Een dinertje van...400 kilometer Nieuws uit Zeeland Kap en de Maat op vaar de jeugd s Plouvier heeft DE warme pantoffels DE ZWARTE ORCHIDEE Op 'l Matje 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 Elke week steken 200 vliegtuigen de Atlantische Oceaan over Al weer is er een druk tourlstenseizoen achter de rug. Tienduizenden Amerikanen hebben in de zomer van 1949 Europa bezocht en een zeer groot deel hunner heeft de reis naar „the old country" gemaakt per vlieg, tuig. Er trokken in de zomermaanden elke week ruim tweehonderd vliegtuigen van Amerika naar Enropa en In omgekeerde richting, en zo is de route over 't Noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan „Burger, luchtbrug Nummer 1" geworden, oftewel de belangrijkste luchtroute van de wereld. land) nadat de toren van Shannon hiervan is verwittigd. De grote viermotorige machines hebben een paar zenders-ontvangers van verschillende sterkte aan boord. Vallen de sterktste zenders uit dan worden de zwakkere gebruikt en on derhoudt men contact met de „weer- schepen". die op geregelde afstanden van elkaar in de Oceaan zyn gesta- tionneerd, of met andere vaartuigen. Deze geven de berichten dan weer door naar het vasteland, zodat het radiocontact met de machine, direct of indirect, nooit wordt verbroken. Als het verkeerstoestel moet lan den dan gebeurt dit, als het weer niet meewerkt, „op instrumenten", dan komt er radar bij te pas. De radar deskundigen op de grond hebben de machine al „op het scherm" als zij nog 45 kilometer verwijderd is. Via de radio krijgt de gezagvoerder zijn aanwijzingen, die hij blindelings moet opvolgen. Snelheid, koers en hoogte worden hem precies opgegeven. Hij wordt „naar beneden gepraat". De stem-uitJiet-niets vertelt de pi loot, wat hij moet doen. Totdat deze de startbaan onder zich ziet liggen en dus weet zyn wielen heeft hij al laten zakken dat hij kan landen. LANGS EEN OMMETJE In de regel vliegen de transatlan tische vliegtuigen nooit recht op hun doel af, maar zy maken, via omwe gen, gebruik van de beste weersom- Het reizen per vliegtuig wordt hoe langer hoe gerieflijker, wie wel eens een „Vliegende Hollander" van de. K.L.M. van binnen heeft gezien, zal dat beamen. Enige maanden geleden kwamen bovendien de Boeing „Stra- tocruisers" in gebruik. American Overseas Airlines, die er acht heeft besteld die nog voor het einde van 1949 afgeleverd zullen zijn, vliegt er mee tussen Amerika en Noordwest Europa (in Januari 1950 ook naar Amsterdam). Pan American Airways heeft eveneens een aantal Stratocrui- sers in gebruik en deze reuzenmachi- nes zijn ook besteld door de B.O.A.G het Britse overzeese staats-lucht- vaartbedrijf. De „dubbeldekkers" leggen de af stand Londen-New York zonder tus senlandingen af in 'n uur of twaalf en terug in de regel nog veel vlugger, hetgeen in verband staat met de gunstige windn op de ..eastbound route". VELEN IN TOUW Zou de luchtreiziger in zijn oomfor- tabele zetel of bed, hoog boven de Oceaan vliegend, wel beseffen, hoe- veel werk er verzet moet worden, en hoeveel mensen er direct en in direct nodig zijn om zijn machine de lucht in te krygen en vliegend te houden? Hg zal vermoedelijk zeer verbaasd opkyken als hij hoort, dat het ant woord op deze vraag luidt: omstreeks honderd mensen. De bemanning telt acht -a tien kop pen. Tegen de 25 mensen zijn belast met het regelmatig nakijken en even tueel herstellen van de vliegtuigen vóór het vertrek en tijdens de tussen landingen. Per machine zijn er onge veer twintig personen voor allerhande werk op het veld en in hangars. Dan zijn er nog de leden van de metereo- logische diensten en van de passa giers. en bagagediensten. En vervol gens de bedienden op de kantoren, de mensen van de verkoopafdelingen en de publiciteit. Terwijl mynheer Jansen of mr. Johnson