PREDIKBEURTEN GEKAKEL IN MIDDELBURG'S NIEUWE VEILINGHAL DE BIETENCAMPAGNE IS NOG NIET TEN EINDE Regering niet tegen enige verhoging van lonen Scheepvaartberichten ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Zeelands mooiste pluimvee en konijnen tentoongesteld. Een kakelcacophonie klonk Vrijdag op in de onlangs in gebruik genomen grote veilinghal van de Coöp. Vei lingsver. Walcheren aan de Nieuwe Vlissingseweg te Middelburg. Achter de ruggen van de onverstoorbare tuinderr en handelaren, die druk in de weer waren met kisten groenten en weegschalen, stond het puikje van Zeeland's pluimvee en konijnen ten pronk gesteld: de kringtentoonstel ling 1949, georganiseerd dóór de Ko nijnenfokkersvereniging „Nut en Sport" te Middelburg en de Pluimvee vereniging „Middelburg en omstre ken", waarvoor deze veilinghal een wel bijzonder geschikte expositie ruimte bleek te zijn, was geopend. Niet minder dan 459 stuks pluimvee en konijnen zijn hier bijeengebracht en men behoeft geen fokker of inge wijde te zijn om deze verzameling te kunnen waarderen. Met gerechtvaar digde trots presenteren de fokkers hier de resultaten van hun moeizame, vaak jaren in beslag nemende arbeid en zij maken daardoor gelijktijdig 'n goede propaganda voor hun leerzame en aantrekkelijke liefhebberij, of, zo als zij het zelf noemen, sport. Die re clame is helemaal niet overbodig, want de Middelburgse jeugd toont over het algemeen nog weinig belangstel ling voor dit wefk. Vrijwel alle hanen- en hennensoor- ten treft men aan in deze in alle toonaarden kraaiende en kakelende collectie, van de trotse Wyandotte's tot de parmantige krielen. In de afdeling van de konijnen, die rustig in hun hokken hun neuzen zitten te rimpelen en met grote ogen naar de bezoekers staren, dan wel kouwelijk onder het stro zijn gekropen, zijn vooral de Vlaamse reuzen in Zeeland nu een maal een geliefd ras goed vertegen woordigd. Daarnaast kan men vele mooie exemplaren van andere beken de rassen bewonderen, zoals Weners, Gouwenaars, Chinchilla's Polen, kleurdwergen en hangoren. De blauw bonte Lotharinger, die enige jaren op de tentoonstelling heeft ontbroken, is in volle glorie teruggekeerd, terwijl er ook „afvaardigingen" zijn van eni ge in Middelburg nog vrij onbekende rassen, zoals een bruine rexensoort en de rode Nieuw-Zeelander. De duivenliefhebbers kunnen him hart ophalen aan een fraaie verzame ling postduiven en aan enige ter op- Geen treiler uit IJmuiden meer naar zee. De vereniging van Reders van vis sersvaartuigen te IJmuiden besloot in haar op Donderdag gehouden algeme ne ledenvergadering, dat behalve de reeds voor de eerstvolgende reis met kolen en ijs uitgeruste schepen geen der treilers harer leden meer zal uit varen. „De rederijen, die alle de noodzake lijkheid dezer maatregel diep betreu ren, zijn noodgedwongen tot dit voor IJmuiden diep ingrijpende besluit ge komen, daar het bedrijf onder de be staande omstandigheden niet meer uit te oefenen is", aldus de redervereni ging. De laatste weken is gebleken, dat een lonende exploitatie van de trei- lervloot onmogelijk is geworden, als gevolg van de zware lasten, die op het bedrijf rusten, zoals de gestegen kolenprijzen, de hoge ijsprijzen, het geringe verbruik van vis in het bin nenland en het uitblijven van enige kans op export. Samenwerking van Nederlandse en Duitse politie? Nederlandse en Duitse politiebe ambten hebben te Osnabrück beslo ten samen te werken in de strijd te gen misdadigers in do Nederlands- Duitse grensgebieden. Acht Britse functionarissen woonden de bijeen komst als waarnemer bij. Men kwam overeen de Nederlandse en Duitse politie te voorzien van Ne derlandse en Duitse passen, om mis dadigers over de grens te kunnen vervolgen. Er werd verder besloten een directe telefoondienst tussen de Nederlandse en Duitse hoofdbureaux van de politie in