FIRMA GEBR. WEIJENS - VLISSINGEN St. TUcolaas-geschenken NIEUWE BOEKEN TOCHT NAAR TAPANOEÜ 1 KAPPIE verlies! Je k eers Plantenziektenkundige dienst te Wageningen bestaat 50 jaar BELLAMYPARK 20 Telefoon 2385 Spurt-artikelen Speitmagazijn „Olympia" f 19.95 „de Ooievaar" Firma F. J. M. WEIJENS VOOR DE KINDEREN MAG. „HEFA", Voor elck wat wils Scheldebazar Bakkerij Groenouwe rproroit lllllll Kappie en het goudschip Poolster Kappie en het Neveleiland 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 ZEEUWEN IN DE OOST Weg met 1400 bochten Toen we op 8 October in Belawan aan land gingen, was het ons al be kend, dat het verbiyf in Medan maar van korte duur zou zijn en zo heb ben we deze mooie stad van Sumatra's Oostkust bekeken met de ogen van pelgrims, die weten, dat ze maar enkele dagen in Jeruzalem zullen vertoe- ven. Het was erg vol in Medan. Er lag toen ook jui9t S R.I., dat na 8 jaar ging repatriëren en eigenlijk was Medan op de ligging van twee volledige Bataljons niet berekend Onze jongens waren na enkele da gen al nauwelijks meer van de ouwe rotten te onderscheiden, althans uiterlijk. Ze liepen er bij met de zelf de brani, lieten zich rondrijden in bet- jaks (fiets-taxi's) en stonden te han delen op de passar of ze nooit anders hadden gedaan. Na een dag of tien begon de grote tocht naar Tapanoeli aan Sumatra's Westkust, die in verschillende con- vooireizen werd gemaakt. 450 km reed een convooi vrachtwagens be geleid door jeeps en toegerust met scherpschutters berg op berg af, langs ravijnen en hoge,, groene, weelderig begroeide bergen in de richting van het Tobameer, dat we plotseling bij een bocht in de diepte onder ons za gen glinsteren in de zon, over al om sloten door machtige bergen. Voorbij Taroetoeng werd het gebergte steeds grilliger en al slingerend door meex dan 1400 haarspeldbochten kwamen we in Tapanoeli, waar ons Bataljon over verschillende uiteenliggende posten verspreid is. DE BERGEN Tapanoeli is een prachtig land met een koel klimaat. De eerste indruk was overweldigend, maar een mens went aan alles, ook aan het mooiste en alle Zeeuwen die nooit anders hebben gezien dan polders, dijken en de Schelde (hoe bekoorlijk overigens) kijken nu iedere morgen, wanneer ze onder hun klamboe vandaan ko men, over ravijnen en bergen met minder verbazing dan zy voor het eerst in. hun leven de duinen van Vrouwenpolder of van Renesse beke ken. En sommige zitten zelfs met een peleton op een helling. Maar het leven gaat weer zijn gewone gang. Er worden weer waehtjes geklopt, de kok staat weer in de keuken, de ad ministrateurs zitten weer achter hun bureaux, alleen de tiralleur, die - patrouille gaat beleeft dingen die in Bergen op Zoom niet beleefde, [et gevaar is gelukkig grotendeel verdwenen, maar iedere patrouille levert nog verrassingen op. Voortdu rend komen de jongens in aanraking met het leven in de kampongs en zé leren meer van het leven van de Ba taks kennen dan ze ooit op school hadden kunnen leren. Een groot ge deelte van de Bataks is Christen. KERKTOREN Overal in Taponoeli steken de kleine kerktorentjes omhoog op ber gen en dalen. En wanneer ik in een grotere plaats kom is de Indonesische predikant zo welwillend om mij de kerk ter beschikking te stellen voor het houden van een dienst. En zo zitten ook wij 's Zondags in Tapanoeli wear in de kerk net als in Holland. Op de buitenposten moeten we ons behelpen. Daar gaan we in het gras zitten of kruipen in een kamertje van een kamponghuis bij elkaar. Dan zit ten de anderen op de rand van hun tempat en mijn kansel is een oude munitiekist, maar de dienst is er niet minder om, want we beseffen hier goed hoe bijkomstig deze dingen zijn. Mag ik tenslotte de familieleden er eens op wijzen, dat we 500 km van Medan af zitten en dat de post wel eens een kleine vertraging onder vindt? Maakt U zich niet ongerust, wanneer U eens een paar dagen niets hoort. Daarna krijgt U misschien 3 brieven tegelyk. En schrijft U zelf ook zoveel mogelyk, desnoods korte brieven, want iedere brief is een vreugde-injectie. Ds. G. Nutbey. 