NIEUWS UIT ZEELAND HACCOU N RECLAME AANBIEDING z SOUBURG'S KLEUTERSCHOOL DINSDAG GEOPEND TWEE VEILIGE WEGEN Nappa Heren- Handschoenen RIJWIELPADEN COMMISSIE GEINSTALLEERD WALCHEREN Heropening van de cokes- en stikstoffabrieken te Sluiskil PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 NOVEMBER 1949 Eén van de mooiste van ons land. Ingezonden m»rtert'lins> MENTHO-REX Verkoudheidszalf INADEMEN INWRIJVEN Bestrijdt de kou van buitenaf W - laqgs twee wegen. Mevrouw S. de Casembroot knipte het lint door. Drie turven hoog waren zvi. »«*aar op hun gezichten stond de ernst van het Ogenblik geschreven. Ineke Kloosterman in haar Zondagse jurk en Siemke van den -Berg met zyn mooiste scheiding' in hef haar hieven zo hoog als zjj konden, 't zgden lint, mevr. S. de Ciiscmbroót-baróiin, Van der Feitz, vatte in oranje lint gewlk. keld schaartje en een tel later waren symbolisch de poorten opengeworpen van een van de eerste geheel nieuw na de bevrijding gebouwde kleuter scholen in ons land en zéker een van do mooiste: de Beatrix-kleuterschool te Souburg. Het weinig aanzienlijke pand aan het Oranjeplein, dat de toegang vormt, verraadt niet, dat daarachter een ideale kleuterschool siaat met de omvang van een royale lagere schooi. Het gebouw draagt een semi-opeir- lüchtkarakter: in de lokalen, die alle op het Zuiden liggen, zijn geen ra men, maar openslaande deuren. In ieder lokaal ts ocxk een aanrechtje met een gootsteen en de borden zpn over de gehele lokaalzb'de aange bracht op kleutcrhoogte. evenals de deurknoppen. Mooie geschilderde plaatjes vervangen de nummers bij de kledinghaken. Verder treft men aan e«n zit-spreekkamer voor het hoofd met keukentje en in de tuin twee grote gemetselde zandbakken en een betonnen plasvQvertje voor pooijesbaden, alsmede een tegclpla- têau voor buitenspel als het gras te nat is. Op de speelweide, komen nog. klimrekken en ander materiaal en omdat kinderen nu eenmaal graag' dieren varzorgen wellicht ook nog 'n paar kippen- en geitenhokken. HET GING OM HET KIND In hei pand aan het Oranieplein is het speellokaal ondergebracht en daar heette de voorzitster van het schoolbestuur, mevrouw M. P. Ste- wae gezongen, hield mevr. De Ca sembroot een korte toespraak, waar in zij de school een gelukkige toe komst toewenste. Hierna knipte zij het lint door. Een door Rebecca Stemerding (het hblo burgemeestersgozln leefde mee!) geschilderde plateau in <le hall zal blijven herinneren aan deze voor het schoolbestuur, de leerkrachten, 200 kleuters en.geheel Souburg zo vreug devolle dag. RHEUMATIEK Uw tergende winterkwanl legt het af tegen de wel dadige warmte van de pi stillende Thermogene. ^ERHöGÈNf merdingBeHderwellen, Dinsdagmid dag de genodigden welkom, na voor. gelezen te hebben Marcus 10: 13-16. Zij herinnerde er aan. dat de bouw van des chool voor het bestuur een grote stap vormde, omdat er een le. ning van 50.000 voor moest worden gesloten, maar men meende dit voor het, Souburgse kind te .moeten doen. Mevrouw Stemerding bracht dank aan het gemeentebestuur, dat garant bleef voor deze lening, de architect en alle anderen, die" medewerkten aan de totstandkoming. Zg zwaaide lof toe aan het Hoofd. mej. P. Wisse, die desti mulo rende kracht was sedert 1938. Als dank daarvoor bood zij mej: Wisse een enveloppe met inhoud aan. GELUKKIGE KLEUTERS De inspectrice van het kleuteron-, derwijs