N NIEUWS UIT ZEELAND HANDHAVING VAN DE ORDE DOOR DE T.N.I. OP JAVA IEUWS in een OTEDOP Nieuwe kazerne in gebruik. f WALC Als straks de pakjes open gaan.. hwkooqd HEREN jT-genda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 Verantwoordelijke personen reeds aangewezen. Kolonel SIpatocpang heeft tegen, over het Republikeinse dagblad „Pe- doman" verklaard dat aan overste Djaja zal worden opgedragen, voor de rust en orde in het gebied Djakar ta (ongeveer de huidige residentie. Batavia) zorg te dragen. Djahja zal bevel voeren over vier bataljons in fanterie, een bataljon militaire po. Jitie en een mobile brigade. De kolonel verklaarde voorts, dat voor de grote steden Bandoeng. 3e- marang, Soerabaja, Cheribon en Ma- lang reeds personen waren aangewe zen. die de verantwoordelijkheid voor deze steden zullen overnemen. Hij wees er op, dat in het algemeen het aantal troepen, dat voor de veiligheid van een bepaald gebied zal zorgen, niet zo groot zal zijn als het aantal Nederlandse troepen, dat thans hier voor gebruikt wordt, aangezien ver wacht wordt, dat de volksorganisaties steun zullen verlenen bij de handha ving van de veiligheid. Tenslotte zeide kolonel Sipa- toepang dat dit alles vergemakkelijkt kan worden, indien van nu af een ge deelte van de uitrusting van het K. N.I.L, wordt overgedragen, opdat de T.N.I. bij de overdracht van ae sou- vereiniteit reeds in staat is zijn taak te vervullen. Naar Reuter bericht, zal de T.N.I. de verantwoordelijkheid voor de rust in het gebied van Batavia overne men bp de overdracht van de souve- reiniteit aan de Ver. Staten van In donesië. Dit werd bekendgemaakt na gezamenlijke besprekingen van de Indonesische en de Nederlandse staf. TERUGKEER VAN RECOMBA- GEBIED. De voltallige zitting van de Raad van Midden-Java heeft een resolutie aan genomen, waarin werd besloten tot te rugkeer van het recomba-gebied van Midden-Java tot de Republiek. CONTACT-LICHAAM INGESTELD De voorlopige federale regering heeft een contact-lichaam ingesteld, dat inza ke de overdracht van de souvereiniteit zal samenwerken met de centrale commis sie van het Nationale Comité van Voor bereiding. Dit lichaam bestaat uit de vol gende leden: mr. s' Jacob, voorzitter van de Nederlandse delegatie, mr. Gieben. adviseur-generaal van justitie, mr. Hoogstraten, ir. Warners en de heer de Wal, secretarissen van Staat, dr. Koets, directeur van het kabinet van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, kolo nel van Lage, chef van de generale staf, commandeur Burghard, chef van de ma rinestaf en dr. de Beus, chef yan de di rectie Verre Oosten. De - Nederlandse delegatie heeft zich reeds op 1 November onderhands tot de republikeinse delegaties van de republiek en B.F.O. gewend met het verzoek tot het aanwijzen van deskundigen, teneinde zich to oriënteren in de organisatie van de bestaande administratie, en voorts van vertrouwensmannen, die in staat zouden ■zijn op regeringsniveau deel te nemen aan discussies over het algemeen beleid. Op dit laatste punt bleken de Indonesi sche delegaties destijds nog niet in staat een beslissing te nemen, daar zij dit be schouwden als een taak, die bij uitsluiting tot de competentie van de regering der Republiek Sarikat Indonesië behoorde. De verwachting bestaat, dat. de samenwer king tussen de centrale commissie van het voorbereidingscomité en het contact lichaam in belangrijke mate zal tege moetkomen aan de eisen van het ogen blik. (Ingezonden Mededeling) St. Nicolaas-verrassing! Zwitserse koffieperculator met geïsoleerde handgreep slechts 6.95. Een pracht cadeau 1 Alleenverkoop VAN DER MADEN Kleine Markt 1 - Vlissingen Salomo's