Of LEZERS SCHRIJVEN Plouvier heeft DE warme pantoffels ONZE KRUISW00RDPUZZLE DE ZWARTE ORCHIDEE DRUKTE IN DE SLACHTHUIZEN IN BRESKENS WORDEN GOEDE GARNALENPRIJZEN GEMAAKT WEK DE GAL IN UW LEVER OP VERZEKERING VAN SLACHTVEE GEEFT REDEN TOT KLACHTEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 Duizenden krulstaarten sneven! Een bezoek aan kennissen op het Zeeuwse platteland betekende dit najaar dikwijls een bezoek aan het varkenshok. Met trots werd dan het *elfgemeste varken getoond, dat honderden kilo's aan gewicht meesleep. va door zijn moeizaam varkensïeven. Een bekend Zeeuws-Vlaming heeft eens het varken aangeduid als het .koetje van de arbeider" en daarmee gaf hij aan welk een grote rol het zelfgemeste varken speelde voor vele kleine luyden, zo groot, dat het van een varken tot een koe werd. (Ingezonden mededeling). VANDAAG HOEFT U GEEN PIJN TE LIJDEN. Ouderwetse mensen hadden zich vaak zó sterk aan hun pijnen gewend, dat zij zich abnormaal voelden als er eens een dag géén pijn was. Die tijd is gelukkig voorbij. Aan de medische wetenschap komt de lof toe ons het inzicht te hebben ver schaft, dat pijn een waarschuwing is. die men nimmer ongestraft kan ver. waarlozen. De moderne mens vertrouwt op zijn dokter om de oorzaak van een pijn weg te nemen en hij vertrouwt op „TOGAL" om de pijn zélf te verlichten snel, afdoende en zonder schade. „TOGAL" is een antineuralgicum van grote, pijnstillende kracht. Het is vooral werkzaam bij spier- en zenuw pijnen aangezichtspijnen)bij zgn. urinezuurziekten, spier-, zenuw- en gewrichts rheumatiek, ischias en spit en bij algemene welzijnsbezwaren. zo. als hoofdpijn, migraine, verkoudheid, influenza, grtep, periodieke klachten, overgangstijd, enz. ,,TOG.' L" behoort aanwezig te zijn in elk gezin. Overal verkrijgbaar a 2.08 en 7.94. Proef- flacons a 0.83. Ambachtsschool te Roosendaal Voor de verdere industrialisatie van Roosendaal en omstreken was het Don derdag een belangrijke dag. Zo verklaar den vele sprekers bij de opening van de R. K. Nijverheidsschool aan de Rondweg. Thans staat er een trots gebouw met een capaciteit van 400 leerlingen, dat zoals de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. J. de Quaij, zei naar vorm uniek is in Nederland. De opening geschiedde door de verte genwoordiger van de minister van O.. K. en W., ir. C. Hofstede, inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs in Neder land. Tevoren had de burgemeester de vele genodigden welkom geheten. Ir, Hof stede schetste het belang van het nijver heidsonderwijs. Men beschouwt de am bachtsschool te gemakkelijk als de laatste toevlucht voor de domoren, in plaats van in te zien. dat Nederland in de toekomst juist in hoge mate van de vakbekwaam heid van zijn arbeiders afhankelijk zal ziin, aldus de heer Hofstede. Mgr. Jos Baeten, bisschop condjutor van Breda, die 's morgens de school had in gezegend, wees op de godsdienstige vor ming van de jonge arbeiders, die ook in hun eindbestemming zullen moeten sla gen. Prof. de Quaij sprak zijn lof uit over de school, die van grote betekenis kan zijn in de ontwikkeling van West-Bra bant. Nadat een door Mary Andriessen in brons vervaradigd borstbeeld van dr. Prinsen, die als burgemeester van Roo sendaal indertijd de stoot tot het bouwen van de school gaf. was onthuld, maakten de genodigden een rondgang door de les lokalen, waar de leerlingen demonstra ties van het werk gaven. Vrijdag vierden Willem