NIEUWS UIT ZEELAND DUITS ADVOCAAT LEVERDE NEDERLANDERS VOOR OVERVAL (faïfeooqe# Provinciale zorg voor! Monumenten WALCHEREN HOE STAAT DE NED. HERV. KERK TEGENOVER DE SCHOOL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949 „Sportopleiding" voor de invasie van Mei 1940. Nederlandse uniformen in het Duitse leger. Voor de Utrechtse Kamer van het Amsterdams Bljz. Gerechtshof stonden terecht J. H., afkomstig uit Dllssel- dorf en de tn Den Haag geboren H. K., die zich in 1938 als huisschilder te Düsseldorf vestigde. Volgens de dag vaarding hebben zij in samenwerking met de Duitse spionnagedlentt in Westfalen een organisatie gevormd van aldaar wonende Nederlanders met het doel hulp te verlenen aan de Duitse»legers bij de overval op Ne derland. Onder de getuigen bevond zich de advocaat Mirow uit Düsseldorf, die in de laatste oorlog in Düsseldorf als verbindingsofficier van het Oberkom- mando te Berlijn optrad. De visserij In September. Op do Zeeuwse stromen word in September 1949 in totaal 5.811.497 kg. vis gevangen voor totaal 689.259. Deze bedragen zijn als volst ver deeld: bot 25.616 kg. 10.860.— tong 26.445 kg. 17.672.- garnaal voor consumptie 210.305 kg 154.657 - oesters 934.682 stuks 04.576 kg. 206.556,— mossel voor consumptie 5.159.600 kg. 271.492,— De voor. September zeldzaam gun stige weersgesteldheid bevorderde de groei van het oesterbroed op pannen en schelpen en van de zaaioesters in niet geringe mate. Men telde op vele percelen ch-ca 80 tot 100 oeatertjes per pan. Voor de handel in consump- tieocsters was het aanhoudende zo merweer minder geschikt. Op 13 September werden de zaad- banken in de Zeeuwse stromen opengesteld. De banken in de Wester- schelde bleken slechts een geringe hoeveelheid zaad te bevatten. Vele kwekers bevisten nog de zaadbankcn bij Hellevoetsluis, de laagte van Re- nesse en het Zeehondengat. Het hier vandaan aangevoerde zaad was mooi De levering van consumptiemosselen bleef nog gering. WIJZIGING STEKBIETEN- VER ORDENING. De Slekbietenverordening Zeeland moet enige kleine wijzigingen ondergaan; er moet namelijk in uitkomen, dat kwekers van krotenzaden vallen onder de Ned. Alg. Keuringsdienst voor Groentezaden in Den Haag en dat voor het verlenen van ontheffing als bedoeld in een der artike len de RUkstuinbouwconsulent dient te worden gehoord. Ged. Staten hebben hiervan een -voorstel gemaakt. (Slot van pag. 1) VERHOGING BIJDRAGEN Voorts wordt aan de Staten voorge steld een aantal reeds toegekende bij dragen te verhogen. Het betreft de volgende subsidies: gem. Souburg 2960 met 36 voor torenherstel (werkzaamheden klok); Kerkvoogdij Ned. Herv. Gem. Renesse 3000 met 3164 voor herstel kerk (de meeste onderdelen zijn verrot, zodat ingrij pende vernieuwingen moeten worden aangebracht): Kerkvoogdij Ned. Herv. gem. Tholen 12.450 met 18.900 voor herstel kerk (de burgerlijke gemeente kan geen verdere subsidie verlenen in verband met de hoge kosten van to- renrestauratie); gemeente Tholen 9300 met 3800 voor deze torenres tauratie; gem. Veerc J 1850 met 400 voor herstel Raadhuistoren en 3750 met 1862 voor herstel Campveerse Toren; kerkvoogdij Ned. Herv. Kerk Veere 8005 met 725 voor herstel van de kleine kerk (nadere voorzie ningen nodig)kerkvoogdij Ned. Herv. gom. ZIerikzee 3325 te verhogen met ƒ.2164 voor herstel van de Gasthuis- kerk; gom. Zierikzee 2800 met 801 voor herstel van de Beurs; gem. Hulst 4425 met 2225 voor herstel stad huistoren (de toestand, waarin deze toren verkeert, is veel ernstiger dan vermoed werd; de aanvullende werk zaamheden bestaan uit uitbreiding van de torenbekroning en verbetering torenlichaam); gem. 