Vis venter werd wereldkampioen KAPPIE wcrlaesl Je lieers Kappie en de Maat treden op voor de jeugd EEN NEDERLANDSE COMBINATIE STEMMEN Klanken uit de aether 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 WIELRENNEN Roemrijke wielerloopbaan van Belgisch-Zeeuwse renner Middelkamp Als men In Zeeuwsch-Vlaanderen via het oude stadje Hulst en het dorp Clinge nog verder Zuidelijker gaat, bereikt men de grensplaatsen Nieuw-Namen en Kieldrecht, waarvan het eerste dorp Nederlands is en het tweede tot België behoort. Kieldrecht heeft in wielerkringen een bekoorlijke naam daar immers woont in een druk beklant en ryk met palmares versierd café aan de „Kreek" de grote wielerkampioen Theo .■Middelkamp met zyn lieftallig vrouwtje en zyn thans elfjarige zoon Torre, die ook al aan racen doet. Middelkamp is een rasechte Vlaming, maar Zeeuw van geboorte en met een Nederlands paspoort. Hij is ook de man die dit afgelopen seizoen op 35-jarige leeftijd nog negen maal als eerste over de streep ging in Belgen- land en driemaal in eigen land. Middelkamp stak in grote .forme" toen in Kopenhagen de wereldkam pioenschappen op de weg werden be twist, maar de vrees dat de rivaliteit tussen Schulte en Middelkamp ons land geen voordeel zou opleveren in deze belangrijke strijd, deed de N.W.U. besluiten Middelkamp thuis te laten; daarmee bleef tevens onze grootste troef voor de regenboogtrui buiten mededinging. Intussen heeft deze jammerlijke vete tussen Schulte en Middelkamp reeds verscheidene Nederlandse suc cessen in de weg gestaan Middel kamp verdween na aankomst in Hel mond uit de Ronde van Nederland 1949. omdat hij niet meer samen met Schulte in een ploeg wenste te rijden. Middelkamp's houding in Helmond werd terecht «ls onsportief genomen en voor de eerste maal in zijn rijke wielprloopbaan werd Middelkamp voor enkele weken geschorst; een schorsing die tevens inhield dat Theo niet zou kunnen starten in de natio nale kampioenschappen te Valken burg. Zijn trouwe supportersclub uit Hulst kreeg het echter bij de N.W.U gedaan dat de schorsing opgeheven werd, zodat haar favoriet toch nog op de Cauberg van de partij was. KARAKTEREIGENSCHAPPEN. Hoewel de Belgen Middelkamp als een Waaslander beschouwen en tot één der hunnen rekenen, blijft hij Ne- Ingezonden mededeling). ZONDAG A.S. TERREIN BOSWEG E.M.M. - SCHOONDIJKE 2.30 uur n.m. UIT DE PERS BELASTING IS EEN EREKWESTIE. „Vrij Nederland" dringt aan op het be trachten van volstrekte eerlijkheid door de belastingbetaler: „Niemand betaalt graag belasting. Het ligt dan ook voor de hand. dat datgene wat wij gemakshalve personifiëren als „de fiscus", weinig bemind is. En evenzeer voor de hand ligt het, dat een zeker deel van de pers, dat een goedkope populari teit najaagt, geen beter middel weet om zich hiervan te verzekeren dan op „de fis cus" los te turven. Belastingen echter zijn nodig. En zo wel de hoogte er van als de wijze waar op en de bronnen waaruit ze worden ge heven. zijn zorgvuldig bij de wet vast gesteld. Er komt geen cent belastinggeld in de schatkist zonder de wil van het Nederlandse volk, vertegenwoordigd door zijn gekozen afgevaardigden. Daarom is het zo vreemd, dat het ont duiken van wat men wettelijk aan de Staat verschuldigd is. tamelijk algemeen als een geoorloofde sport wordt be schouwd. Dat wil zeggen: door degenen, dit