NIEUWS UIT ZEELAND Colijnsplaat eert zijn redders VELE KAMERLEDEN TOCH TEGEN VEERGELDEN OP DE SCHELDE Geschenk van Auckland voor Middelburg. SCHIPPER ZOU SLEEPBOOT TOT ZINKEN HEBBEN GEBRACHT Vlissingse D.U.W.-arbeiders gaan St. Nicolaasfeest vieren. FINANCIËLE POSITIE VAN VLISSINGEN NOG MOEILIJK |T-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 Mening van de minister gevraagd over landaanwinning in Zeeland en dienst V lissingenFolkestone. Blijkens lief voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begro. ting van Verkeer cn Waterstaat hebben vele Kamerleden reeds by het voor-onderzoek gesproken over de kwestie van de eventuele heffing van veergeld op de Westerschelde. Vele leden bleven bij de mening, dat de historische ontwikkeling van dit probleem van voldoende betekenis ls om hierover niet zonder meer naar de stand van heden te oordelen. Overi gens meenden zü, dat een matig veergeld voor het zware vervoer niet onredelijk behoeft te zyn, maar zy bleven op het standpunt staan, dat een heffen van veergeld voor voetgangers en wU'Iryders op ernstige be zwaren moet stuiten. By zeer vele andere leden ontmoette de voorgenomen wederinvoering van veergoldhcfflngen zeer ernstige bedenkingen. (Ingezonden mededeling) Polderlasten worden it zwaar Vele leden vroegen naar het oor deel van de minister betreffende hot tempo van de landaanwinning en zj dachten daarbij aan de Wadden- en de Zeeuwse eilanden. Gewaagd werd voorts naar 't oor deel van de minister over de resul taten van de toeriatendienst VUewin- genFolkestone Ook werd gewezen op de toestand van de polders in de buurt, van de K.L.M.-bemanning postillo- d'amour tussen oud- en Nieuw-Zeeland. Zes leden van de bemanning van het K.L.M.-toestol Aalsmeer", die eergisteren uit Nieuw-Zeeland terug keerden, zyn Vrijdagmiddag in het raadhuis te Middelburg ontvangen door het gemeentebestuur. Gezag, voerder C. van Mossel bood de wnd. burgemeester, de heer J. W. KÖgeler, een brief en een geschenk aan van de burgemeester van Auckland, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland. wiens vriendelijke geste 'n antwoord was op 't blijk van vriendschap van Zee land voor Niemv-Zeeland, dat wyien burgemeester jhr mr. \V. C. Sand- borg tot Essenburg, in Augustus gaf. Kórt geleden bracht de „Aalsmeer" 50 gedemobiliseerde Nederlandse mi litairen, die naar Nieuw-Zeeland emi greerden. van Batavia naar Auckland. De bemanning had in haar bezit de brief van wijlen jhr. Sandberg en het geschenk uit Middelburg, een ets van Louis Heymans, voorstellende het stadhuis. De K.I.M.-delegatie werd toege sproken door burg. Kögeler, die haar een hartelijk welkom toeriep. Hy uitte tevens zijn leedwezen, dat jhr, Sand berg zelf de wedergToe niet meer in ontvangst, kan riemen, ^preker bracht de bemanning dank voor de goe.de zor gen, waarmee zy de ets hebben over. gebracht en hij prees zich gelukkig, dat de K.L.M. de schakel in deze vriendschapsuitwisseling is geweest. De heer Kogeler bracht tenslotte een eresaluut aan dit bedryf en zyn em- ployé's, waarop ons land tnc recht trots mag zijn. Gezagvoerder van Messel vertelde, dat de „Aalsmeer" precies twee we. ken geleden het eérste burgervlieg. tuig wat, dat in Auckland landde. Dat gaf 'n trots gevoel. De emigran ten werden „fantastisch goed" ont vangen en hadden allen de volgende dag reeds een berekking. Twee uur na de landing had spreker zyn op. wachting gemaakt bij burgemeester J. A. C. Allum, die