Anglo'Frans culinair geschil De Vicaris: een nieuwe figuur in het kerkelijk leven JIMMY BROWN, sportheld no.1 NIEUWE FABRIEKEN IN SNEL TEMPO Zeeuwse Almanak ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Stormloop op Londense muziekwinkels in verband met de vraag naar citers De luchtbeschermingsdienst wordt weer georganiseerd. Dze week deed ook de Engelse regering een beroep op vrywllllgers voor de nieuwe permanente atoombeschermingsdienst. Vier jaar na de overwin, ningsfeesten krygen we de invitatie om onze vrtye t$d wederom te gaan wjjden aan de diepere geheimen van handpomp en tourniquet, en aan de verfijnde techniek van het oplichten van puin. Chuter Ede, de Britse minis ter van Binnenlandse Zaken, zegt dat dit niet betekent dat er een oorlog dreigt of zelfs maar waarschijnlijk is. Het is een kwestie van paraat zijn. Het zou bij wijze van spreken weinig nut hebben de sloot te dempen wan neer het kalf al radioactief is. De oproep hier gaat hoofdzakelijk uit naar mannen boven de 30 en vrou wen boven de 17%. Diploma's wor den vanzelfsprekend niet vereist. Goede physiek, gezond verstand en handen die aan willen pakken zijn ook nu weer evenals tijdens de oorlog de hoofdkwalificaties voor de vrijwilligers van de 'uchtbescher- ming. De gemiddelde trainingstijd zal vijf uur per maand zijn. De onder werpen omvatten bescherming tegen explosieven en radioactieve stralen, brandweerdiensten, beginselen van chemische, atomische en bacteriolo gische oorlogsvoering en o ja, ook zelfs gewone EHBO. Daarna zal men tot een van de zes hogere afdelingen kunnen toetreden en pomoveren voor bijzonder onder richt in post-atomisch opveegwerk en desinfeotiediensten. 0O0 Vreedzamer defensiemiddelen wor den gezocht in een dreigend Anglo- Frans culinair geschil. Het begon toen Philip Noel Baker, Brits mi- nister-Jvan-net-Gemenebest, dezer da gen een voorstel deed om Engeland's touristen-industrie te bevorderen. De minister, die vroeger jarenlang te Ge. nève gewoond heeft tijdens zijn werk- vlogen sterren Rosalind Russell, Errol Flynn, Ann So them en Gregory Peck De gramofoonplaten van de citermu- ziek uit „The Third Man" worden dagelyks bij tienduizenden verkocht en kunnen niet snel genoeg gemaakt worden. Meneer Kar as is inmiddels weer terug naar Wenen, waar de J film-directeur Carol Reed hem ont- dekt had in een café. Hy hield niet van Londen, ondanks alle eerbetoon. Hij was in het bijzonder tegen de filmwereld gekant, ondanks het ste vige salaris, dat hij ontvangen heeft, en prefereert een rustig leven aan de mooie rode Donau De film in kwes tie, een realistisch spionnage drama, is een permanent uitverkocht succes. De climax aan het eind is een sen- sationeele mensenjacht door de on dergrondse riolen van het na-oorlogse verlopen en corrupte Wenen. 0O0 De volgende zeldzame briefwisse ling in de koude oorlog tussen de 93-jarige aartssocialist George Ber nard Shaw en de oerconservatief Win ston Churchill is zojuist bekend ge worden. Ter gelegenheid van de première van zijn nieuwste toneel stuk Buoyant Billions, in Oct. j.l„ „Voor de première, één kaartje voor U zelf en één voor een vriend, als U er tenminste een heeft". Prompt ging er een briefje terug van Churchill: .Hartelijk dank voor de vrnkaartjes. Ben verhinderd de première by te wonen, maar zal met genoegen de tweede avond aanwezig zyn, als U er tenminste een heeft". Het stuk heeft inmiddels maar drie weken gelopen en bleek een fiasco! Te Frankfort