Alles wijkt voor de koningskwestie JIMMY BROWN, sportheld no.1 Zeeuwse Almanak VERMIJDT EEN VERSTARRING! Van Vrouw ioi Vrouw Oorlogsgedoe'' WOENSDAG 30 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Nationaal probleem of politiek gehaspel Liberalen brengen nieuw element In de strijd. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, November. De Koningskwestie nog steeds Kwestie no L Voor de Koningskwestie moet op het ogenblik In België alles wijken. De toch al zorgelijke economische toestand gaat zienderogen achteruit, de ultvoercyfers lopen terug, de werkloosheid stijgt van week tot week, het leven wordt met sprongen duurderMaar de Belgen bleven vech ten over de Koningskwestie. Het ljjkt wel of z(j zich daaraan hebben vast gebeten en niet meer los kunnen komen. Dat de Koning nog de arbiter is, die boven de partijen staat, gelooft wei niemand meer, die op grond van de feiten oprdeelt. Is trouwens de Koningskwestie nog een nationale kwes tie? Of ls zy bezig onderdeel te worden van de kronkelingen der party poli tiek? Links en rechts gaan elkaar steeds feller te Ujf, waarby de liberalen een enigszins wankele tussenpositie innemen, maar tenslotte met hun stemmen toch de doorslag moeten geven. „De Zandbank" noemen hun tegenstanders hen smalend. Men kent het liberale standpunt. Nadat de socialisten niet bereid wa ren in de koningskwestie een duim breed te wijken, hebben de libera len, in ruil voor zeven van de vijf tien ministersportefeuilles hun mede werking aan deze regeringscombinatie gegeven, op voorwaarde dat zij zich, indien er naar hun zin geen nationa le oplossing voor de koningskwestie zou worden gevonden, ten allen tijde zouden kunnen terugtrekken. Wat die nationale oplossing is, daarover is men het in liberale kring blijkbaar tot op deze dag nog niet eens. Eerst leek alles glad te gaan. Na dat de Koning zich bereid had ver klaard zich terug te trekken indien niet minstens 55 procent der uit te brengen geldige stemmen zich voor zijn terugkeer verklaarden, konden de Katholieken de instemming der libe rale ministers verkrijgen voor het wetsontwerp der volksraadpleging. Gewapend hiermede, ging men naar de Senaat, waar de regering, on danks de socialistische amendemen ten (die allen werden verworpen) de goedkeuring voor het ontwerp kon verkrijgen. Zes liberalen stemden te gen, zeventien ervoor. Wat nog niet betekent, dat die zeventien ook voor de terugkeer van de Koning zijn. Maar er moet toch eens een einde komen aan deze kwestie, oen andere weg is er niet. en het feit dat de libe ralen weer in de regering zitten en het politieke (maar vooral het eco nomische) schuitje in de richting kun nen drijven, die zij willen, heeft na tuurlijk grote voordelen. Zodat, ge lijk de inmiddels tot voorzitter van de Senaat gekozen liberaal, de heer Gillon, verklaarde, men het minste kwaad heeft gekozen, en de volks raadpleging goedkeurde. POLITIEKE VERTRAGING. Toen moest het ontwerp voor de volksraadpleging naar de Kamer. De regering had berekend dat als alles goed ging, de Kamer en de Kamer commissie vlug werkten, de volks raadpleging vóór Kerstmis kon plaats vinden. Maar.... alles gaat niet goed. Het begon al direct bij de opening van de Kamerzitting op 8 November, met een vinnig debat tussen de oude. maar ondanks zijn hoge leeftijd nog zeer strijdvaardige „Camilleke", de socialistische oud-minister en oud burgemeester van Antwerpen, Ca- mille Huysmans en zijn Katholieke tegenstander, eveneens oud-burge meester van Antwerpen en oud-mi nister. de heer van Cauwelaert, thans Kamer-president. De socialisten gooi den het plotseling over een nieuwe boeg. Zij verzochten het ontwerp over de volksraadpleging vóórdat het naar de Kamercommissie ging door te sturen naar de Ra aid van State, die DECEMBER Adieu Slachtmaand! December staat voor de deur, de Wintermaand! Dat moet nu de maand worden, waarin ge de kachel harder opstookt en als ge nog zo'n ouderwets, gezellig potkacheltje