zeer in zyn schik was met de ets en een groot medele ven aan de dag legde voor wat er in Zeeland is gebeurd. De heer Van Mes sel overhandigde daarna de brief van de heer Allum en diens geschenk, dat -s-iearetten- digd door bestond uit een zeer fraai sigaretten- kistje, met de hand vervaardigd door hei natuurvolk va> Nieuw-Zeeland, de Maori's. Een bijzonderheid hiervan is, schel]' dat er twee schelpjes in zijn aange bracht. die alleen In dat land worden gevonden en die ook niet uitgevoerd mogen worden. De heer Kbgcler aan vaardde dit cadeau in dank en over handigde de leden van de bemanning als aandenken verkleine reproducties van de etB van Louis Heymans, Het gemeentebestuur en de secre. taris onderhielden zich nog geruimen tijd met de ,Aalsmcer"-bemanning en lieten haar tenslotte de restaura ie van het stadhuis zien. Eén der gasten stelde zich telefonisch in verbinding met de familie Kik te Bruinisse en bracht deze do groeten over van een zoon. die reeds 8 maanden in NieuW_ Zeeland boert. Frans schip bij Terneuzen vastgelopen. Het Franse motorschip „Trun" komende van Antwerpen, is Vrijdagmorgen ter hoogte van de Margrieténpolder bij Ter- neuzen non de grond gelopen. Het schip meet 7207 brt. reg, ton en behoort aan dc Compagny General Transatlantlquc te Parijs. SlCepbcothulp was spoedig aan wezig. Het motorschip is zonder assistentie vlot gekomen. Haren uitgerukt door spoelmachlne. In de textielfabriek „Delana" te De- demsvaart is het meisje Poolman uit De- demsvaart met haar haar in de spoelma chlne geraakt. Mede-arbeidsters zetten de machine terstond stil maar intussen waren er reeds zoveel haren uitgerukt, dat de toestand van het meisje ernstig was. Thans heeft dc directie bevolen, dat de meisjes mutsen ln de fabriek moeten dragon. Prins Bernhard moet zich nog in acht nemen. Naar het A.N.P, verneemt, is de ge zondheidstoestand van Z. K. H. Prins Bernhard vooruitgaande. De Prins is ech ter nog niet geheel hersteld en zal zich in de eerstkomende dagen nog in acht mOCten nemen. kust van ons land. De lasten worden voor deze polders wel zeer zwaar. Men meende voorts, dat ten de- partemente te weinig aandacht wordt besteed aan de uH-middelpuntig ge legen pfovlncies. BEPERKING NODIG. Ondanks al aeze desiderata erkende men, dat de toestand van 's lands financiën dwingt tot beperking ook bij de uitvoering van water staatswerken. Andere punten, waarvoor de Ka merleden aandacht vroegen, betrof fen o.m. het Zondagsrijverbod voor auto's, waarbij men een keuze wens te tussen straffe naleving van het verbod met strenge controle daarop öf opheffing. Gevraagd werd naar de verhouding tussen de benzinebespa ring en hot totanl-benzine-verbruik. In het algemeen hadden verschei dene leden wel enige bezwaren te gen het feit, dat de huidige minister zich angstvallig onthoudt van het aansnijden van vragen betreffende de principiële verkeers- en vervoers- politiek. Ten slótte vermelden wij nog, dat enkele leden bezwaar maakten tegen de Zondagsontheiliging by de Spoor wegen en aandrongen op het stop zetten op Zondagen van de dienst der openbare vervoermiddelen. PIANO'S VLEUGELS QUISPEL Heomrandatringel 304 ROTTERDAM - TEL. 3S1K Stemmen Repareren. Tragisch ongeval te Oud-Vossemeer berecht. DOOD DOOR SCHULD Onder beschuldiging van dood door schuld stond Vrijdagmorgen woor de Arrondissementsrechtbank te Middel burg terecht de 24-jarige monteur A, C. S. uit Ooud-Vossemeer. Deze man was