a. d. Oder zijn Woens dag 7.144 Duitse krijgsgevangenen uit de Sowjet-Unie aangekomen. Katwijk zal een vissershaven aanleggen. Met een propvolle publieke tribune als entourage heeft de gemeenteraad van Katwijk een voorstel van B. en W. aangenomen, waarbij in principe be sloten werd een vissershaven aan te leggen. Men zal dan Rijk en provin cie om financiële steun voor de uit voering van dit werk vragen. Kort nadat de raad dit voorstel van B. en W. aannam, was het gehele dorp Katwijk aan Zee in feeststemming. Het plaatselijke muziekcorps trok door de straten en daarna naar het raadhuis, waar zich een grote menigte verzamelde. De voorzitter van de plaatselijke commissie van actie voor een vissershaven sprak het op het bordes van het raadhuis verzamelde gemeentebestuur toe. De Iienmillioenste zoekt zijn weg (ll) we gewy.. - - -. amheden bh' de voormalige Volken- zond GBS twee vnjkaartjes na&r bond, en derhalve een der weinige Churchill met het venijnige briefje: Engelsen is die zijn vaderlandse keu ken naar behoren weet te onderschat ten, raadde nl. een uitwisseling aan tussen tienduizend Franse en Engelse koks gedurende 1950. Of hiermee de kiemen gelegd zijn voor een nieuwe Franse revolutie kunnen wij van Londen uit nog niet waarnemen. Wel heeft Noel- Bakers goedbedoelde voorstel een hevige deining veroor zaakt in Britse hotel- en restaurant- kringen. Deze protesteren, dat met de export van tienduizend Engelse koks naar Frankrijk er in Albion practisch niemand meer over zou zyn om de tradities van de Engelse keuken hoog te houden. En dat zou volgens hen fataal zyn. De Engels man, op zoek naar zyn fish and chips (de eeuwige gebakken vis met pata tes frites), of op jacht naar zyn mi niatuur portie „Argentijns bevroren" braadlap met waterachtige kool en aardappelen-zonder-zout, zou op zijn achterste benen gaan staan indien men hem een of andere Ingewikkeld uitziende, met uien en kruiden be werkte Franse schotel zou voorzetten. Over de gevoelens van de Parijze- naar, die eventueel aan de gewapend- betonnen puddingcreaties van de ge middelde Engelse kok overgeleverd zou worden, wordt aan deze zijde van het Kanaal niet gerept oOo De citer, die van het begin tot het eind door de nieuwe Engelse spionna- gefilm „The Third Man" speelt, heeft een stormloop op de Londense mu ziekwinkels verwekt. Iedereen wil een Prinses Elizabeth is op Malta gearriveerd om zich bij haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, te voegen. Prins Charles blijft zolang onder de hoe. de van zijn tante, prinses Margaret Rose. STEMMEN UIT DE KERKEN Het pastoraat in de Ned. Herv. Kerk Op 12 en 14 October is in de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk aan de orde geweest de Ordinantie voor het Pastoraat. Er toen gesproken over de hulpkrachten die in het pastorale werk der Kerk werkzaam kun. nen zijn. In de discussie is enerzyds de nadruk gelegd op de blijvende en principiële betekenis van de universitaire vorming en opleiding voor de bediening van 't Woord, anderzijds wordt sterk de behoefte naar voren ge. bracht, niet alleen vanuit een noodsituatie dat allereerst maar ook vanuit het eigen leven der Christelijke Gemeente, dat er een weg komt voor niet volledig opgeleiden, om de Kerk te dienen. Er is nog aan toege voegd dat het er om gaat aan de blijvende behoefte van hulpkrachten in het pastoraat tgemoet te komen en bekwame nlet-theologen daartoe ook de volle gelegenheid te bieden. Aldus een gedeelte