PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer begon met debat over de souvereiniteitsoverdracht Jongens van overzee weer thuis DE BILT Scherpe veroordeling door leider van de Anti-Rev. fractie LANDHONGERIGE BOEREN IN ITALIË KOMEN TOT ACTIE Ned. regering laat 150 straaljagers bouwen. 192e Jaargang - No. 296 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. i 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 Dec. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1—, iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 ib.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzcn: Brouwerjjstr. 2 - Zlerikzce: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 DEMONSTRATIES OP HET BINNENHOF. De Tweede Kamer begon Dinsdagmiddag met de behandeling van het wetsontwerp inzake de souvereiniteitsoverdracht over Indonesië. Voorde aanvang hadden zicht reeds velen op het Binnenhof verzameld. Daar weerklonken kreten ,,wy protesteren" en „eerloos' en op de wjjze „Wij willen Holland houen" werd uiting gegeven aan de gevoelens van be paalde groepen. Er werden strooibiljetten uitgedeeld en teksten van Jiede. ren. Toen de ministers by het Kamergebouw arriveerden, werd gejuicht maar stegen ook protestkreten op. Er was een vrij grote politiemacht aan. wezig, die later het publiek de toegang tot het plein ontzegde. Toen minister Lief tin ck zijn auto verliet, werd hem door een vrouvveiyke demonstrante een pamflet in de handen geduwd. De bewindsman ging het gebouw binnen, glimlachend het pamflet lezend. De politie hield de de monstranten zoveel mogelyk op een afstand doch voerde geen charge uit. Nadat de zitting was begonnen trokken de demonstranten af. By de opening van de zitting waren nagenoeg alle ministers aanwezig. Ook de banken der afgevaardigden vertoonden slechts enkele open plek ken. De loges en de tribunes waren geheel gevuld. Eerste spreker was de heer Schou ten (A.R.), die herinnerde aan de eerste regeringsverklaring van mi nister Logemann op 16 October 1945, waarbij deze zeide, dat spreken met Soekarno even onwaardig als on vruchtbaar zou zijn. In het debat heeft toen een der Kamerleden na mens zijn fractie verklaard, dat hij zich op dat historisch ogenblik volko men en zonder enige voorbehoud stelde achter de regering indien zij weigerde met Soekarno te onderhan delen. Dat Kamerlid was de heer van Pol, sprekende namens de R.K. Ka merfractie. De bepalingen van het 14e hoofdstuk van de Grondwet moeten volgens spreker zó ge lezen worden, dat de souverei- niteit overge- gedragen zou worden als er een organisatie een staatsorga nisatie, in het leven geroepen was door midde waarvan orde en regelmaat tot stand zouden kunnen worden gebracht en gehandhaafd. Thans is op geen stukken na' Volkomen onjuist Minister Stikker heeft in Karachi aan een vertegenwoordiger van een Frans persbureau de mededeling gedaan, dat Hatta in Den Haag uit handen van H.M. de Koningin de souvereiniteit van Indonesië zal ont vangen. Het is een belangrijke mededeling en juist daarom rijst de vraag, waar óm het Nederlandse volk haar moest vernemen via een Frans persbureau. Onze dure voorlichtingsdiensten hebben in het verleden allesbehalve goed gewerkt. Met name ten aanzien van de Indonesische kwestie wist noch de Nederlandse pers noch het Nederlandse volk ooit precies hoe de vork in de steel zat. Men zou zo denken, dat alle ge heimzinnigheid nu van de baan zou zijn, omdat immers internationaal be zien de situatie niet meer te veran deren is. Een regeling, zoals die om trent de komst van Hatta, had daar om het Nederlandse volk moeten be reiken óf via een officiële verklaring, óf via een mededeling aan de Neder landse pers, niet via een Frans pers bureau. Bovendien heeft de heer Stikker tegenover de