16. Kappie had de maat opdracht gege ven om in de rich ting van het land te varen, en toen ze wat naderbij kwamen, za gen ze een klein ha venstadje met lage huisjes tussen dp heuvels inliggen. t „We boffen, jong!" zei Kappie. „Een ha ven, dus er zal daar ook wel haven-politie zijn!" Een half uur later lagen ze aan de kade vastgemeerd. Kappie vertelde aan de mees ter, dat ze aan de wal gingen, en even later stapte hij met de maat de loopplank af. Het viel hun meteen al op, dat er op de kade niets anders dan zeer oude mannen liepen, die verontwaardigd naar de „Kraak" keken. Sommige wezen er met hun stokken naar. De maat werd er meteen onrustig van. „Wat willen die mannen?" vroeg hij. „Ik vertrouw 't niet! Waarom wijzen ze zo naar ons en naar de „Kraak!!? En waarom zijn ze allemaal zo oud? Ik wil wedden, dat hier narigheid van zal ko men!" „Stel je niet aan, jong!" zei Kappie. „Er is hier misschien een oudemannenhuis in de buurt en ze maken toevallig een wandelingetje langs de havenheel gewoonmisschien heb ben ze nog nooit zo'n mooie sleepboot als de „Kraak" gezien! Jij zoekt altijd overal iets ach ter!" Groningse boeren emigreren naar Brazilië. Dezer dagen zijn vijf landbouwgezinnen uit de provincie Groningen scheep gegaan met de „Alphard" van de Zuid-Ameri kaanse Lijn, om voorbereidingen te tref fen voor het stichten van een Groning se kolonie in Parana (Brazilië) i Binnen afzienbare tijd zullen nog on geveer 35 gezinnen volgen. Nederlands certificaat heeft uitstekende naam. In verband met het vijftigjarige be slaan van de plantenziektekundige dienst te Wageningen, organiseerde het hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in ..Reehorst" tc Ede, een persbijeen komst. De directeur van de planten ziektekundige dienst, dr. C. J. Briejèr, hield een inleiding over de geschiede nis. de taak en het werk van de Jubi lerende dienst. Oorspronkelijk was de taak van de plantenziektekundige dienst: het ge ven van steun aan de kwekers bij het bestrijden vanplantenziekten en pla gen door controle en voorlichting. Later werd aan de dienst naast op sporingswerk en propaganda voor een doelmatige bestrijding, ook het toe zicht op de uitvoering van wetten en regelingen, die de bestrijding van plantenziekten en schadelijke dieren verplichtend voorschrijven, opgedra gen. Het tegenwoordige luchtverkeer be vordert. aldus dr. Breijèr. echter de verspreiding van schadelijke insecten in onrustbarende mate. Daarom is dö P.D. niet alleen in Nederland waak zaam, maar houdt een speurend Oog over dc gehele wereld. Vele exporteurs zien het belang van controle in en werken mee.^maar de heer Briejèr noemde gevallen op van exporteurs, die tegen hun eigen en het Nederlandse belang in, de bepalingen trachten te ontduiken. Er is daardoor extra havencontróle nodig en hierbij komen nog te veel ongerechtigheden te voorschijn. Deze exporteurs kunnen veel schade aanrichten, want vindt 'n buitenlandse controleur zulke onge rechtigheden, dan blijkt het certifi caat van de P.D. onjuist en komt de goede naam van de P. D„ die over de gehele wereld groot vertrouwen ge niet, in het geding en daardoor onze agrarische export. De P.D. staat bekend als één der beste diensten ter wereld. Er is een levendig contact met buitenlandse collega's. Welke voetballer droomt nooit eens van een plaats in het Nederlands elftal? En hoevelen zien deze wens in vervulling gaan? Hiervoor moet men tot dé meest prominente voetballers van het land be horen. Ton van Beers en ir. A. van Em- menes hebben onder de titel „Nou wij. Boys" een boeiend en bovenal leerzaam boek geschreven, waarin verhaald wordt van de belevenissen van een juniorèn- elftal, dat. na vele en spannende bele venissen bijna ln zijn geheel gekozen wordt om het Oranje-shirt aan te trék ken voor de strijd tegen de Bode Dui vels in de Hel van Deurne. De wijze, waarop dc auteurs dit verhaal voor jeug dige voetballers v.