N NIEUWS UIT ZEELAND JANSENIUS-LYCEUM TE HULST FEESTELIJK INGEWIJD BURGEMEESTER VOGELAAR NAM AFSCHEID VAN OUDELANDE SPORTCENTRUM VLISSINGEN Jl-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 Commissaris der Koningin en dr. de Boer van het ministerie O.K.W., voerden het woord. Regering wil H.B.S.-cursus met één jaar verlengen. „Het Provinciaal Bestuur is volko men doordrongen van de grote bete kenis van deze school voor de gehele streek. Daarom ben ik verheugd, dat de jeugd van Oost Zccuwsch Vlaan deren thans in eigen omgeving haar opleiding kan krijgen. Dat deze school zal mogen bijdragen tot de welvaart voor de streek en tot zegen van bevolking, dat is mijn wens", aldus sprak de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Zaterdagmiddag in de gym nastiekzaal van het Katholieke ly ceum te Hulst. Tevoren was de nieuwbouw van deze school ingewijd door Mgr. Jos Baeten, bisschop coadjutor van Bre da, in tegenwoordigheid van Mgr. Callewaert, bisschop van Gent, de le den van Ged. Staten, de heren A. Schout, O. Lockefeer en mr. dr. A. Mes, de vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, dr. Jos de Boer, in specteur van het middelbaar en gym nasiaal onderwijs, tal van geestelijken en vertegenwoordigers uit onderwijs kringen. benevens een groot aantal burgemeesters uit geheel O. Zeeuwsch Vlaanderen. Er was een feeststemming in Hulst, duidelijk merkbaar aan de talrijke vlaggen die van de huizen wapper den. Nadat 's morgens eerst een solemne le Hoogmis in de basiliek was gehou den en de leerlingen van het lyceum bloemen hadden gelegd op de graf steen van de ouders van de vroegere bisschop van Gent, Cornelis Jansenius, trokken autoriteiten, leraren en leer lingen, voorafgegaan door de muziek, in optocht naar het fraaie schoolge bouw. De voorzitter, burgemeester B. A. Th. M. Truffino, sprak een gloedvolle rede uit. De R.K. middelbare school vereniging viert, aldus spr., vandaag een luisterrijk feest, omdat met dit bouwwerk een monument is gereed gekomen, een sieraad voor Hulst, ge naamd naar Jansenius. Spr. dankte allen die steun hebben verleend, de regering, de provincie, waarbij spr. speciaal zijn grote waardering uitte aan het adres van de heer Schout en de gemeentebesturen, die beleid ble- ken om 125.— per leerling te wil len verstrekken. Burgemeester Truffino schetste uit. voerig het prachtige werk dat in de 16e eeuw door Mgr. Corn. Jansenius, geboren in Hulst, was tot stand ge bracht. Mgr. Baeten bracht vervolgens hul de aan hen die deze school hielpen tot stand brengen. Hij bracht de ge lukwensen over van de oude bisschop van Breda. Mgr. Hopmans, die nog geheel meeeleft met zyn geliefd land van Hulst. Regering overweegt maatregelen om ziekten te voorkomen. Volgens het A.N.P. zou de regering overwegen een preventiefonds in te stel len. Een desbetreffend wetsontwerp zal de Tweede Kamer spoedig bereiken. Doel zou zijn maatregelen te nemen en te be vorderen, welke zouden kunnen strekken tot voorkoming van ziekten en bevorde. ring van de gezondheid. De gelden zou den worden bijeengebracht door bijdra gen uit het verenigingsfonds van de Zie kenfondsraad. Het profilaxefonds zal ln dit preventiefonds opgaan. 31 gewonden bij trambotsing in Amsterdam. Door het weigeren van "de electrische ren is een motorwagen van tramlijn 5 is Zaterdag op 't kruispunt Wibautstraat- Ruyschstraat te Amsterdam in botsing gekomen met een bijwagen van lijn 3. 31 personen werden gewond, van wie drie ernstig. Het tramverkeer was ruim een uur gestagneerd. Duits meisje verdwenen. De 15-jarige Sonja Stahl werd enige tijd geleden door haar in Amsterdam wo nende moeder bij haar vader in Duits land weggehaald en illegaal over de grens gebracht. Sedert begin November wordt liet meisje nu vermist; het is echter niet bjj de vader in Duitsland. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat het kind het vertrek heeft voorbereid, zodat de kin derpolitie het niet uitgesloten acht. dat het ergens in ons land verblijf houdt. IEUWS m een O T E D O P De gouverneur van Nigeria heeft de staat van beleg ln deze Britse kolonie afgekondigd. De landelijke raad van het Verenigd Verzet heeft er bij de minister van jus titie op aangedrongen Wies Moens ten spoedigste aan België uit te leveren. Door draadbreuk was het electrisch treinverkeer tussen Amsterdam en Haar lem Zaterdag gedurende vier uur volle, dig gestagneerd. De raad van Bergen op Zoom heeft B. en W. een crediet verleend van f 27.030 voor de aanleg van een ren- en drafbaan op het terrein „Kijk in de Pot". In Rotterdam is de 74-jarige pakhuis knecht M. A. T., op de Goudse Singel door een tram overreden en gedood. Het troepentransporlschip „Volen- dam" heeft Lissabon aangedaan ora een soldaat, die blindedarmontsteking had ge kregen, aan de wal te brengen. Deze is ln een ziekenhuis te Lissabon opgeno men. Vervolgens onthulde Mgr. Collo- waert het borstbeeld van Cornelis Jansenius. Het is een fraai monument geworden, vervaardigd door de beeld houwer Alb. Meertens en aangeboden door de gemeente en de pastorie van het land van Hulst. Namens het college van curatoren sprak mr. v. jSon. dje mededeelde dat door het college een gebrandschilderd raam met het wapen van Jansenius zal worden aangeboden, welk raam geplaatst zal worden in de hal. REDE. DR. DE BOER. Namens de regering sprak dr. de Boer, die do hoop uitsprak dat de uitslagen van de volgende examens het vertrouwen zullen wettigen, dat de regering in deze school heeft ge steld. Spr. was toch wel iets teleur gesteld over de belangstelling voor het gymnasium en zag daarom de toe komst van de school met enige angst tegemoet. De ouders hebben nog steeds het idee, aldus spr.. dat 'n gymnasium alleen geschikt is voor de beter gesi tueerde. doch dat is zeker niet juist. Inderdaad bestaat nog het verschil in leertijd. nJ. gymnasium 6 jaar en H.B.S. 5 jaar, doch ook de regering acht dat niet juist en er wordt momenteel gewerkt om ook de H.B.S. 6-jarig te maken. Nadat de Commissaris der Konin gin gesproken had, sprak de rector, drs. J. Boezema, een slotwoord. Paardenmiddel. Zeven monniken van het klooster Bildhausen te Würz- burg in Beieren zijn in ernsti ge mate vergiftigd, doordat de kok bij vergissing een hoeveel heid van een geneesmiddel voor paarden door het eten had ge mengd. Dit geneesmiddel, een arsenicum-samenstelling, werd in de keuken bewaard. A.s. Kamerlid nam 100 franken mee naar België. POLITIERECHTER VOND DAT DIT NIET MOCHT. De letterkundige Bernard Verhoeven uit Arnhem, is thans in de vacature-prof. Gielen benoemd verklaard tot lid dei- Tweede Kamer voor de K,V.P. Inmiddels heeft de Arnhemse politie rechter het a.s. Kamerlid beboet met f 5 (subs. 2 dagen hechtenis) omdat hij bij het passeren van de Nederlands-Belgi sche grens ruim 100 niet aangegeven Bel gische franken bij zich bleek te hebben. De heer V. meende de Nederlandse staat niet te hebben benadeeld. Tientallen ma len heeft hij een dergelijk bedrag open en bloot in zijn portefeuille de grens overgebracht en nooit is daarop een a merking gemaakt De officier van justitie meende toch, dat de hand moet worden gehouden aan de wettelijke voorschrif ten. Het zijn juist de vele kleintjes, die één grote maken. Twee doden bij autobotsing. ln de nacht van Vrijdag op Zaterdag reed bij Zevenbergen een personen auto op een langs de Rijksweg stilstaande, met stenen geladen vrachtauto. Twee inzit tenden van de personen auto werden