in Zeelancl,. roeji-H.. J, Glasz, liet overtuigend blijken met hoeveel vreugde zjj deze nieuwe school be groette. De Soubufèse kleuters zijn dan ook gelukkige klëütérs Burgemeester A. H. S. Stemer ding verklaarde, dat het gemeentebe stuur trots is op deze aanwinst en hij wenste het bestuur daarmede har telijk geluk, mede in zijn kwaliteit van inspecteur der Ver. v. Chr. on derwijs. Namens de ouders bood de heer J. Dingemanse elf wandplaten aan, waarna nog door enige andere personen het woord werd gevoerd. Mej. Wisse mocht enige bloemstukken toevoegen aan de bloemschat, die het bestuur reeds had ontvangen, ter. wijl 'n klein meisje haar. een zelfge maakte schilderij van de - school of freerde. Nadat net Hoofd nog iets over de' geschiedenis van de Beatrix- school had verteld en gezang 135:1 i riec/undèn mededeling), prima soepel leer, gevoerd, slechts 14.25 De beste kwaliteit, in pl. van 19.50 nu 17.75 ALLEEN DEZE WEEK St. Jacobsstr. 7, Vlissingen IEUWS in een O T E D O P 'Mél'ingang van 30 'Noveihber 1949 wordt de officiële koers van dc Ameri kaanse dollar afgeschaft. Van genoemde datum af zal deze valuta opnieuw door de beurs te Brussel vorder, genoteerd. Een boete van 1000 werd voor de Rotterdamse rechtbank geëist tegen 8. K. uit Woerden, die ervan verdacht werd in 1945 diverse formulieren van de^-Schade- enquêteeommisaie tot een tptaalbedrag van f 23-ObO- - T-* Ingeleverd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan een bezoek van Li Tsocng- Jen; waarnemend president der Chinese nationalistische regering.-aan de V.8, foutief te hebben ingevuld en Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indoneslëë zjjn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: gesneuveld 16 November 1949: korporaal G. Ver maas uit Arnhem. Koninklijk Ned. Ind. Leger: korp. inf. J. Wibalila uit Leeuwarden; Res. kapt. Inf. VSD P. Scheepers, afkom stig uit 's-Gravenhage. Mad, sld, 2e kl. Inf. Askan uit Indonesië. Jav. sld. le kl. Inf. Sipan, uit Indonesië. Sld. le kl. Inf. W. Paatb, uit Indone sië. Ernstig verkeersongeval bij Willemsdorp. EEN DODE EN TWEE ZWAARGEWONDEN Dinsdagmorgen omstreeks kwart over zeven js op de Rijksweg naar Moerdijk bij Wlllemsdorp een luxe auto "tegen een veewagen gebotst. De oorzaak was vermoedelijk het plotse ling optreden van nachtvorst, waar door de weg glad werd. In de luxe auto zat een Rotterdam se familie, die zich naar Zeeland wilde begeven. De heer M. van de H. uit Rotterdam liep een hoofdwond op. Zijn vrouw werd zwaar gewond, evenals een van zijn dochters. Een andere dochter, mevr. W. v. d. B.— v. d. H, werd op slag gedood. De wa gen werd bestuurd door een klein zoon van de heer van der H. De be stuurder bleef ongedeerd. De gewon den zijn naar het R. K. ziekenhuis in Dordrecht overgebracht. Traditie van het K.N.I.L wordt voortgezet. Doel van reis naar Indonesië door i Staatssecretaris van Oorlog. j Naar aanleiding van zgn vertrek J naar Indonesië heeft de staatssecre- taris van oorlog mr. W. H. Focke- j ma Andreae aan een verslaggever I van het A. N. P. het een en ander J verteld over het doel van deze reis. j De regering is van oordeel, zo zei hij, dat deze reis ertoe kan bij-1 dragen, dat door persoonlijk contact de zin van de afspraken, die tijdens de R. T. C. op militair gebied zijn gemaakt, beter tot zijn recht zal kom.en. Anderzijds bestaat er ook aan Indonesische zijde behoefte tot nader overleg'. De staatssecretaris is verder voornemens van gedachten te wisselen met de Nederlandsche militaire autoriteiten, die belast zijn met de uitvoering' van de regelingen ter R. T. C. getroffen, waarbij in 't bijzonder de kwestie van 't terugtrek ken en repatriëren der Nederlandse troepen naar Nederland de aandacht zal hebben. Verder staan besprekin gen op het programma omtrent dc overgang van K. N. I. L.