„Succesvolle mannen" worden niet ouder dan 60 jaar JIMMY BROWN, sportheld nol Zeeuwse Almanak ONTEVREDENHEID OVER DE NIEUWE PAARDENWET LASTIGE UIT WEDSTRIJDEN VOOR ZEEUWSE TWEEDE KLASSERS VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Zij sterven te vroeg aan hart- en ingewandziekten In deze tijd geiden slechts kinderlijke maatstaven. Onlangs publiceerde een Amerikaans tijdschrift de resultaten mn een medisch onderzoek op 142 leidende ^mployé's van een van de grootste Amerikaanse concerns. Uit dit onderzoek bleek, dat er slechts 12 gezond genoemd konden worden en dat de andere 130 aan hart- en bloedvaatzlek- ten, darmstoornissen en zenuwstoringen leden of maagzweren hadden. De mannen sterven te vroeg, zegt 't Zwitserse weekblad „Die Weltwoche" en het trekt uit bovenstaande getallen de conclusie, da het vooral de sue. cesvolle mannen zjjn, b.v. de ondernemers, de directeuren, leidende zaken lieden en belangrijke advocaten. Deze mensen sterven op 40., 50. en 60-jari. ge leeftyd en meestal aan hart- en Ingewandsziekten. In Amerika komen deze ziekten tweemaal zoveel voor by bankiers dan by boeren. Iedereen weet dat in de loop van de laatste 50 jaar de doorsneelevens- duur in de statistieken sterk is ge stegen. Het gunstige statistieke beeld komt vooral door de drastische be perking van de zuigelingensterfte. Niettegenstaande alle moderne ge neesmiddelen heeft de man van vijf tig nu slechts drie jaar meer levens kans dan de vijftiger vari vóór een halve eeuw .De Amerikaanse vrouw, die in 1900 achttien maanden langer dan haar man leefde, overleeft haar echtgenoot nu vier jaar. Het zijn meestal de mannen die meer preste ren dan de doorsneeman. die, zonder dat men het verhindert rich vroegtij dig onder de grond 'en stoppen, terwijl de handenarbe'1 toch door allerlei wetten en maatregelen tegen beroepsgevaren beschermd is. Waar houdt de meer-dan-noodzake- lijke-prestatie op, een prijzenswaar dig en voor de gemeenschap waarde volle handelwijze te zijn. en waar be gint het dodelijke teveel, de langzame zelfmoord? Wie kent niet de chef. die er prat op gaat, dat hij in tegen stelling tot zijn employé's in geen vijf jaar vacantie heeft gehad? Die zich met taken overlaadt en weigert, bevoegdheden aan ondergeschikten over te dragen, omdat hij alleen op zichzelf denkt te kunnen vertrouwen' De zakenman, die in elke onderne ming zit en er niet aan denkt een nieuwe functie als lid van een raad van commissarissen af te slaan, ter wijl hij toch al meer doet dan hij kan? En wie kent niet de politicus, die dag en nacht conferenties heeft met het idee. dat alleen hij de staat voor een ondergang kan redden. En als ze dan vroegtijdig gestorven zijn. dan blijkt dat hun onderneming nipt failliet gaat en de staat niet ten on der gaat en dat het zonder hen ook heel goed loopt Dit wil niet zeggen, dat het niet prettig geweest zou zijn wanneer ze langer geleefd zouden hebben. Hun ervaring van tientallen jaren, bun beter inzicht zouden ver moedelijk juist in de jaren dat ze te vroeg stierven van zo groot nut zijn geweest. ROOFBOUW. Het algemene bekende vrouwen overschot wekt valse voorstellingen De vrouwen, die „overtollig" zijn, zijn vrijwel allen weduwen. Zij zijn over gebleven, omdat hun mannen te vroeg stierven. Zij konden niet beletten, dat hun mannen roofbouw op zichzelf pleegden. Deze mannen weten, dat hun auto na 2500 km. weer olie nodig heeft, dat ze met een auto, die maar voor een snelheid van 90 km. per uur is gebouwd, geen 110 km. per