vroeger loondorser en zo werd op 22 Augustus onder zijn lei ding nabij Öud-Vossemeer een partij gerst in een dorschmachine verwerkt. Vier arbeiders, die als getuigen wer den gehoord, verklaarden met grote stelligheid, dat de z.g. snijplank niet op de machine aanwezig was. waar door deze niet voldoende beveiligd was. Een arbeider, Tjerk Burger, was over het open dorsrondsel gestapt, maar had zijn stap te kort genomen, waardoor hij hierin viel. Zijn rechter been werd door de bewegende delen van de machine tot boven de knie verbrijzeld en de man overleed spoe dig nadien door bloedverlies. De wachtmeester, die later ter plaat se was gekomen, vertelde, dat bij zijn: aankomst de snijtafel wel op de ma chine gespijkerd zat. Verdachte zelf hield vol, dat deze tafel niet Was ver wijderd, zodat de machine voldoende beveiligd was geweest. Hij vermoedde, dal Burger was uitgegleden op de gladde plaat van de z.g. insteektafel. De officier van Justitie zeide van mening te zijn, dat de vier getuigen de waarheid hadden gesproken en dat S. wel degelijk verantwoordelijk moet worden gesteld, ook al is Burger zelf zeer onvoorzichtig geweest. Hij eiste een boete van 150 of 50 dagen hech tenis, bij de bepaling van deze straf maat rekening houdende met enkele verzachtende omstandigheden. .Uit spraak over 14 dagen. Aartsoplichter stond in Middelburg terecht. Veertien maal recidivist was de 54. jarige monteur J. H. K. uit Rotterdam en jarenlang was hij al van de maat schappij afgezonderd geweest. In -Febr. 1948 was hij in Den Bosch ver. oórdeeld tot 12 maanden waarvan 6 voorwaardeïyk met 3 jaar proeftijd, rriaar Vrijdag stond hy a! weer terecht, ditmaal voor de Arrondissements rechtbank te Middelburg. Het was het oude liedje: oplichtingen, die zeer ge raffineerd gepleegd werden. Verdachte heeft een tijdlang kris kras door ons land gezworven en overal zag hy kans mensen voor klei ne bedragen op te lichten. Dc laatste maal gebeurde dat in Zicrikzee, waar hij zich aan een inwoonster voordeed als schipper, die een pakket met waardevolle inhoud voor haar man bracht. Dit pakket bevatte een bak steen, maar er was een slot op vast gebonden als ware. dit een monster van de inhoud. De vrouw betaalde K. 54.40. waarna hy in een café verzeil de, daar onder invloed van de drank geraakte en door de politie meegeno. men werd naar het.buro.au. Hij was er daardoor zelf „schuldig" aan, dat zyn misdrijf werd ontdekt- K. beweerde geopereerd tc hebben met zekere De Leeuwe. maar de Offi cier van Justitie geloofde niet in het bestaan van die man. Tot driemaal too zyn er De Leeuwe's opgepakt en naar het Huis van Bewaring gebracht, doch iedere maal bleek dit niet de be_ trokkene te zyn. K. heeft in het begin van de oorlog geld ingezameld ..voor de slachtoffers" van Rotterdam en later deed hy zich voor als corrupte C.C.D._ambtenaar. waardoor hij ver oorzaakte, dat de gehele corruptie, dienst van deze instantie in het ge weer kwam. De man hoorde nu 1 jaar met aftrek tegen zich eisen met de bedinging. dat hij ter beschikking van de regering zal worden gesteld. Uitspraak over twee weken. INSTALLATIE GEMEENTESECRETARIS. Donderdag 1 December a.s. zal dc gemeenteraad van Goes bijeenkomen voor de installatie van dc nieuw be. noemde gemeentesecretaris, de heer B. Burger. Commissaris der Koningin onthulde monument Een indrukwekkende plechtigheid. In de donkerte van een drullige Novemberavond had Vrijdag aan 'de voet van het twee