KAPPIE WARME PLEIDOOIEN VOOR HET VOORTGEZET UGER ONDERWIJS koers WALC «EREN HET KANTWERK VAN SLUIS Scheepvaartberlchten 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 TWEEDE KAMER Wetsontwerp tot wijziging van de L.O.-wet 1920 werd „stukwerk" genoemd. De vooropleiding op de Ambachtsscholen ter sprake. Donderdagmiddag lieeft de Tweede Kamer de begroting van Economische Zaken en van de Staatsmijnen zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening, dat de C.P.N,.frac- tie geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Minister Van den Brink beant woordde nog enige opmerkingen en vragen. Het feit, dat de productie in de kolenmijnen verhoogd moet wor den. verhindert verkorting van de arbeidstijd. De minister deelde mede, dat in de periode Jan.—OSt. 1948 de opbrengst der particuliere mijnen 3.5 millioen ton en over dezelfde periode van 1949 3,6 millioen ton bedroeg De productiecijfers der Staatsmijnen over dezelfde periode zijn 5.5 en 6 millioen ton. De Kamer hechtte haar goedkeu ring aan wijzigingen van de begrotin gen van Verkeer en Waterstaat en van het Zuiderzeefonds voor 1949. De voorzitter deelde mede, dat beslo ten is tot bouw van vergrote tribuues in het Kamergebouw. Een wetsont werp. dat aan de Staat een belang rijke invloed .verschaft in de N.V. Limburgse Tramwegmaatschappij werd na enige di-cussie aangenomen. NIEUWE REGELING LAGER ONDERWIJS. Vervolgens maakte de Kamer een begin met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de La ger Onderwijswet 1920. Door dit ont werp wordt de achtjarige school in gevoerd. Daarnaast blijft een afzon derlijke school voor voortgezet ge woon l.o. Voor oprichting van een dergelijke school zullen ten minste 61 leerlingen vereist zijn. Ais het ont werp wet wordt, treedt op 1 Januari a.s. het achtste leerjaar automatisch In werking. De heer Terpstra (A.R.J wees erop, dat het v.g.l.o. nog niet is. wat het zijn moet: er is gebrek aan leerkrach ten en schoolruimte. Hij was van oor deel. dat men de school voor v.g l.o. een eerlijke kans moet geven om haar juiste vorm te vinden; zij mag INEENS, TERWIJL GIJ EEN KRANT OPRAAPT... schiet de pijn in Uw lenden en kunt ge U niet meer oprichten. Omstanders heb ben moeite om U te geloven en denken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit in de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de lievige pijn die de ge ringste beweging U veroorzaakt. Drie maal daags Hink wrijven met Akker's Kloosterbalsem, liet onvolprezen middel waarvan de warmte-opwekkende bestand delen diep in de weefsels doordringen en de oorzaak van de pijn snel veriagen. Fn korte ttjd zult gij zeggen: Akker's Kloosterbalsem - „geen goud zo goed'\ geen verplicht voorportaal worden voor andere scholen. Ten aanzien van aansluiting der lagere school op am- bachts- en land- en tuinbouwscholen, kon hij rich niet achter de minister scharen, want dit dwingt tot beroeps keuze op te jonge leeftijd. Dat de mi nister kinderen wil onttrekken aan de lagere school en brengen in een 7e leerjaar voor algemeen vormend on derwijs. een school, die veelal niet van de richting der ouders is. leek spreker een inbreuk op de grondslag der financiële gelijkstelling. VASTE KOERS ONTBREEKT. De heer Van Sleen (Arb.). die dank baar was voor dit ontwerp, consta teerde. dat bij het onderwijsbeleid een vaste koers ontbreekt. Een over gang van het 6e leerjaar naar een andere school achtte hij noodzakelijk Ook voor ambachtsscholen staat hij een tweejarige vooropleiding voor. maar hij kan zich verenigen met één jaar maatschappjjschool. thans nog v.g.l.o. Het kwam hem voor alsof al les is gedaan om de ontwikkeling daarvan te remmen. De eis van 61 leerlingen voor oprichting van een v.g.l.o.