PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stafchefs van twaalf landen stelden een defensieplan op Kamer van Koophandel verlaagt bedrijfsbijdragen DEBILT Duitslands aandeel ook besproken CO A.K.-jubileum STEEDS MEER NAZI'S KOMEN WEER IN OUDE MACHTSPOSITIES Telefoonautomatisering pas in 1956 gereed 192e Jaargang - No. 291 Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G. BalUotun Pl.verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt ABUNNEMKN1SPR1JS 32 ct. pei week; 3.90 p kw.; fr p p. 1 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 Dec. 1949 ADVERTENTIEPRIJS; 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.5fi tngez. mededelingen dubbel tarie* Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1-5 regels tl.—, iedere ryl meer 20 cent. ..Brieven ol adree Bureau van dit blad" 25 cent mee' Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bat Vlis«ingen *V»isn 48 88 tel 4 Hjuen (b.g.g. 2358) M burg Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 Goes L. VorsUtr 63. tel 2475 tbg.g 2228) - Oostburg Pr Mauntsstr 12. tel 102 - Terneuzen Brouwerjjstr. 2 - Zierikzee N. Bogerdstr^C^160^tcl^26^ Duitsers zelf voelen niets voor Westelijk Commando. De stafchefs van dc twaalf landen van het Atlantisch Pact zijn in Pa rijs tot overeenstemming gekomen over een defensieplan, volgens het welk deze landen een gemeenschap pelijke militaire actie zuilen beginnen, in geval een hunner aangevallen zou worden. Verwacht wordt, dat de mi nisters van Defensie, die vandaag in Parjjs bijeen zullen komen, het plan spoedig zullen goedkeuren. Volgens United Press is waarschijnlijk de El be als verdedigingslinie gekozen. Reuter meent, dat de stafchefs de volgende punten hebben geregeld: verdeling van wapenen en uitrusting, samenwerking tussen regionale de- fensie-groepen, de keuze van bevel hebbers, Duitslands rol in het nieuwe plan en het gebruik van de atoom bom. Journalisten vreogen de Canadese minister van Defensie, Clanton, of Westduitsland zonder bewapening een aandeel zou kunnen hebben in de organisatie van het Atlantisch Pact. Clanton antwoordde: „Eerst als wij onze eigen organisatie op gang hebben gekregen en de Duitsers van hun republiek een redelijke democra tische staat hebben gemaakt is de tijd aangebroken, dat wij samen kun nen komen". Clanton kondigde verder een nieu we afkorting aan voor het Pact, na melijk N.A.T. (North Atlantic Trea ty). De organisatie krijgt tot afkor ting N.A.T.O. Vandaag is het voor de Zeeuwse hoofdstad een blijde dag. De nieuwe kazerne voor de C.O-A.K. wordt in ge bruik genomen en de school voor opleiding van administratief kader viert haar 25-jarig bestaan. Er zal militaire muziek weerklinken door de Middelburgse straten, er zullen harte lijke woorden worden gesproken bij de ingebruikneming van de kazerne en de daarop volgende receptie. En terecht. Ook op deze plaats moge echter uiting worden gegeven aan de grote waardering, die Middelburg heeft voor zijn garnizoen. De burgerij heeft jarenlang de vrees gekoesterd, dat deze militaire opleidingsschool aan Zeeland zou worden onttrokken. Er waren kapers op de kust en het offi cierskorps der school zag min of meer op tegen blijvende vestiging in Zee land, de voorkeur gevend aan een meer centraal gelegen garnizoens plaats dan Middelburg. Gelukkig kon de school voor Middelburg behouden blijven en de Zeeuwse bevolking in het algemeen, maar de Middelburg se zeer in het bijzonder, verheugt zich daarover. Zeer goed ziet zij in, dat deze school ook economisch van grote waarde voor de hoofdstad is. Bovendien ech ter zou zij officieren, onder-officieren en leerlingen niet gaarne meer uit haar midden missen. Immers: de band tussen garnizoen en burgerij wordt van jaar tot jaar sterker. De bevolking beschouwt daarogi de opening van de nieuwe kazerne en t zilveren jubileum der school als een feestelijk ogenblik in de geschiedenis van Middelburg