VAN HOUTEN Ondergrondse wonderen in Australië LEZERS SCHRIJVEN Merkwaardig leven in de grotten GOES ZAL „DE ZEEVWEN" VOOR EEN ZWARE OPGAVE STEL Op f Maije VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Gloehvormpjes-idylle In één der gangen. (Van onze correspondent). JENOLAN (Nieuw Zuid Wales) Oct. Grotten spelen in het leven van de Australische toerist en vacantiegunger een grote rol. Het lijkt soms wel of dit vreemde vyfde werelddeel volkomen ,,hol" is, want ner gens ter aarde vindt men zo'n grote verzameling grotere en kleinere druipsteengrotten als hier. En nergens ter aard is men zo „grot-bewust" als in Australië, waar zeker een sloridge honderd plaatsen beweren de mooiste grot te hebben. Toen ik jaren geleden door West-Australië reis. de had ik zo'n hinder van dit grottencomplex, dat ik er mjj met hand en tand tegen moest verzetten om niet grot in grot uit gesleept te wor den. De trotse „eigenaars" schenen zich eenvoudig niet te kunnen voor stellen, dat 'n bezoeker liever de zon, de bomen en de bloemen ziet dan als maar stalachmleten en stalachmieten: de druipstenen aan het pla fond en de corresponderende druipstenen op de bodem. Maar hoeveel grotten men ook al gezien heeft, men kan niet lang in New Zuid Wales wonen of men moet en zal ook nog de Jenolan grotten zien de trots van de toeristenbu reaus en de „grootste en mooiste grotten van het Zuidelijk halfrond". Ook hier natuurlijk weer druipste nen zonder tal duistere, echoënde, kille onderaardse gewelven met druipstenen. Maar hier, in deze vol komen onbewoonbare, duistere en kil le onderaardse wereld van steen en niets dan steen is leven onver klaarbaar doch onmiskenbaar, leven. Daar in die overigens volkomen do de wereld, heel diep weg, zodat men ze eerst veel later vond, leven spin netjes kleine blinde, ontzettend zielige spinnetjes .Hoe ze er gekomen zijn is een raadsel. Wat ze eten is een nog groter raadsel, want er is mugje noch vliegje, rupsje noch motje in deze kille holen. En het allergrootste raadsel is, dat deze ziele- poten heel goeiig kleine webjes we ven ragfijne doch volmaakte klei ne webjes. Zomaar, omdat een spin nu eenmaal een spin is, ook al is het dan een klein, zielig blind spinnetje. Want er vliegt niets in deze onder aardse wereld en er is nog nooit een microscopisch klein lijkje in deze KUNST. Handel's Messias in Bergen op Zoom. De uitvoering van Handels Woensdagavond in de Grote Kerk van Bergen op Zoom door de Christelijke Oratoriumvereniging aldaar, was geen gebeurtenis, waarby het Zeeuw- fe muziekleven rechtstreeks betrok ken was, maar die niettemin de volle belangstelling had van de muzieklief hebbers uit ons gewest. Uit tal van Zeeuwse plaatsen ging men Woens dagavond naar de oude kerk in de markiezenstad, om daar te luisteren naar Handels grootse oratorium. De uitvoering, die de Bergen-op- Zoomse vereniging van dit werk gat, was van een voortreffelijk gehalte. Dit mocht worden verwacht, want er waren immers goede solisten, er was een goed orkest en het vakman schap van de dirigent Piet Post uit Breda, stond er borg voor, dat ook het koor niet zou teleurstellen. Men kan vaak de persoonlijkheid van een dirigent afleiden uit het concert, dat hij dirigeert. Zo zou men Piet Post muzikaal kunnen „determine ren" uit de indrulcken, die men tij dens deze Messiasuitvoering onder dost is een man van grote muzikali teit van een vitale muzikaliteit zelfs, wie' het in de eerste