Zware verantwoordelijkheid drukt op de C.H.- en V.V.D.-fracties NIEUWS UIT ZEELAND Beslissing over het R.T.C.-resultaat nog steeds onzeker Volgend jaar weer een dienst Vlissingen-F olkestone. DR. DREES WERD UITGEJOUWD sBVVBNenLBV^ANTEN jT-genda F. P. 0. M. Koch overleden Penningmeester van voetbalclub verduisterde verenigingsgelden 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 „Geen Rijkseenheid, mede dank zij de heer Weiter". In de avondzitting van de Tweede Kanier z\jn weer enige fractie leiders aan het woord gekomen. Jhr. v. d. Goes van Naters vertolkte het standpunt van de F. v. d. A. De meeste belangstelling ging uiter. aard uit naar de speeches van de heren Tilanus en Oud en het was vooral laatstgenoemde spreker, die duidelijk maakte hoe belangrijk de houding van de C. H. en de V.V.D-fracties in deze is. Er drukt een verantwoordelijkheid op ons, zo zeide Kotterdams bur gemeester, en die drukt heel zwaar. Want wat gebeurt er, wanneer uit onze fracties niet de vereiste 8 stemmen komen voor de tweederde meerderheid De heer Tilanus verklaarde tenslotte zijn vertrouwen te willen schen- ben, ware het niet, dat er twee donkere schaduwen waren: de grond- wetskwestie en het zelfbeschikkingsrecht. Het verdere verloop van de debatten zal moeten leren, hoe ten slotte de houding van de C. H..fractie bij de beslissing zijn. De heer Weiter zette zijn afge broken rede voort. Hij uitte daarin de vrees, dat Nederland, losge scheurd van zijn Aziatische gebieds delen. een derderangstaat zal wor den. Men beweert, dat er nu al een strijd gaande is tussen de beide An gelsaksische machten om de buit, die Nederland prijsgeeft. De het-r Welter was er van overtuigd, dat ons volk zich niet achter het kabi net zal stellen. Het enige antwoord achtte hij „neen". DE HEER TILANUS. De fractieleider van de C. H. U., de heer Tilanus, die vervolgens aan het woord kwam, achtte de be slissing, die thans genomen moet worden van diepgaande betekenis. Deze wellicht laatste gelegenheid om over de Indonesische kwestie te spreken wilde spr. niet gebruiken voor onderling debat, maar om verantwoording jegens regering en volk af te leggen voor het stand punt, dat hij steeds heeft ingeno men. Ontstellend vond hij de licht vaardigheid, waarmede men soms een oordeel meent te kunnen geven over een zo moeilijke kwestie. De heer Tilanus ging nog eens in het kort de voorgeschiedenis na. waarbij hij opmerkte, dat de oorlog een onvermijdelijke ontwikkeling op pijnlijke wijze heeft verhaast. Was 't niet verstandiger geweest in 1938 de petitie-Soetardjo niet geheel af te wijzen? De meerderheid in de Kamers heeft thans bepaalde dingen aan vaard en tegen de gevolgen kon men zich niet verzetten. De afwik keling der militaire aangelegenhe den heeft tenslotte een oplossing gekregen, die niet onaanvaardbaar 13. Ook bracht de heer Tilanus lof aan de minister van overzeese ge biedsdelen voor de vervulling van zijn welhaast bovenmenselijke taak. Spr. vroeg zich af of het wel ver standig is van de Minahassa. Am- bon en Timor om een afwijzende houding aan te nemen Is het niet beter mede de schouders er onder te zetten in 't belang van de jonge staat Dit doet niets af aan spr.'s waardering voor het zelfbeschik kingsrecht. Indien het ontwerp wordt aangenomen, moet echter het uiter ste gedaan worden om aan de wen sen van deze gebieden tegemoet te komen. Het belang der bevolking van Nieuw Guinea eist, dat de Neder landse souvereiniteit hier blijft ge handhaafd. Door de vervroegde souvereini- teitsoverdracht staat het lichaam, .