. Linden, speelde tussen de nummers door vlot te populaire melodieën. Na een kort openingswoord van de heer Oversteegen speelden twee ge broeders. een op zijn guitaar, en de andere fluitend op zijn vingers, (Ingezonden Mededeling) Marktberichten VEILING „WALCHEREN". Op 6 December 1949. Fruit. Appels: Goudreinet 17—35: Jona than 19—34; Appels fabriek 12—19; Toma ten 28—31; Peren: Gieser Wildeman 17— 27; Beurré Alex, Lucas 11—30; Beurré Diel 3—25; St. Remy 11—13; Comtesse de Paris 10—22, alles per kg. Groenten: Andijvie 5—47; Bloemkool I 17—50; idem II 16—28; idem III 8—12; Rode kool 6—15; Savoije kool 12—26; Boe skool 7—16; Witte kool 7—9; Bospeen 8 —32; Peen (kg.) 5.5—10; Kroten (kg.) 0— 10; Witlof 39—73; Prei 18—34; Uien 4— 10; Spruiten 12—91; Veldsla 42—61; Kool rapen 11—12. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 6 December. Exportgarnalen 1508 kg.: 1,11—1.45; Schar 154 kg.: 46—54; Bot 135 kg.: 58—67; Wijting 112 kg.: 31—40; Ongesorteerde vis 43 kg.: 48—64. VEILING „ZUID-BEVELAND". OP 6 December 1049. Appels: Goudreinettcn 10—33.40; Jona than 8—49; Zure Bellefleur 7—25.50; Cox Oranje Pippin 3543; Gron. Kroon 6— 15; Golden Delic. 826.70; Bramly Seed ling 517; Sterappel 14—21; Zoete Cam- pagner 8—19; Zoete Ermgaarde 5—24; Zoete Bellefleur 5—16; Kroetappels 4—8; Peren: Doyenne du Comise 57—103.10; Conference 1453; Comtesse de Paris 3 35; Br. Alex Lucas 38—51; Groene Ciiau- montel 5—12; Ernile 'd Heyst 4—17; St. Remy 717; Pondspeer 5—14.20; Gieser Wildeman 4—20; Kleipeer 3—13,30; Diver sen: Druiven 139—165; Mispels 24, alles per 100 kg. EIERMARKT GOES. Gr. kipeieren 15% cent; Vullschaligen 13 cent; Poelje eieren 11 cent. VISMIJN BRESKENS. In dc week van 27 Nov—3 December. 12,007 kg. export garnalen van t 3,39— 0.86; 580 kg. binnenland garnalen max. prijs: 716 lig. bot vail f 0.55—0.18; 354 kg. schar van f 0.69—0.50; 1718 kg. wijting van 0.22—0.02; 1940 kg. savdijn van f 0.38— VEEMARKT ROTTERDAM. Van 5 December. Aanvoer naar schatting 657 vette koeien; 4 gras kalveren; 6 nuchtere kalveren; 103 schapen of lammeren. Aanvoer in totaal 770 dieren. Vette koeien le kw. 180/175, 2e kw. 160/175, 3e kw. 140/155 cents per kg.; Lammeren: le kw. 175 ct., 2e kw. 155 ct.. 3e kw. 145 ct„ per kg. Vette koeien: flinke aanvoer. Willige handel. Dc prijzen van vorige week wa ren gemakkelijk te handhaven. Enkele boven notering. Lammeren: aanvoer als vorige week. Handel redelijk. Prijzen iets stijver. enkele aardige nummers. Hierna de clameerde de heer W. de Witte van de Ned. Heide Mij, na enkele zake lijke mededelingen te hebben gedaan. Nadat een van de arbeiders als „vuur vreter" zijn kunnen ten beste gaf, kwam een groepje Belgen op het to neel, die met hun kostelijke avontu ren met een jeep, de zaal uitstekend amuseerden. Een der Belgen bleek een zeer goed conferencier te zijn. Een andere Belg droeg het bekende ge dicht van Guido Gezelle: „Boerke Nacs" voor. Namens de contact-commissie en de culturele commissie van de DUW sprak nog de heer J. v. d. Hinst, deze uitte zijn voldoening over de gezelli ge avond. Het Brabantse gedeelte van de avond werd verzorgd door Piet van 't Heike, die in een gedicht op het blijven of gaan steunen van de vakorganisatie aandrong. Als dank voor do uitstekende orga nisatie liet ir. P. Ph. Steneker, na nog enkele woorden gesproken te hebben, de heer Oversteegen door 'n viertal potige kerels door de zaal dra gen. Uit naam van de Sint werden na afloop de arbeiders geschenken voor henzelf en hun familie overhandigd. VLISSINGEN. lieden: Alhambra: Jody cn het Herten- jong, 7 cn 9 uur; Luxor: Virginia, 8 uur; Concordia: K.L.M.