Ned. Herv. gemeente in Frankrijk wordt deel van Franse kerk FEU Nieuws uit Zeeland Plouvier heeft DE warme pantoffels Huisvlijt- artikelen DE ZWARTE ORCHIDEE MISERE DER HUISEIGENAREN WOENSDAG 30 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Ingezonden mededeling). Eigen gemeente met soortgelijke positie als Waalse Kerk in Nederland Een onderhoud met ds. A. Braakman. (Van een eigen redacteur) 't Stond er zo simpel in dat bericht onder Kerknieuws" vorige week, maar het betekende eigenlijk toch zo heel veel: de Nederlands Hervormden Sn Frankrijk hebben een eigen gemeente gevormd, die straks een eigen Nederlands predikant zal beroepen. Men moet bij die Nederlanders in Frankrijk geweest zijn om goed te be grijpen, wat dit voor deze mensen is. Een Nederlandse protestants-ker kelijke band in 'n land, dat in grote meerderheid Rooms of onkerkelijk is. Natuurlijk: de Nederlanders in Parijs misten die band niet zó sterk en toch hebben ook zü na de oorlog een eigen Nederlandse voorganger gekregen Maar als je als boer op dat uitgestrekte, soms bijna lege Franse platteland woont met de dichtst bij wonende land. of geloofsgenoot vaak tientallen kilometers verder. Wat komt er dan van een kerkelijke band terecht als er geen eigen predikant is, die ook in Frankrijk woont en daardoor gelegen heid heeft ook hen, die In de verste verstrooiing leven, van tyd tot tijd te bezoeken? Hun kinderen te dopen en met hen Avondmaal te vieren? In hun vreugde te delen, maar ook in hun noden en droefheid bijstand te verlenen Ik sprak over deze dingen met tal j zijn Hugenoten heeft „afgestaan" van Nederlandse emigranten in Nu lrjdtde Eglise Reformée wel enigs- Frankrijk en ook met ds. A. Braak- zins aan bloedarmoede en daarom man uit Amersfoort, die in opdracht i zijn wij verheugd, dat wij haar moge van de Hervormde Synode het laat- lijk enigszins kunnen versterken door ste jaar elke maand een dag of veer- er wat Nederlands bloed aan toe te tien in Frankrijk rondtrok om de voegen, contacten te leggen, die nodig wa ren om de stichting van een eigen gemeente voor te bereiden. Ds. Braakman vertelt met enthousiasme over dit mooie werk, waarbij hg eigenlijk voortbouw de op de grondslagen, welke voor de oorlog reeds door een Zeeuws predi kant werden gelegd: ds. S. J. M. Hulsbergen van Hoedekenskerke, die ook enige jaren achtereen regelmatig de Hervormde landgenoten in Frank rijk bezocht. VERMOEIENDE TOCHTEN Nu moet U niet denken, zo zegt ds. Braakman, dat die reisjes naar de Touraine of Bordeaux, ja soms zelfs nog veel Zuidelijker, plezier tochtjes zijn. 't Is, vooral door de enorm grote afstanden, die in een korte spanne tijds moeten worden af gelegd, vaak zeer vermoeiend, maar dankbaar Vooral dankbaar omdat je telkens weer voelt, dat deze mensen, van wie velen immers al vijftien, twintig jaar in Frankrijk wonen, er behoefte aan hebben. 't Spreekt natuurlyk vanzelf, dat die bezoeken van tien tot veertien dagen telkens zo goed mogelijk „uit gebuit" moesten worden en dat het reisprogramma daardoor niet al te licht kon uitvallen. Vrijdags op reis en dan in de regel Zondags een dienst ergens in de Nord. Meteen 's Maan dags naar Normandië, vandaar naar de Touraine en dan voor de 2de Zondag nog even heen en weer naar het Zuiden, 's Zondags weer een kerkdienst in de buurt van Tours meestal op de boerderij van de heer de Putter in Bosseé dan nog even terug over Parijs voor een paar be sprekingen. Als