eeuwen oude dorps kerkje van Colijnsplaat een indruk wekkende plechtigheid plaats. -Vyf jaar was het geleden dat Duitse troe pen vanuit Schouwen een poging de den om over dit reeds bevrijde dorp een ramp te doen voltrekken door het vernielen van de sluizen van het Wa terschap en het samenbrengen van een deel der mannelijke bevolking in de Ned. Herv. Kerkom vervolgens ook dit gebouw in de lucht te doen vliegen. Gelukkig is deze aanslag voorkomen kunnen worden door het heldhaftig optreden van twee inwo nersde lieren M: Neerhout, en M. L. Fortuin en het militair ingrijpen van de Recce Unit van de Brigade Prin ses Irene en No. 4 Commando B.L.A. Thans, vijf jaar later, werd dit feit plechtig herdacht en door de onthul ling van een drietal gedenkplaten in de muur van het kerkgebouw, voor het nageslacht vastgelegd. Vele burgerlijke en militaire autori teiten waren op deze avond naar Co lijnsplaat gekomen en practisch de ge hele bevolking, jong en oud, had zich ook om het kerkgebouw verzameld om van deze gebeurtenis getuige te zijn. BURGEMEESTER SCHUIT SPRAK Nadat de muziek een koraal en het „Wilt heden nu treden" had doen ho ren, nam de voorzitter van het monu- mentlncomité, burgemeester A. A. Schuit het woord. Hoewel de burgemeester door een. gescheurde voetspier eigenlijk aan huis gebonden is. was hij toch aanwe zig, «1 moest hij dan ook zijn toe spraak vanuit een auto houden. De burgemeester heette de Commissaris dor Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, dc burgerlijke en militaire autoriteiten, w.o. luit. kol. C. K. v. d. Eist met de kapt. C. Glerum. als ver- tegcnwoordlgers van de militaire be velhebber van het 3de mil. gewest, alsmede de familieleden van de bij dc gevechtsactie omgekomen le lult. J. Havelaar van de Irene Brigade, bij zonder welkom. Hierna schilderde hij de toedracht van de mislukte overval ln de nacht van 24 op 25 November 1944 en gewaagde met dankbaarheid van het heldhaftig optreden van de heren Neerhout en Fortuin, alsmede dc Ncd. en Engelse troepen. Hij las voorts een brief voor van de echtge note van wijlen luit. Havelaar. die tot haar spijt niet aanwezig kon zyn, alcmede een telegram van de wnd. commandant van de Irenebrigade en van kap. Immink, die destijds het commando over de hier gelegerde troepen had. Met enkelo ogenblikken stilte werden daarop luit. Havelaar en met hem allo andere in de vrij heidsstrijd gevallen militairen her dacht. DE ONTHULLING Nadat het muziekkorps „Wjlhelmi- na" het Wilhelmus en „Soli Deo Glo ria" het Engelse volkslied hadden doen horen, was het grote ogenblik aangebroken waarop dc Commissaris der Koningin tot onthulling van de gedenkplaten overging. Alvorens dit tc doen, getuigde de Commissaris nog van zyn dankbaarheid jegens de geal lieerde en Ned. militairen, alsmede zijn waardering voor de houding van de Noord-Bevelanders tijdens, én' na dé bezetting. - Onder doodsestilte trok de Commis saris der Koningin hierop de ^Neder landse en Engelse vlag weg, welke het monument tot op dit moment aan'het oog onttrokken. De gedenkplaat, voor stellende het wapen van Zeeland en de brug van het waterschap, met 'aan beide zijden een plaat waarop hel feit staat gememoreerd en de namen van de redders, de militaire eenheden en de gevallen luitenant Havelaar, As fraai uitgevoerd en mag een waardig monument genoemd v)orden. Hierna werd nog door verschillen de sprekers het woord gevoerd, - BRONZEN KRUIS TOEGEKEND Het