en aan de gevoelens, die haar beheersen op deze dag, geeft zij vorm door de aanbieding van een fraai en passend huldeblijk. Onwillekeurig gaan de gedachten ook bij dit jubileum weer uit naar Vlissingen, de stad van De Ruyter. Niets zou Zeeland meer verheugen, dan dat ook deze stad haar „garni zoen", in dit geval de Koninklijke Marine, weer terug zou krijgen. Vlissingen is zijn marine nog aller minst vergeten en hunkert naar haar terugkeer! Gelukkig, dat althans Middelburg zich verheugen kan in het bezit van de C.OA.K.! Ambtenaren Er zijn dezer dagen in verscheidene bladen vergelijkende cijfers gepubli ceerd over de aantallen ambtenaren in Nederland en België Nederland heeft er 152.500, tegen 65.500 in 1938. België heeft er 120.000. Alleen aan Economische Zaken zijn in Nederland 9000 ambtenaren werk zaam, in Eelgië slechts 2400. Justitie heeft in Nederland 17.500 man perso neel, in België 13.000. En de heer Lieftinck zwaait de scepter over 24.000 man (tweemaal zoveel als voor de oorlog), terwijl zijn Belgische col lega met 16.000 man meer gelden bin nenkrijgt. De vraag rijst, of het inderdaad no dig is, dat wij België, wat het aantal ambtenaren betreft, zo sterk overtref fen. Het bedrijfsleven hunkert in ieder geval naar meer vrijheid. Overigens: overal is het aantal amb tenaren zeer groot. In Amerika zijn ,op iedere 100 inwoners er zes in dienst van de staat en 8% van alle lonen en salarissen die worden uitbe taald, is bestemd voor de dienaren der overheid.... „GEEN LANDSKNECHTEN" De pleidooien voor een beperkte herbewapening van Westduitsland hebben onder de Duitse politici zelf weinig ingang gevonden, zo meldt- de A.N.P-correspondent in Bonn. Deze afwijzing spruit voornamelijk voort uit de overtuiging, dat van een zelfstandig Duits leger geen sprake zal kunnen zijn. doch eerder van plaatsing van Duitse soldaten onder een Westelijk commando. Ondanks de propaganda voor de Europese ver bondenheid. waarin de Duitse politici elkaar trachten te overtroeven, wordt een dergelijk begin van inschakeling van Westduitsland in het militaire potentieel van Westelijk Europa vrij wel algemeen voorgesteld als onaan vaardbare „landsknechtendienst". Het invloedrijke blad „Frankfurter Allgemeine" schreef: „Na korte of lange tijd zal de dag komen, waarop de Westelijke mogendheden aan de federale regering het verzoek richten, weer Duitse divisies op te stellen. Of zij zich daarbij voorstellen, dat deze divisies iets waard zullen zijn zonder de „militaire geest", is voorlopig nog geheim. De eerste eis van de Duitse politiek is het buitenland duidelijk te maken, dat de Duitse natie herbe wapening wil". Het blad protesteerde voorts tegen „de onbevangenheid, waarmee bepaalde kringen geloven, over jonge Duitse mannen eenvoudig Vrees voor herlevend heidendom. Zowel de oude, die in Septem ber aftrad, als de nieuwe ge meenteraad van Polsbroek (in Utrecht) hebben zich bezig ge houden met de naam, die de nieuwe, door de gemeente voor de gemeentearts gebouwde wo ning, zou sieren. B. en W. ver rasten raad en bevolking met de naam „Aesculapium". Grote bezwaren rezen echter in de raad. Men zag in deze naam 'n poging het heidendom te doen herleven. In de vorige vergade ring staakten over een voorstel de naam te verwijderen, de stemmen. Het kwam nu op nieuw aan de orde en de vroe de vaderen beslisten thans, dat de naam toch verwijderd moet worden. Oud-burgemeester van Den Haag staat 14 December terecht. De dagvaardingen tegen de oud-burge meester van Den Haag, mr, W. A. J. Vis ser en diens secretaris, drs. W. Bos, we gens overtredingen van het deviezenbe- sluit, zijn tharis bekend. Op 14 December zullen beiden terecht staan voor de Haagse economische politie rechter. Zij worden verdacht van onge oorloofd gebruik van deviezen in Zwit serland en het binnenbrengen van devie zen in Nederland. te kunnen beschikken zonder het hun of het Duitse volk ook maar