in zijn Stratocruiser of Con stellation eet, slaapt of leest, is de bemanning van zyn toestel voortdu rend in touw. hoewel de enigen, die hij aan het werk ziet, de stewardes sen of stewards zijn. De piloten doen het vliegwerk, de radiotelegrafisten onderhouden het contact met de sta tions op de vastelanden of met sche pen op zee. ALTIJD RADIO.CONTACT Het Transatlantische verkeerstoe stel is nooit zonder radiocontact. Op de eerste helft van de reis naar Ame rika staat men in verbinding met Shannon op Ierland en komt men op de helft van de tocht dan wordt over geschakeld op Gander (Newfound- standigheden. Men vliegt om ongun stige gebieden heen, hetgeen veiliger is en bovendien vaak tijd bespaart. Vóór het vertrek weet de piloot al wat voor weer htj onderweg gaat ont meten en, eveneens vóór 't vertrek, heeft hij met behulp van allerlei ge gevens zijn reisroute opgemaakt. Die gegevens bereiken hem uit al le mogelijke delen van de wereld en dat hy onderweg voor verrassingen komt te „staan" is vrijwel uitgeslo ten. Er is altijd genoeg benzine aan boord om een paar uur extra te vlie gen. 't Zou bijvoorbeeld kunnen voor komen, dat men niet op Idlewild (New York) kan landen om de een of andere reden. De machine kan dan rustig nog een uur of twee bly- ven rondkruisen totdat alles op de grond in gereedheid is, of eenvoudig doorvliegen naar een vliegveld in de buurt. ETEN Het eten aan boord interesseert iedere reiziger. Het is altijd goed en wordt bijzonder handig opgediend. Men krijgt een heel diner of lunch compleet op een serveerblad. In de keuken van de Stratocruisers, die zich achter in de staart bevindt, op het bovendek, wordt „echt" gekookt en niet slechts ontdooid en opge warmd. want de de installatie is vol ledig. Ér kan naar hartelust worden gekookt en gebraden. Men eet dus goed aan boord en krijgt ruimschoots genoeg, maar heeft iemand er wel eens over nage dacht hoe lang men wel eet, liever gezegd, hoe „ver"? Er was eens een Amerikaanse stewardess die dit na ging toen een Nederlandse journalist haar een desbetreffende vraag had gesteld, en hier is haar antwoord: Als de soep of het voorgerecht op is, dan is men een kilometer of vyf- tig verder. En weer een 200 a 250 kilometer verder ais de hoofdschotel is verorberd. Nagerecht en koffie „duren" natuurlijk korter. De schat ting was respectievelijk zestig en vijftig kilometer. Zo verslaapt, vereet of verleest de moderne luchtreiziger, omringd door luxe en vertroeteld als ware hij e©n minister of kunstenaar van wereld naam, zijn afstanden. Hjj behoeft nergens voor te zorgen. Na het eten of voor het slapen gaan, kan hij, als hij de tocht per stratocruisser maakt, een borrel gaan halen in de bar be neden. Nee, hij is geen pionier meer zoals een jaar of twintig, vijf en twintig ge leden, maar een luxe-reiziger, die weet dat alles in orde is en die alles heeft wat zijn hart begeert. (Ingezonden mededeling). RHEUMIN^^ 20 TABL. 35 CTS AANBESTEDING POLDER WALCHEREN. In het P.Z.E.M.-gebouw te Middelburg werd Donderdag aanbesteed namens de Polder Walcheren bestek 97, het delven van de Kleverkerkse sprink en het ma ken van twee duikers in de Kleverkerk se watergang met bijbehorende werken in de Zuidwatering van de Polder Wal cheren (in twee percelen A en B). Er werd als volgt ingeschreven: J. D. Janse, Colljnsplaat. A f 5200, B f 4940» G. J. Eland en G. Volker. Vlissingen, A f 6800, B f 1500; Gebr. Geldof, Seroosker- ke. A f 7935. B 'f 2058; K. W. Dekker. Vee- re, A f 10,580, B f 3250; Ned. Bazalt Mij., Zaandam. A f 13.580, B f 3400. „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" vergaderde. PREMIE. VERZEKERING VERHOOGD In de algemene vergadering van de vereniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" te Middelburg, werden al le bestuursvoorstellen, waaraan wij in onze vorige editie reeds uitvoerig aandacht schonken, na enige discus sie aanvaard. Dit geschiedde nadat wel was komen vast te staan, dat on verhoopt verdere noodzakelijke pre mieverhogingen naar de mening der vergadering mede moeten gaan druk ken op de kinderen beneden 16 jaar. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer J. L. Dregmans, het overlijden van de heer P. Wisse, bestuurslid van de afdeling St. Lau rens en wenste dr. Bloos, die nog niet aanwezig kan zijn. een volledig her stel van gezondheid toe. Het jaarverslag 1948 werd zonder verdere bespreking goedgekeurd. De financiële Commissie bracht bij monde van de heer J. Langebeke, burge meester van Arnemuiden, verslag uit en sloot zich aan bij het accountants rapport. waarin o.a. verklaard wordt, dat de administratie uitstekend werd verzorgd. De rekening werd vastge steld en aan de secr.-penningmeester, de heer L. Onderdijk. werd décharge verleend. Hem en de administrateur werd dank gezegd voor hun werk. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren H. J. v. Geuns en A. Koets, werden herkozen. Als lid der fin. commissie werd in plaats van de heer J. Langebeke. die niet herkies baar was, aangewezen de heer K. A. Hamelinck, St. Laurens. Middelburg GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende voorwerpen als gevonden zyn gedeponeerd en Zaterdagavond tus sen 19 en 20 uur terug te verkrijgen zyn. Verschillende huissleutels, enkele wan. INVITATIE De dame van de closetrollen had de techniek van de eed niet onder de knie. Zij begon met het verheffen •van de linkerhand, maar dat geldt niet en dies onderwees de politie rechter haar* met enkele deskundige kneepjes. In het figuurlijke gespro ken, zoals de ordentelijke lezer airede bevroed zal hebben. Weliswaar hief zij daarna haar rechterhand ten he mel. maar daar zat nog een hand schoen aan en aangezien het recht de naakte waarheid en de blote feiten op tafel wil zien, moest die hand ont kleed worden. En om het toen maar ineens royaal te doen, stak het vrouwtje alle vijf de vingers in wijd- se spreiding omhoog. Tenslotte kwam het natuurlijk in orde, want de poli tierechter is een wijs en geduldig man en de zaak kon een aanvang npmen. De kruisweg van de inwoning. Twee vrouwen in één keuken en de ene had het gasstel verschoven, het geen een casus belli van formaat moet worden geheten. Nou was die ver schuiving natuurlijk het laatste rukje geweest, dat de hele gletscher van op gekropte verwijten deed loskomen en de man van de ene, die lekker zijn krantje zat te lezen in het aangren zende optrekje, dacht een ogenblik, dat de wereld krijsend verging. Edoch, toen hij de bevende schreden richtte ter plaatse waar zijn rooie kool stond gaar te stomen, vielen hem de schel len van de ogen. De Juffrouw van de zondaarsbank verklaarde, dat de man haar had vastgegrepen „en hij hep maar met ze vingers van me af te blijve", maar de betichte bestreed zulks. Ter con trarie: de juffrouw had hem in haar kippendrift twee meppen op de sche del gegeven. En daarna waren ze met z'n allen aan het gooien gegaan met de voor handen zijnde closetrollen. Of deze materiaalkeuze een Froudiaanse strek king had, bleef in het duister. In ieder geval had de juffrouw ten slotte het echtpaar uitgenodigd een tijdje naar Medemblik te gaan Nu kan dat natuurlijk veroorzaakt zijn geworden door haar innig verlangen om eindelijk alleen te zijn. Het is an derzijds mogelijk, dat zij het echtpaar een korte vacantie gunde en slechts een tip had willen geven voor de be zichtiging van oud stedenschoon. Maar de rechter zocht het meer in de richting van het aldaar gevestigde gesticht voor zwakzinnigen. En dus werd het vijftien gulden of vijf dagen retraite. Si. Nicolaas-Actie van de P.Z.C. Hieronder volgen nog enige bijzonderheden