NIÉU WS UIT ZEELAND MINISTER STIKKER OVER HET INDONESISCH BELEID Panama's president verscheurde zijn ontslagbrief PREMIEVERHOGING ZIEKENHUIS- VERPLEGING WALCHEREN Souvereiniteitsoverdracht op 27 December Chr. Lyceum voor Zeeland in 1948 WALCHEREN Ver. voor Veilig Verkeer. |T-genda PROVINCIALE. ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 TWEEDE KAMER. Een andere houding zou diepgaande gevolgen voor de verhouding Oost-W est gehad hebben. Benelux maakt voortgang. Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer de algemene beraadslaging over de oegronng van het departe ment van Duitentandse zaken voort gezet. Minister Stikker verklaarot het zó oneens te zyn met de heet Gortzak, dat er zetts geen aanknu ook diepgaande gevolgen in de ver houding tussen het Russisch en het Westerse blok zou hebben gehad. Ongetwijfeld hebben tal van ne- venbelangen invloed uitgeoefend, doch de Nederlandse regering heeft uit eigen hoofde en zelfstandig, dikwijls tegen de meningen van andere re- haar weg jn ^eze pro- uuri/iaK. uai er zeus geen aanknu geringen in. haar weg in deze pro- pmgspunten voor een debat zijn. Ook blemen gekozen. Inderdaad is spr. ten aanzien van de heer Zandt is hel van mening, dat redenen van staats- inoeilyk een gat te vinden. De be schouwingen van de heren van der Goes van Naters en Serraxens wa ren critisch, maar zij zijn het toen niet gehdel oneens met hem. Van een antithese van het departement je gens het parlement is naar sprekers oordeel geen sprake. Het departement wil waar mogelijk steeds inlichten. De post'van buitenlandse zaken is een bij uitstek politieke portefeuille geworden. Zo is dat ook het geval voor een eventuele staatssecretaris Dat is de overweging, welke spreker er toe heeft gebracht enige voorzich. tige opmerkingen daarover in de me morie van antwoord te plaatsen. Wèl acht hy hef wenseHJk, dat zodra de reorganisatie van het de partement haar beslag gekregen heeft een staatssecretaris wordt benoemd. DUITSLAND Met betrekking tot het Duitse vraagstuk merkt hij op, dat dit na iler in de Kamer zal komen. De toe- keiming van bevoegdheden aan West Duitsland moet z.i. geschieden tn etappes. Erkenning van Oost-Duits- land ligt niet in het voornemen. In antwoord op de vraag van de heer Schmal over het bezoek van Ne derlandse fiscale ambtenaren aan Zwitserland deelde spreker mede, dat noch het ministerie noch het Neder lands gezantschap te Bern In de voornemens dier ambtenaren was ge kend. Het nut van een permanente in- j spectie van de buitenlandse dienst staat spreker duidelijk voor ogen. maar men moet niet vergeten, dat een zodanige inspectie grote uitga- ven vergt. Die zijn eerst, verantwoord als de basis bedrijfsklaar is. Het vraagstuk van het buitenlands beleid besprekend zegt de minister. I 'dat de nodige soepelheid mogelijk moet zijn; de bewindsman moet niet I door al te gedetailleerde instructies zijn gebonden. Moties kunnen hier ge vaar opleveren. Spreker wilde zich niet verzetten tegen een uitbreiding van de invloed van de parlementaire democratie op het buitenlands beleid. De moeilijkheid is gelegen in de af bakening van de taak van regering en parlement INDONESIË Minister Stikker ging uitvoerig in op de opmerkingen van de heer Wei ter inzake het Indonesisch beleid der regering, dat door dit Kamerlid over de gehele lijn werd veroordeeld. De in wezen diepste vragen, waai de wereldpolitiek in deze jaren voor geplaatst is, zijn: enerzijds of er vre. ue kan worden bewaard tussen het Russische