•aaraan de overdracht zal geschie den, niet in voldragen vorm voor ons en dat stelt veel weer op losse schroeven. Het komt hier op ver trouwen aan. Durft men het aan? Spr. wilde niet zeggen, dat de souvereiniteitsoverdracht niet min of meer 'n sprong in het duister is, niet, dat de Unie 'n lichte construc tie is, maar vvèl een constructie, waarvan men het voorbeeld tever geefs in de wereld zoekt, doch waarin ontwikkelingsmogelijkheden schuilen. Snydt; men die af, dan geeft men een schok aan het vertrouwen, die naar hjj vreest onherstelbaar zal zyn. Op het vertrouwen komt het aan. Tenslotte verklaarde de heer Tilanus, dat h\j persoonlijk zijn vertrouwen :ou willen schenken, ware het niet, dat er twee donkere schaduwen ica- ren: de grondwetskwestie en de uit oefening van 't zelfbeschikkingsrecht. DE HEER V. D. GOES VAN XATERS De heer van der Goes van Naters P.v.d-A.) betoogt, dat Indonsië eerst in de vorige eeuw tot staatszaak is ge worden. Spr. betreurde het, dat het tussen de twee oorlogen niet tot aan de vorm van zelfbestuur is gekomen, waartoe de petitie-Soetardjo gelegen heid gaf. Maar die is getorpedeerd door minister Welter in het kabinet- Colijn. Toen waren hervormingen van het Koninkrijk nog mogelijk: de heef Weiter heeft deze tegengewerkt, de tijd om de Rijkseenheid te behouden is voorbij, mede dank zij de heer Wei ter Wat de financieel-economische overeenkomst betreft verklaart de heer van der Goes van Naters, dat hij op één punt ernstige critiek op de regering heeft, nl. wat de schulden kwestie aangaat. Er is van een bedrag van 2 milliard afgezien, terwijl 1 milliard ook al te hoog z.i. voldoende zou zijn geweest. Zeeuwen keerden uit de tropen terug. (Slot van pag. 1) VERHALEN. Aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt", die zijn dertiende repatriëringsreis maakte, waren een aantal K.N.I.L.-mensen, die dertien jaar van huis waren geweest. Zolang heeft het voor de 7-Decem- ber divisie niet geduurd, drie jaar was heus genoeg! Toen wij aan één van de Zeeuwse soldaten vroegen, hoe lang hij wel in Indonesië was geweest, kwam zeer nauwkeurig 't antwoord: 37 maanden, drie dagen en twee uur! VRAGEN. Zeeziek geweest? Geen kwestie van. Het hospitaal had de hele reis ,.niks te doen gehad" zei een Zeeuwsch-Vlaming. Er waren slechts vier zieken aan boord. ..Ik ben blij, dat ik er ben" mom pelde een Goesenaar uit het diepst van z'n hart. terwijl hij z'n bagage bij elkaar zocht. En dan wat ern stiger: „Denk eens even in, acht tien man van ons zijn daarginds begraven." Tussen grote blonde Zeeuwen, za- gen we plotseling een bekende fi guur klein, zwart en bewegelijk: majoor v d. Geest uit Goes, een be kend illegaal werker. Ook hij was blij weer terug te zijn: „En nu weer aan de slag." Een Vlissinger informeerde of het Bctje Wolffplein er nog was en een Middelburger wilde weten of hij het Stadhuis nu zonder schuttingen te zien zou krijgen. Het waren slechts kleine vragen en opmerkingen, maar er sprak een groot en ontzaggelijk verlangen uit naar huis Men voelde zich wat nerveus en gejaagd. „We willen naar de bussen en naar Zeeland." Gelukkig, dat de repatriërings- dienst vlot en perfect werkte. In korte tijd waren de formaliteiten vervuld. En toen ging het werkelijk naar de geboortegrond terug. De ontvangst in Zeeland was har telijk en goed. In tal van plaatsen wapperden de vlaggen en overal stonden mensen langs de weg om de teruggekeerden te begroeten. Spr. is van oordeel, dat in Indonesië een stuk koloniale hoogmoed gebroken moet worden. De mogelijkheden bij onze cultuur zijn onmetelijk groot, zullen deze worden aangegrepen? Spr. verzekerde geen strijd met de Grondwet te zien. zodat hij geen be roep op staatsnoodrecht behoeft te doen. Een uittreden van de Minahassa zou spr. een ramp vinden. De heer van der Goes van Naters betoogde ver der, dat er de nodige garanties zijn voor het zelfbeschikkingsrecht. Het staat overigens vast dat de sou vereiniteit over Nieuw-Guinea niet is overgegaan. Spr. vreest dat het deswege een moeilijk jaar zal worden. Vaak hebben de socialisten gestemd vóór zaken, ook al waren deze niet in hun gedachtenleven. Zij brachten daartoe een offer. Aan andere kamer leden vroeg spr. tenslotte nu ook een offer te willen brengen in het belang van de gemene