tot zodanige ontduiking in staat zijn. De loontrekker is dat uiteraard niet. Maar voor anderen zijn er duizend middelen en wegen. En wanneer de fiscus daar zijn middelen en wegen tegenover stelt en inzage eist van gegevens, die niemand verborgen zou behoeven te houden ten zij met een schuldig geweten dan schreeuwt zeker deel van de pers moord en brand, want dan wordt, begrijDt u wel. onze vrijheid aangerand, en dan roept men pathetisch uit of wij dóérvoor nu vijf jaar hebben gevochten Wij echter menen, dat waérvoor wij ook mogen hebben gevochten, het in elk ge val niet is geweest, opdat iedere knoeier weer vrijuit en straffeloos zou kunnen knoeien. Zelfs niet met ziin belastingen". AARD STRALEN EN GEZONDHEID In de „Nieuwe Rott. Courant" publi ceert prof. dr. S. W. Tromp een artikel waarin hij zegt. dat het wichelroedever - schijnsei bij de serieuze roedeloper een realiteit is. maar dat men van de diepere oorzaken nog weinig weet: „Een verbetering van de gezondheid door verplaatsing van een bed buiten een wichelroedezóne kan. doch behoeft geenszins het gevolg te zijn van het op heffen der wichelroedezoneprikkels. Vooral bij asthmatische, rheumatische en hypernerveuze patiënten kan soms een kleine verandering in vochtigheid van de atmosfeer, lichintensiteit, stofgehalte enz. een belangrijke verbetering tengevolge hebben. Mochten deze veranderde facto ren echter op eenvoudige wijze met een wichelroede "aan te tonen zijn, dan zou dit ongetwijfeld reeds zijn waarde hebben Anderzijds moet men het bekende argu ment van tegenstanders van deze wichel roedetheorie niet te veel au sérieux ne men. Het feit n.l. dat bepaalde men sen in huizen hiervan met kruisingszönes en geen hinder hiervan schijnen te on dervinden zegt niets. Ten eerste weten we dat bij normale niet nerveuze per sonen de vereiste prikkelgrens vermoe delijk hoog ligt. Verder blijkt uit de ge rapporteerde gevallen dat eventuele in vloeden meestal pas na jaren (vaak 10 a 20 jaren) tot uiting zullen komen. Een verblijf van enkele jaren behoeft dus nog geenszins gevolgen te hebben. De moeilijkheid van het onderzoek naar de invloed van wichelroedezönes op de gezondheid van de mens schuilt echter ook in de grote suggestibiliteit van mensen". derlandor en heeft als soldaat „Wille- mientje" gediend. Deze keiharde ke rel is een energiek renner, heeft een grote eerzucht en beschikt over een onwrikbaar zelfvertrouwen. Met deze gaven wist hij het dan ook van vis- venter tot wereldkampioen te bren gen. Hij is een prachtig type van de ..selfmade" man. In de course is hij de sluwe vos, de tacticus, die zich lange tijd afzij dig kan houden en het slagveld over ziet wanneer anderen aan het bom barderen zijn. om in de beslissende fase gelijk een jagend hert over alles „heen" te gaan. Dat hij echter ook in de ..grote ronden" zijn mannetje kan staan ge tuigen zijn successen in de Tour de France 1937 toen hij de zwaarste rit Aix-les-Bains-Grenoble (325) won. ZIJN WIELERLOOPBAAN. Theo besteeg in 1931 het stalen ros en reeds spoedig gingen vele pal men mee naar Kieldrecht. In twee jaar tijds won hij 30 coursen. Als junior kwamen er xiog 17 palmen bij in 1933. Het volgende jaar won hij als onaf hankelijke het eerste officiële weg- kampioenschap van Nederland. Hij droeg in 1935 tijdelijk de wapen rok en won. terug uit militaire dienst, nog vijf wedstrijden. In 1936 startte voor de eerste maal een Ned. ploeg in de Ronde van Frankrijk. Samen met Albert en An ton van Schendel en Alb. Gijzen com pleteerde Middelkamp deze ploeg. De Zeeuw werd 23e in het eindklasse ment en won de reeds genoemde zware Alpenrit. Tevens werd hij dit jaar 3e in het wereldkampioenschap te Bern en won zeven wedstrijden in 1937. 