-school leek hem voor het plat teland veel te hoog. De heer Peters (KVP) noemde het onderhavige ontwerp een typisch voorbeeld van stukwerk en hij ver klaarde, dat als de minister bij zijn voornemens blijft, hij zich genood zaakt voelt een uitspraak der Kamer te vragen inzake de voorbereidende klasse der Ambachtsschool. De heer Ritmeester (VVD) gaf te kennen, dat acht leerjaren onvoldoen de zijn om een kind voldoende ele mentaire kennis bij te brengen. In het systeem van de heer van Sleen ziet de heer Tilanus nog een tienjarige leerplicht komen. Spreker vroeg zich af hoe men een leerplan kan invoeren, dat paedagogisch-di- daktisch niet verantwoord is Met een voorbereidende klas op de ambachts school gingt spreker accoord, maar hij meende, dat de grootste voorzich- 21. ..Deze oplichters had ik verwacht!" sprak Horrel tegen de Koning, die ook de kamer was binnen ge komen, en verbaasd toeluisterde. „Ze hebben gepro beerd mijn baggermo len te stelen, en ik heb nog maar nei kunnen verhinderen, dat ze er mee weg voeren! Ze moeten achter slot en gren del!" „Het is een leugen!" riep Kappie. „Die baggermolen was ón ze sleep! Gemene dief.' Lelijke haaienkop!" ..Luister niet naar hen, Sire!" zei Horrel met een zoetsappige grijns. „Wanneer U de goed heid wilt hebben om mij te helpen?" Voordal Kappie en de Maat nog iets konden zeggen, werden ze beetgepakt, en door een deur in een kamer er naast gebracht. De Maat gilde als een mager varken en Kappie was te woe dend om een kik te geven. De deur werd achter hen dicht geslagen, en ze hoorden een sleutel in het slot knersen. Ze wisten, dat ze gevangen zaten. Maar ze waren niet alleen. Onder het betraliede venster stond Pi R met een blijde lach op zijn gezicht. „Goeiemiddag!" zei hij vrolijk. „Ik ben blij. dat ik gezelschap krijg! Heeft die Horrel jullie ook zo gemeen behandeld? Toen we hier met de baggermolen aankwamen, heeft hij me met een gevangen laten zetten, omdat ik volgens hem te veel wist! Jaen dat nadat ik zo goed voor hem gespionneerd had! Had ik jullie kompas niet prachtig onklaar gemaakt, en sneed ik soms die dikke sleepkabel niet handig door? En wat vonden jullie van die vuurpijlen die ik zo vlot afschoot? Als dank voor al die dingen, zit ik nu achter slot en grendel! Als ik dat geweten had, zou ik jullie geholpen heb ben!" Kappie keek achterdochtig naar Pi R, ter wijl die vertelde, en de Maat luisterde niet eens, want die was op van de zenuwen. tigheid moet worden betracht ten aan van het V.G.L.O. Nadat de heer Ruiter (C.H.) zich o.m. nog verklaard had voor een voorbereidende klas voor land- en tuinbouwscholen, kwam minister Rutten aan het woord. Hg zeide, dat het tekort aan gebouwen en leer krachten niet zo groot meer is als twee jaar geleden. Spreker verzeker de. dat hij het V.G.L.O. voorstaat, maar hij meende het te moeten be schermen tegen al te enthousiaste voorstanders. Hg wenste allereerst betere V.G.L.O.-scholen Spreker zeide te venvachten, dat V.G.L.O. en voor bereidende klas der ambachtsschool, welke zi. geen tegenstellingen zijn. samen zullen uitmonden in 'n school type, een maatschappij-school. De voorbereidende klas. waarvan de minister een aantal voordelen op somde. zal in 1950 nog niet volledig kunnen rijn ingevoerd, dit moet ge leidelijk geschieden. Om vnf minuten voor middernacht verdaagde de voorzitter de vergade ring tot Vrijdagmiddag een uur. Dan komen de replieken aan de orde. SPEELGOED Het was begonnen met de kinderen. Die sloegen elkaar met speelgoed om de oren. Hannesje van Aafje had net een treffer geplaatst op het hoofd van Nelleke van Griet, toen de moe ders de volgende ronde voor haar re kening