en het Westerse blok, an- derzyds hoe de oplossing te vinden is voor een nienwe harmonische ver houding tussen Amerika, West-Eu ropa en Zuid-Oost-Azië. Speelt Nederland in het eerste probleem in eerste aanleg een be trekkelijk ondergeschikte rol, in het andere vraagstuk, is de houding van Nederland in vele opzichten van be. slissende betekenis. Daaraan zou ik nog toe willen voegen aldus de minister dat indien Nederland 'n andere houding had aangenomen dan de regering thans heeft gekozen, dii belang niet toelaten vérder in te gaan op alle overwegingen, welke hebben gegolden, doch hij meende reeds voldoende aanduidingen te heb ben gegeven. BENELUX. Ten aanzien van de Benelux zegt spreker, dat er voortgang wordt ge- mm iqpuirusi maakt. Een zeker rechtvaardigd. De voorloper kunnen 2 streefde grotere eer jn van de nage- leid van Europa. Na de rede van de minister werd ferepliceerd. Daarbij diende de heer tokman een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel zou uitspre ken, dat, zolang geen definitief ac- coord is bereikt tussen de Joden en de Arabieren in Palestina, voorlopi ge voorzieningen tot behoud van de heilige plaatsen dienen te worden getroffen. Deze motie werd z.h.s aangenomen. Een amendement van de begro- tings-commissie om het salaris van de minister te brengen op dezelfde hoogte als dat van de andere minis ters, werd eveneens aanvaard, maar nu met aantekening, dat de CPN- fractie hier tegen was. Nadat de begroting in haar geheel was goedgekeurd, werd de vergade ring gesloten. (Ingezonden mededeling). Een kleinigheid vergeten.... Leerlingvliegers in Califor nia waren bezig te oefenen in opstijgen en landen. Toen een vliegtuig 80 meter hoog was. gleed het af en stortte in een bosje neer. „Wat is ei" gebeurd?", vroeg de piloot verbijsterd aan do mannen van de reddingsploeg, die te hulp snelden. „Och. een kleinigheid", ant woordden zij, „U heeft alleen vergeten do vleugels uit tc schuiven". Pestvogels in Zeeland. De eerste Pestvogels zijn weer ge signaleerd! De heer J. Burger te Ka- geile zag 21 November j.l. een zeven tal vreemde, gekuifde vogels, die hij niet kende. Ze pikten aan rotte appels en. kwa men daarop telkens terug. Langdurige waarneming stelde hem in staat een nauwkeurige beschrijving van de vo gels te geven, die daaruit zonder de minste twijfel als Pestvogels waren te herkennen. Wel een vroege melding van de doortrek van deze vrij zeldzame win- tergasten. al heeft Thijsse ze ook meermalen reeds in de Noveniber- maand waargenomen. Wie meldt de volgende? ZWERFMANS. EAU DE COLOGNE Het ideale geschenk! President Chanis van Panama is op zijn besluit om af te treden teruggekomen. Tijdens een zitting van het parlement deelde de voorzitter mede, dat Chanis het recht had zich te bedenken. Er ontstond daarop groot tumult. Tc midden van het lawaai verscheurde Chanis zijn ontslag brief onder toejuichingen van het publiek op de tribunes. Een der afgevaardigden verzocht de ge hele vergadering om met Chanis aan bet hoofd in optocht naar het bureau van de president te gaan en het aftreden van Chanis' opvolger te eisen. Ondanks het optreden van de politie, die van traangasbommen gebruik maakte om Chanis en de menigte te beletten zich naar het paleis van de president te bege ven. trok de stoet door de voornaamste straat van de stad. De toestand is ingewikkelder dan ooit. want ofschoon Chiari, de vice-president, die voor het Hoog Gerechtshof bü het i ontslag van Chanis de eed heeft afge- legd, het presidentiële