Fransman gewaagd van „moeilijkheden, die zich bij de overdracht zouden kunnen voordoen, maar die snel zouden worden over wonnen". Alweer geheimzinnigheid. En dat met het Kamerdebat in zicht. voorzien in wat tot stand moest wor den gebracht ter voorbereiding van deze omstandigheden. ERNSTIG TEKORT Spreker was van oordeel, dat we staan voor een hoogst ernstig tekort. De heer Schouten merkte op, dat we hier te doen hebben met positief recht, dat vorig jaar is tot stand ge bracht. Daarom is het beroep op het gebruik van staatsnoodrecht moeilijk, maar bovendien leven we niet in een zodanige noodtoestand, dat er geen overleg gepleegd kon worden met de Staten-Generaal. Z.i. is hier in stelli ge strijd met de Grondwet. Naar sprekers mening is er niets te recht gekomen van een voortmaken van een in de Unie omgezet Ko ninkrijk. We hebben hier te maken >et een Unie zo licht als een pluisje. In het wezen der zaak heeft deze Unie geen gezagsbevoegdheid en met het hoofd van de Unie is het evenzo. Van het zelfbeschikkingsrecht is in feite niets terecht gekomen. Dat heeft teleurstelling gegeven en velen met ergernis vervuld. Spr. achtte deze zaak zeer ernstig. Het is de orde omkeren als de volke ren eerst gebruik mogen maken van het zelfbeschikkingsrecht nadat ze zijn ingelijfd bij de republiek. Voor de Minahassa, Ambon en Timor staan z.i. de zaken uog anders. Spr. vindt het heel erg, dat in feite geen ge bruik kan worden gemaakt van het recht. Uit de stukken blijkt, dat de rege ring zelf uitermate teleurgesteld is. Spr. heeft zich afgevraagd of de rege ring in feite nog wel een onderhan delingspositie ter R.T.C. had, of moest zij aanvaarden wat anderen wensten? Wat Nieuw-Guinea betreft, mag er volgens de heer Schouten geen sprake van zijn, dat dit overgaat naar de Ver. Staten van Indonesië. Deze hebben er Een nieuw kabinet zon ni«t an ders kunnen doen, dan trachten het resultaat der R. T. C. binnen te kry. gen of alle samenwerking met In donesië liquideren. DE HEER WELTER. De heer Welter (KVP) gaf als zijn oordeel te kennen dat sinds 1945 kapitale fouten en misstappen door de regering zijn gemaakt ten aanzien van de Indonesische kwes tie. Spr. stelde de heer Romme ver antwoordelijk voor wat geschied is, omdat hij de regering niet heeft weggezonden. De regering verweet spr. wetsschermis, detoumement de pouvoir, onvoldoende voorlichting, vaagheid en dubbelzinnigheid. Minister Sassen, die een eind wil de maken aan het onduldbaar intri geren, moest aftreden, omdat hij de Ver. Naties buiten de deur wilde zetten. Zijn opvolger, de heer van Ma&rseveeii, komt de eer toe de weg naar de afgrond af te leggen met zevenmijlslaax-zen. Een goed ding van deze vorm van capitulatie is, aat ze zo algemeen en zo grondig is, dat het de regering gemakkelijk moet vallen duidelijk te maken, dat dit te ver gaat en door een vrij volk niet is te aan vaarden. Men zal dit elders, wel licht ook in de Ver. Staten, begry- pen. De houding van de Nederlandse regering jegens de Minahassa, Am- bon en Timor is zodanig, dat spr. het niet in parlementaire bewoor dingen kan uitdrukken, We staan nu voor overdracht aan ondeskundige en incompetente men sen, zonder geordende status, met op dé. achtergrond Oosterse despo tische machten en het jonge com munisme, welke elk Opmars naar de onbebouwde landerijen. De hoofdwegen, die van Rome naar het Zuiden lelden, waren Dinsdag ochtend In de vroegte vol landhon- gerige boeren, die met ossen en ploe gen op weg waren naar de onbe bouwde landerijen. De leiders van de ConfedprateiTa (de linkse boerenorganisatie)die met rode vlaggen aan het hoofd van de boerenkaravaan marcheerden, groetten de vrachtwagenchauffeurs, die door de talrijke boeren van de wegen gedrongen werden, met opge heven vuist doch bij