de grensgebieden in te stellen om beide politiemachten voor een gemeenschappelijke actie te alarmeren. Industriekolen worden 17 pet. duurder. De regering overweegt, aldus meldt de Volkskrant, de binnenlandse prij zen van industriekolen met zeventien procent te verhogen. Hierdoor zou den deze kolen op een grossiersprijs naargelang de soort, De huidige prijs komen van 41 tot 48 gulden per ton bedraagt 35 tot 41 gulden per ton. Ter bescherming van de eigen mijn industrie zal de Nederlandse kolen- markt nog niet worden vrijgegeven, temeer daar er op de wereldmarkt sterke tendenzen tot verlaging van de kolenprijzen bestaan. Ook de rant soenering blijfft voorlopig gehand haafd. Substituut officier deed antl-semiiSsche uitlating. Het Tweede Kamerlid Stokvis (C.P. N.) heeft de minister van justitie ge vraagd of het juist is, dat een sub stituut-officier van justitie bij de Ar rondissementsrechtbank te Breda tij dens de behandeling van een straf zaak heeft gezegd: „De bron van alle kwaad is een groepje Belgische Jo den. Die heren i Antwerpen zijn te laf om zelf te smokkelen en laten andere lieden do vieze karweitjes op knappen". Indien de minister deze vraag be vestigend beantwoord, acht de heer Stokvis het gewenst, dat de betrok ken ambtenaar opdracht krijgt zich in het vervolg van soortgelijke anti semitische uitlatingen to onthouden luistering geëxposeerde sierduiven. Helaas bestaat in Middelburg nog weinig interesse voor het fokken van deze laatste soort. PRIJSWINNAARS De prijswinnaars van deze omvang rijke tentoonstelling, die ook vandaag nog te bezichtigen is, laten wij hier volgen: Mooiste dier grote hoenders C. van Zweeden, Vlissingen met Licht Brah- mahaan oud; Mooiste dier dwerg hoenders C. Geerse, Middelburg met Antwerpse Baardkriel (wit) Hen jong; Mooiste haan grote Hoenders C. van Zweeden, Vlissingen met Licht Brah ma Haan oud; Mooiste hen grote hoenders C. Louwerse, Koudekerke met Zwart Minorca Hen jong; Mooiste haan dwerg hoenders G. Joosse, O. en W. Souburg met Ned. Sabelpootkriel (roodbont) Haan oud; Mooiste hen dwerg hoenders, C. Geerse, Middel burg, met Antwerpse Baardkriel wit, hen jong; Mooiste Konijn J. J. G. de Feyter. Zaamslag met Midden Zwart Klein Zilver ram jong; Mooiste teke ning konijn N. Cornelisse, Middelburg met zwartbont Lotharinger ram jong; Mooiste konijn grote rassen, J. Drie sprong, 's Gravenpolder met Wit Vlaamse reus voedster jong; Mooiste konijn midden rassen, A. A. Clement, Middelburg met Wit Wener ram jong; Mooiste konijn kleine rassen. J. J. G. de Feyter, Zaamslag met Midden Zwart Klein Zilverram jong; Mooiste konijn langharige, kortharige of dwerg rassen: J. Nijholt, Koudekerke met Kleurdwerg zwart ram oud; Mooiste duif van de tentoonstelling, tevens mooiste duivin, G. de Blaey, Middel burg; Mooiste doffer, P. Pantus. Mid delburg; Mooiste duif broed 1949, J. Geene. Middelburg. Noodvoorziening kinder bijslag zelfstandigen. Door het Koninklijk Nederlands Land- bouw-comité, het Ned. Verbond van Mid denstandsverenigingen. de Ned. Kath. Boeren- en Tuindersbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond is een adres ge richt tot de Tweede Kamer. Hierin wordt opgemerkt, dat de verschillende pogin gen. welke in het werk zijn gesteld om een kinderbij slagregeling voor zelfstan digen tot stand te brengen, slechts zijn uitgelopen op een voorstel van de minis ter van sociale zaken, besprekingen te openen met de betrokken organisaties over de vraag of een kinderbijslagrege ling wellicht vatbaar zou zijn voor een bedrijfstaksgewijze invoering, De adresserende organisaties menen tegenover deze zienswijze van de regering afwijzend te moeten staan. De gedachten, door de regering ontwik keld, houden onvoldoende rekening met deze acute nood. daar een regeling vol gens deze gedachtengang niet geschikt is om op dit ogenblik de