Sport en wedstrijden MIDDELBURGS SCHOUWBURG Scheepvaartberichten 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 NOVEMBER 1949 LEZERS SCHRIJVEN Zonder steun van de overheid tot stand gebracht. De Directeur der N.V. „De Middel burgse Schouwburg" schrijft ons het volgende: Tot goed verstand van za ken komt het me gewenst voor "een lezer", naar aanleiding van zijn arti kel „Schouwburg en Bioscoop" in Uw blad van 16 November 1.1., van enige repliek te dienen. De mij onbekende schrijver gelieve bij het uiten van zijn vier klachten betreffende onze Schouwburg (t.w. zaalverlichting, krakende stoelen, slechte plaatsen op bovenloge en gale rij en garderobe) het navolgende wel te bedenken: 1. dat. toen in 1938 de oude Schouw burg van eèn welhaast wisse slo- pingsdood gered werd en in de huidige toestand kon worden ge restaureerd, het daartoe benodigde kapitaal 33.650.uitsluitend werd bijeengebracht door de Zeeuwse, en in het bijzonder door de Middelburgse toneellief hebbers, die daarmede een treffend blijk van gemeenschapszin gaven! (Dit kapitaal tezamen met een hy pothecaire lening van 12.000,— was destijds voldoende om de oude Schouwburg aan te kopen en de ingrijpende restauratie en inrich ting daarvan volledig te bekosti gen!); 2. dat door onze N.V., die uitsluitend uit culturele overwegingen de in standhouding van de al-oude Schouwburg te Middelburg, werd opgericht, nimmer enige subsidie van welke instantie dan ook werd ontvangen, zodat instandhouding noch exploitatie ooit een cent aan de overheid gekost heeft ('n over heid die er in de vórm van stede lijke- en andere belasting alleen maar aan verdiend heeft!); 3. dat, alhoewel ieder jaar een ex ploitatie-winst kon worden geboekt slechts één jaar enig dividend aan de aandeelhoudei's werd uitgekeerd, terwijl die aandeelhouders er alle andere jaren in toestemden, dat al le winst werd bestemd voor af schrijving en reservering voor on derhoud en verbetering, teneinde de financiële basis te verstevigen en het gebouw zoveel en zo goed mogelijk aan zijn bestemming te doen beantwoorden: 4. dat dan ook, teneinde dit laatste te bereiken, na de bevrijding uit de exploitatiewinst alleen reeds ong. 20.000.werd gespendeerd voor, tengevolge van de oorlog uitge stelde onderhoudswerkzaamheden, aanschaf inrichting en meubilair e.d., welk een en ander, naar het oordeel van het Bestuur, de Schouwburg zeer ten goede is ge komen; 5. dat het Bestuur het met „een le zer", voor wat drie van de vier klachten betreft, volmaakt eens is (dat de zaalverlichting onvoldoen de zou zijn kan niet worden inge zien) en 't reeds geruime tijd ver- tnaeroi den merieri' betering van de gesignaleerde ge breken overweegt en, zodra de be schikbare middelen daartoe voor handen zijn, die verbetering ook zeker hoopt aan te brengen, waar bij evenwel moet worden opge merkt, dat een uitbreiding van het aantal plaatsen tot 500, over wel ke kwestie het Bestuur zich reeds enkele malen deskundig liet voor lichten, tot de onmogelijkheden behoort, waar deze uitbreiding vrij gelijk zou staan met het bou wen van een geheel nieuwe Schouwburg; 6. dat thans als eerste punt de aan dacht van het Bestuur heeft het aanschaffen van nieuwe theater- stoelen in loge en stalles, doch dat het Schouwburgbestuur er een eer in stelt, ook