1938 bracht een nieuwe rood-wit- blauwe trui met 20 sec. voorsprong op Schulte en M. Valentijn. Hij won dit jaar wederom een rit in de Tour de France. In 1939 bracht hij vier palmen mee naar huis en was op non-actief van 1940—1942. Zijn heroptreden in 1943 vierde hij met vijf overwinningen, maar het vol gende jaar leverde hij matige presta ties. 1945 blijft geboekstaafd als het jaar waarin hij een verbeten strijd voerde met Nest Streckx en Berten Sercu om de Belgische koningstitel der ker- miskoersers. Met 24 zegepralen werd Middelkamp tenslotte de ongekroonde koning. In eigeö land won Middelkamp te Gouda, Gilze-Rijen en Scheveningen en werd 2e op de Cauberg achter Schellingerhoudt. Ook in 1946. 1947, 1948 en 1949 be haalde hij verscheidene successen en de kroon werd op zijn werk gezet, toen hij in 1947 in Frankrijk het we reldkampioenschap op de weg be haalde. We mogen wel aannemen dat Theo ook in het komende Seizoen zijn mannetje zal staan. St. Nicolaas-Actie van de PZ.C. Zulke dingen gebeuren nog. De Joodse slager M. te Zwolle, tegen wie enkele lieden enige we ken geleden een rel trachtten te ontketenen, ontving Maandag met de post een getikte anonieme dreigbrief, welke was ondertekend met „Kampfgruppe XYZ. Heil Hitier". De schrijver sommeert M. onmiddellijk met het ritueel slach ten op te houden. Hij maakt een vergelijking tussen de dood van de ■loden in de gaskamers „eine Se- icundenangelegenheit" met die van „de arme runderen" wier doodstrijd tien minuten duurt. Na verzekerd te hebben, dat hij en de zijnen meer belangstelling hebben voor die arme runderen, dan voor leden van het Joodse ras dreigt hij met de strengste maat regelen. welke in het geheim uit gevoerd zullen worden. De anonie me schrijver verzoekt O. de brief als een laatste waarschuwing op te vatten. Naar wij vernemen heeft O. de politie in deze zaak gemengd. De brief kan afkomstig zijn van •een of andere gek, een fanaticus, of zelfs een grappenmaker. Maar in elk geval behoort de schrijver zo gauw mogelijk achter de tra lies geborgen te worden. Hij hoort in deze maatschappij niet thuis en dient in elk geval een behoorlijke berechting te onder gaan. Officiële publicaties. VLISSINGEN. KOSTELOOS IN- EN HERINENTEN TEGEN POKKEN. B. en W. van Vlissingen, brengen ter openbare kennis, dat voor personen be neden de 2 jaar gelegenheid bestaat tot kosteloos inenten tegen pokken en voor personen boven de leeftijd van 2 jaar tot kosteloze herinenting tegen pokken op Dinsdag 6 December om half vier des middags in het gebouw Havendorp 609 en Woensdag 7 December om half vier 's- middags in het gebouw van het Medisch Centrum, Julianalaan 4. Vlissingen, 1 December 1949. GOES VOORSTELLINGEN: hedenmiddag 1 uur, 3 uur en 5 uur, in de „Prins van Oranje". MIDDELBURG Door de winkeliers worden bonnen afgegeven tot en met 5 December. Deze bonnen kunnen nog voor toegangsbewijzen worden ingewisseld in het Schuttershof (ingangSchutters