PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Adenauer en Schumacher kwamen tot „verzoening" Nieuwe kazerne te Middelburg in gebruik 06 BILT ANTWOORD VAN TIT0 OP HET PROCES TEGEN RAJK Na onderhoud van meer dan een uur Lord Pakenham biedt zijn excuses aan. Geen verlaging van de posttarieven. 192e Jaargang - No. 292 Directie, fi van de Velde en 8\ B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G. Bailintijn Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNBMBWIÖPR1JS 32 ct. per week; 3.90 p kw.; fr p p. 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 Dec. 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. KLlcine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel 102 - Terneuzen: Brouwerijatr. 2 - Zlerlkzee: N. Bogardstr. C 160^^1^26 Parlement wil Helgoland niet langer als oefendoel. De Duitse Bondskanselier dr. Adenauer en de leider van de socialistische oppositie dr. Schumacher hebben Donderdag een onderhoud van meer dan een uur gehad om „tot verzoening te komen" tater werd bekend gemaakt men dat dit ook inderdaad gelukt is en dat een regeling is gevonden om het incident van verleden week uit de wereld te helpen. Zoals men weet betitelde Schumacher in 't parlement Adenauer als „Kan- selier vaat de geallieerden" weshalve hg voor 20 dagen als afgevaardigde werd geschorst. Het onderhoud kwam wel als een verrassing, daar beide felle tegen standers zich tot dusver niet bijster verzoeningsgezind hadden getoond. Het debat Donderdag in het parle ment, dat met spanning was tege moet gezien, bracht als gevolg van de verzoening niet het verwachte de bat over de schorsing Wel werden enkele resoluties aan genomen, die in feite voor de gealli eerden bestemd zijn. In één i aar van wordt er bij de re gering op aangedrongen haar uiter ste best te doen de repatriëring van krijgsgevangenen te bevorderen en „Voorlichting'' Veertien dagen geleden bracht „De Groene" een artikeltje met 2 foto's over „Zeelands moeizame opbouw". Het werd geschreven door de archi tect J. J. Vriend en er zou geen aan leiding zijn om er uitvoeriger bij stil te staan als .het slot niet een zeldzaam misleidend karakter had. Over de we deropbouw van Middelburg schrijft de heer Vriend namelijk het volgende: „In Middelburg voel je je wat dich ter bij Holland. Verbazingwekkend die levenskracht om de misère van de oorlog te boven te komen. Er wordt gebouwd en zelfs vrij veel. De gevel van het Gothische raadhuis ziet er, sedert 1946, werkelijk weer toonbaar uit. De Vleeshal is inwendig bijna weer gereed, behoudens de noodra- men, die uiteraard erg storend zijn. Men bouwt aan de Lange Jan en de kerk, aan het complex van de Abdij, pronkjuwelen van Middeleeuwse bouwkunst. Er wordt daaraan ge bouwd met zorg en overgave, slechts minister Lieftinck bepaalt het tempo. Over de architectuur op de Markt in deze stad is reeds veel geschreven, ook over de stedebouwkundige oplos sing. Het is alles „beschaafd maar schamel", om met dr. Kalff te spre ken. De Middelburgers beseffen in stinctief wel degelijk, wat met deze plannen en architectuur aan het stadseigene is verloren gegaan. Van de woede tot historiseren ziet men op de markt een schril symbool. Misschien is schril wel niet het juiste woord; je kunt het ook „vreselijk leuk" vinden. Op een twintig meter afstand van Rombout Keldermans' Stadhuisgevel heeft men een huisje neergezet, voor vreemdelingen, sou venirs en zo. Het dak wordt bekroond door een Hollandse molen, een echte kleine molen, met wieken en al. Mo gelijk wieken die er nog wel eens af. Dat snoezige huisje, werd mij verteld, is een geschenk aan de stad Middel burg. Ik verklap niet van wie, want er is al zoveel boosheid in de wereld. Maar zie hier, Nederlandse architec ten, hoe hoog eerste burgers van een stad uw. kunst achten: geschikt als pias voor vreemdelingen. Waarom zien we dit huisje (mèt andere voor beelden) niet met een vlammend pro test in de bezadigde vakpers? Ook dit is een symbool en helaas van een akelig soort. Schamen wij ons voor landgenoot en vreemdeling". Bij deze passage staat een foto, waar op het Middelburgse stadhuis schuil gaat achter het becritiseerde molen tje! Met als bijschrift: Stadhuis met verkeersbureau