voor deze zo noodza kelijke verbeteringen, geen finan cieel beroep te doen op derden, terwijl het er zich van overtuigd houdt, dat deze zienswijze door al le schouwburgbezoekers wordt ge respecteerd. SCHOUWBURG GEEN TONEELZAAL. Tenslotte nog dit: afgezien van de door „een lezer" gesignaleerde bezwa ren, meen ik niet te chauvinistisch te zijn door te beweren, dat zowel pu bliek als spelers vrijwel unaniem onze Middelburgse Schouwburg het voor beeld vinden van een. zij het dan ook kleine ,.knusse"-Schouwburg -met sfeer, voortzettend de tradi tie van het oude gebouw, behoorlijk geoutilleerd en met een uitsekende acoustiek. Het is inderdaad 'n Schouw burg, geen toneelzaal en ieder toneel minnaar zal onmiddellijk het diep es sentieel verschil tussen deze twee er kennen en onderkennen. Het stemt het Bestuur dan ook nog steeds tot voldoening, dat het destijds is mogen gelukken, met een betrekke lijk gering kapitaal, deze enige Zeeuw se Schouwburg voor Middelburg te be houden. zelfs al blijft er, voor wat de inrichting betreft, nog wel iets te wensen over! „Een lezer" moge er zich intussen van overtuigd houden, dat het Bestuur voor wat het vervullen van die be treft, diligent zal blijven, doch men kan het dit Bestuur in redelijkheid nimmer verwijten bij zijn streven niet verder te wilen springen dan zijn stok lang is! Politierechter DIERENMISHANDELING. Op 13 Oct. 1949 werd bij de Rijkspolitie te 's-Gravenpolder aangifte gedaan van dierenmishandeling. Bij nader onderzoek bleek, dat in een modderput, op een wei land twee jonge paarden lagen, waarvan er één in de modder was gestikt,, terwijl het andere geheel uitgeput in de onmid- dellijijke nabijheid van het dode paard lag. Kennelijk hadden deze dieren bij ge brek aan deugdelijk drinkwater getracht iets drinkbaars in die modderput te be machtigen. Weiland en paarden waren van J. R. te 's-Heer Arendskerke. R. gaf toe nimmer water voor de beesten naar deze weide te hebben gebracht: hij dacht dat er nog voldoende water in bedoelde put was. Als getuige-deskundige werd in deze zaak gehoord de adjunct-Directeur Gezondheidsdienst voor dieren te Goes, die verklaarde van mening te zijn dat bedoelde paarden wegens gebrek aan bruikbaar drinkwater, by hun pogingen om hun dorst in die put te kunnen les sen, te ver in de modder zijn geraakt. In de put was geen drinkwater aanwezig, terwijl het water in de langs het weiland gelegen sloot een hoog zoutgehalte had. Verdachte werd veroordeeld tot f 100.— of 40 dagen. RIJWIEL VERDUISTERD. E. P. W. te 's-Gravenhage had in Ter- neuzen een door hem gehuurd rijwiel voor f 25.verkocht. Dit was verduis tering en hij werd tot 3 nmd. gev.straf veroordeeld. N.V. GLIMFA8RIEK OVERSCH1E DE UIENMARKT EXPORT IN OCTOBER. De Zeeuwse uienmarkt had in October een tamelitk kaim «r, in de tweede helft der maand zelfs een enigszins gedrukt verloop. Engeland was gesloten en ook Frank rijk trok niet hard, zodat België onze voornaamste klant was. Op 3 November kwam plotseling het bericht, dat reeds van 7 November af uien naar Engeland mochten worden ge ëxporteerd. Direct daarop gingen de prijzen naar boven en noteerden de uien 20 tot 22 cent per kg. Op de veilingen klom de prijs tot 23 cent. een enkele maal tot 24 cent per kg. maar deze prijs wordt verminderd