PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lagerhuis legt minister van luchtvaart vuur aan de schenen DEBILT ISAAC ALLAL MAAKT HET GOED ER IS MINDER WINTERTARWE IN ZEELAND UITGEZAAID Vandaag OVEREENKOMST TOSSEN HOGE COMMISSARISSEN EN ADENAUER VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 285 Directie; F van de Velde en F den Boer. Adj. W. de Pagter Hoofdred.: G. Uallintijn Ki verv.; VV. Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week: 3.90 p kw.; fr. p p. i 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Nov. '49 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. Minimum p. advertentie 12.50. ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—, Iedere regel neer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllssjngen Wsisti 58 80. tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2358). M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes L. Vorststr. 63. tel 2475 ibg.#. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 Temeuzen Brouwerjjstr. 3 - Zlerikzee: N. Bogardstr. C lüO. tel^26 Rapport Nijmegen-ramp ter sprake Parlementair secretaris met vragen bestookt. George Lindgren, de parlementaire secretaris van het Britse ministe rie van Luchtvaart, is Woensdag in het Lagerhuis het vuur na aan de schenen gelegd over het meningsverschil tussen Lord Pakenham, de mi nister zelf en Mc Donald, de president van het Hof van Onderzoek In. zake de ramp met de „Nijmegen" te Prestwick. Mc Donald had de minister er van beschuldigd, dat h\j de verant woordelijkheid op de gezagvoerder Parméntier wilde afschuiven. Secre- taris Lindgren nu deelde mede, dat minister Pakenham deze beschul diging niet kan accepteren en er „zeer bezorgd" over was. De minister was zich er goed van bewust, dat de omstandigheden van het ongeluk het niet mogelijk maak ten tot een definitieve conclusie te komen aangaande de oorzaak en Lord Pakenham was er echter ook van overtuigd, dat geen lid van het perso neel van de Luchtverkeerscontróle of de Meteorologische diensten enige verantwoordelijkheid voor het onge luk droeg. Hij verlangde vurig, dat geen van hen door het leven zou gaan met een dergelijk „odium" op zich ge laden. Anthony Eden, de plaatsvervangen de leider van de oppositie, achtte het overbodig een onderzoek te doen in stellen als de minister toch een tegen gesteld standpunt zou kunnen inne men. Hij vroeg Lindgren of het ooit wel eens was voorgevallen, dat een minister, wanneer hij het niet eens was met het rapport van een door hem zelf ingestelde commissie, hier van in het parlement geen verklaring had gegeven. Lindgren bleef het antwoord schul dig, waarop Eden dezelfde vraag aan premier Attlee stelde, die echter ook niet antwoordde. Eden vroeg vervol gens: „Moeten wij hieruit opmaken, dat een minister een Hof van Onder zoek kan instellen waarvoor getui gen worden opgeroepen en dan, wanneer dit Hof rapport uitbrengt, op dezelfde getuigenissen een ander Standpunt kan innemen?" Lindgren: „Ik zou zeggen dat het de gewone gang van zaken is, dat er een onderzoek wordt ingesteld en dat de- geen, die het onderzoek gelast de be vindingen accepteert of verwerpt" Het Labour-lid John Ranin verzocht Lindgren duidelijk te maken, dat de wens om ambtenaren in bescherming te nemen niet ten koste zou gaan van de veiligheid van hen, die per vlieg tuig reizen. Lindgren antwoordde hierop: „Zeer zeker". DAT MAG TOCH Het conservatieve lid Anthony Mar- olwe vroeg op welke gronden Lord Pakenham, die de getuigen niet ge hoord had, zichzelf beter in staat acht te om over de getuigenissen te oorde len dan het Hof van Onderzoek. Het antwoord luidde: „De minister mag toch zeker een mening hebben". De conservatief, Arthur Harvey, stel