van het verslag van 12 October. Op 14 October wordt er gestemd lijke- Zorg." Als we het goed ver staan kan dus dit nieuw te schep pen orgaan vicarissen plaatsen en erplaatsen Het x.1 on-nranses ywwcivu icuwccii vvn over een nieuwe figuur in het Pro- mef K^V o"d?"aSltriSe loyïï j ^ts- ke.rkeIljk leven van Ne<3er" r'/immo-/! ITilrvt CV,™,- „roo I week de uit Wenen geïmporteerde Anton Karas, de man die de citer in de film speelt, een grotere attractie dan de speciaal uit Hollywood overge- KAPPIE Ze hadden in Vlissingen in de rij gestaan, d'e twee ukken, om kaarten voor Kappie, die immers in het kader van de Sint Nicolaas-attractie van de P.Z.C. in levenden lijve naar Zeeland komt. Ze waren vermoedelijk vijf en zes jaar oud en aanvankelijk ongeloof- lijk welgemoed. Weliswaar stonden ze achteraan, maar ze bleken als goede vrienden allebei trouw de Kappie- verhalen te verslinden en wat doe je als je ïoachten moet je haalt dan die oude geschiedenissen nog eens op. Zo viel de tijd niet lang, hoewel hij lang was totdat ze zich op een ge geven moment begonnen af te vragen, of ze bij al die drukte wel aan de beurt zouden komen. Hun gezichten betrokken een beetje, maar ze spraken elkaar moed in. Zelfs toen het tegen zessen liep en ze nog altijd niet aan de beurt waren Nu evenwel begonnen hun gezichten somber te staan. Wel poogden ze nog om naar voren te dringen, matvr dat poogden er meer en zodoende lukte het niet en toen hun gezichten waar lijk beneden peil belandden, ver scheen er een meneer, die mededeelde, dat de kaarten voor de beide eerste voorstellingen uitverkocht waren Toen bleek eerst recht, welk een populaire figuur Kappie in Zeeland is, bij de jeugd en ook bij de ouderen! De twee knapen, tot op dat ogen blik de rust en de gemoedelijkheid zelf, veranderden in briesende leeu wen. Zij begonnen te strijden voor hun recht. Ze zwaaiden met hun bon nen en eisten hun kaartenen het kostte de grootste moeite om hen duidelijk te maken, dat er nog een derde voorstelling is ook en dat er zo nodig meer opvoeringen moeten ko men. Ze geloofden het maar half. En mop perend togen ze naar huis. Maar ze kunnen gerust zijn! Als er zoveel kinderen om kaarten komen, dat ze in drie voorstellingen niet alle maal een plaats kunnen vinden, dan komen er meer opvoeringen. Met name immers de jeugd mag niet teleurgesteld worden. vicaris. Deze figuur blyft gebonden aan een nieuw orgaan van bijstand, nl. de Raad voor Her derlijke Zorg. Deze nieuwe figuur van de vi caris leunt zeer nauw tegen het ambt aan. Toch moeten deze geestelijk en kerkordelflk onderscheiden worden. De vicaris krijgt het recht sacra menten te bedienen. Met 24 tegen 17 stemmen is dit aangenomen. „Zyn preek blijft heten: herderlijke toe spraak." 17 leden van de Synode stelden prys op de uitdrukking: her derlijke prediking. Dit is zo ongeveer wat het kort verslag van de vergadering der Ge nerale Synode over de hulpkrachten der Kerk vermeldt. Nadien schreef Prof. van Ruler dat de Generale Synode in haar zit ting van 14 October „een byzonder verstrekkend en diep insnijdend be sluit' heeft genomen. „Zij heeft de sacramentsbediening losgemaakt uit de omklemming door de dominé en haar ook aan anderen gegeven, na melijk aan hen, die in de pastorale bediening van de vicaris zijn ge steld." Het kort verslag van het officiële orgaan "der N.H. Kerk is gewoonlyk kort; al te kort. Vooral op een punt als nu ter sprake is, gevoelt men het volkomen ontoereikende van