's-Heer Arends- kevke 5156 met 184 voor torenher stel te "s-H. Hendrikskinderen. PROV. FONDS 50.000 GROOT Voorgesteld wordt het verzoek van dè kerkvoogdij der Ned. Herv. gem. Tholen om verhoging van de bijdrage voor herstel van de Ned. Herv. kerk. af te wijzen. De beslissing op adres sen van de gemeenten Drei schor (ko renmolen De Koekoek), Schoondijke (en de Korenmolen te Sasput), Renes se (toren Ned. Herv. kerk). 's-Heer Arendskèrke (toren) en Hulst (stad huis) en van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gem. te Meliskerke (kerkge bouw) wil men voorlopig aanhouden omdat aan. G.S. nog te weinig gege vens bekend zijn. G.S. hebben ernstig overwogen of de prov. bijdragen verleend kunnen worden op de voet van een Statenbesluit van 1939 (dat tot nu toe als grondslag geldt voor de hcrstclkosten van monumentale gebouwen) daar, bij handhaving daarvan met de thaus toe te kennen subsidies een bedrag van f 61.439 gemoeid zou zijn. Het prov. fonds is thans f 40.000 groot, op de bègrotlng-1950 te verhogen met. f 10.000. Daar tegenover staan subsidies van f 80.941 (reeds toegekend) en f 61.439, totaal f 142.380 Daar echter de toegezeg de subsidies eerst na voltooiing van de werkzaamheden worden uitbetaald en met dc restauratiewerken vele jaren ge moeid zijn, meent men voorlopig op de oude voet voort te kunnen gaan. In Januari 1940 heeft hij, naar hij als getuige verklaarde, in opdracht van t Oberkommando besprekingen ge voerd met verdachte H. in zijn func tie van leider van de bond voor na- tionaal-socialistische Nederlanders in Duitsland. Getuige kwam met H. overeen dat deze een aantal in Duits land wonende Nederlanders „zou le veren" om in Nederlandse uniformen deel te nemen aan een overval van het Duitse leger op Nederland. Ver dachte H. stichtte een afdeling „Sport und Spiel", en verdachte K. trok er op uit om leden te ronselen, die in 'n drietal kampen een militaire opleiding kregen. Enige voormalige leden van „Sport und Spiel" verklaarden ter zitting, dat hun was voorgespiegeld in de kampen gezamenlijke sportoefeningen te krij gen tot bevordering van de kameraad schap. Na enige tijd zou het aan vele „sportmensen" duidelijk geworden zijn waartoe de opleiding diende en velen zouden reeds vóór 10 Mei zich heb ben teruggetrokken. Anderen, die wel aan de overval op 10 Mei hadden deelgenomen, weigerden toe te treden tot de Waffen SS. zoals later van hen verlangd werd. De overige „Sport und Spiel"-manschappen zijn gedurende het verdere verloop van de oorlog voor het merendeel gesneuveld. De verdere behandeling van deze zaak is aangehouden tot 1 Dec.; dan zal de procureur-fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe, zijn requisitoir houden. (ingezonden mededeling). «Ingezonden mededeling). WACHT NU NIET TOT DE LAATSTE DAG.... U kunt nu nog uit een volledige collectie shawls, overhemden, handschoenen, dassen, slipovers, enz., keus maken. En nu alles zonder punten Is, staat niets U meer in de weg om een nuttig St. Nicolaas- geschenk te kopen, waar onze zaak zo rijk mee is voorzien. Alleen het beste is goed genoeg voor „hem". Doet dus uw keus bir Herenmodes St. Jacobsstraat 25, Vlissingen De klok van Groede zal weer beieren. De dames van Groede weten van aanpakken. Toen de toren aldaar door brand werd verwoest, ging er de vol gende dag al een oproep uit om een inzamaling te houden. De inzameling verliep vlot en Woensdagavond kwam het