je ds. Braakman dat zo hoort vertellen, klinkt het allemaal al heel eenvoudig, maar de afstanden zijn zo enorm groot De Gereformeerden, die immers aan de Yonne een vrij sterke kolonie heb- bn, konden twee eigen predikanten in Frankrijk beroepen, maar tot dus ver moesten de Hervormden het met een reizend predikant uit Holland doen. Gelukkig was de samenwerking tussen Gereformeerd en Hervormd in Frankrijk bijzonder goed daarover aan het slot nog een enkele opmer king en ondervond ook ds. Braak man alle denkbare medewerking van zijn Gereformeerde colleg- EIGEN HERORMDE DOMINé Nu krijgen de Nederlands Hervorm den in Frankrijk dus binnenkort ooit hun eigen dominé, welke de kerke- raad van de zo juist geconstitueerde gemeente zal beroepen uit een drie tal, dat reeds gevormd werd. Over die Nederlandse gemeente in Frankrijk vertelde ds. Braakman nog enige bijzonderheden. Dat wordt namelijk een „buitenge meente" van de kerk in Nederland, die, zoals de twee Geref. gemeen ten in Frankrijk van ds. Winter en ds. Scheeres onder de classis Dordrecht ressorteren, maar deel v\an de Franse Protestantse kerk, de Egli se Reformée. U moet zich haar positie onge veer voorstellen als die van de Waal se kerk in Nederland, vertelde ds. Braakman, die persoonlijk zeer inge nomen is met deze organisatievorm. Onze mensen staan midden in het Franse kerkelijke leven. Ze zullen dus lidmaat zijn van de Franse Pro. testantse kerk. waarbinnen ze een eigen „departement" vormen, dat zelf zijn predikant: kan beroepen en dat vertegenwoordigd is in de Franse Synode. Natuurlijk moet de Synode het beroep goedkeuren. En weet U, wat ik er ook nog in zie? Een plicht van dankbaarheid te genover de Franse Protestantse kerk, die vroeger aan ons Protestantendom uitbrengen. Maar voordien zullen de drie predikanten, die op het drietal werden geplaatst, ieder een bezoek van een dag of tien aan Frankrijk brengen. In deze eerste kerkeraad kregen zitting de heren ir. G. H. Thai Lar- sen, W. Kien en J. Grootenboer uit Parijs, P. Karreman een Zeeuw van Noord-Beveland uit de Tou raine, C. Oppelaar van de Yonne, W. Snijder uit de „Nord" en W. F. SchtU fer ui't het departement van de Aube GOEDE SAMENWERKING Ten slotte nog iets over de samen werking met andere Protestantse groepen in Frankrijk. Nederlandse Protestantse groepen dan wel te ver- staan. Dit betreft dan voornamelijk de Gereformeerden en de Vrijzinni gen, die in Parijs een afdeling van de Ned, Protestantenbond hebben, waarvan ds. J. Zuurdeeg voorganger is en die om de veertien dagen in de Schotse kerk in Parijs dienst houdt. Met beide groepen was de samen werking tot dusver uitstekend. Tus sen Hervormd en Gereformeerd zelfs zo goed, dat er in Parijs een Her vormd Gereformeerde Kerk ontstond na de oorlog, die beurtelings Gere formeerde en orthodox-Hervormde predikanten in haar kerkje (de Tem ple de Bercy) liet optredenEen figuur, die in Nederland eigenlijk niet denkbaar is, maar die in Frank rijk als het ware vanzelf ontstond en die men niet gaarne zou zien verdwij nen. Dat is waarschijnlijk ook niet no dig zolang de onderlinge verhouding zo goed blijft als ze tot nu toe is ge weest. Maar vooral voor de „verstrooiden" onder Hervormde Nederlanders in den, koos men een kerkeraad, welke Frankrijk is de totstandkoming van Zondag 20 November door ds. Wessel- een „eigen" kerkelijke gemeenschap dijk, de praeses van de Algemene Sy- j als deel van de