te Middelburg! Het is ons bekend, dat van meer dan één zijde bij de redactie van „De Groene" geprotesteerd is tegen deze fraaie voorlichting. „De Groene" heeft deze protesten niet opgenomen, maar door de schrijver van het artikel als particuliere brief laten beantwoorden. Daartegen is een protest noodzake lijk. Het molentje is niet fraai. Maar het heeft ten doel gelden op te brengen voor het herstel van de Middelburgse molens. Het werd geplaatst op een onderstuk, dat mede voor het goede doel gratis werd gebouwd door Am bachtsschool-leerlingen. Het staat er zeer tijdelijk en kan dus moeilijk be schouwd worden als een „aanfluiting" van de Nederlandse architectuur. Het staat niet vóór het stadhuis, zoals de foto suggereert, maar volkomen ter zijde, als onbelangrijk detail. En het is géén verkeersbureau. Dat is in de Lange Delft pas gereedgekomen. „De Groene" en de heer Vriend wei geren deze „onberispelijke" voorlich ting recht te zetten. Zij staren zich blind op een detail. De herbouw van de stadskern zien zij niet. Zij reppen er nauwelijks van. Blind voor de vele zakenpanden, doof voor de muziek van heikar, hamer en troffel. Zij mijmeren liever over een molentje De Middelburgers vinden de archi tectuur der nieuwe panden lang niet allemaal mooi. Maar zij verheugen zich over de wedergeboorte van hun binnenstad. Die toch ook inderdaad de moeite waard is. wettelijke bescherming te geven aan hen, die beschuldigd worden van oor logmisdaden. In een andere resolutie wordt de regering verzocht bij de geallieerden te pleiten voor terugkeer van de 2500 voormalige bewoners van Hel goland. Een spreker over de motie ver klaarde, dat er onder de Shetlands onbewoonde eilanden genoeg zijn om als bombardementsdoelen te worden gebruikt. Wat zouden de Engelsen zeggen, zo vroeg een liberaal afgevaardigde wanneer het eiland Wight na. het einde van de vijandelijkheden als oefendoel voor bombardementsvlieg tuigen geheel zou worden vernield De Keulse bankier en staalmag- naat Rober Pferdmenges nam bg het begin van de zitting onder gelach en gehoon van de linkse afgevaardig den zijn plaats in. Pferdemenges volgt een gestorven afgevaardigde van de Christen-democratische partij op. Hg wordt door de linkse partijen fezien als een „duistere figuur achter e schermen". NA TWEE JAAR TERUG In Berlgn is bekend geworden, dat een Britse soldaat, die twee jaar ver mist werd, Dinsdag plotseling is te ruggekeerd. Hg zeide, dat hij, na per ongeluk in de Russische zóne te zijn verdwaald, door de Russen gevan gen genomen was en gedwongen als .Moskou wil Yoego-Slavlë niet rechtstreeks aanvallen. Moskou is niet van plan Joego slavië rechtstreeks aan te vallen. Het hoopt, dat het op zekere dag moge lijk zal zijn een gewapenden opstand tegen Tito te ontketenen binnen de Joegoslavische grenzen. Op de laatste vergadering van de Kominform te Boedapest werd toege geven, dat het communisme tot op zekere hoogte zijn vat op de arbei dersklasse in West-Europa heeft ver loren. Alle krachten dienden te worden ingespannen om het verloren terrein te herwinnen. Bovenstaande zou Ducols, de Fran se vertegenwoordiger in de Komin form tijdens een geheime vergadering van het kader van zijn partij hebben medegedeeld. Reuter verneemt uit „uit gewoon lijk betrouwbare bronnen", een zeer vage omschrijving van het Britse persbureau. arbeid&T in een fabriek had moeten werken. Woensdagochtend in Berlgn, wera ge arresteerd, is Donderdag door de Russische autoriteiten vrijgelaten. De soldaat zeide, dat de Oost-Ber- lrjnse politie hem aan de Sowjet- autoriteiten had uitgeleverd, die hem correct behandelden en hem overeen komstig het Engelse verzoek hebben uitgeleverd. Lord Pakenham, de Britse minister van burgerluchtvaart, heeft Donder dag in het Hogerhuis zijn excuses aangeboden voor de wijze, waarop hij zijn van de bevindingen van het hof van onderzoek naar de vliegtuig ramp te Prestwlck afwijkende ver klaring had gepubliceerd. Lord Pakenham had beweerd, dat de gronddiensten te Prestwick geen verantwoordelijkheid droegen voor de ramp met het K.L.M.