ge dood en de bestuurder werd zwaar ge wond. Hij was een „goed dirigent" van het „gemeentelijk orkest". In de drie en half jaar, dat burge meester J. C. Vogelaar de leiding over de gemeente Oudelande had, heeft hy zich in dit dorp veler vriendschap en hoogachting weten te verwerven. Dit kwam Zaterdagmiddag duidelijk tot uiting toen de burgemeester met zyn echtgenote in een buitengewone zit ting van degemeenteraad afscheid nam, in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Nieuwerkerk a. d. IJssel. Nadat de secretaris, de heer L. Evertse het benoemings- en ontslag besluit had voorgelezen, nam burge meester Vogelaar het woord. Hij zeide dat hij naar zijn gevoelen en mense lijk inzicht veel te kort geschoten was in zijn taak, doordat hij zijn aandacht over drie gemeenten moest verdelen, terwijl zijn werk voor Oudèlande ook bemoeilijkt werd door het feit, dat hij niet in deze gemeente woonachtig was. Een riolerings- en bestratings plan is in een vergevorderd stadium, de plannen voor een verenigingsge bouw en een lagere landbouwschool zijn in studie, het woningvraagstuk is nog niet geheel opgelost en enkele wijken wachten nog op electriciteits- voorziening. Gaarne had hij deze ver langens tijdens zijn ambtsperiode in vervulling zien gaan. Toch was hij dankbaar in Oudelande te hebben mo gen werken. Het waren goede jaren. Dankbaar was spr. jegens God die hem de kracht gaf om zijn taak te vervullen. Verder dankte hy raad. wethouders, gemeentesecretaris en overig gemeentepersoneel voor de on dervonden medewerking en vriend schap. Spr. bad allen Gods onmisbare zegen toe WOORDEN" VAN DANK. Nadat wethouder C. Douw als wnd. burgemeester de ambtsketen in ont vangst had genomen, sprak deze woor den van dank tot de scheidende, voor het geen deze in de drie en half jaar dat hij hier werkzaam was, heeft ge- presteerd. Het dorp heeft een mooier en schoner aanzien gekregen dan voorheen. Spr. betrok in zyn dank ook mevr. Vogelaar, die haar echtge noot steeds terzijde heeft gestaan. Spr. wenste beiden alle goeds in hun gemeente toe. Als wnd. burgemeester riep hij de medewerking van de raad i. De heer A. W. Buteijn vertolkte de dank van de raadsleden, waarna de secretaris, de heer Evertse namens 't gemeentepersoneel woorden van ach ting en waardering jegens de burge meester sprak. Hij heeft zich een goed „dirigent van het gemeentelijk Orkest" getoond. Als aandenken bood hij na mens het personeel een drietal fraaie boekwerken aan. Weth. Rouw over handigde een boek namens de raads leden. Na een dankwoord richtte de bur gemeester zich na de officiële raads vergadering tot de verschillende per sonen en instanties, de collega's uit de randgemeenten en de gehele be volking voor de ontvangen vriend schap en medewerking. KERKNIEUWS. PENSIOENFONDS KERKELIJKE MEDEWERKERS. Dezer dagen is de acte gepasseerd voor de oprichting van de Stichting Pensioen fonds voor kerkelijke Medewerkers der Ned. Herv. Kerk. Tot voorzitter der stich ting werd door de Algemene Synodale Commissie benoemd mr. dr. J. H. Sin- nlnghe Damsté tot plaatsvervangend oorzitter dr. G. v. d. Reyden, tot secre- nresse mej. W. M. D, S. Jalinfe en tot plaatsvervangend secretaris, de heer N. Swart. Tot directeur der stichting werd benoemd de heer A. Visser (Amsterdam) RAAD VOOR KERK EN KERKEN Tot secretaresse van de Hervormde Raad voor Kerk en Kerken werd benoemd mej. mr. S. M. Holstein. secretaresse van de Oecumenische Raad Nederland. TOESPRAKEN. Hierna werd door tal, van sprekers het woord gevoerd. Burgemeester D. Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochteren, van Ellewoutsdijk en Driewegen, deed zulks mede namens burgemeester mr. A. J. M. Eikhuizen van Ovezande. Voorts de opperwacht meester Bakker namens de rijkspoli tie, de heer C. J. Christiaanse, hoofd van de openbare school, ds. Tiemers- ma, Geref. predikant, de heer Burger, de nieuw benoemde gemeentesecreta ris van Goes, namens de Zeeuwse op leiding voor gem. administratie, de heer J. Mol, commandant van de brandweer, de heer P. van Sabbeo, voorzitter van het Burg. Armbestuur en de heer P. G. de Jong, hoofd van de bijz. school. Na een slotwoord v^n weth. Douw, bleven raad en genodig den nog enige tijd gezellig bijeen. Kadervergadering Alg. Ned. Landarbeidersbond. Een 100-tal afdelingsbestuurders uit: Zeeland en West N. Brabant van de Alg. Ned. Landarbeidersbond kwam Zaterdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes in provinciale kader- vergadering bijeen, ter bespreking en voorbereiding van de grote propagan- da-actie, welke deze winter wordt ge houden. in verband met het gouden jubileum van deze bond in 1950. In deze bijeenkomst welke onder leiding stond van de districtsbestuur der de heer J. L. Lukaart uit Goes en o.m. werd bijgewoond door de heef A. Buys, uit Tilburg, propagandist van 't N.V.V.. sprak de bondssecretaris, dè heer A. de Ruyter, de bestuurss toe. Hij begon met de loonpositie te be spreken, waarbij hij' erop wees, dat dc loon- en prijspolitiek van belang ig geweest in de strijd voor verbetering van de positie der land- en tuinbouw - arbeiders. T.a.v. de door de devalua tie geschapen toestand merkte hij op, dat het N.V.V. paraat is voor de ar beiders. Wij zijn bereid, aldus spr., de lasten mede te helpen dragen, wanneer deze rechtvaardig over alle groepen worden verdeeld. Voorts zette de heer de Ruyter de jubileum-actie uiteen. Hij wekte allen op mede te helpen om de bond in het jubileumjaar een flin ke ledenwinst te doen boeken. Na een geanimeerde gedachtenwisseling over verschillende punten, werd de geslaag de kadervergadering met een opwek kend woord gesloten. Het herstel van de Vlissingse sluizen. MOTIE KRING MIDDELBURG K. V. P. Op voorstel van de afgevaardigde van Vlissingen, de heer Th. Andries- sen, nam de vergadering der K.V.P., kring Middelburg, bij acclamatie een motie aan, waarin wordt gewezen op een noodzakelijk herstel vah de slui zen te Vlissingen in verband met de grote belangen voor een groot deel der Zeeuwse bevolking daaraan ver-: bonden. De motie zal ter kennis van de be trokken instanties worden gebracht. KATH. TONEELCONCOURS IN ZEELAND Zaterdagavond werd de tweede toneeluitvoering gegeven van het eer ste Kath. Toneelconcours te 's Hee- renhoek. Ditmaal kwam „Vrienden kring" 'uit Vlissingen op de planken met een vrolijk spel „Frederik de Stoute" van W. Dumont. Het werd 'n vrolijke avond. Het publiek genoot oh- afgebroken van het vlotte spel. Rol- kennis en vertolking waren goed en al heeft de jury natuurlijk het laatste woord, vast staat dat „Vriendenkring"^ een uitstekende toneelavond heeft ge boden. Aan het slot bracht het pu bliek aan de dames en heren en ie gisseur een warme ovatie. Repatriërende Zeeuwen. Ruim 170 Zeeuwse militairen keren huiswaarts. Met het tróepentransportschip „Johan van Oldenbarnevelt", dat 12 November uit Tandjong Priok is vertrokken en 8 December in Amsterdam wordt verwacht, repatriëren de volgende Zeeuwen: J. Baayens, Nieuwdorp; A. G. Bom, Haam stede; J. J. Brugge, Axel; J. Jobse, Goes; G. J. Ravegtein, Vlissingen; E. H. v. d. Abeele, Sas van Gent; C. A. van Aerde, Sluiskil: J. Albregtse, Terneuzen; J. Alle- mekinders, "s-Gravenpolder; D. J. An- theunisse. Middelburg: A. Arendse, Oost- Souburg; A. P. Audenaerd, Westdorpe; M. E. Barra, Oostburg; G. W. van Bel- zen, Vlissingen; A. v. d. Berge, 's-Hee- renhoek; M. A. v. Blokpoel, Stavenisse; J. Bol, Yerseke; A. Boogaard, Domburg; E. Boone, Graauw; L. Boonman, Ovezan