paleis bezet, mag i men aannemen dat Chanis nog president is. Bij de wanordelijkheden, die gedurende jde gehele dag plaats hadden, werd een jongen gedood. Voorstel om premie A-verzekering op 15 cent per week t e brengen. Geen verhoging van premie aanvullende verzekering. (ingezonden mededeling) Op 1 Juli 1948 werd voor de A-ver zekering van de Ver. „Ziekenhuisver- i pieging op Walcheren", de premie ge bracht op 10 ets. per verzekerde van 16 jaar en ouder nadat grote tekorten waren ontstaan, die echter door de re serve konden worden opgevangen. De ze reserves raken echter langzamer hand uitgeput en daarom ziet men thans de financiële toestand van deze A.verzekering ernstig onder ogen, te meer nu de verpleegprijzen sterk gc- I stegen zijn. j Woensdagavond werd in het Ned. Koffiehuis een ledenvergadering van de afdeling Middelburg gehouden om Minister van Maarseveen gaat direct daarna naar Batavia. Het A.X.P. verneemt nader van welingelichte zijde: Zoals bekend streeft de regering er naar de forme le overdracht van de souvereiniteit t© doen plaatsvinden op 27 December a.s. Een delegatie van de alsdan ge vormde regering van de RAS. zal hiertoe naar Nederland komen en on middellijk na de overdracht, wellicht nog op dezelfde dag. terugkeren naar Indonesië, waar na aankomst van deze delegatie de feitelijke overdracht zal geschieden. Minister van Maarse veen heeft de bedoeling met deze de legatie naar Batavia te gaan om al daar deze feitelijke overdracht bij te wonen. Het is, in verband met de over dracht van do souvereiniteit, noodza kelijk dat te Batavia verscheidene besluiten op zeer korte termijn zullen worden genomen. Teneinde met be trekking tot deze besluiten het con tact tussen regering en H.V.K. te vergemakkelijken, heeft de regering zoals reeds gemeld besloten de ministers van Schaik en Stikker naar Batavia te doen reizen om dit con tact ter plaatse mogelijk te maken. Liliënthal neemt ontslag. David Liliënthal heeft Woensdag ontslag genomen als voorzitter en lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, aldus wordt door he( Witte Huis medegedeeld. Het ontslag gaat in op 31 December. In een brief aan president Truman ïehrijft Liliënthal dat een van de voornaamste redenen voor zijn ont. jt.-g-anvrage is „vrij te kunnen deel- ••meu aan de openbare discussies en nenbare aangelegenheden". De president heeft het ontslag ..node en met de grootste spijt" aan vaard. Drijvende bok voor Rusland. De Russische ijsbreker „Ilya Muho- mets" en de Russische sleepboot „Apollon" van Oostenrijk te Rotter dam aangekomen, wachten in de Waalhaven de aankomst af van een te Gorinchem, bij een nevenbedrijf van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" ge bouwde drijvende bok. Deze bok is nl. aan Rusland verkocht. De beide Rus sische vaartuigen zullen op de rivier de taak van de kleinere sleepboten overnemen en het gevaarte naar Le ningrad slepen. De bok is voor het uit voeren van havenwerken te Lenin. grad bestemd. Gentse politie trad te hard op tegen studenten. In Gent heeft een studentenrel de emoederen in beweging gebracht. :en grote groep studenten heeft na melijk kortgeleden het kasteel Grave- steen bestormd en bezet, waarbij het tot een vrij ernstige botsing kwam met de politie. Enkele studenten werden gewond, anderen bewusteloos geranseld. De studentenorganisaties- nu pro testeren in moties en ingezonden stukken tegen het hardhandige optre den van de politie. Zij beweren, dat de bestorming louter was opgezet als een