Laatste „Rijksstoomwatermolen" verdwijnt uit Nederland JIMMY BROWN, sportheld no.1 Zeeuwse Almanak AANDACHT VOOR DE HAVENS VLISSINGEN EN BRESKENS DE DEGENS WORDEN GEKRUIST _r STEMMEN MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Reeds in 1787 had Nederland een stoomgemaal Maar het werd afgebroken, omdat „de koeien geen melk meer gaven, vanwege het geraas". (Van onze reizende redacteur). ARKEL, Nov. Delftse studenten in de waterbouwkunde hebben dezer dagen een erewacht gevormd b\j het afscheid van een monument: de merkwaardige Rijkswatermolen, staande op het Zederikkanaal van de Arkelse Dam in de Linge, die van 1826 tot 1946 de Zederikboezem op peil heeft weten te houden, maar nu gesloopt wordt om verder als museumstuk een nieuw bestaan te beginnen, dat wellicht nog langer dan 120 jaren zal duren. De taak van het gemaal is inmiddels overgenomen door een ander, dat aan de mond staat van het Steenenhoekse Kanaal bij Hardinxvekl. Het kan zyn, dat uw aardrijkskundige kennis te kort schiet by 't lezen van deze namen. Er staan immers zoveel gemalen in het uitgestrekte lage land tussen de grote rivieren alleen al aan genoemde dam drie op een rij dat men de w aterstaatkundige geschiedenis van dit gebied, die terug gaat tot de eerste graven van Culemborg en Buren en hun tijdgenoten, al heel goed moet kennen om precies de taak van deze ma chine te begrypen. Dat is ook niet het belangrijkste. was het tweede, dat van rijkswe ge werd gebouwd, het eerste pro duct van deze aard van de Ne. derlandse nijverheid. Het was nJ. gebouwd in de fabriek van Johan Cockerill te Seraing bij Luik. Dat het 120 jaar dienst heeft gedaan zonder te verslijten moge ver. klaard worden door het feit, dat het werkte met een druk van... driekwart atmosfeer. Hoofdzaak is, dat dit één der oudste stoomgemalen van ons land is, alleen dat te Hellevoetsluis is nog een paar jaar ouder. Maar er mag in dit verband wel aan herinerd wor den. dat het eerste stoomgemaal in ons land geenszins dateert uit de negentiende, maar uit de achttiende eeuw, en dat de man, die het liet bouwen (de staat hield zich toen nog verre van zulke nieuwerwetsighe- den) een kind van de zeventiende eeuw was. Weliswaar geen tijd-, maar toch wel een eeuwgenoot van Von del en Rembrandt! De eerste stoomwatermolenbouwer (om nu even de oude term aan te houden) was de Rotterdamse klok kenmaker Steven Hoogendijk, gebo ren in 1697 Toen deze zich op zijn 72ste jaar, dus in 1767, uit zijn zaak terugtrok, ging hij allerminst „stil" leven, neen hij richtte het Bataafsch Genootschap voor Proefondervinde lijke Wijsbegeerte op (dat nog be staat!) met de bedoeling om hier te lande belangstelling te wekken voor de zogenaamde vuurmachine van James Watt, waarvan hy een klein model liet maken, dat hij tijdens 'n reeks vair openbare voordrachten in werking toonde. Zijn (veelal jonge re) tijdgenoten echter vonden hem n oude dwaas en hechtten geen waar de aan dat zonderlinge speelgoed, waarmee zij de spot dreven. Maar Hoogendyk zette door en legde in 1784, toen hij dus een grijs aard van 87 jaar was, de lieve som van 25.000 gulden op tafel om te be wijzen. dat nij geen dwaas was. Hij liet voor dat bedrag een stoomge maal bouwen, dat tot taak zou heb ben, hét overtollige water van de boezem van de Bergpolder nabij Rot terdam uit te slaan op de Schie- Drie jaar later was het gereed en de 90-jarige pionier woonde op 17 September 1787 de in-gebruikneming bij. De machine deed haar plicht en hield vier jaar lang de polder