de; C. B. van de Borgt, Schore; C. J. Bos, Yerseke; J. van de Bos, Haamstede; C. van Boven. Terneuzen; A. Braamse, Wilhelminadorp, C. L. Braamse, 's-Heer Abtskerke; R. F. J. de Brouwer, Hulst; C. de Bruine, Oosterland; G. Cabboort, Kapelle-Biezelinge; C. Caljé, Biggekerke; R. C. de Clerck, Terneuzen; J. D. Con tant, Oostburg; J. C. van Damme, Yer seke; G. Dellebeke, Nieuw- en St. Joos- land; F. van Denderen, Hontenisse; J. van Doeselaar, Axel; M. C. Dominicus, Nieuwdorp; A. J. Dommisse. Nieuwdorp; L. Dooge, Dreischor; G. H. Doolaege, Schoondijke; A. Ie Due, Oost- en West burg; J. J. Duininck, Sint Kruis; C. J. van Ecken, Nleuw-Namen; J. van Eenen- naam. Nieuw- en Sint Joosland; W. Five, Terneuzen; W. C. de Feijter. Sluiskil; J. P. Flipse, Wissekerke; L. Fonteine, Haam stede; P. van de Geest. Goes; C. Gi- deonse, Middelburg; C, M. Goedegebuure, St. Annaland; A. J. Goethem, Hontenisse; J. van de Graaf, Zierikzee; J. G. Groe- nouwe, Vlissingen- M. M. Gulden. Ter neuzen: J. Hage. Breskens; A. C. Hamc- link, Zaamslag; K. C. Hamelink, Terneu zen; T. v. d. Have, Yerseke; J C. de Heez, Tholen; A. T. M. van den Hemel, Groe- de; J. Hengsdijk, Goes; J A. F. Herwigh, St. Jansteen; C. A. Hoek, Terneuzen; I. Hoek van Dijke, Goes; C. L. d'Hooge, St. Jansteen; C. L. Huybrechts, Nieuw Na men; J. Janse. Oostkapelle; W. de Jon ge. Ovezande; P. E. J. Jouret, Clinge; W. Joziasse, Middelburg: A. Kerkhoven. Mid delburg; J. W. Kik, Bruinisse; J. Klap, Oost- en WestSouburg: P. J. van Klin ken. Nieuwerkerk; K. Koper, Vlissingen; J .Koppejan, Middelburg; L. de Kraker, Hoek; J. A. Kruidenier, Hansweert; A. J. Kuijk, Haamstede; P. Labrujère, Vlis singen; A. E .van Leemput, Hengstdijk; T. A. S. van der Linden. Vlissingen; D. Lokerse. Hansweert; E. Louwerse, Hans- weert; J-. Maas. Domburg: P. I. Markusse. Kortgene; M. J. Melio. Baarland; C. J. Meijer. Middelburg; C. W. Nieuwdorp, Wemeldinge; A. van Oost, Goes; F. Oos- tenbrugge. Breskens; G. J. van Pamelen, Waterlandkerkje: J. Peene. Westkapelle; N. Pels. Vlissingen; W. J. Pleijte, Nieuw st. Joosland; C. de Poorter, Vogel waarde; J. L. Prummel. Renesse; M. Pro voost. Hoedekenskerke; J. C. Remijn. Kwadendamme; C. Reijnhoudt, Oost- en West-Souburg; G. Riemens, Baarland; J. Rlémens, Meliskerke; J. Riemens. Dom burg; J. Risseetw. Retranchement; A. J., R'oelandt, Westdorpe; P. Ie Roy. Vlissin gen; P A. Rijk. Nieuwdorp: P. A. Rijk. Heinkenszand; J. Scheele, Axel; J. Schce- le. Yerseke; J. Schelfout. Hulst- K. J. van Schelven, Brouwershaven; J. Sinke. Vlis singen, P. M. Slimmen. Kats; A. Steutel. Hansweert; G. F. Strooband, St. Jansteen; H B Tres', Middelburg; M. A. Vaarde- gem. Westkapelle: C. M. van de Velde. Wolfaartsdijk; C. Verhclst. Sluiskil; J. Verhoole, St. Annaland; G. Verhulst. Ka pelle-Biezelinge- J. C. Verkestc, Zuid- zande; C. J. Vermeule. Wissekerke; C. Vermeulen, Clinge; I. A. Vermeulen. Biervliet; A. C. Verrijzer. Goes; M, P. Verwulst, Aardenburg; M. J Visser, Krab bendijke; G C. van dc Vrede. Zaamslag; P. J. de Waal.Hengstdijk; J. A. de Wael, Sluiskil; C. Wagenaar. Koudekerke; A. Walhout, Borssele; L. Wallenburg, Oost- I en West-Souburg; M. C Walraven. Goes; G L. Warrens, Terneuzen; L. C. Wester- weele, Kamperland; S. Weststrate, We meldinge; D. van Wichen, Cadzand; J. de Winter, Ovezande; P. Witte, Sluiskil; W. de Witte, Goes- J. van Zweden, Rilland- Bath; B. van Damme, Heinkenszand; G. C M. Hermans. Vogelwaarde; A. L. Jans- sens. Goes; P. C. Verbart, Heinkenszand; C. Boot. Haamstede- Th. A. Boussen, St. Jansteen- Chr. Dtjl, Krulningen; J. H van Sande, Breskens; J. J. Adriaanse, Oost burg; P. J. van de Berg, Vlissingen; P. Hollestelle, Krabbendijke; G. A. J. Jou