uur mogen rijden. Het is voor deze men selijke dynamo's vanzelfsprekend, dat de machines van hun ondernemingen onderhouden en vernieuwd moeten worden. Maar toch komt het bij hen niet op, dezelfde gedachtengang ook op hun eigen leven en gezondheid GEVONDEN Het is verbazingwekkend wat de mensen zo ai verliezen. Wat zij in de treinen laten liggen, het blijkt ieder jaar, als de Spoorwegen grote uitver koop houden van alles wat gevonden werd en nimmer opgevraagd. Maar ook de gewone lijsten, die de politie regelmatig publiceert, zijn de moeite waard. Daar ligt er weer een voor ons. Het merkwaardigste voorwerp is ongetwij feld een oranje poes. Niet verloren natuurlijk. Maar aan komen lopen bij de een of ander. Verder vond iemand een achterbord van een boerenkar, een ander een compleet trainingspak, een vierde een scheerapparaat (elec- trisch), een vijfde een rubberlaars, een zesde een passerdoos, een zevende een gouden zegelring, een achtste een duimstok, een negende een stofbril en dat gaat zo maar voort. Ceintuurs en handschoenen, siera den en portemonnaies zijn wel de meest verloren voorwerpen, hoewel hel aantal sleutels toch ook respecta bel is. Merkwaardig, hoe slordig de men sen met hun spullen omspringen! Wat moet de schipper beginnen, die zijn pet verloor en wat het kind, dat nu met één rubberlaars rondspringt Ook in de autobussen wordt blijk baar veel „vergeten". Zoveel, dat de directies der buslijnen maar geen op gave meer doen aan de politie, maar zelf als informatiebron optreden! Het zou aardig zijn om eens te we ten, hoeveel voorwerpen bij de poli tie als gevonden worden gemeld per jaar en hoeveel er door de recht matige eigenaars worden opgevraagd Vermoedelijk zou dan blijken, dat verreweg de meeste verliezers een voudig berusten in hun verliesEen mens is dl te gauw geneigd om een verlies als verlies te beschouwen. van toepassing te brengen. Zij zijn zelfs trots op deze kwaadaardige roof bouw. De Amerikaanse verzkeringsmaat- schappijen letten de laatste jaren bij zonder op de Aorta, de hoofdslagader van het hart. Het is normaal, dat zij bij het ouder worden verhardt. Een geestelijke hoogspanning, een paar „shocks" kunnen de man doden, hop goed zijn toestand ook mag zijn. Men is dit gaan onderzoeken, nadat voor gekomen was, dat mannen, bij wie een medisch ondèrzoek niets alarme rends had gegeven, plotseling stier ven, kort nadat zij resuachtige verze keringen hadden gesloten. VALSE IDEALEN Het gevaarlijke is de chronische oververmoeidheid. Men moet de last van de verantwoordelijkheid bij lei dende personen niet onderschatten. Maar het gezonde mensenverstand moet het individu tenslotte toch doen beseffen waar zijn mogelijkheden en zijn grenzen liggen. Misschien liggen er achter het werktempo, de volhar ding van een succesvol mens. niet al tijd zulke bewonderenswaardige mo tieven ten grondslag, als hijzelf en zijn omgeving denkt. Misschien wil hij met zijn onverzettelijkheid zijn bestaan rechtvaardigen, of misschien is de intensieve arbeid een verdo vingsmiddel. Of leeft hij in de veron derstelling. dat ieder succes, elke uit geschakelde concurrent, elke uitbrei ding van zijn onderneming, ieder materieel gewin zijn eigen waarde vergroot? Psychiaters vinden, dat het hier mensen betreft, die oog niet rijp zijn, die nog in de wereld van de jeugd leven. Toch gelden in onze beschaving, onze maatschappij deze kinderlijke maatstaven. De verbeten strijd gaat vaak om louter prestige-kwesties. Het kind, dat, om zich boven een