bronzen kruis is toegekend aan C.2 marinier der tweede klasse W. de Jonge, wonende te Goes. Hijheeft zich onderscheiden door moedig optreden op 2 Februari 1949, toen hij was inge deeld als mitrailleurschutter bij een gemotoriseerde colonne, tijdens een actie tegen terroristische benden bij Rengal (.Oost-Java). Deze colonne reed in een hinderlaag en kwam op korte afstand onder" mitrailleurvuür. On danks ditT>p hem gerichte vuur is hij, nagenoeg ongedekt, zijn mitrailleur blijven bedienen, waardoor de vijan delijke mitrailleur tot zwijgen werd gebracht en de vijf bedieningsman schappen sneuvelden. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. I. Dedecker, Ind. Pred., O. is beroepbaar. Arrondissementsrechtbank Middelburg Manipulaties op Wester-Scheide om verzekerings penningen te incasseren. Tegen Belgische verdachte 1 jaar en 3 mnd. geëist. In de vroege morgen van Donder dag 21 Juli jl. zonk ter hoogte van Hoedekenskerke het 14 ton metende Belgische sleepbootje „Olsé", Toen do Rijkspolitie te water enige dagen la ter tijdens dc bergingswerkzaamhe den eens poolshoogte ging nemen en de verklaring van de kapitein-eige naar vernam, was dit voor haar aan leiding deze man, de 37-jarige C. P. J. uit Cftlloo (B.), in arrest te nemen. Vrijdagmiddag werd door de Arron dissementsrechtbank te Middelburg tegen hem een gevangenisstraf ge vraagd van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van het voorarrest wegens het feit, dat hij óp listige wijze gepoogd had de assuradeuren voor een aan zienlijk bedrag op tc lichten, door zelfzyn vaartuig tot zinken te bren gen. 't Scheepje, clat volgens 'n deskun dige te smal was voor zijn lengte en daardoor onstabiel en ongeschikt om mee op de Zeeuwse stromen te va ren was bij een Belgische maatschap- py verzekerd voor een half millioen francs. Een dergeiyk bedrag was het naar de mening van de President, mr. T. Porthelne, nu zeker niet meer waard; wanneer J. van de assurah- tlepenningen een nieuwe boot zou kunnen kopen, zou hl1 veel beter uit zyn geweest. De verdachte had verklaard, dat hy op weg was van Antwerpen naar Gent. Tengevolge van een defect aan de stuurinrichting was de „Olsé" op de Westerschelde tegen een boei aan gevaren, waardoor de plug van de bultenboordfcraan, bestemd voor de toevoer van koelwater voor de mo tor, uit haar .huls" was gescholen. J. was voor anker gegaan, maar later was het schip gezonken. PLUG WAS VERWIJDERD Er werd een lange reeks getuigen gehoord en hun verklaringen wierpen wel een geheel ander licht op de zaak. Uit het verhoor bleek, dat een beurtschipper, die de „Olsé" óp Woensdagavond voor anker had zien liggen, assistentie had aangeboden, hetgeen geweigerd werd. By een latei- onderzoek van het vaartuig, dat met zeer veel moeite geborgen kon wor den (het was rechtstandig gezonken en zat op 35 meter diepte), bleek, dat de huid zo glad was als een fles; er was geen enkel lek te bespeuren; De boei, waarmede de „Olsé" in aan varing geweest zou zijn. vertoonde voorts geen enkel schrammetje, hoe wel deze pas geschilderd was. Het stuurrad was met een draad vastge zet. Het roer had over stuurboord ge staan, terwijl het schip op een lange ketting voor anker lag. Het gevolg hiervan moest zijn. dat de boot at- schecrde en schuindwars in het vap.rwater kwam te liggen. De bedoe ling was uiteraard, dat de „Olsé" clan door een zeeboot over varen zou wor den, maar dat is niet gebeurd.' By het krieken van de