hofstraat)Dinsdag 6 December, des nam. van 46 uur. VOORSTELLINGEN: Woensdag 7 December, des namid dags 1 uur, 3 uur en 5 uur in het Schuttershof. VLISSINGEN: Tweede serie voorstellingen: Woensdag 14 December 1 uur (gele kaartjes), 2 uur 30 (bruin), 4 uur (groen) en 5 uur 30 (rose). Wy wijzen er nogniaal op, dat men de bonnen voor toe gangsbewijzen in de winkels, waar het bekende gele biljet hangt, moet vragen. NIEUWE BOEKEN De geschiedenis en de oorsprong van het Sinterklaasfeest is door vele schrijvers in soms lijvige boeken behandeld. Bij de ze werken is thans een nieuw gevoegd, dat echter afwijkt van de gebruikelijke historiebeschrijving. Dr. A. D. de Groot, lector in de psychologie aan de Amster damse Universiteit, ontvouwt in ziin „Sint Nicolaas, patroon van liefde" een nieuwe theorie over het ontstaan van onze Sinter klaas en komt vla een psychologische analyse van de middeleeuwse en Byzan- tnnse. Sinterklaaslegenden tot de conclu sie. dat onze beminde kindervriend oor spronkelijk een vruchtbaarheidsheilige is geweest. Het sluitstuk van het boek wofdt gevormd door de behandeling van de te genwoordige viering, gezien in het licht van de kinderpsychologie. (Dr. A. D. de Groot, Sint Nicolas, pa troon van liefde. Uitgave: N.V. Noord- Hollandse Uitgevers Maatschappij, Am sterdam). Het is voor elke jager een sensatie, wanneer de jacht op bepaald wild vr(jge- gegeven wordt en hij met „tweeloop", jachthond en weitas de wijde velden kan intrekken. De jager-journalist „Ama teur" die zelf een enthousiast jager is. heeft een boek geschreven over de jacht op allerlei soorten klein wild. De titel is „Tiro....Tiroo"De rechtgeaarde jager hoort hierin reeds de roep van de drij ver. „Amateur" heeft dit boek onderhou dend en vlot geschreven, doorspekt met echte jagerstermen, terwijl ook de hu mor niet ontbreekt. Zijn enthousiasme zal ook de niet-jachtliefhebbers menig aange naam uurtje bezorgen. Enkele specialisten, zoals „Sarcelle", „Reinaerd", dr. B. Havinga, „Sonneur", Jan P. Strijbos en A. B. Wigman verleen den hun medewerking en het boek werd er nóg interessanter door. Het geheel wordt geïllustreerd met een serie prach tige foto's. (Amateur: „Tiro....Tlroo!" Uitgave Van Holkema en Warendorf N.V.: Amsterdam). Wie over „Fanny" hoort spreken weet direct wie bedoeld wordt. De laatste ja ren en vooral na de Olympische Spelen te Londen is deze Nederlandse vrouw zeer populair geworden en zij heeft voor Ne derland in het buitenland veel good-will gekweekt. In Amerika stond zij bekend als The Flying Dutch-Woman en werden öc meest romantische verhalen rond haar gesponnen. Door Jan Blankers, haar echt genoot en Aad van Leeuwen is een boek werkje geschreven over Fanny zoals ze werkelijk is: ondanks haar geweldige successen en haar populariteit een een voudige Nederlandse vrouw. Karei Lotsy schreef een voorwoord. (Jan Blankere en Aad van Leeuwen: „Fanny, de geschiedenis van 4 gouden medailles". Uitgave: Pyramide Zakro- mans, 's-Graveland). Een Duitse fabriek heeft de beende ren van een deel der 25.000 slachtoffers van het concentratiekamp Dachau opge graven en tot kunstmeststoffen verwerkt, zo is door een Franse commissie van on derzoek meegedeeld. Deze commissie was naar Beieren gezonden door de Franse nationale bond van gedeporteerden, ge vangenen en verzetsstrijders. ZONDAG. Willem van Otterloo dirigeert het Radio Philharmonisch Orkest, dat een concert geeft in de reeks „Zo geniet U meer van de muziek". Het program ma vermeldt werken van Ludwig van Beethoven: de ouverture „Colorian" de Zesde Symphonie („Pastorale"). Adventskoralen uit „Das Orgelbüch- lein" van J S. Bach worden uitgevoerd op het orgel van het Germanic Mu seum te Cambridge (Mass.