de versterkte politieposten bewaarden zij een grim- excessen kunnen overgaan, aldus de heer Weiter. De Engelse houding jegens Ne derland kenschetst spr. als vijandig. Amerika en Rusland ziet hij als machten die ontbinding van een po- tentieel-sterk Nederland gaarne zouden zien. Spr vroeg ten slotte of de rege ring bereid is aan een commissie over te leggen de telegrammen e.d. welke gewisseld zijn met de am bassadeurs en de H.V.K. om vast te stellen of hef kabinet voor Amerika heeft gebukt. Te half zeven werd de vergade- geen enkel recht op. Er moet terzake overleg gepleegd worden. DERDE MOGELIJKHEID? Dit wetsontwerp wordt voorgedra gen als de bekrachtiging van het ver drag, men kan het aannemen of ver werpen. Maar er is volgens spr. nog 'n derde weg mogelijk. Als de Kamer van oordeel is, dat op bepaalde pun ten wijzigingen moeten worden ver kregen, dan moet de regering het overleg met de Indonesische delegatie heropenen, het resultaat worden afge wacht en de beslissing worden uitge steld. De heer Schouten verklaarde, dat zijn fractie haar medewerking aan dit wetsontwerp niet kan verlenen. PROF. ROMME De heer Romme (KVP) achtte de beslissing in deze niet moeilijk, maar wel zwaar. Eigenlijk moest 't 'n dag van stille vreugde zijn, omdat het doel van het koloniseren bereikt wordf, dat moet immers zijn het brengen van vrijheid. Spreker ging na wat de gevolgen van verwerping van het ontwerp voor de consolidatie van Indonesië zouden zijn. Iedere in sider moet er, aldus spr., met een maximale zekerheid van overtuigd zijn, dat bij verwerping over ten min ste grote delen van Indonesië de cha os zal komen. Een tweede kernvraag is deze: Willen wij deze samenwer king met Indonesië zoals ze ter R. T.C. geconcipieerd is of willen we helemaal geen samenwerking? Spreker betoogde dat zijn partij in hetzelfde schuitje vaart ais de rege ring: ook haar Unie-conceptie was een andere dan die van de R.T.C. De heer Romme erkende, dat die andere conceptie hem liever was geweest. De Grondwet met haar 14e hoofd stuk heeft zonder enige twyfel in vloed gehad om te komen tot de Unie-conceptie zoals ze uit de R.T.C, is te voorschijn gekomen en nu zou dezelfde Grondwet een slagboom stel len tussen Nederland en Indonesië? Spreker zou het onverantwoorde, lyk vinden het ontwerp te verwerpen, Qmdat in grote delen van Indonesië de chaos zou ontstaan en elke moge. lijkheid van samenwerking in de toe komst afgesneden zon worden, waar van het gevolg zou zyn dat men on trouw werd aan de Grondwet. In brede kringen van ons volk heeft de kwestie van het zelfbe schikkingsrecht een gevoelige snaar aangeroerd. Ter R. T. C. is aan dit recht tekort gedaan. De schuld- ]1' 174 Zeeuwen, onder wie leden van de Kon. Marine, repatrieerden Dins- vraag besprekend, zeide hij, dat de dag met de „Johan van Oldenbamev elt". Een foto van de debarkatie. hoofdfout z.i. aan Indonesische kant ligt. De U.N.C.I. helde in sterke mate naar de Indonesische delega tie over. Aan de Nederlandse kant had men zich z.i. vierkanter en vast beradener kunnen houden. Gevraagd wordt door de Minahassa, Ambon en Timor de souvereiniteitsover dracht uit te stellen. Spr. is van oordeel, dat souvereiniteitsover dracht nü de voorrrang moet heb ben, omdat hij uit uitstel chaos in j grote delen van Indonesië vreest. Als het komt tot de nationale ramp van verwerping zou spr. niet op voorhand het regeren door een nieuw kabinet onmogelyk willen ma ken. mig stilzwijgen. Zwaarbewapende po litiemannen waren in de nacht naar het Zuiden vervoerd, doch er deden zich geen incidenten voor, zoals vo rige week bij Bari, waar zes boeren werden doodgeschoten. In tegenstelling tot de actie in het Zuiden, waar de boeren onmiddellijk begonnen met het in bezit genomen land te ontginnen, was