plaats gaat om de grote lijnen en die zich minder be kommert om het detail. Tijdens de uitvoering komt hij steeds weer op nieuw in vervoering voor die muziek, die hH mag dirigeren. Zijn impressies wil hij dan onmiddellijk overbrengen op zijn zangers en zyn orkestleden. Dat dit meestal gelukt, pleit voor de ze musicus, maar tegelijkertijd schui-t hierin een groot gevaar. Een te spontaan musiceren toch kan moei lijk onder controle worden gehouden! Het bleek Woensdagavond dat het niet altijd lukt dit gevaar tijdig te bezweren. Het koor was uitstekend ingestu deerd en haperingen kwamen niet voor. Het heeft een goede klank en het beheerste dit oratorium volkomen. Daarom was het jammer, dat in het slotkoor enige maten voor het einde een klein déraillement voorkwam, dat evenwel door de dirigent voortref felijk werd opgevangen. Het Kamer Symphonie-orkest, dat in de enkele jaren van zijn bestaan door het gehele land reeds een goede naam heeft gekregen, is een ensemble met een voortreffelijke klank. Behal ve enkele kleinigheden was er weinig op dit kamermuziekgezelschap aan te merken, de inzet van de twee violen by het Allegro Moderato van de inleiding b.v. was niet helemaal correct en ook by de aria „Wie lieblich ist der Boten Schritt" was er enig meningsverschi' bij de stry. kers. Aangenomen mag worden, dat het koper niet tot dit orkest behoor de want in deze sector lieten de he ren nog al eens een steek vallen, o.a. in het Halleluja-koor en in de prach tige bas-aria „Erschallt die Trom- pete". By de solisten viel in de allereer ste plaats de alt mevrouw Riek van Veen op. die een wonder gave vertol king gaf van „O, du die Wonne ver- kündet in Zion". Ook de zang van mevrouw Erna Sporenberg, sopraan en van bas Piet Böhm viel te Prijzen. De tenor Wiebe Drayer, die de laat ste jaren enkele malen in Zeeland op trad, zong een goede party, doch heeft ongetwijfeld wel eens beter gezongen. Zyn geluid klonk ditmaal wat geforceerd. Resumerend mag tenslotte worden opgemerkt, dat dit laatste concert, dat onder leiding van Piet Post vóór zijn vertrek als opvolger van George Stam naar Leeuwarden werd gege ven, volkomen is geslaagd. de K. webjes gevonden. Eens, lang geleden, moeten deze spinnetjes de zon gezien hebben. Want sommige hebben half ontwik kelde ogen. Maar ze moeten er al heel lang zijn geweest, want het me rendeel heeft zelfs deze rudimenten uit een „betere wereld" geheel ver loren. BESCHEIDEN LEVEN. Het enige andere levende wezen uit de Jenolan grotten kunnen de spinnetjes niet eten nog afgezien van het feit, dat dit in een heel ander deel der grotten leeft. Dit is een mi- nitieus klein en uiterst primitief soort „luisje" dat onder andere boven op ,De vrouw van Lot" een wonder lijk gevormde stalachmiet rond doolt. Het behoort tot de primitieve groep beestjes die gewoonlijk spi raalstaarten genoemd worden en die een millioenen jaren oude stamboom heeft. Sommigen vindt men in de tropen en anderen vlak bij de Zuid pool. Maar de 6 soorten uit de Jeno lan grotten heeft men nergens an ders gevonden. Over eten maken de ze diertjes zich helemaal niet be zorgd. want bij de Zuidpool zullen ze ook niet veel vinden. Het enige andere levende organis me uit de grotten is er „pas". Het zijn de heel gescheiden plekjes mos, die er eerst zijn komen wonen toen men in 1887 electrisch licht in ver schillende grotten aanlegde. De spo ren moeten door mensen zijn meege dragen. En de korte