Poeles en Aaltje Poeles—van Dijk te Blokzijl hun 60-jarig huwelijksfeest. Zij zijn resp. 85 en 83 jaar oud. Wel, men heeft dit najaar in Zee land de aloude slachtmaand in vorige eeuwse glorie gevierd, want er is een formidabel aantal huisslachtvarkens gemest. Zoals bekend, worden thans deze varkens in centrale slachthuizen ver werkt, omdat de eigenaar dan in aan merking komt voor de rijkssubsidie. Helemaal vertrouwt is men nog niet met die nieuwigheid. Er zijn mensen, die menen, dat straks na het afschaf fen van de subsidie toch de verplich ting zal blijven om in centrale slacht plaatsen te slachten. Een enkele vreestzelfs, dat hij xxit de slachtplaats niet z'n eigen gemeste varkentje zal terugkrijgen en daarom ziet hij maar van de subsidie afhet eigen beest je is immers tienmaal beter dan alle anderen! Die vrees is natuurlijk ongegrond, want de varkens worden voor het slachten gemerkt en direct daarna nog eens tweemaal gemerkt, zodat misverstanden zijn uitgesloten. KLEIN* CHICAGO Vooral in West Zeeuwsch-Vlaande ren, waar het huisslachtvarken mis schien nog wel een grotere rol speelt dan elders in Zeeland, is het thans in de centrale slachtplaatsen een klein Chicago. Er wordt geslacht aan de lopende band. Nu al wekenlang laten daar in elk der slachtplaatsen 40 tot 50 var kens per dag het leven. Een enkele maal haalde men zelfs de 70! Voor dat de dag is aangebroken begint in ÏJzendijke en te Sluis reeds de aanvoer van de beestjes. Na de keuring storten de slagers zich op de spekhuiden. Enkele minuten zijn maar nodig om het dier te doen sneven en te ontharen. In ÏJzendijke heeft men een warmwaterkuip, waaruit de beestjes netjes gereinigd te voorschijn komen. In Sluis verdringen de slagers zich met brandlampen in de kleine ruim ten om in ijltempo het varkenshaar af te branden. DE GEBOUWEN Bij ons bezoek aan ÏJzendijke bleek, dat dit slachthuis heel wat beter is dan het soortgelijke gebouw te Sluis. Jammer is, dat te ÏJzendijke de koel- kamer nog steeds buiten gebruik is, Wanneer die van de oorlogsschade is hei-steld, is het werkelijk een goed slachthuis. Dat te Sluis behoeft drin gend vernieuwing. Aan de gemeente Bergen op Zoom Is een crediet verleend van 243.000 voor het dempen van de tot in hethaxt van de stad doordringende binnen, haven. Voor de scheepvaart is deze haven onbruikbaar doordat hjj danig is verzand. Uit hygiënisch oogpunt is de demping zelfs zeer wenselijk om. dat 'n riool in dit haventje uitmondt. De haring Iaat nog op zich wachten. Het klinkt ongelooflijk. De?»r dagen werden aan de vismijn te fireskens garnalen verkocht voor 3,39 per K.G. Vanzelfsprekend is deze prijs een uitzondering, niaar prijzen van rond 2.per K.G. zijn de laatste tijd heel normaal en hieruit mag men dus wel de conclusie trekken, dat de garnalenvissers uit Breskens thans flink verdienen, wat hun intussen van harte is gegund. Deze garnalen worden natuurlijk niet gekocht voor de binnenlandse consumptie of voor de garnalenpelle- rijen, doch zijn bestemd voor export. De garnalen, 's middags in Breskens, Vlissingen en Veere aangevoerd, kan men de andere morgen reeds kopen op de markt in Parijs. Het zijn uitsluitend bovengenoemde vissershavens die garnalen voor de export mogen leveren, wat in andere havens, b.v. IJmuiden. wel eens wat afgunst wekt, daar de prijs van de garnalen daar schommelt van 40 tot 50 cent per K.G. Op een kortgeleden gehouden vergadering van de visserij- organisaties