zaak. DE HEER OUD De heer Oud (WD) constateerde, dat er een gemeenschappelijk uit gangspunt is voor het debat tussen de regering en zijn partij. Spr.'s fractie heeft haar keuze nog niet gedaan. Zij staat open voor elke argumentatie. De belangrijkste vraag is voor hem die van de grondwettigheid, er is za. geen strijd met de Grondwet, maar toch, voldoen de bepalingen van het Uniestatuut aan de Grondwet? In een uitvoerig betoog gaf spr. zyn oordeel te kennen, dat als er op ander gebied geen bezwaren tegen zijn, het Unie statuut niet wegens strijd met de Grondwet afgewezen behoort te wor den. De heer Oud merkte echter op, dat daarmede nog niet gesteld is, dat de regeling aanvaardbaar is. Spr.had in elk geval een heel andere Unie verwacht. Dat deze niet is bereikt, acht hij heel teleurstellend. De rege ling van de positie van de Kroon is voor spr. naar inhoud en vorm in de hoogste mate onbevredigend, en de financieel-economische regeling aller minst in alle opzichten aanvaardbaar. Ook het verloop van zaken ten aan zien der minderheden achtte spr. in hoge mate onbevredigend, evenals de regeling t.a.v. Nieuw Guinea. Al blijft het geheel van het voor gestelde binnen de grenzen van de Grondwet, het moet z.i. heel weinig aannemelijk geoordeeld worden. Spr. verwachtte een duidelijke verkla ring van de regering, ook van de mi nister van Buitenlandse Zaken in het by zonder ten aanzien van zijn laatste reis naar Indonesië. Als gevolgen van verwerping zag de heer Oud chaos en verzwakking der internationale positie en hij houdt er rekening mededat als voor het voor stel de vereiste meerderheid niet wordt verkregen, de regering af treedt. De moeilijkheid is. dat er een een voudige meerderheid in de kamer be staat voor 't ontwerp. De tweederde meerderheid brengt verantwoordelijk heden voor CH en VVD mede. Deze drukken zwaar. Wat gebeurt er als uit deze fracties geen acht stemmen ko men voor het ontwerp? Deze vraag benauwt spr. en hij vwnste vooral ook daarom zeer duide lijke verklaringen van de regering. Te één uur wordt de vergadering verdaagd. Steun voor de ontwikkeling van het toerisme in Zeeland nodig. De gestelde toeristische verwach tingen van de toeristendienst Vlissin. genFolkestone v.v. van de Stoom vaart Mij. Zeeland, welke weliswaar een beduidend verlies heeft gelaten, zijn niet tegengevallen, aldus deelt minister Spitzen in zijn memorie van antwoord inzake de begroting-1950 aan de Tweede Kamer mede De di rectie der maatschappij is bereid het volgend jaar opnieuw een proef te nemen, doch steun voor de ontwik keling van het toerisme in Zeeland is daarbij dringend gewenst. DE VRIJE VEREN Ten aanzien van de wederinvoe ring van veergelden op de veren over de Westerschelde, vestigt de minister er de aandacht op, dat an dere nog meer geïsoleerde landsde len als b.v. de Waddeneilanden hier aan aanspraken zouden kunnen ont lenen, indien de vrijstelling zou voortduren. Verordening bestrijding rundvee-t.b.c. van kracht. In het Provinciaal Blad van Zeeland is afgekondigd het besluit tot vaststelling van een verordening tot regeling van de t.béc.-bestrijding onder het rundvee in Zeeland. De datum van inwerkingtreding werd door het college van Ged. Staten bepaald op 1 December 1949. Overtreding van de in deze verordening vervatte be palingen wij besteedden daaraan reeds eerder uitvoerig aandacht in ons blad of het niet voldoen aan enige daarbij op gelegde verplichting, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 12 dagen of een geldboete van ten hoogste f 75.