over de Kappie- X voorstellingen van de Provinciale Zeeuwse Courant. VLISSINGEN I Reeds zijn voor zes voorstellingen kaarten uitgegeven. Voor de zesde voorstelling (op nader bekend te maken datum) is nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar, dat uitgereikt zal worden a.s. Dinsdagmiddag 5.306.00 uur. Jjc MAANDAGMIDDAG GEEN UITREIKING GOES Hs Door de winkeliers worden bonnen afgegeven tot en met 1 December. De bonnen kunnen voor toegangsbewijzen wor- J den ingewisseld ten kaiitore van de P.Z.C. te Goes, op: Zaterdag 26 November nam. 2-5 uur; Woensdag 30 November nam. 4-6 u.; Donderdag 1 December nam. 4-6 uur; Vrfldag 2 December nam. 4-6 uur. VOORSTELLINGENZaterdag 3 December, des namiddags 1 uur, 3 uur en 5 uur in de Prins van Oranje. J MIDDELBURG Door de winkeliers worden bonnen afgegeven van 25 No- vember tot en met 5 December. Deze bonnen kunnen voor ;jc toegangsbewijzen worden ingewisseld ten kantore van de P.Z.C. te Middelburg op Donderdag 1, Vrijdag 2 en Dinsdag X 6 December des nam. van 46 uur. VOORSTELLINGEN: Woensdag 7 December, des namid- dags 1 uur, 3 uur en 5 uur in het Schuttershof. ZIERIKZEE Zie aankondigingen in onze Schouwse editie van 22 en 29 November. f n Wg wijzen er nogmaal op, dat men de bonnen voor toe- gangsbewijzen in de winkels, waar het bekende gele biljet ophangt, moet vragen. v ten en handschoenen, sjaal, portemon- naie met inh., kinderbril. haarstrik, pad- vindersflult, zilveren ring. schuimspaan. Bij particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring gehou den: Glacé heren handschoen. Vulpen met koperen dop. Damespolshorloge, reeds in October 1.1. gevonden. Bruine damespolshorloge, portemonnaie ni. inhoud, wit wollen kinderwant, blauwe kindercape. snoer parels met zilveren slotje, blauwe alpinomuts. portemonnaie met inhoud, kinderwantjes en zakdoek, kinderportemonnaie, kindertas, zwarte want. stophorloge met fluit. 2 muntbil jetten. lederen handschoen (rechter), sleutel (loper), zilveren boerinneknopen, passer in étui, bruine alpinomuts, gewicht van 2 kg., gebreide want. bruine alpino muts. dameswanten. PERSONEELSAVOND. De personeelsvereniging van de Zeeuwse Confectiefabrieken organi seerde in Mercurius te Middelburg een propaganda-feestavond. Het ca baretgezelschap „Luma" uit Haar lem voerde op vlotte wijze de revue „Weg met de zorgen" op. Dit optre den werd zeer geapprecieerd, getui ge de vele byval van het publiek. Vooral de parodist-schetsleider, Jan Stavast had veel succes. Na afloop van deze revue werd een gezellig bal gehouden met muziek van Jan van Wijnen. JAARVERGADERING KON. NED. MIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE De Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Walcheren, hield dezer dagen in 't C.J.M.V.-gebouw te Middelburg haar jaarvergadering. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer P. Blaauw, werden de notu len goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken deelde het bestuur mee, dat er naar aanleiding van een uitnodi ging uit Gent, plannen bestaan, het volgend jaar aan de Gentse tentoon stelling deel te nemen. Ook zal er een cursus van algemene plantkunde worden gegeven. Bijzonder aardig was dat de secretaris, de heer G. Budde, zijn jaarverslag geheel op rijm had ge zet. Het jaarverslag van de heer D. Fillema, de penningmeester, werd evenals het vorige ongewijzigd goed gekeurd. De kascommissie zal ge vormd worden door de heren L. Koole C. de Boks en P. Riemens. Het tijde lijke bestuur werd in zijn geheel bij acclamatie herkozen. Na de pauze vertoonde de heer J. Popma uit Middelburg de talrijke aanwezigen prachtige kleurenfoto's. LEZING NATUURKUNDIG GEZELSCHAP. Voor het Natuurkundig- Gezelschap hield Dinsdag in het Schuttershof te Middelburg ir. J. B. Ie Poole uit Delft een lezing over .Electronenmicrosco- pie." Na een kort openingswoord van de voorzitter, dokter L. J. H. Bron- gers, gaf hij de talrijke aanwezigen een historisch overzicht van de groei van de z.g. „electronenmicroséoop" Spreker lichtte dit met verscheidene lichtbeelden toe. Toen men de grens van de vergrotingen bij de gewone microscoop, waar met lichtstralen gewerkt wordt, bereikt had, zocht men naar een nieuw soort micros coop. waarbij men van andere dan lichtstralen gebruik kon maken. Na veel onderzoeken vond men de „elec- tronenstralen" als bruikbaar voor 'n microscoop. Ook aan de vergrotingen van de „electronenmicroscoop" is echter nu een grens. Men kan met vergroten nog wel verder gaan, aldus spreker, maar men wil toch duidely- ke waarnemingen doen. Een groot nadeel is. dat de electronen slechts door heel dunne voorwerpen doordrin gen en dat ze alle leven doden, zo dat slechts dode objecten bestudeerd kunnen worden. Na de pauze vertelde ir. Ie Poole over de toepassingen van de „elec tronenmicroscoop." Veel nieuws heeft men er nog niet mee ontdekt. De „electronenmicroscoop" geeft soms een duidelijke bevestiging of een ontkenning van wat men reeds had gevonden. PADVINDSTERS EN KABOUTERS TOONDEN HAAR KUNNEN. „Hoort, zegt het voort" schalde 't Donderdagavond door een tot de laat ste plaats bezette Schuttershofzaal te Middelburg, waar de blauwe pad- vindstersvlag met de gele Franse lelie op het toneel was geplaatst en dat was het sein voor een feestpro gramma, dat beter dan brochures, lezingen of films een propaganda vormt voor de padvindery. Dit feest was georganiseerd door de Middel burgse „Gouden cirkelgroep" en het fehele programma werd uitgevoerd loor de padvindsters en kabouters van deze groep, die daarmee een werkelijk voortreffelijk figuur sloe gen. Hunrevue bezat vaart en af wisseling en alle onderdelen daar van schetsjes, zang, spelen, de monstraties waren afgestemd op het padvindersleven. Niet alleen de oudere meisjes, maar ook de klein tjes waren goed voorbereid en wis ten van hetgeen zij moesten brengen iets aardigs te maken. En passant dienen de originele aankondigingen van de nummers en de pauze ge noemd te worden; de plaatselijke ca baretverenigingen hadden daarvan nog iets kunnen leren. De prestaties van de meisjes werden beloond met een luid applaus van het publiek en met luide yells van de padvinders en padvindsters in de zaak Mssingen VLISSINGSE BESTUURDERS BOND. In de eerste cursusvergadering van dit seizoen voor het kader van de Vlissingse Bestuurdersbond, behandelde de ver- bondsbestuurder, de heer Ad. Vermeulen uit Amsterdam, de wet op de Publiek- rechteiyke Bedi-ytsorganisatie. De inleider schetste de voorgeschiede nis. die aan het indienen van het wets ontwerp voorafging. Hy behandelde de opbouw van de P.B.O. en wees hierby op de taak. die de vakbeweging straks by de uitvoering heeft. Na de pauze werden de door de cursisten gestelde vragen beantwoord, waarna de inleider nog gelegenheid vond. de houding van het N.V.V. ten opzichte van de devalua tie en loonpolitiek uiteen te zetten. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zyn bureau als gevonden zyn gedeponeerd: donker blauwe dameshandschoen; linker want; kindermutsje; herenrywiel; huissleutel. Inlichtingen zyn te verkrygen over de adressen van hen. die de volgende voor werpen hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben genomen: 1 paar wollen wanten; zakdoek; zwarte want; gryze baret; zilverbon; alpino muts; kinder wantje; hoofddoek; handbeschermers voor rijwiel; rode bal; glacé handschoen; duimstok; vulpotlood; padvindersrïem; cahier met aantekeningen. Westkapelle SLACHTTARIEVEN VASTGESTELD. Dezer dagen vergaderde de ge meenteraad van Westkapelle onder voorzitterschap van burgemeester mr. M. Tydeman. Afwezig was de heer H. Cijsouw. Enkele