NIEUWS UIT ZEELAND WERD N.A.F.-LEIDER TOCH IETS TE ZWAAR GESTRAFT HONDERDEN KINDEREN ZAGEN KAPPIE EN DE MAAT NEDERLAND SPEELDE 1-1 GELIJK TEGEN ZWEEDSE DJURGAARDEN Kamer van Koophandel. Tweede operatiekamer in bet Gasthuis te Goes. Li'JLXlAJU Nieuwe veemarkt te Terneuzen geopend. De sleutel van de Ossenweide te IJzendijke WALCHEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 1 DECEMBER 1940 Woudenberg pleegde verraad aan de Nederlandse arbeiders beweging. Berouw kwam ie iaai. Voor de BJjz. Raad van Cassatie- gepresideerd door mr. Haga. diende Woensdag het cassatieberoep van H. -T. Woudenberg uit Laren (N.H.). W. heeft zich in de bezetting laten be noemen tot commissaris van het N. V.V. en heeft in deze functie het N. V.V. geliquideerd. Ook het R.K. Werkliedenverbond en het C.N.V. heeft hij helpen ontbinden In de plaats van deze bonden kwam toen het Nederlands Arbeidsfront, waar van W. leider werd. Het Amsterdam se Bijzondere Hof heeft W. tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. W. vertelde nu. dat hij lid van de N. S.B. was geworden, omdat het sociale programma van deze beweging grote indruk op hem had gemaakt. „En de anti-democratische geest van de beweging?" vroeg de president. Ministers van Schaik en Stikker voeren besprekingen De ministers Van Schaik en Stik ker hebben Woensdagochtend een vergadering van de voorlopige fede rale regering bijgewoond. Woensdag middag voerden Stikker en Moh. Roem besprekingen in het paleis. Ver wacht wordt, dat de ministers van daag naar Djocja zouden gaan om besprekingen te voeren en tevens een beleefdheidsbezoek aan Soekarno te brongen. Aneta verneemt, dat verwacht wordt, dat minister Stikker Zaterdag naar Nederland terugkeert. Minister van Schaik zou tct half December blijven. De 17-jarlge arbeider B. uit Hoens- broek stortte bij werkzaamheden aan een te Heerlen in aanbouw zijnd magazijn, van byna dertien meter hoogte naar be neden. Zijn toestand is niet levesgevaar- Op de begraafplaats ..Zorgvlied" te Amsterdam is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van Max Westenberg, in leven radio-telegrafist van Aero Holland. (vervolg van pagina t) VESTIGINGSWET De heer Luteijn informeerde wan neer en hoe de Kamer medewerking verleent aan de vestiging van nieuwe bedrijven. De alg. secretaris, de heer A. S. de Jonge, antwoordde, dat strikt de hand wordt gehouden aan de ves tigingseisen. De heer Dijkslag klaagde over de miserabele toestand van de weg Oud- VossemeerSt. Annaland en over het feit. dat met het veer Oud-Vossemeer Nieuw Vossemeer geen geladen 5- tons vrachtwagens vervoerd kunnen worden. De voorzitter beloofde pogingen te doen om verbetering te verkrijgen. NEVENFUNCTIES. Zeer uitvoerig werd gedebatteerd over de vraag, hoe de Raad van Bij stand stond tegenover het vervullen van nevenfuncties door personeel van de Kamer van Koophandel. Voorzitter en secretaris achten deze geheel ongewenst, terwijl verscheide ne leden zich op het standpunt stelden, dat het personeel in zijn vrije tijd wel niet-betaalde bestuursfuncties van ver enigingen mag uitoefenen, mits het werk er niet onder lijdt. Tenslotte bracht de alg. secretaris nog een klacht naar voren van enke le Zuid-Bevelandse verladers, die me nen, dat men in Zeeland aanzienlijk langer op spoorwagens moet wachten j dan elders. De heer B. Feenstra achtte deze klacht reeds verouderd. Zeeland wordt thans zeker niet achter gesteld bij andere provincies. J „Dat heb ik maar op de koop toe genomen". Mr. Haga vond het zonderling, dat de wijze van boekhouding steeds ver anderd was. Daardoor kon een post van 27 millioen gulden op de totale balans van het N.A.F. niet verant woord worden. Toch was in de stuk ken niets gevonden, dat er op wees, dat W. do liquidatie ten eigen bate had aangewend. W. heelt als ieider van het N.A.F. zeer veel propaganda gemaakt voor het nationaal socialisme. Uit het verdere verhoor bleek, dat W. niet op de hoogte is geweest van de activiteit van het N.A.F.