-personee! naar de strijdkrachten van de R. I. S. en de overgang van Europees personeel van het K. N. I. L. naar Nederlandse land- en luchtstrijd krachten. Het ligt in de bedoeling hier te lande een legeronderdeel op te rich, ten, dat de traditie van het K. N. .1. L, in Nederland zal voortzetten. Mr. Fockema Andreae, gevraagd over de terugvoering van de K.L. uit Indo le naar Nederland, zelde. dat de ter mijn van 6 maanden om scheepvaart - technische redenen niet zal kunnen wor den bereikt. Gepoogd wordt echter de afvoer zoveel mogelijk te verhaasten. Nieuw middel tegen t.b.c. Prof. Gerhard Domagk, de beroem de Duitse medicus en Nobelprijs- vinnaar. en zijn assistent dr. Erich Caufmann verklaren een nieuw ge neesmiddel tegen tuberculose te hebben gevonden. Dr. Kaufmann zei dat sinds het vorige jaar honderden proeven zijn genomen, die alle een volkomen succes zijn gebleken. Het nieuwe middel wordt ge maakt in de Duitse Bayerfabrieken te Leverkusen onder de naam „TB 1/698 contiben." Het zal alleen aan ziekenhuizen worden verstrekt, daar bg het gebruik voortdurende medi sche observatie noodzakelijk is. Dr, Kaufmann deelde verder me de, dat het Amerikaanse „Shanley concern" met de Duitse autoritei ten onderhandelt over het vervaar- dlgingsrecht voor de Ver. Staten. Goederentrein op verkeerd spoor. Dinsdagmorgen nadat de personentrein uit Boxtel, die om 8.08 uur het station Tilburg binnenloopt de overweg aan de Heuvel gepasseerd was, gingen de bo men van deze spoorwegovergang open. Enige auto's en andere voertuigen waren reeds gepasseerd toen plotseling een goe derentrein kwam aanrazen uit de rich ting 's-Hertogënbosch. juist op het mo ment, dat een met paard bespannen wa gen zich op de spoorlijn bevond, waar over de goederentrein aankwam. Het paard werd in de flank gegrepen en werd over een afstand van ongeveer 50 meter meegesleurd en gedood. De voerman J. Jansen, wonende te Tilburg, bekwam geen letsel, doordat do wagen door het breken van het lerooen niet werd meege sleurd. De trein kwam eerst na 50 60 meter tot stilstand. De machinist, J. H. de L. uit Nijmegen moet. voordat hij de overweg passeerde door een onveilig sig naal zijn gereden. Het mag een geluk bij een ongeluk ge-noemd worden, dat de machinist tijdig de trein tot stilstand kon brengen, want de goederentrein raasde voort over hetzelfde spoor van dc per sonentrein uit Boxtel, die nog aan het op een paar honderd meter afstand gelegen station stond. FILMS De film vertelt historie. Zonder voorbehoud de beste film van de week is Met Scott naar de Zuid pool. (Alhambra, Vlissingen). waar wij enige weken geleden reeds vol lof over schreven. De Engelse regisseur Charles Frend en de titelrol-vertolker John Mills weten het grote avontuur van kapt. R. F. Scott en zijn onverschrokken mannen opnieuw voor ons te doen leven en dat op een wijze, alsof wij zelf aan de expe ditie deelnamen. De schoonheid van de