volgende dag moet J. toen dc plug uit de boordkraan hebben verwijderd, waarna het schip langzaam begon te zinken. Om dit zinken te bespoedigen zou hy daarna de ruiten in de machinekamer heb ben ingeslagen, terwijl de koekoek van de stuurhut compleet werd afge kraakt; in het houtwerk werden bei telsporen gevonden. Merkwaardig was het ook, dat de plug spoorloos verdwenen was: men had deze in de machinekamer zeker terug moeten vinden. VERDACHTE ONTKENT Verdachte ontkende nadrukkelyk zelf het schip tot zinken te hebben gebracht. Hy was veelal ad rem in 't antwoorden op beschuldigingen, maar de tegen hem ingebrachte feiten wa ren zo bezwaarlijk, dat de Officier van Justitie de beschuldiging bewe zen achtte. De verdediger, mr. F. C. Adriaanse, vroeg, wanneer de schul digverklaring wordt uitgesproken, een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De rechtbank dient rekening te hou den met de persoonlijkheid van ver dachte en het feit, dat hy door het verlies van zyn schip al buitenge woon zwaar gestraft Uitspraak Ook kinderen van polderjongens worden niet vergeten. In het Wederopbouwkamp Haven- dorp I te Viissingen is men weer voorbereidingen aan het treffen een echte genoegelyke onderlinge St. Ni- colaas-avond te organiseren, zoals men dat ook het vorig jaar gedaan heeft. Die avond ligt de DUW-man- nen nog vers in het geheugen, om dat zij zo volkomen geslaagd is. Er heerste een prettige sfeer en de „eigen artisten" wisten de aanwezi gen op uitstekende wyze te amuse- ren. Maar het belangrijkste was de blijdschap van de kinderen van de arbeiders voor de ontvangen ge schenken. Deze kinderen werden door St. Nicolaas niet vergeten. Het feit, dat vader op Walcheren voor de we deropbouw zulk bclangryk werk ver richt, was voor de goede Sint aan leiding om de kinderen te doen be- .seffen dat het gewaardeerd wordt, dat vader ver van huis en haard meehelpt aan de wederopbouw. Dat St. Nicolaas geen gemakkely- ke taak had om voor ieder kind een geschikt candeautje te vinden, be hoefden de kinderen niet te weten. Ook dit jaar zal men weer een der- geiyke avond organiseren en ook nu weer wil men de kinderen van de in Zeeland tewerk gestelde polderjon- J.ens niet vergeten. Het ligt in de bc- oeling voor ongeveer 200 kinderen een pakje klaar te maken, dat va der straks mee naar huis kan ne men. „U had de gelukkige gezichtjes van mijn kinderen moeten zien, tóen ik vorig jaar met de cadeautjes uit Vlissingen thuis kwam", vertelde een wederopbouw-arbeider ons. Het zal de Sint wel moeite kos ten om dit alles weer voor elkaar te krijgen en hij zal een ieder dankbaar zijn, die hem hierby enige hulp wil bieden. Dit kan met de St. Nicolaas- commissie van het kamp bespraken worden. De St. Nicol aas-a vond wordt Dins dag 6 December gehouden en even als vorig jaar zullen eigen krachten voor de nodige afwisseling zorgen. Het muzikale gedeelte wordt ver zorgd door de Culturele Commissie van de Wederopbouwkampen. Het belooft dus weer een gezellige avond to worden! Receptie garnizoenscommandant van Middelburg. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum der C.O.A.K. te Middelburg en de opening van de nieuwe kazerne, zal de garnizoenscommandant, maj. J. Potteboom, op Donderdag1 Decem ber van 4.30—5.30 uur een receptie houden in het Schuttershof. Weigerachtige automobilist op veerboot „Koningin Juliana". Hoe modern en luxueus de nieuwe veerboot „Koningin Juliana" ook is, toch blijken vele autobestuurders niet zo erg enthousiast. En wel speciaal hebben zij bezwaren tegen de zijgan gen, waar de auto's nogal eens schade oplopen. Zo was het ook met de koop man M. P. uit Middelburg, die voor de Kantonrechter te Oostburg verklaar de. dat hij reeds enkele malen schade aan zijn auto had opgelopen, omdat hij in een zijgang moest parkeren. Tevens was het gebeurd dat, toen hij zich aan boord, uit zijn auto wilde wringen, de ruimte zo klein was, dat hij zijn kleren h$d gescheurd. Het was om deze reden, dat hij daarna, wan neer hij met de boot over moest, steeds wachtte tot de andere auto's van boord waren, in de hoop, dat zijn auto dan niet in de zijgang zou worden ge plaatst. Toen hij nu weer eens met de veerboot overmoest, bleken er slechts 7 auto's aan boord te zijn, dus was er op het middenrijdek volop ruimte. Desondanks werd hem door een hd van het personeel van de boot bevo len, zijn auto in de zijgang te plaat sen. P. wilde daaraan geen gevolg ge ven, ook niet toen de kapitein het hem gelastte. Het gevolg was een proces verbaal. Onze koopman verdedigde zichzelf met grote vaardigheid, doch zowel de ambtenaar O.M„ als de kan tonrechter wilden zyn woordenstroom onderbreken en hij werd veroordeeld lot 25.— boete, subs. 10 d. h. ,;Ik hoop niet", aldus P., dat de boot ooit iets zal overkomen, doch mocht dit wel zo zijn, dan zullen er zeker slacht offers vallen onder hen, die in de auto's zitten, welke in deze zijgangen staan". De heer G. Houtekamer werd gehuldigd. In dc Donderdag te Amsterdam ge houden hoofdbestuursvergadering van de Alg. Ned. Vereniging v. Vreemde lingenverkeer, werd het Zeeuwse hoofdbestuurslid, de heer G. Hoiite- kamer te Goes, onverwacht gehuldigd in verband met het feit dat hij 25 jaar deel uitmaakt van het hoofdbe stuur. Bij monde van de voorzitter, oud minister Deckers, werd aan de jubi laris in zeer hartelijke bewoordingen dank gebracht voor het vele werk in het belang van het vreemdelingenver keer in het algemeen cn dat van Zee land in het bijzonder, verricht. Als blyk van erkentelijkheid voor dit al les. werd 4 hem de zilveren plaquette van Verdienste der vereniging uitge reikt. Tengevolge van een zetfout stonden ln de kop boven ons bericht over het overlijden van de heer Julianus te Mid delburg de voorletters A, C. Bij lezing van het bericht zal men reeds begrepen hebben, dat de A. een J. moet zijn. Gemeente «kan voor 28 in kosten van eigen huishouding voorzien. Reservering voor toekomstige kapitaalsuitgaven. Hoewel de gemeentebegroting voor Vlissingen reeds ruim een week gele den is verschenen, is thans de nota van aanbieding, waarin het college van B. en W. de algemene lijnen van zijn. financieel beleid aangeeft, uitge komen. Deze. nota van aanbieding, waaruit wij in- deze editie slechts de belang rijkste punten kunnen aanstippen, spreekt in de eerste plaats van de noodzakelijkheid om, ondanks het feit, dat de begroting 1950 sluitend ge maakt kon worden, een uitermate voorzichtig financieel beleid te blij ven voeren. Weliswaar zijn verschillende inkom sten niet onaanzienlyk gestegen, (o.m. belastingen en alg«nene uitkering van het Rijk. tezamen 126.000. maar deze stijging houdt gelijke tred met de toeneming van de uitgaven (onderhoud van straten en pleinen, onderwijs, verpleging van krankzin nigen, Ionen en salarissen, kasgeld voorzieningen). De nota wijst er op, dat op een to taal budget van rond 2 millioen gul den. de gemeente slechts