is deze kwestie uitvoerig besproken, doch tenslotte is men al daar toch overeengekomen, dat de POLEN EN POLEN. In Uw courant, d.d. 26-ll-'49 stond een artikel over de arrestatie en een uil wijzing uit Frankrijk van Polen. Dit ar tikel zou mogelijk een slechte indruk over de Polen in het algemeen bij de le. zers kunnen oDwekken. Voor 'n objectieve beoordeling wil ik aan dit artikel toe voegen, dat de genoemde organisaties en personen handelden in opdracht van de communistische regering in Warschau. De lezer dient goed te weten, dat er een groot verschil bestaat tussen het Poolse volk en de communistische regering in Warschau, die niet uit het volk. maar slechts met behulp van het rode leger vanuit Moskou tot stand kwam. JAN ZIENDKIEVIEZ. Vlissingen. GEDENKTEKEN. In de verschrikelijke Meidagen van 1940 werden twee vaartuigen, een van de Kon. Ned. Marine, H.M. kanonneerboot Balden, en een van de Prov. Stoombootdienst naar ik meen de Luctor et Emergo door oorlogsgeweld tot zinken gebracht. Helaas gingen hierbij een aantal mensenlevens verloren. Na verloop van enige tijd werden genoemde vaartuigen met de stof felijk resten aan boord in binnen- en buitenhaven te Vlissingen gelicht. Als De lange winteravonden zijn er weer; dat is wel te merken aan het aantal inzendingen. Er waren weer heel wat goede oplossingen bij en na loting kwamen de volgende prijswinnaars uit de bus: J. A. van Oeveren, Ho/ ,4nno Volder", Kortgene; M. Francke, Scheldestraat 127, Goes; A. Vermeu len Wzn., Dorpsdijk A 61, Vrouwenpolder; G. L. C. v. d. Heijde.Vrijdomsweg 46, Vlissingen; A. A. de le Lijs, Voorstraat A 197a, Groede en P. Beun, Noordstraat 39, Retranchement. Zij krijgen hun prijs tn de loop van de volgende week toegestuurd. Ook voor de volgende week hebben we weer een puzzle, waarvoor we 6 prijzen verloten onder abonné's, die poede oplossingen inzenden. HORIZONTAAL: blijk van medeleven voor de slachtoffers die gevallen waren voor het vaderland, werd door enige vooraanstaande stadge noten een comité opgericht voor het plaatsen van een monument voor hen die vielen. Geldelijke bijdragen kan men storten bij de penningmeester. Daar ik ook mijn geldelijke bijdrage heb verleend, zou ik het op prijs stellen, nu er sinds dien pl.m. 9 jaren zijn verlopen, te ver nemen van de bevoegde instantie, waar het gestorte geld is gebleven, het zij op een bank of andere instelling. Als belang stellende zou het zeer zeker waardering genieten, als er publiciteit aan gegeven zou worden, hoever nu de voorbereidin gen in deze 2ijn gevorderd. Vlissingen. D, VAN LEEUWEN. Aantekening. Het gestorte geld is aanwezig, maar in overleg met het gemeentebestuur zal na der worden beslist over de oprichting van een algemeen gedenkteken voor de oor logsslachtoffers. Enkele maanden gele den deed de burgemeester van Vlissin gen daarover reeds enkele mededelingen in de gemeenteraad. Red. P.Z.Crt. OPEN BREEF AAN ONZE REGERING EN DE REDACTIE DER P.Z.C. Na lezing van „de noodkreet" van de heer Ouwerkerk in Uw blad van Woens dag. voel ik mij gedrongen daarop enige aanvulling te geven. Wij verkeren reeds van af 1940 in een positie van rechtloosheid, immers: Wat is in die tijd niet duurder geworden! Alleen de huur niet! Wij mogen wel meebetalen aan de ver hoogde lonen voor arbeiders als we een karweitje moeten laten doen welke loons verhoging hun overigens van harte ge gund zij. Meebetalen aan verhoogde prijzen van ■oor die karwei nodige materialen. Meebetalen verhoogde water abonne menten. Meebetalen verhoogde grond-, straat- en polderlasten. welke laatste zelfs nog een extra heffing voor dit jaar omvatten. „De Mier en de Krekel". En nu mogen wij kleine verhuurders. (ingezonden mededeling) U zult 's morgen» „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt j verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leveroilleties. 