Franse Protestantse node, werd bevestigd. Deze kerke-1 kerk, in elk geval buitengewoon be raad zal nu binnenkort een beroep 1 langrijk. EERSTE KERKERAAD Op de constituerende vergadering, welke onlangs in Parijs werd gehou- Handelsvereniglng N.V. LEZERS SCHRIJVEN Verdrinkingen langs de Noordzeekust. Uit een rapport dat door de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen is opgemaakt over de afgelopen zo mer en dat op een vergadering, die dezer dagen gehouden werd, ter tafel kwam, blijkt dat gemiddeld per jaar 90 drenkelingen gered worden aan de Noordzeekust van Hoek van Holland tot Bergen aan Zee, en dat deze red dingen te danken zijn aan dertien red dingsbrigades die langs deze kust ge- stationneerd zijn. Per jaar bedraagt 't aantal verdrinkingsgevallen langs de kust nog gemiddeld 17. EEN NOODKREET. In November 1946. en daarna bij her haling. werd zijdens dè Regering de nood toestand der liuizenexploitaties erkend en verklaard dat haar standpunt daarop bij voortduring gevestigd zou blijven. Deze platonische verklaringen culmineerden begin van dit jaar in de verklaring van de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting „dat de huiseigenaar het volle pond zal ontvangen" en 'n algemene ver klaring van de regering, waarbij werd medegedeeld „dat zij het vraagstuk der huren nog dit jaar tot een oplossing hoopt te brengen". Nadat de Regering zich ongeveer drie jaren de gelegenheid heeft voorbehouden „het volle pond" te berekenen, werd na genoeg gelijktijdig met het besluit tot devaluatie van de waarde van de gulden, een besluit, dat ongetwijfeld wederom zware lasten zal leggen en oók en vooral op de huiseigenaar, een huurverhoging bekend gemaakt en wel van 15%, doch waarvan tot de huidige dag nog niet de datum van ingang vaststaat. IS 15% HET VOLLE POND? Neen, gegrond op de verklaringen van: Prof. Brouwers medio 1946: „De huis huren zullen met ten minste 25% ver hoogd moeten worden". Prof. Tinbergen November 1947: „Huis huren zullen inderdaad verhoogd moeten worden, maar ik kan het tempo niet vol gen" (de huiseigenaar kan het tempo niet volhouden). Mr. J. Wilkens, Woningcongres Amster dam 1948: „De gestegen kosten van on derhoud en lasten leiden tot verval van de woningen, ter voorkoming waarvan het noodzakelijk is om een huurverhoging van ten minste 20% toe te staan". De heer Sneep, Congresvergadering, Amsterdam 1949„Een huurverhoging van 25 30 noodzakelijk voor instandhou ding van de volkshuisvesting"; is te concluderen dat een verhoging van huren met 15% beneden de maat blijft en niet het volle pond vertegenwoordigt. SCHULDERKENNING, Het deed mij deugd dat deze conclusie steun vindt bij niemand minder dan de Minister van Financiën, die in de Memo rie van Toelichting op het ontwerp van Wet tot wijziging van de Personele Belas ting o.a. tot de erkenning kwam: „Dat ook al worden de huren met 15% verhoogd, de huurders een ongerechtvaar digd voordeel zouden hebben ingevolge door de Overheid getroffen huurprijsbe palingen, welk voordeel in feite ten koste van de eigenaar gaat". SCHADELOOSSTELLING. Het is te betreuren dat de erkenning zijdens prof. Lieftinck, van het onrecht de huiseigenaren reeds vele jaren aange daan niet gepaard gaat met het nemen van maatregelen tot het schadeloos stellen van de kleine huiseigenaren, die tenge volge van het erkend kunstmatig op te laag peil houden der huren inmiddels reeds ten minste 10 x 15 is 150 van een