kinderbijslagrege ling te verschaffen aan die laag van zelf standigen, welke daaraan het meest drin gend behoefte heeft. Bovendien achten adressanten het nood zakelijk. dat de kosten van een kinder bijslagregeling voor zelfstandigen door de volksgemeenschap worden gedragen, even als dit het geval is met de kosten van de kinderbijslagregeling voor werkne mers, welke uiteindelijk in de kostprijs der geproduceerde artikelen en verleende diensten tot uitdrukking komt. Eenparig stellen alle ondertekenende organisaties het op prijs, de Kamer met klem te verzoeken, te willen bevorderen, dat een noodvoorziening ten aanzien van kinderbijslag aan zelfstandigen met spoed zal worden tot stand gebracht. (Ingezonden mededeling) Geen goede Sint voor een vrouw of meisje, wanneer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei hcefr ontvangen. Grote opbrengsten en goede prijzen. Vergeleken met andere jaren be looft het ditmaal een lange bieten campagne te worden. Dag in, dag uit ziet men in geheel West Zeeuwsch- Vlaanderen do volgeladen vracht auto's op de wegen en hief en daar nog een puffende locomotief met een lange sleep met bieten geladen wa gons er achter. In de haven van Breskens wordt onder hoogspanning gewerkt om de schepen zo vlug mogelijk te laden, maar de voorraden aan de wissels, waar de suikerbieten gebracht wor den door de boeren, verminderen niet en aan de fabrieken te Sas van Gent vormen de suikerbieten grote bergen. Wanneer men nu in aanmerking neemt dat de bietencampagne nor maal zo ongeveer half December moet zijn beëindigd, beseft men on middellijk dat daarvan ditmaal niets kan komen. De oorzaak ligt niet in een stagna tie van het vervoer, doch, zoals wel Overleg wordt nog voortgezet. Ingevolge het verzoek van de Stichting van de Arbeid, had Vrg- dag onder leiding van de minister president een bespreking plaats tus sen een delegatie uit de minister raad en vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid over de voorstellen tot loonsverhoging, die door de Raad van Vakcentrales by de Stichting zyn ingediend. Bij de uitvoerige gedaehtenwisse. ling over deze voorstellen heeft de regering als haar standpunt mede gedeeld, dat z\j onder bepaalde voor. waarden niet afwijzend staat tegen over enige loonsverhoging met in gang van 1 Januari a-s., waarbij evenwel ook de subsidie-politiek op- nieuw zal dienen te worden bezien. Overeengekomen werd, dat thans binnen de Stichting van de Arbeid het overleg tussen werkgevers en werknemers zal worden hervat, ten einde tot nadere gezamenlijke voor stellen aan de regering te komen. Deze voorstellen zullen betrekking hebben op het loon en op de verho ging van de arbeidersproductiviteit. Nieuwe burgemeester van Den Haag geïnstalleerd. Onder grote belangstelling is mr. F. M. A. Schokking geïnstalleerd als burgemeester van Den Haag. De installatierede werd uitgespro ken door ir. L. J. M. Feber, de wnd. burgemeester. Ir. Feber stelde alleereerst in het licht de wijze waarop mr. Schokking het burgemeestersambt in Alphen aan de Rijn vervuld heeft en wees er dan op dat het burgemeesterschap van s-Gravenhage mooi, maar zwaar is, vooral in verban i met de intermate zware verplichtingen, van representa tieve aard. Intussen zo verzekerde ir. Feber draagt de samenleving waarin gij als burgemeester en bur gervader uw intrede doet een niet zo uitzonderlijk karakter als veelal wordt aangenomen, omdat „Den Haag van Elins Vere" en „de dingen die voorbijgaan" geschiedenis is. De nieuwe burgemeester zei in zijn rede tot de gemeenteraad bij de ambtsaanvaarding o.a. Tot nog toe wist ik mij in de ge meenten, die ik heb mogen dienen, door de bevolking gedragen. Wanneer het goed zal zijn, zal dit ook hier in Den Haag zo moeten worden. Men kan ervan verzekerd zijn, dat mij nerzijds al het mogelijke zal worden gedaan om het zover