fotografie wordt verhoogd door de zeer geslaagde kleuren. Een andere schokken de historische gebeurtenis wordt verteld in de op grootse wijze geënsceneerde Amerikaanse film Virginia City (Electro, Middelburg): een kolossale goudsmokkel in Virginia tegen het einde van de bur geroorlog. Natuurlijk is dit gegeven sterk geromantiseerd en is vopral de na druk geiegd op de spanning, maar dit maakt de film juist aantrekkelijk. Errol Flynn, Minan Hopkins, Randolph Scott en Humphrey BogfU't. geven sterk spel in de hoofdrollen. Wanneer men in de be zettingsjaren ..Kora Terry" is gaan zien en men weet de Hongaarse zangeres-dan seres-actrice Marika Rökk te appreciëren, zal men zijn hart kunnen ophalen aan Fregola (Luxor. Vlissingen), een Oosten rijkse film met een matig scenario en goede shows. Burgemeester Vogelaar nam afscheid van Baarland. Ruim 11 jaar heeft hij de gemeente naar beste weten gediend. Als derde en laatste gemeente, nam Baarland Dinsdagmiddag afscheid van burgemeester J. C. Vogelaar. Ook hier toerd in vele toespraken de scheidende magistraat dank gebracht voor de wijze waarop hij deze ge meente ruim 11 jaar heeft gediend en haar door de moeilijke oorlogsjaren heen heeft heengeloosi. In zijn afscheidsrede herinnerde burgemeester Vogelaar nog aan de spontane Ontvangst in 1938. Hij merkte op hoe ook hier verschillende wensen, als bijv. een verenigingsgebouw en een kleuterschool ohvervuld moesten blijven en dankte verder de raadsle den, de wethouders en het gemeente- personeel. met name hen, die hebben meegewerkt, om Baarland door de moeilijke bezettingsjaren heen te hel pen. De wnd. burgemeester, wethouder C. J. de Mol sprak vele woorden van dank, waarbij hij opmerkte dat bur gemeester Vogelaar een voorzitter was die metterdaad steeds boven de partij en stond. Hij herinnerde aan de be zettingsjaren met hun zware lasten, die de burgemeester er uiteindelijk toe dwongen onder te duiken en gaf met dankbaarheid een opsomming van het vele dat de scheidende vooral na de bevrijding voor Baarland heeft ge daan. Na ook mevrouw Vogelaar te hebben gedankt, bood weth. Mol na mens de raad een boekwerk aan. Als oudste raadslid, sprak dc heer H. de Vriend enige zeer sympathieke woor den, waarbij hij vooral ook de hou ding van de burgemeester bij de evacuatie prees. De secretaris, de heer L. Evertse vertolkte vervolgens op de van hem bekende geestige wijze de dank van het gemeentepersoneel. Bur gemeester Vogelaar heeft de titel van ..baas" over zijn personeel met ere 11ngezonden medetielinei rr/NG£^L Door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland- Mede op verzoek van de A.N.W.B. hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland bestoten, evenals in andere provinciën, voor Zeeland een Prov. Rijwielpaden-commissie in te stellen, welke commissie t.a.v. de aanleg van rijwielpaden in deze provincie stimu lerend zal kunnen werken en over de ze plannen haar advies zal kunnen uitbrengen. Teneinde een zo veelzijdig mogelijke beoordeling van deze plannen te waarborgen is deze commissie door Ged. Staten als volgt samengesteld: C. Philipse, lid van Ged. Staten, voorzitter, Mr. T. Lebret (Stichting ,Het Zeeuwsche Landschap"). E. Smit. (Prov. V.V.V.), J. Louwerse (Secreta ris Federatie van Rijwielpadenver. in Nederland), J. W. Schuurman (afde lingsconsul A.N.W.B.), J. Ph. Koene, (Ver. v. Ned. gemeenten), alsmede de hoofdlng.