jaarhuur hebben moeten derven en dien tengevolge nun bezit hebben moeten ver kopen op basis der officieel erkend te lage huurprijzen. Hier werden ongemoti veerd voordelen toegeworpen aan nieuwe eigenaren, in vele gevallen juist ten koste van „ouden van dagen", die zich op deze wijze „niet alleen de vruchten maar ook de hoofdsom" van hun in een lang leven van „werken en sparen" vergaarde spaar penningen zagen ontfutselen. BEDRIJFSPANDEN. Uiteraard wordt bij Personele belasting huren van woningen, het huurvraagstuk raakt echter ook de bedrijfspanden ten aanzien waarvan de tot dusver gevqerde huurprijzenpolitiek de verhoudingen nog schever hebben getrokken, dan zulks bij woningen reeds het geval is. Bij onder verhuur van woningen mag men de huur met 5% per inwonende verhogen op grond van „meer intensief gebruik" en dus ho gere onderhoudskosten, de huren echter van bedrijfspanden, die voor de oorlog tot pl.m. 60% werden benut en nu reeds sedert 1940 voor 100% en meer worden uit gebuit en waardoor in productiebedrijven in vele gevallen een veelvoud wordt ver diend van hetgeen voor 1940 mogelijk was, werden ook nog steeds niet verhoogd, hoewel het hogere huurbedrag terstond en tot een aanzienlijk percentage gecom penseerd kan en kon worden met de ver mindering van Ondernemings- en Inkom stebelasting, die daarvan het directe ge volg is. CONCLUSIE: Niet alleen staat de gehele volkshuis vesting en de daarin geïnvesteerde tien milliard gulden reeds jaren op het spel. doch bovendien en in nog sterkere mate staat een groot deel van ons productie potentieel op het spel in een tijd. waarin allerwege gezocht wordt naar middelen om ons productiepotentieel op te voeren, mede in verband met onze zich sterk uit breidende bevolking. Slechts een zeer spoedige „sociaal recht vaardige" beslissing zal een verdere te- Boetseerklei Philoplast Strocarton Gekleurd carton Lampenkappencarton Boekbinderslinnen Figruurzaagvoorbeelden Houtsnijmesjes Vouwblaadjes en vele andere artikelen waar. van U zelf aardige cadeaux kunt maken. BOEK- EN KUNSTHANDEL liï J. NOTEBAART) Nieuwe Burg 3, Middelburg, Telefoon 3253 ruggang van het peil van onze volkshuis vesting en vermindering van ons produc tiepotentieel kunnen verhinderen. Ook de arbeiders zullen daarvoor uit eindelijk dankbaar kunnen zijn, S.O.S. Volkshuisvesting in nood. 8 November 1949 Naschrift: 10 November radionieuwsdienst: Huur. verhoging uitgesteld. Conclusie: Regering trouweloos, huur ders redeloos, eigenaren radeloos en rech teloos. M. OUWERKERK. Middelburg. DE KERK TE BATH. Met belangstelling heb ik het stukje gelezen in uw blad van Donderdag 24 No vember j.l. betreffende de bouw van de kerk voor de Vrije Evang. Gem. te Bath. Inderdaad is het hard nodig dat daar verandering komt. De opmerkingen, ïr in het stukje gemaakt worden, geven precies de .toestanden aan, welke daar heersen, ook wat het kerkelijk leven be treft, Aan het einde van het stukje, wordt er echter iets aangeroerd wat mij bevreemdt. (Ik citeer) „En hoe primitief het er ook is. er worden elke week weer predikan ten of studenten gevonden, die naar Batn willen komen om daar te preken. Geen Evangelische preek, maar een algemene zodat alle bewoners van Bath er naar wil. len luisteren". Deze opmerking begrijp ik niet goed Ik vraag de geachte schrijver: Wat :s het verschil tussen een algemene of een Vrije Evang. preek? Voor zover mij be kend is komen er uitsluitend