-jn 12 tot 18 jaar ge schreven hebben, is zeer aantrekkelijk. Ir. H. F. Hopste'r. voorzitter van de jeugdcommissie van de K.N.V.B.. schreef een voorwoord, waarin hij dit voor dc voetbaljeugd zo pnedagogisch werk ten zeerste aanbeveelt. De illusti-aties wer den verzorgd door Bob Uschi. (Ton van Beers en Ir. A, Emmcncs: „Non wij. Boys, van junior tot interna tional". Uitgave: Nieuwe Wieken NV.. Amsterdam). Arthur van Schendel behoort tol die weinige figuren in de Nederlandse letter kunde. die door vrijwel iedereen worden aanvaard als de grootste prozaïsten, dte ons land in deze eeuw kent. De wijze, waarop van Schendel de Nederlandse taal gebruikt, kan men welhaast klassiek noe men-en het is daarom geen wonder, dat de werken van deze schrijver nog immer door vélen met grote bewondering wor den gelezen. Bij de uitgever J. Meulen- hof verscheen de 14e druk van „Een zwer ver verliefd" en „Een zwerver verdwaald" tevens de eerste druk van beide boeken in één band. De stijl van van Schendel heeft in deze werken nog niet die beheer sing. die zijn latere werken kenmerkt. Wel- echter herkent men direct het eigen karakter, daarom mogen deze twee werk jes zeker tot het beste van de Neder landse literatuur worden gerekend. Bij dezelfde uitgever verscheen over Arthur van Schendel een boekje, geschre ven door zijn vriend G. H. 's-Graven- zandé. Het is een werkje, dat met grote lieïde voor van Schendel en zijn werk is geschreven. De biografische bijzonderhe den over van Schendel, zoals men die in de letterkundige handboeken vindt, zijn betrekkelijk schaars maar in dit geschrift wordt een schat van gegevens verstrekt over deze literator. Over het ontstaan van vële van zijn werken worden wetens waardige dingen medegedeeld. (Arthur van Schendel: Een zwerver verliefd. Een zwerver verdwaald. G. H. 's-Gravensandc: Arthur v. Schendel. Uit gaven: J. Mculenhoff, Amsterdam). In een serie bekroonde jeugdboeken door Boom—Ruygrok te Haarlem uitge geven zijn o.m. verschenen „De jacht op de Aalscholver" voor jongens van 12— 16 jaar door Chr. A. Meijer, voor jongens van 10—14 jaar van J. de Groot „Teun Blink" en als roman voor jonge meisjes „Op onze schouders" van de jeugdige schrijfster Nietha den Hartog. In „De jacht op de aaJschover" treden twee schoolvrienden als amateur-detectives op bij het opsporen van een gestolen uitvin-' ding. de „Aalschover". Na veel spannen de, goed beschreven avonturen slagen ze erin de „Aalscholver" weèr naar zijn wettige verblijfplaats terug te voeren. Het boek is od uitstekende wijze door te- keniriingen van Jan Lutz geïllustreerd. „Teun Blink" is voor jongere jongens geschreven en gaat over een van die jon gensfiguren, die in alle tijden de lieve ling van hun omgeving zijn geweest door die juiste mengeling van olijke ondeugd, kwajongensachtige vrijheidsliefde en spontane goedmoedigheid. Het is goed géschreven met illustraties van J. C. Hefck, en zal door veel jongens met ple zier gelezen worden. De oorlogsjaren'liggen nog vers in het geheugen en vele jongeren hebben nog met na-oorlogse moeilijkheden te kam pen. De schrijfster Nietha den Hartogh tekent in haar boek „Op onze schouders" een groep jonge mensen van verschillen de aard en aanleg. Zij beschrijft op on derhoudende wijze de vele problemen van deze jonge mensen, die na de oorlog het leven opnieuw moeten beginnen. Een boek dat door jong en oud graag gelezen zal