te vra gen". De discussies rond het probleem der herbewapening staan ook in ver band met vele berichten uit Oost- Duitsland, die spreken over opbouw van een politieleger. Deze opbouw voltrekt zich in het geheim en de be richten er over zijn niet altijd be trouwbaar. Tot dusverre is de „volks- politie" nog te beschouwen als een apparaat, dat militair weinig beteke nis heeft Er zouden evenwel besluiten genomen zijn inzake de definitieve organisatie van dit politieleger „vrijwillige" recrutering ervoor, die volgens het Berlijnse blad „Sozialde- mokrat" de toekomstige sterkte op 360 000 man zouden brengen. Nederlaag voor Labour in Nieuw Zeeland. Sidney Holland, de leider van de Nieuw Zeelandse Nationale (conser vatieve) party, zal vrijwel zeker de nieuwe minister-president van Nieuw Zeeland worden, aangezien de La- bourregering, die reeds 14 jaar aan het bewind is, bij de verkiezingen de nederlaag heeft geleden. In het nieuwe parlement krijgt de nationale partij 46 zetels en Labour 34. In het oude parlement had de na tionale partij 38 en Labour 42 zetels. Peter Fraser. die sedert 1940 minister president is geweest, behield zijn zetel niet een zeer verkleinde meerderheid. Alle zestien communistische candida- ten verbeurden hun gedeponeerde geldsom. Sidney Holland is 56 jaar oud. Hij kwam in 1935 in het parlement en heeft sedert 1940 de Nationale Partrj geleid. Peter Fraser vertelaarde voor de radio „Het volle heeft beslist en wij aanvaarden de uitspraak spor tief". Holland vertelaarde„Wij zijn op een hoge plaats gesteld, niet. om te heersen maar cni te dienen". Te Lon den is men van mening, dat de neder, laag van Labour in Nieuw Zeeland een ongunstige weerslag kan hebben op de kansen van de Britse Labour- partij bij de verkiezingen in Engeland, komend jaar. Don Juan bedroog vier vrouwen. In Augustus 1946 maakte de 41-jarige koopman P. S„ zonder vaste woon- en verblijfplaats, in Den Haag kennis met ee nvrouw. De kennismaking voderde uitstekend en hij kwam al spoedig bij de vrouw thuis. Daar zij enige kleren te ver kopen had. bood hij aan. dit voor haar te doen. De opbrengst, f 1500.—. droeg hij niet af en hij kwam niet meer opdagen. Een paar dagen later maakte hij in een bioscoop kennis met een andere vrouw, die hem onderdak verleende. Daar ver trok hij met medeneming van de distri butiebescheiden. In September 1946 kwam hij in kennis met een vrouw, die hij trouwbeloften deed, en die hij in totaal f 670.afhandig maakte. Later had hij alweer relaties aangeknoopt met een vrouw, tijdens haar afwezigheid nam hij uit haar woning een gouden ring en dis tributiebescheiden weg. De recherche, bij wie aangifte was gedaan van vermelde feiten, kon de man niet vinden. Dezer dagen werd hij echter te Heerlen gear resteerd. Hij werd op transport naar Den Haag gesteld en zal zich nu moeten ver antwoorden. Prins Bernhard weer beter en nu In Londen. ZK.H. Prins Bernhard, die weer geheel hersteld is, brengt op het ogenblik een kort privébezoek aan Londen. De Prins zal Vrijdag naar Neder land terugkeren om met H.M. de Ko ningin en de twee oudste prinsesjes aanwezig te kunnen zijn bij de voor stelling van de revue „Taptoe" ten bate van „Pro Juventute", te Hilver sum. T sjoenking gevallen. Tsjoenking, de derde hoofdstad van de nationalisten, is zonder strijd in handen van de communisten geval- Ie». Dit is medegedeeld door nationa listische ambtenaren, die vandaag per vliegtuig in Hongkong zjjn aan gekomen. Zy zeiden voorts, dat de nationalisten begonnen zijn Tsjpngtoe te ontruimen, 300 km ten N.W. van Tsjoenking Nieuwe Duitse partijen zonder vergunning toegelaten. De bezettlngsautorifcelten In de Amerikaanse zöne van Duitsland heb ben besloten voortaan nieuwe politieke partUen zonder voorafgaande ver gunning toe te laten. Tot dusver moest eerst een aanvraag worden inge diend. Venvacht wordt, dat binnenkort In de Britse en Franse zönes een geHJk besluit