-vliegtuig, waar bij 40 personen de dood vonden. Thans verklaarde hij te kunnen in zien, dat het juister ware geweest zijn afwijkende mening te hebben uitge sproken en hiervan aan het parle ment uitleg te geven. „Ik hoop, dat het Huis een eenvoudige maar op rechte betuiging van spijt, dat ik niet direct zo handelde, zal aanvaarden". Ministers van Defensie kwamen tot overeenstemming. Donderdag zijn in het gebouw van de Franse admiraliteit te Parijs, de ministers van Defensie van de Atlantische landen bijeengekomen om de laatste hand te leg. gen aan het door hun stafchefs uitge werkt verdedigingsplan. De details van het plan worden uiteraard strikt geheim gehouden. Journalisten werden uit het gebouw geweerd. De Canadese minister. Claxton. legde tegenover de verslaggevers een korte verklaring af, maar dat had hü net zo goed kunnen laten, want het enige wat hij eigenlijk zei was: „Wij vorderen gestaag". Ook het communiqué, dat na afloop werd uitgegeven, bevat weinig nieuws. Medegedeeld weid, dat de minis ters volledige overeenstemming hadden bereikt. Verkiezingsruzie leidde tot doodslag. Voor de Groningse rechtbank werd Donderdag een gevangenisstraf van 4 jaar geëist tegen de 45-jarige landarbeider E. J. te Kolham, wegens doodslag op de even oude rietdekker J. Keun te Gro ningen. Daags voor de gemeenteraadsverkiezin gen ontspon zich in een café te Ruische- brug een politiek debat tussen K. en de verdachte. K. propageerde de communis tische ideologie. Het debat ontaardde ten slotte in een heftige woordenwisseling, waarbij J. zijn dolkmes trok en K. dode lijk in het hart trof. Ondanks grote P.T.T.-winst. De minister van verkeer en water staat heeft in zijn memorie van ant woord over de P.T.T. begroting me degedeeld, dat ondanks het batig sal do van ruim 22 millioen, dat deze dienst vorig jaar opleverde, de post tarieven niet verlaagd kunnen wor den. Van deze winst is 9,3 millioen af komstig van de girodienst. De minister bereidt een wijziging in de positie van het bedrijf voor. In- plaats van uitkeringsplichtig thans 15% millioen gulden zal het P.T.T. bedrijf dan belastingplichtig worden. De vervroegde sluiting van de post kantoren op Zaterdag is uitvloeisel van het streven om de Zaterdagse dienst tijdig te doen eindigen. Invoering van een derde postbestel ling zou weinig of geen zin hebben. De tarieven van de binnenlandse telegrammen zijn thans ontoereikend om de kosten te dekken. Door auto matisering wordt nu getracht dit ver lies te drukken, Een verhoging van de rente der postspaarbank is in overweging. Twaalf Russen staan in Serajewo terecht. Donderdag is In Serajewo een proces begonnen tegen 12 Russen, die te rechtstaan op beschuldiging van spionnage, Dit is het eerste grote proces sinds de oorlog tegen Russen buiten de Sowjet.grenzen, blijkbaar een ant woord op het proces Rajk. De opening van het proces werd door ongeveer 400 personen bggewoond. Twee der beklaagden waren niet verschenen. De openbare aanklager deelde aan het begin van de zitting mee, dat een van hen, de Rus Nekloedof, in zijn cel zelfmoord had gepleegd. Hij had een testament en een bekentenis achtergelaten. In deze bekentenis gaf hg toe gespionneerd te hebben voor de Russische geheime dienst in Joe- go-Slavië. De twaalf beklaagden, onder wie een geestelijke en een vrouw, worden beschuldigd van samenwerking met de vijand gedurende de oorlog en vijandige activiteit tegen de Joego slavische regering na het geschil met de Kominform Het Hof bestaat uit een president en twee gezworenen. Er zijn vijf ver dedigers. Tot de beklaagden behoren een De nieuwe kazerne te Middelburg, die Donderdag onder grote belangstel ling werd geopend. Feestelijke viering van het zilveren jubileum der C.O.A.K. Burgerij bood dieptrommen en bazuinen aan. Het vgf en twintigjarig bestaan der Centrale Opleiding Administratief Kader is Donderdag te Middelburg op feestelijke wijze herdacht met vele goede woorden en de opening van een nieuwe kazerne, aan welke laatste reeds vele jaren behoefte bestond. De ingebruilcneming der kazerne geschiedde op zeer sobere wyze. De commandant der school, maj. J. Potteboom verzocht de vele genodigden hem naar de ingang te volgen. Daar vroeg hg de eerst aanw. officier der genie, maj. W. K. F. Engelbreeht de aanwezigen toegang tot het ge bouw te verlenen. Maj. Engelbreeht kweet zich op elegante wijze van deze taak door, terwijl het muziekcorps van het reg. Stoottroepen uit Den Bosch, dat des morgens reeds een mars door de stad had gemaakt, vrolgke klanken deed weerschallen, aan mevr. Potteboom de met de nationale kleuren gesierde sleutels te overhandigen. Mevr. Potteboom opende hierna de entrée. De genodigden verzamelden zich hierna in de eetzaal van de nieuwe kazerne, die zoals bekend gebouwd werd volgens ontwerp van kap. E. F. Giroosman. Onder de aanwezigen merkten wij op de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, de bevelhebber van het 3e Mil. Gewest, gen.