oordeel. Voor de Bossche rechtbank ver scheen een drietal vechtersbazen uit een Brabants dorp. Zij kwamen in twee partijen, vader en zoon de ene en de derde vechtlustige de andere partij. Beide partijen hadden zowel rake klappen uitgedeeld als ontvangen en de heren moesten dan ook alle drie als getuige en als verdachte voor 't hekje verschijnen. Ze waren alle drie van hun onschuld overtuigd en tevens van de grove schuld van de ander. Sinds jaren bestaat er een vete. De rechtbank had de moeilijke taak uit te inaken, wat leugen en wat waarheid was. De Officier, bleek een Salomo te zijn, toen hij in zijn requisitoir ver klaarde, dat het enige middel om de eeuwige ruzies te slechten is, dat ze elkaar maar op moeten eten. Een boete had geen nut en daarom requireerde de Officier vrijspraak tot stomme verwondering der verdachten. Aan twee Haarlemse padvinders,. J. Bart en H. Hack. die in Augustus Jl. een Belgisch echtpaar redden dat in.de Maas bij Dinant dreigde te verdrinken, zal door het hoofdbestuur van de Ned. Padvinders, de hoogste onderscheiding, het gouden Jan van Stoofkruis, worden uitgereikt. Met het m.s. „Waterman" heeft de N1WIN weer een groot aantal goederen voor de militairen in de tropen naar Ba tavia gezonden, waaronder 400 voetbal len. 4993 binnenballen en 10 fümprojec- toren. Het parlement van Oost-Java en de Wèst-Borneoraad hebben de resultaten der R.T.C. en den grondwet der R.LS. aanvaard. Joego-Slavië is gekozen tot lid van de raad van de voedsel-landbouwor- ganisatie der V.N. De vacature was ontstaan door het verstrijken van de driejarige zit- tingptijd van Tsjecfto-Slowakije in de raéd. De overname van £:tavia. De troepen der TNI zullen op 15 De cember Batavia binnentrekken, aldus deelde overste Jahja mede aan het dagblad „Pedoman". Onmiddellijk na de overdracht zal in het gebied van Batavia een militair bestuur worden ingesteld, dat zal worden opgeheven, zodra de omstandigheden het toelaten. De federale politie komt automatisch onder het commando van de militaire gouverneur, aldus overste Jahja. Men is doende, voor de politie nieuwe distinctieven te ontwerpen. Besprekingen in Djocja. Donderdag werden in Djocja besprekin gen gehouden tussen de ministers Van Schaik en Stikker, president Soekarno en de sultan van Djocja. Geconstateerd werd. dat de atmosfeer van vertrouwen, die tijdens de Ronde Tafel-conferentie heeft bestaan, thans ook in Indonesië valt te bespeuren. In een gemeenschappelijk communiqué wordt gezegd, dat het be zoek van beide ministers hiertoe een ver dere bijdrage vormde. Uitvorig is van gedachten gewisseld over de aanstaande souvereiniteitsoverdracht, die. naar mag worden verwacht, op 27 December zal kunnen geschieden. Tevens werd gesproken over de toe komstige samenwerking tussen allen, die in Indonesië leven, welke samenwerking onmisbaar is voor de opbouw van de nieuwe staat. Binnenkort zal president Soekarno over deze samenwerking een radiorede houden. (Slot van pag. 1) HET GESCHENK DER BURGERIJ. Wnd burgemeester Kögeler schetste Middelburg als een stad. die zeer veel waarde aan haar garnizoen hecht en herinnerde aan het prijzenswaardige werk van het Comité tot behoud van het Garnizoen, toen Middelburg in 1929 zijn garnizoen verloor. Gelukkig is alles ten goede gekeerd ook na de- oorlog. Namens het gemeentebestuur sprak spr. zijn vreugde uit over de totstandkoming van dé nieuwe kazer ne. Namens het Comité uit de Burgerij voor het aanbieden van een hulde blijk bood spr. hierna de vier prach tige dieptrommen en de twee bazui nen aan. melding makend van het feit, dat de benodigde gelden hiervoor spontaan door burgerij en gemeente bestuur* bijeen