tijd dat het licht aanging om de bezoekers de druip stenen te tonen was genoeg voor deze bescheiden plantjes om heel kleine groene plekjes in deze dode, kille we reld te tonen. De blinde spinnetjes en de heel kleine spiraalstaartjes van de uitge strekte Australische onderwereld zijn zeker uiterst boeiend. Doch zij ha len niet bij de onderaardse gloei- wormen die ik in de grotten van Waitono op het Noord-eiland van Nieuw-Zeeland zag. Het was vlak na mijn grotten-tocht in West-Australië en ik voelde er niets voor om op nieuw in de kille onderwereld af te dalen. Maar ik moest en ik zou de gloeiwormen zien, die nergens anders ter wereld voorkomen. Weinig stelde ik mij van dit genoe gen voor, toen ik in het pikdonker in een roeibootje in een onderaardse ri vier plaats nam. Mond dicht en geen licht, beval de Cerberus van deze on deraardse stroom en begon het wan kele bootje langs een touw aan de rotswand voort te trekken. HET WONDER. Toen wij de bocht om kwamen was daar plotseling het wonder. Een enor me grot waarvan de bodem een meer tje was en waarvan de zoldering be zaaid was met milliarden glanzenden lichtjes die zich in het water weer spiegelden. Slechts het gespat van het druipsteenwater in het meer verbrak de stilte en de nooit flikkerende lichtjes glansden. Spoedig verloor ik elk begrip van wat onder en boven was. Ik wist niet meer of ik een uur of een paar minuten in deze bizarre wereld had geleefd of dat ik nooit iets anders gekend had dan deze stil le onderaardse sterrenhemel. Tot de gids in de handen klapte en alle lichtjes als bij toverslag doof den. Slechts het geluid van de val lende droppels water kon de gloei wormen niet verstoren. Ieder ander geluid draaide prompt de schakelaar om. Het voedselprobleem van de spinnetjes van de Jenolan grotten kenden deze doorzichtige gloeiwor men niet. Ze hadden ragfijne, kleve rige draadjes uit het lichaam hangen waaraan de met onderaardse stroom meekomende vliegjes bleven plakken. De durfal, die deze grot ontdekte door zich op een vlot de rivier af te laten zakken, moet wel een stuip gekregen hebben toen hij plotseling deze vreem de sterrenhemel zag. Het zijn echter niet alleen de vreemdsoortige levende wezens die de Australische grotten zo boeiend ma ken, want deze onderaardse wereld heeft steeds een grote rol gespeeld in het culturele en religieuze leven van de primitieve Australische noma de Austraalneger. die hier tot voor enige honderden jaren het rijk al leen had. In de talloze grotten van dit „holle" land uitte hij zijn ten nauwste met zijn godenwereld ver bonden kunstzin in de meest fasci nerende muurschilderingen. Deze dikwijls bizarre muurversie ringen, die men in talloze grotten aantreft, hebben steeds een diepere betekenis. Vaak zijn het de magische tekens van de medicijnman, die zich ten nauwste verbonden voelend met zijn totem-dier hier afzonderde om de regen te maken of een ander won der te verrichten. (Nadruk verboden), ilngo7f>n<iPii mededeling). HET VOETBALINCIDENT TE BRESKENS. Naar aanleiding van het voetbalinci dent in Breskens jl. Zondag ontvingen wij twee ingezonden stukken, een van de heer Heyboer en een van de heer J. W Carels namens de supportersclub ,J3e Sportvrienden'Beide zijn te omvangrijk om ze geheel op te nemen. De heer Heyboer noemt de leiding van de scheidsrechter totaal onvoldoende en concludeert, dat de straf tegen de Bres- HOCKEY Overzicht en programma. Breda sloeg 1.L Zondag