1. Stuk gereedschap; 4. Een der Ver enigde Staten van Amerika; 7. Dich ter van populaire volksliedjes; 9. Ge zet; 11. Reptiel; 14. Wiskundige groot heid; 15. Russisch gebergte; 17. Schade 19. Een der U.S.A.; 21. Parfum; 23. Plaats in de Achterhoek; 25. Eb en vloed; 26. Een der V.S. van Amerika; 28. Grote Japanse stad: 30. Insulinde; 32. Positieve pool; 34. Belgische plaats a.d. Maas; 36. Dopheide; 38. Deel van de Bijbel (afk.); 39. Zekere cement; 41. Marterachtig roofdier; 43. Kaar- tenboek; 45. Niemand uitgezonderd; 47. Zeer langzaam en ernstig (mu ziek); 49. Engelse afkorting voor na middag; 50. Zie hor. 32; 52. Herten- soort: 54. Geneesheer; 55. Misdadig; 57. Weefsel met opgeweven strepen. VERTICAAL: 1. Deel van de voet; 2. Verdieping; 3. Zangnoot; 5. Alpentop: 6. Zangnoot; 8. IJsperiode; 10. Veertien (Romeins); 12. Windstreek; 13. Talrijk; 14. Hoofd- Proefproces in Alkmaar. Er is in slagerskringen verzet gere zen tegen de bepaling in de door het bedrijfschap voor Vee en Vlees op 12 Oct. jL vastgestelde verordening, waarbij het slachten van runderen, varkens en schapen slechts is toege staan, indien de slachtdieren verze kerd zijn, hetgeen thans krachtens de verordening nog slechts mogelijk is, bij de Stichting Bureau Slachtverze- kering te Utrecht, welke in 1941 uit een combinatie van enkele grotere en kleinere verzekeringsmaatschap pijen is ontstaan. Dit verzet geldt zowel de voorrang, wuSke aan de Stichting Bureau Slachtverzekering wordt gegeven, als de verzekeringsdwang, het verplicht stellen van deze verzekering, welke geacht wordt te liggen buiten de com petentie van het bedrijfschap voor Vee en Vlees. De betrokken slagers achten de vraag van het al dan niet verzekerd zijn van vee, dat ter slachting wordt gevoerd, liggende buiten het gebied der voed selvoorziening als zodanig. Zij zijn van mening, dat zij vrij gelaten die nen te worden, om hun slachtvee al dan niet te verzekeren en dat niet door het bedrijfschap een gedwongen verzekering bij een bepaalde maat schappij kan worden opgelegd. Zowel in Alkmaar als Hoorn, waar Onderlinge Veefondsen bestaan, die zich niet bij de Stichting Bureau Slachtverzekering hebben aangeslo ten, is een proefproces uitgelokt. In Alkmaar heeft de oud-voorzitter van de Alkmaarse Slagersvereniging, de heer J. M. Groot, zich laten verbali seren wegens het slachten van een niet bij het C.B.S. verzekerd rund. In Hoorn heeft de slager J. C. Groot hetzelfde gedaan. De rechter zal nu uitmaken, of een bedrijfschap, zich ook kan bemoeien met het verzeke ringswezen en of een slager, die zelf het geldelijk risico wil dragen, een strafbaar feit pleegt, wanneer hij het dier slacht. Dit proefproces is uitgelokt in over leg met de officier van Justitie te Alkmaar, mr. dr. J. M. Vellinga, ter wijl de C.C.D. hiervan tevoren in kennis werd gesteld. De Alkmaarse Vereniging van Slagers heeft inmid dels via haar raadsman, mr. dr. C. Berkhouwer, een request ingediend bij de minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, waarin ver