damescomité bijeen om de gelden te tellen. Het bleek, dat Groede 1631.60 bijeen had gebracht. Men wil nu aan dat geld een speciale bestem ming geven. Het zal besteed worden voor de reparatie van het uurwerk en het herstel van de klokkenstoel- Als met Kerstmis de torenklok weer bei ert dan zullen alle milde gevers en geefsters met vreugde kunnen con stateren hoe goed hun gift besteed is! PROVINCIE ZAL KASGELD OPNEMEN Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Prov. Staten gevraagd om machtiging tot het opnemen van kasgeld In 1950 tot een bedrag van tien mlllioen gulden GEBRUIK PROV. AANLEGPLAATSEN. De miinster van Verkeer en Waterstaat heeft te kennen gegeven zich met de strekking van het door de Prov. Staten van Zeeland vastgestelde reglement op de prov. aanlegplaatsen zeer goed te kun nen verenigen, doch het noodzakelijk te achten, dat dc bepaling volgens welke het gebruik van de prov. haven te Hoe- dekenskerke is verboden voor alle sche pen, die niet behoren aan of in dienst van de Provincie, mede niet zal gelden voor RÜksvaartuigen. die om redenen van dienstbelang de haven moeten aandoen. G.S. hebben de Staten nu voorgesteld een dergelijke wijziging in het reglement aan te brengen. Feestelijke opening nieuwe kazerne te Middelburg. PROGRAMMA VASTGESTELD. Het feestprogramma ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Centrale Opleiding Administra tief Kader te Middelburg en van de opening van de nieuwe fraaie C. O. A, K.-3iazerne in de Korte Noord straat op 1 December is thans in grote lijnen vastgesteld. De dag wordt begonnen met een mars door de stad van de militairen en de Stafmuziek van het Regiment Stoottroepen van 9.30 tot 10.30 uur. Om 12.45 uur begint de ontvangst van de genodigden in de carnine, ter wijl de manschappen opgesteld staan op de binnenplaats, evenals 't mu ziekkorps, dat opgewekte klanken ten gehore zal brengen. In de eet zaal van 6e nieuwe kazerne heeft daarna de openingsplechtigheid plaats, 's Avonds zullen er voor de C.O.A.K.-leerüngen films worden vertoond. Vrijdag 2 December wonen officie ren, onderofficieren en manschappen een feestavond bij, die wordt aange boden door het Comité tot behoud van het garnizoen. Voordien wordt de eetzaal officieel ingewyd met 'n maaltijd, waaraan een feesteltyk ca chet zal worden gegeven. Naar wij vernemen wordt overvvo- fen op eën dag na de opening de urgerij van Middelburg gelegenheid te geven de nieuwe kazerne in ogen schouw te nemen. Besturen waterschappen contra Gedeputeerde Staten. Daar het. waterschap De Breede Watering bewesten Yerseke, dat se dert 1900 van de binnen de wallen van Goes gelegen ongebouwde per celen dijkgeschot heft, sinds een aantal jaren ook de gebouwde per celen in het geschot betrekt, is, vooral wat de bebouwde kom van Goes aangaat, een definitieve vast stelling van de grens tussen dit waterschap en het waterschap Goes- sche-c.a. van groot belang. Om deze reden hebben de vergaderingen van ingelanden in gemeenschappelijk overleg een grens vastgesteld. De bevoegdheid van een zodanige grens- vaststelüng behoort echter aan de Prov. Staten van Zeeland. Bovendien kon het college van G. S. zich niet verenigen met de door de water schappen overeengekomen grens. Derhalve hebben G. S. een ontwerp besluit aan de Staten voorgesteld, waarin de grens wordt vastgesteld. Het bestuur van de Breede Wate ring bewesten Yerse.ke kant zich te gen dit ontwerp-besluit, aanvoeren de, dat na aanleg van het meuwe rioleringsnet door de gemeente Goes, welke plannen in 