te doen komen. Niet door het najagen van ijdele populariteit, doch door werken en door een toenemende belangstelling voor stad en ingezetenen. bekend, in het feit. dat er dit jaar zo enorm veel bieten zijn. In een op brengst van 18.000 kg. per gemet nor maal, thans is deze opbrengst over alle linies veel en veel hoger ge weest en gemiddeld zeker 25 000 kg. per gemet. Voeg daarbij dat, mede gelet op de prijs, er dit jaar meer bieten verbouwd zijn, dan heeft men tevens de oplossing van het raadsel, DE VORST. De suikerfabrieken zullen ditmaal geruime tijd langer draaien en er zul len meer bieten worden afgenomen dan is gecontracteerd. Dat is maar gelukkig, want waar zouden de boe ren anders met hun overschot van de bieten heen moeten? Er bestaat thans nog slechts één angst en dat is de vorst. Gaat het vriezen, dan zal er ongetwijfeld veel schade worden aan gericht aan de bieten die buiten lig gen. Men heeft reeds voorzorgsmaat regelen genomen. Zo worden de bie ten om do wissels, waar bergen ge maakt zijn van tientallen meters lengte en meters hoog en breed, reeds gedekt met stro, voor eventuele nachtvorst. In het land zitten practisch geen bieten meer, doch wel ziet men nog vele stapels op de boerderijen Deze laatsten nu worden eerst weggehaald, waarvoor de boeren erg dankbaar zijn. Eerst daarna zullen de gemaak te voorraden van de wissels worden weggehaald. Het staat reeds nu vast dat de bie tencampagne ditmaal zeker nog de gehele maand December zal voortdu ren. Het examen voor het middenstands diploma algemene handelskennis wordt in 1950. wat het schriftelijke gedeelte be treft. gehouden op 31 Mei en 1 Juni as. Het mondelinge examen wordt van 24 j gevaarlijke Juli tot 12 Augustus gehouden. Extra schip voor passagiersvervoer Batavia -- Amsterdam. De Stoomvaartmaatschappü „Ne derland" deelt mede, dat het door het directoraat generaal van de scheep vaart gecharterde Britse s.s. „Dorset shire" door de N.V. Stoomvaartmij. ..Nederland" en de Kon. Rott. Lloyd is overgenomen voor het vervoer van 545 passagiers van Batavia naar Am sterdam. In verband met bet zeer grote aantal aanvragen voor passage uit Indonesië naar Nederland, het geen mede moet worden gezien in het licht van de terugkeer van vele zg. ..kortverbanders" in 1950, worden maatregelen voorbereid nog meer schepen te charteren. De ..Dorsetshi re" zal 17 Januari a.s. uit Batavia vertrekken. 25 toeslag renten krachtens Ongevallenwet. Verschenen ls een ontwerp van wet tot aanvulling van renten krachtens de onge vallenwet 1921, de land- en tuinbouwonge- vallenwet 1922 en de zeeongevallenwet 1919. De ministers hebben gemeend de bijslag vast te moeten stellen op 25 pet. Voor de uitkeringen zal echter een bepaald mini mum worden vastgesteld. Het eerste jaar zullen de kosten onge veer 3 3% millioen gulden bedragen, terwijl te verwachten is, dat na 5 en 10 jaren de kosten onderscheidelijk 2.4 mil lioen gulden en 1,8 millioen gulden per jaar zullen belopen. Mr. Klaasesz geïnstalleerd. De nieuwe gouverneur van Surina me, mr. J. Klaasesz. heeft in een plechtige vergadering der Staten de stukken zijner benoeming overhan digd. Hij hield hierbij een rede, waar in hij o.a. zelde; „Suriname is een land, dat zich bewust is van eigen kracht. Het verkeert in een periode van snelle staatkundige ontwikkeling en naar wij mogen aannemen, zal binnen afzienbare tijd de interimrege ling van kracht worden. De heef Klaasz zeide zich reeds in zoverre Surinamer te gevoelen, dat hij zich gedragen weet door dezelfde geest drift als in Suriname bestaat bij het streven naar autonomie. 