PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Stikker is optimistisch DÊ BILT Hoop op een gezonde ontwikkeling in Indonesië Interim-regeling voor de West? Partij van de Arbeid verheugd over Rl.C.-resultaat Vandaag ZUIDERZEEWERKEN WORDEN WELLICHT IN 1950 HERVAT BESLISSINGEN OVER „FIBEMEL" ZIJN VERDAAGD MAATSCHAPPELIJK EN CULTUREEL WERK IN ZEELAND B.L.O.-orSanisatie baart zorg Nederlandse kustvaarder voor IJmuiden gezonken VOORSPELT 192e Jaargang - No. 295 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F. B. S Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.- G. BaUlntlJn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3 90 p. kw.; £r p. p. f 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 December '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie i2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t L—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358); MTjurg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924- Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel, 102 - Terneuzen: Breuwerijstr. 2 - Zlerlkzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Indrukken van een verblijf van drie dagen. Maandagochtend om even over twaalven, een uur vroeger dan verwacht werd, arriveerde met liet K.L M.-lyntoestel uit Batavia de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. Stikleer. In de ontvangkamer op het vliegveld stond hy de pers even te woord. Hy zeido onder meer, dat, hoewel hij in de korte tytl (drie dagen) van zijn verblijf in Indonesië zich geen volledig beeld heeft kunnen vormen, hij toch wel enige indrukken heeft meegenomen. Bi heb zeer vele mensen gesproken, zo zeide hy, en kan niet anders zeg. gen dan dat ik met een zeker optimisme teruggekomen ben. Dat wil niet zeggen, dat ik er niet van overtuigd ben, dat er nog moei lijkheden zullen komen. Er zijn tal van communistische groepen, die hiervoor zeker zullen zorgen. In In donesië weet men dat echter en de leiders zullen daar stellig maatrege len tegen nemen. Ik heb contact gehad met Soekar- no, de Sultan van Djocja en Hatta. Steeds weer Is mij gebleken, dat de leiders byzonder gesteld zijn op de samenwerking met Nederland. Soe- karno zal deze week radioredevoerin gen houden over de samenwerking met Nederland. Hatta heeft dit in de afgelopen tijd reeds enkele malen ge daan. Ik ben er van overtuigd dat de Indonesische leiders alles zullen doen om de samenwerking tussen de Indo nesiërs en de ondernemingen, de K.N. I.L. en de ambtenaren te bevorderen. Het verheugt mij, dat ik dit in de Oost heb kunnen constateren; het geeft hoop voor een gezonde toekom stige ontwikkeling. De atmosfeer van terughoudend heid klaart op, Indonesië kan zich sne'ler herstellen dan andere landen. De begrotingstekorten zijn dit jaar geringer dan het vorige en ik heb re den aan te nemen, dat deze gunstige ontwikkeling zich ook in het komende jaar zal doen kennen. Over een jaar of twee, drie zo neem ik aan, zal de begroting sluitend zijn. Al deze dingen, zo besloot de mini ster, geven reden tot een zeker opti misme. Dit optimisme wordt ook ge- Waas van geheimzinnigheid over mijnramp in Sowjet-zöne. VERKLARING VAN BRANDWEERMAN. Over de brand in do uraniummyn te Johann Georgenstadt in Oostduits- land is nog steeds het ware niet be kend. Functionarissen van de Westerse geheime dienst in Berlijn hechten niet veel waarde aan het bericht in de „Telegraf', volgens hetwelk 2 a 3 duizend mijnwerkers by de ramp zijn omgekomen. Reuter maakt volledigheidshalve melding van een verklaring, afgelegd door het hoofd van een brandweer brigade te Leipzig, die uit de Sowjet- zöne is gevlucht. Volgens