-film ..Over Caraïbische stranden". Morgen: Alhambra: Jody en het Her- lenjong, 7 en 9 uur; Luxor: Virginia, 8 uur: StrandhoteJ; Godfried Bomans met „Dc wereld gezien door het oog van een meikever". Westkapelle TERUG UIT INDONESIË. Uit Indonesië koerde dezer dagen in Westkapelle terug soldaat P. v. Rooyen. Van het ouderlijk huis en de woning van zijn werkgever wapperde de driekleur. Het hoofd van de gemeente gaf blijk van zijn belangstelling. De collecte gehouden op dankdag voor het gewas te Wemeidingc. heeft met in begrip van de collecte voor de zending "35,82 opgebracht. Nederland 1948 (3%) 100% 98% dito 1847 (3%) 3 98% dito 1937 3 97% 97% Dollar-lening 1947 3% 95 86 Investeringscert, 2 98',2 98% Nederland 1962—64 90% Nederland 1902—64 mi 80 99% Nederland N.W.S. 2% 80 Spaarc. a f 100 2%T 100 Ti 101 Indie 1937 A 3 94% 94% Grootboek 1946 3 97 97 Ned. Ind. Hand. B 101% 101 Ned, Handelmij. 157 159% AKU 184% 183% Bergh's Jurgens 305 306% Calvé-Delft 146% 146 Centrale Suiker 190 192 Kon. Ned. Hoogovens 205 205 Unilever 247% 245% Ned. Kabelfabriek 286 295% Philips 241%. 239 Wilton Feyenoord 157 154% Biliton 360 363 Kon. Petrol. Mij. 307% 301 Amsterdam Rubber '.33 128% H.A. Lijn 31% 159% Kon. Faketvaart 12 141 Ned. Scheepv. Unie 45% 143% Rotterdamse Lloyd 35% 135 Stv. Mij. Nederlar'1 43% 142% Handelsver. A'dan 18 145% Deli Batavia Mij 11 107% DeU Mij. .35% 132% Anaconda 27% 27% Bethlehem Steel 91% General Motors 70 70% Shell Union 39% 39% Baltimore Spw. 7% Miss K.T. Spw. 3% New York Centr. Spw. 9% Pennsylvania 13% 13% Amsterdamse Beurs 5 Dec. 6 Dcc. Afgaande op de lagere koersen, die de beurs liet zien, was men geneigd te zeg gen, dat het beeld van de markt Maandag iets to sterk geaccentueerd is geweest. Dinsdag, gaf het publiek er de voorkeur aan een afwachtende houding aan te ne men. mede in verband met de begonnen Kamerdebatten over de resultaten van de R.T.C. Winstnemingen droegen er toe bij het koerspeil te drukken, waardoor de op gaande lijn werd onderbroken. Belang rijke fluctuaties waren er wel niet, maar na het lagere openingspeil viel in het verdere verloop geen herstel te bespeu ren, zodat de markt zw«tk sloot. KOLONIALE BANK WORDT HERDOOPT IN CULTUURBANK. De Koloniale Bank N.V. te Amsterdam heeft een buitengewone vergadering uil geschreven. waarin een statutenwijziging zal worden behandeld, volgens welke de vennootschap de naam zal dragen van: Cultuur-, Handel- en Industrie-bank Cultuurtuin k) N.V. Burgerlijke Stand OOST- EN WEST-SOUBURG, Bevallen: C. Jacobse—Sturm, z.\ T, H. KnookDriesprong, d.; J. M. Wolters Roose, 2 z.; J. van Ruiten—Dellebeke, z.; H. M, Berwald—van Rikxoort, z,: p. Ver- maatLouwerse, z. Ondertrouwd: H. K. Heuvelman. 27 j. en C. P. E. Millenaar. 28 j. Getrouwd: J. de Keizer. 34 j. en M, Marijs, 21 j.; J, de Graaf, 36 j. en L. Lijnse. 35 j.; C. Bimmel, 20 j. cn M. C. eie Wolf. 21 j. Overleden: J. J. Eencnnaam. 78 j.; C. Dnniëlse, 67 j. ZOUTELANDE. Bevallen: M. dc Groot—de Wolf. z.; P. van Leerdam—dc Jonge, z.; F. Maljaars Jakobsen, d.; G. Bosman—van Werven, d. Getrouwd: F. Vos, 25 j. en T, Dinge- mans, 22 j. KORTGENE. Bevallen: M. Groenleer—van Damme, d.; A. GouloozeKorsuize, z.; P. de FouwVerburg, d.; M. Houterman Heljnsdijk, d. Getrouwd: J. Rozel, 30 j. en W. Eiken hout, 27 j.; G. Eikenhout, 34 j. en C. H. Schrier, 29 j.; P. Smit, 27 j. en C. Kors- huize, 26 j.; L. A. Verburg. 19 j. en P. H. de Koster, 19 j. Overleden: C. van der Maas. 70 j.: W. A, Koets, 18 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5