1950 aanhangig gemaakt zullen worden, het gehele gebied van het waterschap Goessche c.a. ter hoogte van de Gasfabriek en de Algemene Begraafplaats zal af wateren in het waterschap Breede Watering. In het voorstel van G.S. wordt be toogd, dat het gebied ten N. van de voorgestelde grens afwatert op het andere waterschap. Dit voert op zijn beurt aan, dat, waar G.S. als argu- i ment voor de grenslijn aanvoeren, dat het gebied ten N. van de grens lijn over de Matt. Smallegangebuurt afwatert in de Goessche polder, het het bestuur voorkomt, dat dit argu ment ook moet gelden voor de 's-Heer Hendrikskinderen straat. De door de beide besturen naar voren gebrachte bezwaren komen de Hoofdin.-Dir. van de Prov. Waterstaat echter niet gegrond voor. A. C. JULIANUS Woensdagavond laat is de heer J. C. Julianus, een bekend Middelburger, op 91-jarige leeftijd overleden. De heer Julianus was een der oudste in woners van de Zeeuwse hoofdstad en vervaardigde vroeger volgens een re cept, dat afkomstig was van de be. kende dr. de Pum. een smeermiddel tegen rheumatiek. dat in Zeeland zeer in trek was en jarenlang werd ge bruikt. Vermeldenswaard is nog, dat hij 60 jaar lang zijn woning in de Konings straat heeft bewoond en niet minder dan 37 jaar van zijn pensioen heeft genoten. De heer Julianus, die oor spronkelijk gevangenbewaarder was, werd namelijk op 26 Juli Ï912 als zo danig gepensionneerd. Te Leiden slaagden voor het diploma apothekers-assistente de dames A. G. Esseibrugge uit Axel en N. W. Griep uit Goes. Het loopt stonn. Donderdagavond was er een grote toeloop bij het bureau van dc P. Z. Ct. te Vlissingen, toen de kaarten voor de Kappie-voorstellingen uitge reikt werden. Talloze kinderen ver drongen zich voor ons kantoor om een kaart te bemachtigen. In korte tijd waren ce beide eerst e voorstellingen uitverkocht en het zal vandaag met de derde wel precies zo gaan. Zij, die gisteren geen kaarten kon den krijgen, behoeven zich echter f:een zorgen te maken, want zij zul- en niet worden teleurgesteld. Amerikaanse boeken voor Middelburg en-Vlissingen. Naar wij vernemen heeft een inwo ner van New York. kol. Lydeckcr. een kleine, maar mooie collectie boe ken door bemiddeling van de United Service for Holland en de heer F. D. P. Hoegen te Middelburg, die met deze instelling geregeld contact on derhoudt. ten geschenke gegeven aan de Openbare Leeszalen en Bibliothe ken te Middelburg en Vlissingen. De bedoeling van. deze schenking, die uit een aantal standaardwerken bestaat is. om de Nederlanders een betere kijk te geven op de Ver. Sta ten, de Amerikaanse cultuur en de levenswijze van de Amerikanen. De boeken hebben hierop dan ook alle betrekking. Opening van de Landbouwschool te Hontenisse. De nieuwe landbouwschool zal Woensdag 7 December in" tegenwoor digheid van het hoofdbestuur der N. C.B. geopend worden. Het nieuwe hoofd is de heer P. Kuypers. een expert op land en tuin bouwgebied. De school telt 23 leer lingen. K.L.M.-bemanning brengt geschenk voor Middelburg. Voor de Dames: Een nieuwe zending WINTERMANTELS grote keuze urt de nieuwste modellen Pracht sortering WOLLEN JAPONNEN geheel nieuwe modellen Ook in grote maten foor de Heren Unieke aanbieding ULSTERS KAMGAREN COSTUUMS Grol, „tering WINTES KLEDING voor Jongens en Meisjes Ruime keuze in Dames- en Heren MODE-ARTIKELEN Belangwekkende voordrachten van prof. dr. van Niftrik en de heer Apperloo. Dc grote belangstelling welke vooral in onderwijskringen bestaat voor de vraag welk standpunt de Ned. Herv. Kerk ten opzichte