deze zegsman wisten slechts 200 a 300 van de ongeveer 4000 arbei ders. die zich toen in de mijn bevon den, zich in veiligheid te stellen. De Russische veiligheidspolitie zou na de ramp het gehele gebied hebben afge zet en het gehele brandweerkorps van Johann Georgenstadt 80 man hebben gearresteerd. Er zou sindsdien niets meer van hen vernomen zijn. De Russen zouden daarna brandweer brigades uit de omliggende districten hebben opgeroepen. Voor zijn vertrek zou de zegsman een verklaring heb ben moeten tekenen, waarbij hij zich verplichtte tot geheimhouding over de ramp. Daar hij hetzelfde lot vrees de van zijn collega's uit Johann Georgenstadt, was hij naar Westduits- land gevlucht. Westberlijnse kranten hebben het aantal doden op 2000 geschat, terwijl communistische bladen gewaagden van slechts 4 slachtoffers. Fransen uit Polen laten niets los. VREES VOOR REPRESSAILLE- MAATREGELEN. De zes uit Polen gezette Fransen hebben geweigerd enige verklaring tegenover de Franse veiligheidspolitie af te leggen. Pierre Auffrey. die aan vankelijk werd vermist, bevindt zich thans in de Franse bezettingszone van Duitsland. Volgens eerdere berichten was hij uit de trein gevallen. Een correspondent van het nieuws bureau Reuter heeft in een restaurant vier van de uit Polen gezette Fran sen ontmoet. Het zijn mevr. Man- guet, de heer Beaufils. de heer Ra- deau en een vierde, die zijn naam niet heeft willen bekend maken. „Stelt ons geen vragen", zeiden de gerepatrieerde Fransen. „Wij weten niets van de Frans-Poolse betrekkin gen. Wij herinneren ons niet wat ons is overkomen. Wij hebben allen ons geheugen verloren". De heer Radeau verklaarde voorts: „Het valt ons moeilijk nadere uitleg te geven. Ik heb daarginds mijn vrouw, een geboren Poolse, moeten achterlaten, evenals mijn beide kin deren, van wie het jongste pas tien dagen oud is". De heer Beaufils heeft eveneens zijn vrouw en zijn driejarig kind moe ten verlaten. Mevr. Manguet is ge huwd met een Pool en verkeert nog in het onzekere omtrent het lot van haar man. deeld door de ondernemers, die de re sultaten van Ronde Tafel-Conferen tie als enige oplossing voor het Indo nesische vraagstuk reeds lang heb ben aanvaard. De minister zeide nog, dat de over dracht van de souvereiniteit waar schijnlijk op hetzelfde tijdstip tegelijk in Nederland en Indonesië zal geschie den Ronde Tafel-Conferentie voor dit gebied wordt medio-1950 hervat. Door de gouverneur van de Neder landse Antillen is medegedeeld, dat de Nederlandse regering voornemens Is de Ronde Tafel-Conferentie voor West.Indië waaraan wordt deelge- nomen door Nederland, Suriname en Curasao omstreeks medio 1950 te hervatten. De gouverneur wees er op, dat de uitwerking door de wetgever van de resultaten dezer conferentie, o.a. in verband met de herziening van de Grondwet, zoveel fijd zal vorderen, dat er alle aanleiding bestaat voor het tot stand brengen van een inferim-rege- ling. Deze oplossing verdient temeer aanbeveling, aldus de gouverneur, omdat op deze wyze een oplossing kan worden gevonden voor een zo bran dend probleem als het tot stand komen van de zelfstandigheid d<»r eilanden en het regelen van een onderlinge ver houding. NET OP TIJD. Maandagmorgen werd het kantoor 'van de Rotterdamse Lloyd herhaalde malen opge beld door een zenuwachtige bruid, die informeerde naar de aankomst van het m.s. Blitar, dat van Indonesië terugkeerde. Nog diezelfde dag moest het huwelijk voltrokken worden, maar de bruigom zat als eerste stuurman aan boord van het schip en het schip kwam maar niet opdagen. De storm maakte het de Blitar onmogelijk de Nieuwe Waterweg binnen te komen. Gelukkig gelukte dat