—. Het rundvee, waarmede of ten aanzien waar van de overtreding is gepleegd, kan ver beurd verklaard worden. God. Staten hebben aan de hoofden van plaatselijke politie in de Zeeuwse gemeenten een circulaire gezonden, waarin een toelich ting op deze verordening wordt gegeven. Tevens werden in het Provinciaal Blad gepubliceerd de besluiten tot wijziging der verordeningen op wachtgeld en pen sioenen ten behoeve van leden \*an Ge deputeerde Staten. Congres over de stijgende waterschapslasten. OP 26 JANUARI IN AMSTERDAM. (Van onze Haagse correspondent). De Unie van Waterschapsbonden en de Stichting voor de Landbouw hou den op Donderdag 26 Januari in „Krasnapolsky" m Amsterdam een gezamenlijk congres ter bespreking van de oorzaken van de onrustbaren de stijging der waterschapslasten en de middelen tot bestrijding dezer stijging. Over dit onderwerp is een belang wekkend rapport uitgebracht door een gemengde commissie uit de Unie en de Stichting, dat als grondslag voor het congres zal dienen. Als inleiders zullen optreden de heren mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, di recteur van de Unie van Water schapsbonden en J M. van Bommel van Vloten, oud-lid van Gedupeerde Staten van Zeeland. Oude bomen moeien vallen. Op 8 December wordt te Zierikzee aanbesteed het rooien van 182 bomen, vooral iepen, staande op verschillende plaatsen in de „Wandeling" of het „Slingerbosch". In 1832 is men begon nen de reeds 'n de 18e eeuw hier en daar ingestorte en met aarde bedek te walmuren te slopen en de „Wan deling" om de stad aan te leggen, zoals men deze tot op de huidige dag kent. De meeste van de iepenbomen, die nu onder de bijl zullen vallen, zijn ruim honderd jaar oud. Aan het einue van hun dagen waren ze tot de inun datie van 1944 evenwel nog niet. Eind Januari en begin Februari 1944 werd Schouwen-Duivenland door de bezet ter onder water gezet. Ook de grach ten om de stad werden gevuld met het zilte water zodat vele op de wal len staande bomen, met min diep gaand wortelstelsel het zoute water opzogen. Dat had funeste gevolgen. Slachtoffer ongeval overleden. Zoals wij reeds eerder meldden werd de 83-jarige heer A. Smit uit Hulst door een personenauto onder Axel aangereden, waarna hij zwaargewond naar het ziekenhuis te Sluiskil werd overgebracht. Naar wy nader verne men is hij aan de verwondingen over leden. 'i Ingezonden mededelingi Anti R.T.C.-demonstratie op het Binnenhof was per advertentie „geconvoceerd". (Van onze Haagse redacteur). Een menigte van ongeveer vijfhonderd personen, die bezwaar hebben tegen ue souvereiniteitsoverdracht en in het bijzonder tegen de behandeling der minderhe den, heeft Dinsdagmiddag op het Binnenhof in Den Haag minister-president dr. W. Drees, luidkeels uitgejouwd, toen hy uit zijn auto stapte en het gebouw van de Tweede Kamer binnenging, waar de beraadslaging over de resultaten van de Ronde Tafel-Conferentie even later een aanvang zou nemen De leider van het kabinet keek op noch om en verdween zo snel mogelijk uit het gezicht Het was een zeer merkwaardige de monstratie. De deelnemers waren tevo- per advertentie en per pamflet opge roepen. Het hele land door was er pro paganda voor gemaakt. Desondanks was de opkomst vrij gering; men heeft tien maal zoveel mensen nodig om het Bin nenhof te vullen. Van een indrukwekken de menigte was dan ook geen sprake. Spandoeken waren er niet (er was om verzocht die achterwege te laten) en de leidende figuren van het verzet tegen de R.T.C. lieten zich niet zien of horen. Oud minister van Koloniën, Ch. J. I. M. Wei ter. nu lid van de Tweede Kamer, was binnen en bleef binnen, admiraal C. E. L Helfrich vertoefde blijkbaar elders; alleen zat zwijgend en weggedoken in zijn jas op de rand van de fontein van graaf Wil lem II dr. W. F. FeuiUetau de Bruyn te kijken naar de ruggen van zijn medede monstranten. die aanvankelijk niet goed wisten wat hun te doen stond. MINISTERS KWAMEN. De demonstranten voor het meren deel oud-Indischgasten en Indo-Europea nen waren blijkbaar niet op de hoogte van het parlementaire protocol, volgens hetwel de ministers een andere ingang hebben dan de Kamerleden, zodat ei- aanvankelijk helemaal geen belangstelling bestond voor de leden van het kabinet, die een voor een kwamen aanwandelen of voorrijden. Minister Wijers en