de inbezit neming in de prov. van Rome voor 70 pet. symbolisch. De boeren plaat sten op het door hen gekozen gebied een rode vlag met daaronder een naambordje. De onrust op het Italiaanse platte land, nog verergerd door het millioen werkloze landarbeiders, smeult al sinds het einde van de oorlog. Tot dusver heeft de actie nog niet derge lijke vormen aangenomen als thans. De regering heeft verscheidene maanden geledon wetsontwerpen in gediend tot verdeling van ontontêon- nen jachtgronden der rijke landeige naren onder boeren zonder land, doch de wetsontwerpen worden nog steeds door regeringscommissies bestu deerd Regeringsleiders hebben de actie als een communistische manoeuvre veroordeeld. De confederaterra heeft, hoewel geleid door communisten, voor het merendeel streng katholieke le den. Een deelnemer aan de boerenac tie zeide tot Reuters correspondent: „Voor mij is het geen kwestie van politiek. Het is veel simpeler: het is een kwestie van brood voor onze maag". Indonesië weer in de Veiligheidsraad. Het rapport van de politieke commis sie ad hoc van de algemene vergadering der Verenigde Naties zal Woensdag a.s. in een voltallige zitting van de Assemblee worden besproken, het Indonesische vraagstuk vormt het eerste punt van be spreking. Naar Aneta verneemt, zal ook de Vei ligheidsraad zich weer met het Indone sische probleem gaan bezig houden. Maandag a.s. zal de Raad namelijk het rapport van de Commissie der V. N. voor Indonesië in behandeling nemen. De „Johan van Oldenbarnevelt" kwam met 170 Zeeuwen in Amsterdam aan 5 Mei De minister van sociale zaken heeft aan de Stichting van de Arbeid ad vies gevraagd over de mogelijkheid en de wenselijkheid om de 5de Mei als nationale feestdag te combineren met de 30ste April, de verjaardag van H. M. de Koningin. Ziedaar het resultaat van de trieste mislukking van de viering der be vrijding. De bevrijding was een groot moment in ieder mensenleven. De herinnering eraan is als een sprookje. Wat daarna kwam was een bittere ontgoocheling. De 5de Mei lééft niet meer als feestdag in ons volk. Als ge volg van alle desillusies. Als gevolg ook van de diepe zorgen, die de jaren na 1945 brachten. Daarom verdient het combineren der beide feestdagen zeer zeker over weging. Combineert men 5 Mei niet met 30 April, laat het Nederlandse volk of de overheid dan de viering van eerstge noemde dag grondig ox-ganiseren! Wij kunnen de bezwaren, die de oud-illegalen tegen de combinatie heb ben, begrijpen. Maar kunnen onze grote doden ook niet aan de voor avond van 30 April herdacht worden? tijden op eenzame posten en het deed Opgewekte jongens, gebruind en vol goede moed (Van onze speciale verslaggever) Dinsdagmorgen is de Joh. v. Oldebarnevelt met ruim 2400 militairen uit In donesië in Amsterdam aangekomen. Omstreeks kwart over elf werd de boot zichtbaar tegen het wazige silhouet van het Centraal Station en langzaam werd het schip door zes sleepboten naar de kade gesleept. Ge zagvoerder H. A. Broere bracht honderden mannen, onder «ie rnim 170 Zeeuwen naar huis, die lange jaren dienst voor het vaderland in de tropen hadden verricht en die van ongeduld stonden te trappelen om van boord te mogen: naar huis, naar vrouw en moeder, naar vader en verloofde. 