zoals ver wacht werd D.E.S. met 40, Push II bleef met 4—0 de baas over helske- sluiter Forward II en Middelburg ver loor onder protest van Hoco in Oister- wijk met 2—0. De stand is thans als volgt: Breda II 6 6 Push II 6 4 Hoco I 64 D. E. S. 6 2 1 Middelburg I 6 12 Tempo 6 2 Forward II 6 1 19— 2 12 2 20— 8 8 2 17—15 8 3 9—16 5 3 8—10 4 4 13—18 4 5 4—19 1 PROGRAMMA VOOR ZONDAG Push II—Tempo I; de laatste zal in Breda wel aan het kortste eindje trek ken. HocoForward II; ondanks het feit, dat Forward II nog geen enkele wedstrijd won, behoeft zij qua spel niet voor Hoco onder te doen en een gelijk spel is niet onmogelijk. Middel burg krijgt de ongeslagen Bredanaars op bezoek, die hun overwinningen- reeks wel zullen willen voortzetten. Middelburg is dit seizoen nog onge slagen op eigen veld en het zou een prachtig resultaat zijn als de hoofd- stedelingen één puntje zouden binnen halen. D.E.S. uit Kaatsheuvel heeft vrij. JEUGDCOMPETITIE DAMES De stand luidt er thans als volgt: Breda Pelikaan Middelburg Push 2 2 0 0 6-0 4 1 1 0 0 2—0 2 2 10 1 2—4 2 10 0 1 1—2 0 Zondag a.s. komt Breda naar Mid delburg en de oud kampioenen moe ten winnen om nog een kans te ma ken, de beker in hun bezit te hou den, JEU GD COMPETITIE HEREN De stand luidt thans als volgt: Push 1 1 0 0 3—1 2 Middelburg 2 10 13-42 Breda 10 0 1 1—2 0 Pelikaan 0 0 0 0 00 0 Zondag a.s. komt Breda naar de Na dorst, Middelburg won uit van Breda met 21, dus moet deze wedstrijd weer 2 punten opleveren voor de Middelburg-juniores. kensspeler Feneijn veel te zwaar was. De heer Carels meent, dat de gebeur tenissen een veel minder ernstig karak ter droegen, dan gemeld werd. De leiding van de scheidsrechter noemt hij zeer slecht, de Clingespelers zouden ruw ge speeld hebben en hun overtredingen zou de scheidsrechter ongestraft hebben ge laten. De ruststand is in ons verslag ver keerd weergegeven: hij was 22 inplaats van 32 voor Clinge. De kleren van de scheidsrechter zouden niet gescheurd ge weest zijn (wij hebben te dien aanzien een stellige verklaring van het tegendeel van de scheidsrechter zelve). De heer Carels besluit: „Neen nogmaals wat spe ler Feneijn. supporters en publiek deden is fout, en meer dan fout. Maar.... dat men daar dan twee sensatie artikelen over schrijft, de zaak veel erger stelt en din gen laat gebeuren die niemand gezien heeft, dat is ook fout. en méér dan fout. Laat het zijn zoals het hoort fair play, de voetballer op het veld, mèèr ook de verslaggever in de courant." Naschrift: Op de verslagen van de voet balwedstrijden in Breskens hebben wfj nimmer aanmerkingen gehad. Wij moe ten dus aannemen, dat ook dat van Zon dag jl. juist was. De schildering der ge beurtenissen hebben wij uit Breskens zelve, na grondige informatie. Ook daar van moeten wij aannemen, dat zij juist is. Het is voor de v.v. Breskens jammer, als zij de dupe wordt van een deel van het publiek, dat blijkbaar zelfbeheersing mist, maar dat dient dit deel van het publiek zelf te bedenken. Red. DE ASYLKWESTIE TE MIDDELBURG. Het zij mij vergund voor goed begrip twee aanvullingen te geven op Uw ver slag over de jongste vergadering van de Ned. ver. tot bescherming van dieren. U schrijft: „Toen zij vervolgens jegens een niet aanwezige aantijgingen wilde uiten". Waar het oude bestuur werd verweten, dat het niet voldoende actief was ge weest en waar de stichting van een asyl in de bekende September-vergadering zo'n belangrijk onderwerp