-dir. van de Prov. Waterstaat en de Directeur van de Prov. Plan- Ingezonden mededeling) Hoesten? DAMPO-BONBONS] N.V. De Zweminrichting te Middelburg wordt opgeheven. De N.V. De Zweminrichting te Mid delburg, die 70 jaar heeft bestaan, zal in verband met de gewijzigde omstan digheden opgeheven worden. Er is 'n buitengewone vergadering van aan deelhouders uitgeschreven tegen Vrij dag 16 December. Het bestaan van de N.V. is overbo dig geworden door de gemeentelijke exploitatie van een zwemschool en door het feit, dat een nieuw te stich ten zwembad in Middelburg eveneens door de gemeente of eventueel door een van gemeentewege in te stellen stichting zal worden beheerd. Marktberichten VEILING WALCHEREN. 29 Nov. Fruit. Appels: Goudreinet 22— 35; Jonathan 17—29; Golden Delicious 13 —21; Cox Orange Pippin 17—33. Peren: St. Remy 1015; Zw. Wijnpeer 18—21; Comtesse de Paris 9—12; Tomaten Groenten: Andijvie 9—29* Bloemkool I 24—61. id. II 9—21. id. HI 8—14; Rode kool 5.50—13; Sav. kool 6—26; Witte kool 4—10; Boere kool 5—15; Spruiten 12—66: Bospeen 6—25; Peen (kg) 5.50—9; Prei 23—55- Kroten (kg) 6—11; Boskroot 6—8; Veldsla 1—34; Witlof 28—57; Uien 4—17. alles per 100 kg, bos of stuks. VISMIJN VEERE. 229 Nov.: Export garnalen 1874 kg 117— 194- 'Schar 192 kg 17—28; Bot 122 kg 32— 39;'Wijting 152 kg 7—11; Tarbot 2 kg 58; Ongesorteerd 9 kg 29. alles per kg. dienst, ir, H. D. J, Swaters en ir. M. dc Vink. De Commissaris der Koningin in de prov. Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, die deze commissie Dins dagmorgen installeerde, verklaarde in zijn rede, dat, hoewel een goed rij- wielpadennet voor Zeeland niet die betekenis heeft als b.v. voor Gelder land en Overijssel, hier toch ook voor Zeeland tweëerlei belang ligt. Allereerst is uit touristisch en re creatief oogpunt de aanleg en 'n goed onderhoud van rijwielpaden in de duingebieden van West-Schouwen, Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren van groot belang, terwijl de spreker daarnaast ook dacht aan rij wielpaden in de provincie als ver keersverbinding voor de bevolking. RIJKSPLAN Ook de mogelijkheid van aanleg van rijwielpaden langs dijken welke niet verhard zijn, b.v. in de Zak van Zuid-Beveland, zou wellicht kunnen worden overwogen. Tenslotte wees de Commissaris der Koningin er op, dat een Rijksrijwiel- padenplan in den Haag in de maak is en dat het de bedoeling is, dat het rijioielpadennet hierop in de toekomst zal aansluiten. Voor het tourisme, als verbinding voor plaatselijk verkeer voor de be volking en voor het publiek, dat niet over auto of motor beschikt, achtte de heer de Casembroot een provinciaal rijwielpadennet van groot belang. In het dankwoord, dat de voorzitter der commissie, de heer C. Philipse, vervolgens tot de Commissaris der Koningin richtte, wees deze er nog op, c'at de financiële kant voor de com missie ook van dc grootste betekenis zal blijken. Hij vertrouwde op de me dewerking van de diverse instanties, in het bijzonder van de D.U.W., welke steun in het verleden de aanleg van rijwielpaden al zo dikwijls heeft mo gelijk gemaakt. De commissie hield vervolgens haar eerste vergadering. gedagen. Ook namens het personeel werd hem enkele boeken aangeboden. Na de officiële raadsvergadering volgden nog talrijke toespraken, Klankbeeld over Zeeuwsch-Vlaanderen. De V.A.R.A. heeft