sprekers uii Evangelische kring, en wordt ook te Bath gesproken zoals het in andere ge meenten gewoonte is. Ook is er naar ik meen. door de Herv. óf Ger. bezoekers nooit openlijk cfitiek geoefend op het daar gebruikte woord. Ik geloof dat het is. zoals in het stukje reeds eerder naar voren kwam. Eeq kerkstrijd ként'men daar niet. al len die daar komen zijn één in Hem. en luisteren gaarne naar het volle rijke Evangelie van Jezus Cristus. Goes. S. RECLAMEPLAATJES. Stel, dat de ober in het restaurant, al vorens op te nemen wat U wilt eten. eerst een aantal adressen gaat opnoemen waar U b.v. Uw schoenen kunt laten maken, de beste brandblusser kunt lcopen. Uw costuum kunt laten stomen etc. etc. Of, in de schouwburg gezeten, het doek opgaat en een meneer U eerst nog even komt vertellen dat Uw kolenleverancier Jan Brandt zou moeten zijn. Jaeger wol goed voor Uw reumatiek is, alleen klin kerwegen veilige wegen ziin etc. etc, U zou kwaad worden? Maar in de pro vincie bioscopen gebeurt toch precies het zelfde I Ik ken er, die zelfs doodleuk het programma onderbreken om een eindelo ze serie reclameplaatjes te gaan verto nen. Menen de bioscoopdirecties dan dat hun publiek zoveel goedmoedige - is? Neen!, het ergert zich behoorlijk en de reciamewaarde van de plaatjes is dan ook hoogst twijfelachtig. Slechts reclame projectie op beperkte schaal, tijdens het ingaan en uitgaan en mèt zaalverlichting, zoals meestal in de grote steden geschiedt, is aanvaardbaar. Goes, November 1949. P. WALCHEREN Vlissingen „OET STAD EN OMMELAAND". De Groningse vereniging op Walcheren „Oet Stad en Ommelaand" heeft ver gaderd in Concordia te Vlissingen. waar bij hét bekende toneelstuk „De Gebroe ders Kalkoen" van Gerard Nlelen. in 't Gronings overgebracht door B. H. de Graaf, werd opgevoerd. Het vrolijke stuk werd door de Vlissingse toneelclub vlot gespeeld, zodat het succes verzekerd was. De dames-medewerkenden kregen bloe men aangeboden „GOED WONEN" B en W van Vlisingen zullen aan de raad voorstellen de bouwver. „Goed Wonen" 3742 m2 grond, gelegen in de buurt van de President Rooscvelt- laan te verkopen tegen een koopsom van f 54,264.99. Dit is een gedeelte van een stuk grond, waarop deze bouwvereniging 30 beneden- en 30 bovenwoningen bouwt. Het andere terrein gedeelte is nog van de staat. Over de aankoop van dit terrein te zamen met een ander wordt op het moment onderhandeld met de rege ring, VERNIELD PODIUM Voor het herstellen van het. door de bezetters vernielde, podium in het natuurkundelokaal van de openbare U.L.O.-school te Vlissingen willen B. en W. een bedrag van 570 be schikbaar stellen. Dit bedrag zal ten laste van de wederopbouwrekening worden gebracht. GEMEENTELIJKE MUTATIES. Om in de vacature van lid van de commissie van beheer van het „Vlis- sings Studiefonds" te voorzien hebben B. en W. de volgende dubbeltallen aan de raad voorgelegd: vacature G. Lam- mers, 1. de heer G. Lammers. 2. de heer H. Smals te Vlissingen: voor de vacature ds. H. Aalbers: 1. de heer C. A. Ouwedijk. pastoor te Vlissingen. 