minister Götzen werden niet opgemerkt, ondanks het feit, dat de laatste te voet dwars door de demonstranten ging. Minister mr. H. J. van Maarseveen. de meest verantwoor delijke man voor de overzeese politiek, de gastheer aan de Ronde Tafel, de leider van de Nederlandse delegatie, arriveerde per auto en nog was er niemand, die zag, dat hij het was. En ofschoon de demon stratie toch wel in de eerste plaats tegen hem gericht mocht heten, kon hij rustig uitstappen en naar binnen gaan zonder door meer dan drie of vier mensen op gemerkt te worden. Op dat ogenblik net toen hij binnen was ging er echter een gefluister door de menigte en enige honderden verzamel den zich bij de minislersingang, waar de agenten toen even moeite moesten doen de baan vrij te houden voor de auto's die nog komen moesten. En nauwelijks hadden zij de baan vrij of daar kwam de minister van Financiën, prof. mr. P. Lief- tinck. Hij was het. die het eerste gejoel in ontvangst had te nemen. Toen kwam er weer een auto. waarin de kleine man gezeten was met de droefgeestige grijze snor. die iedereen herkende: minister-president dr. W. Drees. Nu zwol het gejoel aan en de de monstratie kreeg even een karakter van spontaneïteit, van overtuigde verontwaar diging. Het duurde maar heel kort; toen was de premier verdwenen. De heer van Walsum treedt af als lid der Eerste Kamer. De Eerste Kamer heelt Dinsdag een korte vergadering gehouden, waarin de voorzitter mededeelde, dat mr. G. E. van Walsum (P.v.d.A.) wegens ziek te ontslag heelt genomen als lid der Kamer. Als opvolger staat op de lijst dr. F. Wibaut uit Amsterdam. De Ka mer nam zonder beraadslaging of stemming een aantal kleine wetsont werpen aan. SOUVEREINITEITS. OVERDRACHT. Indien de Tweede Kamer deze week het wetsontwerp inzake de overdracht der souvereiniteit aanneemt, zal de Eerste Kamer het de volgende week in de afdelingen behandelen. De voorzitter deelde mede, dat dit reeds a.s. Maandag nodig zal kunen blijken. Men is voornemens het ontwerp in twee gedeelten te behandelen, waar door twee commissies van rappor teurs nodig zullen zijn. U viiHV^V met cértihcaai.voor volledige garantie Weekend „Nieuwe Koers". Het gewest Zeeland van de Dem. Soc. Jongerenver. „Nieuwe Koers" houdt Za terdag en Zondag een weekend in „De Prins van Oranje" te Goes. Zaterdag avond wordt een programma verzorgd door de afd. Zierikzee, Brouwershaven en Goes. De Zondagochtend wordt gereser veerd voor kerkgang of volksdansen, waarna des middags een discussie wordt gehouden over de verhouding van de „Nieuwe Koers" tot de P.v.d.A. Vervol gens spreekt het hoofdbestuurslid. Frits Hendriks uit Eindhoven over het onder werp ..Waarom doen we eigenlijk aan politiek?" Des avonds spreekt nog dc heer H, v. d. Meer, districtsbestuurder van de Alg. Ncd. Mctaalbewerkersbond. Boerderij in Zoutelande wordt verenigingsgebouw. De gemeente Zoutelande heeft een boerderij aaneekoch met de bedoeling deze te bestemmen tot verenigingsge bouw. Men krijgt deze boerderij op 1 Maart a.s. ter beschikkingzy zal daarna geheel verbouwd worden om te voldoen aan de eisen, die men aan een behoorlijk verenigingsgebouw mag stellen. Reeds lang bestaat in Zoutelande grote behoefte aan een behoorlijke lo kaliteit, waar vergaderingen, uitvoe. ringen, feestavonden e.d. kunnen plaats hebben en waarvan de plaatse lijke verenigingen gebruik kunnen maken. Aanvankelijk had het ge. meentebestuur het voornemen voor dat doel de houten barak, die thans nog als noodkerk dienst doet. kan te kopen. Van dit plan zag men echter af. Aan de barak, die inmiddels door de kerkvoogdp der Ned. Hervormde p-emeente te koop is aangeboden, zal een nieuwe bestemming gegeven kun nen worden, zodra de gerestaureerde kerk in gebruik kan worden genomen. Voor het vaderland gevallen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd Kon. Landmacht.- wachtmeester J. Dool afkomstig uit Honey Lake (En geland) soldaat J. Uittenbogaard, uit Groot.Ammers. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Oosterland, ds. W. R. Ambrosius te Leerdam. Bedankt voor Poortvliet Joh. Ver- welius, te Hei en Boeicop. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Bedum D. Kuiper te Rllland-Bath. Aangenomen naar Poortugaal (2e maal) J. W. Deemk te Oostkapelle. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor 's-Gravenzande ds. G. v. d. Weele, predikant te Harder wijk. Bedankt voor Maarssen S. v. d. Molen te Leeuwarden, GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Terneuzen en te Tholen H. van Gilst. cand. te 's-Gravenhage- te H. I, Ambacht A. Vergunst, cand. te Leiden. Kerstveiling te Goes. Dc Veilingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes houdt Dinsdag 13 December a.s., des namiddags om één uur haar kerstvei ling, welke tevens bedoeld is als reclame en propaganda voor het Zeeuwse fruit. Het Centraal Bureau van de tuinbouw veilingen heeft enkele zilveren medail les beschikbaar gesteld voor de deelne mende fruitkwekers. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Blijkens de Staatscourant van 5 December hebben zich in Zeeland in de week van 20 tot 26 November drie gevallen van besmettelijke ziek ten voorgedaan. In Hulst één geval van besmettelijke nekkramp, m Oost- cn West-Souburg één geval van diphtheric en in Philippine één geval van roodvonk. MIDDELBURG. Heden Schuttershof: P.Z.C.-kinder voorstellingen Nieuwe avonturen van Kappie en de Maat, 1, 3, 5 uur; Con certzaal: Gofried Bomans „De wereld gezien door het oog van een meike ver". 8 uur; Electro: „Klopjacht". 7 en 9.15 uur. Donderdag Electro: zie heden. Leidende figuur in het Zeeuwse bedrijfsleven. In het St. Elisabethsziekenhuis to Tilburg, waar hij vorige week werd opgenomen, is Maandagavond overle den de heer F. P. O. M. Koch. di recteur van de N.V. Tricotagefabriek Bchaegel Denijs te Hulst. De heer Koch, die als voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland, algemene bekendheid in deze provincie genoot, werd 24 Ju ni 1899 te Terneuzen geboren, waar zijn vader een cargadoorsbedrijf had. Hij bezocht de R.H.B.S. in zijn ge boorteplaats en nadat hij te Ensche dé de Hogere Textielschool had afge lopen, werd hij benoemd tot directeur van de tricotagefabriek te Hulst, waaraan hij steeds verbonden is ge bleven. Lange tijd is hij voorzitter geweest van de Ver. van Zecuwschvlaamse breigoedfabrikanten en de vereniging van weefgopdfabrikanten, welke ver enigingen tijdens de oorlog ter ziele gingen. Hij nam het initiatief tot oprichting van de textielschool te St. Jansteen, welke school later overging naar de ambachtsschool te Hulst. HET VERZET. Tüdens dc Duitse bezetting nam hü actief deel aan de ondergrond se strijd tegen dc overweldigers en na de bevrijding trad hij op als al gemeen adviseur van het militair commando in Zeeuwsch Vlaande ren In Februari 1945 werd hij zelf met de rang van majoor militair commissaris, welke functie hü be kleedde tot de liquidatie van het militair gezag. Op 1 November 1944 werd hij be noemd tot voorzitter van do Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland. In deze functie heeft hij zich volledig ingezet voor de belangen von het Zeeuwse bedrijfsleven. Wij noe men zijn actie voor rechtsherstel tcn- behoeve van de Zeeuwschvlaamsc vlassers, dc actie voor het behoud van de vrije veren over de Wester schelde en de voorbereiding voor het oprichten van een Econ. Techn. Instituut in Zeeland. Hij had zitting in het dagelijks bestuur van dit laat ste instituut. Tal van Zecuwschvlaam se belangen vonden in hem een warm pleitbezorger. Hij was een stuwende kracht in de Vereniging Vliegveld voor Zeeuwsch Vlaandoren, in het Comité voor Z. Vlaamse spoorwegbe- langen en in de Vereniging voor de Kanaalindustrie. DE MARINE. Zijn grote belangstelling voor de landsverdediging maakte hem tot een propagandist voor de