-U.S.A.) (H. H 18.50). Hilversum I: 8, 13, 20 en 23 Nieuws; 8.18 Queens Hall Orkest; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Barcarole; 9.15 Men vraagt en wij draaien; 9.45 Geestelijk leven; 10.30 Kerkdienst; 12 Hugo de Groot en zijn Orkest: 12.30 De Zondagclub; 13 20 The Romancers; 13.50 Even afrekenen, heren; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Zo geniet meer van de muziek; 15.45 Film praat je; 16 The Skymasters; 16.30 Wekelijkse Sportrevue; 17.20 Een kerklied; 17.30 De Avonturen van Ome Keesje; 17.50 Kin derkoor De Merels; 18.30 Regeringsuit zending; 19 Radio lympus; 19.30 Vindo- bola Schrammel'n; 20.15 Le Villi; 21.15 De Schiettent; 21.40 De Speeldoos; 22 Hoorspel: 22 35 Hotel Continental; 23.40 Philadelphia Chamber String Sinfonietta. Hilversum II: 8. 13, 19.30 en 23 Nieuws; 8.15 Kamerorkest; 8.30 Kerkdienst; 9.45 Carl Dobnetsch, blokfluit en Joseph Sax- by, clavecimbel; 9.55 Inleiding Hoogmis; 11.40 Kamermuziek concert; 12.15 Apolo gie; 12.35 Go Down Moses. 12.40 Orkest zonder naam; 13.20 Volksconcert; 14.30 De De Man die St. Nicolaas zag; 15.30 De Franse Vocale muziek van 1100'tot heden; 15 50 Katholiek Overleg; 16.15 Reportage van de Voetbalwedstrijd; 16.30 Verpers; 17 Kerkdienst; 18.30 Gemengd koor Inter nos; 18.50 Adventskoralen; 19 Eenstemmi ge Psalmen; 19.15 Kent gij Uw bijbel; 19.52 In 't Boeckhuis; 20.12 Uit en thuis: 22.45 Avondgebed; 23.15 Avondconcert. RADIO-CENTRALES PROGR. 3 8 (Br. VI.) Nieuws; 9.05 Cowboyliedjes (gr.); 8 30 Dagklapper; 8.45 Ital. amus.- muziek (gr.); 9 Nieuws; 9.15 Muziek van Rossini (gr.); 9.20 Gesproken apéritif; 9.30 Werken van Handel (gr.); 10 (Br. Fr.) Casinoprogr. (gr.); 11 Nieuwe gram.pla- ten; 11.30 Chansons (gr); 11.45 Jazzmu ziek met commentaar; 12 (Br VI.) Orkest Jef de Winter; 12.30 Weerber.; 12.32 Ver volg orkest Jef de Winter; 13 Nieuws; 13.15 Zang (gr.); 13.30 Voor de soldaten; '4 Opera- en belcanto concert (gr.); 15.30 Sevar. Gram. muziek; 16 (Eng. HS) Ste delijk orkest van Bournemouth met als solist Jacques Thibaud; 17 (Kootwijk) Ba tavia; 18 (Eng LP) „Take it from here". 18.30 „Round Britain Quiz", test.; 19 (Br VI.) Nieuws; 19.30 Muziek voor verlief den; 20 (Br. Fr.) Groot symph.-orkest o.l.v. Tom Jenkins; 21.30 Community-sin ging; 22 „Variety Bandbox"; 23 Nieuws; 23.15 Sandy Macpherson, orgel; 23.45 ..Think on these things" Terwijl het klassieke tailleur en het ensemble altijd de sterke pun ten zijn geweest van de Engelse mode, doet de Nederlandse kle dingindustrie thans lofwaardige po gingen om voor het komende voor jaar eveneens deze stijl ingang te doen vinden. Wij kunnen dit waar deren. Juist het tailleur behoort tot de kledingstukken, die de van na ture nog al fors gebouwde Neder landse vrouw uitstekend afkleden. Het klassieke tailleur, met zijn gladde rok en het nauwsluitende jasje zonder enige versiering, nog meer dan het klokkende en uit waaierende fantasieproduct. Toch blijft ook hier voldoende speling