van de scholen inneemt, demonstreerde zich duldelyk in de grote opkomst op de Donder dag in ,,de Prins van Oranje" te Goes belegde vergadering, uitgaande van de „Hervormde Raad voor Kerk en Schoot." Behalve vele onderwijzers en onderwijzeressen uit alle delen der provin. cie, waren ook talryke burgemeesters en predikanten aanwezig, In de mor. genbijeenkoimt sprak professor dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam over 't onderwerp „Nieuw leven in de oude kerk", tervryl des middags de heer M. Apperloo, secretaris van de Hervormde Raad voor Kerk en school een inleiding hield over „De Ned. Hervormde Kerk en de school." LANGE NOORDSTRAAT 10-12 MIDDELBURG Aapjes ontsnapten aan de vlammen. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur was de Grote Markt te Goes even in rep en roer. Voorbijgangers ontdekten een rookontwikkeling in cie apentent, welke ter gelegenheid van ae Toondagen 'n staanplaats te genover het postkantoor neeft ge kregen. Enkele personen drongen met emmers water naar binnen, anderen waarschuwden de politie en de ei ge- naar van de tent. De eigenaar kwam in nachtgewaad de woonwagen uit gerend en kon de dieren gelukkig tydig de vrijheid geven. En terwyl de aapjes de Markt afsnuffelden, wist de politie "net enkele brandblus- apparaten en andere hulpvaardigen met emmers water, het vuur in de klem te smoren. Het brandje moet ziin ontstaan door een petroleumkachel; welke voor verwarming van de dieren dien de. In de nabijheid van de kachel stond een zak met zaagsel en een kist stro, die vlam hebben gevat. Gelukkig liep door het doortastend optreden van de voorbijgangers alles goed af. De aapjes waxen weer spoe dig btf hun baas terug. Slechts één van de dieren had lichte brandwon den opgelopen, die in de nabygele gen apotheek werden vei-zorgd. Duitse kinderen te Yerseke. Donderdag arriveerden te Yerseke enige Duitse kinderen, die voor enige t(jd de gasten zullen zijn van diverse Yersekse gezinnen. Na samenzang van Ps. 119:17 en en Schriftlezing van Ps. 67 en een ge deelte van Matth. 9, sprak ds. A. W. M. Odé. Ned. Herv. predikant te Goes, een welkomstwoord inzonderheid tot de verschillende burgemeesters en de inspecteur van het L.O., de heer C, Kuiper te Goes. Ter inleiding van dé sprekers wees ds. Odé op het grote be lang het standpunt van de Ned. Herv. kerk t.o. de scholen te horen. De Kerk mag niet onverschillig staan tegen over de geestelijke leiding van de kin deren in de schooL Zij heeft niet al leen een roeping voor de gedoopte kinderen, doch ook t.o.v. het gehele volk. „HET NIEUWE LEVEN IN DE OUDE KERK". Hierna was het woord aan prof. dr. van Niftrik voor zijn referaat over het onderwerp „Het nieuwe leven in de oude kerk". De kern van het betoog van deze spreker was, dat het belijden voorop moet staan en niet de belij denis. Sprekend tot onderwijzers drukte prof. van Niftrik 't zo uit, dat. 't niet gaat om het zelfstandig naamwoord doch om de vérvoeging van het werkwoord. Dc geestelijke be weging mag niet geïdentificeerd wor den metde historische gestalte welke ervan uitgaat. De Ned. Herv, Kerk heeft nu het „Werkwoord" ontdekt. De vernieuwing in de Ned. Herv. kerk is geboren uit de kerkelijke nood, de theologische nood en de nood der we reld. Dc kerk is nog steeds hopeloos verdeeld, in vele richtingen, die onder één administratief dak huizen. Ook bij de gemeenten ontbreekt veelal het besef van solidariteit. Eike gemeente leeft haar eigen leven. De oorzaak hiervan ligt in de kerkorganisatie van 1816. Er is