droog. Toen werd het gemaal afgebroken, omdat „de koeien geen melk meer gaven vanwege het geraas". Die smaad is de oude man echter be spaard gebleven, want in 1788 was hrj gestorven. Er moesten meer dan 30 jaar van politieke woelingen voorbjj. gaan eer men de stoommachine opnieuw ging toepassen. Koning Willem I gaf er de stoot toe. Het gemaal aan de Arkelse dam nu TELEFOONTJE Ge zult het met me eens zijn, dat het aardigste detail van het bezoek, dat de Aalsmeer-bemanning Vrijdag aan Middelburg bracht, toch eigenlijk dat simpele telefoontje aan de familie Kik in Bruinisse is geweest. Daar hebben ze in Bruinisse een zoon, die al acht maanden in Nieuw Zeeland boert. Ver van 't oude Zeeland, dat te klein is en te weinig mogelijk heden biedt, ver van Schouwen, ver van Bruinisse en nog verder van het huis, dat de familie Kik bewoont. Nieuw Zeeland, dat ligt aan het ande re eind van de wereld. Het is een on bereikbaar oord maar hoe vaak zul len er gedachten over en weer vlie gen, uit het oude Zeeland naar Nieuw Zeeland, tussen Bruinisse en het ons onbekende dorp, waar de jonge Kik het boerenvak beoefentJaren zullen er zeker voorbijgaan, eer ze elk aar weer eens zien, de oude Kiks, daar in Bruinisse en de jonge, Austra lië voorbij En dan komt daar eensklaps een te lefoontje van een van onze koene K. L.M.-piloten en dat brengt de groeten van de zoon. Een brief is iets kostbaars. Ge kunt hem lezen en herlezen. Ge kunt trach ten de gedachten te lezen, die ieder woord omspeelden, toen het neerge schreven werd. Hij is tastbaar en blijft. En toch gaat er niets boven het gesproken woord, ook al is het dan niet direct. Hét moet wel zo geweest zijn, dat dit simpele telefoontje in het huis van de familie Kik weinig minder dan op schudding gebracht heeft en een plotseling weer dichtbij zijn van de zoon, die zo ver is. Het moet in Brui nisse voor velen het gesprek van de dag geweest zijn, een groot moment in het eenvormige leven van alledag. Het doet goed, dat de K.L.M.-ers de ze eenvoudige boodschap niet verge ten hebben. Je belooft zo licht iets en verzuimt de belofte in te lossen. Maar stel je voor, dat Bruinisse dit tele foontje niet gekregen had. Er zou een rijke dag minder ge weest zijn! Van de drie machines het ge maal heeft n.l. drie schepraden met elk een machine gaat er één naar de Cruquius-stichting, dat zich met de geschiedenis van het stoomwezen bezig houdt, één gaat er terug naar de fabriek van Cockerill en de der de wordt naar de V.S. verkocht, alle drie als museumstukken. (Nadruk verboden). Goed afgelopen. In Zwijndrecht is een auto. bestuurd door S. K. uit Rotterdam, door èen ran- geertrein gegrepen op de overweg van de rangeerlijn naar de Ver. Oliefabrieken. De auto werd een eind meegesluerd, maar de bestuurder kwam er zonder verwon dingen af. De wagen was zwaar bescha digd. Nederlands Iers handelsaccoord. Te Dublin is de Iers-Nederlandse handelsovereenkomst voor 1950 on dertekend. De regering verplicht zich de nodige invoervergunningen te verstrekken voor Ierse industriële producten tot een maximaal bedrag van 500.000 pond sterling (vorig be drag 300.000 pond). Nieuwe secretaris van H.M. de Koningin. De heer W. J. Baron van Heecke- ren van Molencaten is met ingang van 15 Januari benoemd tot particuliere secretaris van H. M. de Koningin. Hij was werkzaam bij de Unilever en Calvé-Delft. Na de spoorwegstaking was hij in Hattem plaatselijk commandant der Binnenlandse Strijdkrachten. Na de bevrijding was hij rentmeester van 't