van discussie had uitgemaakt, meende ik er goed aan te doen geheel volgens de waarheid naar voren te moeten brengen, (hetgeen de vroegere asylhouder. de heer Vreeke, zwart-op-wit heeft staan), dat mevr. Dentz-van Hoek te zamen met de heer Kraamer de prachtige, als asyl gebruikte loods, ten geschenke heeft gegeven aan de heer Vreeke. Dit is buiten medeweten van de heren Van Sluijs en Geertse, die toen ook in dat bestuur zaten, gebeurd. By de speurtochten onder leiding van mr, Moolenburgh naar een nieuw asyl, liet de heer Vreeke boven aangehaalde brief (geen acte) zien en zei, dat het be stuur voor f 500 de loods terug kon ko pen! Deze loods is op balken gelegd en verplaatsbaar en zou direct te gebruiken zyn als hy niet weggeschonken was. Het is niet zo, dat in Maart het gehele bestuur aftrad, maar geen opvolgers kon vinden. Tydens de toen gehouden buiten gewone ledenvergadering op verzoek van de oppositie stemden van de 55 aanwezige leden 44 voor aanblijven van het bestuur, 8 tegen en 3 blanco, zodat het bestuur (er zyn 600 leden natuurUjk aanbleef. U beleefd dankend voor de plaats ruimte. Middelburg. C. C. M. M, BARENDS, Het Nederlandse merk met Wereldreputatie u/WiWHmWiWWWiKm'fl VOETBALPROGRAMMA Zal R.C.S. ook de Zeelandia-hindemis nemen Nu de helft van het programma bjjna ls afgewerkt zijn in de 2e klasse nog vier ploegen in de strijd om de bovenste plaats gewikkeld van wie twee, t.w, Vlissingen en Rood-Wit by de geringste misstap een te grote achterstand zullen oplopen. Van belang is voor de bezetting der onderste plaats de wedstrijd in Goes terwijl in de derde klasse een uitermate be. langrijke dag te wachten staat nu de leiders voor moeilijke opgaven wor. den geplaatst. Ook in Sas van Gent kan het spannen nn Clinge te gast komt. spanning in de staartgroep geducht kan doen toenemen. 3e KLASSE E. Sluiskil-Hoofdplaat; Corn Boys-Clin- ge; Hontenisse-Oostburg; Aarden burg-Axel; Steen-Breskens; Temeu. zen-RIA. Voor Hoofdplaat zit er misschien een puntje in tegen Sluiskil. Corn Boys krijgt het lastig nu Clinge op bezoek komt en het zal spannen in i Sas van Gent. Oostburg zou zich door een zege op hekkensluiter Hontenis- j se een flink eind kunnen opwerken j i terwijl Axel te zwaar voor Aarden- j burg zal blijken. Ook Steen geven j we niet veel kans tegen het bezoe- j kende Breskens evenmin als Rla te- 1 gen Terneuzen, want laatst genoemde gooit de laatste tijd hoge ogen. 2e KLASSE B. RKTVV-Baronie; SET-Internos; Rood Wit-Alliance; Goes-De Zeeuwen; Vlis- singen-Dosko. De uitslag van de wedstrijd in Til burg, waar leider RKTVV bezoek krijgt van de Baronie, is van veel be lang. De winnaar komt er in ieder geval goed voor te staan. Al heeft RKTW het terreinvoordeel aan haar kant toch lijkt ons de kans op een Baronie-zego minstens zo groot als die der thuisclub. Van de volgploe gen moeten zowel Rood Wit als Vlis singen er voor zorgen niet verder achterop te raken. De competitie is nog niet voor de helft afgewerkt en de VILssingers b.v., die Baronie nog tweemaal en RKTVv nog éénmaal te bekampen krijgen, heeft de kans nog in eigen hand. Een hernieuwde nederlaag zou hen echter het heft uit handen slaan. Rood Wit zal o.i. wel van Alliance winnen en ook Vlissin gen heeft thuis tegen Dosko de beste troeven in handen. In de lagere regio nen vraagt vooral de strijd in Goes weer de aandacht. Een Goes-zege, die na het resultaat van Zondag wel ln de lijn der verwachtingen