tenslotte toch. Op het nippertje kon de bruigom van boord komen en in het huwelijksbootje overstap pen. Gouverneur van Serawak gaat vooruit, Duncan Stewart, de gouverneur van Serawak (Brits Noord Borneo), die Zaterdag j.l. door een jeugdige Malei- er in de maag werd gestoken, heeft 'n goede nacht gehad. Zijn algemene toestand is bevredigend. „Aanvaarding is in het belang van beide volken-" Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid deelt mede: „De Partij raad van de Party van de Arbeid be sprak in zijn vergadering van Zater dag 3 December 1949 de resultaten van de Ronde Tafel-Conferentie. Met vreugde werd geconstateerd, dat de overeenkomsten op deze conferentie tot stand gekomen, die de partijraad niet in strijd acht met de grondwet, wanneer zij worden aanvaard, bete kenen: le een vreedzame oplossing van het tussen de republiek Indonesië en Nederland gerezen conflict; 2e een volledige scuvereiniteitsover- dracht die 'voor het Indonesische volk de mogely.kheid schept zijn plaats in te nemen in de rij der vrije volken; 3. een Unie tussen de Repu bliek der Verenigde Staten van Indo nesië en Nederland, die een vrucht baar samengaan der beide volken voor de toekomst kan waarborgen. De Partijraad van de Partij van de Arbeid spreekt zijn hoop en verwach ting uit, dat de volksvertegenwoordi- fingen van Indonesië en Nederland e resultaten van de R.T.C. zullen aanvaarden in het belang van beide volken". Cochran, Amerikaans ambassadeur bij R.I.S. In officiële kringen te Washington heeft men aan A.N.P./Aneta beves. tigd. dat de benoeming van Merle Cochran tot eerste Amerikaanse am bassadeur in Indonesië kan worden verwacht. T.N.1.15 December in Batavia Het ministerie van overzeese ge biedsdelen heeft het bericht, dat de T.N.I. ter sterkte van 6 bataljons op 15 December 1949 de handhaving van orde en veiligheid te Batavia zal overnemen, niet bevestigd. Definitieve beslissingen moeten wachten totdat do resultaten der R.T. C. door de beide Kamers der Staten- generaal aanvaard zijn, aldus werd medegedeeld. Terroristen waren actief in Soerabaja en Malang. In het afgelopen weekeinde heb ben zich te Soerabaja enige gevallen van terreur voorgedaan. Zaterdagavond werd een boerderij door bendeleden overvallen, later een stalletje en Zondagmorgen moest de politie het vuur openen op demon stranten. Het saldo had vier gewon den tot gevolg. Ook in Malang was het onrustig. Vrijdag werd een wandelaar neerge schoten en later nog iemand op een der pleinen in de stad. Ook werd een politiepost beschoten. Gevaar op de Etna voorbij. De bewoners van het dorp Bronte cp de helling van de Etna hebben zich Maandag in hun witgekalkt kerkje verenigd om te danken voor wat zij de wonderbare redding noemen van hun huizen, die door de jongste erup ties van de vulkaan werden bedreigd. In het laatste stadium van de erupties der afgelopen dagen scheen het, dat 't dorp Bronte door de lavastromen ver zwolgen zou worden. De bewoners hadden hun huizen reeds verlaten om zich op lager gelegen punten in veilig heid te stellen. Volgens deskundigen kan de uit barsting thans als geëindigd beschouwd worden. Wel zijn voorheen vruchtbare velden door de lava overstroomd. ..is het 8 jaar geleden, dat En geland aan Finland, Hongarije en Roemenië de oorlog ver klaarde. Staatssecretaris van Oorlog In Indonesië. Nog dezelfde middag van zyn aan komst te Batavia Zaterdag heeft de staatssecretaris voor oorlog in Nederland het ere-veld Menteng Poelo bezocht, alwaar hy in aanwe zigheid van hoge militaire autoritei ten, onder wie de legercommandant, luit.