Nieuws uit Zeeland RESULTATEN STOOMTRAMMIJ. BRESKENS-MALDEGHEM STEMMEN UIT DE PERS JAN KLAASSEN EN KATRIJNTJE Begroting 1950 vastgesteld DE ZWARTE ORCHIDEE DONDERDAG I DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Winstsaldo 1948 toegevoerd aan de reserve. In de Dinsdag te Middelburg ge houden vergadering van aandeelhou ders der Stoomtrammaatschappij Breskens-Maldeghem zijn bet jaar verslag over 1948, en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Aan het jaarverslag 1948 ontlenen wij, dat de ontvangsten van het auto- busvervoer stegen van 450.261,02 in 1947 tot f 462.810,52 in 1948. Het suikerbietenvervoer bleef in 1948 met 37 millioen kg. een mill. kg. achter bij 1947. Bij de beoordeling van de re sultaten over het jaar 1948 dient rekening te worden ge houden met de omstandigheid dat in Mei 1949 door de Minis ter van Verkeer een nieuwe loonregeling is ingevoerd met terugwerkende kracht van 1 Januari 1948 af. Hierdoor zal Besmettelijke ziekten. Blijkens de Staatscourant van November hebben zich in de week van 13 tot en met 19 November in Zeeland 6 gevallen van besmettelijke ziekten voorgedaan. In Arnemuiden heeft zich één geval van typhus voor gedaan, in Goes één geval van diph- therie, in Schoondijke één geval van roodvonk en één van diphtherie en in Vlissingen twee gevallen van rood vonk. VERBOUWING POMPSTATION TE BIGGEKERKE B. en W. van Vlissingen stelden aan de gemeenteraad voor de verbouwing van het pompstation Biggekerke. wel ke verbouwing totaal 501.300 zal kos ten, niet in het opênbaar aan te be steden, maar een aantal aannemers, van wie verwacht mag worden, dat zij in staat zijn dit werk goed uit te voefen, voor inschrijving uit te nodi gen. (Ingezonden mededeling) Officiële publicaties. VLISSINGEN. HINDERWET. VERDAGING DER BESLISSING OP EEN VERZOEK OM VERGUNNING, B. en W. van Vlissingen, gelet op het verzoek, onder dagtekening van 18 Sep tember 1949 ingediend door P. Herman te Vlissingen, waarbij vergunning wordt gevraagd tot het uitbreiden van de be staande brood- en banketbakkerij door het plaatsen van een heetwateroven en het verplaatsen van de deegkneedmachine in het perceel kadastraal bekend gemeen te Vlissingen, sectie A no. 3470, plaatse lijk gemerkt Singel 32. overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan wor den genomen, binnen de termijn, bepaald in art. 8, eerste lid. der Hinderwet, op grond dat het technisch onderzoek nog niet is beëindigd, gelet op art. 8, tweede lid, der Hinderwte; besluiten: de beslis sing op voormeld verzoek te verdagen. Vlissingen. 24 November 1949. GEMEENTEBEGROTING 1950 VLISSINGEN. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat de begroting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1950, met memorie van toelichting, als mede die van de gemeentebedrijven op de secretarie (le afdeling), voor ieder ter lezing, zijn neergelegd en tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen. 25 November 1949. SPEELGOED, MAAR NIET UIT SPANJE. In Nedex-land is volgens een reportage in „De Volkskrant" weer Duits speel goed uit Neurenberg en nog veel meer uit België verkrijgbaar, waardoor de Nederlandse fabrikanten een moeilijke tijd tegemoet gaan: „Deze twee feiten beheersen de voor bereiding van het aanstaande St. Nico- laasfeest. Ze hebben een omwenteling ge bracht in de gehele speelgoedbranche. De Nederlandse speelgoedhandel was de aï- gelopen maanden in de gelegenheid in Duitsland voor ongeveer f 200.000 aan speelgoed te kopen. Een hoeveelheid tot