enkele volgepropte zinnen Men moet al een fijne neus hebben en met de behan delde zaak op de hoogte zyn om in de woorden van dit kort verslag zulk een „diep insnijdend besluit" te vermoeden. De stemmingen wijzen uit dat ér heel wat discussie over dit punt zal zijn geweest. Waarom kan het kort verslag op zulke ge wichtige punten niet wat uitgebrei der zyn, zodat ook degenen die niet bij de zittingen van de Synode aan wezig zyn, toch ook iets van de dis cussie mee maken! Het verslag van de Synode der Ger. Kerken strekke hier ten voorbeeld. Met de nieuwe kerkorde ligt er dus nu ter beoordeling van de Kerk, deze nieuwe figuur in het kerkelijk leven, n.l. de vicaris. Er is sindsdien al heel wat over hem geschreven en over dat „nauw tegen het ambt aanleu nen". Prof. van der Leeuw Iaat in het nummer van 4 Nov. van „In de Waagschaal", een waarschuwend geluid horen. Uit hetgeen hij er over heeft gelezen is ook hem niet alles even duidelyk, maar, als het waar is, dat aan deze vicarissen wel wordt toevertrouwd de bediening der sacra menten, terwijl de verkondiging des Woords hun onthouden wordt en zij alleen maar 'n herderlijke toespraak mogen houden, dan scheidt men zich daarmede af van de gehele Christe lijke Kerk, van de oudste tijden af aan, tot op heden toe. Zulk een waarschuwend geluid maakt voor zichtig. WAT IS EEN VICARIS? Wat is een vicaris? Dit woord Is reeds eeuwen lang in de Kerk in ge bruik. Ook in ons land kende men de vicaris. De vicariegoederen of -in komsten, die hier en daar nog zyn, leggen er getuigenis van af. Vicaris betekent: plaatsvervanger. De Paus noemt zich: vicarius Christi; de plaatsvervanger van Christus. In de middeleeuwen oefenden gees telijken hun ambt niet alty'd per soonlijk uit. Zij droegen dan de zorg over aan vicarissen. Deze werden betaald uit de opbrengst der kerke- goederen. De vicaris beheerde deze echter niet, maar degene die in naam het ambt bekleedde. De plaatsver vanger deed al het werk. Van deze vicarissen is in de ker ken der Hervorming niets overgeble ven. Toch is de naam bij verschil lende kerken gebleven, bijv. bij som mige landskerken in Duitsland. Vi carissen zijn hier toekomstige Dre- dikanten. Ze zijn geen candidaat meer, maar ook nog niet in het pre dikambt bevestigd. Zy worden ge bruikt als hulp van een predikant en soms ook als zijn vervanger wan neer deze afwezig is. Deze vicaris sen staan niet direct in dienst van een bepaalde Gemeente, maar in dienst van de Kerk in haar geheel. Zij worden geplaatst en daar ingezet, waar dit het meest nodig is. By hetgeen de Synode in de Or dinantie voor het Pastoraat aan ce Herv. Kerk heeft voorgelegd, moet aan een dergelijke figuur zyn ge dacht. Hij kan tydelyk naar een be paalde Gemeente worden gezonden. „Het blijft een bediening met binding aan het nieuwe orgaan van bijstand, de Raad voor Herder- Iet werk van de vicaris is dus het werk van de predikant. Alleen zyn preek wordt een herderlijke toespraak Toch zyn deze vicarissen niet ge heel en al gelijk aan die, welke men in Duitsland kent. In het naburige land zijn ze nog geen predikant, maar ze zullen het worden. Zij hebben de volledige studie daartoe afgelegd. De vicaris, die in de Ned. Herv. Kerk wordt gedacht, komt van onder op uit de kerkelijke bedieningen. Hij heeft aan geen universiteit theologie gestudeerd. Hij moet eerst op enige wijze als pastorale medewerker, als catecheet, als evangelist, als jeugdlei der, als sociaal werker in dienst der Kerk hebben gestaan. Daarna moet hij hulpprediker zijn geweest, om ten slotte als vicaris te kunnen worden geroepen. 