mogelijk, om niet alle vrou wen tot het dragen van eenheids- kleding te veroordelen. Een vast ceintuurtje met even overblousen- de rug, twee of drie knopen, hoog of laag gesloten, grote of kleine re vers, wikkelrok of rok met split en niet minder ook de werking van de gebruikte stof zijn de voornaam ste mogelijkheden waarover zij be schikt. Er is nog een andere mogelijk heid, namelijk daar, waar het tail leur de grondslag vormt voor een ensemble. Een combinatie als deze schijnt ons voor de zuinige vrouw uitermate practisch. Zij krijgt dan een tailleur, maar daarbij past een vlotte driekwart cape. Die cape is echter zo gesneden, dat zij even eens om de heup kan worden ge slagen. Samen met het jasje vormt zij dan als het ware een mantel met een klokkende rok. De gestreepte garnering van het jasje loopt nu over in die van de rok, die eerst een cape was.' (Nadruk verboden). Nederlandse mode: een Nederlands ELSE DANAH. meisje met een Nederlands ensem ble en een Nederlandse hoed (mo del Angélique). MAANDAG. De Engelse organiste Lady Susi Jeans geeft een concert in de Jeruzalemkerlc te Amsterdam Zij speelt werken van Engelse componisten (H. I 11.05). Van zelfsprekend komt ook dit jaar Sinter klaas in de studio. (H. I 21). De Siegfried-idyll van Wagner wordt uitgevoerd door het Weens Philhar monisch Orkest (H. H 11). Hilversum I: 7. 8.30, 13, 18, 20 en 23 Nieuws; 8.40 Radio Ochtendblad; 9.03 Gram. muziek; 9 30 Van vrouw tot vrouw; 9.35 Een dansliedje deint; 10 Morgenwij ding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Perry Como: 11 Op de uitkijk; 11,15 Kerk en Torenklanken; 12 Lichte noten blijde klanken; 12.38 Dick Willebrands. piano; 13.15 Het Promenade Orkest; 13.50 Ver geten verleden; 14.25 Wat gaat er om in de wereld; 14.45 Gronings strijkkwartet; 15.45 Sint Nicolaas feest in de A.V.R.o' studio; 17.30 Hoort zegt het voort; 18.15 Vijftien minuten wereldmelodieën op het pijploze orgel; 19.05 Radio filmkrant; 19.30 Inleiding tot Muziekbegrip; 19.45 Rege ringsuitzending; 20.15 Strooigoed; 21 Hoort wie klopt daar kinderen; 23.15 Swing Corner. Hilversum H; 7, 8 30. 13. 19, 20 en 23 Nieuws: 9.03 Liverpool Philharmonisch Orchestra; 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken; 9.35 Familiecompetitie; 10.10 Pianoduo's; 10.30 Morgendienst; 11 Weens Philharm. Orkest; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Zangrecital; 12.10 Busch Strijkorkest; 12.33 Metropole Or kest; 13.15 Vrij en blij; 13.45 Tino Rossi zingt; 14 Sint Nicolaas vertelling; 14 35 Vladimir Horowitz, piano; 14.45 Het kleu terklokje klingelt: 15 Winterzorgen bij kamerplanten en snijbloemen; 15.45 Bij bellezing; 17.30 Wij vieren Sinterklaas feest met de Oranje Nassauschool te Hilversum; 18 Pianoduo André de Raaff en Jacques Schutte; 18.20 De sport van Zaterdag; 18.30 In de soete suickerbol; 19.15 Engelse les voor gevorderden; 20.05 Disco Actualiteiten; 20.15 Muzikale strooiavond; 21.45 Met band en plaat voor U paraat; 22.30 Londens Philh. Orkest: 22.45 Avondoverdenking; 2315 N.C.R.V.- koor. RADIO-CENTRALE PROGR. 