hebt, niet lelijk kijkt, als het eens een rode kleur krijgt. Dat moet de maand worden met tover landschappen van ijsbloemen op uw ruiten. De rijp moet nu komen aan alle bomen en als het helemaal een echte December wil worden, dan moeten nu ook de sneeuwtapijten uitgespreid worden over de Zeeuwse eilanden en moet de grond hard worden van de wintervorst! Als dat allemaal gebeurt en de sneeuw dan bovendien nog met Kerstmis en van Oud- op Nieuwjaar blijft liggen, ja, dan is het een echte December. Maar het zal wel niet zo komen. De natuur is van de wijs. Dat komt van de atoombommen, vertelde me laatst een oude, wijze Zeeuwse boer. En misschien was hij er niet eens zo ver naast Ook zonder sneeuw en ijs echter is December een goede maand, de beste maand van het jaar, met zijn vele feestdagen, Sinterklaas en Kerstmis en OudejaarHet zijn allemaal da gen, die ge thuis wilt vieren, die ge u eigenlijk niet buitenshuis voor kunt stellen. We zijn allemaal in de December maand, wat sentimenteler dan anders: het is dc donkerste maand van het jaar en tegelijkertijd de lichtste. Dat is een gevolg van het feit, dat we in die Decemberdagen wat meer aan dacht dan anders aan onze medemen sen wijden, onze goede eigenschappen wat meer aan het woord laten dan onze kwade, die er ook zijn. Jammer eigenlijk, dat we de Sin terklaas- en de Kerst- en de Oude- jaarsstemming in Januari weer over boord zetten.... Enfin: December staat voor de deur. Put er uw vreugden uit! eerst moest uitmaken of het wel grondwettig was. Dat zou natuurlijk een flinke vertraging met zich hebben gebracht, terwijl de socialisten op de ze wijze wellicht ook een wig konden drijven tussen Katholieken en libera len. De toeleg mislukte echter. De heer van Cauwelaert, zelf doorkneed in het politieke spel, weigerde en stelde aanstonds de kwestie van vertrouwen. De liberalen durfden het niet op een crisis te laten aankomen. Zo won de heer van Cauwelaert de eerste ronde en het ontwerp voor de volksraadple ging ging naar de Kamercommissie, die nu moet uitmaken, of het wel of niet naar de Raad van State zal wor den gezonden. Aangezien daar, van de 23 leden 11 C.V.P.-ers zijn, komt het vooral op de stemmen der liberalen aan. Nu zijn de liberalen zelf verdeeld De lijn loopt merkwaardig genoeE enigszins parallel met die van de taal grens. Brusselaars en Walen zijn me rendeels tegen Leopolds terugkeer, de liberale Vlamingen er voor. Aangezien de liberale Vlaming in de Commissie al verklaard heeft te gen de doorzending van het ontwerp naar de Raad van State te zijn en de communist in de commissie zich heeft teruggetrokken, maakt het socialis tisch voorstel weinig kans. Toch ziet het er niet naar uit dat de Kamei even mak zal zijn als de Senaat. Handelsmonopolle van Italiaanse communisten Sommige onthullingen over de com munistische partij in Italië, die aan Mario Scelba, de minister van binnen landse zaken worden toegeschreven, hebben in politieke kringen te Rome groot opzien gebaard. Uit een door de diensten van het ministerie ingesteld onderzoek zou blijken, dat de communistische partij van Togliatti «ich bijna het monopolie van de handel met de achter het ijze ren scherm gelegen landen heeft ver zekerd en dat zij gedurende de eerste helft van het jaar nettowinsten heeft gemaakt, die globaal 3 milliard lire overtreffen, hetgeen van deze partij een der rijkste van de wereld en in ieder geval de rijkste van Italië maakt Door bemiddeling van tot de partij behorende uitvoerfirma's zou deze er in geslaagd zijn de handel met de Oosteuropese landen te controleren, welke handel, vergeleken met de cij fers van het vorig jaar, met 40% is toegenomen. Prinsenhuwelijk in Griekenland. Prinses Eugena van Griekenland, een dochter van Prins George van Grie kenland, is Maandag in stilte in het koninklijk paleis te Athene gehuwd met de Italiaanse prins Raymondo Delia Torre Tasso. De prinses, die gehuwd is geweest met prins Dominique Radziwill. is Grieks-Orthodox, terwijl prins Delia Torre Tasso R. K. is. De hovelingen weigerden te verklaren voor welke kerk het huwelijk gesloten is. Nederlandse compositie-prijsvraag. Het komende 75-jarlge jubileum van de Kon. Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging is voor Radio Nederland We reldomroep aanleiding geweest, om, in samenwerking met deze organisatie een nationale compositie-prijsvraag uit te schrijven. De bedoeling is, dat het buitenland op de meest directe wijze, namelijk via de radio, zal kunnen kennis nemen van de huidige prestaties van Nederlandse componisten. De opgave luidt een con- certwerk. geïnspireerd door een typisch Nederlands motief en geschikt om te worden uitgevoerd door een symphonie- orkest met eventuele medewerking van een koor. Alleen componisten van Neder landse nationaliteit zullen aan deze prijs vraag kunnen deelnemen. De Wereldomroep heeft twee prijzen voor de beste inzendingen beschikbaar gesteld nL een eerste prijs van duizend gulden en een tweede prijs van vijfhon derd gulden. De prijzen zullen worden toegekend door een jury, bestaande uit de heren dr. Rudolf Mengelberg en Eduard Flipse (voor de K.N.T.V.) en Jos Wouters (voor de Wereldomroep). De bekroonde werken zullen worden opgenomen in de serie „Nederlandse componisten" van de transcriptie dienst van Radio Nederland Wereldomroep. Dat betekent, dat de composities op gramo- foonplaten zullen worden vastgelegd. De ze transcripties zullen worden toegezon den aan een aantal belangrijke buiten landse radiostations, ter uitvoering in hun eigen programma's. Bovendien zullen de bekroonde werken via de korte-golfzen- ders van de Wereldomroep worden uit gezonden. De K.N.T.V. tenslotte zal trachten het bekroonde werk te doen uitvoeren op het feestconcert van 24 Juni 1950, in het Am sterdamse Concertgebouw. EEN LIBERAAL AMENDEMENT. Want ook de liberalen zijn met een amendement gekomen. De voorstan ders van een terugkeer van de Ko ning hebben nl. de laatste tijd ge tracht het zo voor te stellen, alsof al le tegenstanders van die terugkeer overtuigde republikeinen zijn. die snakken naar het overboord gooien van de dynastie en de revolutie. Deze bewering moet volgens oud-minister Kronacker een toch reeds verwarde toestand nog verwarder maken en zou velen, die bezwaar hebben tegen de persoon van Leopold III, er toe kunnen brengen toch voor diens te rugkeer te stemmen. Vandaar het amendement van deze liberale afge vaardigde, die nu de Belgen bij de a.s. volksraadpleging niet één maar twee vragen wil voorleggen. Aan vraag 1, luidend: Zijt gij van mening dat Ko ning Leopold III weer zijn grondwet telijke macht moet gaan uitoefenen, wil deze afgevaardigde toevoegen: vraag II: Zijt gij van mening dat Ko ning Leopold III weg moet gaan en dat in de troonsopvolging overeen komstig de grondwet wordt voorzien? In antwoord hierop zouden de Belgen slechts één hokje zwart moeten ma ken, d w.z. of dat voor vraag I of dat voor vraag II Komt dit voorstel, dat de steun heeft van vele liberale medestanders van de heer Kronacker. erdoor, dan moet het ontwerp weer terug naar de Senaat. Maar of men nu één of twee vragen krijgt voorgelegd, het ziet er niet naar uit, dat de volks raadpleging nog dit jaar plaats vindt. Want Kerstmis is in aantocht, het tijdperk van de „trève des confisiers", ofwel „het koekebakkersbestand". De ze belangrijke lieden zullen met hun kostelijke koek- en suikerwaren voor een korte episode het wrange smaak je op de Belgische nationale tongen moeten wegwerken. 39. Eens op een Zaterdag hadden de Wembley Rovers weer eens ongenadig op hun voetbalziel gehad. Zij hadden met 80 verloren en eigenlijk waren alle goals even zoveel fouten van Andrews geweest Meneer Brushbox had het drama met een bloedend hart aanschouwd en toen hij thuis kwam. sloeg hij met zijn vuist op de tafel en riep met donderende stem uit: dat moet en dat zal verande ren. Zó gaan we naar de haaien- Nog één zo'n nederlaag en er komt geen kip meer naar ons kij ken. ONZE DAMRUBRIEK. Een leerzaam voorbeeld Sommige stellingen in het klas sieke genre zijn onderhevig aan verstarring. Het „leven" gaat uit de remise! Het is zaak, zo iets tijdig in te zien en dan te trachten „nieuw leven" te scheppen. In een vrije partij kregen we een dezer dagen de volgende stand: Zwart: 3, 6, 9, 11/16, 18, 19, 21. 