met veilingkosten en sorteerloon. Al met al. betekende de prijs van 20 cent voor de landbouwers, dat iedere landbouwer grotere of kleinere partijen ging leveren. Het eigenaardige feit deed zich nu voor, dat dc exporteurs meer betaalden dan zij zelf op de Engelse markt ontvingen. Want daar klom de prijs niet hoger dan 16 tot 18 cent. Men kon dat doen, omdat iedere exporteur ook in de loop van de zomer partijen uien gekocht had tegen een prijs van 7 tot 15 cent per kg. Ofschoon er behoorlijk wordt geëxpor teerd, betekent het feit. dat men in Lon den minder ontvangt, dan men hier be taalt. toch dat een prijsstijging voorhands niet te wachten is, want als de goedkoop gekochte uien zijn geruimd, zou exporte ren verlies moeten betekenen. De totale export in Oct. was 6.120.142 kg. verdeeld als volgt: Naar België 2,005.275 kg. naar Frankrijk 1.565.425 kg, naar West Indië 569.625 kg, naar Duits land 480.040 kg. naar Noord-Amerika 375.099 kg. naar Engeland 356.620 kg. naar het Engels leger m Duitsland 223.550 kg, naar Afrika 155.260 kg, naar Zuid-Ameri- ka 149.950 kg, naar Cuba 132.080 kg, naar Indonesië 33.535 kg, naar Canada 34.193 kg, naar Zwitserland 29.150 kg, naar IJs land 6450 kg. naar Israël 3800 kg, naar Hongkong 50 kg, naar Finland 40 kg. In totaal is nu 37.725.050 kg geëxpor teerd n.l. in Juli 1.293.257 kg, in Augustus 18.273.774 kg, in September 12.037.867 kg en in October 6.120.142 kg. KORFBAL Madjoe moet degradatie wedstrijden spelen. De uitslagen van Zaterdag luiden: le kl.: Volharding—Madjoe I 04; Mad joe moet degradatiewedstrijden spelen. 2e kl. Swift IIOlympia 91. Hierdoor moet VKV degradatiewedstrijden spelen. 3e kl. B: Dios—Vios II 20. Dios en De Poel eindigen gelijk voor de bovenste plaats. Promotie Com. eerste klasse: Scampo- loTjoba 2—2. PROGRAMMA VOOR ZATREDAG. In de eerste klasse wordt nog afge werkt de wedstrijd Vios I—Volharding. Deze is van geen belang meer. In 3 A wordt te Goes de beslissings wedstrijd gespeeld om de bovenste plaats tussen Dios en De Poel, en eveneens op neutraal terrein te Breskens om de bo venste plaats de wedstrijd Groede— Zuid- zande. Te Vlissingen wordt gespeeld de promo tie-degradatie wedstrijd Madjoe I—Scam- polo I. Over de uitslag durven wij niets te voorspellen. Te Veere wordt gespeeld voor de pro- irtitie-degradatie 2e3e klasse de wed strijd VKV—Togo n. Wij geven hier VKV wel een kans. Verder wordt in 3B nog gespeeld de resterende wedstrijd Scampolo II—Vios II. SWIFT II— OLYMPIA 9—1. De laatste wedstrijd in de tweede klasse Is wel in een zeer duidelijke overwinning voor Swift II uitgelopen. Het veld was zeer moeilijk te bespelen, maar beide ploegen hebben tot het eind hard door gespeeld. Swift speelde beter korfbal, vooral het aanvalspel was veel beter van opzet. Na enige gemiste kansen opende Truus van Dalen de score, Olympia pro beerde het met verre schoten, doch met deze zware bal was het niet mogelijk. Mej. L. Vader bracht de stand op 20. direct daarop verhoogde mevr. van Ber gen de score tot 3—0. Olympia zette alles op en verkleinde inderdaad de achter stand tot 31, doch daarna voerden Wis se, mej. Tanis en Snoep de stand op tot 6—1. Na de rust viel er een lichte regen, doch het spel bleef op behoorlijk peil. Regelmatig voerde Swift II door Mees ters. v. d. Mark