2. ds. A. Verschoor te Vlissingen. De heer M. A. Meeuwse is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als tijde lijk leraar in de stenografie aan de Gemeentelijke Handelsavondschool. In verband met het ontstaan van deze vacature hebben B. en W. de volgende niet-alphabetische voordracht aan de raad voorgelegd: 1. de heer S. Kar man te Middelburg, 2. de heer F. Nieuwenburg te Middelburg. B. en W. stellen de raad voor met ingang van 1 September de heer J. H. Bakker, tij delijk leraar L.O. aan de Gemeente lijke Dagschool voor de Nijverheid, als leraar te benoemen; als tijdelijke leraren aan deze school stellen B. en W. voor te benoemen de heer: P. Lau- wen te Vlisingen voor Ned. taal. Na tuurkunde. wis- en werktuigkunde, de heer C. J. Janse te Vlissingen voor lijn- en vaktekenen en vaktheoric, de heer K. Boekema te Vlissingen voor vaktheorie en calorische werktuigen, de heer J. Looisc te Koudekerke voor vaktekenen en vaktheorie, de heren J. W. G. Leeflang en J. Stolk voor Ned. Taal en wiskunde. Aan dc avond school voor Nijverheidsonderwijs wil len B. en W. als tijdelijk leraar be noemen: de heer W. Brizee te Vlissin gen voor vaktekenen en theorie voor electriciens. de heer C. A. Kamermans te Vlisingen voor vaktekenen theorie voor scheepsbouwers, de heer A. G. A. Verdonk te Vlissingen voor natuur- en werktuigkunde, de heer J. de Munck te Vlissingen voor vaktekenen voor houtbewerkers, de heer Th. de Waal te Middelburg, de heer P. B. van Til burg te Goes voor lijn- en handteke nen en de heer G. van Brugge voor handtekenen en technische schetsen. DIEFSTALLEN. De politie te Vlissingen heeft Vrijdag avond een man aangehouden, die tin ver voerde. dat hij gestolen bleek te hebben op het terrein van de Kon. Mij. „De Schel de". Voorts werden Zaterdagavond 2 mannen aangehouden, die aardappelen en kool bij zich hadden, welke zij gestolen hadden van een terrein aan de Oost- Souburgse weg. Koudekerke ONTSPANNINGSAVOND Z.A.R. In het verenigingsgebouw te Koude kerke hield de Zeeuwse Agrarische Raad «en ontspanningsavond. Deze werd na mens het gemeentebestuur bijgewoond door burg. J. L. Dregmans en wethouder J. Jasperse. Het programma was zeer afwisselend en oogstte een welverdiend succes. Speciaal noemen wij de bijdrage van de heer K Verhage over Walcheren, het toneelspel, de schetsen, de zang van het koortje en de band uit Zuid-Beveland. De heer Dregmans sloot deze geslaagde avond en vertrolkte de dank van de vele aanwe zigen. De jongeren wekte de burgemees ter op een Middelburgse landbouwschool te bezoeken. Op 't Matje Officiële publicaties. SPREEKUUR WETHOUDER VAN De Wethouder van Onderwijs te Vlis singen is vand«ag verhinderd zijn gewo- e spreekuur te houden. MIDDELBURG. VERHINDERING SPREEKUUR. De Wethouder van Volkshuisvesting van Middelburg brengt hierbij ter kenr.is, dat hij op 1, 2 en 3 December 1949 verhinderd is spreekuur te houden. Middelburg 28 November 1949. MIDDELBURG. WINKELSLUITING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten, dat alle winkels op 1, 2 en 3 December en op 22 en 23 December 1949 tot 21 uur geopend mogen zijn. Middelburg 28 November 1949. BEKENDMAKING, MIDDELBURG, B. en W. van Middelburg maken be kend dat de raad dezer gemeente in zijn ,-ergadering van 21 November j.l. beslo ten heeft overeenkomstig art. 72 der lager onderwijswet 1920 medewerking te ver lenen aan de vereniging „Christelijke school aan het Zand" tot invoering van het vak handenarbeid. Middelburg. 