50.000 voor Nederlands Sanatorium te Davos. De particuliere secretaris van Prin ses Wilhelmina meldt ons, dat de Prinses 50.000 uit de opbrengst van de tentoonstelling „de vrouw" ter be schikking heeft gesteld ten bate van het Nederlands sanatorium te Davos. „Implacable" tot zinken gebracht. Het houten Franse slagschip „Du- guay-Trouin", dat door de Britse ma rine in 1805 in de slag bij Trafalgar waarin Nelson sneuvelde werd buitgemaakt, „bood tot het laatst te- fenstand", toen het in het Kanaal oor de Britse oorlogsschepen tot zinken werd gebracht. Vier moderne dieptebommen waren achtereenvol gens onder haar waterlijn tot ont ploffing gebracht doch de „Duguay- Trouin" weigerde tot zinken te wor den gebracht. Tenslotte verdween deze veteraan uit de slag bij Trafal gar onder de waterlijn, met de com- mandovlag en de Franse driekleur van de campagne wapperend. Terwijl het naderhand tot „Implacable" herdoopte oorlogsschip zonk werden op de begeleidende Britse marine vaartuigen de volledige, bij deze ge legenheid passende-eerbewijzen ge bracht. Chauffeur overreed knaapje en reed snel door. Donderdagavond om kwart voor zes werd aan het viaduct op de grens tussen Haarlem en Bloemendaal een 14-jarige slagersjongen door een hem achterop rijdende personenauto aangereden. De jongen bleef ernstig gewond op de weg liggen. De Chauf feur van de auto stopte even om naar het slachtoffer te kijken. Hij stapte evenwel weer in en reed in snelle vaart weg. De knaap werd in levens toestand opgenomen I naar het ziekenhuis overgebracht. Vlissingen vertrokken: 1 Dec. Hooge- laml naar Londen. Gepasseerd naar Antwerpen: 1 Dec. Ferocla van Rotterdam; Hollandia van Swansea naar Brussel; 2 Dec. Alblasser- dyk van Rotterdam; AUanUc van Duin kerken; Tinda van Liverpool. 1 Dec. Patria, Veenstra; St. Josef. Snij ders: Oka, Verbeeck; Wiladcor. de Been: Telegraaf 18, v. d Mast; Telegraaf 17, Bout, allen naar Rotterdam; Dynamo, Koekoek: Vliegende Hollander, Broekhui zen; Maria, van Denderen, allen naar Amsterdam: Hencor, Fluyt. naar Wemel- dinge: Anna. Gort. naar Oosterhout: Eben Haëzer. Mannak, naar Breda: August. Pieters. naar Dordrecht; Vertrouwen. Nauta. Wagenlngen; Onderneming, de Korte, naar Amersfoort; Laurent, v, d Kaap, naar Utrecht; Neptun 9. Strijp; Doeswijk, Spring; Alja 2, Flederman, allen naar Duitsland; Uri. de Groot. Mitropa, de Vries; Margriet, de Boom; Secunda. v. d, Zee; Express 49. Huuksloot: Cor nelia. van Kessel; Salf 2. Verhoeven, al len naar Basel; Transport 78, Tonissen; Maria. Schellaars; Hendrika Johanna. Kriesels; Attentio. Grinwis; Java. Ker sten; Ulithis, Thijssen; Klaruthea, Brug man; Rival, van Oosten- Tamina, Brands; Edelweiss 12, Everaart: Edelweisse XI, v. d. Krans; Scheldezonen. de Koning; Elodie. van Zanten; Anjo. v, d. Vliet; Theodela. de Clercq; Rijntrans 1. Bakker; Urk, Starren burg; Telegraaf 4. Heijstek; Abcyr. Hellebosch; Stad Gent, Van Wijk; Antma. Briaire; Syria. Akkermans- Wal- lonia. Buisman; Sambria. Smits; Luctor, van Schouwen; Transporteur. Droog; Rheinunion 4. Vergauwen; Sudphuur, Duut; Vlist, Kaat; Groot Ammers 4. Uyt- tenboogaard; Waya Waya. Bernhardt; Thea Eduard. Rensen. allen naar België. Waar zijn onze schepen Aalsum. p. 1 Finisterre. Almdijk p. 2 Yucatan n. Vera Cruz. Annenkerk p. 1 's nachts Brothers. Appingedam. 1 v. Oporto n. Lissabon. Atlas. 1 van R'dam naar Valencia. Baud, 1 van Batavia naar Cherlbon. Bloemfontein, 2 te Amsterdam. Celebes, p. 1 Gibraltar. Diana. 1 van Limassol naar Famag. Domburgh, 30 v. Casabl. naar Dieppe. Ellewoutsdijk 30 te Oporto. Esso Haag. 1 van R'dam naar 3, Etrema. 1 ten Zuiden van Kre Groote Beer. 1 op 500 mijl O.Z.O. van Kaap Guardafui. Keelsum. 1 van Rosario naar B. Aires. Heemskerk, 1 te Rotterdam. Jaarstroom. 1 dwars van Lissabon. Joh. van Oldenbarnevelt. p. 2 Gibraltar. J. van den Vondel, p. 1 Bornholm. Jupiter, p. 2 St. Catherine. WALCHEREN ZONDAG 4 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds Theunissen; Arnemuiden 10.45 en 6 dhr Terlouw: Gapinge 10 ds dè Boer; Grijpskerke 10 en 2.30 ds v. Winterswijk; Kleverskerke 2.30 ds v. d. Wind, Koudekerke 10 ds v. Dijl, 2.30 ds Enker; 't Zandt 10 ds Enker. 