familiegoed Molecaten onder Olde- broek en Hattem. In Oct. 1947 werd baron v. Heeckeren aangesteld als secretaris vah het Nederlands Ge nootschap voor Internationale Zaken. Als zodanig is hij thans nog werk zaam. Sowjet-resolutle verworpen; de Amerikaanse aangenomen. De politieke commissie der V.N. heeft met 52 tegen 5 stemmen het Sowjet-voor- stel voor een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden verworpen. Met 53 tegen 5 stemmen bij één ont houding (Joego-Slavië) werd een Engels- Amerikaanse resolutie getiteld „essentiële voorwaarden voor de vrede" goedgekeurd. Hierin worden de leden verzocht door middel van internationale samenwerking pogingen te bevorderen om een hogere levensstandaard voor alle volkeren tot stand te brengen en te handhaven. De leden wordt verder verzocht internati onale geschillen met vreedzame middelen te regelen en accoord te gaan met in ternationale contróle op de atoomenergie om verbod van atoomwapenen effectief te maken. J' Middel tegen hoge telefoonnota's. De heer Rodd, president-di recteur van een Engelse maat schappij, heeft een middel ge vonden om hei onnodig oplo pen van de telefoonrekening tegen te gaan. De leden van de directie hebben naast hun toe stel een zandloper gekregen, die in drie minuten leeg loopt. Als een telefoongesprek be gonnen wordt, moet de zandlo per aangezet worden en zo mo gelijk moet het gesprek klaar zijn, eer het zand op de bodem is. „Het middel werkt prachtig", zei de administrateur tot een verslaggever. „Je kan het ding gewoon niet negeren, het hyp notiseert je op een bepaalde manier". H. M. de Koningin zal Maandag een aantal kunstschilders, die opdracht heb ben gekregen een schilderij van H. M. te vervaardigen voor de diverse provin ciale besturen, in audiëntie ontvangen. Kamerleden vinden de uitgetrokken posten te laag. Blijkens het voorlopig verslag van de behandeling der begroting Verkeer en Wa terstaat in de Tweede Kamer in de kwestie van de schutsluizen te Vlissingen en de haven van Breskens uitvoerig ter sprake gekomen. Bij de afdeling waterwegen werd ge vraagd of de regering de toestand van de Vissershaven te Vlissingen bevredigend acht. Hoewel voldaan over de uitvoering werken aan de buitenhaven te Bres kens vroegen deze leden of de gemeente Breskens nu nog kan vertrouwen op de komst van een binnenhaven op lange ter mijn. Zij wilden ook weten of de verbe teringen aan de buitenhaven nu afdoende zijn en of zij binnen afzienbare tijd nut tig effect zullen sorteren. HAVEN BRESKENS. Bij de artikelsgewijze behandeling kwam de haven van Breskens opnieuw ter spra ke. Er is een bedrag van f 500.000 uitge trokken voor de verbetering van deze ha ven. Na de bevrijding was aan het gemeen tebestuur van Breskens door de toenmali ge Minister toegezegd de aanleg van een door een schutsluis afgesloten binnenha ven. Ondanks deze toezegging wordt daar van wegens de kosten van 6 a 7 millioen gulden door de huidige Minister afgezien. Nu is echter de verbetering van de in zeer vervallen toestand verkerende ha ven dringend nodig. Door hier een post voor te stellen van f 500.000 (de gezamen lijke kosten bedragen f 3.000.000), zal het, wanneer dit het tempo voor het herstel wordt. 