voor onge veer 28% zelf kan voorzien in de dek king van de kósten harer huishouding. Zij ls dué afhankelijk van het Rijk en deze afhankelijkheid maakt het haar onmogelijk een vast omlynde fi nanciële politiek le vooren. Alleen en indien aan de gemeenten een eigen belastinggebied zou worden terugge geven, zou het mogelijk zijn haar uit gaven meer rechtstreeks te koppelen aan de draagkracht harer inwoners. Het uitblijven van de toekomstige re geling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten vergroot deze moeilijkheid. GEEN NIEUWE SUBSIDIES In de begroting zijn geen bedragen opgenomen voor het toekennen van nieuwe subsidies, ook.niet voor de gezinszorg der Ned. Hervormde ge meente, waarvoor B. en W. eerst wil len trachten langs de weg van samen werking tot een oplossing te komen. Gezien de onzekere financiële toe. stand van de gemeente, achten B. en W. het juist de inkomsten terzake van de algemene en byzondère uitke. ring van het Ryk, voor zoveel die uitgaan boven de basisbedragen 1948 (n.l. 20 niet ten bate te brengen van de gewone dienst, maar deze te reserveren voor toekomstige kapi taalsuitgaven. De gemeente zal in elk geval in de toekomst komen ie staan voor belangrijke kapitaals-uit gaven o.m. voor verbetering van de Visserahaven, de bouw van een nieuw Stadhuis en de deelname in bet )o» pltoal Aan een op te richten N.V. tot exploitatie van een vliegveld op Wal cheren. VERLANGLIJST. Ten slotte vermelden we nog, dat B. en W. op verzoek van Ged. Staten om een snelle verdeling van het bouwvolumen voor weg- en water bouwkundige werken mogelijk te ma ken, een aantal werken hebben op gegeven, waarvoor de toekenning van een bouwvolumen wenselijk wordt teacht. De raad kan zich nader over e volgorde der urgentie uitspreken. Indien tot uitvoering van dc op deze lyst vermelde werken zou wor den overgegaan, zou afgezien van de ten laste van Wedcropbouwreke- ning en het. Grondbedrijf komende- bedragen, het jaarlyks budget in de komende jaren waarschijnlijk met rond 28.000 \Arorden beiast. Hierin is niet begrepen rente en aflossing van het voorlopig geraamde bedrag van 50.000 voor verdere aanleg van sportvelden. Op deze lyst komen voor: straten aanleg ln Plan-Oost (derde gedeel te). plan Breewaterstraat, ryAvielpad Koudekerkseweg tussen Badhuis straat en Hogeweg, brug over de watergang in de President Roose- veltlaan, aanleg van beplantingen bij Zandweg, Hogeweg, Bonedyke- straat, Watergang, Bloemenlaan, Joost de Moorslraat. Vredehof laan, Oostenrijkse woningen en Paul Kru- gerstraat, toegangsweg Loskade Eiland, Bonedyke-plan (derde gedeel te), vuilverwerkingsinstallatie, sportvelden, Willem Hl-kazerne, Badpaviljoen, Brandweerkazerne, Vismijngebouw, carillon in de St. Ja- cobstoren, openbare kleuterschool, brandspuit, slangen en brandweer- kleding, riool zuigauto en Tehuis voor ouden van dagen. Het ligt in de bedoeling zo ver* nemen wij dat de begroting op Vrydag 23 December in openbare be handeling komt. MIDDELBURG. Zaterdag Schuttershof: Uitvoering Groen Wit. 8 uur; Bogardzaal: Bazar Rode Kruis, 2—11 uur; bioscopen: zie heden. Zondag Eelectro: 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2,30 en 8 uur. VLISSINGEN. Zaterdag: Concordia: Groninger avond. 8 uur; Alhambra: Hlllégard, 7 en 9 uur: Luxor: Razzia in Berlijn, 7 en 9 uur. Zondag: Alhambra: Hillegard. 3. 7 en 9 uur: Luxor: Razzia in Berlijn, 3. 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2