aanvragen om subsidie werden afgewezen, met uit zondering van het verzoek van het fonds tot bestrijding van kanker, waarvoor jaarlijks 10 beschikbaar werd gesteld. Een verzoek van de Wed. P. Cijsouw, een opening te mo gen maken in het plantsoen, terwille van de inrit in haar schuur werd uit voerig besproken. Het raadslid P. Lievense lichtte deze zaak als be langhebbende toe. Ook weth. K. Minderhoud wenste het verzoek in te willigen, waartoe besloten werd. Ver volgens werd de gemeente-begroting en begroting woningbedrijf voor het jaar 1950 vastgesteld. Tot leden van de commissie van toezicht op het sportterrein werden gekozen de he ren H. v. Rooyen en P. Lievense Jz. Daar het oud tarief voor het gebruik van het slachthuis niet voldoende is, werd het nieuw tarief als volgt vast gesteld: voor een volwassen paard f 7, een jong oaard 4, voor 'n rund 7. een vet kalf 2, een varken bo ven 80 kilo 3.50. daar beneden 2.50, nuchter kalf, schaap, bok of geit 1. Wordt het geslachte vee verder thuis bereid, dan wordt de prijs gehalveerd, met uitzondering van het laagste tarief. Wordt het vee geslacht ingebracht. dan zal 0.50 per dier berekend worden. De vroon- gelden 1949 werden als volgt vast gesteld: een paard -voor de volle wei- tijd 62.70, een rund volle weitijd 57.70, 1ste weitijd 34.62, 2e weitijd 23.08. In verband met de woning bouw, zal een kasgeldlening worden aangegaan van 200.000. Bij de rond vraag vroeg de heer P. Lievense naar het jachtrecht aan de kreek en wees op de slechte gedeelten van de weg Noordkerkpad-Noordstraat-Molenwal. De voorzitter antwoordde dat de ver nieuwing van de bestrating geregeld voortgang vindt. De heer W. Wester- beke vroeg een lantaarn te plaatsen bij de Wederopbouw Bartstraat, daar dit in het donker gevaarlijk is. De voorzitter zegde dit tóe en sloot daar op de vergadering. O.- en W.-Souburg COÖPERATIEVE VROUWENCLUB. Dezer dagen werd te Souburg in „Rehoboth", dat geheel met belangstel lenden was gevuld, een propaganda-avond van de coöp. Vrouwenclub Vlissingen Souburg gehouden. Mevr. Leïnse opende deze byeenkomst met een kort openingswoord waarin zij doel en streven van de coöperatieve be weging uiteen zette. De spreekster van deze avond was mevr. BlokMulder. De ze zette uiteen hoe met grote moeite in 1844 de eerste coöperatie in Engeland tot stand kwam. zy werd geboren uit de nood der tijden. Thans is dit kleine be gin tot één grote organisatie uitgegroeid en over de gehele wereld verspreid tot in IJsland toe. In de pauze werd een verloting gehou den ten bate van het Magaretha Meij- boomfonds dat zich ten doel stelt be hoeftige vrouwen een week gratis va cantie aan te bieden. Een zangkoor on der leiding van de heer Macheels en het cabaret van het Broederband-perso neel verleende medwerking. A.R.-KIESVERENIGING. Dezer dagen vergaderde te Sou burg de Anti Rev. Kiesver. „Luctor et Emergo" in de school met de Bijbel. De voorzitter, de heer M. A. v. d. Putte snrak een kort openings woord. Het voornaamste punt van de agenda was de candidaatstelling voor -de Provinciale Staten. Nadat de voor zitter het advies van het provinciaal comité had toegelicht, om met. één lijst in geheel Zeeland uit te komen, ging men over tot stemming. De can- didaten werden volgens het punten- stelsel en volgnummers op de lijst ge. plaatst. Zouielande De postzegelverkoop ten bate van het kind te Zoutelande heeft f 86.