-generaal Buurman van Vreeden, kransen heeft gelegd aan de voet van het monument voor de gevallenen en op het graf van generaal S. H. Spoor Mr. Fockema Andreae bracht tevens een bezoek aan het ere-veld van de Engelsen en de chapelle arden- te op Menteng Poelo. Oosterpolder zal bbinen 7 jaar zijn drooggelegd. Binnenkort kan, volgens het A. N. P. een ministerieel besluit verwacht worden volgens hetwelk in 1950 de Zuiderzeewerken zullen worden voortgezet. De minister van Waterstaat zal waarschLjnlyk beslissen over eenkomstig het advies van de Zuiderzeeraad. In dat geval zal de eerste helft van de Z. O.-polder, de Oosterpolder, in de komende zeven jaar worden drooggelegd. Er zullen zes jaren nodig zyn om dit gebied van 60.000 hectaren in te dijken. In het zevende jaar zal dan de drooglegging kunnen geschieden. Het ontginnen en in cultuur brengen van deze „beste aller Zuiderzeepol ders" zal enkele jaren nadien ge reed kunnen zijn. De Oosterpolder, die dus waar schijnlijk reeds in 1960 ten dele of Met een advertentie in de dagbladen werd bekend gemaakt dat de in specteur der Domeinen te 's Hertogenbosch bij inschrijving 3 Junlter vlieg tuigen JU 52.M 3 zou verkopen. De machines waren op hef vliegveld Gil- ze-Rijen te bezichtigen. De belangstellenden bekeken „Opa", één der drie te koop aangeboden vliegtuigen, van boven tot onder. „Opoe" en „Ome Keesje" hadden ook niet over gebrek aan belangstelling te klagen, hoe- wel dit niet op deze foto te zien Is. Nederlandse houding geeft moeilijkheden. De conferentie in Parijs tussen ver tegenwoordigers van de Benelux, Frankrijk en Italië om te komen tot een soort economische unie, een ,,Fi- benel" is Donderdag verdaagd. De leiders van de Belgische. Nederland se en Luxemburgse delegaties zullen eerst rapport uitbrengen aan hun re geringen en nadere instructies vra gen. Volgens een Franse woordvoer der veroorzaakt vooral het standpunt van Nederland moeilijkheden. Van kindertandjes tot aan het dak boven het hoofd der ouden van dagen en van de was voor ziekenhuizen tot aan leesboeken voor Elle- woutsdijk Over dat wel zeer brede terrein heeft zich van Mei tot October 1949 de activiteit gespreid van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel werk. Wij ontvingen het overzicht dat deze stichting gaf van deze werkpe riode. Vrij veel aandacht heeft de stichting geschonken aan het onder zoek naar het kleuteronderwijs in Zeeland. Als resultaat van dat on derzoek zal een nota verschijnen, die de momentele situatie op het ge bied van het kleuteronderwijs in Zeeland zal aangeven en daarnaast ook de normen zal bevatten, welke op dit gebied maatgevend behoren te zijn. Het vraagstuk van de gediplo meerde leerkrachten voor het kleu teronderwijs is nog altijd klemmend. Er zijn thans 3 opleidingen in Zee land met ruim 100 leerlingen. B. L. O. Wat het buitengewoon lager on derwijs betreft ondervond de stich ting van een B. L. O. school op Schouwen stagnatie. Een onderzoek werd door deskun digen ingesteld naar het debillteits percentage op Tholen. De mogelijk heid om een debielen-internaat op Tholen te vestigen moet niet al te optimistisch worden bezien, vooral nu de vereniging Kinderzorg te Mid delburg een debielen afdeling voor jongens en één voor meisjes wil op richten. Voor Tholen is wellicht de oplossing, dat contact wordt opgeno men met West Brabant voor mede werking aan een school met inter naat te Bergen op Zoom. In W. Zeeuwsch Vlaanderen stuit te men bij het plan voor een B. L. O.-school op grote moeilijkheden en in O. Zeeuwsch-Vlaanderen was voor een prot. Chr. B L. O.