7 ds van Dijl; Meliskerke 10 dhr Bar nard, 2.30 ds van Dijl; Middelburg, Oostkerk 10 ds v. Voorst Vader, 7 as Don, Concert zaal 10 ds. Don (HD) En gelse kerk 9.45 ds de Vries jeugd- kerk). Nieuw- en St. Joosland 10 en 2.30 ds Pijnacker Hordijk; Oost- en West-Souburg 11 ds. Muller, 7 ds. Spijkerboer (HD) Oostkapelle 10 en 2.30 ds Richard; Ritthem 10 ds Spij kerboer, 2.30 ds Muller; Serooskerke 10 ds v. d. Wind, 2.30 ds Otte; St. Laurens 10 en 2.30 ds Keijzer; Veere 11.15 ds Otte; Vlissingen St. Jacobs- kerk 10 ds Kloosterman. 5 ds Sickesz, Nieuwe kerk: 10 jeugddienst ds Pen- nings; Havendorp 10 ds Hartjes; Vrou wepolder 2 ds de Boer, Westkapelle 10 leesd. 2.30 ds Oosthoek; Zoutelande 9.30 ds Wagener, 2.30 ds Wagener(HD) Eglise Wallonne. Middelburg (dans 1'EgTise Anglaise) 11 ds Blommaert. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds Veldhuijzen; Domburg 10 ds Scheele,-7 ds Pontier, intrede; Gapin ge 9.30 leesd,, 2 ds. Dorst; Grijpsker ke 10 ds Dorst, 2.30 ds Veldkamp; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds Elshout; Middelburg 9 en 10.30 ds Veldkamp; 2.30 en 5.30 ds van Til; Oost- en West- Souburg 9.30 en 2.30 ds v. d. Berg; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Deenik; Se rooskerke 9.30 en 2.30 ds. v. Wouwe (HA); St. Laurens 10 en 7 ds Boon; Veere 9.30 en 2.30 dienst; Vlissingen 9.30 en 5 ds Verschoor; Westkapelle 2.30 ds Pontier, intrede, 6.30 ds Schee- Ie. Geref. Gcm. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden Zaterdag 7 ds de Wit. Zondag 9.30. 2 en 6 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6 ds de Wit; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissin gen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westka pelle 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 en 3 leesd.; Vlissingen 9.30 en 5 leesd. Ver. Vrjjz. Herv. Middelburg 10.15 da. Jongeling. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10 ds. Johannes; Vlissingen 5 ds. Johan nes. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlis singen: Concordia 5 dhr. Boekhout. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlissin gen, Bakkersgang. Leger des Hells. Middelburg 10 Heiligingssamenk., 4 Openlucht-, 7.30 Verlossingssamenkomst, kap. Rolls; Vlissingen 10 Heiligingssamenk.. 7.30 Verlossingssamenk., 3.30 Openlucht, kap. Aulman. Gevechten tussen T.N.I. en opstandige bataljons. Sedert drie dagen worden in de gebie den van Porong en Malang hevige ge vechten geleverd tussen geregelde re publikeinse troepen en twee afgescheiden bataljons onder commando van de com munistische leider luitenant-kolonel Wa- rouw, aldus verneemt A.F.P. uit republi keinse bron. Deze gevechten zijn uitgebroken na de weigering van de twee bataljongs te ge hoorzamen aan de bevelen van kolonel Soengkono, commandant der republi keinse troepen in Oost-Ja va. Bij botsin gen op 16 November werden in totaal 250 man gedood. Het ziet er naar uit. dat de republikeinse troepen de toestand be heersen. De Nederlandse troepen in het gebied van Porong hebben hun verdedi ging versterkt, doch hebben niet aan de "evechten deelgenomen. FILMS. „Best-sellers" verfilmd. Zowel in Middelburg als in Vlissingen worden deze week verfilmingen vertoond van boeken, die. hoe verschillend ook van elkaar, overal in de wereld talloze lezers hebben gevonden. Jody en het Her- tenjong (Alhambra) is de ontroerende geschiedenis van een 11-jarig jongetje, dat met zijn ouders op een afgelegen ne derzetting in de bossen van Florida woont dat een grote liefde opvat voor een jong hertje, door hem „Flag" genoemd. Wanneer men met een dergelijk gegeven heeft te doen. is het welhaast onvermijde lijk, dat de sentimentaliteit nu en dan iets te veel naar voren komt. maar aan de waarde van deze film, waarvan