het twintigvoudige bedrag is aange vraagd. De Belgische plastic-pop en de Duitse celluloid-pop zijn dus verkrijg, baar, doch in onvoldoende mate om aan de grote vraag te voldoen. Speelgoed handelaren kunnen met moeite enkele Duitse of Belgische treinen van hun groot handelaar krijgen. Er zijn er nog te weinig en hel lijkt er op, dat de grote leveranties niet eerder dan in het begin van het komende jaar zullen geschieden. De Nederlandse speelgoedindustrie, die zich in de afgelopen jaren met enige moeite heeft ontwikkeld, moet op dit ogenblik prestaties leveren, die dus niet onder doen voor de buitenlandse concur renten in België en Duitsland. Tsjecho- slowakije heeft niet veel meer te bete kenen sedert de Duitse fabrikanten, die zich daar gevestigd hadden, naar Beleren zijn uitgeweken en Italië doet, zoals voor de oorlog, opnieuw van zich spreken als de poppenfabrikant bij uitstek. De En gelse speelgoedindustrie speelt in dit concurrentiespel nu nog geen rol, hoewel verwacht wordt, dat volgend jaar de grenzen ook voor het Engelse speelgoed opengaan". in de resultaten over het jaar 1949 een bedrag van plm 6500 als nagekomen verlies post 1948 worden opgenomen. Op 31 Dec. 1948 bestond het ma terieel uit 7 locomotieven, 9 rijtui gen, 28 gesloten en 148 open goede renwagons. 27 autobussen, 20 vracht auto's en nog enkele andere wagens. Het aantal vervoerde reizigers per tram bedroeg ruim 42,000 en per au tobus ruim 592.000. Per tram werd vervoerd 53 mill. kg. vracht en per vrachtauto 56 mill. kg. Blijkens de winst- en verlies rekening werd op het trambe drijf over 1948 een verlies ge leden van 46.880.50 en op de autobusdiensten een winst ge maakt van 181.779,26. De vrachtauto's brachten een winst op van 17.441.21. De gecombineerde winst- en ver liesrekening laat na afboeking van afschrijvingen en diverse lasten een winstsaldo van 42.016,04, welk be drag werd toegevoegd aan het reser ve- en vernieuwingsfonds. Een grote moeilijkheid vormt nog steeds, aldus wordt in het jaarver slag opgemerkt, het huisvestigspro- bleem van het personeel. Niettegen staande deze moeilijke omstandighe den heeft het personeel zijn werk in het algemeen goed verricht. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Drietal te Utrecht J. Karres te Voor burg; J. M. v, d. Linde te Zeist en W. van Wijngen te Wassenaar. Beroepen te Langezwaag H. Zuiderveld te Terborg. Beroepen te Vlissingen, E, J. Beker te Voorhout (toez.). Aangenomen naar Wageninger. (als studenten pred.) P. L. Schram te Wester schelling; als pred. in algem. dienst voor de geestelijke verzorgig bij de Kon. Land macht. Jhr. ds. P. H. W. M. van der Meer de Walcheren, legerpred. te 's-Gravenha- ge; Beroepbaarstelling: De heer Ph. Ou- wendijk, cand. te Vierpolder (bij Brielle); stelt zich beroepbaar. Bedankt voor Harderwijk Jac. Vermaas te Amersfoort; voor Broek op Langendljk A. J. van Heuven te 's-Gravendeel; voor Papendrecht (2e pred.pl.) J. van Wier te Kesteren; voor Delft J. de Lange te Nun- speet. Bedankt voor Noordgouwe, R. C. H. Verhoef te Spijkenisse. Benoemd tot geestelijk verzorger van de kampen voor dienstweigeraars te Vled- der J. C. Wesber, Theol. cand. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen te Blija H. Munnik te Ter Aar-, te Nieuw-Beets M. J. Vermeer. laat stelijk pred. te Niezijl. Beroepbaarstelling: Dr. J. H. Becker, res. legerpred., teruggekeerd uit Indonpsië na volbrachte diensttijd stelt zich wederom beroepbaar. Zijn adres is Dreef 10. Haar lem. Bedankt voor Idekenhuizen H, Veenstra te Een (Dr.), (door onze mode-medewerkster) „Jan Klaassen!" „Katrijntje!" U kent ze. Wie zou ze niet kennen? Het meest populaire echtpaar in Neder land! Is een kinderfeestje wel ge slaagd als dit onvolprezen tweetal er zijn opwachting niet gemaakt heeft? Bij U komen ze vast en zeker, want U maakt ze zelf. Met behulp van het hierbij gegeven schema is dat niet moeilijk. Voor het hoofd en de handen heeft U misschien wel een lapje rose interlock. De handjes knipt U dubbel met een watten vullinkje. De vingers geeft U met een stiklijntje aan. Voor de kop knipt U twee rondjes met een middellijn van 11 c.M. We 'Stikken ze langs de rand op elkaar, waarbij we aan weerskanten op de helft een oor (b.v. een stukje vilt) kunnen mee- naaien. De onderkant laten we over een paar c.M. open. We keren het bol letje binnenste buiten en vullen het gedeeltelijk met watten. Van een stukje dun karton maakt U een ko kertje van 6 c.M. lang en met een middellijn van 2 2lk c.M. Het moet zo ruim zijn, dat Uw wijsvinger er gemakkelijk in kan. De bovenkant er van plakken we dicht, zodat er geen vulsel uit de kop in kan komen. We stoppen het kokertje in de bol en vul len deze verder stevig op. We fabrice ren er een neus aan van een opgevuld lapje stof; voor de ogen (denk erom. dat U die niet hoger zet dan op de helft van de kop) neemt U kraaltjes of gladde knoopjes. De mond, wenk brauwen enz. borduurt U erop. Het haar is van uitgerafelde wol. Het lijf is een jurkje of jasje in kinomodel. (Ook Jan Klaassen volgt de mode!) Dit moet zo ruim zijn, dat Uw hand er gemakkelijk in kan bewegen. Is de stof niet zo dik, maak dan in de mou wen een extra voering, zodat ze niet te slap zijn. De handjes worden erin genaaid. We brengen de nodige gar nering aan, naaien de kop aan het lijf, geven de pop desgewent een muts op en dan is hij gereed om tot leven gebracht te worden. Dat doet U door Uw wijsvinger in de kop te steken. Uw duim in de eiffe en Uw middelvin ger in de andere mouw, en met een beetje oefening knikt de pop en be weegt zijn armen, of hij nooit anders gedaan heeft. U kunt natuurlijk een echte pop penkast maken met de huisbaas, een agent en andere figuren erbij, maar U kunt ook geweldig succes hebben door twee levende poppen aan de ta fel te laten zitten of over een stoel leuning te laten spelen. En het be hoeven ook niet juist Jan Klaassen en Katrijn te zijn, het mag ook Pino- chio of Zwarte Piet wezen. Dat laten we aan Uw eigen fantasie over. Veel plezier! 3V 38 /g 26. liddeiburg Sportuitwisseling met Amersfoort. VERGADERING VAN DE ADVIESCOMMISSIE VOOR SPORT Deze week vergaderde de Mid delburgse Adviescommissie voor de Sport. Van B. en W. was bericht ont vangen. dat het aanbrengen van een lichtinstallatie op de gemeentelijke sportterreinen niet mogelijk was, om dat dit een uitgave van 14.000 zou vergen. Zelfs in de kleedkamer zal geen verlichting komen, omdat hier mede een bedrag van 700 gemoeid zou zijn. De uitwisselingsplannen met Amers foort .nemen vastere vorm aan. De Aroersfoortse Bond van Lichamelijke Opvoeding heeft verzocht de data vast te stellen en besloten werd, dat 7, 8 en 9 Juli het meest geschikt zijn. Derhalve zullen deze dagen aan Amersfoort worden voorgesteld. De behendigheidswedstrijd bleek 'n bedrag van 104.52 te hebben opge bracht, waarvan echter nog enkele onkosten moeten worden betaald. In elk geval valt het resultaat, gezien de slechte weersomstandigheden, nog mee. Op voorstel van „Scheidegou wen" zullen de voetbaliers trachten om