Dinsdagavond 'n klankbeeld uitgezonden over Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierin werd op levendige wijze aan de luisteraars een indruk gegeven van de stand van za ken in dit deel van ons land, waarbij ook grote aandacht werd geschonken aan de typische moeilijkheden van de Zeeuws-Vlamingen. Een groot aantal inwoners werd zelf aan het woord- ge laten. Installatie gemeente-secretaris 's Heer Arendskerke. In de Maandag gehouden raads vergadering te 's Heer Arendskerke werd als gemeentesecretaris geïnstal leerd de h<«er G. M. de Schipper als opvolger van de heer B. Burger, die benoemd werd tot gemeentesecretaris van Got-s. In dezelfde vergadering nam dc heer Burger afscheid. Voorts besloot de raad tot de bouw van een een-klassige school, welke als lagere landbouwschool voor de C.B.T.B. zal dienst doen. Men hoopt het nieuwe gebouw 1 Apx-il a.s. in ge bruik te nemen. Tenslotte werd ook besloten tot do bouw van een nieuwe lagere school te Nieuwdorp. De huidige noodschool zal dan ver enigingsgebouw worden. Burgemeester Scholder's afscheid van Serooskerke. Dinsdagmiddag nam burgemeester W. H. Scholder in een raadsvergade ring afscheid van Serooskerke (S.) Ook mevrouw Scholder was op deze bijeenkomst aanwezig. Voor de aan vang van de vergadering bood een onderwijzeres van dc O. L. School mevrouw Scholder bloemen aan. Burgemeester Scholder, die 17 jaar de eerste burger van deze gemeente is geweest, memoreerde in zijn af scheidstoespraak enkele belangrijke gebeurtenissen uit zijn afgelopen ambtsperiode en dankte, mede namens zijn vrouw, de wethouders, oud-wet houders, gemeentesecretaris, en ge meente-ontvanger, raadsleden en ove rig gemeentepersoneel voor de pretti ge samenwerking en de ondervonden vriendschap. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat men eensgezind samen zou werken aan de opbouw van deze gemeente. De gemeentezaken zullen steeds zijn belangstelling blijven heb ben. Vervolgens richtte wethouder J. Klompe zich tot de scheidende burge meester en bood hem namens raadsl ieden en gemeentepersoneel een wan delstok aan. Ook werd het woord nog gevoerd door de gemeentesecretaris, de heer G. A. Haringman. Aan het slot van de vergadering hing burge meester Scholder loco-burgemeester Klompe de ambtsketen om. Na afloop werd nog gesproken door de heren P. Goeman, oud-wethouder en K. A. Stoel, hoofd der O. L. school. Het C.O.A.K.-jublIeum. BEZICHTIGING VAN DE KAZERNE DOOR DE BURGERIJ. Morgen zal, zoals gemeld, een mars door Middelburg worden gemaakt door dc leerlingen van de C.O.A.K., voorafge gaan door het muziekcorph van het Regi ment Stoottroepen. Hierbij zal de vol gende route worden gevolgd: Zuidsingel. Bree. Wagenaarstraat, Hofplein. L. Noord straat, Markt. Pottenmarkt, Plein 1940, Gortstraat. Varkensmarkt. Hoogstraat, Kaden, Nieuwstraat. Korte Delft. Dam. Molstraat, Koepoortstraat. Molenwater. Op 10 December zal de commandant van de eerste C.O.A.K,, majoor J. Potte- boom, dc burgerij van Middelburg gaarne in de gelegenheid stellen de nieuwe ka zerne te bezichtigen. Dc lijden zijn 14.30 16.30 uur. Men dienc gebruik te maken van de ingang Noordstraat. De vlag op Polderhuis te Middelburg. Dinsdag wapperde de driekleur bo ven het in aanbouw zijnde Polderhuis ten behoeve van de Polder Walcheren te Middelburg. De bouwwerkzaamhe den zijn namelijk zo ver gevorderd, dat de eerste dakspanten geplaatst Aanbesteding B-L O.