'Er komen allerlei bezwaren op te gen deze figuur. Het bezwaar van Prof van der Leeuw is niet dat deze vica rissen niet op de gewone wijze zijn opgeleid, maar dat deze dienaren der Kerk, die de sacramenten bedienen, niet geordend zijn. De verkondiging des Woords wordt hen niet toegestaan: de bediening der sacramenten wel Het is inderdaad wonderlijk dat deze twee bedieningen gescheiden wor den, die toch niet te scheiden zijn, tenminste niet naar Protestants be sef. Of is de herderlijke toespraak alleen maar een ander woord voor een preek? Prof. van Ruler juicht! De figuur van de vicaris noemt hy het sluit stuk van het gehele bouwwerk van de kerkorde. Hij wordt zelfs lyrisch als hij hierover schrijft: „zoals de melk door de druk boter afslaat on zoals de palm groeit onder het ge- jn dG Hervormde Kerk kent men wicht, zo is door de persing der Sy-, godsdienstonderwijzer als hulp- node uit het Ontwerp-Nunspeet, iets J kracht. Terecht rijzen hier allerlei ongedacht nieuws te voorschyn ge- bezwaren. In de nieuwe kerkorde Industrialisatie houdt Volksaanwas bij (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Nov. De drukkende belastingpolitiek van de Neder landse regering ten spijt heeft het bedrijfsleven hier te lande van de bevrijding af tot eind 1948 toe een bedrag van 2500 millioen gulden kunnen besteden aan herstel van fabrieken en machines, aan vervan ging van versleten delen en aan de bouw en inrichting van geheel nieuwe fabrieken of afdelingen van bestaande. En in de loop van dit jaar is deze investering wederom zeer aanzienlijk geweest. Dit feit is niet alleen voor die ondernemers van betekenis, maar ook voor een groot aantal arbeiders. Elke nieuwe fabriek betekent meer werkge- genheid, meer vraag naar arbeidskrachten. Men vraagt zich in arbeiderskringen wel eens af of niet de kans be staat dat plotseling een heleboel van die nieuwe fabrieken na verloop van een1 jaar of wat niet renderend blijken te zijn, zodat zij bij tien duizenden de werklozen op straat zullen gooien. Nu, die kans is minder groot dan zij in vroegere jaren was. Toen groeide de industrie soms in het wilde weg, nu gaat er een hele studie aan vooraf. Men weet, voor men gaat bouwen, of er vraag is naar de te maken producten, hoeveel de vervaardiging zal kosten, waar men ze het best kan gaan maken enz. Kortom, er is een plan voor het hele land en er zijn nog weer aparte voor de provincies. Men gaat voorzichtig te werk. Neem de vervaardiging van au to's in ons land. Er zijn twee grote en een aantal kleine bedrijven in ons land, waar men auto's maakt; d.w.z. men stelt ze er samen uit los se onderdelen, die van elders wor den aangevoerd. Voor een groot deel betekent dat: uit Amerika wor den ingevoerd. Op zichzelf biedt dat bepaalde voordelen, maar het is toch eigenlijk niet zo, dat die in Nederland in elkaar geschroefde wagens met goed recht Nederland se auto's genoemd kunnen worden. Op de duur zal dat echter meer en meer het geval zijn. Beide grote fabrieken bekleden de zittingen bijv. geheel metNederlands mate riaal. En de Rotterdamse fabriek, die nauwelijks een jaar bestaat, laat nu ook al de radiotoren hier te lande maken. Het was voor de Amerikanen een verrassende ont dekking, dat die Nederlandse radia toren' beter bleken te zijn dan de oorspronkelijke Amerikaanse. Men heeft ze in de woestijnen van