werden gebracht. Nadat maj. Engelbrecht gesproken had. daarbij wijzend op de noodzaak om de kazerne uit breiden wat een mogelijkheid geeft tot stedebouwkun- dige oplossing van het probleem hoek Korte NoordstraatZuidsingel en dank brengend aan allen, die aan de totstandkoming van de school hadden medegewerkt, gaf kapitein G roosman een uiteenzetting over de opvattin gen. die hem bij het ontwerpen van het gebouw hadden geleid. FEESTAVOND AANGEBODEN. Namens het Comité tot Behoud van het Garnizoen sprak de heer J. J. P. de Blecoürl. Deze schetste het werk van het comité ir vrrieden en heden en wees onder meer op de regelma tige ontspanningsavonden, welke het comité organiseert en op het bescbik- baarstellen van studieadressen. De eerste burger der provincie stelt als voorbeeld voor allen ook steeds zijn woning open voor leerlingen van de C.O.A..K, Als blijk van waardering bood spr. het personeel en de leer lingen der C.O A.K. een feestavond op heden aan. GESCHENKEN. De voorzitter van het Comité Oud Onderofficieren der School, gop. adj. M. P. Bijl bood namens de oud-on derofficieren een drietal foto's aan, van de school te Breda, de eerste school te Middelburg en de nieuwe school. Kapitein L. H. M. Verhoef bood namens officieren en onderofficieren dei* school een ets aan voor de direc teurskamer on wees op de prettige eigenschappen van Middelburg als garnizoensplaats. Een vertegenwoordiger der burger werklieden, de heer A. Freekenhout, kwam met een bijzondere verrassing voor de dag en bood namens het bur gerpersoneel een klok voor de eetzaal aan. GEN. MAJ. BERGHUYS AAN HET WOORD. Ten slotte sprak gen. maj. Berg- huys, die zeide, dat zijn leven verwe ven is met het bestaan van de school, waaraan hij meer dan vijftien jaar verbonden was. Spr. gaf uiting aan zijn waardering voor de goede geest op de school, de prettige verhouding tussen militairen en burgerij, riep prettige herinneringen op en bracht tenslotte hulde aan het personeel der school, dat zich voorbeeldig van zijn taak kwijt. Majoor Potteboom dankte de spre kers. DÉFILÉ EN RECEPTIE. Nadat dp aanwezigen het nieuwe gebouw bekeken hadden, volgde een defile in dp Noordstraat met muziek ran de Stoottroepen, dat niet alleen door genodigden, maar ook door tal rijke toeschouwers werd gadcgesla. gen. Tenslotte volgde een druk bezochte receptie in het Schuttershof. Verheugende misser. Vijftig jaar geleden schoot een Engels militair bij Olifants- nek (Transvaal) op do leider van een boerencommando. Zijn schot miste. Dezer dagen stond de vroegere militair, thans sir Patrick Hastings, een van En- gelands vooraanstaande juris ten. in de hal van een hotel in Kaapstad en zei lachend: „Ik ben blij, dat ik hem niet heb geraakt". Zqn bedoeld slachtof fer was gen. J. C. Smuts. Sir Patrick hoopt zijn „doel wit" tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika te ontmoeten. Groente- en fruitexport. In Rotterdam werd Donderdag de jaar vergadering gehouden van het Uitvoer- Controle Bureau, waarbij alle erkende groente- en fruitexporteurs en de veilin gen zijn aangesloten. De voorzitter, de heer A. W. van de Plassche, vertelde, dat de export van groente en fruit nog steeds stijgende cijfers vertoond. Was de omvang van de groente-export in 1938 296.000 ton, na de oorlog is de export sterk opgelopen en als cijfer voor 1949 verwacht men ongeveer 360.000 ton. De cijfers voor de fruit-export zijn voor de jaren 1938 en 1948 onderscheidenlijk 24.000 en 29.000 ton. Oefensmaldeel „Ned. Antillen" gevormd. SCHOUT BIJ NACHT REIJNIERSE TIJDELIJK COMMANDANT ZEEMACHT Met ingang: van 1 December wordt gevormd een ..oefensmaldeel Neder landse