6 jaren duren voor de haven ge heel zal zijn hersteld. Daardoor zullen Breskens en West-Zeeuwsch-Vlaanderen in hun ontwikkeling worden belemmerd. Daarom dringen enige leden er bij de Minister op aan deze post op f 1,000.000 te brengen, dan duurt het nog 3 jaar voordat de haven zal zijn hersteld. SCHUTSLUIZEN VLISSINGEN. Enkele leden hadden er bezwaar tegen, dat niet precies blijkt hoeveel op de be groting is uitgetrokken voor de herbouw van de schutsluizen te Vlissingen. Het schijnt, dat er een afspraak gemaakt is om de sluizen te verbouwen, zodra de binnenhaven weer zo ongeveer in orde zou zijn. Dit is sedert de zomer nage noeg het geval en daarom is het zeer ge wenst, dat thans zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot de herbouw van de schutsluizen, omdat de Maatschappij de Schelde en andere bedrijven groot nadeel ondervinden van het nog niet herbouwd zijn van die schutsluizen. Gevraagd werd nu of, waar het millioen dat voor 1949 was uitgetrokken voor de herbouw van de schutsluizen, niet besteed is geworden, het nu de bedoeling is naast dat millioen van 1949 ook voor 1950 nog een millioen gulden uit te trekken, zo dat dus voor 1950 2 millioen beschikbaar Is. Kan er dan op gerekend worden, dat deze 2 millioen niet slechts op de begro ting worden uitgetrokken, zoals in 1949, maar ook werkelijk besteed zullen wor den? De besparing, die in uitstel gelegen is, is slechts schijnbaar en wordt stellig ver overtroffen door de directe en indirecte schade die continuatie van de huidige toestand heeft voor de betrokken openba re lichamen (de gemeente Vlisisngen) en de particuliere bedrijven. Deze schade en eveneens de schade aan de schutsluizen is zeker als oorlogsscha de te beschouwen en op deze grond zou reeds prioriteit van behandeling mogen worden gevraagd, VEER ANNA JACOBAPOLDER— ZIJPE. Enkele leden zouden gaarne weten hoelang de concessie van de R.T.M. voor het veer ZijpeAnna Jacobapolder nog loopt. LANDAANWINNING ENZ. Vele leden vroegen naar het oordeel van de Minister betreffende het tempo van de landaanwinning en zij dachten daarbij de Wadden- en de Zeeuwse eilanden. Hoe verloopt de inpoldering van de Braakman? Welke zijn de belemmeringen om de weg Middelburg—Vlissingen te verbete ren? VLIEGVELDEN. Kan de Minister de Kamer nader inlich ten nopens zijn denkbeelden omtrent de meest gewenste explotatievorm van de luchtvaartterreinen? Is het juist, dat een dergelijke exploitatie niet winstgevend kan zijn? Blijft de Regering van mening, dat de vliegvelden van Haamstede en op Walcheren van groot belang zijn voor het toch altijd nog geïsoleerde Zeeland? Acht millioen Franse werklieden zijn Vrijdag in staking gegaan om hun eis tot hogere lonen ingewilligd te krijgen. Een reiziger, die niet wist dat de staking was uitgebroken en per trein uit de Franse hoofdstad wilde vertrekken, kwam tot de conclusie, dat zulks niet mogelijk was. Het station lag verlaten. Her werkelijk loonpeil in Nederland. (Van onze economische medewerker). Krijgen de loontrekkers in ons land gezamenlijk een te groot deel van de maatschappelijke koek? Dit is de vraag die de gemoederen in werkge vers- en werknemerskringen begint bezig te houden. Het balletje is min of meer aan het rollen gebracht door de president van de Nederlandse Bank, die op 8 October jl. in een rede voor afgestudeerden als zijn me ning o.m. uitsprak, dat het werkelijke inkomen van de loontrekkenden verminderd kon (en moest) worden door een prijsstijging toe te laten. M.a.w. de stijging van de kosten van levensonderhoud (door de devalua tie b-v.) mag niet gepaard gaan met een stijging van de lonen: het ef. fect zou dan bereikt worden, dat ook het verbruik in Nederland ging dalen. Dr. Holtrop wees er bovendien op, dat de loontrekkenden na de oor log een groter deel van