de de vraag of het niet wenselijk zou zijn. dat elk onderzoek naar vliegtuig ongelukken volkomen losgemaakt werd van de minister, daar men reke ning zou moeten houden met de mo gelijkheid, dat zijn eigen staf er bij betrokken was. Stelde, zo vroeg spre ker verder, de minister zich niet bloot aan moeilijkheden met buitenlandse mogendheden, indien hij het oneens was met de bevindingen van de com missie? Lindgren: „Het was een Hof van Onderzoek, dat buiten de minister om werd samengesteld. Over bevindingen van dat Hof van Onderzoek heeft hij enkel opmerkingen gemaakt". Alan Lennox Boyd, tijdens de oor- Vakcentrales deden voorstel tot loonsverhoging. „Vorige week is door de drie vak centrales bü de Stichting v. d. Arbeid een voorstel ingediend om de prijs stijging te compenseren door loons. verhoging". Deze mededeling deed Woensdag middag de voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis, op het buitenge woon congres van de Algemene Bond van Ambtenaren, dat in de Haagse dierentuin werd gehouden. In zijn openingsrede verklaarde de bondsvoorzitter de heer N. Vijl brief, dat de A.B.A. op 1 November jl. ruim 50.000 leden telde en daardoor op een na de grootste vakorganisatie in ons land is geworden. Alle voorstellen van het hoofdbe stuur, die vervolgens werden behan deld. werden aangenomen. Alle amen dementen werden ingetrokken. Gekozen tot leden van het dag. bestuur:: bondsvoorzitter J. Blom. bondssecretaris A. van Rossen, bonds- secretaris G. Venema, en tot leden D. Forrer en J. Hoogwerf, 's Middags nam de heer N. Vijlbrief, die wegens het bereiken van do pensioengerech tigde leeftijd het bestuur van de bond moet verlaten, afscheid van het con gres. Hij dankte zijn medewerkers en de leden voor de steun, die zij hem in de 23 jaar van zijn werk voor de bond hebben verleend. Alle gewesten van Tsjecho-Slowakije zullen gehouwen stenen zenden, afkomstig uit historische plaatsen, voor de bouw van het voetstuk voor het standbeeld van Stalin, dat tegenover de residentie van de president, te Praag zal worden opge richt. log parlementair secretaris van het ministerie van Vliegtuigproductie, verklaarde niet tevreden te zijn over de antwoorden van Lindgren en zeide, de kwestie opnieuw te berde te zul len brengen.- Mc. Donald heeft intussen reeds geantwoord op dp in het Lagerhuis afgelegde verklaringen. Hij deelde mede, dat het telegram van lord Pa kenham wel volledig gepubliceerd is en houdt zijn critiek op Pakenham staande. De Engelse pers oefent een unanie me critiek uit op de verwerping door Pakenham. van de conclusies van het i-hof. dat hij zelf instelde. Tabak gemiddeld 10 cent per pakje duurder. Twintig grote tabaksfabrieken, die te zamen tachtig procent van de lan delijke productie leveren, hebben be sloten de gemiddelde prijs van shag, rook. en pruimtabak met tien cent per pakje te verhogen. Tegelijk zijn de fabrikanten overeengekomen de winstmarge van de winkeliers met anderhalf procent tc verlagen. De tabakswinkeliers, die in beide beslissingen niet zijn gekend, hebben besloten tot een protestactie. Donder dag zullen de plaatselijke organisa ties in Amsterdam reeds een verga dering beleggen Een „kleine atoombom" vervaardigd in de V.S. De „Daily Mail" meldt, dat in de Ver. Staten een atoombom van klein kaliber is vervaardigd, bestemd voor gebruik tegen tanks en infanterie. Deze bom zou slechts ongeveer 15 kilo wegen. Het blad zegt verder, dat deze bommen reeds in aanzienlijke hoeveelheid worden vervaardigd, zo dat dadelijk bij het eventuele uitbre ken van een nieuwe oorlog de gehele verdedigingslinie van Westeuropa be schermd zou zijn. Commissie van onderzoek is aan het werk. Polshorloges stonden stil op verschillende tijdstippen. Isaac