en mej. Adriaanse de stand op tot 91. Swift II behaalde hier mede door haar goede spel een verdien de, maar wel wat geflatteerde overwin ning op Olympia. HOCKEY HOCO—MIDDELBURG 2—0. Hoewel Middelburg zeker niet de mindere was, moest het ditmaal toch het onderspit delven. Steeds wanneer de Middelburgvoorhoede voor het Hoco-doel kwam werd er een overtre ding geconstateerd, die de aanvallen dan onderbrak. De talrijke vrije sla gen, die op het Middelburg-doel ge geven werden, wisten do backs en doelverdediger steeds te keren en de rust ging in met een blanke stand. Na de rust bleef Middelburg tegen de „bierkaai" vechten en de voorhoe de zag geen kans te schieten. Toen 20 minuten verstreken waren kende de scheidsrechter aan Hoco een straf- corner toe, deze corner werd foutief gestopt en tóch ingeslagen; tot ieders verbazing werd dit doelpunt toege kend 10. Middelburg verhoogde het tempo, maar de scheidsrechters lie ten niet toe, dat Middelburg in de slagcircel kwam om te kunnen doel punten. Op zéér onregelmatige wijze voegde Hoco nog een 2e punt aan de score toe. De Middelburgers streden fel voor een tegenpuntje en hoewel er soms hard gespeeld werd. verdie nen de spelers alle lof voor hun zelf beheersing, onder deze omstandighe den. Middelburg tekende protest aan, te gen de zeer eenzijdige leiding, wat gelukkig in de hockeywereld heel zelden voorkomt en een slechte uit zondering is. JEUGDCOMPETITIE. PUSH—MIDDELBURG 1—2. Dames. De Middelburg-dames wisten in Breda, Push te kloppen. Beide teams waren van gelijke sterkte en met do rust was de stand nog gelijk 0—0. Na de rust waren de Middelburg dames meer in de aanval en ze kre gen een 20 voorsprong. Push wist de achterstand nog te verkleinen en een verdiend tegenpuntje te scoren. PUSH—MIDDELBURG 3—1. Heren. De kampioen Push van het vorig seizoen wist al spoedig een 10 voor sprong te verkrijgen, maar Middel burg liet zich niet ontmoedigen en scoorde de gelijkmaker. Met de stand 11 kwam de rust. Na de rust zette Push alles op alles en door een misverstand in de Mid delburgse verdediging wist zij te doelpunten 21. Het met 10 „man" spelende Middelburg vocht voor de gelijkmaker, maar succes kwam aan de andere kant met een prachtig, on houdbaar schot 31. Hiermede kwam het einde. BOKSEN Luc van Dam won van de Fransman Marcel. Voor een uitverkochte zaal in de Haagse dierentuin heeft Luc van Dam. hersteld van zijn blessure. Dinsdag avond. zijn rentrée in de bokswereld gemaakt. In een gevecht over tien ronden versloeg hij de Fransman Kid Marcel op punten. Djocja thans tot open gebied verklaard. De correspondent van Aneta te Djocja heeft van het militair bestuur ter plaatse vernomen, dat het bijzon dere gebied van Djocjakarta thans tot open gebied is verklaard. Nog geen uitspraak van Oostindonesisch parlement. Het Reuter-bericht. dat het Oostin donesisch parlement de R.T.C.