op één der Kerstdagen een wed strijd ten bate van de uitwisseling te organiseren. Scheldegouwen zai dan in de pauze enkele motorstunts ten beste geven. Of dit plan verwe zenlijkt zal kunnen worden, zal in de eerste plaats afhangen van de mede werking van de K.N.V.B. Hierna kwam de uitnodiging van de Engelse stad Folkestone ter sprake. Deze bleek reeds in Februari van dit jaar bij B. en W te zijn binnengeko men, maar eerst nu aan de commissie te zijn doorgegeven. Er werd lang gediscussieerd over de mogelijkheid de. uitnodiging te accepteren. Alvorens nadere beslissingen te nemen zullen bij de EngelsNederlandse Sportor ganisatie verdere gegevens worden ge vraagd. Zijn deze gunstig dan zal ge tracht worden om in 1951 een steden- ontmoeting te organiseren. Zelfs zal worden overwogen om reeds het ko mende seizoen een ontmoeting in kleiner verband te organiseren, waar bij de deelnemers dan de onkosten volledig zullen moeten dragen. BUURTVERENIGING VERGADERDE. De buurtvereniging Vlasmarkt—Krom me Weele en omgeving te Middelburg, kwam in vergadering bijeen De heer ,T. Vos gaf als voorzitter in zijn openings woord zijn vreugde te kennen over de grote opkomst. Na voorlezing van het .lied van de buurt", dat het bestuur had ontvangen en afdoening van enkele huis houdelijke zaken, waarbij besloten werd (Ingezonden mededeling). Zegetocht van opzienbarende nieuwe vinding. WASDAG VOLGENS DE NIEUWE METHODE. De Nederlandse huisvrouw heeft in het algemeen Je roep van grote hel derheid. Een Amerikaans tijdschrift beweert zelfs, dat de vrouwen hier de mannen dwingen, om hun schoe nen uit, te trekken, vóór zij het huis betreden. Hoe dit zrj, het is niet te verwon deren, dat een nieuwe vinding, die de roep Van helderheid nog verhoogt, juist in Nederland tot stand kwam. Wij doelen hier op het „Actief Wit", dat verwerkt werd in Castella Zelf werkend Wasmiddel en dat de was zo ongelooflijk veel helderder en zach- ter helpt maken. De Nederlandse vrouwen, die in de regel niet zo uit bundig zijn, schrijven m grote getale brieven aan de Castella-fabrikanten en het nieuwe, verbluffende wasmid. del is bezig, stormenderhand de huis vrouwenwereld te veroveren. (Ingez. Med.) in Januari een feestavond te organiseren buiten bezwaar van de verenigingskas, vertoonde de heer J. Hooftman enige films. De door hem zelf opgenomen films over de festiviteiten der buurtvereniging trokken speciaal de aandacht. /iissingen VAKONDER WIJ S CHR. ULO.SCHOOL B. en W. van Vlissingen deelden aan de gemeenteraad mede, dat de vereniging voor Chr. Ulo-onderwijs over 1948 in aanmerking zal komen voor een vergoeding van de vakon derwijskosten, die 1907,63 bedragen. GEMEENTELENING B. en W. stellen aan de gemeente raad van Vlissingefi voor een lening van 200.000 tegen 3Vi% aan te gaan bij het pensioenfonds van de K.L.M. Meliskerke Herbouwplan vastgesteld. De gemeenteraad van Meliskerke kwam dezer dagen onder voorzitterschap van burgemeester A. J. Huljsman in voltalli ge zitting bijeen. Ook was aanwezig de directeur van het Bouw- en woningtoe zicht op Walcheren, de heer J. D. P. de Smit. om enkele toelichtingen te geven op het ontwerp herbouw- en uitbreidings plan voor Meliskerke. Na uitvoerige be sprekingen, waarbij de heer de Smit vele vragen werden gesteld, is het plan in zijn geheel aangenomen. Als het plan wordt goedgekeurd, zal 16000 m2 grond ont eigend worden van diverse eigenaren, plus een woning. Er zal een straat worden aangelegd van 5 meter breed met riole ring in het Bergpad; aansluitende