ligt, zou de afstand tussen haar en de staart clubs aanmerkelyk vergroten en in dat geval zou het er voor De Zeeu wen leiyk uit gaan zien. Indachtig het gezegde dat een kat in het nauw soms rare sprongen maakt, zal Goes wel danig op moeten passen. De win naar van SET-Internos zou zich even eens een flink eind van de rode lan taarn verwijderen en een puntenver deling zou beide ploegen van pas ko men. 3e KLASSE D. RCS-ZeelandiaMiddelburg-Steenber gen; RKFC-BSC; Zierikzee-Meto Odio-Roosendaai; Nieuw Borgvllet. MOC. Voor RCS is er heel wat aan gelegen om revanche te nemen op Zeelandia voor de in dit seizoen in vriend schappelijke wedstryden geleden nederlagen en in dat geval zou het wel eens een goede dag voor de Sou burgers kunnen worden daar twee concurrenten t.w. Nieuw Brogvliet en MOC elkaar het leven zuur gaan maken, terwijl een derde Meto, het reisje naar Zierikzee ook al niet met een al te gerust hart tegemoet zal zien, na de door MOC daar opgedane ervaring. Midelburg zal tegen Steen bergen kunnen tonen, dat ze meer in hun mars heeft dan tot heden is ge bleken, terwyl de uitslagen van de beide Brabantse ontmoetingen de 34 koeien bij brand omgekomen. Woensdagmorgen brak brand uit ln de grote boerderij van de heer O. Sytsina te Oxwerd, een plaatsje naby Noorddyk in Groningen. De vlammen vonden gretig voedsel in het zeer brandbare materiaal, dat in de schuur opgestapeld lag. In een minimum van tijd brandde de gehele boerderij. De plaatseiyke brandweer be perkte zich dan ook tot het redden van het voorhuls. hetgeen na veel moeite ge lukte. Vier en dertig koeien kwamen in de vlammen om, terwyl tevens veel land bouwwerktuigen en veevoeder verloren gingen. (Ingezonden Mededeling) VIERDE KLASSE G. Biervliet-PatrijzenIJzendijke.EMM Yerseke-Robur; Schoondijke-Hulst. Voor Biervliet is er weinig gevaar te duchten in 's Heerenhoek terwyl EMM niet kansloos naar Uzendyke trekt. Yerseke zal Robur het vuur na aan de schenen leggen en het kon wel eens een beste dag voor Biervliet i worden. Schoondijke heeft weinig i kans haar puntentotaal wat te verho- gen nu Hulst op visite komt. RES. 2e KLASSE D. i Axel H-Zierikzee II; Breskens U> i Middelburg H; De Zeeuwen H-VIis. singén H; Dosko H-Goes II. -Een programma waarbij de reser ves van Zierikzee en Middelburg we! laan hun trek zullen komen maar waarby Vlissingen H een harde dob ber zal krijgen evenals trouwens Goes n op de Raayberg. DE EERSTE KLASSERS West L HaarlemZeeburgia; Her mes DVS—DOS; VSV—ADO; Spar taBlauw Wit; KFCFerjenoord. West n. De VolewijckersEDO; Xerxes't Gooi; DWSNeptunus; HBS—RCH; Ajax—SW. Oost. Zwolse BoysHengelo; En- schedese BoysWageningen; Go AheadNEC; Quick (N.)Herac les; AGOVV—Enschedé. Zuid I. MW-NOAD; VVV—Sitt. Boys; LimburgiaPSV; Brabantia Kerkrade; RBCHelmondia. Zuid n. TSCBleijerheide; Longa Maurits; JulianaBW; NAC Willem II; EindhovenSp. Emma. Noord. HeerenveenFrisia; Velo- citasAchilles; LeeuwardenBe Quick; GVAV—Sneek; Friesland HSC. Dit is mrs. Jules Forstein en haar man. Naar beweerd wordt is mrs Forstein uit haar woning te Philadelphia ontroerd. Haar zesjarig doch. tertje zegt dat ©en vreemde man op een nacht de kamer binnenkwam en haar moeder meenam. Het verhaal van het kind is de enige aanwij zing voor de politie, maar de vroqw biyft onvindbaar. V.g.l.o.-school voor vele kleine gemeenten onmogelijk. Tydens het mondeling overleg van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer met de minister van O., K. en W. over de wijziging van de L.O.