zocht wordt, om ex art. 12, lid 2 or- ganisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 en verordening Verzekering Slachtdieren te vernietigen. stad in Europa: 16. Residentiehoofd stad in Indië; 18. Verzonnen verhaal in boekvorm; 20. Hoofdstad van nieuw Caledonië; 22. Ooievaar; 24. Engelse rivier; 25. Tafelrede; 27. Gaping; 29. Gebergte in Zuid-Slavië 31. Zijrivier van de Loire; 33. Dox-p (Maleis); 35. Ontzaglijk; 37. Plaats in Panama; 40. Karakter; 42. Alpentop; 44. Euiropees gebergte: 46. Dorp tussen Apeldoorn en Zwolle; 48. Lijfwacht; 51. Op die plaats; 53. Boom; 56. In orde. OPLOSSING VORIGE PUZZLE HORIZONTAAL: 1. Chronologisch; 9. Duo; 10. Ook; 11. Oblie; 13. Broom; 15. Pisa; 16; Uwe; 17. Lomp: 19. Ader; 21. Ropi; 23. Vi sie; 26. Immer; 28. i.z.; 29. Coblenz; 32. s.p.; 33. Lakei; 34. Ems; 35. Aussi; 36. Ja; 37. S.O.S.; 38. Tor; 39. A.G.; 40. Okapi; 43. Robijn; 45. Eei-betoon; 48. Nier; 50. Opa; 51. Zaan; 53. Tucht; 55. Lever; 57. Ale; 59. Neg; 61. Anachro nismen. VERTICAAL: 1. Cu; 2. Hoos; 3. Oil; 4. Odeur; 5. Om ber; 6. Ido; 7. Como; 8. Ho; 12. Baai; 14. Olim; 15. Paviljoen; 18. Perpignan; 20. Decisie; 22. Pizarro; 24. Izaak; 25. Olm; 27. Essay; 30. Bos; 31. Est; 41. Peru; 42. Mep: 44. Onze; 46. Boter; 47. Talon; 49. Eten: 52. Arne; 54. CXC; 56. Vos; 58. La; 60. En. Communisten en weet ik veel welke par tij vertegenwoordigers, heten mede te worden behartigd, maar in werkelijkheid eerder worden aangetast, niet alleen de verhoogde kosten van levensonderhoud voor ons en onze gezinnen bekostigen maar bovendien dezelfde arbeider aan wie wij verhoogde lonen moeten betalen ook nog gratis in onze woningen laten wo. nen en in vele gevallen ernog geld bij leggen. Dat er gevallen zijn van verwaarlozing, is waarlijk geen wonder, gezien last but not least nog de oorlogsschade, welke met de spreekwoordelijke fooi vergoed wordt. Nu ben ik zo gelukkig veel zelf te kunnen en ik onderhoud mijn woningen dan ook naar behoren, maar ik kom desondanks nog niet tot een rendabel resultaat en wij hoeven niet zoals woningverenigingen om jaarlijkse subsidie voor het tekort bij rijk of gemeente aan te kloppen. Wel wordt ons, als wij een paar dagen te laat zijn met betalen van onze belas ting, prompt een aanmaning gestuurd. Deze woningbouwverenigingen houden er daarenboven inspectrice's opna om na te gaan of een candidaat-huurder zijn woning waard is. dus die behoorlijk be woont en is dat niet het geval, dan" wordt zo iemand geweigerd, hetgeen is toe te juichen, maar dan blijft zo iemand voor de particuliere verhurder en onderwoont bovendien nog soms een woning dermate, dat die in no time tot een krot gedrega- deerd is. kosten vor de verhuurder (voorbeeld ter beschikking). Nog veel meer zou er aan te voeren zijn, maar dan verg ik te veel ruimte in Uw blad. Nochtans wil ik er op wijzen, dat deze behandeling ons aangedaan neer komt op begunstiging van een volksgroep ten koste van een andere, die daarmee door onze regering wordt te kort gedaan. Ik zou willen zeggen het is hoog tijd voor verbetering en dan is een verhoging van 15 pet. inderdaad veel te weinig. Veel dingen zijn 100 pet en meer duurder. Is het dan billijk ons in deze een onredelij- ken dwang op te leggen? Op de meeste, niet alle artikelen is de prijsstop op gegeven. maar zoals in de aanvang gezegd bij de huren niet. Velen zijn echter aan de grens, hulp is voor velen nog mogelijk, maar dan gauw, anders is het voor tal