aan de bestaande bebouwing zal de gemeente beginnen met zes woningwetwoningen te bouwen, waarvoor reeds bouwvolume is aangevraagd, van particuliere zijde is ook reeds om bouwgrond gevraagd en voorlopig toegezegd. In hef gehele plan is er plaats voor 33 woningen. Volgens de bestaande nor men zal de Rijksubsidie voor dit plan niet onbelangrijk zijn. De voorzitter dankte de heer* de Smit voor het vele voorbereidende werk en voor zijn toelichtaing. Bij de ingekomen stukken was een brief van de plaatselijke afdeling van de Z.L.M. Hierin werd ver zocht of de raad kon bewerkstelligen, dat 'terwille van de subsidie huisslachtingen op het erf of anders in het slachthuis van het dorp verricht konden worden. De ïaad willigde het verzoek in. B. en W. zullen dit te bevoegder plaatse overbren gen. De voorzitter, bracht verslag uit van zijn onderhoud met de herverkavelings commissie over de omlegging van de nieu we straatweg bij de dorpskom. Men is op het eerste plan teruggekomen. De weg zal nu achterom „Dorpzieht" langs „Slab bert je" worden gelegd. De heer W. de Buck sprak zijn erkentelijkheid uit je gens de herverkavelingscommissie. die 't gemeentebelang heeft willen dienen, spr. dankte B. en W. voor hun bemoeienissen in dezen. De door de heer Alsma inge diende plannen voor de woningwetwonin. gen werden goedgekeurd. Bij verdere' nieuwbouw wil dok het Centraal Bouw- en Woningtoezicht ont werpen maken en toezicht houden. De voorzitter deelde verder mee, dat de Corn. Jasperseweg zal worden opgeknapt met zacht puin. Na de pauze kwam de begroting 1950 aan de orde. De heer W. de Buck maak te enkele algemene opmerkingen. Vol gens hem ziet de begroting er goed uit, financieel is de gemeente gezond, de post onvoorziene uitgaven kon groter zijn, maar het nadelig slot van vorige dienst jaren is nu aangezuiverd, terwijl reeds gelden zijn uitgetrokken voor grondont eigening, woningbouw en restauratie van het Dorpshuls. De Rijksbijdrage uit het gemeentefonds is echter niet erg groot. Op voorstel van de S.G.P.-fractic werden alle op verzekeringen betrekking heb bende posten geschrapt. Hiertegen stem den de heren de Buck, Dekker en Mat- thijsse. Tenslotte werd de begroting vast gesteld op f 38.873 voor de gewone en op f 51,437,— voor de kapitaalsdicnst. Een meerderheidsvoorstel van B. en W. om de fraudeverzekering voor 3 jaar te verlen gen werd door de raad verworpen. Tegen stemden de heren Francke. de Korte, de Visser en Provoost. Op voorstel van B. en W. werd een nieuwe verordening voor be grafenisrechten vastgesteld. Voor graven van personen beneden 1 jaar f 2.voor personen tussen 1 en 12 jaar i 4.voor personen boven de 12 jaar f 8.Voor het onderhoud van graven waar een graf steen is geplaatst en die beplant zijn, zal t 2,50 per jaar moeten worden betaald. Bij de rondvraag werd aandacht ge vraagd voor wegen, voetpaden, straatver lichting en gebruik van particuliere grond ten algemene nutte. B. en W. zegden toe erop te zullen letten. Westkapelle KONING VOETBAL. In de cantine van het Zwitserse kamp te Westkapelle werd de film ..Koning voetbal" vertoond, Velen volgden met belangstelling deze leerzame film. Arnemuiden BESTRATINGS- EN RIOLERINGS WERKZAAMHEDEN. De gemeenteraad van Arnemuiden ver gaderde onder voorzitterschap van bur gemeester J. Langebeeke. Besolten werd definitief toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling Schooltandverzor- ging op Walcheren. Op een nader verzoek van de C.B.T.B. om een hogere subsidie voor de Chr. Landbouwschool te Middelburg, werd niet ingegaan. Door de gemeenteraad werd besloten tot definitieve toetreding tot de gemeenschappelijke regeling Schooltand- verzorging op Walcheren. Aan het Ko ningin Wilhelminafonds (kankerbestrij ding) werd tot wederopzegging een jaar lijkse subsidie toegekend van f 15.