ander kind te voelen, meer speelgoed wil hebben dan het andere kind, doet in wezen niets anders. Het zou misschien goed zijn. wanneer men in onze tijd meel* ging beseffen, dat de waarde van de mens in hem zelf ligt, in zijn persoonlijkheid en niet in zijn inko men, zijn eredoctoraat of zijn Ameri kaanse auto. Ontmanteling der Duitse Industrie. Dr. Kurt Schumacher, de leider der sociaal-democratische oppositie in West-Duitsland, heeft in een openbare bijeenkomst te Bonn verklaard, dat de Duitse socialistische partij, zodra er gegevens beschikbaar zijn over de mate waarin aan de van de ontman telingslij st geschrapte fabrieken zal worden toegestaan herstellingswerk- zaamheden uit te voeren en de pro ductie te hervatten, een nieuw debat over het ontmantelingsvraagstuk in 't Westduitse parlement zal forceren. Schumacher deelde mede dat een Britse functionaris had verklaard dat de voor ontmanteling gespaard geble ven August Thyssen-fabrieken te Duisburg-Hamborn niet meer dan 117.000 ton ruw staal per jaar zouden mogen vervaardigen, hetgeen neer zou komen op vijf procent van de vroege re jaarlijkse productie. In dit verband beschuldigde dr. Schumacher bonds kanselier Adenauer ervan geen moei te te hebben gedaan om van de geal lieerden bindende verzekeringen te verkrijgen betreffende de geoorloofde productie van de ontmantelingslij st geschrapte bedrijven. De oude bankbiljetten van 10. en f 100. De Nederlandse Bank deelde mede, dat de door haar in omloop gebrachte bankbil jetten van f 10 en f 100, model 1945. vóór 1 Juni 1950 ter verwisseling aangeboden dienen te worden bij deze bank. Bovenbedoelde bankbiljetten zijn alle gedateerd 7 Mei 1945. Op het biljet van f 10 is aan de voorzijde de Nederlandse leeuw afgebeeld, omgeven door de dicht regels: „Die tyrannie verdrijven die mij mijn hart doorwondt". Het biljet van f 100 is niet van een afbeelding voorzien, doch is kenbaar aan een bruine rechtop staande band in het midden der voorzijde en een groene rechtopstaande band aan de achterzijde. Oppositie in de Tweede Kamer verwacht. (Van onze parlementaire redacteur). De b(J de Staten-Generaal ingediende nieuwe Paardenwet zal niet als een tam beestje zonder misbaar de gewone weg van Tweede Ka mer Eerste Kamer en opneming in het Staatsblad, afleggen, maar vermoedelijk al direct by de eerste openbare behandeling als een re calcitrant dier aan het steigeren slaan. Want hoewel het 'ntwerp aanvankelijk een hamerstuk scheen te worden, omdat de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening zich bjj de opstelling ervan heeft laten leiden door het advies van de Stichting voor de Landbouw, is er naderhand heftige oppositie gerezer in de kringen, die zich met de paardenfokkerij bezig houden. Twee van de drie in de Stichting voor de Landbouw samenwerkende boerenorganlsaties de Katli. Ned. Boeren, en Tulndersbond en de Christ. Boeren- en Tuindersbond hebben zich bij nadere bestudering en na kennisneming van nieuwe feiten tegen het ontwerp verklaard. En ook de Kon. Vereniging ,,Het Nederlandse Trek paard" is er een veldtocht tegen begonnen. Sinds mensenheugenis hebben de plaatselijke, de provinciale en de Rijksoverheid door de uitvaardiging van verordeningen pogingen gedaan om het gehalte van de paarden op peil te houden of te verbeteren, doch zelden met succes. Op de wereldten toonstelling in Amsterdam in 1884, waar verschillende landen met paar den exposeerden, bleek dat de kwali teit van de Nederlandse paarden ach ter stond bij die