zal worden bekend gemaakt. John McLoy, de Amerikaanse Hoge Commissaris heeft Woensdag een toe lichting gegeven op de afschaffing van 't vergunningstelsel, die 't allerlei herleefde Nazi-partijtjes mogelijk zal maiken openlijk te ageren „Het is verstandiger deze anti-de mocratische partijen bij de verkiezin gen een grote nederlaag te doen lei den. dan bij order van de geallieerden ten doen verbieden", aldus McLoy. De bezettingsautoriteiten zouden zich echter niet in de wielen laten Maandagavond werd in de Kingsway Hall te Londen een gehouden van de Europese beweging. Tot de sprekers behoorden Paul Henri Spaak (links), de aartsbisschop van Canterbury (midden) Winston Churchill. Kind vond de dood onder rijtuig van St. Nicolaas. Tijdens een Dinsdag gehouden rondrit van Sint Nicolaas en zijn knechten door het Kooikwartier te Leiden, hield het met twee paarden hespannen rijtuig enkele ogenblikken stil om de Zwarte Pieten gelegenheid te geven pepernoten te strooien. Óm enkele pepernoten te bemachtigen kroop de vijfjarige W. D. onder het rijtuig. Op het moment, dat Sint Ni colaas zijn tocht wilde voortzetten, is het kind onder een der wielen te recht gekomen. Het jongetje bekwam zware inwendige kneuzingen en is in de loop van de avond in het zieken huis overleden. Om ahlf elf Woensdagavond meerde het troepentransportschip de „Tabinta". met aan boord o.a. het derde garde regi ment jagers en het 322ste spitfire squa dron, in de Amsterdamse haven. Churchill gehuldigd in Brits Lagerhuis. zijn Winston Churchili. die Woensdaj. 75ste verjaardag vierde, is 's middags in een geheel bezet Lagerhuis door vrienden en tegenstanders toegejuicht. Hij luisterde met zichtbare ontroering naar een officiële lofrede van minister president Attlee. Deze laatste, van ouds Churchills tegenstrever in het debat, zeide „Ik ben cr zeker van. dat wij allen verheugd zijn deze man in goede gezondheid en aqfief als immer te zien. Wij wensen hem nog vele jaren". Churchill zeide verheugd te zijn om te constateren, „hoe veel groter al die gevoelens zrjn, die ons verenigen, dan de overige belangrijke kwesties, welke dikwijs zo.vel in het Lagerhuis, als daar^iiiten aanleiding geven tot twist, gesprek". rijden bij hun pogingen om de demo cratische gedachte in Duitsland in gang te doen vinden. Wanneer het nodig zou blijken, zou er opgetreden worden. Elk geval diende echter af zonderlijk beoordeeld te worden. De „New York Times" publiceerde Woensdag een uittreksel van een rap port aan de commissaris voor Beie ren, opgemaakt door een van zijn me dewerkers, waarin gewaarschuwd wordt tegen een herleving van het Nazidom. Het bestuur van Beleren zou volgens dit rapport weer groten, deels In handen z\jn gekomen van degenen, die het ook onder Hitier beheersten. In Beieren is dit het meest spre kend, doch ook in andere staten van Westduitsland komen voormalige Na zi's weer tot machtspositie. Over de gehele lijn zrjn autoritaire opvattin gen aan de winnende hand. Het bericht ging vergezeld van een lijst van de voormalige Nazi's, die vol gens Amerikaanse ambtenaren thans in de Beierse ministeries werkzaam zijn. Het percentage varieert van 6 in het ministerie voor godsdienstza ken en onderwijs tot 77 in het mini sterie van voedselvoorziening, land- I bouw en'81 onder de rechters en open. hare aanklagers. Slachtoffers vliegramp ter aarde besteld. Onder grote belangstelling zijn Woens dag te Velsen de stoffelijke resten ge cremeerd van A. van der Touw. tweede bestuurder en K. H. Stukje, boordwerk tuigkundige. die vorige week Zondag bij het ongeluk van de PH-TFA van de i Aero-Holland in Noorwegen het leven I lieten .Zeer vele bloemstukken, ook uit Noorwegen, dekten de met de driekleur vergadering bedekte kisten. In de aula nam de directeur der Aero- Holland N.V. de heer Jonckheer afscheid. Spr. bracht de loopbaan van bolden in herinnering en prees hun verantwoorde lijkheidsbesef, Namens