-kantoor in Berlijn, dat fel achter Nederlan ders aanzat, die zich aan de arbeids inzet in Duitsland trachtten te ont- trekken. „Dan was U toch geen goede leider dat U niet van alles op de hoogte was", aldus mr. Haga. „Begreep U niet", vroeg de presi dent, „dat U dc weerkracht van het Nederlandse volk lam zou leggen, door de Nederlandse arbeiders in te schakelen bij de Duitse oorlogspro ductie?" W. zeide dit inderdaad niet begre pen te hebben. Hij verklaarde, dat hij thans inziet dat hij volkomen fout heeft gehandeld en dat hij zich thans diep over zijn gedragingen in de be zetting schaamt. „Waarom thans eerst dat berouw?" vroeg mr. Haga, W. haalde zijn schouders op: „Ik heb er toen nooit over nagedacht. Bo vendien hebben de bestuurders van de oude bonden in het begin zeer goed met mij samengewerkt en daar door zag ik de toestand rooskleuriger dan hij was". Daarna was het woord aan de raadsman van W„ mr. Worst, die van mening was, dat de behandeling van deze zaak voor het Bijzondere Hof /lin geliefkoosde bezigheid. De 68-jarige graaf Felix von Lückner, in de eerste wereld oorlog één van Duitslands voo: - aanstaande commandanten van kaperschepen, heeft bij zijn aankomst te Ne'w York. waar hij „oude vrienden wil bezoe ken", een telefoonboek in zes tien stukken gescheurd om te laten zien hoe sterk hij nog is. Het verscheuren van tele foonboeken is een van de din gen, die hij als tijdpassering 't liefste doet. "V Tweede Kamer aanvaardt onteigening. in Amsterdam niet heeft voldaan. Mr. Worst betoogde, dat het de verdien ste van W. was, dat het lidmaatschap van het N.A.F. niet verplicht gesteld werd. Bovendien waren verschillende Duitse organisaties afkerig van h«-t N.A.F. Mr. Worst zag niet veel ver schil tussen de organisatie-Wolter-' som en het N.A.F. Beiden zijn onder Duitse drang ontstaan, maar hadden aldus pleiter, niets van doen met de Duitse oorlogsvoering. IETS TE ZWAAR GESTRAFT. De procureur-fiscaal, mr. baron van Voorst tot Voorst, achtte de opgeleg de levenslange gevangenisstraf i0ts te zwaar. W. stond naar zijn mening tussen Mussert en do kleinere N.S.B.- grootheden in en hij heeft zich ook niet persoonlijk aan verraad of op lichting van tegenstanders schuldig gemaakt. Wel heeft hij verraad ge pleegd tegenover de Nederlandse ar beidersbeweging. Slechts door zijn fierheid van karakter en trouw kon do Nederlandse arbeider aait de wor gende greep van W. ontkomen. Spr. noemde de spoorloze verdwijning van 27 millioen een vorm van verduiste ring, waarvan de goede vakbonden het slachtoffer zijn geworden. De vriendjes van W. hebben echter van deze verduistering duchtig geprofi teerd. De gedragingen van W. billij ken een straf, die hem voor lange tijd uit de gemeenschap sluit. De procu reur-fiscaal concludeerde tot een ge vangenisstraf van 20 jaar. Over vijf weken volgt de uitspraak. De St. Nicolaasveiling te Krabbendijke Drieduizend kisten met de mooiste en gaafste appelen en peren waren Woensdagmiddag voor de