Antillen", dat bestaat uit het vliegkampschip „Karei Doorman" (vlaggeschip), dat luchtverdedigings kruiser „Jacob van Heemskerck" eh de onderzeebootjager „Johan Maunts van Nassau". Met het commando over dit smal deel wordt belast Schout-bij-nacht J. J. L. Willinge, die tegelijkertijd tijde lijk eervol wordt ontheven van het commando over de zeemacht in Ne derland. Schout bij nacht S. W. Reij- nierse, die geboren is in Middelburg wordt met ingang van deze datum tijdelijk belast met dit commando. De t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. SUBSIDIE VAN PROVINCIE „TER AANMOEDIGING" VOORGESTELD Het bestuur van de Stichting Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland te Goes heeft het Prov. Be stuur op 24 Mei 1949 gevraagd om 'n subsidie van 10.000 over elk der ja ren 1950 t/m 1954, dus in totaal 50.000. Deze bijdrage zou bestemd zijn om daarmede gedeeltelijk de on kosten te dekken vallende op de ver lening van schadeloosstellingen aan de veehouders van wie het aan open t.b.c. lijdende rundvee zal worden op geruimd, alsmede het bezoldigen van extra-personeel, dat in dienst zal wor den genomen voor het enige malen per jaar op t.b.c. onderzoeken van de Zeeuwse rundveestapel. Het succes van de bestrijding hangt af van het aantal open lijders dat men vindt. De praktiserende dierenartsen zien geen kans om naast het tubercu- lineren ook nog van alle reagerende dieren sputum te verzamelen en zeker niet meer dan één keer per jaar. Dit is wel mogelijk, wanneer ieder arts naast zich een hulpkracht krijgt, die van alle dieren sputum vangt. De open lijders, die gevonden worden, zullen gesubsidieerd moeten worden volgens een dalende schaal, om te voorkomen, dat men rèageerdérs aan houdt. Naar schatting zullen moeten worden opgeruimd in 1950: 500 open lijders (subsidie gemiddeld 75.000), 1951: 300 36.000). 1952: 200 18.000) 1953: 100 6000), 1954: 50 1500). In totaal komen de onkosten op 169.500 voor 5 jaar, waarvan ong. 50.000 te dekken valt. Nadat deze subsidie-aanvrage was ingediepd, is echter wijziging in de situatie gekomen. Nu er gegronde re den is om aan te nemen, dat in de toekomst van Rijkswege bijdragen zullen worden verleend in de bestrij- dingskosten, veronderstelt het stich tingsbestuur terecht, dat de Provincie niet bereid zal zijn om zich te ver binden vijf jaar lang 10.000 subsidie Middelburg TWEE JUBILEA BIJ BODDAERT CO Bij Boddaert Co., Ijzergieterij en Machinefabriek te Middelburg werd het feit herdacht, dat twee werkne mers, de heren A. de Nooyer en P. J. Kieboom, reeds meer dan veertig jaar bij deze firma werkzaam zijn. Door diverse omstandigheden moest de herdenking van hun 40-jarig jubi leum destijds worden uitgesteld. De jubilarissen werden toegespro ken namens de directie door ir. L. van Gooi, die zijn waardering voor het werk van de jubilarissen tot uitdrük- king bracht en als blijk daarvan een geschenk onder couvert overhandigde. Verder voerde nog jhr. A. E. Bod daert het woord en ook hij liet zijn toespraak vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Voor de echtgenoten van de jubila rissen waren er bloemen. Ook van de zijde van het personeel mochten de heren De Nooyer en Kieboom geluk wensen in ontvangst nemen. Namens de Coöperatieve Vereniging van Nederlandsche Ijzergieterijen G. A. te Amsterdam en de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del werd de jubilarissen een diploma en verguld zilveren medaille ter hand gesteld. Na het officiële gedeelte volgde er nog een gezellig samenzijn van de ju bilarissen en hun echtgenoten met de directie. DE INTERNATIONALE VAKBEWEGING. In een druk bezochte vergadering sprak voor