23. 24, 26. Wit: 25, 27, 28. 32, 33. 35/40, 42, 43, 45, 48. Wit, aan zet, ziet tijdig het ge vaar aankomen van een „verstarde" klassieke stelling. Immers, op 1. 39-34, 24-29; 2. 33X24, 19X39; 3. 28X17, 11X31; 4. ad. lib., 18-23; 5. ad. lib., 23-28; 6. 32X23, 21X41: 7. 42-37, 41X43; 8. 48X39, 26-31; en zwart wint. Op 1. 40-31, 14-20; 2. 25X14, 9X20; 3. 34-30 (of?) 20-25; 4. 39-34 (gedw.) 15-20; 5. 34-29, 25X34; 6. 29X40, 20-25; en wit heeft slecht spel. Wit besloot „troebel water" te zoeken en speelde als volgt: 1. 27-22, 18X27; 2. 37-31. 26X37; 3. 42X22, 12-17; (wit's eerste succes. De beste voortzetting voor zwart was 3 11-17; en 4. 16X7; gevolgd door 21-26; en wit's stelling^ blijft moeilijk. Zwart wil echter méér en kan dat niet als volgt bereiken: 312-18; 4. 39-34, 18X27; 5. 25-20,, 14X25: 6. 34-30, 25X34; 7. ï-: - 40-18, 13X22; 8. 28X26, 19-23; (of?) 9. 32X21, 16X27; 10. 45-40, 9-13; 11. ■40-34, 3-9; 12. 48-42, en zwart heeft zéér moeilijk spel. Daarom ver volgde zwart met 312-17) 4. 40-34, 14-20; (wordt nu het slacht offer van een interessante offercom binatie. Het beste voor zwart was 4. 24-29; 5.. 33X24, 19X30; 6. 28X8, 17X37; 7. 35X24, 3X12; 8. 45-40, 21-27; 9. 39-33, 27-31; 10. 36x27. 37-41; 11. 24-20, 15X24; 12. 33-29, 24X42; 13. 48X46. 11-17; 14. 43-38, 12-18; 15. 34-29, 6-11; 16. 46-41, met ongeveer gelijke kansen). 5. 25X14, 9X20; 6. 35-301! 24X35; 7. 33-29! 3-9; (35-40 mag niet omdat wit later met 39-33 enz. vervolgt) 8. 29X18, 21-26; 9. 38-33!! (wit heeft nu steeds belangrijk voordeel. Op 917-21; 10. 36-31, 26X37; 11. 32X41, 21-26; 12. 41-37, 16-21; 13. 43-38, en zwart staat slecht omdat op 11. 17X17 wit door 28-23 enz. wint) 926-31?? (denkt aldus nog een volledig eindspel af te dwingen, maar pleegt in werkelijk heid zelfmoord, zij het dan op zeer elegante wijze) 10. 36X27, 16-21; 11. 27X7, 35-40; 12. 22X11, 40X49; (let nu op wit's elegante riposte) 13. 39-34!! 13X33; 14. 7-2!! 49X40; 15. 2X4, en zwart kon zijn matten op rollen. Wel een bewijs dat ook in klas sieke standen dank zij juiste „or- chestratie" nog wel „muziek" zit. tf Ongeveer 3000 Engelse militairen, van wie sommigen sinds 1944 onafge broken i/i Griekenland dienst hebben gedaan, gaan dit land verlaten. Een groep soldaten, die per lichter naar Cyprus wordt vervoerd, wuift Grieken, land vaarwel toe. „Tabinta" wordt vandaag ontscheept. Het troepenschip „Tabinta" wordt in de loop van vandaag met repatri ërende troepen uit Indonesië in Am sterdam verwacht. De ontscheping be gint, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, morgenochtend 9 uur. Het was een klein inci dent, een van die blijk baar onvermijdelijke on aangenaamheden des da- gelijksen leven, dat mij geruime tijd geleden mijn beklag deed indienen bij een overigens degelijke en accurate zaak. De schuld lag bij een vrou welijke employé, die door haar onhandig optreden mij 'n onplezierige scha depost had berokkend. Haar chef gaf mij vol mondig toe, dat mijn klacht billijk ivas en be loofde, dat de betreffende jongedame hierover on derhouden zou worden. „Het is niet de eerste keer", vertelde hij, „dat zij ons zoiets levert. Zij is zo links en weet zich zo weinig te bewegen, dat wij ieder ogenblik ons hart vasthouden voor nieuwe blunders". „Maar waarom houdt u haar dan in dienstvroeg ik ver wonderd. De chef in kwestie kende ik per soonlijk als een niet di rect zachtzinnig en lank moedig heerschap. „Ik begrijp dat u dat vraagt", antwoordde hij. ,Jeder ander zouden wij om die reden ook allang ontslagen hebben. Maar weet u en hij glim lachte zij is