St. Nico laasveiling van de Veilingsvereniging Krabbendijke e.o. in de ruime nieuwe hal bijeengebracht, als een specimen De Tweede Kamer heeft Woensdag, j -an het kunnen van du fruittelers m middag zonder discussie en zonderdit jonge Zeeuwse fruitcentrum. Met kennersblikken liepen de vele Geslaagde Sinterklaasvoorstellingen van de P.Z.C. te Vlissingen. Dat was gisteren een benauwd ogenblikje toen Sinterklaas de redactie van onze krant binnen kwam. De oudere redacteuren keken ernstig en begroetten de Sint als man, die de wereldgeschiedenis al eeuwen nauwkeu rig bestudeert. De jongere redaetiemensen kropen weg in de telexkamer omdat hun geweten blijkbaar op dat ogenblik harde woorden sprak. Geluk kig liep het nogal goed af. De Kindervriend deelde enkele wijze verma ningen uit en .iedereen beloofde beterschap. Toen begon het feest. Want daar kwam een edel drietal binnenstappen: Kappie, de Maat en Signor Rivaldi, de dagelijkse gasten In<)e 'P.Z.C.-koiommen, wilden kennismaken met alle mensen van de krant. Iedereen vond het prettig om deze drie dappere helden ae hand te kun nen drukken. Even prettig als de vele Vlissingse kinderen, die Sinterklaas, Zwarte Piet. Kappie. de Maat en Signor Rivaldi in twee rijtuigen door de Vlissingse straten hebben zien rijden. Overal door de stad werden de rijtuigen omstuwd door massa's kin deren, die Sinterklaas of Kappie of de Maat een hand wilden geven. Een jongetje van een jaar of zeven ver telde buiten adem. dat hij de hele tocht naast het rijtuig van Kappie had gelopen, want,hij wou 'em goed zien." Het waren niet alleen de kinderen die enthousiast werden, toen ze de zeehelden van de P.Z.C. in levende lijve zagen. Ook de volwassenen wuif den en knikten naar de bemanning van de „Kraak". Het werd een ware zegetocht door oud- en nieuw Vlissin gen. Dat was echter nog maar het be. gin. Het werd pas goed, toen tal loze kinderen In het Concertge- bouw In grote spanning de adem. benemende avonturen van onze zeehelden volgden. Er was een cch. te Slnterklaas.stemming in de grote zaal van het Concertgebouw tijdens de drie voorstellingen, die Woensdagmiddag werden gegeven. AFSCHEID VAN DE HEER DE BEL. Aan het einde der vergadering nam Er werden dapper Sinterklaasliedjes de voorzitter, die bij de aanvang der gezongen en het gejuich was met bijeenkomst zijn leedwezen had uitgt drukt over de ziekte van de voorzitter, de heer F. P. O. M. Koch, en zijn vreugde over het herstel van de heer. J. P. Maljers, afscheid van ir. A. H. L. de Bel, die lange tijd een zeer ac tief lid der Kamer is geweest. Spr. wenste hem alle goeds toe in Den Haag. De lieer de Bel dankte voor deze woorden Nagekomen advertentie. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve Moeder. Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mevrouw M. KOTVIS— BRUGGEMAN, Wed. van J. J. KOTVIS. in de gezegende ouder, dom van 84 jaar en 11 maanden. Mede namens de fam„ J. C. KOTVIS. 29 Nov. '49. re adres: Vlissingei CondoV"1 Singel '28. De begrafenis zal plaats hebben op Vrjj. dag 2 December 1949, des namiddags 12.30 u., vanaf Singel 26. van de lucht, toen de Heilige Man met zijn Zwarte Knecht binnenkwam om ook van de avonturen van Kappie te genieten. Wij zullen niet vertellen, wat die avonturen nu precies zijn. Dat zou Bon voor koffie. Het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten heeft bon 384 algemeen (voorkomende op alle voe- dingsmiddelenkaarten 909) aangewe zen voor het kopen van 250 