ret. Clinge; J Otte, Nieuwdorp; M. van de Reest. St. Annaland; C, Scheele, Axel; C. J. Splunter, St. Maartensdijk; A. C Stevense. Rilland-Bath; J. Verdonk, 's- Gravenpolder;. G D. Verstraten. Middel burg; M. C. Dagevos. Goes; W. Garskamp. Sas van Gent; A. J. C. van de Gouwe, Axel; A. de Putter. Zaamslag- J. Smit, Kattendijke G. Tramper. Krabbendijke; G. de Koning, Vlissingen en C. J. de Fouw, Hoek. De volledige passagierslijsten liggen ter inzage op onze bureaux te Middelburg. Vlissingen. Goes, Zierikzee en Oostburg. Provinciale Commissie C. J. V. F. bijeen. De> Provinciale Commissie Zeeland van de CJVF, hield Zaterdag een goed be zochtevergadèring in dc „Prins van Oranje" te Goes. Deze vergadering stond onder leiding van Mevr. Hendrikse-Jonker van Koude kerke. Na het lezen der notulen volgde een bespreking over de onderwerpen: leden vergadering; federatievergadering en werk-vergadering. Mej. Hondius van Grljpskerke trad als secretaresse af. Haar werd door de Pre sidente da'p'k gebracht voor het vele en belangrijke werk in tal van jaren ver richt. Ook mej. Samuelse van Zoutelande, die als P.C. afgevaardigde aftrad, werd dank gebracht voor haar werkzaamheden. In beide vacatures werd nog niet voorzien. In de toekomst zal de handenarbeid op de Jeugdclubs in Zeeland gestimuleerd worden. Met deze handenrabeid wordt spoedig een begin gemaakt. Mevr. van Oeveren van Sluiskil sloot deze zeer geanimeerde vergadering. Voor het,te 's-Gravenhage gehouden éxarnèn gemeerite-flnanciën, eerste deel, slaagden dc heren L. A. Wisse, klerk ter prov. griffie, te Aagtekerke, J. Pik, ge meente-ontvanger te "g-Heer Arendskerke. E. Mariman en F. J, de NUs, ambtenaren ter secretarie te Hontenisse en M Wijf fels. ambtenaar ter secrëtarie. te Hoofd plaat. Kindertehuis Yerseke wordt particuliere instelling. Het aantal kinderen in het kinder tehuis te Yerseke, dat door de ge meente Vlissingen wordt geëxploi teerd is teruggelopen van 22 op 1 Jan. jl. tot 14 thans De exploitatie levert een belang rijk verlies op en in verband daarmee stellen B. n W. van Vlissingen aan de raad voor tot opheffing tot be sluiten, ook al omdat de meeste kin deren niet uit Vlissingen afkomstig zijn. Om financiële en andere rede nen bleek overname van het tehuis in provinciaal verband niet mogelijk De directrice mej. H. H. Dop is be reid de inventaris over te nemen ad f 5309,50. Zij wil het tehuis voor eigen rekening voortzetten na 30 Nov. a.s. B. en W. stellen nu voor ris inventaris aan mej. Dop te verko pen. De zware polderlasten. Blijkens het voorlopig verslag, dat de Tweede Kamer uitbracht over de begroting van waterstaat is in de Kameratdelingen het probleem van de zware polderlasten ter sprake ge komen. Van de andere meer algemene pro blemen op het gebied van de Rijks- waterstaat wilden zeer vele leden nog wijzen op de toestand van de polders in de buurt van de kust. De lasten voor deze polders worden wel zeer zwaar. Moeten deze hoge lasten piet mede gedragen worden door de meer naar binnen gelegen polders? Dit probleem geldt naet name ook voor Walcheren en de polders in Zeeuwsch Vlaanderen. Acht de Minister de in stelling van de z.g. „calamiteuze pol ders" in deze bevredigend? Ooit in formeerden deze leden naar de kust verdediging. Zij dachten aan de Wad deneilanden en Zeeland. Acht de mi nister de kustverdediging bevredi gend? Op dit punt mag toch zeker niet te weinig worden uitgegeven? Distributiediensten nog niet gesloten. Blijven voor de uitgifte van stamkaarten. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling, dat de distributiekring „Wal cheren" te Middelburg. „Bevelan- den" te Goes, „West-Zeeuwsch- Vlaanderen" te Oostburg, „Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneu zen, „Schouwen en Duiveland" te Zierikzee en „Tholen-St. Philips- land" te Tholen, Zaterdag j.l. voor het publiek zouden worden gesloten en in liquidatie gaan, doch inmid dels is van hogerhand dit besluit herroepen. Tot nader order zullen de distributiediensten zich nog bezig houden met de uitgifte van stam kaarten by geboorte en nieuwe ves tiging, met de daarby behorende bonkaarten. Voordat de diensten op geheven kunnen worden, zal eerst de Distributiebeschikking worden ingetrokken. De steenkolendistributie loopt thans over het Rykskolenbureau te Goes. Zieken zullen zich voortaan met co kes moeten behelpen, kamerbewo ners, die niet ingeschreven staan, krijgen ook geen steenkolen meer, terwijl a.s, moeders geen recht meer hebben op een extra toewijzing. De distributie van koffie berust nu by het Rijksbureau voor zaden en peulvruchten. Er is besloten geen toewijzingen meer ter beschikking te stellen van instanties, die daarvan tot nu toe wel profiteerden, zoals po litie, personeel van grote bedrijven, enz. De café's restaurants, hotels en can tines hebben gedurende de afge lopen week een koffietoewijzing ge kregen tot 29 Juni 1950. welke ge leidelijk geldig wordt. Het ziet er dus niet naar uit, dat de koffie spoe dig vrij komt. Toch op het oude vliegveld! Het recreatie-oord. B. en W. van Vlissingen hebben na langdurig beraad by de gemeenteraad 'n voorstel ingediend om het sport centrum Vlissingen niet te vestigen in het Nollebos, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, maar op het ter rein van het voormalige vliegveld. Zij zijn daartoe gekomen, omdat aan de vestiging op het vliegveld zowel financiële als andere voordelen zijn verbonden. Zij willen thans nog geen beslissing nemen over de ligging en de aard van de nieuwe terreinen op het vlieg veld, die zullen aansluiten bij de reeds aanwezige terreinen, maar wel bie den zij reeds een kostenraming aan. Er zal nog nader overleg worden ge pleegd met de Stichting Sportcen trum. De kosten voor de aanleg van een drietal velden waaronder begrepen 'n gedraineerd terrein met sintëlbaan, zal op 60.000 komen. Aanleg van de ze terreinen by het Nollebos zou 20.000 meer vorderen. Bovendien zou, indien tot aanleg bij het Nollebos zou worden besloten, voor het ontsluiten van het terrein en bijkomende werken nog een bedrag van 100.000 direct besteed moeten worden. Voorts zou voor de accomodatie van het hoofdvoetbalveld aan de Nolle (tribunes enz.) ook nog een f 20.000 nodig zijn. Tenslotte zou het terrein aan de Bosweg. waarvan de accomodatie 23.000 heeft gekost afzakken tot een secundair terrein. Wanneer men het centrum naar het Nollebos verplaat ste. B. en W. zijn om deze redenen vóór het vliegveldplan. OEFENVELDEN Andere factoren zyn. dat men te Vlissingen niet zozeer behoefte heeft aan een nieuw wedstrydveld als wel oefenvelden. Zou men oefenvelden bij het Nol- lenbos willen aanleggen dan zouden ze zolang de grenswijziging van Vlis singen niet tot stand komt, buiten de gemeente liggen. Wel zou men ze op de plaats van het hoofdveld kunnen aanleggen, zo als dat aanvankelijk bij het Nollebos is geprojecteerd, maar dan zou latei- dat hoofdveld ver van de bebouwde kom aangelegd moeten worden. B. en W. delen mede, dat hun col. lege niet homogeen is wat betreft 't al of niet wenselijk van een com. binatie sportpark-recreatieoord. RECREATIE-OORD B, en W. hebben nog een tweede voorstel bij de raad ingediend, name- lijk om een aantal werken ten behoe ve van het recreatieterrein Nollen, bos met aangrenzende sporlaan te doen uitvoeren. Deze werken zjjn in vier delen gesplitst. Het eerste deel betreft het plant klaarmaken van het terrein tussen Kenau Hasselaar, straat, Willem-Klooslaan (Oprit) en Sportlaan door de DUW. Het, Ooste. Ijjk van de tennisbanen gelegen terrein zal kweekterrein worden. Het tweede deel betreft het bouw rijp maken van het terrein ingeslo ten door de Vredehoflaan, Vondellaan en Sport laan. De derde deel omvat, het doortrek, ken van het rijwielpad tot bjj Zwb- nenbnrg. Het pad volgt gedeeltelijk Scheepvaartberichten Vlissingen vertrokken. 