de kleuren bijzonder geslaagd zijn. doet dat weinig af. Gregory Peck en Jane Wyman. die hier na haar Belinda-rol opnieuw op merkelijk voor de dag komt, spelen het ouderpaar, de kleine Claude Jarman Jr. is een zeer natuurlijke Jody. Het ei en ik (Schouwburg) is de ver filming van Betty Mac Donald's geestige gelijknamige roman en. zoals te verwach ten was. bevat ook deze „vertaling in celluloid" een goede dosis grappen. Een pasgetrouwd stelletje uit de grote stad begint een kippenfarm, maar het moet lekkende daken, weerspannige fornuizen, falikant verkeerd omgehakte bomen, een bosbrand en talloze andere narigheden het hoofd bieden, voordat het -inziet, dat het leven tussen de kuikens inderdaad het ideale leven is. Fred Mac Murray en de geestige comédienne Claudette Col bert spelen de hoofdrollen met op de achtergrond een heel stel vreemde typen. De jolige Betty Hutton, die men wel de vrouwelijke Danny Kaye mag noemen, dartelt door een nieuwe showfilm. De Ooievaarsclub (Luxor, Vlissingen) gehe ten. Het scenario is niet zeer sterk, maar Betty en de grijze Barry Fitzgerald spe len het tezamen klaar om de film tot een vermakelijk en allerminst traag amuse ment te maken. Een wonderlijke tragi komische film biedt Engeland ons aan met Het land van belofte (Electro. Mid delburg. Hoofdpersoon is een dagdromer met de zinvolle naam Gulliver (Robert Beatty). die eigenaardige tactiek volgt om te bereiken, dat hij naar zijn dromen land (de Zuidzee-eilanden) kan reizen. Wanneer de film na een reeks van ge beurtenissen vol echt-Engelse humor de climax nadert, bereikt hij werkelijk het land van belofte en is tevreden, ook al ziet dat land er wel wat anders uit. dan hij het zich had voorgesteld. Laertes, 1 te Port Said. Langleescott, 1 van R'dam naar Japan. Leersum, p. 2 Key West. Linge, 2 te IJmuiden. Loppersum. 1 van R'dam naar Spezia. Luna 1 te Rotterdam. Lutterkerk. p. 1 Minikol Maashaven, p. 2 Pernambuco. Maasland p. 2 Rio Grande. Manuela, p. 1 Terschelling. Marken, pass. 1 's avonds Lissabon. Marit Maersk, 1 te Tanger. Mapia, p. 1 Kaap St. Vincent. Mentor, 2 te Izmir. Merwede. 4 te Antwerpen verwacht Midas. 1 te Cadiz Mijdrecht. 2 te Port Said. Molenkerk. p. 1 Sabang Muiderkerk. vertr. 5 van Accra. Nieuw Holland. 1 van Sing naar Brisb. Nigerstroom. 1 van Bord. n3ar Dakar. Niobe, 1 te Helsinki. Nijmegen, p. 1 Lissabon. Noordam. 4 14.00 te Havre verw. Nordpol. 2 van Lagos naar Palmas. Odysseus .1 v. Messina n. Gibraltar Tibia, p. 1 Makalla naar Aden. Titus, 1 van Algiers naar Amsterdam. Tjibadak, 1 te Makassar. Waterman, p. 1 15.00 Ouessant. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND. 2 Dec.: Groenten: Bloemkool I 36—38. id. II 21—23, ld. 8—17; Knolselderij 7—14: Andijvie 17—27; Spruiten I 45—70. id. II 32—38: Witlof II 41—53. id. (stek) 14—26: Rode kool 912; Groene kool 2328: Boere kool 18-20; Prei 22—28: Uien (afw.) 1.50—5.50; Uien 19; Peen III 5.50—9; Sel derij f 5 Wortelen 6—10. alles per 100 kg. bos of stuks. VEILING KRABBENDIJKE. 2 Dec. Gewone veiling: Appels: Goud- reinette 2343; Present van Engeland 19 48; Jonathan 1445; Cox Orange Pippin 28—29; Golden Delicious 12—28; Glorie v. Holland 12—28. Peren: Beurré Alex. Lucas 9—49; Com- tesse de Paris 19—25; Saint Remy 7—14; Beurré d'Anjou 2636: Bonne Louisse 13 —27. alles per 100 kg. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 2 Dec.: Appels: Goudreinette 14—54: Jonathan 8—52; Golden Delicious 14—25; Zure Bellefleur 7—23; Engelse Winter Goldpermain 1219; Dubbele Bellefleur 1316; Sterappel 624; Gron. Kroon 6 14; Pomme d'Orange 819; Campagne- zoet 6—14; Ermgaard 8—17; Kroetappels 5. Peren: Comtesse de Paris 337; Con férence 11—22; Zwijndr. Wijnpeer 6—10: Beurré Alex. Lucas 7—53; Emil d'Heljst 6—11; Wintersuikerij 9; Bezy van Scho- nauwen 512: Nouveau Poiteau 7 50; Kleipeer 3—14; Gieser Wildeman 5—20; Pondspeer 710; Saint Remy 511; Win- terlouwtje 315; Roem van Vlaanderen 8-14. Diversen: Mispels 22; Druiven 20114; Rode kool 3—6; Uien 1—11; Breekpeeri 9: Bloemkool 8—15; Knolselderij 1. beide per stuk. Bosselderij 4—5, alles per kg. bos of stuks. VEILING „WALCHEREN". Marktbericht eieren. Periode 28 Nov.