leden van de Middelburgse Bestuurdersbond de heer Westerlaken uit Rotterdam, hoofdbestuurder van de Centrale Transportarbeidersbond (Ingezonden mededeling). komt het spannende moment. Hoe zal „hij" „het" vinden Zal zijn gezicht teleurstel ling of verrassing uit drukken Als „het" één der nuttige geschenken is, waarin wij zo rijk gesorteerd zijn, kunt U _:rust zijn. Men zal U zeggen Je kocht weer iets moois bij St. Jacobsstraat 25. Vlissingen. Prov. legesverordening wordt hevzien. G. S. van Zeeland hebben aan de Staten voorgesteld ovor de afgifte van een aanvulblad voor volgestem- pelde en niet meer geldige paspoor ten 1 leges te heffen en voor een elders in de provincie, t.w. door de burgemeesters van Vlissingen en Terneuzen, afgegeven aanvulblad f f*"". en voorzitter van de landelijke vak groep van chauffeurs. Zijn onderwerp was ..De internationale vakbeweging". In een goed gedocumenteerd, gloed vol betoog gaf hij hierover een uiteen zetting, alsmede over het Internatio naal Arbeidsbureau en de internatio nale arbeidersorganisatie. Hij lichtte zijn hoorders in over de achtergrond van de strubbelingen in het Wereld vakverbond en het uittreden van de niet-communistische vakcentrale's als mede over de pogingen om een nieuw vrij Wereldvakbond te stichten. Zijn rede werd met grote aandacht beluis terd en na afloop kreeg de heer Wes terlaken nog tal van vragen te -be antwoorden. „DIEREN IN NOOD" OPGERICHT. In een goed bezette Montaanzaal ie Middelburg werd Donderdag de Zeeuwse Vereniging tot Bescherming van Dieren ..Dieren in Nood" opge richt. Nadat de voorzitter, de heer J. E. Witte, op verzoek van enkele aan wezigen nog een uitleg gaf hoe de af scheiding ontstond van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren, werden de niet-leden bij de huishoudelijke vergadering verzocht de zaal te verlaten. Enkele aanwezi gen vertrokken, het merendeel bleef zitten. De voorzitter deelde mee, dat de vereniging reeds 108 leden telt, vrijwel allen te Middelburg. Op voor stel van een der aanwezigen werd bij handopsteken het beleid van het voor lopige bestuur goedgekeurd, dit be stuur werd met algemene stemmen uitgebreid tot 7 leden. Naar de voor zitter meedeelde, is er contact opgeno men met Sophia-Stichting in Am sterdam om eventueel toe te treden. De stichting beweegt zich ook op het terrein der dierenbescherming en heeft, naar inspecteur Jongepier zei, een uitgebreide inspectiestaf, Een be stuursvoorstel om een bazar te orga niseren werd door de vergadering aangenomen. De opbrengst van de collecte op Dierendag, netto 665.—, is in ge- Vaar zei de voorzitter. Aan de collec te, met het doel gelden bijeen to bren gen voor het asyl- en inspeetiewerk, was van gemeentewege toestemming verleend. Volgens de voorzitter zal men nu alles doen om het geld voor dit doel ook te gebruiken, en men zal het niet aan de Nederlandse Vereni ging overdragen. Het voorlopige be stuur bestaande uit do heer J. E. Wit te, voorzitter, mevr. E. A. Faasse— Tavenier, penningmecsteresse, de heer M. J. Neeïs, secretaris en de leden L. P. Wigard en J. M. de Keyser, werd nu met 2 leden uitgebreid, de heren J. P. Bakker en H. Julianus. De heer C. J. Jongepier werd tot inspecteur van de vereniging aangesteld. Na enkele mededelingen over de contributieregeling voor leden, die van de ene naar de andere vereniging overgaan, sloot voorzitter Witte de vergadering. GEVONDEN VOORWERPEN. Dc Commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende gevonden voorwerpen zlln gedeponeerd, en terug zijn te "verkrijgen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur. Verschillende huissleutels, wollen wan