Allal, het Joodse jongetje, dat als enige de ramp van de Dakota van Aero-IIoIIand overleefde, ^naakt het goed. De dokters die hem onder behande ling hebben, zjjn van mening, dat hy slechts enige dagen rust nodig heeft, om alle nadelige gevolgen te boven te komen. Isaac zal door dp politie worden verhoord zodra dp dokters toestem ming verlenen. Zijn wonderbaarlijke redding wordt toegeschreven aan het feit, dat hij zich in de staart van de machine bevond toen het ongeluk ge beurde. Naar wij voorts vernomen is in 's- Gravenhage van particuliere zijde het initiatief genomen tot oprichting van een comité, dat ten doel zal hebben geldelijke hulp te verlenen aan de geredde jongen. BERGING VAN DE SLACHTOFFERS. In het ziekenhuis te Oslo was men Woensdag onder toezicht van de po litie doende met het Identificeren van de slachtoffers. Vrijwilligers van de burgerwacht belastten zich met het bergen van de laatste drie lijken uit het vliegtuigwrak terwijl anderen de in de boerderij „Elgtongaard" onder gebrachte lijken naar het ziekenhuis vervoerden. Men verwacht, dat het identificeren van de omgekomen kin- dren niet moeilyk zal zgn. De politie is in het bezit van aller paspoortfo to's. Men verwacht, dat de lijken der kinderen naar de respectievelijke tehuizen in Tunis overgebracht zullen worden voor de begrafenis aldaar. De Aero-Holland heeft een vliegtuig voor het transport ter beschikking gesteld. De Noorse gemeenschap van orthodoxe Joden heeft in een tele gram van deelneming aan de Joodse gemeente in Tunis aangeboden voor rituele begrafenis in Noorwegen zorg te dragen, indien besloten zou worden de lijken niet naar Tunis te brengen. HET ONDERZOEK. De heer M. S. Kamminga, inspec teur van de Rijksluchtvaartdienst, heeft Woensdag de Noorse commissie van onderzoek bijgestaan bij haar werkzaamheden op het toneel van dP ramp. De commissie heeft de gehele dag gwerkt, maar kon nog geen in lichtingen over de oorzaken van het ongeluk verstrekken. Volgens berichten uit het huis waar do lichamen van de 34 slacht offers thans verzameld zijn, zouden drie polshorloges gevonden zijn. die echter alle op verschillende tijdstip pen stilstonden. Men verwacht, dat horlogemakers zullen uitmaken of zij afgelopen zijn of door schokken niet meer liepen. Het vertrek van de Dakota Ph-Tfb van Aero-Holland. di^ met drie di rectieleden van de maatschappij en de heer L. Gosen van de Rijkslucht- vaartdiehst naar Oslo zou gaan, is op het laatste moment wegens dp slechte weersomstandigheden in Oslo. tbt vanochtend uitgesteld. ISRAËL DANKT NOORWEGEN. Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken heeft namens zijn regering het volk en de regering van Noorwegen bedankt voor de reddingspogingen na het verongelukken van het Neder landse vliegtuig met Joodse kinderen. De atoom-contröle. Ver. Nalies nemen resolutie aan. De algemene vergadering der V.N. heeft met 49 stemmen tegen vijf stemmen (de Slavische landen) bij drie onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin er bij alle landen op aan wordt gedrongen ef fectieve internationale controle op de atoomenergie te aanvaarden en een ver bod van atoomwapenen mogelijk te ma ken. Zuid-Afrika. Joego-Slavië en Israël onthielden zich van stemming. De resolu tie werd door Frankrijk en Canada in gediend. In de resolutie wordt tevens een beorep gedaan op Engeland, de V. S. en Sowjet-U. Frankrijk. China, Canada, voort te gaan met hun pogingen ter vernauwing van de kloof tussen de Sow jet-Unie en do andere landen inzake methodes van contróle en inspectie der atoomenergie. Met overweldigende meerderheid van stemmen werd een Sowjet-Rusische re solutie verworpen, waarin om twee con venties verzocht werd, een, die de