grap, maar dat het de Gentse agenten aan humor heeft ontbroken. afgevaardigden naar de heden te Mid delburg te houden algemene vergade ring van de vereniging te benoemen en bestuursvoorstellen nader te bestu. deren. Deze bijeenkomst, die door slechts enkele leden werd bijgewoond, stond onder voorzitterschap van de heer J. Gillissen. De secretaris-pen ningmeester van de vereniging, de heer L. Onderdijk, lichtte de bestuurs voorstellen toe. De voornaamste hiervan betreffen uiteraard de premieheffingen, Het be stuur stelt allereerst voor, ingaande 1 Januari 1950. het maximum uit te ke ren bedrag per verpleegdag te stellen op de huidige 3e klasse verpleegpryf te Middelburg van 6.per dag en d« premie te brengen op 15 ct. per week voor personen van 16 jaar en ouder. Onvolledige gezinnen 25 cent per week, terwijl de kinderen beneden 16 jaar geen premie betalen, 't Is ech ter te venvachten, dat er stemmen zullen opgaan, om ook voor het eerste kind uit het gezin de volle premie te laten betalen en deze premie dan iets te verlagen. Ook wordt voorgesteld, voor zover niet vallende onder de overeenkomst met het Gasthuis te Middelburg (aan welk ziekenhuis voor de tijdens opna me verstrekte genees- en verbandmid. delen gedurende 42 verpleegdagen 25 cent per dag wordt betaald) vóór op. name buiten Middelburg..met uitzon- dering van Vlissingen, waar 6.50 per dajj betaald zal worden, als .maximum 25 te vergoeden. Hieronder vallen niet de z.g. dure geneesmiddelen aJs penicilline, streptomycine, etc. Dit wordt bepaald door het bestuur. Men wil deze besluiten voorlopig voor één jaar vaststellen en niet van toepassing verklaren op de zieken fondsverzekerden, aangesloten bij het Alg. Middelburgs Ziekenfonds. 'Voor hen zijn afzonderlijke overeenkomsten van kracht. REGELING AA-VERZEKERING Voor de aanvullende CAA) verzeke. ring blijft de premie voor 1950 ge handhaafd op 5 cent per lid per week voor personen van 16 jaar en ouder, volgens een ander bestuursvoorstel. Kinderen beneden 16 jaar betalen geen premie. Men stelt voor per ver pleegdag voorlopig voor één jaar, in gaande 1 Jan. 1950, te vergoeden max. 6 per dag. Aan hen, die vanaf 1 April 1949 per verpleegdag 1 heb ben bijbetaald, wil men deze kosten restitueren. Voor zover het de Walcherse zieken, huizen betreft, worden ingeval van verdere opname, na de 42e dag ook de genees- en verbandmiddelen ver goedt tot een max. van 25 cent per verpleegdag. Evenals by de A.-ver- zekering wil men de dure geneesmid. delen hieronder niet begrijpen. Verder kwamen nog enige voorstel len tot wijziging van het huishoudelijk reglement ter sprake. Na de toelichting door de heer On derdijk werden de heren J. Gillissen en J. P. Bakker afgevaardigd naar de heden te houden vergadering. Groeiend leerlingenaantal. Verschenen is het jaarverslag over 1948 van het Christelijk Lyceum voor Zeeland. Daaruit blijkt, dat de school op 9 Sept. 1948 totaal 147 leerlingen telde (vorig jaar 83), van wie 46 meisjes en 101 jongens. In klas 1 C te Mid delburg zaten 34 leerlingen. Indien het bestuur de plannen tot oprichting van een Chr. H.B.S. voor Walcheren kan volvoeren zal slechts een klein deel van deze leerlingen overgaan naar het Lyceum te Goes. Door overlijden van een der leraren en ziekte van een andere leraar oe- gon het tweede schooljaar moeilijk. De completering van het docenten corps heeft veel zorgen gebaard. Door vriendschappelijke medewer king van de Chr. Ulo-school te Goes en de Chr. Kweekschool te Middel burg kon de gehele