marine. Vele malen is hij in vergaderingen van-dc Vereniging Onze Vloot als spreker opgetreden. Hij was lid van de demobilisatie- raad to Hulst en van de gewestelijke demobilisaticraad. Ook het behoud van Indonesië voor de Nederlandse Kroon werd doorhem actief voorgestaan. Politiek behoorde hij tot de katholiek-nationale groepe ring van het Tweede Kamerlid Wei ter. Zeeuwse mossel is monopoliepositie kwijt. De m ossel kwek e rsvc renigi n g „Al gemeen Vissersbelang" te Bruinisse vergaderde dezer dagen in het Veer huis. Tijdens deze bijeenkomst werd om. gesproken over een voorstel van Bruinisse, gedaan in de laatste ver gadering van de adviescommissie, om een C-kwaliteit in te stellen Dit be tekent een soort mosselen in te voe ren van kleinere schelpgrootte. Dit voorstel kon echter bij de andere af delingen geen ondersteuning vinden. Ook de directeur van het Aan- en Verkoopkantoor ontraadde het voor stel sterk. Alleen door het leveren van een prima kwaliteit kunnen dc Zeeuwse mosselen de positie blijven behouden die zij thans hebben ver overd. Onze monopoliepositie zijn wij kwijt. Ook in Duitsland is de concur rentie zeer sterk en de afzet naar land is zeer beperkt. Zes maanden gevangenisstraf. Op 29 October 1949 werd door de voorzitter van de plaatselijke voet balvereniging te Colijnsplaat aan gifte gedaan van vermoedelijke ver duistering ten nadele van zijn vere niging door de penningmeester G. C. K. Aangever had reeds eerder bij geruchte vernomen dat een rekening van de autobusondernemer Lamain te Kamperland, welke in het kas boek der vereniging voor voldaan was verantwoord, niet was betaald. Op een op 27 October gehouden al gemene vergadering der vereniging bleek K. zonder opgave van redenen niet aanwezig te zyn. Dit kwam het bestuur verdacht voor. en, toen op 28 Oct. bij navraag bleek, dat de reke ning van Lamam, groot 472.95, niet was voldaan, steeg de argwaan, te meer daar verdachte zonder achter lating van adres was verdwenen. Bij onderzoek bleek dat de vereniging door verdachte voor een kleine dui zend gulden was benadeeld. Op 30 Oct. kwam bericht van de politie te Rotterdam, dat verdachte zich vrijwillig bij dc politie te Rot terdam had gemeld, en had bekend de voetbalvereniging te Colijnsplaat voor een groot Dearag opgelicht te hebben. Bij zön verhoor bekende verdach- te, dat hij al spoedig nadat hg pen ningmeester der voetbalclub was ge worden, begonnen was kleine bedra gen uit de kas te nemen en daar voor sigaretten in het zwart te ko pen. Daar het kastekort gaandeweg opliep is hjj begonnen in het onder zijn berusting zijnd spaarbankboekje der vereniging te knoeien om op die manier het tekort voor het bestuur te verbergen. Verdachte had indertyd ten be hoeve der vereniging by de Boeren, leenbank' op een spaarbankboekje 500 gestort, dat door bijschrijving van rente op 1 Januari 1949 506.30 aangaf. In Februari heeft verdachte 400 van dat bedrag opgenomen. ech- onvind. hy volhield zyQ boekje te hebben verloren werd hem een duplicaat verstrekt met ecu sal do van f 106,30. Het oorspronkelyke boekje, met een saldo van 506,80 was echter niet zoek. doch werd door verdachte gebruikt om dit b(j kascontrole te tonen en zodoende 't kastekort te verbergen. Bovendien had hij als uitgave in zyn kasboek 471,95 en 27,50 verantwoord en ae daarop betrekking hebbende no ta's zelf voor voldaan getekend. In totaal had hg de vereniging voor ruim 1000 benadeeld. Al het geld had hij ten eigen bate gebruikt. Bij zijn aanhouding had hg niets meer in zijn bezit. Verdachte werd conform de eis door de Politierechter veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek voorarrest, waarvan 3 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, onder de bijzondere voorwaarde dat veroordeelde het door hem verduisterde bedrag bin nen 2 jaar zal terugbetalen aan de Voetbalvereniging Colijnsplaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2