atoomwapens 20U verbieden, en een an dere inzake controle op de atoomener gie. In deze Sowjet-resolutie werd „con tróle" gelijkgesteld met periodieke in spectie van atoomfabrieken in de ver schillende landen. De Westelijke resolu tie verstaat onder contróle. dat een in ternationale contröleraad onder super visie van de V. N. het beheer zou voe. ren over alle fabrieken ter wereld, die met kernenergie werken. Voor de stemming had de Russische minister van buitenl. zaken Wisjinsky 'n rede van meer dan anderhalf uur gehou den. waarin hij vurig pleitte voor in voering van een Internationale contróle volgens Russisch systeem. Meer gevallen van koepokbesmetting in Friesland. Na het geval van koepokbesmetting met dodelijke afloop in de gemeente Hon- seradeel. hebben zich de laatste dagen weer besmettingsgevallen voorgedaan op meer boerderijen onder andere in Wou- terswoude, Hitzum. Herbayum en Oude- ga. Al deze gevallen bleven echter zon der dodelijke afloop. W)1 zijn de patiën ten vaak ernstig ziek geweest. Verschei dene boeren melken thans met gummi handschoenen aan. De inspecteur voor de volksgezondheid in de provincie Friesland, dr. B. Warte. na, heeft de boeren geadviseerd zich in verband met de uitbreiding van de koe pokbesmetting in deze provincie tegen pokken te laten inenten. De wrakstukken der verongelukte Dakota op de plaats van de ramp. In het midden der foto een gedeelte van de romp. De 12-jarige Izaak Allal. die als enige der inzittenden van de Neder landse Dakota, die bij Storsand in Noorwegen verongelukte, op wonder baarlijke wijze aan de dood ontsnap te. Deze foto werd gemaakt kort na zijn redding uit de wrakstukken van het vliegtuig. Houdbaarheid der aardappels De drukke seizoentijd op de Zeeuw se boerderijen is ten einde, al geven de suikerbieten dit jaar langer werk dan anders het geval is. De oogstop brengsten waren voor verschillende gewassen groot en tot op heden zijn de financiële uitkomsten ook gunstig te noemen. De boer kent geen „winterslaap" en zo wordt er reeds voor het volgend jaar gezorgd. Enkele wintergewassen als wintertarwe en koolzaad zitten reeds enige tijd in de grond en tot op heden staan deze cr goed voor. MINDER WINTERTARWE Wat opvalt is, dat er minder winter tarwe gezaaid is dan aanvankelijk bij vele boeren in het voornemen lag. Men schat deze vermindering op wel 10%. De oorzaak hiervan ligt vermoe delijk in de sterke stijging van de gerstprijzen. Vele boeren deden hun zomergerst reeds voor 20 weg, doch door de grote belangstelling van de pluimveehouders is deze prijs thans tot plm. 28 opgelopen. Wanneer men daar een tarweprijs van 22 tegen over stelt, dan wordt de gerstverbouw dus wel zeer aantrekkelijk, Wanneer althans de prijzen zich volgend jaar in gelijke zin ontwikkelen als thans het geval is. Dit is nog een open vraag. Vandaar dat de voorzitter van de Z.L.M., ir. Geuze, dezer dagen op de Kringvergadering te Kortgene ook waarschuwde om in het algemeen niet te veel achter de markt aan te zaaien. Intussen blijkt bij de tarwe ook nu weer, dat de Staring en de Alba de toonaangevende rassen zijn. De Julia na wordt steeds meer teruggedrongen. Op de proefbedrijven wordt thans een nieuw Belgisch ras, de Minister, ge probeerd, dat zeer goede verwachtin gen geeft. Het heeft een hoge op brengst en er bestaat nu reeds een meer dan normale belangstelling voor. KOOLZAAD Het koolzaad werd in een droge tijd gezaaid, zodat diverse percelen onre gelmatig opkwamen. Door het mooie najaar kon de groei langer dan nor maal doorgaan, zodat de achteraanko mende planten goed zijn bijgekomen. Ook het laat gezaaide koolzaad kwam door het mooie weer goed tot zijn recht. De koolzaadaardvlo is op de Zeeuw se eilanden wel overal