-over- eenkomst reeds heeft geratificeerd, is niet in overeenstemming met een la ter Aneta-bericht, volgens hetwelk nog slechts voorlopige beschouwingen gehouden zijn De regering zal daarop Maandag a.s. antwoorden. De woord voerder van de partijen stelden zich echter bijna allen achter het accoord. De een zijn brood.... De lage waterstand in het Oosten van ons land heeft de schippers veel last veroorzaakt. Verschillende wa terwegen zijn bijkans drooggelopen en vele woonschuiten zitten op het droge. Het Rijk profiteert er echter van. Er bevinden zich nl. in de ver scheidene grote rivieren nog strek dammen, die van geen enkel nut meer zijn. In de loop der jaren zijn de overgebleven kribben er waren er reeds opgeruimd mede door on voldoende onderhoud gaan afbrokke len, zodat grote stukken basalt en stortsteen aan de voet der dammen zijn terechtgekomen. Nu deze dam men zijn vrijgekomen, acht de Rijks waterstaat thans de tijd gekomen om deze steen die anders voor allerlei werken duur in het buitenland ge kocht moeten worden te bergen. De lage waterstand moge dan voor de schippers en anderen een nadeel zijn, voor het Rijk levert hij daarentegen groot voordeel op. Kostbaar voedsel lag in de oorlog te bederven in een pakhuis. Gedurende het laatste oorlogsjaar waren in een pakhuis te Gouda sui ker, bloem, maizena en boter opge slagen, terwijl de nood toen ontzet tend hoog was. Dit pakhuis van de 48-jarige ijsbereider te Gouda, werd in Juni 1948 door de Keuringsdienst voor Waren onderzocht. Vele goede ren, waarvan sommmige er reeds ja ren lagen, kwamen te voorschijn, doch het meeste was vrijwel niet meer voor consumptie geschikt. Wat niet vérrot of beschimmeld was, was door de ratten en insecten aangevre- ten. Het pakhuis zelf verkeerde in een vervuilde toestand, het zat on der de modder en de spinncwebben hingen van de zoldering. De ijsberei der vertelde, dat veel goederen-af komstig waren uit de pakhuizen, die in 1940 te Rotterdam vernield zijn. Wegens overtreding van de waren wet eiste de officier van justitie te Rotterdam bevestiging van het von nis van de kantonrechter, die de man tot 23 boetes van 20 had veroor deeld. Tydens de bevrijding in October 1944 liep de uit de veertiende en vijftien de eeuw daterende stadstoren van Bergen op Zoom grote schade op. Thans is men met de restauratie begonnen. De Bergse stadstoren in de steigers. Thee tien cent per ons duurder In verband met de stijgende thee- prijzen op de wereldmarkt heeft het gehele bedrijfsleven voor kruideniers wagen zich genoodzaakt gezien, de theeprijzen voor de winkeliers per 17 November te verhogen, aldus meldt het Parool. Tevens heeft het de win keliers geadviseerd uiterlijk 23 No vember de prijzen van alle kwaliteiten thee voor het publiek met tien cent per ons te verhogen. (Ingezonden Mededeling) -•De R.T.C. heeft haar besluiten genomen. Er is dus aan 't praten een einde gekomen. Of het nu goed is of slecht: Dat weet niemand nog recht, Maar ik heb op de af loop een BOOTZ TIP genomen. Inz. Hr. J. D., Voorburg, ontv. 1 fl. TIP. Urn met Indonesische aarde voor Nationaal Monument. In December zal te Bandoeng en Batavia de zilveren urn tentoonge steld worden, die in het nationaal mo nument op het Damplein te Amster dam zal worden geplaatst. Deze urn is verdeeld in 22 sectoren, waarvan elk de aarde van een der 22 erevelden in Indonesië bevat. Zij zal opgebor gen worden in een sonohouten taber nakel van 55 cm hoogte. In dit taber nakel is ruimte voor een oorkonde aan Koningin Juliana. De Ned. Spoorwegen hebben hei voornemen de lijn Assen—Emmen te her. stellen. De filmster Rosalind Russell in ge sprek met prinses Margaret Rose op de jaarlijkse koninklijke filmvoorstel ling. Op de achtergrond de bekende filmster Gregory Peck. Vlissingen aangekomen, 21 Nov.: Admi raal Nelson v. Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen, 21 Nov.: Eendracht van Tanger; 22 Nov.: Palma van Rotterdam: Mariekerk van Genua: Alcyone van Rotterdam: Averdijk van Londen. Gepasseerd van Antwei'pen. 21 Nov.: Heerengracht naar Londen; Sandbergen naar Irvine: Leerdam naar Rotterdam: Jaarstroom naar Bordeaux; 22 Nov.: Prins Willem IV naar Rotterdam; Alblas- serdijk naar Rotterdam; Bennekom naar Amsterdam; Sandenburgh n. Rotterdam. Waar zijn onze schepen Adm. Fraser, 19 van San Juan naar Ha vre. Akkrumdijk 21 te Corp. Christi naar Londen. Alchiba 22 van Rotterdam te Montev. Alcinous p, 21 Gibraltar naar Amsterdam. Algenib p. 21 Key West naar N. Orl. Alkaid 21 te Bahia naar Rotter dam. Arkeldijk 19 van Boston te Philad. Arnedijk p. 20 Scilly naar New York. Averdijk 22 van New York te Antwer pen. Biltar p. 21 Malta naar Rotterdam. Blommersdijk 21 van Marseille naar Bei- ra. Britsum 20 van Tampa naar Vlaar- dingen. Congostroom p. 20 Finisterre naar Dakar. Drente 22 van Baltim. te New York. Gadila 21 van Pt. Said naar Liver pool. Groote Beer p. 21 K. Sougaroni naar Batavia. Hilversum p. 20 Finisterre naar Sas van Gent. Hydra p. 21 Lizard naar Antwerpen. Jaarstroom 21 van Antwer pen naar Dakar. Japara 22 te Aden naar New York, Joh. van Oldenbarnevelt p. 21 K. Guardafui naar Amsterdam. Ka- merl. Onnes p. 20 K. Bon naar Batavia. Klipfontein 21 v. E. Londen naar Pt. Elisab. Lekhaven p. 20 Finisterre naar Rosario. Lemsterkerk 20 te Colombo naar Calcutta. Mapia p. 22 Kossair naar Am sterdam. Mariekerk 22 van Kobe te Ant werpen. Melampus 18 van Batavia naar Amsterdam. Noordwijk p. 21 Gibraltar naar Lissabon. Oranje p. 21 Gibraltar naar Batavia. Overijsel o. 22 Perim naar Kara chi. Polyphemus 20 van Aden naar Am sterdam Ridderkerk 19 van Suez naar Kobe. Ruys 21 van Kaapst. naar Pt. Eli sab. Salawati p. 20 Malta naar Alexandrlë. Slamat 20 van Macassar te Bangjoewan- gie. Sloterdijk 21 van Semarang te Soe- ab. Sumatra 21 te Genua naar Amster dam. Tarakan 21 van Batavia naar Am sterdam. Volendam p. 21 Pantellarla naar Rotterdam. Willem Ruys 22 te Singap. n. Batavia. Officiële publicaties. SPREEKUUR WETHOUDER VAN VOLKSHUISVESTING TE VLISSINGEN. De wethouder van volkshuisvesting te Vlissingen is verhinderd a.s. Donderdag zijn spreekuur te houden WIJZIGING ALGEMENE POLITIEVERORDENING. B. en W. .van Middelburg maken be kend dat de wijzigingen in de Algemene Politieverordening met betrekking tot de artt. 10 bis. 10 ter, 11 bis, 32. 32 bis, 33, 33 bis, 34 en 34 bis, vastgesteld bij Raads besluit van 17 October 1949 door Gedepu teerde Staten is ontvangen blijkens hun bericht van ontvangst van 4 November 1949 no. 3052/247 3e afd. en dat deze wij zigingen in werking treden op de derde dag na deze afkondiging. Middelburg, 14 Novembe rl949 INENTING EN HERINENTING TEGEN- POKKEN, De Burgemeester van Goes maakt be kend, dat voortaan iedere Woensdag van drie tot half vier gelegenheid bestaat voor kosteloze inenting van kinderen be neden 1 jaar cn herinenting van de overi ge inwoners dezer gemeente, ten huize van de heer H. Snoek, gemeentegenees heer, Wijngaardstraat 51. Goes, 15 November 1949. Nederlandse critiak op