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 2 December 1949 worden ge bruikt. Deze verstrekking geldt voor een tijdvak van acht weken. De eerst volgende bonaanwijzing zal eerst per 26 Januari 1950 plaats hebben. De geldigheidsduur van bon 384 al gemeen is voor het kopen bij de win kelier op vier weken gesteld, zodat 31 December 1949 de laatste dag is, waarop do bon aan de detaillist voor afgifte van koffie kan worden aange boden. De vereenvoudiging van de uitvoe ring van de koffie-distributie maakt het niet meer mogelijk onderscheid in de leeftijdsgroepen te maken, zo dat thans alle groepen in deze distri butie delen. Hiertegenover staat het het evenmin meer mogelijk is nieuwe bonkaarten of bonnen uit te reiken voor nieuwgeborenen of voor bepaal de familiefeesten e.d. extra bonnen ter beschikking te stellen. De rantsoenwaarde van de in om loop zijnde rantsoenbonnen „H 16" en ,.BD een rantsoen" blijft onveran derd 125 gram koffie per bon. immers niet leuit zijn voor de kinde ren. die de voorstellingen nog moe ten bijwonen. Wel hebben we gezien, dat allen in grote spanning met het drietal meeleefden. Deze spanning bleek zelfs voor enkelen van de aller kleinsten te groot, zodat zij begon nen te huilen. Gelukkig kwam alles weer op zijn pootjes terecht. Kappie, de Maat. Signor Rivaldi én de andere medespelenden verdienen alle hulde voor hun wel zeer ge slaagde eerste optreden in Zeeland. Na afloop van de voorstellingen in Vlissingen vroegen wjj de mening hoofdelijke stemming een wetsont werp aangenomen tot onteigening van een perceel met erfdlensthaarhe. den en andere zakelijke rechten, no. dig voor de uitbreiding van de afde ling ziekenhuis van het Gasthuis te Goes. Sinds 1910 is het aantal verpleeg de personen en daarmede de vraag naar verpleegruimte in het Goese Gasthuis sterk toegenomen. Het be stuur zag zich daarom genoodzaakt maatregelen te treffen voor de uit breiding van de verpleegruimte. Door het huren van drie naast elkaar ge legen panden werd het aantal bed den destijds van 65 op 130 gebracht. Door de bouw van dé barakken zijn deze huizen, waarvan de huur op 31 December afloopt, niet meer in hun feheel als verpleegruimte nodig, doch et gasthuisbestuur acht gezien de uitbreiding van het aantal ver pleegden de inrichting van een tweede opraratiekamer dringend noodzakelijk en wenst met het oog daarop blijvend de beschikking te heb ben over de bewuste drie panden om daar heen het laboratorium van df polikliniek over te brengen. Het blij vend verwerven van twee huizen le vert geen bezwaar op. Dit geldt evenwel niet voor het derde huis, omdat de eigenaar hier. van niet wenst te verkopen. Het re serveren van dit perceel kon dus al léén worden bereikt door toepassing van de onteigeningswet. Slechte woningtoestanden te Zierikzee. Tijdens de jongste raadsvergade. ring van Zierikzee. werd medege. decld, dat de stichting sportpark Bannink opgeheven. Bij de behan deling van de gemeentebegroting 1950 kwamen o.a. de slechte woningtoe standen in dc gemeente ter sprake. Verscheidene raadsleden leverden scherpe critiek. terwijl enkele leden als hun mening te kennen gaven, dat de centrale dienst krachtiger moet optreden. In een volgende zitting zui len voorstellen gedaan worden om een aantal woningen onbewoonbaar te verklaren. Ook was men niet tevreden over de in aanBoüw zijnde huizen. Bovendien verloopt de nieuwbouw niet vlot- Het voorstel van de heer C. Hoek, om een saneringsplan te doen ontwer pen, werd door B. en W. overgenomen, terwijl een commissie een rapport zal opstellen over de verwaarlozing bij de nieuwbouw. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. s. P. Holst, predikant te Woerden, heeft het beroep naar de Herv. Gem. te Zierikzee niet aangenomen. van Sinterklaas. De bisschop sprak zijn grote waardering uit, voor het geen h\j gezien had en was bovendien zeer verheugd z\jn oude vrienden, Kapie en de Maat, weer eens te heb ben ontmoet. De voorstellingen werden geopend door de organisator van deze kinder feesten, de heer J. Witte. VOETBAi Van Geen miste in laatste, minuut penalty. Iu een niet erg fraaie wedstrijd heeft het voorlopig Nederlands elftal Woensdagavond te Amsterdam met l-l gelijk gespeeld tegen de Zweedse ploeg Djurgaarden. Geen bijzonder goed resultaat van het Nederlands elftal! Het Is geen wedstrijd gewor den, die op hoog peil stond, hoewel er soms aanlig voetbal te zien gege ven werd. Beide doelpunten werden gescoord in de laatste 10 minuten. Kerst was het debutant van Geen, die Nederland de leiding gaf en even la ter maakte Cadeborg gelijk. Kraak vertelde later, dat hij door een Zweeds speler „genomen" werd, waardoor Caderborg gemakkelijk kon scoren. In de laatste minuut kreeg Neder, land een penalty toegewezen, maar van Geen schoot tegen de paal. Van Steenbergen kon het, vooral in de eerste helft, niet erg met de kleine van der Gijp vinden en tussen Lenstra en Timmermans aan de an dere kant wilde het ook niet al té best vlotten. Met een matig debute rende van Geen op de midvoorplaats hadden we zodoende een vrij zwakke aanval in het veld staan. Het verband in de voorhoede ont brak volkomen. Het Nederlands elf tal was gedurende de gehele wedstrijd onbetwist de sterkste, maar In de aanval werd zo hopeloos geknoeid, dat men het niet verder bracht dan tot één doelpunt. Geen enkele maal zagen we het verrassende open spel, de scherpe throughpass naar de vleu gel, het wapen waarmee onze natio nale elftallen altijd de meeste suc cessen behaalden. Men bleef van be gin tot eind volharden in kort tik-tak spel. Bovendien was het plaatsen in I alle linies beslist onvoldoende. Dit j spelletje was een kolfje naar de hand van de uitstekende Zweedse verdedi ging. verreweg het beste deel van het elftal. Beide debutanten van Steenbergen en van Geen vielen tegen. Van Steen bergen toonde, dat htj over een goed schot beschikt, maar verder was zijn reageren te traag. Invaller van der Gijp was een snel le en handige rechtsbuiten, die ech ter te vast aan zyn lijn zit om hem beter dan van der Tuyn te kunnen noemen. Timmermans was ijverig als altijd. De middenlinie speelde zijn gewone _pel. De Vroet en van Schijndel zaten goed achter hun voorhoede aan, maar deelden evenals de rest in de malaise van slecht plaatsen. Terlouw, die aan vankelijk last had van het gladde veld, speelde nadien stoer en betrouw baar. Betrouwbaarder dan Everse. die, vooral in de eerste helft, nog al eens stond te „schutteren". Van der Sluis maakte een goede indruk. Kraak had het zeer rustig. Jammer was het, dat een misgreep van hem even voor het einde de gelijkmaker voor de Zweden betekende. De Nederlandse verdediging heeft het trouwens over het geheel geno men niet erg lastig gehad; daarvoor was de Zweedse aanval te zwak. Zo prachtig als de verdediging der gas ten sloot, zo onsamenhangend was hun voorhoede. Zelfs de twee razend snelle bui tenspelers Johnson en O. Peterson konden deze linie niet gevaarlijk ma ken. Zoals gezegd werden