3 7 (Br. VI.) Nieuws; 7.05 Lichte gram. 9.05 Deuntjes in de morgen (gr.) 10 (Eng. muziek; 8.30 Morgenconcert (gr.) 9 Nws; LP) Nws 9,05 Deuntjes i. d. morgen gr 10 (Eng. LP.) 10.0 Verzoekprogr. voor de huisvrouw (gr.); 11 Charles Smitton, or gel; 11,30 (Eng. HS) Militair orkest; 12 (Br. VI.) Zang (gr.); 12.15 Trio Marcel de Ville; 12.30 Weer- en landb.ber.; 12.40 Trio Marcel de Ville (vervolg); 13 Nws: 13.15 Klassieke operamuziek (gr.); 14 (Eng HS) Nieuws: 14.10 „Those were the days"; 15 (Kalundborg) Strykens. Rich. Madsen; 16 (Eng. LP) Reg. King en ork.; 17.30 (Kootwijk) Batavia. 18 (Br. VI.) Italiaans concert (gr.); 18.25 Boekbespre king; 19 Nieuws en Persoverz.; 19.30 Wer ken van Gershwin (gr); 19.50 Radiofeuil leton; 20 (Br. VI.) Festival van Vlaamse, Orkestmuziek; 21 Actualiteiten; 21.15 Volksmuziek (gr.); 22 Nieuws en Kroniek; 22.15 Verzoekprogr. (gr.); 22.55 Nieuws; 23 (Luxemburg) Musette- en dansmuz.; 23.40 Topical Half Hour. (Ingezonden Mededeling) SARPHATISTRAAT 32* Amsterdam. Tel. 58681 Geheime zenders in Twente. In Twente zijn de laatste maanden weef geheime zenders in de aethef. Enige maanden geleden heeft de re cherche van de P.T.T. in samenwer king met de politie de strijd aange bonden met de overtreders en toen werden enigen van hen gegrepen. Het was een poosje rustig, doch het duurde niet lang of de geheime zen ders doken weer op. Bij tijden zijn er zelfs vijf tot acht in de aether, vooral op Zondagmorgen. Er worden gramofoonplaatjes gedraaid en men maakt een praatje. Wederom zijn de recherche van de P.T.T. en de politie thans aan het speuren, waar de ge heime zenders zich ophouden. Don derdagavond heeft zo'n speurtocht in Almelo succes gehad. Ten huize van J. S. werd een clandestiene zender in volle werking aangetroffen. Alle onderdelen (o.m. een electrische gra- mofoon met een grote partij platen) werden in beslag genomen. S. had reeds geruime tijd een geheime zen der in gebruik en was gewoonlijk in de aether onder de naam van „Be verwijk-Holland". 22. „Die Horrel is 'n schurk!" vertelde Pi R verder. „Hij voert vast wat in zijn schild, en hij is bang, dat het ontdekt wordt. Waarom heeft hij an ders mij gevangen la ten nemen? Hij weet dat ik handig ben, en dat ik het direct door zou hebben. Ik weet zeker, dat hij de Ko ning ook bedriegt! Toch zou ik willen weten, wat hij van plan is! Ik zie nu in, dat hij die baggermo len ergens voor nodig hadmaar waar voor? Wij zijn nu met z'n drieën door hem gevangen genomen, en we moeten er iets aan doen!" „Dat is nu allemaal goed en wel!" zei Kappie. „Maar als je maar weet, dat jij ook niet deugt! Je bent een lelijke spion, en door jou zijn we onze baggermolen kwijt geraakt!" „Maar ik moet toch ook geld verdienen?" zei Pi R op een huilerige toon. „Horrel heeft me flink betaald van te voren, dus ik moest toch doen, wat hij zei? Ik was een technicus, daar verdiende ik niets mee!" „Allemaal ellende!" jammerde de Maat. „Hier zitten we nu gevangen, en hoe komen we nu weer vrij? Er is niemand die daar aan denkt! Wat heb je aan al dat gepraat!" Het slot knarste, en er kwam een dikke, oude man naar binnen. „Hier hebben jullie een schaal met ons volksvoedsel!" zei hij. „Oesters! Jullie mogen blij zijn, dat de Koning je niet laat verhongeren!" „Oesters!" riep de Maat. „Van die glibberige, vieze dingen! Mij niet gezien!" „Ze smaken best!" zei de oude man. „Er zit ■wel eens een steentje in, maar dat spuug je maar uit! Wees blij, dat je nog te eten krijgt! Wij eten al dertig jaren lang oesters, en we zijn er oud mee geworden!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 6