nu een nieuwe kerkorde, doch wanneer deze niet doorademd wordt door de nieuwe geest in de ge meente, zal zij ook geen zin hebben. Spr. waarschuwde er daarom voor van de nieuwe kerkorde geen wonderen te verwachten. De Ned. Herv. kerk moet een levende kerk worden met levende gemeenten. Sprekende over de theo logische nood merkte prof. v. Niftrik op dat ln de kerk 'n besef van eenheid moet heersen, hetgeen evenwel nlot impliceert dat men het over alles eens is. In dit verband protesteerde spr. er ook tegen, dat een richting in de kerk de andere zou willen overheersen. De nood der wereld was ook een der redenen van de vernieuwing der kerk. Spr. wees hierbij op de grote ontkerste ning van deze tijd. Ons volk kan nog nauwelijks aanspraak make nop de naam Christelijk volk te zijn. Te lang is de kerk onbewogen gebleven tegenover de noden van ons volk. Teveel wordt de toegang tot het kind belemmerd door twee zelfstandige naamwoorden: de Chr. school en de Openbare school. De Herv. Raad voor Kerk en school doet daarom een kerkelijk appèl op de andere organi saties om het „werkwoord" te gaan ver voegen. DE NED. HERV. KERK EN DE SCHOOL. In de middagvergadering welke o.m. ook werd bijgewoond door de heer Leen- houts. inspecteur van het L.O. te Mid delburg, sprak de heer M. Apperloo, se cretaris van de Herv. Raad voor Kerk en School over „De Ned. Herv. Kerk en de schooi:', waarbij htf meer de praetijk be lichtte. Hij wees er o.a. op hoe gedurende de laatste eeuw vele kerkelijke gemeen ten verwoest zijn door de schoolconflic- ten, waarvan hij verschillende voorbeel den van de laatste tijd aanhaalde. De Kerk moet zich met deze conflicten be moeien, niet alleen om de wonden te he len. doch ook omdat 2U verantwoorde lijkheid ten opzichte van ons gehele volk heeft. Na de historische ontwikkeling van het schoolwezen in Nederland uitvoerig te hebben nagegaan, waarschuwde hij tegen een verabsolutering van een bepaald schooltype. Er zijn honderden christelijke scholen, doch ook vele openbare scholen waar getracht wordt de kinderen gees telijks iets mee te geven voor het leven. En hiertussen staat de Ned. Herv. Kerk. die tot taak heeft te getuigen van het evangelie van Jezus Christus tegenover de gehele overheid en het gehele volk. Alle kinderen hebben het recht ln aan raking te komen met Jezus Christus, of zij op een bljz. of op een openbare school zijn. Wanneer aan deze els voldaan wordt, kan dc Kerk zich niet uitspreken voor een bepaald schooltype. Hierna ging spre ker nog nader in op het werk van de Herv. Raad voor Kerk cn School, die o.m. samensprekingen tussen leerkrachten •an verschillende schooltypen progageert, een werkverband voor Herv. onderwijzers stichtte, een paedagoglsch seminarium voor Herv. leerkrachten oprichtte en een actie voerde voor opvoering van het aan tal Herv. leerkrachten. Ten opzichte van de openbare school staat dc Raad absoluut afwijzend tegen over een neutraliteit. Op zijn minst vraagt de Ned. Herv. Kerk ook van deze school, dat er het Evangelie van Jezus Christus geopenbaard wordt. Op beide referaten volgde een uitvoe rige gedachtenwisseling. Na een dank woord van ds. Odé en samenzang, sloot prof. van Niftrik deze geslaagde dag met dankgebed. Naar wij vernemen zal vanmiddag de bemanning van het K.L.M, vliegtuig PH- TDL „Groningen", onder leiding van ge zagvoerder van Messel, èen bezoek aan Middelburg brengen, waar zij in het ge meentehuis een geschenk zal aanbieden van de burgemeester van Auckland in Nieuw-Zeeland voor zijn collega te