school dit jaar onderdak worden gebracht. Alleen de lichamelijke opvoeding bleef slecht behuisd. Aan het verslag van de penning meester ontlenen wij, dat het aantal leden en begunstigers iets terugliep. Nu de plannen voor de bouw van een nieuwe school binnen afzienbare tijd verwezenlijkt zullen worden, hoopt men op toename van het le dental. Het bestuur streeft er naar de schoolgelden te verlagen, maar kon daartoe dit jaar nog niet overgaan. De balans 1948 vermeldt een reser ve voor onvooi'ziene uitgaven van 20.000.en de exploitatierekening 1948 bevat een reservering van 12,500.De inkomsten aan school gelden beliepen over 1948 15.438,25. Aan het verslag van de secretaris ontlenen wij r.og, dat de school bij de aanvang van het schooljaar "49/'50 bijna 200 leerlingen telde. Radio-uitzending over Zeeuwsch-Vlaanderen. De AVRO zal Dinsdag 29 Nov. des avonds te 10 uur 30 een uitzending verzorgen gewijd aan Zeeuwsch Vlaanderen. Deze uitzending zal gegroepeerd worden om figuren uit het bekende boek „Nederland in de goede, oude tijd" van Van Lennep en Hogendorp, dat handelt omstreeks 1830. De interviewers treden op als schimmen uit het verleden. Zij zijn reeds te Hulst en Temeuzen geweest, waar ze contact hadden met het ge meentebestuur, in Sas van Gent werd de glasfabriek bezocht, waar de Bel-' gische arbeiders spraken over de go- volgen van de devaluatie, zij bezoch ten vervolgens Hotel de Korenbeurs te Sluis en vonden daar de heer Groosman bereid zijn hart uit te stor ten over het toerisme en het eertijds zo bekende „café kremieq" (krenten brood) en ze vonden dijkgraaf van den Broecke en ir. van Sandick be reid tot een praatje over het Vrije van Sluis. Tenslotte werd Oostburg bezocht waar mevr. Hoekzema bij afwezigheid van de burgemeester iets vertelde over de wederopbouw. Auto sloeg over de kop bij de Sloedam. Woensdagmorgen tussen 10 en 10.30 uur begon eer. personenauto, die reed op de ï'ijkswcg Goes—Middelburg, in de richting Middelburg, ter hoogte van de Jacobspolder plotseling te slin geren. De wagen sloeg na een boom geraakt te hebben over de kop in een sloot. De bestuurder bleek niet ge wond te zijn, hetgeen door een onder zoek in het ziekenhuis te Middelburg werd bevestigd. De auto werd ernstig beschadigd. De verkeersgroep van de Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Vermoed wordt, dat deze in slippen is gelegen. Nieuwe sportvereniging te VHssingen opgericht. ONTSTAAN LIT CONFLICT IN V. EN A.V. „DE ZEEUWEN" Dinsdag is te Vlissingen een nieu- sportvereniging opgericht, die als naam kreeg Vlissingse Sportvereni ging „Olympus". Deze vereniging is ontstaan tenge volge van een conflict in de voetbal en atletiekvereniging „De Zeeuwen". De vereniging heeft tot doel. niet alleen de handbal of athlctiek te be oefenen, doch mogelijk later ook ge legenheid te scheppen tot beoefening van andere sporten, o.a. wandelsport e.d. Men heeft reeds het lidmaatschap bij de K.N.A.U. en het Nederlands Handbal Verbond aangevraagd. Het bestuur bestaat uit 7 leden. nl. 