—. In de begroting voor de dienst 1949 werden enige administratieve wijzigin gen aangebracht, terwijl de begroting voor de dienst 1950 werd aangevuld ten be hoeve van bestratings- en riolerings werkzaamheden. alsmede voor het bouw rijp maken van het uitbreidingsplan ten Westen van de Spoorstraat, De hiertoe uitgetrokken bedragen belopen resp. f 45.000; f 32.750; f 60.500, terwijl voor het maken van een duiker onder de spoorweg en een zuiveringsinrichting voor het rioolwater, met bijkomende werk zaamheden f 65,000 is geraamd. Ook besloot de gemeenteraad B. en W. te machtigen een kasgeldlening aan te gaan van ten hoogste f 100.000 voor de financiering van woningwetbouw. Bij de rondvraag vroeg de heer Scheele naar het in orde brengen van de beplan ting van de Singel. De voorzitter deelde mede dat het in de bedoeling ligt om dit jaar de beplanting van de Singel verder af te werken. Gemeenteraad N.- en St. Joosland FEUILLETON door ALLAN SWINTON 50 „We hadden al beredeneerd, dat het op de een of andere manier zijn werk moest zijn", zei Mary, „ofschoon we het mis hadden betreffende de de tails. Was hij het, die zijgedood hebben?" „Ja. Een parmantig kort mannetje met een Vandijck-baardje. Pasquale was al meer met hem op trek ge weest en daar het logboek voortdu rend zijn geest bezig hield, hield hij jou in Caragas in de gaten. Hij volg de ons die avond, dat wij naar het huis van Hulpé gingen. Herinner je je? Nadat wij dat café binnen gegaan waren, kwam hij ook binnen" Mary herinnerde het zich ook. En ook herinnerde zij zich met een ei genaardig gevoel van afgunst het don kere meisje Tina met het vriendelijke gezichtje, dat naast Pasquale zat, maar met haar hart in haar stem voor Sem- ple gezongen had. Semple ging voort: „Toen Bourassa hoorde, dat jij met Sam meereisde, trok hij zijn conclusies en besloot, dat het voor hem de moeite waard was, om zijn volgende tocht op jouw spoor te maken. Oh, ja, ik neem aan, dat jullie het logboek te pakken gekre gen hebt later". Zij vertelde hem wat er gebeurd was. Hij rilde van afschuw. „Grote He mel, wat een einde! Maar hij had er om gevraagd. Wel, als die kreek niet al te diep is, en helder genoeg, zal ik het logboek er wel voor je uithalen. In die geoliede omslag gewikkeld zal het boek wel niet al te veel bescha digd zijn". „Maar die verschrikkelijke vissen?" protesteerde Mary. „We zullen wat wild schieten, ze ze daarmee weglokken en ze blijven voeren. Dat kan wel geregeld wor den". Mary's blik was over de open plek gegaan. De mannen zagen 'n uitdruk king van verdriet in haar ogen ko men en hun ogen volgden de hare. De Jivanté's hadden zich voor de raadshut verzameld, van welks stoep Don Arturo's lijkwade afgedragen werd. Zij was nu zwaar door haar in houd, gesloten als een grote cocon en was onder aan een lange staak opge hangen. Semple wissel.de een 'blik met Sam, die knikte. Mary legde uit: „Zij ston den er op, dat hij bij hen hoorde". Zij zweeg even en keek hen verdrietig aan. „Ikik heb het er niet op be grepen. Het schijnt volkomen ver keerd, dat...." Semple viel haar in de rede. „Wou je er bij zijn?" Er verschrikt en erg jeugdig uit ziende, knikte zij even en zei: .Al leen maar omrespect te tónen". Manuel was