-school nog geen samenwerking te bereiken. MAATSCHAPPELIJK WERK Een rapport over het maatschap pelijk werk en de gezinsverzorging voor het R. Katholieke deel van Z. Beveland kwam gereed, en een ad vies voor de Prot. groeperingen is in bewerking. Wat Walcheren be treft, wordt verwacht, dat na het reeds eerder uitgebrachte advies thans besprekingen betreffende de uitvoering zullen beginnen. De stichting Zeeland gaf een ad vies over de oprichting van een op leiding te Midjdelburg voor het di ploma kinderbescherming A. Deze opleiding kwam tot stand. Ook over de opleiding tot maatschappelijk wer ker werden de mogelijkheden in Zee land gepeild. RUSTHUIZEN. Over de oplossing van het rust huizen-probleem op Walcheren wordt in het overzicht opgemerkt, dat na de brand van „Irmahet project in zijn geheel opnieuw moest worden bezien. Er is in beginsel overeen stemming bereikt. Het overzicht bevat voorts mede delingen over de schooltandverzor- ging. De schooltandverzorging op Walcheren kwam tot stand; op N. Z. Beveland werd zy voorbereid en op Tholen werden eveneens bespre kingen gehouden. Voor de zieken huizen werd uitgezien naar een goed kopere vorm van wasbehandeling. CULTUREEL WERK. Over het culturele werk van de Stichting lezen wy in dit verslag slechts weinig. Een bezoek van am bachtsscholieren uit Zeeland aan de nijverheidstentoonstelling te Gent werd georganiseerd. Een noodkreet wordt geslaakt over het ontbreken van gelden voor verenigingsgebouwen in dorpen, die dringend behoefte aan zo'n gebouw hebben. Een volkshogeschool-commissie ving haar arbeid aan. Er werden 2 x 50 boeken voor het platteland beschikbaar gesteld. Het rapport Nederland heeft de toelating van West-Duitsland tot de „Fibenel" tot condition sine qua non voor eigen deelneming gemaakt. Ook heeft Ne derland er krachtig op aangedrongen, dat spoedig 'n uitnodiging aan Enge land wordt gezonden. Deze houding van Nederland, die niet door Frankrijk gedeeld wordt, is tot dusverre de be langrijkste hinderpaal bij de bespre kingen geweest. Het is een van de voornaamste reder.en voor de verda ging van de conferentie en van de terugkeer van de leiders der Benelux- delegaties naar hun respectieve hoofdsteden. Nederland heeft er op gewezen, dat aan de ene kant zijn economisch leven het Duitse achter land nodig heeft en dat aan de an dere kant Nederland tot het sterling- gebied behoort. Russisch atoom-onderzoek door Ver. Naties verworpen. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft met 39 stemmen te gen die van het Sowjet-blok en Egypte en 9 onthoudingen, het Russische plan, volgens hetwelk de landen inlichtin. gen over atoom- en gewone wapens zouden moeten verstrekken, verwor pen. Een resolutie, waarin op de Veilig heidsraad een beroep wordt gedaan om de bestudering van de regeling en vermindering vart de gewone bewape ning en de strijdkrachten voort te zet ten? werd met 44 stemmen tegen 5 en 5 onthoudingen, aanvaard. De resolu tie was ingediend door Frankrijk en Noorwegen. Yoego.Slavië onthield zich beide malen van stemming. Nieuwe Duitse partij wil laten marcheren. Te München is een nieuwe party genaamd „Intersoziale Partei" opge richt door een beroepsmusicus, Aloys Meieri Een der punten van het pro gram der partij is, volgens de „Abend Zeitung", de oprichting van geüni formeerde partij-eenheden met baret ten en laarzen. De oprichter verklaarde hierover, dat hy geen militaire organisatie wil de, maar „mensen moeten marcheren en discipline leren". Hij heeft reeds marsmuziek voor dit doel geschreven Ter gelegenheid van de herdenking van Goethe's tweehonderdste geboorte van de sectic „Ontwikkeling Zee- dag is het comDlete werk van deze schrii- land" kwam nog niet gereed. 'ver in het Russisch vertaald. geheel in cultuur kan zijn, wordt met een veer of een brug, die qua omvang veel van de Moerdijkbrug weg zal hebben, verbonden met de N.O.