aanwezig, doch zij is gering in aantal. De larven van deze koolzaadaardvlo. die de stengels uithollen, doen dit jaar zeer weinig schade. Dit alles heeft gemaakt, dat slechts een zeer gering aantal perce len bestoven moest worden. DE .AARDAPPELEN Een product dat momenteel wel eni ge zorgen geeft, is de aardappel. In de laatste groeiperiode was het zeer droog, zodat de aardappelen reeds droog en enigszins taai uit de grond gekomen zijn. Door het abnormale warme weer in October doet zich nu het verschijnsel voor, dat vooral de Bintjes en de Eigenheimers abnor maal veel schieten. Het is zo erg, dat de boeren vrezen dat deze aardappe len die anders tot April goed mee kunnen, nu reeds kort na Nieuwjaar ver versleten zullen zijn. Dit heeft tot gevolg dat bij verschillende boeren de neiging bestaat om de aardappelen vroeger van de hand te doen. Ook al, omdat het vele schieten extra werk geeft. De prijs wordt door deze ver vroegde afzet beïnvloed, zodat voor de Bintjes en de Eigenheimer thans prij zen van 66.50 betaald worden. De Bevelander komt daarentegen met een betere prijs, 7.508.uit de bus. De Furore, een goed houdbare aardappel die echter in Zeeland niet veel verbouwd wordt, profiteert thans van het vroeger versleten zijn dezer andere rassen en behaalt nu reeds prijzen van 12—14. Bij de pootaardappelen worden proeven genomen roet Fusarex, een chemische stof, welke de eigenschap heeft het kiemen te vertragen, zodat de aardappel niet vlug gaat schieten. Voor de consumptieaardappelen wordt deze behandeling nog niet aanbevolen. Bovendien is bij thans genomen proe ven gebleken, dat de toegediende do sis niet in staat bleek om het kiemen te voorkomen. DE SUIKERBIETEN Met de suikerbieten valt het niet zo mee. Zoals bekend worden de ho- fe kilo-opbrengsten te niet gedaan oor het lagere suikergehalte, zodat op een gemiddelde suLkeropbrengst gerekend moet worden. Hoewel de gemiddelde suikerop brengst per h.a. niet beneden nor maal ligt, zullen de financiële uit komsten voor de boeren, die op ge halte leveren aan de coöp. fabriek, daar wel beneden liggen. Het gehalte van de bieten is mo menteel zo laag, dat het rendement van de fabrieken afneemt. Van bie ten met 18% suiker blijft bijv. plm. 3% suiker in de pulp achter, zodat men plm. 15 overhoudt. Neemt men echter bieten van 14%%, zoals thans wel voorkomt, dan blijft er in de pulp plm. 3%% achter, zodat er .viert Fragoso du Carmona, president van de Portugese re publiek zijn 80ste verjaardag. van 100 kg. bieten slechts plm. 11 kg. suiker gewonnen wordt. Door deze ongunstige verhouding zullen de sui kerfabrieken hogere verwerkingskos ten per kg. suiker hebben. Hierdoor kunnen de coöp. fabrieken de boeren slechts een lager bedrag betalen. DE DEVALUATIE EN DE LANDBOUW Interessant is nog te vermelden, dat de devaluatie en de hierdoor ontstane geruchten, dat alles duurder wordt, een aanmerkelijk grotere aankoop van landbouwwerktuigen tengevolge heeft gehad. Verschillende boeren die plannen hadden volgend jaar of later een nieuw landbouwwerktuig aan te schaffen, zijn reeds thans hiertoe overgegaan. Zo moeten alleen al op de Zeeuwse eilanden na de devaluatie 'n dertigtal tractoren zijn aangekocht. Voor de handelaren in landbouw werktuigen een buitenkansje, alhoe wel zij ongetwijfeld in volgende ja ren de terugslag in hun omzet zullen merken. leend zes vrachtschepen van meer dan 7000 ton te kopen of te bouwen. Duitse scheepswerven zullen voorts schepen voor buitenlandse rekening mogen bouwen. De staat van oorlog tussen Duits land en de Westelijke mogendheden zal niet officieel worden beëindigd, maar beide partijen erkennen, dat de geest van de gesloten overeenkomst het tegendeel is van een staat van