Texas en Nieuw Mexico beproefd. De vestiging van de autofabriek te Rotterdam heeft dus ten gevolge gehad, dat de onderhavige radiato- renfabrielc meer werk heeft gekre gen (met een vrijwel gegarandeerd afzetgebied); misschien kan zij binnenkort wel gaan exporteren, hetgeen wederom vergroting zou kunnen betekenen. De banden voor deze auto's zijn ook al hier te lan de gemaakt. De „Vernederlandsing" van deze wagens schrijdt langzaam voort. Een soortgelijk verschijnsel doet zich voor in de rijwiel-industrie, die tot. dusver alle remnaven moest importeren. Nu worden zij echter te Brummen vervaardigd. De rij - wielhulpmotoren worden ook al in ons land gebouwd op meer dan een plaats; zij schijnen een grote vlucht te zullen nemen. Er zijn hier te lande op de bui tenlandse patenten zodanige verbe teringen aangebracht, dat die (in de vorm van patenten) naar andere landen gaan. Hetzelfde is het geval met een Haagse fabriek, die vol gens een Zwitsers patent naaima chines is gaan bouwen: ook dit is dermate verbeterd, dat Zwitserland om die Nederlandse aanvullingen vraagt. Het zou ons te ver voeren een overzicht te geveq, van alle nieuwe fabrieken, die er reeds verrezen zijn en nog verrijzen zullen, maar even willen wy nog wijzen op de mogelijkheden, die er in de bodem schatten schuilen. De olie, de steen kool en het hout vormen niet al leen als zodanig waardevolle grond stoffen, zy leveren ook de grond stoffen voor honderden chemische producten als kunstmest, genees middelen en vooralplastic! Ne derland biedt op industrieel gebied nog vele mogelijkheden. Men kent ze. Men heeft ze in plan gebracht. En men heeftuitgerekend in welk tempo die mogelijkheden in werke lijkheden moeten worden omgezet om het ontstaan van werkloosheid door overbevolking te voorkomen. Welnu, dat tempo is tot dusver bij gehouden en het heeft reeds neigin gen tot aanzienlijke versnelling. (Nadruk verboden). sprongen." ARTIKEL 8? Wat zit hier eigenlijk achter? In iedere Kerk moet er een mogelijk heid zyn dat er in de kerkelyke amb ten en bedieningen mensen komen, wordt zijn werk teruggebracht tot de catechese en enkele andere ter reinen. Op 12 en 14 October heeft de Sy node gevoeld dat er een mogelijkheid JkoI"?.n» open moet blijven opdat ook zij, die die wet re0Iementair tot het predik-1 daarvoor niet direct een opleiding ambt ajn opgeleid. Zeker moet deze hebben ontvangen, toch in kerkelif- mogelykheid er zyn m een Protes-1 bedieningen kunnen staan. De naar vicaris is natuurlijk een bijkomstig iets. Over die herderlijke gelijkheid er zijn tanxse Kerk. Im de oude Kerk werd een Amljrosius tot bisschop van Mi- laan gekozen en Calvijn had ook geen toespraak zal nog wel het een "en theologische studie aan de universi- ander worden gezegd, evenals over teit aditer de rug het al dan niet geordend zijn. Maar «tnnt nrtikA? TW dat er een mogelijkheid gevonden ,«L moet worden, opdat niet-theologen 1*5- in kerk een plaats kunnen vin- den> aan Seen twijfel onderhe- K&uS&iFvI° zÜn- Dit is inderdaad een onmis- °?tmoe<hgheid, zedigheid, ^oOed^ ver-J haar stuik in het gebouw van de stand en discretie" zijn toegerust. kerkorde. 