namen. Och. hoe gaat dat. Je laat as-moeder-zijnde je eige vlees en bloed niet aftuige door die snotneus van hiernaast, je zegt zo langs je neus weg: sommige wijve kenne beter kles- se as op d'r jong lette en dan ben je eigenlijk al midden ln de polonaise. De zenuwen schieten op je maag. die totebel van hiernaast trekt je treite rend 't bloed vanonder je nagels en.... Maar toen kwamen de mannen ten tonele en namen de derde ronde voor hun rekening. Want je kunt je eigen vrouw niet laten afmaken door dat vod van hiernaast, je zegt kalm tegen dat stuk onbenul van een buurman asdat ie dat wijf van 'm het alderbes- le in een teil met water kon houwe en dus En dus stonden ze nu, als onschuldige getuige en als gedagvaard beklaagde voor de politierechter. Het bleek een drama te zijn geworden als uit zo'n hele ouwe film van Tom Mix: eerst waren er de normale beledigingen uitgewisseld, toen. had de ene buur man de andere nagezeten, maar die had zijn home zijn castle geacht en was in 't veilige hol geschoten. Waar op Janus. ..totaal van streek meneer edelachtige". een emmer door het raam van de ontsnapte had gekeild, zodat de sponningen voltooid verleden tijd waren geworden. En toen het zo ver was liepen Hannesje en Nellie weer in de beste harmonie zich samen te vermaken om de zottigheid hunner vaderen. Hoe gaat het tegenwoordig?, in formeerde de politierechter. Goed. edelachtige. zei de een en de ander omschreef het nader: We zwijgen. Maar dat bleek niet geheel conform de intenties van Janus, want die ving 'n nieuw hoofdstuk aan over de witte was. die zijn vrouw altijd aan de lijn hangt en als die van hiernaast dan.... Jaja, zei de Kadi, de rest weet ik wel. Bij het ophangen van de was begint meestal de herrie. Het werd vijftien gulden of negen dagen in het schuurtje en dat raam moest betaald worden Arnemuiden THUISKOMST Uit Indonesië keerde de militair Joh. de Nooijer Jzn. te Arnemuiden terug. Buurtbewoners leefden mee. met deze terugkomst en staken de vlag uit. A. R. KIESVERENIGING l Dezer dagen vergaderde te Arne- muiden de A. R. Kiesvereniging voor i het stellen van candidaten voor de verkiezing van Prov. Staten. Besloten werd het achttal candida ten van het Provinciaal comité te handhaven, terwijl als no. 9. 10. 11 en 12 op de lijst geplaatst werden resp I M. Wattel. D. Kasse. P. Janse en A. Geschiere. De heer K. J. Steketee hield een in leiding over het boek van dr. Dippel, een boek dat voor de Communistische partij propaganda-materiaal is, aldus spreker. Een levendige bespreking volgde hierop. De secretaris deelde mede dat door de werfactie 24 nieuwe leden waren gewonnen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Vrouwenpolder OORKONDEN VOOR REPATRIËRENDE MILITAIREN. De raad der gemeente Vrouwenpol der kwam dezer dagen onder voorzit terschap van de burgemeester, de heer W. N. van Liere. in vergadering bijeen. Een .besluit tot wijziging van de keurlonen betreffende de Vleeskeu ringsdienst. werd vastgesteld. Beslo ten werd tot aankoop van oorkonden, uit te reiken aan de uit Indonesië te rugkerende militairen. Het aanbod van Ged. Staten tot overname van de verkeersborden ter beperking van het verke.er op de bij de gemeente in on derhoud zijnde wegen (ingeval van opdooi). werd aangenomen. In ver. band met e^i schrijven van het Min. van Volkshuisvesting werd besloten de huur van de 4 oude woningwetwo ningen te Gapinge te verhogen tot f 3.per weck met ingang van 1 Januari 1950. Het besluit tot verzeke ring van de gemeentegelden tegen fraude, aangegaan met de F.O.G., werd met 3 jaar verlengd. Een aan. vraag van hét schoolbestuur te Vrou wenpolder ingevolge art. 72 der L.O - wet 1920 werd afgewezen. Tot slot werd