de doelpunten in de laatste tien minuten gescoord. Wel kreeg Nederland een pracht kans de overwinning uit het vuur te sle pen, toen één der Djurgaarden-spe lers een strafschop veroorzaakte, maar- van Geen schoot tegen de paal. Vlak hierop floot scheidsrechter Schiper voor het einde. ingezonden medede ling MIJnhardfJest de cachet, die pijn verdrijftenkouafzet.40-75c. De heer P, Meeuwse Cz. is herkozen als notabele bij de Nederl. Herv. kerk te Oudelande. Belgische belangstelling. Onder grote belangstelling werd Woensdag te Terneuzen door de bur gemeester, mr. P. Teilegen, de nieuwe veemarkt geopend. Vooral van Belgi sche zijde bestond hiervoor grote be langstelling. Vele sprekers voerden bij deze officiële opening het woord, on der wie de burgemeester. Het gemeentebestuur van Terneu zen. zo verklaarde hij, is ten volle missaris der Koningin, jhr, mr. A. F. C. doordrongen van het feit, dat de markt de Casembroot. gaf door 'zijn tegenwoor- i zowel voor deze gemeente als voor digheïd van zijn belangstelling blijk. j overig Zeeuwsch Vlaanderen van het Dc voorzitter van de Veiling, de j grootste belang is, temeer daar bij ver heer W. C. v. d. Werff. sprak een vozenlijking der Beneluxgedachte de handelaren langs de lange rijen kisten met „gezondheid ln schil" om straks onder de klok hun portie ervan te bemachtigen. Ook vele andere belangstellenden waren op dit kleurige en fleurige fruiUeslljn aanwezig. Niemand minder dan de Coir.- woord van afscheid tot de scheidende directeiu', dc heer A. Schipper, en daarna was het woord aan de kopers. De Commissaris rèikte hierop een drie tal medailles uit van het Centraal Bureau voor de tuinbouwveilingen aan de drie telers welke dc beste resultaten blijkens de keuring behaalden. De voorzitter van de afzetcommissie, de heer J. Ph. F. v. d. Plassche, reikte de overige prijzen aan telers en handelaren uit. Ds. H. Veldkamp te Middelburg 30 jaar predikant. De dienst, die Woensdagavond, de avond van dc Dankdag voor het ge was, in de Geref. Kerk aan het Hof plein te Middelburg werd gehouden, droeg mede een bijzonder karakter, omdat op deze dag de voorganger, ds. H. Veldkamp, zyn 30-jarig ambtsju bileum mocht herdenken. Als tekst voor zijn preek had hij ge kozen Ps. 116, de verzen 16 en 17 en hij legde er hierin speciaal de nadruk op welk een zegen het is de dienst knecht van God te mogen zijn. Na de prcdicatie richtte de voorganger zich met een persoonlijk woord tot zijn ge meente. Hij zeide er dankbaar voor te zijn, dat God hem 30 jaar lang heeft doen dienen in de Gereformeerde Ker ken van Nederland. Slechts een klein gedeelte van zijn ambtsperiode heeft hij in Middelburg doorgebracht, maar in die weinige jaren zijn er hechte banden tussen predikant en gemeente ontstaan en heeft men het domineés- gezin steeds weer zijn gevoelens van vriendschap laten blijken. „De band. die ons verbindt", aldus j ds. Veldkamp, wordt gevormd door één en hetzelfde geloof in en liefde voor één en dezelfde Heiland: Jezus Christus". Hij smeekte tenslotte Gods zegen over de gemeente af. De kerk gangers zongen hierna hun jubileren de leeraar toe. markt grote mogelijkheden biedt voor de export naar België en Luxemburg. De secretaris der Belgische beroeps vereniging van vee en varkenshande laren. de heer H. C. A. Smet, achtte de veemarkt van grote betekenis voor de handel tussen beide landen. Hij hoop te, dat de markt zou groeien en bloei en tot heil van de Benelux-idee'* en dat niet alleen op het gebied