Mid delburg. Kortgeleden hebben gedemobiliseerde militairen, dié naar Nieuw-Zeeland emi greerden, een geschenk van de gemeente Middelburg voor de burgemeester van Auckland, bestaande uit een ets van Louis Heymans. medegenomen. Deze ges te bedoelde uiting te geven aan de vriendschappelijke gevoelens van „oud"- Zeeland aan Nieuw-Zeeland. Nieuwe Walcherse landwegen. Donderdag werd te Middelburg na mens de Herverkavelingscomiriissie Wal cheren aanbesteed het maken van land wegen ln de Oostwatering van de Polder Walcheren met bijbehorende werken, uit te voeren met een beschikbaar gestelde dragline (A) of met een eigen dragline (B). De inschrijvingen luidden als volgt: Sanders. Snepvanger cn Vlieger, Rijswijk, A f 65.400, B f 68.700; Van Oord. Werken dam. A f 64.100, B f 68,600; Gebr. Geldof. Serooskerke, A f 66.666. B f 72,222; Hey mans, Rosmalen. A f 69.400, B f 73.800; Mabuwat. Dordrecht. B f 72,000; Eland en Volkers. Vlissingen, A f 70.000. B f 73.000; W. Uyl. Amsterdam, A f 69,000; J. van 't Verlaat en Zn„ Hardinxveld, A f 66,850, B f 69.850; J. van 't Verlaat, Hardinxveld. B f 69.700; D. Monshouwer. Zwijndrecht. A f 66.650. B f 69.650; J. D. Janse, Co- lijnsplaat, A f 62.900. B f 67.400 (laagste inschrijfster). Rode Kruis-bazar in Middelburg. De Bogardzaal te Middelburg is an dermaal voor enige dagen bazar ge worden: men kan er talrijke fraaie artistieke voorwerpen en handwerken kopen, ringen om flessen werpen, met touwtjes prijzen opvissen, grabbelen in de befaamde ton, spijkers slaan, kaarsen aansteken, de vogelpiek la ten draaien en al die andere verma ken beoefenen, die nu eenmaal onaf scheidelijk zijn van een goede en ge zellige bazar. Goed en gezellig is deze fancy-fair van de transportcolonisten en de da meshelpsters van het Rode Kruis in Middelburg zeer zeker en het bazar- comité onder leiding van de heer S. Paauwe heeft eer van zijn werk. Be halve de genoemde attracties wordt ook de gelegenheid geboden iets meer te weten te komen van het werk. dat het Ned. Rode Kruis en de transport- colonne's in dienst der mensheid ver richten. Opvallend is ook de stand van voorwerpen, die door de leerlingen van de Ambachtsschool zijn vervaar digd. Donderdagmiddag is déze bazar op enigszins feestelijke wijze geopend. Nadat de heer Paauwe de genodigden verwelkomd had en medegedeeld had, dat de Commissaris der Koningin in de prov. Zeeland, het gemeentebestuur van Middelburg en de Kringcommis saris van het Ned. Rode Kruis ver hinderd waren aanwezig te zijn, sprak de voorzitter van de afd. Middelburg, mr. J. M. Pilaar, de openingsrede uit. Hij verklaarde, dat de netto-opbrengst van de bazar ten goede zal komen aan de afdeling en gal' uiting aan de grote waardering van het afdelingsbestuur voor de sympathieke gedachte, die aan de organisatie ten grondslag ligt. Het streven van het tentoonstellingscomité om de afdeling middelen te verschaf fen voor aanschaffing van nieuw hulp- en oefenmateriaal, alsmede nieuwe uniformen, verdient alle lof. Dank werd ook gebracht aan alle me dewerkenden aan dc bazar, die tot en met Zaterdagavond geopend is en aan de velen, die er iets voor afstonden. Mr. Pilaar eindigde met het uitspre ken van de wens, dat weer zeer velen evenals in het nabije verleden het ge val is geweest, de weg naar het Rode Kruis zullen vinden en de bazar met een druk bezoek vereren. Vlissingen Mr. dr. A. J. J. M. Mes sprak voor de K.A.B. In de serie ontwikkelingsavonden, wel de de afd. Vlissingen van de Kath. Arbei ders Beweging, voor haar leden heeft