24 November 1949. (Ingezonden mededeling). FEUILLETON door ALLAN SWINTON 49 Ik was daar al mee bezig, toen mij een gedachte door het hoofd schoot, die mij de haren te berge deed rijzen. De Jivantés zouden de nieuwe sporen zien, die vanuit de hut over de open plek liepen. Zij wisten zeker, dat wij Don Arturo niet welkom waren ge weest en het was best mogelijk, dat hij hun inmiddels alles verteld had. Het was ook best mogelijk, dat zij in middels mijn sporen gevonden hadden en zouden denken, dat ik hem gedood had en mij reeds op de hielen zouden zitten. En daar was ik. als iedere nieu weling diep in het bos en feitelijk aan hun genade overgeleverd. In dat dich te bos zou ik geen enkele kans heb ben. Zij zouden mij zien voor ik hen zag en mij besluipen en 't eerste, wat ik van hen bemerken zou, zou zijn, als ik door een van hun pijlen geraakt werd. Ik heb jullie gezegd, dat er twee dingen zijn, waar ik bang voor ben en dat zijn slangen en curaré. Ik heb zo'n idee, dat als mijn tijd gekomen is, ik door een van die twee dingen er uit zal stappen en ik voelde daar nog niets voor. Ik stond onder dikke bo- geöacht, geschreven en gesproken over de men, die vol hingen met zw ik sprong naar een vrij aik exemplaar en verschool mij in een vork van die boom, waar ik het terrein daar onder mij in het oog kon houden. En of ik blij was, dat ik dat gedaan had. Binnen de tien minuten kwamen zes Jivantés aanzetten. Het was een beangstigend gezicht, om hen daar door die ondergroei te zien snellen, fel op het spoor, zeker van hun zaak en onhoorbaar. Ik hield mijn adem in bij de gedachte, dat ze zouden zien, dat mijn sporen ophielden, maar ze gingen door op die van die vent vóór mij. Ik wist, dat hij niet lang meer te leven had en een vreselijke dood zou sterven en het was geen prettige ge waarwording. Maar er was niets rede lijks, wat ik doen kon en hij had Don Arturo neergeslagen, dus li&t ik de zaak maar op haar beloop. Wel, terwijl ik daar boven zat te wachten, had ik tijd, om na te den ken. Ik was niet van plan om langs dezelf-" weg terug te gaan, die ik ge komen was. Er konden nog wel eens meer van die kerels met blaaspijpen en verkeerde ideeën rondlopen. De zon was nu opgegaan en om geen ont moeting met een van hen te riske ren. had ik mij voorgenomen om 'n i wijde boog naar het Zuid-Oosten te maken en dan open en bloot door de stad weer binnen te komen. Maar nu dacht ik, kon ik twee vliegen in één klap staannl. lang genoeg weg blijven, om de zaken hier tot rust te laten komen en meteen mijn theorie eens testen betreffende die vent, die dat logboek gestolen had. Hij had precies geweten, wat hij hebben wilde, en dus moest hij goed ingelicht zijn over Don Arturo. Mijn gissing was, dat wij van Caracas af gevolgd waren door iemand, die wel licht wist, waar het ons om te doen was. Het verbaasde mij niet erg, want ik had meermalen op ons spoor achter ons rook gezien en had mij afge vraagd, wat dat te betekenen had. Bovendien had ik er over nagedacht, wie het wel zijn kon, die hiervoor in aanmerking kwam. Voor we hier kwamen, zijn we een week in die open vallei geweest. Een ieder, die ons gevolgd zou zijn, zou zeker daar langs komen en ik zou misschien hun kamp kunnen vinden. Om mijn spoor vrij te maken, ging ik over enige afstand door de toppen van de bomen. Toen liet ik mij zak ken en stak over naar het Zuidoosten: de stad liet ik daar terzijde liggen en ik kwam in de vallei niet ver van de plek, waar wij die verlaten had den. En jawle, drie mijlen verderop vond ik Pasquale en de karavaan netjes in een soort holte opgeborgen en dat deed alles precies kloppen. Zie je...." Mary onderbrak hem: „Die karavaan was zeker van Pierre Bourassa?" „Ja. Als je er even over nadenkt, was het nogal duidelijk", (Wordt