van ons niet meer nodig en komen verscheidene ten laste van sociale zaken om hulp. als loon voor hun spaarzaamheid en de goede diensten toestand van thans gehandhaafd blijft. Verwacht mag worden dat deze bij zonder gunstige export immers niet blijvend zal zijn. NOG GEEN HARING. De haring blykt nog steeds ver uit de buurt te zitten. Weliswaar komt er zo nu en dan een treiler met wat haring binnen, maar groot zijn de vangsten nog niet. Toen wij Donder dag in Breskens warén, za^n wij juist dat er een visser uit Den Hel der de haven binnenliep, om zich tij delijk in Breskens te vestigen voor de haringvangst. Zo worden er spoe dig meer „vreemde" schepen ver wacht. De Breskense vissers houden zich echter voorlopig bezig met de garna len-vangst, daar dit bijzonder lonend is. Vangsten van 150 tot 250 K.G. zijn normaal, al wordt er dan ook wel eens wat minder gevangen. Waarom zal men dan riskeren om op de ha ringvangst te gaan, terwijl de haring gezocht moet worden? Wanneer, zoals men verwacht, straks de haring wat dichterbij komt. zal ook de Breskense vloot aan de jacht op de haring deelnemen. Wan neer ook dat lukt, zullen de vissers uit Breskens van een goed jaar mo gen spreken. En daar vaart heel Breskens wel bij. «Ingezonden mededeling). Heel Metzelawier en heel Haren. Heel Slttard. Terneuzen en Laren, heel Nederland Is Bootz' vaste klant, Want TIP is niet t' evenaren. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. N. O., te Den Haag ontv. 1 fl. TIP door spaarzaamheid als kleine midden-,„„-..i-v,* standers, die geen pensioen te wachten lvoor de 0emeenschap \erricht. hebben en wier belangen door P.v.d.A. en I Middelburg. NIC. G. VAN HOEPEN Diefstal van verdovende middelen Reeds enige tijd was het de politie te Meppel bekend, dat bij de Pharma- ceutische industrie Brocades en Sthee- man te Meppe! verdovende middelen werden ontvreemd. Na intensief on derzoek werden twee assistent-apothe kers van de fabriek geaiTesteerd. De chef van de afdeling verdovende mid delen T. P. de O. en diens collega G. B. bekenden gedurende de afgelopen maanden 4Vz k.g. opium, morphine en cocaïne te hebben ontvreemd en ver handeld. De opbrengst van deze par tijen werd door hen gedeeld. De O. kon dit doen door in zijn administra tie vervalsing te plegen In Rijswijk werden de slager C. van der H. die zijn bemiddeling bü de doorvex-koop had verleend, en de hoofdopzichter E. A. P. aangehouden, terwijl ook in Rotterdam twee personen werden ge arresteerd. Splitsing van woningen. De minister van wederopbouw heeft medegedeeld, dat ingevolge de premieregeling voor woningverbete ring en woxxingsplitsing in 1948 totaal 2674 woningen en in 1949 tot nog toe 8323 woningen werden verbeterd. Er werden totaal tot op heden 2982 wo ningen gesplitst. De totale kosten be liepen voor de x-egering 12,5 millioen gxxlden. (Ingezonden Mededeling) FEUILLETON door ALLAN SWINTON 52 „Maar Bourassa zal toch wel er gens mensen hebben zitten, .die er recht op hebben Die karavaan is van hen", protesteerde Sam. .Vei'geet niet, dat we hier zes maan den reizen van alles af zitten. Het zou dwaasheid zijn, om die karavaan weg te sturen, als mefx haar gebruiken kan. We kunnen een lijst opmaken van hetgeen er is en ik zal een verklaring tekenen, dat, als er reclamanten ko men opdagen, ik met hen zal afreke nen, zodra ik terug ben en misschien willen jij en Mary die verklaring en de inventaris als getuigen medeonder tekenen. Dan