zo aan doenlijk ijverig. Er is haar nooit iets te veel Zij staat niet met één arm in haar mantel bij de eerste slag van zessen. Zij doet altijd iets meer dan waartoe zij ver plicht is. Weet u, dat kind heeft hart voor de zaak en die onhandigheden (al krijgt zij er geduchte reprimandes voor) nemen wij dan maar op de koop toe." Ik was op slag ontwa pend, en zag het linkse, stoetelige ding plotseling met andere ogen. Dus zij waren er toch nog, die toegewijde werkers, die niet op vijf minuten extra zien. Ik begon langzamerhand te geloven, dat zij in de laatste oorlog uitgestor ven waren. Wie komt er tegenwoordig nog wel eens eentje tegen? Zo'n rustige, bedrijvige werk vrouw die haar hoofd om het hoekje van de deur steekt, een kwartier over tijd, waarvan de Bijbel zegt dat „de liefde van velen zal verkillen". En wanneer de liefde verkilt, de liefde in de wijdste zin van het woord: de toewijding, trouw, zelf verloochening dan ziet het er in de wereld be denkelijk uit. Zegt het Engelse spreekwoord niet terecht, hoe schertsend ook: dat de liefde de we reld doet draaien? Inderdaad. Wij kijken, haar tijd, en zegt: „Goei- met onze domme kort- enavond mevrouw, ik zichtige ogen, maar al te heb de deuren in de gang graag en te gemakkelijk ook maar even meegeno- naar de opzichtige bui- men, ik had nog net zo'n tfnkant. Naar de mensen lekker soppie bij de met de klinkende namen, hand". De kleine harte- de hoge posities, de la- lijke verpleegster, die vijf kens-uitdelers en de be- minuten nadat haar dag- disselaars. Z ij laten de dienst is afgelopen nog wereld draaien, zij heb- eyen bij een dorstige pa- \>en het voor het zeggen tiënte binnenwipt: ,Jk en doen het ook, pas heb nog maar even een 0p. zij zettenhun hand peer en wat druiven tekening en vegen daar voor u op een schoteltje klaargezet, dan hoeft u er de nachtzuster niet om te vragen". Het zijn van die schijn bare kleinigheden, een terloopse vriendelijkheid, mee hele landstreken van de kaart. Zij verklaren oorlog en sluiten vrede, zij be slissen over het lot van ons, kleine mensen met een paar regels typewerk een onnozelijke dagtaak, een afgewerkte naad, een Ach kom zij zijn vaak opgeschud kussen. Maar niets dan symbolen. Wij zij maken een dagtaak, verkijken ons altijd weer een stuk betaalde arbeid op hun gewichtigheid. De tot een staaltje van le- wereld draait ook rustig venskunst. Hart voor de door zonder hen. Maar 't zaak: daarin schuilt het *Vn die stille werkers, die geheim van iemands per- trouwe zwoegers, die soonlijke waarde. Ook in mensen van: give me dat opzicht lijkt het er Itve minutes more, ik angstaanjagend veel op oen nog niet klaar met dat wié beland zijn in die karweitje die on- ze oude, logge aarde al tijd maar weer aan het wentelen houden. Die vijf minuten langer, dat onbetaalde extraatje, dat vanzelfsprekende kleine plichtsbesef doet, dui zendvoudig vergroot, de schaal van het goede tel kens weer doorslaan. En hun invloed is veel gro ter en strekt veel verder dan wij in onze kortzich tigheid vermoeden. Al die toegewijde werkers, vaak op de laagste en eenvoudigste plaatsen, bouwen in stilte als de koraaldieren elke dag weer aan het hechte fun dament van onbetaalde onbaatzuchtigheid, waar op in de loop der eeuioen menige branding is te pletter geslagen. Waar waren wij thans zonder de belangloze ijver, de onbetaalde „five minutes more" van Pas teur, van Semmelweis, van het echtpaar Curie? Van al die medici en ver pleegsters, die de oude iolhuizen hebben omge vormd tot humane sana toria voor zielszieken? Van al die, vaak gesma de en verdacht gemaakte strijders voor betere so ciale toestanden? Zodra de impuls van die „five minutes more", óók als de klok van ophouden geslagen heeft, uit de sa menleving verdwijnt, zijn toy teruggekeerd tot de jungle, waarin ieder al leen voor zichzelf leeft. En het is zaak om by al le maatschappelijke ver beteringen voor de ar beidende mens hoe nuttig en noodzakelijk op zichzelf