de vrienden werk zaam op de vliegvelden Ypenburg en Gil- ze Rijen sprak de heer Tellegen. De heer Stroeve betuigde uit naam van de fami lies dank voor het medeleven. Het stoffelijk overschot van L. J. Frouws. gezagvoerder bij Aero Holland, is ln Rijs wijk begraven, ZJjn laatste rustplaats is slechts een paar kilometer verwijderd van het vliegveld Ypenburg. De met de Nederlandse driekleur en vele bloemstukken overdekte kist werd op de begraafplaats door een grote sciiare familieleden, vrienden en belangstellen den gevolgd. Aan de groeve sprak mr. J. A, G. Jonckheer. directeur van Aero Holland, woorden ten afscheid. Mag Kamerpersoneel nevenfuncties bekleden Het belangrijkste besluit in de Woensdag te Goes gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor1 Zeeland was wel de ver laging van de lasten, die door het bedrijfsleven moeten worden opgebracht. Weliswaar sluit de begroting 1950, die Woensdag behandeld werd, met een tekort van 6069.20, maar dit spruit voort uit het feit, dat de inkomsten uit de jaarlijkse bijdragen en nieuwe inschrijvingen belangrijk lager zijn ge raamd, dan in 1949. Dit geschiedde, naar de wnd. voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, mededeelde om de lasten, die op het bedrijfsleven drukken, te kunnen verlagen. Het gebouw te Middelburg en de inventaris zijn geheel betaald, kapitaalsuitbreiding is niet nodig, de financiële positie van de Ka mer is gezond en daarom wil de Kamer een voorbeeld geven, dat hopelijk door anderen zal worden gevolgd. Daarom stelt het bestuur voor om inplaats van 25 opcenten op de jaar lijkse bijdragen slechts 10 opcenten te heffen. Het tekort, dat daardoor ont staat wordt ruimschoots gedekt door het batig saldo van het lopende dienst jaar. De vergadering ging eenstemmig met dit bestuursvoorstel accoord. De behandeling van de begroting die in inkomsten en uitgaven sluit op een bedrag van 79.400 met een ge raamd tekort van 6069.20 leverde verder geen bijzonderheden op. Slechts informeerde de heer Blommaert of de gelden, die aan het Ec. Tech. Inst. ge geven worden 3000) wel goed be steed zijn. Hieromtrent werden hem geruststellende verzekeringen gegeven. AUTOMATISERING TELEFOON IN ZEELAND. Onder de ingekomen stukken be vond zich een belangrijke mededeling van het hoofdbestulr der P.T.T. in antwoord op het adres der Kamer in zake de automatisering van de tele foon in de afgelegen Zeeuwse gebie den. Verklaard werd, dat materiaalge brek en de noodzaak van herstel der beschadigde centrales de automatise ring remmen. Geleidelijk zal echter ook in Zeeland de automatisering wor den uitgebreid. Volgens de huidige vooruitzichten zal dit in 1951 kunnen beginnen met de sector Terneuzen, terwijl de auto matisering van alle netten in Zeeland tenslotte voltooid zal worden met de sector Zierikzee. Dit zal echter niet voor het jaar 1956 kunnen geschieden. DEELNAME EXPLOITATIE TEKORT VLIEGVELDEN. Het bestuur deelde verder mede, dat het besloten heeft in de exploita tietekorten van de 3 in Zeeland op te richten vliegvelden bij te dragen voor 25%, met een maximum van 500. per vliegveld. LUCHTBRUG GOES De Kamer had verder aan de direc tie van de Ned. Spoorwegen verzocht de luchtbrug op het station te Goes op te ruimen, daar deze het verkeer be lemmert. Van de Spoorwegen kwam bericht, dat waarschijnlijk in het na jaar met het wegbreken zal worden begonnen. OPENSTELLING TELEFOONKANTOREN. Het hoofdbestuur der P.T.T. heeft medegedeeld, dat naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de Kamer de telefoonkantoren te Bres- kens, Oostburg, Sas van Gent, Tholen en Yerseke met ingang van 1 Januari 1950 inplaats van tot 9 tot 10 uur 's avonds geopend zullen zijn. Tenslotte kon door het bestuur wor den medegedeeld, dat op verzoek van de Kamer op Zaterdagochtend de lo ketbediening aan het P.T.T.