van alle anderelan den, De overheid ontwaakte uit haar droom, dat de paardenfokkerij aan zijn lot kon worden overgelaten, doch tevens kwam bij de boer, de fokker, het besef op, dat er iets moest ge beuren. In 1895 verenigden vele boeren paardenfokkers in Limburg zich tot een organisatie en in 1901 werd de eerste Rijkswet op de paardenfokke rij ingevoerd, die beoogde de fokkerij te verbeteren door de hengsten aan een verplichte keuring op uitwendig voorkomen te onderwerpen. Ongeveer in dezelfde tijd maakte prof. Hugo de Vries de overervingswetten van Mendel openbaar, waarmede het fok ken langs geleide banen zijn intrede deed. De overervingsleer verbreidde zich zo snel, dat uit de eerste ver slagen over de resultaten van de Paardenwet i901 bleek, dat in de fokkerij vooral met de afstamming rekening gehouden moet worden Dit inzicht won snel terrein, waardoor de stamboekverenigingen, die zich be ijverden deze fokleer in toepassing te brengen, op de voorgrond kwamen. De opeenvolgende Paardenwetten van 1918 en 1939 hebben dan ook aan de afstamming de grootste waarde toe gekend. DE BEZWAREN. Het aanhangige ontwerp bepaalt zelfs, dat hengsten, waarvan de her komst niet in de erkende stamboe ken is geregistreerd, van de voort planting zijn uitgesloten. Daartegen gaan derhalve de bezwaren niet. De fokkers vragen zich zelfs af. waarom de wetgever dit standpunt wel voor hengsten en niet voor merries hul digt. Da stamboekverenigingen hebben de kwaliteit van onze paardenstapel sterk verbeterd. Na een vijftigjarige werkzaamheid zijn van het totale paardenbestand van 300.000 stuks on geveer* 175 000 paarden geregistreerd. Buiten deze verenigingen om heeft de minister nu in zijn wetsontwerp voorgeschreven, dat alle merriën, die voor de fok bestemd zijn, op het uiterlijk gekeurd moeten worden; dat de goedgekeurde merriën een Rijks- keur ontvangen en dat de niet-goed- gekeurde merriën van de fok zijn uitgesloten. Op grond van het exterieur kan een merrie dochter van twee stam- boekdieren dus worden afgekeurd, hoewel daaruit, als zij voor de fok gebruikt wordt, weer normale dieren kunnen voortkomen. De oppositie richt zich, behalve tegen het ingrij pen door de regering in het werk, dat de stamboekverenigingen jaren lang op voortreffeiyke wtjze hebben In het Brabantse plaatsje Zondert heeft zich een gebeurtenis afgespeeld, waaraan de huidige woningtoestand ten grondslag ligt en bovendien door bijkomstige om standigheden een extra tragisch karakter kreeg. De douanebeambte Viole kreeg een huisje, welks eigenaresse ln Amerika ver toefde, toegewezen met de belofte, dat hij in Februari 1950 een der nieuwe wonin gen, welke in Zundert gebouwd worden, zou kunnen betrekken. De eigenaresse van bet buis kwam uit Amerika terug en eiste dat dc heer Vióle baar eigendom per 15de November zon verlaten, daar zij het baar dochter, die ging trouwen, beschikbaar wilde stellen. De burgemeester bood hem daarop een ander huls aan, dat hij wei gerde op grond van het feit, dat dit door de vorige bewoner wegens onbewoon baarheid reeds was verlaten. Het gerecht kwam er aan te pas. Inmiddels moest de heer Viole in 't Diaconessenziekenhuis te Breda worden opgenomen, waar hij een zware maagoperatie onderging. Daarna kreeg hij longontsteking en zijn toe stand is thans ernstig. Dinsdag vond deze geschiedenis, waarover in het corps der douane wegens bepaalde antipathieën, welke zich daarbij zouden hebben voorge daan. grote verontwaardiging heerst, haar afsluiting. Een