van de handel, doch ook in de zin van de vre de. Werd aan vrijgezel uitgereikt. Te IJzendijke bestaat een oud ge bruik, dat enig is in Nederland. Daar krijgt namelijk een vrijgezel, die der tig jaar wordt, de „sleutel van de Ossenweide" thuisgestuurd. Het is 'n pronkstuk van meer dan een meter lang. De gelukkige mag de sleutel zo lang houden totdat er weer een ande re dertig-jarige vrijgezel opduikt, die het voorwerp overneemt. Dezer dagen is de sleutel plechtig overhandigd san de veehouder Her man Wijffels, die er niet in geslaagd was vóór zijn dertigste jaar een keuze te doen uit de Zeeuwsch-Vlaamse meiskes. Voor zijn huis was een erepoort van bietenbladeren opgericht en bo venop prijkte de afbeelding van een koe. Een stoet waarin twee auto's mee reden. bracht de sleutel en fraai aan geklede pop. die Wijffels' ontbreken de echtgenote voorstelde, naar het huis van de vrijgezel, die zijn volle medewerking aan de plechtigheid verleende en na afloop de brengers van de sleutel stevig onthaalde! Het oude Vlissingse station wordt gesloopt. Dezer dager» is 'men begonnen met het slopen van het oude Vlissingse station Het bouwen vair het nieuwe station, dal is gegund aan de laagste 'inschrijfster, de fa. H. Hezewijk te Best voor f 366.000 zal nog voor Kerstmis beginnen. De hoog ste inschrijving beliep een bedrag van f 469.000.—. Schout bij nacht I. W. Reijnierss- Bij K.B. is met ingang van 1 De cember bevorderd tot Schout bij Nacht, de commandeur I. W. Reij- nierse, commandant der Marine te Willemsoord (Den Helder). Schout bij Nacht Reijnierse werd in 1893 te Mid delburg geboren. Middelburg TIROLER-AVOND. Franzl Bauer moest van Wenen dc groeten doen aan Holland. Hij zong het, Woensdagavond in het Schuttershof te Middelburg op de door do Nederlandse Reisvereniging georganiseerde Tiroler-avond met Wieneriied. En hij werd hierbij bege leid door een typisch Weens strijkje, de „Macku-Schrammeln". Niet alleen dit strijkje trad die avond op. Er- waren ook uit dat verre Tirol boeren handwerkslieden meegekomen om Tiroolse volksdansen te demonstreren. Eex-st werd Tirol op een levendige wijze voorgesteld door de heer Groen van het Centraal bureau van de N.R. V. Hij had hiervoor prachtige kleu rendia's tot zijn beschikking. Daarna kwamen de volksdansgroe pen „Alpinia" en „Edelweisz" aan de beurt. Zij dansten rond de Meiboom, do MieSbacher, een dans, die op dans- concoursen in Tirol meestal als prijs- dans wordt gedanst, en een „jaioers- ho.iddans". De mannelijke dansers bleken ware acrobaten te zijn. Tus sen de volksdansen speelden de Macku-Schrammeln". De zanger Franzl Bauer, ontpopte zich als een voortreffelijk conferencier, reeds bij het eerste nummer, een potpourri van Wienërliedercn, neuriede en zong de slechts half gevulde zaal mee. Na de pauze werd een mooie kleu renfilm van Tirol vertoond. Daarna wisselden de dansers en de „Schram- meln" elkaar steeds af. Het bleek dat veel Wienerlicderen ook in Zeeland populair zijn. Ter eere van Nederland zong Franzl Bauer nog „Ik hou van Holland". Tot slot zong het hele ge zelschap het volkslied van Insbrück, de Tiroler hoofdstad. Na afloop dankte de afdelingsvoor zitter, de heer A. Buytense, het gezel schap, en bood dc dames als souvenir van Zeeland een doos Zeeuwse bab belaars, en de heren een doos sigaren aan. Vlissingen PAARD OP HOL. Dinsdagmorgen schrok een paard, be spannen voor een schülenwagen, ln de Margrietenlaan te Vlissingen van het neerzetten van een vuilnisemmer