worden! De illutsraties werden ver zorgd door George Schulien. Mevrouw G. van Nes-Uilkens heeft een eerbiedwaardige rij romans op haar naam staan, die in een zeer grote lezerskring worden gewaardeerd. Thans is weer een nieuw werk van deze vruchtbare schrijf ster verschenen, dat ditmaal in de geschie denis van freule Cornélie de Kautcourt cn gekke Nelis, de zoon van een vonde linge, het leven op een dorp uitvoerig weergeeft. Beide mensen staan buiten het eigenlijke dorpsleven, de een omdat haar geboorte tot afzondering noopt, de ander door zijn afkomst en zijn beperkt ver stand. Een werk. dat door de liefhebbers van de romans.van mevr. van Nes. onge twijfeld met graagte gelezen zal worden. (Mevr. G. van Nes-Uilkens: De Pen danten. Uitgave: Van Hollcma en Wafen- dorf N.V., Amsterdam). Het is een goed idee van dr. A, F. J. Portielje geweest zijn wekelijkse radio voordrachten, die elke week in de rubriek „Welk dier deze week" voor de micro foon werden gehouden, te bundelen. In zijn prettige stijl vertelt de auteur ons van de wederwaardigheden met „zijn" dieren in Amsterdams dierentuin. Spe ciaal de jeugd zal dit boek met plezier lezen. Mevr. Co Chevallier verleende haar artistieke kwaliteiten aan dit boek en heeft het met uitstekende tekeningen voorzien, terwijl ook verscheidene foto's het boek verluchten. (Dr. A. F. J. Portielje: „Welk dier vind Ik hier", uitgegeven door de Nederlandse Keurboekerij N.V. te Amsterdam). JUWELIERS - HORLOGERS Wy hebben voor ST. NICOLAAS grote sortering in als voetballen, voetbalschoe nen, beenbeschermers, kou sen en broekjes. Tafelten nisspelen, padvindersart., schaatsen, enz. Tevens ruime keuze in Leren handschoenen en wanten, autopeds, dubb. fietstassen enz. Nieuwcndjjk 7. Vlissingen. Reclame aanbieding Pracht Canadian Bag (beperkte voorraad) werkelijk ïn alle opzich ten „geknipt" voor II Voor kder figuur ten jwiste pasvorm in alle mate* voorradig Mn* azyn WALSTRAAT 125, VLISSINGEN, TELEFOON 2813. UW BELANG CehSt paSSen, dcuikOfW-l Leuke stalen Slaapkamers in zeer voordelige prijzen. Ook in andere Slaapkamermeubelen steeds iets aparts. Bovendien ruim gesorteerd in Opklapbedden, Divanbedden, Ledikanten, Ombouwen enz. WALSTRAAT 25-36 - VLISSINGEN KOMT U VRIJBLIJVEND EENS KIJKEN! Hier had ook üio advertentie kunnen staan Voor uw Gebak, Koekjes en diverse Chocolade artikelen naar A.Th. SCHOENMAKERS, KERKSTRAAT 11, VLISSINGEN Schooltassen Schoolétuis Portefeuilles Portemonnairs Vulpenétuis Vulpenhouders Vulpotloden Kinderspelen Drukkerij tj es Kleurboeken Kleurkrijt! m Kleurpotloden Verfdozen Tekenschriften Schetsboeken Postzegelalbums Kinderpost Poëzie-albums en plaatjes Fa Frans Timmerman Walstraat 44 Vlissingen HERMAN FASTENAU St Jacobsstraat Telefoon 2395 Vlissingen Aarzelt niet, komt binnen en ziet naar de vele surprises die de U biedt Scheldestraat - Telefoon 2206 - Vlissingen ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Nu ia het vlug St. Nicolaas Bestelt U niet te laat s.v.p. uw BOTERLETTERS SPRITSLETTERS POPPEN MET AMANDELEN PEPERBOLLEN I Scheldestraat 56 - Telefoon 2473 - Vlissingen ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilW Komt Uw keus maken uit onze prachtige sortering Mantels, div. kleuren v.a. 45,85 Japonnen, lange en korte mouw v.a. 19.75 Rokken, effen, bruin, blauw zwart v.a. 13.75 Egyptisch katoenen Regen mantels v.a. 58,75 Uitgebreide sortering Hoofddoeken v.a. 3,75 Bontvellen v.a. 2.50 rgS^Mnfuamjëclie. WALSTRAAT 32. VUSSINGEN Van een tweetal reeds in ons blad geplaatste kinderverhalen en welke in boekvorm rijn verschenen, is nog een beperkt aantal exemplaren in ons bezit. Deze boekjes zijn ver» krygbaar A 75 cent by de bureaux, de bezorgers en agenten der „Provinciale Zeeuwse Courant".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 8