de begroting voor het dienst jaar 1950 zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Bij de rondvraag wees de heer Francois op de kwestie van een licht punt voor de Langeweg; de heer Lan. gebeeke op de verstopping van de sloot voor de oude woningwetwonin gen »e Gapinge en de heer de Visser op de verstopping van de vangbak van de riolering voor de school te Gapinge. Zoutelande OPENBARE VERKOPING. Dinsdagmiddag werd te Zoutelande een dubbel woonhuis met schuur groot 11 are, eigenaar de heer J. Cla- risse, openbaar verkocht. Koper werd de gemeente Zoutelande voor 12.600. Ook werd een landhuis „De Nach tegaal" van mevr. S. Korver. groot 5 are en 80 c.a., verkocht. Hiervan werd koper de heer L. Dingemanse Jzn. voor 7777.— Nieuw- en Si. Joosland UITVOERING ZANGVERENIGING De Christelijke zangvereniging „Nieuwlands koor" gaf Woensdag in de Ned. Herv. Kerk een uitvoe ring onderleiding van de heer J. Hekhuis en met medewerking van de heer J. Hekhuis Wzn. Nadat ds. H. J. Pijnacker Hr»"dijk de samenkomst had geopend zong men psalm 68:10, waarna psalm 150 werd gelezen. De zangvereniging zong o.a, „Kent gij land". ..Gelukkig is het land". „Wilt heden nu treden" en het bonds lied. De organist speelde nog o.a. de koralen Jezus mein Zuversicnt. Lieb- ster Jezus wir sinci hier en psalm 72. Met begeleiding van het orgel zong een dameskoor het Largo van Handel. Ds. Pynacker Hordijk sprak het slot woord. Aagtekerke SCHOOLTAN D VERZORGING De raad van Aagtekerke vergaderde onder voorzitterschap van burgemees ter J. Bosselaar. Aan de orde kwam o.a. nogmaals de schooltandverzorging. De voorzitter lichtte de gemeenschap pelijke regeling breedvoerig toe, waar na met algemene stemmen alsnog be sloten werd toe te treden tot de ge meenschappelijke zorg schooltandver zorging op het platteland van Walche ren. Besloten werd lid te Wbrden van de vereniging „Koningin Wilhelmina- fonds" tegen een jaarlijkse contributie van 5.Voorts werd besloten aan de Chr. Landbouwschool te Middel burg over 1949 een subsidie van 50 verlenen voor elke leerling van de ze gemeente, die de school bezoekt. De algemene politieverordening werd gewijzigd, voor wat betreft het do den van honden, die op grond van der den lopen. Ged. Staten hadden daarte gen bezwaar. Met de bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag werd een rekening-cou rant overeenkomst aangegaan voor 1950 tot een maximum-crediet van 15.000. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten de verzekering van de ge meentegelden bij de Fraude-Risico- Onderlinge van Gemeenten te Den Haag voor 3 jaar te verlengen tegen een bedrag van 4000. De zittende le den in de woonruimtewetcommissie werden voor een jaar herbenoemd. In de vacature J. Moens Jzn.. werd be noemd de heer Jac. de Lange. Voorts werd goedgekeurd een wijziging in de begroting 1949. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Moens hoe het stond met de levering van drinkwater, waarop de voorzitter antwoordde, dat men nog steeds met een intensieve controle bezig is. De heer S. de Visser Pzn. maakte opmer kingen over de slechte toestand van de Kloosterweg, daar deze door het grove grind bijna onberijdbaar is. De voor zitter zegde toe dit nogmaals onder ogen te willen zien. Deze weg is ech ter in het herverkavelingsplan opge nomen. De heer A. Willemse informeer de tenslotte naar de te bouwen wo ningwetwoningen voor 1950, waarop de voorzitter meedeelde, dat hij hier over niets kon zeggen, omdat gewacht moet worden op de toe te wijzen bouwvolume voor deze gemeente. /iissingen GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: Grijs kin derwantje, lipssleutel. linker dameshand schoen. zakdoek, kindermutsje, wollen