'de be ren L. J. de Vin, voorzitter. A. Pa- rent, secretaris, mej. ,R. Willemsen, penningmetesteresse én 4 leden. nl. T. Braum. J Willemsen. L. de Kok en T. Blanken. De vereniging telt mo menteel 22 leden. Te Vlissingen opgericht. Een Vereniging voor Veilig Verkeer werd Woensdagavond te Vlissingen opgericht mef 45 leden. In een druk bezochte bijeenkomst, die werd gehopden in „Concordia", sprak de heer C. J. van Wijngaarden van Rees. secretaris van het Verbond voor Veilig Verkeer, over de noodzaak van verkcersbeveiliging. Er gebeuren veel te veel ernstige verkeersongeluk ken in Nederland. Dat aantal kan al. leen verminderen, als alle weggebrui. kers zich stipt aan de verkeersregels gaan houden. Het verkeer in Neder land eist thans twee doden per dag en één van die doden is telkens een schoolkind. Het Verbond voor Veilig Verkeer voert een uitgebreide propaganda voor de veiligheid op de weg, het geeft leidraden uit, die bij het verkeerson- derwijs in de scholen gebruikt kunnen worden en velerlei andere dingen, waarvan men verwacht dat zij tot. gro ter veiligheid op de weg zullen leiden. In het bijzonder vroeg spr. aandacht voor de verkeersexamens, die in de hoogste klassen der l.s. worden af ge. nomen. Een hartelijk applaus klonk na de rede van de heer van Rees. Commissaris C. v. d. Mark, die de bijeenkomst had geopend, onder streepte nog eens de betekenis van de Veilig-Verkeer-actie voor Vlissingen. waar het aantal verkeersongelukken toeneemt. Het is spr. gebleken, dat het Vlissingse publiek bereid is ten volle mede te werken aan de verkeersvoor schriften. maar dan moet het ook op de juiste wijze voorgelicht worden en daarom ook is er een Vereniging voor Veilig verkeer nodig. Nadat door het toetreden van 45 le den da oprichting van de vereniging mogelijk was geworden, werd burge meester mr. B. Kolff, die bij de aan vang der vergadering reeds had ver. klaard. dat de toekomstige vereniging de volle sympathie van het gemeente, bestuur zou hebben, bij acclamatie tot ere-voorzitter gekozen. In het bestuur namen zitting de he ren W. Poppe, C, van der Mark. J. Oosterling. C. Ouwehand, E. Nie- meijer, F. W. van Veenendaal en J. P. van Veen. Als voorzitter werd gekozen dokter G. J. M. de Greef. Een afgevaardigde van de afdeling Middelburg zegde volle steun toe aan de nieuwe afdeling Vlissingen. Tenslotte werden nog enkele Vlis. singse verkeersproblemen besproken. FOTOSALON. Naar men ons meedeelt, zal de Wal cherse Amateur Fotografen Vereniging te Middelburg in de Kerstweek een Foto salon organiseren. Deze tentoonstelling zal gehouden worden in twee zalen van het Schuttershof. Iedere Zeeuwse ama teur en vakfotograaf kan hiervoor inzen den, mits het z(jn eigen werk is. zowel ln negatief als positief en het formaat minstens 18 x 24 cm is. Voor de beste inzendingen zjjn prijzen beschikbaar ge steld o.a. een verzilverde wisseibeker door de fa. John Merk te Middelburg, een bronzen plaquette door de Bond van Amateur Fotografen Verenigingen, een verzilverde plaquette door het bestuur van de W.A.F.V. enz. De tentoonstelling is geopend op Zaterdagmiddag- en avond van 24 December en op Maandag en Dins dag 26 en 27 December. Vlissingen ENGELSE M.S. KREEG MACHINE SCHADE. Het Engelse s.s. „Crichtouö". van Antwerpen naar Grangemouth, an kerde Woensdagnacht op de rede te Vlissingen met machineschade. Men zal trachten met eigen middelen de schade te repareren. I MODE-SHOW. Mevrouw S. A. Andriessen— Geldof heeft Woensdagavond in ho tel „Madjoe" te Vlissingen een mo de-show georganiseerd, waarvoor een grote belangstelling bestond. De be doeling van deze show was aan te tonen, dat de dames ook zelf. mits zij voldoende onderricht zijn. iets kunnen presteren. Op aantrekkelijke wijze liet zij met behulp van enkele aardige mannequins verscheidene door haar zelf ontworpen fraaie ja ponnen en jurken zien. Zo toonden de mannequins de kleding van een meisje vanaf haar schooljaren, via haar eerste bal tot haar verloving. Verder