—5 December 1949. Sortering I Minimumprijs voor pluim veehouders f 3.37 per kg. Vullschaligen 2 cent minder per ei. VISMIJN VEERE. 2 Dec.: Export garnalen 773 kg 97— Amsterdamse Beurs Kamerleden krijgen meer salaris. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot nadere regeling van de schadeloosstelling van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend. De schadeloosstelling aan de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in 1947 op f 6000 gebracht, blijkt mede in verband met de niet onbelangrijke, uit het kamerlidmaatschap voortvloeiende, kosten niet voldoende te zijn. Ten einde meer tegemoet te komen aan het bezwaar, dat de financiële gevolgen een beletsel zouden vormen voor het ver vullen van het lidmaatschap van de Twee de Kamer, heeft de regering gemeend te moeten voorstellen het bedrag der schade loosstelling te verhogen. Aangezien de kosten voor verblijf in het algemeen hoger zullen zijn, naarmate de afstand tussen 's-Gravenhage cn de woonplaats groter is, ware in het bedrag der schadeloosstelling enige differentiatie te brengen op basis van een zöne-indeling in dier voege, dat de schadeloosstelling voor de leden, woonachtig te 's-Graven hage of in de nabijheid daarvan, wordt gesteld op f 7200, voor de leden woon achtig op een afstand van meer dan 25 km. doch minder dan 75 km van 's-Gra venhage, op f 7800 en voor de overige leden op f 8400, 1 Dee. 2 Dec. Nederland 1948 (3%) 100% 100% dito 1947 (3%) 3 98 98% dito 1937 3 97% 97% Dollar-lening 1947 3 95 96% Investeringscert. 3 93% 98% Nederland 1962—64 99% 99% Nederland 1962—64 99% 99% Nederland N.W.S. 2 79% 79% Spaarc. f 100 2% 100% 101 Indië 1937 A 3 94 94% Grootboek 1946 3 96% 97% Ned. Ind. Hand. B 100% 101% Ned. Handelmij. 153 156 AKU 188% 183 Bergh's Jurgens 304 304 Calvé-Delft 142% 145% Centrale Suiker 190% 190'/* Kon, Ned. Hoogovens 198 203 Unilever 241% 247 Ned. Kabelfabriek 295 297 Philips 235% 236% Wilton Feyenoord 155 156 Biliton 340 353 Kon. Petrol. Mij. 298% 301% Amsterdam Rubber 129 130% H.A. Lijn 150 180% Kon. Paketvaart 139 139% Ned. ScheeDv. Unie 143% 143% Rotterdamse Lloyd 136% 135% Stv. Mij. Nederland 141% 143% Handelsver. A'dam 142% 144% Deli Batavia Mij. 102% 105 Deli Mij. 130% 131% Anaconda 27% General Motors 68% Kennecot 50% Shell Union 38% Baltimore Spw. 7% New. York Centr. Spw. 9% Pennsylvania 12% De maand December schijnt een hoop volle afsluiting van het jaar te worden, althans, indien dc goede stemming voort gang vindt. Vrijdag was dit het geval. De hogere koereen schenen voor het publiek aanleiding geworden te zijn in lichte ma te aan de handel deel te nemen. De om zetten waren niet groot, maar in over eenstemming met het verder oplopende koerspeil was de algemene stemming ge animeerder. Kon. Olie herstelde zich tot hoogste p'unt van de dag. Daarna volgde een reactie tot 301%. De gehele beurs sloot trouwens iets beneden het hoogste punt. Opmerkelijk was het avance voor Unilever. zondagsdienst doktoren. Te Middelburg zal voor spoedgeval, len te bereiken zijn: de heer J. B. Si mons, arts, Vlissingse Singel, tel. 2191. Koudekerke, Westkapelle en Zoute lande: dr. M. Huygens, De Wiezei, Westkapelle, tel. K 1188—316: te Vlissingen: de heer G. J. M. de Greef ,arts, Koudekerkseweg West 13; te Veere, Serooskerke en Oostka pelle: de heer M. A. v. d. Sluijs, arts te Veere. apotheken. Middelburg: Apotheek v. d. Harst. Korte Delft 12, tel. 2789. Vlissingen: Apotheek Engerlng, Singel 60, tel. 2025.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5