want. Inlichtingen zijn te verkrijgen over de adressen van hen, die de volgende voor werpen hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben genomen: Leesboek, 2 handdoeken, vulpotlood, portemonnaie, plastic ceintuur, mattenklopper, sjaal, witte bal, wollen want, armband, dames- want, sigarenaansteker, rozenkrans, alpi nomuts. vulpen, witte want. Verdween in de 20ste eeuw In 1854 werd te Sluis een kantwerkschool gesticht. Het doel hiervan was een grotere belangstelling aan te kweken voor een tak van huis vlijt die in het naburige Brugge zulke kunstzinnige producten had voortgebracht en die zich ondanks de ontwikkelde en geperfectionneerde industrie tot op de dag van vandaag heeft weten te handhaven. Deskundige leiding bij dit moeilij ke werk was in België gemakkelijk te krijgen, de overheid verstrekte de nodige subsidies en H.M. Konin gin Sophie, de gemalin van Koning Willem III aanvaardde de bescher ming. Het onderwijs werd kosteloos ge geven daar het in hoofdzaak bestemd was voor meisjes uit financieel min der draagki-achtige gezinnen. Natuur lijk werd het handwerk gecombineerd met het onderwijs in naaien en breien, terwijl de meisjes (sommige jaren meer dan honderd)), tevens in de gelegenheid gesteld werden het onderwijs aan de openbare school kosteloos te volgen, VEEL ABSENTEN. Een moeilijkheid was voor deze school echter het grote absenteïsme, vooral in de nazomer en in de herfst. Dan was de tijd aangebroken dat va der en moeder hard op het land moesten werken en ze hielden de meisjes thuis om op de kleine kinde ren te passen. Het bestuur der Kant werkschool deed dan ook herhaalde pogingen tot het stichten van een be waarschool. maar dat stuitte af op de financiering. Een verloting van op school gemaakt kantwerk bracht in 1857 meer dan 600 op. Voor die tijd geen slecht bedrag, maar voor het doel toch onvoldoende- „Het enige middel om de ergste vormen van absenteïsme enigszins te beteugelen was het opnemen van en kele zeer jonge kinderen in het lps- locaal, maar", zo schrijft J. H. van Dale in de NutsnotuU-n van 18 Jan. 1859. „dit was zeer onbevredigend, daar „onze tijd" (midden 19e eeuw) andere eisen aan het onderwijs stelt" Het bestuur van de school en dat van het Nutsdepartement Sluis-Aarden- burg plegen overleg en doen een be roep op het hoofdbestuur van het Nut. Het verzoekschrift wordt ge steld door J. H van Dale. Sluis* be kende archivaris en. in klemmende bewoordingen doet hij een beroep in het belang van kleuters en kant werksters- „En dit verzoek geschiedt met des te grooter vertrouwen, vermits de Maat schappij in dubbel oprigt iets goeds bewerken zal. in de bevordering van een tak van industrie, die de armen steunt, het volk opheft en ons va derland tot sieraad en roem ver strekt, 't welk mede ligt binnen den kring harer heilzame bedoelingen en de ondersteuning en den bloei van 't voorbereidend onderwijs, waarin zij toont een zoo hoog belang te stellen Tot zover J„ H. van Dale. Op zulk een klemmend betoog kan het Nuts-hoofdbestuur niet weigeren. Het geeft 700 en aan de Kantwerk school wordt een kleuterschool ver bonden. De hulponderwijzer Gruis wordt aangesteld voor 100 per jaar. Beide scholen zijn in de 20e eeuw ter ziele gegaan. Andere levensge woonten, misschien verminderde ar moede. maar in elk geval beter be taalde arbeid deden de meisjes naar andere beroepen omzien. De kleuters konden naar andere scholen overge heveld worden. Kantwerk komt als thuiswerk in Z. Vlaanderen practisch niet meer voor en hiermee verdween een beroep, dat in het naburige Brug ge, zich ook alleen nog maar hand haaft met toeristische bedoelingen, al thans bij de jongeren. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hilversum (vac. J. v. d Klink) W. N den Hertogh te 's-Gra venhage-Loosduinen GEREF. KERKEN. Beroepen te Den Bommel dr. J. N. Becker, res. legerpred., woonachtig te Haarlem; te Genderen A. J. Janssens, cand. te Ter Aard (Dr.). GEREF. GEMEENTE. Op tweetal bij de Geref. Gem. te Sint Ann aland zijn geplaatst ds. v. d. Ketterij uit Vlaardingen en cand. Vergunst uit Leiden, Drietal te Tholen en te Wolfaartsdijk, A. Vergunst. cand, te Leiden, H. van Gilst, cand. te 's-Gravênhage en G. Zwerus, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Dirksland Chr. v. d. Woestyne te Ridderkerk. Beroepen te Wolfaartsdijk cand. V. Gilst te 's Gravenhage. Marktberichten VEILING „WALCHEREN". Marktbericht eieren. Periode 28 Nov.—5 December 1949. Sortering I. Minimumprijs voor pluim veehouders f 3.37 per kg. Vuilschaligen 2 cent minder per ei. VEERE VISMIJN 1 Dec.: Export garnalen 1402 kg 128 174; Schar 22 kg 35—48; Bot 18 kg 50— 55: Wijting 14 kg 21; Ongesort. 22 kg 39— 46. alles per kg. VEILING ZUID-BEVELAND. 1 Dec.: Appels: Goudreinetten 14—29; Jonathan 934.80; Zure Bellefleur 10— 24.40; Gron. Kroon 1015; Zoete Cam- pagner 5—14* Zoete Ermgaarde 823.50: Zoete Bellefleur 7—16.80: Kroetappels 4 —12. Peren: Comtesse de Paris 5—27.60; Con ference 10—38; St. Remy 717.50; Gieesr Wildeman 4—18. Groenten: Bloemkool I 2021, id. II 9—14. id. Ill 6—9; Knolselderij 6—15; An dijvie 15—26: Prei 24—25; Uien afw. 3—5; Peen III 7—8; Waspeen 18; Groene kool 23; Boere kool 1416; Rode kool 1; Kro ten 6, alles per 100 kg. bos of stuks. (Ingezonden mededeling) Geef ook Uw leven weer kleur! Jaag die Rheuinatlsche Pijnen uit Uw leden. 'n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden oor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kru- schen Salts. Iedere morgen die kleine do sis drijft alle pijnvervvekkende afvalstof fen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kru- schen de activiteit van Uw bloedzuiveren de organen opwekt tot jeugdige werking en die, waar ze door de jaren of door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn, voorziet van nieuwe energie. De zes mine rale zouten van Kruschen 2ijn de zuiver ste natuurproducten, ieder voor zich no dig voor Uw organen, om afdoend en re gelmatig te functionncren. Helpt Uw orga nen een handje. Met Kruschen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd, van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kru schen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Vlissingen aangekomen. 29 Nov. Hoog land van New Castle; 30 Nov. Coronica van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen: 29 Nov. Batavier HI van Stockholm; 30 Nov. Cu racao van zee: Irene van Calais; Prima van Avonmouth. Gepasseerd van Antwerpen: 29 Nov. Hilversum naar zee van Terneuzen: Alu- dra naar Rotterdam; 30 Nov. Madoeva n. Amsterdam. Waar zijn onze schepen Alkald p. 30 Fernando Noronha n. Rot terdam. Amstelveen 30 te Suez n. Rotterdam. Amstelland p. 30 St. Paul's Rock n. Amst. Annenkerk p. 29 Perim h. Rotterdam Baarn 30 te Ohicama na.r Amsterdam. Bloemfontein 1 van Bremen n. Amsterd. Congostroom 30 v. Amst. te Monrovia. Cottica 1 v. Amsterdam te Param. verw. Dalcrdijk 30 van Balboa n. Vancouver. Danac 30 van Rotterdam te Havre. Politierechter Middelburg Abtenaren onder de gemeente IJzen- dijke verzochten L. M. de B.. cchtg. xran J. C. J., wonende te Vlissingen zich naar de visiteuse te begeven teneinde te wor den gevisiteerd. Hieraan werd geen ge volg gegevn. Zij had zich wegens weige ring van visitatie te verantwoorden. Straf f 40.