-kantoor te Middelburg zal worden verruimd en dat door de Kamer van Koophan del deelgenomen wordt aan de in ons blad reeds bij herhaling vermelde ac tie om het herstel der zeesluizen te Vlissingen te bespoedigen. BENOEMINGEN De Kamer besloot om de heren T. P. O. M. Koch en A. C. Kammeraad wederom op de voordracht te plaatsen voor voorzitter en wnd. voorzitter der Kamer. De leden van de Raad van Bijstand verklaarden zich bereid een herbenoeming te aanvaarden, met uit zondering van de heer A. H. L. de Bel, die eind December Zeeland met terwoon verlaat. Aan de heer B. J. Meijer te Terneu zen word op zijn verzoek ontslag ver leend als lid van de Raad van Bijstand wegens vertrek naar elders. SUBSIDIE ZEEUWSE TENTOONSTELLING. Het bestuursvoorstel om voor een bedrag van 10.000 deel te nemen aan het garantiefonds der in 1953 te hou den Zeeuwse tentoonstelling en te be sluiten tot de vorming van een ex tra reservefonds uit het batig slot der dienstjaren 1949 tejn. 1952 door stor ting daarin van telkenjare 2500. werd zonder veel discussie aanvaard. Wel wordt aan de deelneming in het garantiefonds de voorwaarde verbon den, dat de exploitatie een demon stratie zal zijn van alle Zeeuwse groe pen. DE VEREN. Bij de rondvraag klaagde de heer A. H. L. de Bel over het gebrek aan ruimte voor Amerikaanse auto's in de zijgangen van de Koningin Juliana. Telkens beschadigen de auto's en bij een ongeval kan men er niet in of uit. Het dag. bestuur zal een en ander zo spoedig mogelijk met de Prov. Stoombootdïensten behandelen. De heer de Rijke had een soortgelij ke klacht over het veer ZijpeAnna Jacobapolder. De heer Blommaert pleitte voor vrije veren over de Westerschelde en de voorzitter antwoordde, dat de Kamer dienaangaande actief is. Er bleek onder de leden weinig ani mo te bestaan om ten behoeve van een enquête over de veerdiensten, welke door het E. T. L wordt ingesteld, htm omzetten te vermelden. (Vervolg pag. 2) De ongeldigv er klaring van alle Tsjecho-Slowaakse paspoorten, die 30 Nov. van kracht zou worden, is door een nieuw regeringsdecreet tot 31 December uitgesteld. Na he den kunnen echter geen aanvragen voor nieuwe paspoorten worden in gediend. De Waterman met slechts 200 militairen naar Batavia. Waren er voorheen enige treinen nodig om de militairen aan te voeren, die met het troepentransportschip naar Indonesië vertrokken. Woensdagmorgen waren en kele autobussen voldoende, want het troepentransportschip „Waterman", dat vertrok, nam niet meer dan ruim 200 (tweehonderd) militairen mee. Het zijn manschappen van het K.N.I.L., die hun verlof in Nederland hebben doorgebracht, terwij! er verder aflossingsdetachemen ten mariniers, marineschepelingen en administratieve onderdelen aan boord zijn. Er gaan ook enkele Schoonhovense mi litairen mee, die zich alsnog bereid heb ben verklaard naar Indonesië te vertrek ken. Rijwiel met hulpmotor toch motorrijwiel? De Leeuwarder rechtbank gaf bevestigend antwoord op de vraag of een rijwiel, toegerust met een hulpmotor moet worden be schouwd als een motorrijwiel in de zin van de motor- en rijwielwet. Met vernietiging van het vonnis van de Kantonrechter, die ook een veroordelend vonnis had uitgespro ken, werd de verdachte, die een proefproces had uitgelokt, veroor deeld tot 1 boete of één dag hech tenis. Koopt nu Uw brandstoffen Het ministerie van economische za ken dringt er bij de verbruikers op aan een deel van het brandstoffen- rantsoen voor de komende stook-pe- riode thans af te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het de handel bij een plotseling intreden van de vorst niet mogelijk zal zijn all® dan te verwachten be stellingen binnen enkele dagen uit te voeren. VOORSPELT: VRIJ VEEL WIND. Geldig tot Donderdagavond. Zwaar bewolkt met hier en daar een regenbui en later op de dag verspreide opklaringen. Matige tot krachtige en in het uiterste Noorden van het land tijdelijke harde wind tussen Zuid west en West. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1