wei-den nog verscheidene smaakvolle gelegenheidstoiletten ge demonstreerd. Het geheel werd op geluisterd door passende pianomu ziek. Ritthem JAARFEEST CHR. MEISJES VERENIGING. Dezer dagen hield de Chr. Meisjesver eniging te Ritthem haar jaarfeest. Het openingswoord werd gesproken door de leidster mevr. Muller, wat werd afgewis seld met zang. Uit het jaarverslag dei- secretaresse, mej. M. Cevaal, bleek, dat de vereniging reeds 38 jaar bestaat. Daarna werden de volgende toneelstuk jes opgevoerd: „Lizes kansen". „Een zo mernacht". „Iets zo mooi als zonneschijn", ..De mechanleke dienstbode". Tussen de diverse nummers zongen een paar leden (de dames C. F. de Visser en C. v. d. Broecke) enkele liederen. In de pauze werd de bezoekers thee aangeboden, terwijl tot bestrijding der onkosten een verloting werd gehouden. Na het slotwoord van mevr. Muller en het zingen van het Bondslied, dankte burgemeester Daniëlse namens de talrijke aanwezigen de Meisjesvereniging voor de mooie en zeer geslaagde avond. Oostkapelle CRESCENDO VERGADERDE Donderdagavond hield het fanfare corps „Crescendo" te Oostkapelle zijn jaarvergadering in café „De Vriend schap". Uit het jaarverslag bleek dat de vereniging in goede conditie ver keert. In het bestuur werden herkozen de aftredende leden, de heren W. Back, L. Geldof en K. Wisse. Besloten werd dat alle instrumenten nagezien zullen worden, zo mogelijk zonder onderbreking van de repetities. Een plan werd geopperd om de muziektent af te breken en een nieu we te bouwen, met het oude materi aal. De leden zegden hiervoor hun me dewerking toe. Ook werd nog besloten tot aankoop van enige nieuwe instrumenten. MIDDELBURG. Donderdag Bogardzaal: Opening ba zar Rode Kruis. 3 uur; Electro; „De strop (18 jr.). 7 en 9 15 uur; Ned. Koffiehuis: Vergadering Vereniging Ziekenhuisverpleging op Walcheren. 3.30 uur. Westkapelle filmt De confine van het Zwitserse barak kenkamp in Westkapelle zal ook wel nooit gedroomd hebben, dat zij nog eens als Jtlm-tftidio dienst zou doen. Ge had er echter eens een kijkje moe ten nemen, Woensdagavond, toen de sluitstukken van de film „De dijk is dicht" er werden opgenomen! De bur gemeester was er en de wethouders waren er, de secretaris had zijn boe ken en zijn verordeningen in de steek gelaten en babbelde gemoedelijk met de directetir van de P.Z.E.M.die met enige hoofdambtenaren eveneens aan wezig teas. En zou de Polder Walche ren ontbroken hebben bij dit film festijn? En toch domineerden deze of ficiële gasten niet. Overheersen, dat deden de Westkappelse schonen, die in vol ornaat te pronken zaten en die straks in alle Nederlandse bioscopen de faam der Zeeuwse vrouwen hoog zullen houden! Hoe mooi waren ze weer in hun fraaiste klederdracht.' Ze kakelden, dat het een lust was en ze lieten het niet alleen bij limonade. Ze dansten er later een stevig stukje op los, en bij alles wat ze deden viel telkens weer op, hoe blinkend wit hun Zeeuwse kappen waren, hoe fleurig hun beukjes, hoe edel hun gouden en gitten en bloedkoralen sierselen, hoe gracieus en karakteristiek hun Onver gelijkelijke Zeeuiose dracht. En zin pen, dat ze als Westkappels Dames koor deden! Wie verder opvielen, dat waren de mannen van de Westkappelse muziek vereniging, die met hun fonkelende -instrumenten te danken aan onze collega A. Koolhaas, die voor „muziek voor Westkapelle" zorgde en ook de geestelijke vader is van deze film „De dijk is dicht" een uitstekend nummer muziek ten beste gaven. Met zijn allen speeldèn de