cn sloeg op hol. De schillenwagen kwam in bot sing met een reinigingswageri van dc ge meente, welke beschadigd werd. De eigenaar wist het verschrikte paard te grijpen, maar werd een eind meegesleept, alvorens hij het dier op een nabijgele gen weiland tot stilstand wist te brengen. ST. NICOLA AS OP BEZOEK BIJ DE OUDEN VAN DAGEN. Op initiatief van de Vlissingse Mid- dènstandscentrale zal St. Nicolaas Za terdagmiddag' een bezoek brengen aan de tehuizen voor ouden van"' dagen. Om 2 uur komt de stoet aan op de kruising Koudekérkse wegPresident Rooseveltlaan. Vandaar wordt een rondgang gemaakt door de stad en brengt men een bezoek aan de oudjes in de Willem III kazerne. Daarna gaat men via de Nieuwendjjk en het Bel- lamypark naar het Gasthuis, waar ook de ouden van dagen bezocht zullen worden. Zij zullen allen een surprlce ontvangen. LUXEWAGEN REED OP VRACHTAUTO. Dinsdag moest een zware vrachtauto stoppen in de Prins Hendrikweg te Vlis singen in verband met een wc-opgiaving aldaar. Een achter deze au lijdende automobilist, in een glove uwe luxe wagen, was blijkbaar diep in gedachten verzonken en reed op de vrachtauto. De luxe-wagen werd ernstig beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De politie maakte proces-verbaal op. BRANDJE IN HOTEL Woensdagavond ontstond een brand je in hotel ter Meulen aan dc Boule vard te Vlissingen, doordat in de keu ken de vlam in een braadpan sloeg. Het vuur greep snel om zich heen cn het liet zich eerst vrij ernstig aan zien. Be vlammen tastten het plafond aan, maar personeel wist tenslotte dc brand te bedwingen. Toen de brand weer arriveerde was het vuur nage noeg geblust en behoefden de brand weerlieden slechts bij het nablussen assistentie te verlenen. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam werden bevorderd tot arts. de heren H. J. Entink te Middelburg en M, C. van Dijk te Vlissingen. Westkapelle HUISVUILBELASTING. Maandagavond vergaderde de gemeen teraad van Westkapelle voltallig onder voorzitterschap van burgemeester mr. M. Tydeman. Na lezing der notulen besloot, de raad toe te treden tot de Stiel» ing voor Schooltandverzorging op Walcheren. De rekening voor het B. A. werd vage steld op een totaal bedrag van i 2379 Al le inwoners waar het vuil wordt O1' >e- haald, worden thans verplicht ges id hiervoor jaarlijks f 2.— tc betalen. Zo zal getracht worden te voorkomen dat heel het dorp een vuilnisbelt wordt. Eén verzoek van dc „School met de Bybii" om een financiële bijdrage voor lichame lijke oefening cn euig sehoolmeubilair werd ingewilligd. Tot leden van de wo ningcommissie werden herbenoemd de heren Dr. Huilgens. P. Minderhoud St.z., St. Lous. J. v. Vaardigen» en S. A. Roel- se. Aan hen die de avondschool voor Nij verheidsonderwijs te Middelburg bezoc. ken zal geen vergoeding voor de bus wor den gegeven. Tot Instandhouding van de enige molen, die op het dorp is overge bleven. werd een kleine bijdrage gevo teerd. Bij de rondvraag wees de heer K. Minderhoud op de overlast van water bij het café van de Wed. P. Minderhoud. On derzocht zal worden wat hieraan gedaan kan worden. De heer P. Lievense vroeg naar het bouwvolume voor 1950. waarop de voorzitter meedeelde, dat de toewij zing binnenkort verwacht kan worden. Tot kei'kvoogd van de Ned. Herv. kerk te Westkapelle werd herbenoemd de heer A. Kleinepier. In de plaals van de lieer Lievense die bedankt had, werd g ke zen de heer P. Lievense Jz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2