2431 officieren en manschappen van allerlei troepenonderdelen hingen over de verschansingen, keken door de patrijspoorten, stonden op de dek. ken en by voor- en achtersteven. Ze zwaaiden en ze zongen omdat ze ein delijk weer terug waren in het vaderland. Er waren velen naar de Javakade gekomen om de mannen te begroeten en blydc uitroepen klonken over en weer. De ond-commandant van de 7 Deoember-divisie, generaal.majoor H. J. J. W. Diirst-Britt, was aanwezig om zyn strydmakkers uit de tropen te zien terugkeren. De Kon. Militaire Kapel speelde opgewekte marsen en een geluids- installatie zorgde verder? voor de „lichte muze". Ondanks dikke regenwol ken en de nevel, was het een vrolijke morgen. Er moest even worden gewacht tot de Minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, arriveerde. Deze kwam echter spoedig, evenals luitenant-gene raal Kruis. Toen werd het even stiL Kapitein Rocus van Yperen hief zijn dirigeer stok.... de militaire kapel zette het Wilhelmus in. De gezichten van de mannen verstrakten, officieren salu eerden en men luisterde ontroerd naar het oude volkslied. Het herin nerde aan de voorbije jaren, moeilijke terugdenken aan de mannen die niet aan boord waren, maar die rustten, ginds ver weg. BOODSCHAP VAN H. M. DE KONINGIN Ritmeester W. K. F. Blschoff van Heemskerck, adjudant van H.M. de Koningin, las een korte boodschap van H.M. voor. Zy heette de mannen hartelyk welkom, dankte hen voor ai. het spreekgestoelte om de soldaten namens de regering welkom te heten. Men zou de rede van de Miixister 'n vaderlijke toespraak kunnen noemen. Er klonk in zijn woorden een warm medegevoelen voor de repatriërenden. Hy wees hen op de moeilijkheden, die nog kwamen, maar zeide niet" onge rust over hen te zijn. Het is immers gebleken, dat zy veel presteerden. Stil werden de gevallenen herdacht, waarna de Minister er aan herinnerde hoe de Tweede Kamer juist deze mid dag begon met de behandeling van het Wetsontwerp Souvereiniteitsover dracht. Wij zijn er allen van vervuld, aldus de Minister, evenals gij, Denk er echter aan, dat wij in Indonesië nog een ge weldige taak hebben. Jullie zijn reeds met dit werk begonnen. Tenslotte sprak majoor C. van Goor woorden van welkom namens Z.K.H. Prins Bernhard. DE ONTSCHEPING Direct daarop werd met de ont scheping begonnen. Aan boord na men de mannen afscheid van elkaar: De Zeeuwen drukten de hand van de Groningers en de Amsterdammer gaf de Brabander een klap op de schou der: houd je maar taai. De Zeeuwse jongens gingen het eerste van boord. In de grote debarcatieloods klonk het Zeeuws even sappig als op een markt dag in Goes of Middelburg. Men hoorde er allerlei Zeeuwse namen, Ven-ijzer, Hengstdijk, Jobse, Sinke, Scheele, KoperEr waren Vlissin- gers en Middelburgers, Goesenaren en Zeeuws Vlamingen, mensen van Tho- len en van Schouwen-Duiveland, allen opgewekte kerels met gebruinde ge zichten. V.S. leverden Rusland in 1943 uranium. MAAR HET WAS DE MOEITE NIET WAARD. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevestigd, dat in 1943 vier vergunningen zijn verstrekt voor uitvoer van uranium, houdende stoffen naar de Sowjet- Unie. Professor Harold Urey, die heeft meegewerkt aan de vervaardiging van do eerste atoombom, meent, dat aan de „onthulling" weinig waarde moet worden gehecht. Uranium was in 1943 voor het eerst geregistreerd als materiaal voor het vervaardigen van explosieve stof. De uitgevoerde hoeveelheden waren zo gering, dat zij niets betekenen verge leken bij de hoeveelheden, welke men voor het vervaardigen van een atoom bom nodig had. Indien Amerika geweigerd had der gelijke kleine hoeveelheden uranium uit te voeren, zou de wereld, in 1943 meteen geweten hebben, welke waar- de aan uranium word toegekend. Zeven landen moeten Marshall-geld terugbetalen. De E.C.A. heeft zeven Europese landen verzocht om Marshall-gelden tot een totaalbedrag van 30 millioen dollar terug te betalen, omdat zij in gebreke zijn gebleven te voldoen aan de bepaling, dat minstens 50 van de Marshall-goederen moet worden verscheept in Amerikaanse schepen De zeven landen zijn: Engeland, Frankrijk, Nederland. België, Zweden, Ierland en Denemarken. De terug te betalen gelden zullen echter worden gebruikt om in het ka der van het plan-Marshall nieuwe goederen voor de