-maj. J. A. A. Sitsen, de vroegere commandant der school gen. maj. bd. G. Berghuys, de insp. der Mil. Adm., kol. W. J. Pluym, het gemeentebestuur van Middelburg, onder leiding van wnd. burgemeester, wethouder W, J. Kö- geler, de kapt. It. ter zee Krips, commandant van het Loodswezen en de It. ter zee van der Weyden, cdt. van het Marinedetachement te Vlis singen, het Comité tot Behoud van het Garnizoen en het Comité tot aanbieding van een huldeblgk. DE COMMANDANT SPRAK. Als eerste spreker voerde maj. Potteboom het woord, die de overle den leden van het personeel en wij len jhr. W. C. Sandberg tot Essen- burg herdacht en zijn vreugde uit sprak over het tot stand komen van de nieuwe, goedkope kazerne. Zij kost slechts 10 cent per kg., zeide spr., maar helaas ben ik het juiste gewicht vergeten... Spr, schetste de oprichting van de S.D.O.A. in 1924, het begin van de tegenwoordige C. O. A. K. en zeide, dat de scholen in Breda en Kampen zich voorspoedig hebben kunnen ontwikkelen dank rij de goede leiding van gen. maj. b.d. Berghuys en kol. v. d. Pluym. Tij dens de mobilisatie en de oorlogs dagen 'bleek duidelijk, welk een goe de vruchten deze opleiding heeft ge dragen. Vervolgens herinnerde spr. aan de vestiging van de school in 1933 te Middelburg en haar terugkeer naar deze stad in December 1947. Met lo den schoenen is men destijds naar ORIGINEEL EN KOSTELIJK GESCHENK. Ter receptie van de comman dant van de C.O.A.K., majoor J. Potteboom, Donderdagmid dag in het Schuttershof te Mid delburg, werden de bezoekers onder meer onthaald op Zeeuw se oesters. Zij bleken een geschenk van de fa. Cornelissen te Yerseke, die daarmede aan de jubileren de C.O.A.K. een origineel en kostelijk geschenk gaf, dat ho gelijk werd gewaardeerd. Middelburg gekomen, ook na de oorlog. De ontvangst door de bur gerij en de goede verstandhouding tussen militairen en burgerij was echter zodanig, dat niemand er spijt van heeft. Maj. Potteboom zeide dankbaar te zijn, commandant te zijn van deze school, die nu weer 'n waardig gebouw heeft. Spr. hoopte, dat in dit nieuwe gebouw nuttig en zegenrijk werk kan worden verricht. ZEELAND HOUDT VAN ZIJN GARNIZOEN De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A F. C. de Casembroot, schet ste de innigheid van de banden, die niet slechts Middelburg, maar ge heel Zeeland binden aan dit enige tarnizoen in onze provincie. Bizon- er verheugde spr. zich erover, dat de commandant der C. O. A. K. er niet alleen een eer in stelt, goede administrateurs op te leiden, maar ook de leerlingen de juiste levenshou ding bij te brengen, hen tot waardi ge vertegenwoordigers van de land macht te maken. Spr. gaf uiting aan zijn beste wensen voor de toekomst der school en wenste landmacht, Zeeland en Middelburg geluk met 't tot stand komen der nieuwe kazer ne. EENHEID TUSSEN LEGER EN VOLK. Gen. Maj. Sitsen liet zijn geluk wensen met de nieuwe kazerne en het jubileum van C.O.A.K. vergezeld gaan van bizondere woorden van waardering aan het adres van maj. J. Potteboom, wiens leiding hij als eminent qualificeerde. Deze school is geen zorgenkind, maar een school, waar spr. trots op is. Spr. schetste de betekenis van een goede admini stratie voor het leger en besloot zijn rede met het uitspreken van zijn gro te vreugde over het feit, dat er zulk een eenheid is ontstaan tussen leger en volk. Deze nieuwe, in en na de oorlog ontstane eenheid zag spr. tot uiting komen in de grote belangstel ling ook van civiele zijde voor deze feestelijkheden en spr, uitte hiervoor zijn grote waardering. Kol. W. J. Pluym schetste de groei van de opleiding