-school te Middelburg. Door het architectenbureau Irs, A. Rot huizen en P. J. 't Hooft b.i. werd namens zijn principaal, de Vereniging tot Stich ting en instandhouding van Chr. scholen voor zwakzinnige kinderen op Walcheren, in het openbaar aanbesteed de bouw van de B.L.O.-school op 1 Zand te Middel burg. De navolgende inschrijvingen kwamen binnen: J. M. Cevaal, Ritthem, f 87.430.—; A. C. Haeck. Souburg, f 94.342,—. S. A. Verslujjs. Middelburg, f 95.408,—; Fa. J. v. Wielingen. Alphen aan de Rijn, f 95.946.— J. Gescliiere, Middelburg, f 96.485.Fa. A. Poelman en Zn., Rit them. f 96.995.—; N.V. v. Werven, Tilburg, f 97,500.— D. v. d. Poel, Oudelandc, f 100.000—; E. G. Lindënbergh, Vlissin gen. f 102,500.—; Heykamp II. Middelburg, l 103.100—; E. J. F. Torremans, Tilburg, f 103.345 W. F. Christiaanse, Vlissin gen. f 104,266.—; Fa. Kroeskamp en Hof stede, Eemnes, f 105.000.J. A. Litser, Vlissingen. f 105.300,—; J. Verhage, Mid delburg, f 105,945.—; C. v. d. Klippe, Vlissingen, f 109,400.—; Fa. D. ip 't Veld, Dordrecht, f 110.000.—; N.V, Duraco, Den Haag, f 127,900.—. KAPPIE. ingang van heden zijn in dc ïal der P.Z.C. te Vlissingen, Met tijdinghal de foto-etalage van ons bureau te Goes (Lange Vorststraat) en de eta lages van de fa. Henning te Middel burg foto's geëxposeerd van de Kap- pie-opvoeringen, die in deze plaatsen worden gegeven. Dat zij de belangstelling van do jougd zullen trekken (en ook van ve le ouderen!) staat wel vast. Vlissingen DE ROUTE VAN SINTERKLAAS. Dc route, die Sinterklaas vandaag bij gunstig weer door Vlissingen zal nemen, is als volgt: Vertrek Concertgebouw, om kwart Op 1 Januari 1950. Naar wij vernemen, staat het thans vast dat de Cokesfabrielc te Sluiskil en de Stikstof fabriek van de Azote, op 1 Jan. 1950 de pro ductie zullen hervatten. De beide fabrieken kwamen reeds op 10 Mej 1940 stil te liggen, toen de Duitsers Sluiskil bombardeerden. Nadien kreeg de Cokesfabriek een Duitse Verwalter, die de machines, enz., wegsleepte naar Duitsland. Sedert Januari 1948 is aan het her stel gewerkt. Men stelde zich ten doel begin 1950 zover te zijn, dat de Cokes- fabriek op halve productie dus met een batterij ovens zou kunnen werken. Dan zou de Stikstoffabriek van de Azóte weer gas van de Cokes- fabriek kunnen krijgen en eveneens in productie komen. Vóór de oorlog verschaften de beide fabrieken een bestaan aan 1250 ar beiders. Zoveel kunnen er thans uiter aard nog niet direct aan de slag, maar de heropening van de beide fa brieken is toch van heel grote bete kenis voor de verruiming van dc werkgelegenheid. Er is twee jaar lang hard gewerkt om het zover te krijgen, en dat zijn twee moeilijke jaren geweest, want vooral bij het begin van het werk waren vele materialen nog uiterst schaars. Vandaar, dat men geruime tijd ge wacht heeft alvorens een bepaalde datum voor de hervatting van de pro ductie te noemen. Nu is dan die datum bekend en daaruit blijkt, dat er stipt vólgens het program is gewerkt. Ongetwijfeld zal de heropening van deze belangrijke fabrieken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met enthousias me worden begroet. 