ten. handschoenen, portemonnaies (met en zonder inhoud), trainingspak, zilveren armbandje, broche met steentjes, 1 knot geel katoen, ceintuur, stofbril, hondenpen ning. BIJ particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring gehou den: lichtblauw ceintuur; baco sleutel; padvindersportemonnaie; schipperspet; 1 paar br. motorhandschoenen; kleine broche met steentje; gebreide handschoe nen; gele sjaal; br. herenhandschoen; zak- kam en elastiek; 1 paar wanten; witte want; llpssleutel; broche; zwarte man telband; wollen das; electrisch apparaat; gekleurde sjaal; duimstok; glacé heren handschoen; blauwe want; rubberen laars: bLidwlJzer; padvindersfluit; da- shorlor"; kinderbroche; oranje poes. te verstrekken. Bovendien is inmid dels reeds met de intensieve opsporing van open lijders begonnen, zodat de Stichting gedwongen was een schade- vergoedingsregeling vast te stellen en daarbij rekening te houden met de thans beschikbare middelen. Daarom verzoekt het bestuur nu ter bestrij ding van de in het seizoen 1949/1950 gemaakte onkosten een subsidie te verlenen van 10.000, waardoor de schadeloosstelling voor ieder op te ruimen rund met 20 kan worden verhoogd. Gezien de noodzaak om met de beperkte financiële middelen zui nig om te springen, stellen G.S. de Staten voor ter aanmoediging voor genoemd seizoen een subsidie van max. 5000 toe te kennen. Prov. bijdrage Schoondijke's landbouwwinterschool. Het college van B en W. van Schoondijke heeft aan de Prov. Sta ten van Zeeland verzocht om voor de bouw van een rijkslandbouwwinter- school aldaar een bijdrage toe te kennen van 50 der stichtingskos- ten. zonder de kosten van aanleg der centrale verwarming. De bouw van deze school is reeds gegund en de werkelijke stichtingskosten zullen 100.780 bedragen, gespecificeerd als volgt: bouwkosten 86.780, grondkos- ten 5000. architect en toezicht 9000. G.S, hebben thans voorgesteld een bijdrage te verlenen tot een maximum van 48.000, met dien verstande, dat dit maximum wordt verminderd met de helft van het bedrag, dat op de stichtingskosten in mindering wordt gebracht voor de bouw van een lo kaal voor de voorlichtingsdienst. Voorwaarde voor de subsidieverlening is o.m., dat de benodigde grond door de gemeente kosteloos wordt afge staan. Waar het hier gaat om verlening van financiële steun aan een zwaar getroffen streek, heeft de minister van Landbouw in afwijking van het geen gebruikelijk is. een rijksbijdrage toegezegd van 40 der bouwkosten met een max van 44.000. Tegelijk met dit voorstel wordt aan de Staten een voorstel aangeboden om ook in de stichtingskosten van de Chr. landbouwwinterschool te Mid delburg voor 50 bij te dragen. Provinciale steun aan „Het Nederlandse Trekpaard". Hoewel aanvankelijk voornemens de subsidie te verlagen, is het col lege van Ged. Staten van Zeeland tot de conclusie gekomen, dat het in verband met de moeilijke omstan digheden op het gebied van de paar denhandel gewenst is om voor 1950 het subsidie aan de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard", afd. Zee land. ad 2250 ten volle te hand haven. Verwacht wordt, dat er zich op den diiur op dit gebied langzamer hand wel weer enige opleving zal voordoen. De moeilijkheden schijnen in hoofdzaak een gevolg te zijn van de in de laatste jaren sterk toege nomen mechanisatie in de land bouw. Deskundigen menen evenwei, dat de landbouw zal gaan inzien, dat paarden op den duur economischer in het gebruik zijn. Aan de Staten wordt echter voorgesteld het sub sidiebedrag voor 1951 op 1500 en voor 1952 op 750 te stellen. Nieuwe gemeentesecretaris van Goes geïnstalleerd. In de gemeenteraadsvergadering van Woensdagavond werd de heer B. Burger als secretaris der gemeente Goes beëdigd. Bij monde van burge meester Ten Kate, de heer R. Zuide- ma als oudste raadslid en de heer J. Lodder namens het secretarieperso- neel werd hem een welkom toegeroe pen. Een voorstel tot het plaatsen van 'n wachtlokaal voor de busreizigers aan de Koepoort werd aanvaard. Het be nodigde bedrag van 2000.