25 Nov.: Zwer ver n. Drogheda. Gepasseerd naar Antwerpen, 25 Nov.: Ward van Londen; Helena van Londen; 26 Nov.: Leerdam van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen, 25 Nov.: Rijnkerk naar Walvisbaai; Spes naar Las Palmas; Nlgerstroom naar Bordeaux; Theodora naar Swansea van Gent; Delta naar Goole Dollard naar Middelfahrt van Gent Boskoop naar Amsterdam; Magna Pete naar Rotterdam; 26 Nov.: Oud-Belj- erland naar Dublin van Gent, het in het recreatieoord ontworpen wandelpad, dat over een breedte van 1,90 m. betegeld wordt. Het vierde deel omvat hef plant, klaar maken en de aanleg van circa 6 ha recreatieterreienen tussendevoor malige sprink, de Willem Klooslaan en de Nolledijk. Aan de grond- en kunstwerken zal totaal voor de vier onderdelen f 285.000 nodig zijn en voor de beplanting 28.425. Er werd reeds eerder een bedrag van ruim f 220.000 gevoteerd, zodat thans nog ruim 92.000 toegestaan moet vvor. den WALCHEREN Middelburg ST. XICOLAAS IN DE STAD Zaterdagmiddag hebben wy Sint Ni- colaas voor de eerste maal dit jaar in Middelburg gesignaleerd. Gezeten op een paard en omstuwd door een kin derschare begaf hij zich met Zwarte Piet naar dc Schouwburg, waar hij enkele uurtjes van zijn kostbare tijd vertoefde tussen de kleine meisjes en jongens uit de Nieuwe Oosterse straat en omgeving. De buurtvereniging had hem uitgenodigd. Een beetje bibberig kwamen de peuters naar het podium waarop de goed heiligman en zijn knecht troonden en namen daar ont hutst waarschuwingen, goede lessen cn zakjes snoep in ontvangst. Een klein broekemannetje van 3 jaar toonde zich echter niet bevreesd, maar klauterde, zij het met moeite, het po dium op en zong daar een van Sin terklaas' lievelingsliedjes. De kinderen luisterden naar een St. Nicolaasverhaal, zagen een aardig filmpje en zongen de Spaanse heilige uit volle borst toe. Vlissingen NIEUWE WEG B. en W. van Vlissingen stellen aan de raad voor achter een groep bedrij ven aan de Paul Krugerstraat ccn be- drijfsweg aan te leggen, die aansluit op de Van Dishoeckstraat. De kosten zullen 10.000 bedragen. Westkapelle RAAD SVERGADERIN G Dinsdagavond om half acht, komt do gemeenteraad van Westkapelle in openbare 'vergadering bijeen. Arnemuiden GEMEENTERAAD De raad van Arnemuiden komt Dinsdagmorgen, half tien, in openba re vergadering bijeen. Aagtekerke RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Aagtekerke komt Dinsdag 29 November te 1.30 uur, in open- badre vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.m. de volgende punten: school, tandverzorging. contributie aan de ver. .Koningin Wilhelminafonds" en subsidie aan de Chr. Landbouwschool te Middel burg, aangaan rekening-courant-overeen komst met de Bank voor Ned. Gemeenten voor 1950, verzekering gelden tegen wet telijke aansprakelijkheid en wijziging begroting 1949. MIDDELBURG, lieden: Electro: De gezusters Bontë, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: New York ontwaakt. 8 uur. Morgen: Schouwburg: Indisch jeugdcen trum, 8.30, 9.45 en 11 uur voorm.; Electro: Virginia City, 7 en 9.15 uur. vlissingen. Maandag: AJhambra: Hildegard. 7 en 9 uur; Luxor: Razzia in Berlijn. 8 uur. Dinsdag: Alhambra: Met Scot naar de Zuidpool. 7 en 9 uur; Luxor: Marika Rokk ln Frecola. 8 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2