deurwaarder uit Breda verscheen met zijn helpers en alle huisraad werd op straat gezet. De collega's van de gedupeerde, die ln verband met zijn toestand van het gebeurde onkundig ls ge laten, kwamen voor zover hun dienst dit toeliet, in actie. Zij kregen de beschikking over een wagen waarmede dc spullen naar de dominé van Zundert, die er zich voorlopig over zal ontfermen, werden vervoerd. VOETBALPROGRAMMA De strijd om de leiding tussen R.C.S. en M.O.C. De Zeeuwse tweede klassers hebben allen een uitwedstrijd voor de boeg en het ziet er naar uit, dat het moeite zal kosten hieruit puntenwinst te halen. In de derde klasse is alle aandacht geconcentreerd op de ontmoeting te Souburg, waar RCS het leidende MOC ontvangt, terwyi Middelburg en Zlerikzee het ook al niet gemakkelijk zullen krijgen. Zeelandla heeft fai haar thuiswedstrijd tegen RKFO betere kansen. In Zeeuwsch Vlaanderen ls de ontmoeting tussen Breskens en Terneuzen wel de belangrijkste, al kan het bij Rra-Axel ook genoeg spannen. In de vierde klasse spitst de strijd om de fatale laatste plaats zich toe, terwyl by de reserve's de Vlissingers een aanval van Middelburg 13 krijgen te door staan. TWEEDE KLASSE B. Internos—RKTVV; Alliance—Vlis singen; HeroBaronie; SETGoes; JjQskoDe Zeeuwen. Weliswaar is het verschil op de ranglijst tussen RKTW en Inter nos vrij groot, maar dit neemt niet weg dat de leiders toch op moeten passen geen steekje te laten vallen. Alliance heeft de punten nog hard verricht, tegen deze bepaling. Men kan namelijk niet inzien, dat in de verplichte keuring van geregistreerde merriën op haar uiteriyk, de erva ring sinds de eerste Paardenwet van 1901 en van de sindsdien verworven inzichten de fokleer tot uitdrukking is gebracht. Het is, zeker in aanzienlijke mate aan de stamboekverenigingen te dan ken, dat de kwaliteit van de Neder landse paarden de concurrentie met andere landen ruimschoots kan door staan en dat ons land op de wereld markt een belangrijke plaats inneemt. Na de laatste wereldoorlog is voor ongeveer 15 millioen gulden aan trek paarden uitgevoerd en er is nog een uitvoer van ruim drie millioen gul den naar Spanje en twee millioen gulden naar Duitsland in afwikke ling. Tenslotte hebben de betrokkenen ernstige bedenkingen tegen de sa menstelling van de Rijkskeurings commissies, waarvan Rijksveeteelt- consulenten voorzitter zijn. Deze con sulenten zijn niet altijd voldoende deskundig; commissies uit de kringen der fokkers zelf acht men mCer waar borgen te bieden voor een juiste keu ring. AMENDEMENTEN? Er zitten in ons parlement voor al in de Tweede Kamer verschei dene agrarische deskundigen met be langstelling voor deze materie, zodat minister Mansholt er wel niet geheel zonder kleerscheuren zal afkomen. Men verwacht, dat de nieuwe Paar denwet zal worden aangenomen, doch rekent erop, dat de Kamer hem zal amenderen, teneinde verschillende be zwaren van de fokkers te ondervan gen. nodig, want deze Rosendalers lieten tot heden nog niet veel zien al w'erd in de thuiswedstrijden steeds flink partij gegeven. Vlissingen zal dan ook niet te veel op de volle winst moeten rekenen en een puntenverde ling lijkt ons al een goed resultaat. De Bredase derby moet in het voor deel van de Baronie kunnen worden beslecht, maar of Goes het tegen SET zal rooien staat nog geenszins vast nu d^ Tilburgers zich zo goed hebben hersteld. Evenals Alliance heeft Dosko de hoge verwachting, die men bg de aanvang van het sei zoen koesterde, niet kunnen inlos sen wat niet wegneemt