georganiseerd, sprak Woensdagavond het lid van Ged. Staten en lid van het Col lege van Rijksbemiddelaars. nu*, dr. A. J. J. M. Mes uit Hcinkenszand, over de oor zaken en de gevolgen der devaluatie. Na enige theoretische uiteenzettingen over het geldwezen behandelde spr. de deva luatie van 1935 met haar gevolgen en trok vervolgens een parallel tussen de toestand toen en de omstandigheden, welke thans tot een waardevermindering van de gul den hebben geleid. Beklemtoond werd. dat deze maatregel onvermijdelijk was. wilde men de export verhogen en tegen de moeilijkheden opgewasesn zijn, die zullen rijzen wanneer in 1952 de Marshall hulp eindigt. Wat de aanpassing der lonen betreft, merkte spr. op. dat deze kwestie nog in studie :e. maar vast staat reeds, dat de aangekondigde verlaging der loon belasting doorgang zal vinden, doch dat de huurverhoging en dc verhoging der personele belasting voorlopig niet zullen doorgaan. In verband met de economi sche politiek der Verenigde Staten in West-Duitsland, wees dr. Mes er op. dat een protest van Nederland bij de U.N.O. mogelijk geacht wordt inzake de sociale positie van dc Duitse arbeider. Juist door het ontbreken van sociale maatregelen is de Duitse arbeider een zeer goedkope arbeidskracht. Dit is met name voor de scheepsbouw, waar ook Vlissingen zo nauw bij betrokken is. van grote beteke nis. In dit verband wees spr, op dc een zijdige economische grondslag van Vlis singen en de noodzakelijkheid, dat de N.V, Kon. Mij. „De Schelde" zich als re paratiebedrijf zal kunne ontwikkelen. Niet genoeg kan daarom aangedrongen worden op een spoedig herstel der slui zen. Tot leden van het kiescollege van de Ned. Herv. kerk te Oostkapelle zijn her kozen de heren J. Koene. A. W. Louws. .T. Rlemens, F C. de Roo en J. Wonder- Jacs.zn. Nieuw Gasthuis-bestuur te Goes. De gemeenteraad van Goes nam Donderdagavond het besluit deel te nemen aan de gemeenschappelijke schooltandverzorging. De goedkeuring van de begroting van het Gasthuis werd op voorstel van de heer de Roo aangehouden, tot het nieuwe gasthuis- bestuur de gelegenheid zal hebben B. en W. nader in te lichten. Bij het ver zoek tot het verlenen van ontslag aan het Gasthuisbestuur legde de heer J. S. Visscher een verklaring gaf omtrent de beweegreden die hem tot zijn ont slagaanvrage leidden, nl. de minder goede verstandhouding tussen B. en W. en het Gasthuisbestuur na het rapport-Sanders. Tot nieuwe bestuursleden van het Gasthuis werden benoemd de heren E. N. C. van Riesen, Ph. Haverhoek, J. de Kruytcr, A. Haeck cn mr. J. S. Sepers. Laatstgenoemde nam echter zijn be noeming niet aan. zodat een nieuwe aanbeveling moet worden opgemaakt. In de plaats van mej. A. Haan werd tot onderwijzeres aan de Openbare Ulo-school benoemd: mevr. T. D. M. Leeflang-v. d. Vliet te Terneuzen. STAAT VAN GELDLENINGEN TEN LASTE VAN PROV. ZEELAND. Verschenen is de provinciale Staat van geldleningen over 1950 van Zee land. Het oorspronkelijk bedrag der schuld komt hiêrcp voor met een to taal van 33.164.000. Het restant der schuld bedraagt op 1 Jan. 1950 totaal 28.163.468, do rente ten laste van 1950 totaal 712.826,96. De aflossin gen, die ten laste van 1950 komen, belopen een totaal bedrag van 1.654.615. Aan aflossingen is terug te ontvangen van de P.Z.E.M. 974.032. Ver. tot Chr. Verz. v. krankzinnigen 11.000—, het Wegen fonds 25.000. de Waterleidingmij. Midden-Zeeland 10.000. de Prov. Stoomb. diensten 196.250 en het Prov. Gasbedrijf 15.000.—.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2