voor de militaire administratie en vermeldde onder meer, dat 1755 onderofficieren en 187 officieren de opleiding met goede uit slag volgden. Met veertig leerlingen werd destijds gestart, thans herbergt alleen de school te Middelburg er zo nodig 520. Ook deze spreker gaf uiting aan zijn beste wensen voor de C.O A.K. (Zie vervolg op pagina 2) voormalig Tsaristisch oficier en een ingenieur. De leider van het beweerde spion - nagekomplot zou een orthewoxe priester, een zekere Alexei Krisko. rijn. Deze verscheen in een zwarte toga in de rechtszaal. Hem wordt ten laste gelegd, eerst gewerkt te hebben voor de fascisten tegen Rusland en daarna voor Rus land tegen Tito. Hij zou het land doorgetrokken rijn en tegen Tito en de Sowjet-Unie geagiteerd hebben en na de afkondiging van de Komin- form-resolutie tegen Tito zich met functionarissen van de Sowjet-am- bassade in verbinding gesteld hebben en zich bereid verklaard hebben voor hen te werken. De openbare aanklager sloot de mo gelijkheid van het doodvonnis uit door rich te beroepen op een artikel van de wet op misdaden tegen het volk en de staat, dat voorriet in een maximum-straf van 2 jaar dwang arbeid. Het Hof verdaagde na voor lezing van de tenlastelegging de zit ting tot Donderdag. Russische „vredesreolutie" werd verworpen. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft zoals te verwachten was het Russische voorstel tot een „vredespact" tussen de vijf grote mo gendheden verworpen. De Brits-Amerikaanse resolutie, waarin een beroep wordt gedaan op de V.N.-leden om de beginselen van het Handvest in acht te nemen, werd daarentegen aanvaard. De stemverhouding was zoals ge bruikelijk Olielaag In W.-Duitsland aangeboord. Bij het dorp Elpersbuetttel in het oliegebied van Eemsland is op een diepte van 1286 meter een nieuwe olielaag aangeboord, die zich volgens deskundigen in westelijke richting naar de Noordzee uitstrekt. Eis van Franse piioten. De piloten van de Franse burger luchtvaart eisen, dat de „Air France" twee piloten dienst Iaat doen in Sky- masters op de middelgrote afstanden. Deze eis is het gevolg van het onder zoek naar de oorzaken van de ramp bij Lyon, waarbij Dinsdag vijf per sonen om het leven kwamen. De piloten voeren aan, dat het doe" landen van een Skymaster te veel technische controle meebrengt voor één piloot. Vele kranten hebben de eis van de piloten ondersteund. Boycot Nederlandse schepen opgeheven. De zeventien zeeliedenbonden te Sydney hebben besloten de boycot van Nederlandse schepen niet langer voort te zetten. De boycot werd drie jaar geleden ingesteld en 18 maanden geleden tij delijk opgeschort. Toen de spanning tussen Nederland en de Republiek groter werd, werd de boycot weer hervat. Naar schatting is voor 40 millioen Australische ponden verlo ren gegaan. Twee goederentreinen op elkaar gereden. Ten Oosten van Deventer zijn twee goederentreinen op elkaar gelopen. Het A.N.P. vernam van de Spoor wegen, dat het hier een zijdelingse botsing betrof, die even na half vier der nachts plaats vond. De locomotief van de ene en een aantal wagens van de andere trein werden vernield. De reizigersdienst op de baanvak ken DeventerZutphen en Deventer Rijssen wordt met busdiensten on derhouden. Het sneltreinverkeer van en naar Hengelo en Enschede zal via Zutphen worden geleid. Zesjarige jongen vermist. Sinds Maandagavond wordt het on geveer zesjarige zoontje van de heer K. de Boer te Klazinaveen, dat bij zijn grootouders te Almelo logeerde, ver. mist. Het kind is Maandagmiddag op de gewone tijd naar de kleurterschoó! gegaan en sindsdien heeft men niets meer van het knaapje vernomen. Ge dacht wordt aan een ongeluk. Souvereiniteilsoverdracht aan Indonesië. De Tweede Kamer zal Dinsdag 6 September het wetsontwerp over dracht van de souvereinitêit aan Indo nesië behandelen. VOORSPELT: ZWAAR BEWOLKT. Geldig tot Vrijdagavond. Zwaar bewolkt met voornamelijk in de Noord-Westelijke helft van het land nog enkele verspreide regenbuien. Matige o£ vrij krachtige, maar in het Noord-Westen tijdelijk zwakke wind tussen Zuid en West, In het Zuid-Westen van het land iets zachter, overigens weinig verande ring van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1