-polder. Deze brug zal een be langrijke schakel zyn in een nieuwe grote weg AmsterdamGroningen. De grond tussen de dijken van de Oosterpolder zal zeer goede land bouwgrond zyn, omdat deze goed deels uit zware klei bestaat. Het enige nadeel hiervan is, dat deze klei vrij lang week blijft, zodat het graven van kanalen en sloten na de drooglegging vrijwat moeilijkheden zal opleveren. Het gebied van de Oosterpolder bevat blijkens boringen zeer weinig zout, hetgeen goede vooruitzichten voor een zoet Eemmeer opent. Men heelt over het gehele in te polde ren gebied vele proefboringen, som mige tot 300 meter diepte, verricht. De vooruitzichten voor de Ooster polder worden, agrarisch bezien, ze&r gunstig geacht. Indien de minister overeenkomstig het advies van de Zuiderzeeraad besluit, zullen drie maanden van gespannen arbeid voor de voorbereidingen, aanbesteding en gunning volgen. De polderjongens trappelen reeds van ongeduld. Doch ook de talrijke ingenieurs en ande re technici die nog dagelijks bezig zijn finesses van het Oosterpolder- plan uit te werken of te controle ren, hopen, dat zil met hun arbeid zo spoedig mogelijk practisch aan de slag kunnen gaan. Eén opvarende vermist. De 500 ton metende Nederlandse kustvaarder „Sandbergen" van de maatschappij „Baltica' te IJmuiden is gisternacht op drie mijl ten Noord- Westen van IJmuiden gezonken. De reddingsboot „Neeltje Jacoba" is er in geslaagd 9 van de 10 koppen tel lende bemanning aan boord te ne men. Aan boord van de „Sandbergen" bevonden zich 10 man. Zes man zetten esa sloep uit, die in de wilde zee na korte tijd omsloeg. De mannen wis ten haar weer recht te krijgen, maar slechts vijf slaagden er in terug in de boot te klimmen. De 48-jarige gehuw de H. Zijlemaker uit Amsterdam wordt vermist. De „Neeltje Jacoba" nam eerst de vijf man uit deze sloep aan boord. Ver volgens vond men een man. die bijna anderhalf uur op een reddingboei had rondgedreven. Tenslotte zijn de laat ste drie, zich nog aan boord van de „Sandbergen" bevindende mannen, gered. Van de coaster is niets me(;r te zien. Volgens de schipper van de „Neeltje Jacoba" is een lek in de machineka mer de oorzaak van de ondergang van het schip. „Zuiderkruis" en „Sibajak" op weg naar Nederland. Met het Zuiderkruis op 25 Novem ber uit Tandjong Prick vertrokken, repatrieert o.a. het derde bataljon van het garderegiment Prinses Irene. Op 8 Mei 194G kwamen de voor dit bataljon bestemde dienst plichtigen in hoofdzaak afkomstig uit Brabant, Limburg en Zeeland te Arnhem onder de wapenen. Op 16 October 1946 vertrok men naar Indo nesië en op 13 Nov. werd te Tand jong Priok ontscheept. Het troepenstansportschip Sibajak is op 3 December uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich 1700 militairen waarbij de volgende gesloten onder delen: 8 R.V.A., de 3e hulp verband - plaats afdeling en 37 R.I.. Voorts detachementen Koninklijke Marine, Mariniers. K.N.I.L.. vrouwen korps, K.N.I.L. en luchtstrijdkrachten. Jongens van de „Oldenbarnevelt" komen vandaag Ihuis. Het troepenschip „Johan van Olden barnevelt" werd vanochtend in de haven van Amsterdam verwacht Be houdens onvoorziene omstandigheden zou de ontscheping om 10 uur begin nen- Zoals bekend kwamen met dit schip plm. 170 Zeeuwse militairen uit Indonesië terug. NOG ENKELE BUIEN Geldig tot Dinsdagavond. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Aan de kust tijdelijk nog harde of stormachtige, in het binnenland krachtige tot matige Westelijke wind met flinke windstoten tijdens buien. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1