— opge bracht. (Ingezonden mededeling). FEUILLETON door ALLAN SWINTON 47 „Dank je. Bemoei je maar niet met mij. Laat me maar een tijdje alleen. Ik kom wel weer in orde". „Goed. Ik moet eens ernstig naden ken en ik ga een wandeling maken. Ik zal Manuel zeggen in de buurt te blij ven. Als je me nodig hebt, stuur hem dan naar mij toe. Hij zal weten, waar ik ben". „Dank je. Sam. Maak je alsjeblieft geen zorg'over mij. Er was een uur voorbij gegaan, toen Sam weer de brug over kwam. Hij vond haar bij het water. Haar ge zicht was bleek, haar ogen stonden hol en zij zag er verschrikt uit. Maar zij had schone slacks en een schoon sporthemd aangetrokken. Hij trachtte de juiste toon te vin den. „Hallo. Ik weet niet, hoe jij er over denkt, maar ik heb honger". „Ik zou niet kunnen eten, Sam". „Neem dan alleen maar koffie. Om mij een plezier te doen". „All right Sam". Tussen de gele bloemen, die als schoteltjes op het water lagen, liepen slanke kleine blauwe vogels op de bladeren van de waterlelies. Onder de bomen speelden de dikke Jivanté-kin- deren. Voor het huis, waar Don Artu- ro lag, werkten meisjes aan een rie ten lykwade, die de vorm had van 'n reusachtige fles. Het was bijna middag en de zon scheen aan een wolkenloze hemel. Toen Mary met de dampende kop koffie in de hand zat, vroeg Sam: „Zou je willen praten? Of liever niet?" „Laten we maar praten, alsjeblieft Sam". Sam bleef enige tijd zwijgend zit ten! Toen zei hij. „Wel, daar is dan die kwestie van Hulpé! Als hij schul dig is. wat kunnen we hem dan hier doen? Als hij het boek heeft, kun je er van op aan, dat hij er goed voor zorgen zal, om het te kunnen verko pen. Wij zijn maanden reizen verwij derd van iedere beschaving en we hebben de Indianen nodig. Als we ook maar iets beginnen, is het enige wat we bereiken dat we de hele expeditie 'ruïneren. En je weet, mijn werk is er ook nog. Het enige mogelijke naar mijn idee, is hem te laten denken, dat het hem gelukt is en gewoon door gaan, tot we weer terug zijn in de be woonde wereld. Aan de eerste politie post, die wij tegenkomen, doen wjj 't verhaal en zij zullen de gehele zaak doorzoeken. Als zij het boek niet vin den. is Hulpé onschuldig. Als ze dat wel doen, zal het hem veroordelen en jij hebt het boek". Het was niet, wat zij eigenlijk wilde. Haar grootvader was een seniele per soonlijkheid geweest en had deze we reld reeds verlaten. Zijn dood kon zij ten slotte met een zekere philosofie beschouwen. Maar die van Hugh was heel iets anders. Daarvoor brandde zij van verlangen, om iemand te zien lij den. Toch was er tegen Sam's logica niets in te brengen. Zij zei aarzelend: „Ik veronderstel, dat je gelijk hebt. Denk je, dat deze mensen ons zullen laten gaan?" „Ik denk het wel. Herinner jij je. niet, dat Hulpé zei, dat zij wensten, dat wij vertrokken. In ieder geval zal ik het met hen bespreken. Als de eni ge vertegenwoordigers behalve je grootvader van het blanke ras, die zij ooit gezien hebben, hebben wij een ze kere verantwoordelijkheid. We moe ten op een behoorlijke manier afscheid van hen nemen. Hugh heeft eens ge zegd, dat de primitieve volken zo iets appreciëren en ik zal eerst uitdenken wat ik zeggen wil en dat in Spaans omzetten. Ik zal het met Hulpé repe teren. zodat hij weet wat hij te ver wachten heeft en dan zal ik die hoofd man van hen laten komen voor een officieel gesprek. Ik zal wat uitwer ken Zij knikte. „Ik zou ook tot hen wil len spreken. Zij waren goede vrienden van Grootvader". „Natuurlijk. En Hij zweeg plotseling, want zij staar de verschrikt naar het terras, waar door de poort muildieren en vreemde mannen de plaza opkwamen. Eerst, voorafgegaan door een Indiaan, kwa men zeven beladen pakdieren. Een tweede Indiaan volgde hen. Dan kwam er een man in smerige witte kleren en een grote strooien sombrero op het hoofd, hetgeen, heel Zuid-Amerika door, het kenmerk is van de mesties. Daarachter kwam een achtste muil dier, geleid door een blanke, die zij herkenden. Toen hij een hand ter be groeting ophief, sprong Mary met een kreet van verrukking op en rende naar de brug. Sam volgde wat lang zamer en was zich bewust van zeer tegenstrijdige gevoelens. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4