dicht in de buurt. Sem ple riep hem; zei: „Ga mee", en ging hen voor over de open plek. Vlak bij de menigte bleef hij staan met uitgestrekte handen, de palmen naar boven. De mensen keken hem nieuwsgierig aan, terwijl de zwaargebouwde leider door de menigte heendrong en op hen afkwam. Semple stelde hun vraag. Na een korte woordenwisseling met Manuel knikte de Jivanté. Zich een hoff" lijk gebaar tot Mary wendend, beduid de hij haar zich bij de menigte te voe gen en leidde hen zelf naar het mid delpunt. De menigte, vettig, heet en stinkend, maakte plaats voor hen. Twee mannen hieven de staak op hun schouders en leidden hen langs een voetpad naar het zuiden door de jungle. Na ongeveer tien minuten wendden zij zich terzijde en drongen over een afstand van ongeveer honderd meter door de dichte struiken, waarna zij te recht kwamen op een plek van adem benemende primitieve schoonheid. Onder het bladerdak, dat door de omringende bomen gevormd werd, was de grond geheel open en vormde een kloosterachtige plek van rust en groen getinte licht en schaduw. On der een boom, die zijn takken wijd uitspreidde, bleven de dragers staan. Bij het op zijn bestemming brengen van hun vriend werd door de menigte geen woord gezegd, geen gebaar ge maakt. Twee jonge mannen, van wie er één een lijn bij zich had, klommen in de lianen, die van die boom afhingen. Langs de onderste takken, klommen zij naar de volgende, die ongeveer 'n dertig voet boven de grond waren. Vandaar uit lieten zij de lijn zakken, waaraan zij, die beneden gebleven wa ren, de mand vastbonden. Toen werd die opgehaald tot de korf zachtjes slingerend rechtop hing, waarbij het ondereinde ongeveer twee voet van de grond was. Toen kwamen er meisjes met orchideeënplanten, alle voorzien van een eind koord, waarmee zij aan de korf werden vastgebonden. Toen er op die wijze ongeveer dertig aan bevestigd waren, traden zij terug. Het stamhoofd hield een laatste in spectie. Toen gaf hij een teken aan de twee jongemannen daarboven en deze trokken datgene naar boven, wat er nog over was van Arthur Cottar, vriend van alles, wat in het wild leefde, orchideeënjager, wetenschap pelijk philosoof, man van actie en vrije zieL (Wordt vervolgd) Raad was tegen.grenswijziging. De raad van de gemeente Nieuw en St. Joosland vergaderde ondèr voorzitterschap van burgemeester mr. F. S. K. J. van Randwijck. Het bedrag per leerling voor het gewoon- en voortgezet lager onder wijs was door G. S. over de jaren 1949. 1950 en 1951 vastgesteld op 14. De huur van de 14 woning wetwoningen was definitief vastge steld op 4,75 per week en van 2 grotere woningen op 5 per week. Van het Ministerie van Onderwijs. K. en W. was bericht ontvangen, dat de derde leerkracht aan de O. L. School gehandhaafd kan worden, zolang het aantal leerlingen, te re kenen van 1 April 1950, ten minste 76 bedraagt. Tot lid van de woonruimtewet- commissié werd benoemd de heer E. Verlare. Aan het .Koningin Wilhel minafonds" werd een jaarlijkse sub sidie van f 10 toegekend. Het voorstel van B. en W. om de eigendommen van de voormalige korfbalvereniging S. I. W. aan te kopen, werd op voorstel van de heer van Nimwegen ter nader onder zoek ingetrokken. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten de Christe lijke Landbouwschool te Middelburg, uitgaande van de C.B.T.B., een sub sidie van 50 toe te kennen voor elke leerling uit deze gemeente. De drie nieuwe woningwetwoningen werden verhuurd aan J. de Nood, Iz. C. Meliefste en J. I. Janse ad. 4,60 per week. Voorts werden nog drie woningwetwoningen toegewezen aan P. Baas Jzn., J. de Klerk en P. Moens, tegen een huurprijs van 4.75 per week. De fraude-verzekering, gesloten met de Fraude Onderlinge van Gemeen ten, werd met 3 jaar verlengd. Er werden enige wijzigingen aangebracht in de gemeenschappelijke regeling Slachthuis Middelburg. De keurrech- ten bij nood- en huisslachtingen zul len met ingang van 1 Sept. 1949 be dragen: voor een varken 5, voor een schaap 2 en voor een bok of geit 1.-. GRENSWIJZIGING Een brief inzake grenswijziging van de gemeente Arnemuiden werd gecritiseerd en met algeme ne stemmen werd besloten hierop niet in te gaan en een brief te richten aan G.S. De vakgroep Assurantie-agenten zal worden medegedeeld, dat de ambtena ren zonder toestemming van B. en W. geen andere betrekking mogen vervullen. Een verzoek van de woningbouw vereniging „E.M.M." om opschorting te verlenen over de jaren 1949 en 1950 van de betaling der jaarlijkse aflos sing ad 200 van de twee woningen, 1 gebouwd met gemeentelijke steua, werd ingewilligd, gezien de hoge kos ten van onderhoud en het exploitatie tekort van de vereniging van 179.47 over 1947/1948. Het schuldrestant, ad 900 moet worden afgelost in de ja ren 1950 t/m 1956 met gelijke jaar lijkse aflossingen van 150.- -» Voor het verbeteren van de omhei ning van het Kerkplein werd een be drag van 75j) beschikbaar gesteld. BEGROTING De begroting 1950 werd vastgesteld op 91.395,87. De post onvoorziene uitgaven is 2.633,77, deze is noodza kelijk in verband met te verwachten kosten bij de woningbouw en de bouw van een bezinkingsinstallatie-voor de riolering. Het saldo van de kapitaal- dienst bedraagt 127.362,07. De heer C. van Nimwegen besprak bij de be groting o.a. de W.C. en de gymnas tieklokalen bij de scholen, het onder houd van straten en wegen, de om heining van het Kerkplein, de wo ningbouw en de woningbouwvereni ging, de brandweer, de studietoelagen van het gementepersoneel en het raadsgebed. Een voorstel van de heer van Nimwegen om tot afschaffing van het raadsgebed te komen werd ver worpen met 3 stemmen vóór en 4 stemmen tegen. Vóór stemden de he ren A. C. Polderdijk, S. Janse Jz. en C. van Nimwegen en tegen de heren J. Kwekkeboom, P. W. de Lange, A. de Jager en S. Janse Szn. In de commissie van de haven wer den opgenomen de heden A. C. Pol derdijk, S. Janse Szn., en A. de Ja ger. Voorzitter en secretaris van deze commissie zijn resp. de heren J. Kwekkeboom en P. J. Brakman. In de commissie tot wering van het schoolverzuim werd wegens het ver trek van de heer E. Nijholt, de heer H. J. Boom, hoofd van de Chr. school, benoemd. Een voorstel van de heer van Nimwegen om het gemeenteper- soneel studietoelagen te verstrekken werd verworpen. Een voorstel van de heer van Nimwegen om de aanschaf- fingskosten per leerling op 6 en het salaris van de klokkenist, de heer J. de Kuiper, op 100 te brengen, werd met algeméne stemmen aangenomen. Op voorstel van de heer J. de Kui per zal men met de polderbesturen besprekingen voeren over het grondig herstel van de buitenwegen. Hiermee zal naar schatting een bedrag van 20.000 gemoeid zijn. Tenslotte werd besloten op voorsstel van B. en W„ om beide scholen van W.C.'s en uri noirs te voorzien. De kosten hiervoor zullen in twee jaar uit de gewone dienst worden bestreden. Een aanvrage om bijdrage in de kosten van woningsplitsing van de heer J. Kwekkeboom, werd aangehoui den en zal door B. en W. nader wor den bezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 9