dat we deze ploeg tegen de Zeeuwen toch de beste kans toekennen. DERDE KLASSE D. RoosendaalZlerikzee; Steenber gen—Odlo; RCS—MOC; BSC—Nw Borgvliet; ZeelandiaRKFO; Meto— Middelburg. Wanneer Zierikzee er in zou sla gen in Roosendaal te winnen, zou den de Schouwse jongens een heel eind in de goede richting komen, maar daar zij in deze competitie zelfs nog geen doelpunt maakten in hun uitwedstrijden, lijkt ons 'n zege twijfelachtig. Odio beeft zich na een slechte start danig omhoog gewerkt en tegen Steenbergen heeft deze ploeg weer de beste kansen. De be langrijkste gebeurtenis is de wed strijd te Souburg, waar RCS haar grote concurrent MOC partij zal moeten geven. Geheel tegen de ver wachting in heeft RCS zich dit sei zoen een goede positie veroverd en het is nu maar de vraag of ze zich tussen de Branbantse rivalen zal weten te handhaven. We durven ons niet aan een voorspelling wagen. Nieuw Borgvliet moet tegen BSC oppassen, want de Burgerhouters vallen niet mee. Zeelandia maakt een kansje tegen het bezoekende R KFC. Middelburg heeft een lastige opgave te verwerken in Hoogerhei- de, maar het zou ons niet verwon deren als een deel der winst mee terug kwam naar Zeeland. DERDE KLASSE E. OostburgHoofdplaat; Clinge Hontenisse; Sluiskil—Corn Boys; Hel Wereldgebeuren Nievtve vakintsrnationale In hetzelfde gebouw te Londen, waar in 1945 het W.F.T.U., het we reld verbond van vakverenigingen, werd opgericht, vergaderen deze week bijna 250 afgevaardigden van een groot aantal nationale vakorganisaties om tot een nieuwe internationale fe deratie te komen. Daarmee is bijna een splitsing voltooid, die al vrij gauw na de oprienting van de W.F. T.J. onvermijdelijk bleek. De groei ende tegenstelling tussen Oost en West deed vanzelfsprekend ook de splijtzwam binnen het wereldvakver bond welig gedijen; samenwerking tussen communistische en niet-com- munistlsche vakbonden verliep van meet af aan stroef en liep tenslotte geheel vast. Het plan-Marshall, dat van communistische zijde direct fel bestreden werd, deed de bom barsten. Een voor een verlieten de Westelij ke vakbonden de W.F.T.U., die thans volkomen een mantelorganisatie van de Kominform is geworden. Het Rus sische vakverbond met zijn millioe- nen masa aan leden neemt er een overheersende positie in, tezamen met de vakbewegingen in de volksde mocratieën. Deze hebben 't karakter van strijdorganisaties ter verdediging van de sociale belangen der arbeiders geheel verloren. In de communistische landen zijn de vakbonden weinig an ders dan organen van de staat, be stuurd door leiders, die zich geheel gebonden voelen met partij, regering en totalitair steiseL Ook de door de communisten overheerste vakbon den in de Westlijke landen staan ge heel in dienst van de Kominform - partijen. Hun voornaamste taak is het vrwekken van sociale agitatie, waarvan in de afgelopen jaren de voorbeelden voor het grijpen liggen in Frankrijk en Italië. Geheel anders is het gesteld met de moderne of de „vrije" vakbonden in het Westen. De bewering, dat deze geheel onafhankelijk zijn is stellig in strijd met de feiten. De moderne vakbonden staan over het algemeen in nauwe relatie met de socialistische partijen en waar socialisten in de re gering zijn steunt meestal de vakbe weging de regeringspolitiek ter wille van de arbeidsvrede. Slechts met de vakbonden in Noord- en Zuid-Ameri- ka ligt het geval geheel anders. Af gezien echter van deze relaties be houden de leidingen van de moderne vakbonden zich zelfstandig hun