zou ik graag willen, dat je die papieren en het mij verschul digde loon zoudt willen deponeren bij een advocaat in Caragas. Ik neem aan, dat je de dood van Don Arturo en Bourassa officieel zult aangeven. Als je dat doet en waar Mary in staat is, je verklaringen over die beide sterfgevallen te bevestigen, zal het al lemaal in orde zijn". Terwijl hij zat te luisteren, was Sam zich bewust geworden van een scherp gevoel van ongenistheid. Wat betreft de dood eerst van Don Arturo en later van Bourassa waren er nog enige vraagpunten, waarom trent hij het niet geheel met zichzelf eens was. Nog altijd herinnerde hij zich het feit, dat Hugh hem aanvan kelijk er in had laten lopen en die morgen was hij, al pratend met Pas- quale achter een nieuw en zeer per tinent feit gekomen. Op dat moment had hij zich niet geheel gerealiseerd, wat het te bete kenen had, maar nu hij zat te luiste ren naar Hugh's zorgvuldig uitgedacht plan, om de karavaan in te palmen en tegelijkertijd zichzelf met betrek king tot alle aspecten van de situatie veilig te stellen, schikten verschillen de stukken van de legkaart zich plot seling op hun juiste plaats. Alsof er een onverwachte deux- was open ge gaan, zo zag hij plotseling een aantal grimmige mogelijkheden. Verschrikt en een beetje bezorgd, bleef hij opgejaagd door zijn gedach ten stil zitten, tot Semple zei: „Wel? Wat vind je er van?" Langzaam antwoordde Sam: „Je kunt mij natuurlijk verlaten, als je dat wilt. En ik zal met plezier je handtekening legaliseren en de papie ren en het geld bij een advocaat de poneren". Hij zweeg even en Semple keek hem aan. „Heb je bedenkingen?" „Je zult de maniex-, waarop ik van die sterfgevallen melding moet ma ken, niet prettig vinden". „Ik begrijp je niet". Scm aarzelde even. „Alles wat ik er van weet, komt door jouw bemidde ling of door Hulpé als een soort ver taling van hetgeen de Jivanté's gezegd hebben. Het klinkt overtuigend. Maar jullie beiden hebt mij al eens meer een verhaal opgedist, dat even over tuigend klonk. En er zijn dingen, die deze zaken wel eens in 'n ander licht konden stellen". Het leek wel, of dit weer een van die ogenblikken was, dat de tijd stil scheen te staan en al zijn stromingen in een brandpunt concentreerde. Met een zekere spanning in zijn stem, zei Semple: „En die dingen zijn „Niemand behalve jij zag het lichaam van Bourassa. Niemand zag, wie Don Arturo neergeslagen heeft. Maar jij waax-t die morgen op vóór ieder an der. En gisteren was het niet de eer ste of de tweede keer, dat je in dat moeras geweest waart. Je was er op de dag, dat we hier aankwamen en ook de xniddag voor deze kwestie zich voordeed". Deze herinnering gaf Mary een zeer onplezierige schok. Zij herinnerde zich nu hoe, vijf dagen na Hugh's te leurstelling in de grot, hij alleen op een tocht was uitgegaan, vijf uur was weggebleven en tenslotte weer terug gekomen uit de struiken achter Don Arturo's hut. Twee dagen geleden op de middag vóór de beide stex-fgeval- len had hij dit weer gedaan. En iedere keer was hij teruggekomen groen tot aan zijn knieën van het moersschuim. Sam ging door: „Je was de vorige middag daar, waar naar Hulpé zegt, de Jivanté's Bourassa gedood hebben. Alles, waar je in de laatste tijd op ge hoopt had, heeft gefaald en om een karavaan als die van Bourassa in han den te kunnen krijgen betekende een nieuwe kans voor je". Semple zei: „Ga door". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4