1 voor twaalf, voorts Walst raat (bezoek kantoor P.Z.C.)Badhuisstraat, Gla- cisstraat, Hobeinstraal, Kasteelstraat, Scheldestraat, Paul Krugerstraat, Bloe- menlaan, Joz. Israëllaan, Irlslaan, Vin cent van Goghlaan, Hogeweg, Ferdinand Bollnan, Anjelierenlaan. Rozengracht. Singel. Badhuisstraat. Coosje Busken- straat. Spuistraat, Bellamypark. Nieuwen - dijk. Concertgebouw. TWEEDE BOUWACTIE.AVOND WERD SUCCES. Dinsdagavond werd door de Bouw- actie van de Ned, Herv. Kerk te Vlis singen een tweede Gemeenteavond ge geven. Het vrolijke spel „Een Zomer zotheid", dat reeds eerder zo'n groot succes had, werd ook ditmaal vlot voor het voetlicht gebracht. Een dank baar publiek beloonde de speelsters cn spelers met een hartelijk applaus. Een in de pauze gehouden verloting bracht ruim 218 op. Na afloop dankte de secretaris van de Eouwac- tie, de heer W. van Soelen, de mede werkenden en overhandigden de re gisseurs de heren J. J. Labrujère en J. Woltei'ing, als blijk van waardering een „Bouwsteen in goud" en een „Bouwsteen in zilver". Middelburg INDISCH JEUGDCENTRUM. De afdeling Middelburg van het In disch Jeugdcentrum organiseerde Dins dagmorgen in de Schouwburg een drietaL filmvertoningen, die door vele leerlingen van de plaatselijke scholen werden be zocht. Een geluidsfilm van recente datum gaf interessante flitsen van het dagelijks leven in de diverse negara's, de volksty pen en de zeden en gewoonten. Nadien werd in een fraaie kleurenfilm getoond hoe op Madoera zout en op Billiton tin wordt gewonnen. Deze laatste rolprent werd door een deskundige toegelicht. DIEPTROMMEN VOOR DE C.O.A.K. De dieptrommen en bazuinen, die Don derdag door het gemeentebestuur cn de burgerij van Middelburg worden aange boden aan dc jubilerende C.O.A.K.. zijn thans te bezichtigen in de etalage van de muziekhandel „De goede harmonie" van de heer G. Wagenvoort aan de Lange Delft. PRIJZEN VOOR KONIJNENFOKKERS. Op de grote nationale jubileumtentoon stelling van konijen te Oud-Gastel wer den door leden van de vereniging „Nut en Sport" te Middelburg de volgende prijzen behaald: A. A. Clement met wit- Wener ram. jong Z.G. en met wit Wener voedster jong G; A. P. Dingemanse met Japanner voedster oud lfc G. G. en ere prijs: P. J. den Hollander met Havannf ram oud le G., met Havanna voedstef jong le G. G. met tweemaal ereprijs. Mevr. T. D. M. Leefl&ng-v. d. Vliet ie Terneuzen is benoemd tot onder wijzeres aan de Openbare Uloschool te Goes. VOETBAL KRUININGEN—1WALCHEREN 1—4. Voor de eerste klasse van de Z.V.B. was Walcheren Zondag de gast van Krui- ningen. De Vlissingers kwamen direct flink opzetten cn Strijers gaf Walcheren de leiding. Linksbuiten Tielemtm bracht de score op 0—2 en dezelfde speler ver grootte nog voor de rust dc voorsprong tot 03. In het begin van de tweede helft was de thuisclub iets sterker en zij wist de achterstand tot 13 terug te brengen. Walcheren kwam hierna weer opzetten en de voorwaartsen brachten een Krui- ningen-back zo in het nauw, dat deze de bal in eigen doel trapte (1—4). ^genda VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra: Met Scott naar dc Zuidpool. 7 en 9 uur; Luxor: Fregola. 6 uur. Donderdag: Voor bioscopen, zie Woens- dag' MIDDELBURG. Ueden Schuttershof: Tiroleravond Neö- Reisvereniging met de dansgroepen Edelweisz en Alpina, de Maoku Wie ner Sohrammeln en de zanger Franzl Bauer. 8 uur; Electro: „Virginia City". 7 en 9.15 uur. Vlorgen Electro: „Virginia City, 7 en 9.15 uur; Zaal Montaan; Oprlchtlngs- vergadering „Dieren ln nood", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2