be slissingen voor en is van een straffe totalitaire discipline geen sprake. Wat nu de conferentie in Londen betreft, de besluiten vallen geenszins eenvoudig bij acclamatie, ook al is men „onder ons". De afgevaardigden komen uit ver schillende regionale gebieden, waar de omstandigheden vaak geheel an dei's zijn en dat leidt tot verschillen van inzicht op nevengeschikte pun ten. Zo is er langdurig gedebatteerd over de vraag of de confessionele vak bonden ook uitgenodigd konden wor den. Hoewel de meerderheid hier wei nig voor voelde is een compromis voorstel aanvaard om de minderheid niet voor het hoofd te stoten. Of er veel van opneming van confessionele vakorganisaties zal komen is een an dere vraag. Dat niet alle vakbonden zich met het toevoegsel „vrij" kunnen sieren bleek uit een rede van de Venezo laanse gedelegeerde. Hij vertelde, dat er in zijn eigen land een militaire junta was en dat er ook in Peru, San Domingo. Nicaragua, Honduras en Paraguay militaire dictaturen be stonden. Hjj achtte deze dictaturen bloediger dan die in Europa en nodigde Wes telijke vakbondsleiders uit eens een onderzoek te komen instellen naar de arbeidstoestanden in de koloniale gebieden van Latijns Amerika. De vakbeweging in de sociaal ach tergebleven landen vormt een afzon derlijk probleem. 41. Jimmy onder de latzei Billie, terwijl hij z'n vader met grote ogen aankeek en toen eerst drong het tot hem door wat zijn vader bedoelde, Hij maakte een luchtsprong en rende toen naai de tuin waar Jimmy oudergewoonte achter een bal aanjoeg. Je mag Zaterdag meespelen tegen Walmill Albion. Je wordt onze keeper, riep hij tegen de aap. Deze snapte er natuurlijk geen snars van en hij keek verbaasd naar zijn jonge baas die van lou ter plezier bijna buiten zijn schoenen liep. Ria WAxel; BreskensTerneu- zen; AardenburgSteen, Nu Oostburg er de laatste weken wat beter in komt start ze tegen Hoofdplaat als iavoriet en ze zou zich brj een zege een flink eind om hoog kunnen werken. Clinge zal wei nig moeite hebben met Hontenisse terwijl ook Corn Boys de beste troe ven in handen heeft tegen Sluiskil. Axel krijgt het lastiger in Westdor- pe; toch zien we ae punten wel naar de ex-kampioenen gaan. Twee oude rivalen treden in Breskens bin- nen de lijnen en de opgave zal voor Terneuzen nog zwaar genoeg big- ken. Aardenburg zou een paar pun- ten nog best kunnen gebruiken en wellicht geeft de wedstrijd tegen Steen gelegenheid deze binnen te halen. VIERDE KLASSE G. EMMSchoondijbe; de Patryzen Yerseke; RoburIJzendijke. Nu Biervliet vrijaf heeft, gaat alle aandacht uit naar de strijd om de laatste plaats. Voor Schoondijke zit er tegen EMM niet zo heel veel winst in en ook de Patrijzen zullen in Yer seke de kous wel op de kop krijgen. Dat IJzendijke in Goes van Robur zal kunnen winnen is ook al niet aan te nemen, zodat we niet veel wijzi ging in de onderlinge positie aan de staart verwachten. RES. TWEEDE KLASSE D. Axel HRCS II; Goes nBres kens H; Middelburg IIVlissingen H; Terneuzen HDosko H; Zierikzee n— de Zeeuwen H. Voor de Souburgers zit er niet veel perspectief in het reisje naar Axel en ook Breskens II zal nog wel even op do eerste zege moeten wachten. De leiders krijgen het niet gemakkelijk, want het staat te bezien of ze de groen-witten aan de kant kunnen zet ten. Dosko II zou door een overwin ning in Terneuzen een ernstige con current blijven, terwijl de Zeeuwen II op moeten passen in Zierikzee geen veer te laten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3