het natio- n«ue inkomen (d.i. het totaal van inkomens van alle Nederlanders: ar beiders. boeren, ondernemers, rente niers enz.) ontvangen dan voor de oorlog. Volgens do statistische cijfers ontvingen de loontrekkenden van 't totaal in: 1929:45 1947:55,9 1939:45,8 1948:56,1 1946:58,2 1949:56,5 (tax.) Reeds enkele weken vóór deze ge ruchtmakende lezing van de heer Holtrop had het Centraal Sociaal Werkgeversverbond zich trouwens ook al op dit onderwerp geworpen. In zijn orgaan „Mededelingen" van 15 September kwam het daarbij tot de conclusie, dat de lonen van de arbeiders sedert 1939 meer gestegen waren dan de kosten van levenson derhoud en wel in die zin. dat het werkelijke inkomenspeil voor een ar beidersgezin met 2 minderjarige kin deren (tot 16 jaar) van 1939 tot 1948 gestegen was met 9 en voor een gezin met 3 minderjarige kinde ren zelfs met 14,5 De conclusie van dit betoog ligt voor de hand: van een verslechtering van de levensstandaard der arbeiders is geen sprake, integendeel zelfs. En de vraag wordt door deze centrale van werkgevers dan ook gesteld of deze vooruitgang economisch wel verantwoord is. WEE KAATST Wie kaatst moet de bal verwach ten. Drs. Roemers, leider van het wetenschappelijke bureau van het N. V. V., heeft de bal opgevangen en gooit die thans, door een artikel in „Economische Statische Berichten" •van 16 November met kracht terug naar de werkgevers. Niet dat hij de gevonden cijfers aantast, doch de heer Roemers stelt vast, dat deze stijging betrekking heeft op de gemiddelde beloning van de Nederlandse loontrekker. Doch wat heeft men daaraan, als we naast elkaar hebben de geschoolden, ge- oefenden en ongeschoolden en bo vendien de arbeiders op het platte land, in de kleine en grote steden. Hij slaat ook aan het rekenen en komt dan o.m. tot het resultaat, dat in de grote steden het werkelijke loon (dit is dus niet het loon in geld, maar de hoeveelheid consumptiearti kelen enz., die men voor dit loon heeft kunnen kopen) eind 1948 voor een gezin zonder kinderen van een geschoolde arbeider 83 bedraagt van het loon in 1939. Voor een ge schoolde arbeider met een gezin van 3 kinderen was dit 95 Alleen de ongeschoolden zijn er beter van ge worden. Met een gezin van 3 kinde ren heeft deze ongeschoolde in de grote stad in 1948 een loon dat 107 van dat van 1939 bedraagt. Er hebben zich dan ook binnen de grote groep van arbeiders zeer belangrijke verschuivingen voorgedaan: de le vensstandaard van de slecht betaalde ongeschoolden kon in de afgelopen 10 jaar worden verbeterd doordat de werkelijke lonen van de andere groe pen van arbeiders niet omhoog gin gen en van sommige zelfs daalden. ARBEID EN TOTAAL IN- KOMEN. Tenslotte nog een enkel woord over de stijging van het aandeel van de „arbeid" in het totale inkomen. Dit is inderdaad in 10 jaren gestegen van ca. 46 tot ca. 56 Maar. zo merkt de heer Roemers hierbij op, vergeet daarbij niet dat het aantal loontrekkenden fdoor een daling van d.e werkloosheid) met 10 is toege nomen waardoor het totale loon van zelf moet toenemen, terwijl het ver mogen (door oorlogsvernietiging) juist gedaald is en ook de winsten daaruit. Die hele stijging van 46 op 56 is dus normaal en zij duidt derhalve niet op een onevenredige begunstiging van de arbeid, dank zij overheids-maatregelen. (Nadruk verboden). De toekomst van de Nederlandse vliegtuigindustrie. In antwoord op vragen van de heer Nederhorst (Arb.) hebben de ministers van verkeer en waterstaat van economi sche zaken en van financiën