36. Het eind van het liedje was echter dat Jim my netjes in zijn hok werd opgesloten, hetgeen al leen lukte door hem Billie's voetbal mee te geven. Hij streelde het leren ding vol verrukking en viel er tenslotte met 'n zalige glimlach op-z'n apentro- nie mee in slaap. Meneer Brushbox had het hele toneeltje aanschouwd. Hij had Jimmy's evoluties met de bal gezien en hij zag nu zijn gehechtheid aan de voetbalEén zo'n geestdrifteling in de team van de Wembley Rovers, mompelde hij. Het Wereldgebeuren Hulp in gevaar De Amerikaanse politieke leiders treft vaak het verwijt, dat zij geen vaste lijn volgen, maar handelen vol gens de ingeving van het ogenblik. Niet zoals de Britten een traditie heb ben, waarop zij kunnen teren, maar zich telkens impulsief aan nieuwe om standigheden aanpassen. Tegenover de frisheid van het improviseren staat 't nadeel van de wisselvalligheid; op Washington kan zelden geheel zeker gerekend worden. Daarbij komt, dat de invloed van de publieke opinie en van de volksverte genwoordiging op het buitenlands be leid in de V.S. groter is dan in Euro pa. De Congresleden, die in de diverse commissies Truman en Acheson op de handen kijken, zijn niet met een kluitje in het riet te sturen. De parlementaire gewoonte om eerst achteraf goedkeuring te vragen als aan de beslissingen weinig meer ver anderd kan worden, een gewoonte die in Europa opgang doet, kan in Ame rika geen ingang vinden. De senatoren daar staan op hun rechten om in het beleid gekend en geraadpleegd te wor den. Dat brengt de regering er vaak toe op grond van tactische overwegin gen haar plannen te wijzigen om het risico van een nederlaag in het Con gres te vermijden. Zo wijzen berichten uit Washington erop, dat voor 1950 een radicale wijzi ging te verwachten valt, in het plan- Marshall. Niet alleen zou een belang rijke inkrimping aanstaande zijn, maar het zwaartepunt van de hulpverlening zou worden verlegd van Europa naar Zuidoost-Azië. Kenneth Werry, de leider van de Republikeinen in de Senaat, heeft er zelfs op aangedrongen dat de economische hulp aan Europa volgend jaar met anderhalf milliard dollar verminderd wordt. De grootste zorg van de regeringsexperts is niet langer hoe zij vermindering van de Marshall-hulp kunnen voorkomen, doch hoe zij de nadelen, die daardoor zullen ontstaan, kunnen opvangen. De plannen om de hulp aan Europa te verminderen komen niet alleen uit de republikeinse hoek. De aanzienlijke tekorten op de Amerikaanse begroting zullen ook de democraten dwingen wat minder vrijgevig te worden. Ook zy zullen weinig zin hebben de hulp aan Europa te dekken door verhoging van de belastingen. De verkiezingen zijn in zicht. Er is nog een andera reden, waarom de publieke opinie zich ten ongunste van Europa heeft gewend. Tal van Amerikanen vinden, dat Europa nu wel genoeg geholpen is en zij zijn bovendien kregel over de trage gang van zaken bij de pogingen om meer eenheid in Europa te brengen. In Eu ropa heeft de E.C.A. haar plicht ge daan; de Russische invloed is gestuit. Het Kremlin heeft echter de druk ver plaatst naar Azië, getuige de gebeur tenissen in China. Welnu, vele Ame rikanen menen in Azië de bedreiging op dezelfde wijze te kunnen wegne men als in Europa: door dollarsteun. Leningen en investeringen aan landen als India, Indonesië, Pakistan en Indo- China liggen in de lijn der verwach ting. Om naar het uitgangspunt terug te keren, Truman en Acheson zullen zeker terdege rekening houden met de zwaai in de publieke opinie en zono dig de Europese landen zonder veel vijven en zessen voor een voldongen feit stellen: algehele wijziging in het hulpschema. Een reden te meer voor Europa zich zo snel mogelijk onafhan kelijk te maken van onverplichte Ame rikaanse zendingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3