— of 20 dagen. Wegens weigering van visitatie werd R. A. D, te Eede, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. rSANAPIRIN f TABLETTEN keren een opkomende kou of griep- Koker en 40 ct. Officiële publicaties. OPENSTELLING WINKELS OP I, 2, 3, 22 EN 23 DECEMBER TOT 21 UUR. B. en W. van Vlissingen. daartoe ge machtigd bij beschikking van de Minister van Economische Zaken van 17 November 1949 nr. 51290 M.W.; besluiten: onder in trekking van hun desbetreffend besluit van 24 November J.I., van het verbod, vervat in artikel 2. Ie lid, van het Win- kelsluitlngsbesluit 1941. ontheffing te verlenen, in dier voege, dat een winkel voor het publiek geopend mag zijn. op 1, 2, 3. 22 en 23 December 1949. tot 21 uur. Vlissingen. 1 December 1949. De gemeenteraad van Schiermonnik oog. heeft besloten tot de aanleg van een waterleiding op het eiland. Het kleinste van de Noordzee-eilanden krijgt dus het eerst een waterleiding. ✓OfclÖAI De eerste klassers. Zondag a.s. worden voor de 1ste klasse van de K.N.V.B. de volgende wedstrijden gespeeld West I. ZeeburgiaHermes DVS; DOS—VSV; ADOSparta; Blauw Wit—KFC; Feijenoord—Haarlem. WeRt II, EDO—Xerxes; 't Gooi DWS; Neptunus—HBS; RCH Ajax; SW-De Volewijckers. 'Oost. HengeloEnsch. Boys; Wa- geningenGo Ahead; NECQuick (N.); Heracles—AGOVVEnschede Zwolse Boys. Zuid I. PSV—VVV; Helmondia- Brabantia; NO ADLimburgia; Sitt. BoysMVV. Zuid II. Sportcl. EmmaLonga; TSC—Willem II; BW—Eindhoven; MauritsNAC; JulianaBleijerhei- de. Noord. AchillesLeeuwarden; Fri- siaFrieslandSneek—Heerenveen HSCGVAV. DAMMEN COMPETITIE ZEEUWSE DAMBOND. Renesse I—D.O.S. II 173, 1. Dalebout—Willemse 20; 2. Hoger- landKorevaar 20; 3. VertonSonntag 2—0; 4. Boot—Maat 1—1; 5. Geleynsc— Stevcninck 2—0: 6. Steur—Lefèvre 2—0; 7. GelukKloosterman 2—0; 8. P. Hart Blommers 2—0; 9. J. v. cL Werf—de Long- te 0—2; 10. IJzendijke—Nolet 2—0. Indrapoera 30 v. Rott. te Aalborg. vertr. 3 naar Rotterdam. Java 1 te Suez naar Amsterdam Joh. v. Oldenbarnevelt p. 30 K. Bon n. Amsterdam. Kamerl. Onnes p. 1 Aden naar Batavia. Mellskerk 30 tc Genua naar Sydney. Molenkerk v. Penang n Rotterdam. Oranje p. 30 K. Guardafui n, Batavia. Polyphemus p. 30 Gibraltar n. Amsterd. Salawati p. 30 Perim naar Java. Stad Alkmaar 30 v. Montreal te Huil. Talisse 30 van Singapore n. Batavia Van der Waals p. '0 Gibraltar n. Philad. Willem Barendsz (walv.v.) 1 van Amst. te Kaapstad. Zuiderkruis p. 30 Minlcoy n. Iotterdam. Amsterdamse Beurs 30 Nov. Dec. Nederland 1948 (3%) 100% 100% dito 1947 (3%) 3 97% 98 dito 1937 3 96% 97% Dollar-lening 1947 3% 98% 95 Investcringscert. 3 99% 98% Nederland 1962—64 99% 99% Nederland 1962—64 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 79% 79% Spaarc f 100 2% 00% 100% Indië 1937 A 3 94% 94 Grootboek 1946 3 96% 96% Ned. Ind. Hand. B .00 100% Ned. Handelmy. 152 153 AKU 177% 188% Bergh's Jurgens 302% 504 Cal vé-Delft 142 142% Centrale Suiker 189 190% Kon. Ned. Hoogove— 197% 198 Unilever 241% Ned. Kabelfabriek 291 295 Philips 230% 235% Wilton Feyenoord 153% 155 Biliton 340 Kon. Petrol. Mij. 289% 298% Amsterdam Rubb. 123% 129 H.A. Lijn 100 160 Kon. Paketvaart 138 139 Ned. Scbeepv. Unie 143% Rotterdamse Lloyd 135% 136 Stv. Mij. Nederland 110 141% Handelsver. A'dam 138% 142% Deli Batavia Mij. 97% 102% Deli Mij. 124% 130% De beurs opende ln een rustige vaste stemming, ditmaal niet belemmerd door grote verkopen in de oliehoek. In alle sectoren vielen behoorlijke winsten te boeken. Koninklijke had niet te lyden van liquidaties en dit alleen reeds was oorzaak van een hogere koers, toen bo vendien nog cnlgc vraag bleek tc bestaan steeg de prijs tot 209, negen punten ho ger. Ook de industriële sector gaf zowel voor de internationale als voor de minder cou rante waarden flink® verbeteringen te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4