medegedeeld, dat het hun niet bekend is. dat aan per soneel. werkzaam bij de constructie-af deling van de Fokkerfabrieken, ontslagen zijn gegeven als gevolg van de inkrimping van deze afdeling. De regering heeft de mogelijkheden van de zelfontwikkelende Nederlandse vlieg tuigindustrie opnieuw doen onderzoeken. Een beslissing is nog niet genomen. Deze kan echter binnenkort worden tegemoet gezien. Aan de interne reorganisatie der Fok kerfabrieken nemen bovengenoemde mi nisters deel. Het regeringsstandpunt ten aanzien van een zelfscheppende Neder landse vliegtuigindustrie zal mede wor den bepaald door de aanvankelijke re sultaten van deze reorganisatie. Afschaffing paspoort yoor Benelux in overweging. Het Belgische Beneluxcomité verneemt, in tegenstelling tot in de Belgische pers verschenen berichten, dat de betrokken Nederlandse instanties op het ogenblik overwegen het paspoort in het inter-Be. neluxverkeer af te schaffen. Deze maat regel zou in het eerste kwartaal van 1950 haar beslag krijgen. Het Huis voor Sowjet-cultuur te Belgrado heeft zijn deuren gesloten „om redenen, die buiten de directie omgaan". 37. Meneer Brushbox had Jimmy gekocht als een tuk levend speelgoed voor zijn zoontje, maar toen le aap eenmaal in Engeland was aangekomen en hij dagelijks aanschouwde tot welke formidabele prestaties Jimmy met een doodgewone voetbal in staat was, kwam telkens weer dezelfde gedachte bij hem op. Wat zou deze aap een aanwinst zijn voor ons voetbalelftal en wat zou ik hem goed kun nen gebruiken als doelverdediger. 't Is werkelijk ongehoord wat die aap presteert. Het Wereldgebeuren Leer om leer In de Sowjet-Unie en de Volksde- mecratieën valt vooral het laatste jaar een toenemende onachtzaam heid voor de geijkte diplomatieke gebruiken en regels voor de behan deling van buitenlandse staatsbur gers te constateren. Arrestaties van functionarissen, die eigenlijk onder bescherming staan van een buiten landse regering, zijn aan de orde, waarbij de beschuldiging zonder veel variatie sabotage of spionnage is. Daarachter zit duidelijk de bedoe ling het aantal buitenlandse potten kijkers tot een minimum terug te brengen. Moskou heeft een belang rijk pressiemiddel in het visa-stelsel, dat de Sowjet-autoriteiten de moge lijkheid geeft elke ongewenste vreemdeling op een eenvoudige wijze buiten de grenzen te zetten of te houden. De Amerikaanse journalist, Joseph Newman, die na een korte va- cantie in het Westen niet meer naar zijn standplaats in Moskou kon te rugkeren, omdat de nodige stempels op zijn visum geweigerd werden, heeft een en ander verteld over de gebruikte methoden. Zelden krijgt de aanvrager een rechtstreekse weige ring. Hij hoort eenvoudig niets van zijn aanvraag en wordt bij nadere in formatie met een kluitje in het riet gestuurd. Terwijl Moskou zelf zijn buitenlandse vertegenwoordigingen zo groot mogelijk houdt en in sommige landen een staf heeft, die buiten elke proportie staat, wordt het aantal ver tegenwoordigers en journalisten bin nen de Sowjet-Unie zo klein mogelijk gehouden. Nu zijn er een paar incidenten voor gevallen, die stemmen hebben doen opgaan om aan de eenzijdigheid een eind te maken en door tegen-maatre gelen met gelijke munt terug te be talen. De arrestatie van de Ameri kaanse consul te Moekden heeft reeds minister Acheson gebracht tot een scherp protest, waarbij hij duidelijk maakte, dat van een erkenning van 'n nieuwe regering in China niets zou komen, zolang op die manier gespot werd met de diplomatieke