betrokken landen te kopen. Overste H. A. G. commandant van de Belgraver, de troepen aan les wat zij gedaan hadden en herdacht j b°ortL zeide ons echter, dat de jon- tie geraJlen soldaten. gens over het algemeen de toekomst j nogal somber mzxen, omdat zy drie Toen beklom minister Schokking jaar onder dienst zyn geweest, vlak na een oorlog, zodat ze geen vak hadden kxinnen leren. Zij hebben echter een voortref- felyke innnerlijke discipline ge toond. Him leven daarginds is vol bittere teleurstelling geweest en de Rondetafelconferentie zo zeide de commandant ligt de meesten zwaar op de maag. Daarom moet men bewondering voor deze prachtkerels hebben. Ook de Zeeuwen hebben zich voortreffeiyk gehouden. Alle of. ficieren van 3-8-R.I., die we aan boord spraken, hadden niets dan lof over hen. „Zeeuwen? Dat zijn prachtkerels I" Bij alle vreugde was er ook droef heid: Een jongen uit Vlissingen hoorde het tragische nieuws, dat zyn vader plotseling was overleden. (Vervolg op pag. 2} Mooie opdracht voor Nederlandse industrie. De iN.V. Mij. voor vliegtuigbouw „Aviolanda" in Papendrecht. heeft van de regering opdracht ontvangen voor de bouw van 150 Gloster-Meteor- straaljagers. Ook voor België zullen 150 van dergelijke toestellen worden gebouwd. Aviolanda zal de bouw van deze 300 vliegtuigen ondernemen, in samen 1 werking met Fokker. De z.g. front- r'usillage, bestaande uit neus, cockpit en staart met stuurvlakken, wordt ge. bouwd bij Aviolanda. terwijl Fokker de eindmontage verzorgt. De vliegtui^f-n. die een snelheid kunnen ontwikkelen van plnx. 900 km. per uur, zullen worden uitgerust met Rolls Royce-Derwent-motoren. die in België worden gemaakt. Uiteraard vergen deze toestellen een bijzondere bouw. Zo zullen onder meer uitwerp- bare stoelen worden geplaatst, die het mogelijk maken, dat de piloten, wan neer zij plotseling het vliegtuig moe ten verlaten, als het ware uit dé vlieg tuigen kunnen worden geschoten. Het normale uit een vliegtuig springen, is namelijk bij de ontzaggelijk hoge snel heden, die worden ontwikkeld, ten enenmale onmogelijk. Men hoopt in ongeveer twee jaar de opdracht te kunnen uitvoeren. Communistische campagne om West-Berlijn verwacht. Volgexxs door Reuter aangehaalde berichten uit Berlijn is de communis tische partij in de Sowj et-zóne, de S. E.D., van plan, een campagne te be ginnen om nog deze winter Westber- lijn te veroveren. De campagne omvat punten als het stichten van „vredescotnité's" boycot acties tegen films en kranten, waarin tot oorlog opgehitst wordt enz. De campagne zou vooral bedoeld zijn om de 500.000 werklozen in West-Berlijn te winnen. Een lid van de partij commissie zou op een vergadering hebben verklaard: „De Amerikaanse imperialisten hopen door hun brug- gehoofd in Berlijn de vooruitgang in de Oostduitse republiek te saboteren. Wij moeten dit bruggehoofd van bin nen uit veroveren'.' 15 December verkiezing President van de R.l.S. De verkiezing voor een president van de Republiek Indonesia Serikat zal plaats hebben te Djocja op 15 December Op dat tijdstip zal de ver kiezing van 150 leden van het voor lopig parlement van de R.I.S., die in geheel Indonesië zal worden ge houden, reeds zijn geschied. Nederlandse deserteurs door T.N-I. uitgeleverd. „Het Dagblad" meldt dat de T.N.I. le Ta- noewakarta de deserteur van de K. L. Lieshout aan de Nederlandse militairen heeft uitgeleverd. Eerder had de T.N.I. Piet van Staveren, die politiek links ge oriënteerd is, aan de Nederlandse mili taire politie uitgeleverd. VOORSPELT: IETS ZACHTER Geldig tot Woeixsdagavond. Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot krachti ge en aan de kust tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West. Iets zach ter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1