Rusland. IJsland, Venpzuela. Bolivia en Ne derland hebben Dinsdagavond in de politieke commissie der V.N. scherpe critiek geleverd op de Sowjetrussische ontwerp-rpsolutie. waarin een „vre desverdrag" wordt voorgesteld, en te kennen gegeven, dat zij de Engels- Amerikaanse resolutie zullen steunen. Dr. G. J. van Heuven Goedhart, de Nederlandse afgevaardigde, verklaar- de zich eens met die afgevaardigden, die „de huichelachtigheid 'van de sowjetrussische ontwerp-resolutie ver duidelijkt hadden". Fabriek in Nederland gaat Engelse auto's fabriceren. In het Zuiden des lands zal binnen kort een nieuwe autofabriek opgericht worden. De topcapaciteit van dit be drijf zal voorlopig zesduizend wagens per jaar zijn. Het betreft hier de stich ting van een Nederlands bedrijf der Engelse Morris-automobielen. Er wordt naar gestreefd ongeveer in Januari 1950 met de productie van Morris Oxford en Morris Minor per sonenauto's te beginnen. Dit bedrijf zal ook België en Luxemburg van deze typen voorzien. Besprekingen over „Fritalux". Donderdag a.s. zullen de ministers van buitenlandse zaken van België. Nederland en Luxemburg te 's-Gra venhage bijeenkomen ter bespreking van de voorgenomen economische sa menwerking tussen de Benelux en Frankrijk en Italië. Kort daarna zul len de drie ministers van buitenland se zaken besprekingen voeren over een regionale samenwerking dier vijf landen. Engeland zou bereid zijn tot samenwerking met de vijf landen. IJzeren aethergordijn wordt neergelaten. De Westeuropese landen hebben be sloten uit de Internationale radio-or ganisatie te treden, welke na de oor log is opgericht voor de verdeling van de golflengten. België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Monaco, Vaticaan stad, Egypte. Algiers, Marokko en Tu nis zouden uit protest tegen de Russi sche overheersing in de organisatie hebben bedankt. België verzocht geen uitlevering van Moens, Met betrekking tot de aanhouding van de Belgische letterkundige Wies Moens in Nederland, wordt te Brus sel vernomen, dat de Belgische re gering geen verzoek tot uitlevering aan de Nederlandse regering heeft gericht. In dit verband wordt gewe zen op het precedent van dr. Willem de Vreese, de Vlaamse activist, wiens uitlevering in 1920 door de Belgische regering werd gevraagd. Nederland ging toen niet in op het Belgische verzoek en aanvaardde de redenen, die door de verdediger van dr. de Vreese naar voren werden gebracht. Deze redenen waren o.a.: Der geen Duits gevaar meer bestond en 2) de activiteit van beklaagde bij uitstek van culturele aard was geweest. In Belgische justitiële kringen is men van oordeel dat deze argumen ten ook gelden voor Wies Moens, die. zoals' bekend, er van beschuldigd wordt op cultureel gebied met de Duitsers to hebben gecollaboreerd. Eerste Kamer verwierp het voorstel-Molenaar. ER KOMT GEEN COMMISSIE VOOR INDONESISCHE ZAKEN In de vergadering der Eerste Ka mer werd medegedeeld, dat de cen trale afdeling had besloten na de openbare vergadering afdelingen-on derzoek te houden o.m. van het wets ontwerp-materiële oorslogssehr.de. Overgegaan werd tot benoeming van vier leden, die met de voorzitter zit ting zullen hebben in de commissie betreffende herziening van het regle ment van orde, tot de instelling van wel Ice commissie reeds eerdei' is