vervolgd) BRIEFGEHEIM Sommige geleerden wijten de mis dadige aanleg van diegenen onzer naasten, die uit de wettelijke banen zijn gaan lopen, aan een vergroeiing van de voorste hersenkwab. Meneer Freud gooit al de trammelant op sluimerende herinneringen aan de vrolijke levenswijze onzer oervade ren, die met knotsen zwaaiden en met bloed omgingen, als een ander met waswater. Wordt zo'n herinnering wakker, dan is de beer los. Wie regelmatig de notulen bijhoudt van de kleine misdaad, vergaart het inzicht dat Freud en die andere snor- rèbaarden eigenlijk maar tutterige kwebbelaars zijn. Want het zit 'm in de benen. Voorwaar, het is d& stand der benen, die van de praedispositie tot matjesklant getuigt. Ik heb er vaak op gelet en het klopte secuurder dan het huishoudboekje van uw vrouw. Al zegt dat nou natuurlijk ook weer niet zo héél veel. Neem nu die schutterige schilders knecht. Toen de opperwachtmeester, die in ons knusse zaaltje als chef de réception optreedt, met een zwierige zwaai de deur voor hem opende, zag ik het al. Uitgesproken O-benen met een lichte verzakking in de knieholte. Als veehouder ware deze man een mislukking geweest, dewijl alle var kens spelenderwijs tussen zijn kuiten waren doorgerend. Maar als jockey zou Hendrikus een oppassend man zijn gebleven, met altoos frisse lau weren rond de slapen en een be schaafde vrouw aan de theetafel. Wie het beroep kiest, dat bij zijn benen past, wordt gelukkig. Wie misgrijpt, krijgt galstenen of gevangenisstraf. De verfverwerker was in ieder ge val, toen de dagvaarding begon te spreken, reeds met één van zijn woestijnvoeten in het schuurtje, maar hij had een advocaat met een blij gezicht meegebracht en die scheen van zins, hem nog gauw aan een broekspijp terug te trekken. U was als schilder werkzaam in de woning van de familie Koudenbrei en toen hebt u die brieven van de zol der meegenomen?, vroeg de rechter. Bij vergissing, pareerde de schil der. Maar dat was een verkeerde haal van zijn penseel, want de rechter vroeg, of hij soms in de wilde veron derstelling had gedoold, dat het z'n trapleer was en toen zei hij gauw van nee. Het was een lolletje geweest Mooi lolletje, vond de rechter. Het waren honderdenzestig liefdes brieven, die meneer Koudenbrei aan zijn vrouw geschreven had, toen ze zijn vrouw nog niet was. Nietwaar, mevrouw, zo was het toch? De getuigende voltooid verleden verloofde gaf een blos ten antwoord en de rechter vond, dat een schilders knecht in geen geval mag peuteren aan de blauwe bandjes, waarmee de schriftelijke liefde is ingemaakt. Ook al is ze dan bijgezet op de rommel zolder. U hebt die brieven uitgedeeld aan uw vrienden en het hele dorp heeft ze gelezen. Het is wat moois! Er stond niks in, zei de kwast, alleen maar van liefje en je ben me hondje en zo. De officier wijdde enige gevoelige woorden aan de getroffen echtelieden, die zo pijnlijk herinnerd waren aan vroeger dagen en vroeg een maand boetedoening. Waarop de advocaat 'n studentenlied zong van ondoordachte jeugd en fatsoenlijke ouwelui. Een week lang zal de maatschap pij het moeten stellen zonder de ar beidskracht van de schilder, besliste de rechter. De brieven zijn weer terecht, maar het hele dorp kent ze van buiten. Er moet een grafdelver zijn, die ze op rijm heeft gezet. Die man heeft na tuurlijk in dat dorp voorlopig niets te doen. De mensen hebben er zich ge zond gelachen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 7