immuni teit. Lord Vansittard, het Britse Hoger- huislid, heeft vorige week er bij de minister op aangedrongen maatrege len te nemen tegen het Londense bu reau van het Russische nieuwsagent schap Tass. Tegen dit bureau was een aanklacht wegens laster ingediend door de Tsjechische professor Kraina, een bestrijder van alles wat op dicta tuur en totalitarisme lijkt Om die re den werd hij in September 1943 ver oordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf. Tass vertelde daarop het nodige le lijks van hem, hetgeen aanleiding gaf tot de aanklacht. Tot in tweede in stantie echter werd de actie afgewe zen. Tass kwam namelijk met een verklaring van het Russische gezant schap. dat het een staatsinstelling is. Op die grond meenden de rechters, dat het exterritorialiteit bezit. Daar tegen is Lord Vansittard in het ge weer gekomen, want. zo luidde 2ü"n betoog, waar moet het heen, als Rus land in staat is elke instelling, die voor zijn belangen werkt, immuun te maken, door de verklaring dat het 'n staatsinstelling is? De Franse regering heeft zich door juridische bezwaren niet laten weer houden een passend antwoord te ge ven op een Poolse actie. Er zijn in Polen verscheidene Franse employé's gearresteerd op beschuldigingen, die niemand in Frankrijk geloofd. Daartoe aangespoord door de pers heeft het Franse departement onder het motto: lap om leer, een actie ingezet tegen de Polen in Frankrijk. Hoe jammer het ook is, dat de verhoudingen daar door verder bedorven worden, het is de enige manier om duidelijk te ma ken, dat ook de Oost-Europese landen de rechten van vreemde staatsonder- danen hebben te eerbiedigen. Het valt toe te juichen, dat de Franse regering het niet bij papieren protesten laat Europese Beweging laakt Ministerscommissi© Raad van Europa. Hot uitvoerend bureau van de Eu ropese beweging heeft te Parijs een verklaring gepubliceerd, waarin de ministerscommissie van de Raad van Europa verweten wordt, dat zij het werk van de Europese Assemblee hindert en voorgesteld wordt, dat de voorzitter van de Assemblee binnen kort een zitting zou bijeenroepen „om volledige uitleg van de minis terscommissie te verkrijgen", indien in de komende weken niets blijkt van een positieve actie om de aanbeve lingen, die de Assemblee te Straats burg heeft gedaan, ten uitvoer te brengen. UIT DE PERS DE PLAATS VAN DE COMMUNISTEN. De parlementaire redacteur van de .Nieuwe Rott. Courant" vindt in zijn overzicht van de Tweede Kamer een dui delijke formulering van de eigenaardige positie, die de communisten in het hui dige politieke leven in Nederland inne men: „Het is met die communisten vreemd gesteld. Zij spelen op hun manier het parlementair spel mee. Het woord spel is voor hen geenszins misplaatst. Construc tief werk kunnen zij niet doen in een niet-communistische samenleving. Sa menwerking met anderen is uitgesloten. Hun communisme is met geen andere stroming te combineren. Dat zouden zij ook niet willen. Maar zij bestaan nu een maal ook in deze Westerse wereld. En zij houden zich in het parlement bezig, als het ware een andere taal sprekende dan de anderen. Him revolutie laat zich niet in een parlement voorbereiden. En zo kunnen zij in het parlement niets tot stand brengen voor de massa, voor welke zij zeggen op te komen. Op de acute no den en problemen kunnen zij geen in vloed uitoefenen. Zij hebben er dan ook geen belang bij in een niet-communistisch bestel iets ten goede bij te dragen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3