oorlog. Demontage van 15 ondernemingen wordt gestaakt. Naar Reuter meldt zyn de bespre, kingen tussen de geallieerde Hoge Commissarissen en de Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer geëin- digd met de ondertekening van een protoeol, een schriftelijk stuk, waar in de overeenstemming is vastge legd. Het is geen verdrag en behoeft daarom geen ratificatie van het par lement. Behalve de kwestie van het Ruhr- statuut bevat het protocol een tien tal andere punten, waarop overeen- stemming is boreikt. Het belang rijkste hiervan is dat de geallieerden toestemming geven tot toetreding van West-Duiisiand tot de Raad van Europa als toegevoegd !id. In het protocol wordt geen gewag gemaakt van het Saargebicd, waar- uit mag worden afgeleid dat Du'ts- land er geen bezwaar tegen zal ma ken, wanneer dit gebied gelijktijdig tot de Raad van Europa wordt toe gelaten. De geallieerden hebben zich bereid verklaard de demontage van onge veer 15 ondernemingen op het gebied van de chemische en staalindustrie te slaken. Alle ontmantelings-werk- 7.aamheden te Berljjn zullen geheel worden stopgezet. Het reeds gede. monteerde materiaal zal niet verder naar het buitenland worden wegge- voerd. Onder de vrijstelling vallen nu ook de chemische fabrieken van Bayer, met inbegrip van het centra le laboratorium van de voormalige I.G. Farben. De voornaamste fabrieken waar de ontmanteling wel doorgang zal vin den, zijn de vroegere Hermann Goe- ring Werke in de Britse zóne en de Badische Anilin und Sodawerke te Ludwigshafen. Wat de scheepvaart betreft is aan Duitsland slechts toestemming ver- Amerikaanse consul te Moekden uitgewezen. De Chinese communisten hebben de Amerikaanse consul-generaal te Moekden, Angus Ward, uitgewezen. Ward werd op 24 October met vier leden van zijn personeel te Moekden gearresteerd en heeft voor een com munistische „volksrechtbank" terecht gestaan. De aanhouding heeft in de Ver. Staten felle protesten uitgelokt. Mi nister Acheson verklaarde op een persconferentie, dat van een erken ning van het communistisch regiem in geen geval sprake zou zijn. zolang de consul niet zijn vrijheid had ver kregen. Korporaal bij de R.A.F. vermoordde Duits meisje. Een korporaal van de R.A.F., Douglas Iiigray. is Woensdagmiddag door een Britse krijgsraad tot de strop veroordeeld wegens moord op een Duitse buffetjuf frouw. Elfriede Bïerschade. De moord werd gepleegd in de tuin van een café te Wahn r.abij Keulen, waar het slacht offer, oud 26 Jaar. in betrekking was. In- gray was kok bij een depót van de R.A. F. te Wahn. 3-10-R.I. komt naar huis. Met de „Volendam" die omstreeks 28 November a.s. te Rotterdam wordt ver wacht, repatrieert o.a. het bataljon 3—10 R.I. Dit onderdeel behoort tot de zes be wakingsbataljons der 7 Decerr.ber-divisie. De dienstplichtigen, voor het overgrote deel afkomstig uit Gelderland bezuiden de Waal, Noord-Brabant. Zeeland en Zuid-Hollandse eilanden, kwamen 1 Juli 1946 onder de wapenen. Het bataljon vertrok I October 1946 met de „Sloter- dijk" naar de tropen. Met de „Volendam" repatriëren voorts o.m. de „Springbokken" van 3-8-R.I., die destijds eveneens met de „Sloterdijk" naar Indonesië zijn gegaan. Onder de do den, welke dit bataljon op Java achter liet. bevindt zich kolonel H. Schild uit Maartensdijk, de bataljonscommandant. Drie slachtoffers van de ramp op het vliegveld „Twenthe", toen een Spit fire tegen een op het vliegveld staand ge bouw vloog, zyn Woensdag op de Oos terbegraafplaats te Enschede ter aatde besteld. NOG WEINIG VERANDERING Geldig tot Donderdagavond. Overwegend zwaar bewolkt. In het Zuiden van het land enige regen. Meest matige Oostelijke wind en nog weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1