-wet, deelde de minister mee, dat 762 van de 967 bur gemeesters van gemeenten met minder dan 20.000 inwoners de vraag, of een v.g.l.o.-school in hun gemeente levens vatbaarheid zou hebben, zowel ten aan zien van een streek als van een gemeen teschool ontkennend beantwoordden. In de overige 185 gemeenten, waarvan de burgemeesters wel 'n v.g.l.o.-school moge- ijk achtten, zal slechts zelden voor elk der drie richtingen een v.gJ,o.-school opge richt kunnen worden. In 344 van de 782 gemeenten achten de burgemeesters, ge zien het gering aantal leerlingen na de zesde klasse, zelfs het v.gXo. in het 7e en 8e leerjaar uitgesloten. Pools officier in Parijs gearresteerd De Franse politie heeft luitenant Myszkowski. ordonnansofficier van de Poolse militaire attaché te Parijs, gearresteerd. De Poolse ambassadeur en de mili taire attaché, hebben hiertegen ge. protesteerd, omdat Myszkowski. di plomatieke privileges heeft. PORTIEK De dikke man. die getuigend zijn vingers omhoog stak. had een portiek en een hoge bloeddruk. De eerste stond in de dagvaarding als plaats van het misdrijf vermeld en de tweede lag 'm op het gezicht en de nekspieren te lezen, vooral toen hij zich opwond en staandebeens een situatieschets produ ceerde, die de waarheid dient er kend aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Het bleek 'm dan in de liefde te zitten. De verdachte, een aankomende loodgieter, die bangelijk naar de dik ke man opkeek, kwam er ridderlijk voor uit, dat hij de portiek had gebe zigd als een geschikt oord, „om met z'n meisje te praten". Bent u verloofd?, vroeg de rech ter met een ondertoon van begrip in zijn stem. Nee, weledelachtbare, zei de zon daar. Wel zo'n beetje losvast, maar we komme nog niet thuis zogezegd. En daarom sting ik die Zaterdagavond nog wat te prate in het portiekkie van meneer hier Meneer hier liet zijn bloeddruk om hoog schieten en spuwde een hoon lach naar de ambachtsman. Praten zeit'ie, prate! Vergemenogantoe, me neer de rechter, ze stonden te vrijen van achten tot twaalven en alsmaar giechelen en alsmaar bonzen op de deur. De kalk viel in de gang van me plafonnetje; me vrouw kon d'r niet van slapen en ik lag me op te vrete in me bed. Jajaja, wuifde de rechter om koelte. En toen bent u naar buiten ge gaan en hebt de jongemensen ver maand om naar huis te gaan. Jewel, zei de dikke. En toen heeft verdachte u een slag gegeven? Jewel. Me kieze dreunden door me hoofd". Daarmee waren we dus aan de kern van de zaak. Mishandeling. Meneer heeft me meisje uitge scholden en dreigde heftig, zei de lief hebber, maar de rechter meende, dat hij dan een klacht wegens belediging had kunnen indienen, hoewel hij an derzijds andermans portiekje niet tot een plaats van amoureus verblijf had mogen promoveren. Het was de eerste klap geweest, die de jongen op een vreemd hoofd had geplaatst, fnaar hij kostte meer dan een daalder. Ik geloof, dat de rech ter zat te spelen met vriendelijke her inneringen aan eigen jeugd (hoewel rechters natuurlijk nooit in portiekjes hebben staan praten), want dertig gulden is niet veel, als ge bedenkt, dat de portiekhuur van achten tot twaal ven er in verdisconteerd was. En voor die dertig gulden is des loodgieters liefde bovendien geslierd met de adelsmerk der vervolging. Groeit ook deze palm riet het beste onder druk? Nou dan!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 9