West- kappelaars de avond nog eens, waarop (hoe lang al weer geleden?) de mu ziekinstrumenten werden aangeboden. Dat was tcch een vreugdedag. Deze filmavond was er weer een! Drie dagen lang wordt er gefilmd in Westkapelle. Dan zijn de laatste opnamen gereed. Drie dagen lang, be halve op de spitsuren, want.... dan maakt Westkapelle het eten klaar. Dat gebeurt electrisch en wie filmt heeft licht nodig, licht, veel licht, zóveel licht, dat als er tegen etenstijd ge filmd zou worden, geen Westkappelaar gare aardappelen zou krijgen. En dat wilden de filmers Westkapelle toch niet aandoen! N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland. In de Woensdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden verga dering van aandeelhouders der N.V. Waterleiding Mij Zuid Beveland, wer den de balans en verlies- en winstre kening per 31 Dec. 1948 goedgekeurd. De balans geeft een bedrag van 2.522.337,69 en de verlies- ën winst rekening een bedrag van 414.663:26, w.o. een uitkering van 67.024.07 aan rente en aflossing gemeenten-aandeel houders. Er werd in toatal 1.415.941.58 ms water geleverd tot een bedrag van 414.663.26. Machtiging werd verleend om de geldlening van 600.000 met 400.000 te verhogen, waai-van 300.000 nodig zal zijn voor het bouwen van een nieuwe vleugel aan het pompstation voor wateronderzoek en voor een schaftlokaal. De directeur kreeg machtiging tot het nemen van de maatregelen nodig voor het K.B. bedoeld in art. 1 van de Belemmeringwet Privaatrecht. De heren P. J. Dominicus te Yersé- ke en J. C. van Burg te Waarde wer den tot leden van de Raad van Toe zicht herbenoemd. Bij de rondvraag pleitte de afgevaar digde van de gemeente Goes voor een. reductie op de waterprijs voor in stellingen op het gebied van de volks gezondheid. die veel water afnemen. Dit zal worden onderzocht. JAARCIJFERS Uit het jaarverslag blijkt nog dat op 31 Dec. 1948 13.856 woningen aan het waterleidingnet zijn verbonden, waar van 11.127 water af nemen. Waarde was procentsgewijs (98%) de grootste afneemster. De gemeente Oudelande is het laagst met 52%. In 1948 werd 1.914.200 m:! water ge wonnen. Sinds de oprichting in 1912 bedroeg deze hoeveelheid 31.089.000 m». Er werd in 1948 998.840 kw electrici- teit in het bedrijf verbruikt. Nieuwe vereniging voor dierenbescherming. BESLOTEN „DIEREN IN NOOD" OP TE RICHTEN Het door het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren niet als wettig erkende en derhalve uitgetreden bestuur van de afdeling ZeelandNoord, heeft Woensdagavond te Middelburg besloten tot oprichting van de „Zeeuwse vereniging tot be scherming van Dieren in Nood". Op Donderdag 1 December zal in Middel burg een oprichtingsvergadering wor den gehouden. Burgemeester Van der Havestraat te Oosterland. Tijdens dc raadsvergadering van Ooster land werd beslóten de straat, waar thans de nieuwe woningwetwoningen staan, de Burgemeester van der Havestraat tc noe men, dit in verband met het feit dat liet burgemeesterschap en dc naam van dei- Have reeds 9G jaar onafgebroken aan deze gemeente verbonden zijn. MOTORCLUB SPARTA TE ZIERIKZEE De motorclub Sparta te Zierikzee heeft als eerste motorclub in Zeeland besloten om een afdeling voor auto- rywielbezitters op te richten. In de eerstvolgende weken wordt een serie bijeenkomsten belegd voor de auto wielrijders. Het ligt in de bedoeling, voor deze afdeling afzonderlijke rit ten. zowel op toeristisch- als wed- strijdgebied te gaan organiseren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2