be sloten. De Kamer benoemde de he ren Kropman (KVP), Jonkman (P.v. d.A.), de Wilde (AR) en Molenaar (V.V.D.) De Kamer heeft het voorstel Mole naar (WD) tot wijziging van het re glement van orde (instelling van een commissie voor Indonesische zaken) verworpen met 26 tegen 6 stemmen. Het voorstel werd bestreden door de heren Kropman (KVP), Rip (AR), v. d. Kieft (P.v.d.A.) en van Santen (CPN) en gesteund door de heer Kolff (CH). Auto op onbewaakte overweg Dinsdagmiddag werd een luxe auto, bestuurd door de 49-jarige J. Cortle- ver uit Papendrecht, bij het passeren van de onbewaakte overweg te Ileiloo door een uit Alkmaar komende elcc- trische trein gegrepen. De auto werd een eind meegesleurd en vloog in brand. De voorste wagen van.het ,treji)stejl, vflfcte eveneens, .vlam. Men had de trein spoedig tot stilstand gebracht, en met behulp van de passa giers en omwonenden kon de bewus teloze bestuurder uit de auto worden bevrijd. Dr. A. Jansen uit Heiloo ver leende de eerste hulp, waarna het slachtoffer met een hersenschudding naar het Centraal Ziekenhuis werd vervoerd. Zijn toestand is redelijk wel. De trein kon met een half uur vertraging dc reis voortzetten. 400 Duitse kinderen naar Nederland. Deze week komen ca 400 Duitse kinderen uit het Ruhrgebied naar Ne derland. Zij zullen onder auspiciën van het Humanistisch Verbond enige tijd bij pleegouders, over het gehele land verspreid, worden ondergebracht. Bergen op Zoom .krijgt een renbaan. Te Bergen op Zoom bestaan plannen om te komen tot stichting van een draf- en renbaan op het terrein „Kijk in de Pot" De aanleg hiervan is door de Ned. Heide Mij. begroot op f 100,450,—waar onder is begrepen een bedrag van f 77.000 aan arbeidsloon, waarop overheidssubsi die wordt verleend. Teneinde de arbeidsmogelijkheid te verruimen in een tijd, dat de werkloos heid meer dan normale vormen dreigt aan te nemen en tevens om het stads beeld ook aan de Westelijke zijde een meer aesthetisch aanzien te geven, stel len B. en W. de raad voor tot aanleg van deze baan over te gaan. Siamese tweeling geboren. In Tofield, bij de Canadese stad Ed monton is een Siamese tweeling van het vrouwelijk geslacht geboren, met elkaar verbonden aan de voorkant van het onderlichaam en met een ge wicht van ruim acht pond. De moe der is de 23-jarige mevrouw Bud Townsend. Marktberichten VEILING „ZUID-BEVELAND". Op 22 November. Appels: Goudreinet 1550, Zure Belle fleur 10—36, Sterappel 9—26, Jonathan 1253, Cox Oranje 20—76, Present van Engeland 21—38. Golden Dele. 10—43. Bramley Seedsling 14, Zoete Ermgaard 4 —24, Zoete Campagne 2230, Zoete Bel lefleur 5—19. Grof Goudreinet 21.80—24.70, Grof Bellefleur 17—20, alles per 100 kg. Peren: St. Remy 815. Pondspecr 9—14, Gieser Wildeman 7—23, Kleipeer 5—16, Conference 9—60, Br. Alex. Lucas 55 56. Doyenne du C. 21—50. Comtesse de Paris 7—35. alles per 100 kg. Druiven: 1.47—1.56 per kg. EIERMARKT GOES. Gr. kipeieren 17V2 cent; Vuilschalige 15 cent: Poelje eieren 13 cent. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 22 November. Exportgarnalen 2450 kg.: 1,23—1.57. Schar 144 kg.: 0.30—0.41; Bot 183 kg.: 0.42 —0.50; Wijting 52 kg.: 0.24—0.34; Rog 6 kg.: 0.16—2.34; Ongesorteerde vis 8 kg.: 2,48; Tarbot 1 kg.: 0.77,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4