— zal ech ter op verzoek van de heer de Roo niet van de post „onderhoud straten" worden afgenomen. Getracht zal wor den op een ander hoofdstuk in de be groting 1949 hiervoor gelden te vin den. Tot voorzitter van het Gasthuis- bestuur werd benoemd de heer E. N. C. van Riesen. Bij de rondvraag vroeg de heer Haverbock nog om de leef tijdsgrens van 54 jaar voor woningge gadigden te verlagen, om zo de wo ningen sneller bewoond te krijgen. B. en W. zullen naar een oplossing zoe ken, doch verlaging van de leeftijds grens is bezwaarlijk, daar dit straks op moeilijkheden kan stuiten, omdat er nog steeds een groot woningtekort in Goes blijft bestaan. passerdoos; kinderportemonnaie; blauwe alpinomuts; achterbord boerenwagen; gouden zegelring; passer. Op het kantoor van de N.V. „Stoom tram Walcheren" zijn inlichtingen te ver krijgen over verschillende gevonden voor werpen, achtergelaten in de autobussen van bovengenoemde N.V. Gapinge JUBILEUM „TBIMOTHEUS". Te Gapinge werd onder grote belang stelling het 45-jarig bestaan gevierd van de Jóngelingsvereniging „Thimotheus". De voorzitter, ds. J. van Winterswijk, wees er in zijn openingswoord op, dat dit jubileum samenviel met Dankdag. Op dit jaarfeest mag men dankbaar terugzien op een periode van 45 jaar. Vervolgens werd op originele wijze het Wel en wee der vereniging sinds de op richting naar voren gebracht. De jongens club voerde een schets „De Vrek" op. waarna de C.J.M.V. in samenwerking met de meisjesvereniging een opvoering gaf van het blijspel .Arme rijke". Dit laatst© werd buitengewoon door het pu bliek gewaardeerd! De pauzen werden gevuld met voordrachten en samenzang. Na de pauze werd opgevoerd de klucht „Villa Bomberg", waarna het lekenspel „Ruth de Moabitische" op voortreffelijke wijze voor het voetlicht werd gebracht. Na het zingen van de Avondzang werd deze buitengewoon geslaagde bijeenkomst door ds. van Winterswijk gesloten. Morgen komt Kappie m Goes. Kappic, dc Maat en Signor Rivaldi zet ten hun tocht door Zeeland voort. Zater dag'komen ze samen met Sinterklaas en Zwarte Piet in Goes. De route, die men door de stad zal nemen is als volgt; Vertrek: 11.30 uur van hotel Terminus. Stationsplein. Vervolgens: Stationstraat, v. d. Spiegelstraat. Westsingel, Zuidvliet- straat. Scheldestraat. Couwervestraat, Schengestraat. Westwal. Wijngaardstraat, St. Adriaanstraat, Grote Markt, Lange Kerkstraat, Klokstraat, Lange Vorststraat, Vismarkt, Lombardstraat. Grote Markt, Opril, Koningstraatr Bierkade, Turfkade, 's Heer Hendrikskinderenstraat. v. d. Boschstraat, Nieuwstraat. Eindpunt: Prins van Oranje. De kinderen, die de voorstellingen te Goes in de Prins van Oranje bezoeken, zullen de zaal verlaten langs de achter kant door de tuin naar de Westwal. dus niet langs de hoofdingang in de Niéuw- straat. Deze zal uitsluitend voor het bin nenkomen worden gebruikt. DE VOOSTELLINGEN IN VLISSINGEN. De reeks voorstellingen zal in Vlissin gen worden voortgezet op 14 December. De gele kaarten om 1 uur, de bruine om 2,30, dc groene om 4 uur en de rose om 5.30 uur. Kerstveiling te Kapelle. De Veilingsvereniging Kapelle-Biezc- linge en omgeving houdt ook dit jaar een Kerstveiling, welke is vastgesteld op 14 December a.s. Herziening tarief veer tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan Prov. Staten voorge steld enige wijzigingen te brengen in het tarief van het pont- en roei- veer over de Eendracht tussen Oud en Nieuw-Vossemeer. Ondermeer wil men het tarief voor rijwielen met berijder verlagen van 0,15 tot 0,12 (boekjes met 12 kaarten van 1,50 tot f 1,25). Aanvankelijk be oogde men een verlaging tot f 0,10, doch de raad van beheer van „De Ambachtsheerlijkheid van Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe N. V." had daartegen ernstig bezwaar, omdat uit de tariefheffing voor rij wielen met berijder ongeveer de helft Nieuw schoolgebouw te Nieuwerkerk. Dinsdag is te Nieuwerkerk het nieuwe semi-permanente gebouw voor de O.L.S. officieel geopend. De burgemeester, de heer A .A. van Eeten, hield een rede en tal van andere sprekers voerden het woord. Trekkers uit Belgisch Vlaanderen. Enkele bestuursleden van de Vlaam- Jeugdherbergcentrale uit België héb ben een bezoek gebracht aan Zuid- dorpe in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, waar zij een onderhoud hadden met de burgemeester. Deze vereniging, die haar zetel heeft te Gent. wil na melijk een trekkerspad afbakenen van Moerbeke in België naar Zuid- dorpe en terug. Zondag 5 Maart zul len de Vlaamse trekkers het pad in gebruik nemen en op verschillende plaatsen zullen er kleine plechtighe den en feestelijkheden zijn. Het ge meentebestuur van Zuiddorpe zegde zijn medewerking toe. Walcherse scholieren per taxi naar de tandarts. TIJDELIJKE „RAYONVERDE LING" VOOR SCHOOLT AND- VERZORGING. Donderdag werd in Middelburg een vergadering gehouden van de Vereni ging van Burgemeesters en Secreta rissen op Walcheren. De consulent voor vaklichamelijke opvoeding in de inspectie Middelburg, de heer E. W. Bueninck, lichtte de noodzaak toe om voor de leerlingen der lagere scholen het vak schoolzwemmen in te voeren. De gemeentebesturen zullen dit pro bleem nader bestuderen. Vervolgens werden enige medede lingen gedaan over de districtsdienst voor de schooltandverzorging, waar van de stichtingsakte, zoals bekend, enige weken geleden werd gepas seerd. Voor 't le jaar is een „rayonverde ling" vastgesteld: de tandartsen zullen namelijk dit eerste jaar nog niet alle gemeenten kunnen bezoeken, zodat enige gemeenten samen zullen wer ken. Zo komen de schoolkinderen uit Biggekerke naar Koudekerke, uit Zou- telande en Meliskerke naar Westka- pelle, uit Vrouwenpolder en Veere naar St. Laurens, uit Grijpskerke naar Serooskerke, uit Oostkapelle naar Domburg en uit Ritthem naar Nieuw en St. Joosland. Arnemuiden valt bui ten deze rayonverdeling, omdat zich daar al 69 kinderen hebben opgege ven. De jongens en meisjes worden met taxi's naar de plaats van behande ling gebracht. VLISSINGEN. Vrijdag: Alhambra: Jody en het Herten- jong, 7 en 9 uur; Luxor: De ooie vaarsclub. 8 uur; Concertgebouw. Vara-avond. 8 uur. Zaterdag: Alhambra: Jody en het Her- tenjong, 7 en 9 uur; Luxor: De ooie- vaarsclub, 7 en 9 uur; Concertgebouw. Uitvoering Spoorwegen, 8 uur. Zondag: Alhambra: Jody en het Herten- jong, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Dc ooie vaarsclub, 3, 7 en 9 uur. MIDDELBURG. Heden: Schuttershof: Feestvand C.O.AE. 8 uur; Veillnghal N. Vliss.weg: Pluim vee-, konijnen- en duivententoonstel- ling; Electro: Het land van belofte, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Het ei en ik, 8 uur. Zaterdag: Electro: 7 en 9.15 uur; Schouw burg: 8 uur; Veilinghal: zie heden; Schuttershof: Propaganda-avond V.A. R.A., 8 uur. Zondag:- Schuttershof: V.A.R.A.-avond, 8 uur; Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur. Schouwburg: 2.30 en 8 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2