toe te zien, dat niet de bereidheid om méér te doen dan het bij if spraak verplichte wordt onmogelijk gemaakt. SASKIA. e^s Het Wereldgebeuren „Niet alleen Uw krant maar zowat alle Nederlandse bladen staan gere geld vol met mededelingen over wa penleveranties, sterkte van legers en wat een of andere generaal of diplo maat weer eens heeft gezegd over het dreigende oorlogsgevaar. Denkt U, dat de gewone man en vrouw en dat is 90% van het volk beter slapen als zij maar veel over oorlogsgedoe le zen? Laat de pers eens wat minder over oorlog en meer over de vredespogin gen, die worden ondernomen, schrij ven. Ik vind een generaal een pracht vent. niet als hij over een oorlogs kaart. maar als hij over een krant staat gebogen, waarin hy leest, dat de wereld hem niet meer nodig heeft om tot een oplossing van de problemen te komen". Bovenstaand ingezonden stuk ver scheen eükele dagen geleden in een der bladen en afgezien van de naïeve 1 slotopmerking valt voor de inhoud wat te zeggen. Inderdaad gaat er geen dag voorbij of er verschijnen berich ten over militaire voorbereidingen, nieuwe defensieplannen of speculaties over een derde wereldoorlog met steevast het woord „onverhoopt" er voor. Dat is uiteraard niet de schuld van boze redacties, die de lezers be slist op dergelijk nieuws menen te moeten vergasten. De zaken, die de militairen en de politici aan de orde brengen zijn voor iedere burger van levensbelang en het zou struisvogel politiek zijn dat oorlogsgedoe gemaks halve buiten de kolommen te houden om de „gewone man" zijn nachtrust niet te bederven. Een andere vraag is of de generaals tegenwoordig niet te veel praten en of aan hun woorden niet te veel aan dacht wordt geschonken. Een militair als Montgomery, die graag als Chris tian Soldier, als verdediger van de beschaving poseert, veroorlooft zich herhaalde malen uitingen, die in zijn mond niet passen. Generaal Bradley hangt stellingen aan de grote klok, die beter binnenskamers kunnen blij ven en de rivaliteit tlssen Ameri kaanse admiraals en luchtrnachtlei- ders werd via allerlei flapuitverkla ringen grotendeels in de pers uitge vochten. Deze week is er een drukke mili taire bespreking. Morgen komen de mi nisters van Defensie van de Atlanti sche landen in Parijs bijeen, waar de chefs van de generale staven dan in middels ver genoeg gevorderd zijn om hun strategische plannen in te die nen. Volgens de berichten van de grote persbureaux is daarbij een van de kernvragen of de verdedigingslinie langs de Rijn of langs de Elbe zal worden ontworpen. In dat verband zijn van onnaspeurlijke bronnen ge ruchten opgedoken over een moge lijke herbewapening van Duitsland. Deze geruchten zijn zeer ernstig ge nomen, want zowel Schuman, John son, Bradley, Mayhew en nog andere ministers en militairen hebben ge meend in krasse bewoordingen deze geruchten te moeten loochenstraffen. Geen sprake van een nieuw Duits leger, was het algemene thema. Blijk baar moest groot alarm in de pubhe- de opinie snel voorkomen worden. De tegenspraken zijn afdoende en voor geen tweeërlei uitleg vatbaar. Niettemin blijft de kwestie van be lang, omdat er zeer zeker in de Ver. Staten bepaalde groepen zijn, die Duitsland wel zouden willen herbewa penen, dezelfde die ook Franco graag in 't Atlantisch Pact zien opgenomen. Minister Spaak heeft Maandag tij dens een rede te Londen niet ten on rechte geconstateerd, dat Duitsland weer begint op te komen. En hij vreesde, dat West-Europa op den duur weer door Duitsland gedomineerd zou worden, indien niet Engeland voor een krachtig tegenwicht zou zorgen. Natuurlijk is dit een vrees op lange termijn. Maar het geeft toch te den ken, dat alweer een discussie over de herbewapening van Duitsland aan de orde is, ook al overtreft het aantal besliste tegenstanders voorlopig ver dat der voorstanders, voor wie er blijkbaar ter wereld maar één gevaar lijke staat is: de Sowjet-Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3