N NIEUWS UIT ZEELAND VAL DA VRIJDAG BEGINT ONDERZOEK VAN DE R.T.C.-RESULTATEN OESTERS VOOR ROTTERDAMSE ZEEUWEN WALCHEREN De schorren bij Bergen op Zoom. Benelux-adviescommissie geïnstalleerd N.C.R.V.-steravond in Middelburg. jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 NOVEMBER 1949 TWEEDE KAMER Openbare behandeling waarschijnlijk op 6 December. Debat over buitenlandse zaken voortgezet. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is Dinsdagmiddag besloten het wetsontwerp inzake sou- vereiniteits-overdracht aan Indonesië in de afdelingen te onderzoeken op a.s. Vrijdag. De stof van het wetsont werp zal worden verdeeld over vier commissies. Donderdag a.'s. zal de Ka mer geen openbare vergadering hou den. De behandeling van de begroting van economische zaken wordt uitge steld tot Dinsdag. De bedoeling is het wetsontwerp inzake souvereiniteits- o vér dracht zo mogelijk in de openbare vergadering van 6 December aart de orde te stellen. De heer Wagenaar (C.P.N.) vroeg waarotn geen der leden van zijn frac tie tot rapporteur is benoemd. De voorzitter merkte op. dat hij op deze waag geen antwoord schuldig is. De BUITENLANDSE ZAKEN Tweede Kamer heeft vervol- voorlopige internationalisatie van Je. ruzalem gewenst te achten. Spr. overwoog indiening van een motie. De heer Burger (PvdA) meent, dat het aanbeveling verdient, de erken ning van Israël te doen geschieden vóór de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië. Indonesië zal Israël nodig hebben om in de V.N. te worden toe gelaten. De heer Zandt (SG) sprak als zijn oordeel uit, dat de Nederlandse voor lichting in Amerika heeft gefaald. Ook de voorlichting van het parle ment deugt z.i. niet. Spr. heeft er be zwaar tegen, dat de Kamer telkens voor voldongen feiten wordt ge plaatst. De bezwaren, welke de heer Zandt vroeger had tegen de Volkenbond, heeft hij thans ook tegen de organi satie der Ver. Naties, welke naar zijn opvatting het recht niet dient. O.m. vroeg spr. 's ministers aandacht voor de vervolging, waaraan protestanten in Spanje en Argentinië bloot staan. Te kwart over zes werd de vergade ring verdaagd tot Woensdagmiddag, dan zou de minister aan het woord komen. Zwakke Luchtpijpen Vatbaar voor kou of tocht? Sukkel niet de hele winter door, neem dagelijks 'n lepel: gens dé algemene beraadslaging over de begroting van het departement van buitenlandse zaken voortgezet. De heer van der Goes van Naters (Arb.) zeide de indruk te hebben, dat men op het plein het parlement niet mag. Dat is een gevaarlijke toestand, die zo spoedig mogelijk moet veran deren. De Kamer heeft het recht cri- tiek op de minister van buitenlandse zaken uit te oefenen. O.m. vroeg spr. na Kerstmis aan de Kamer over te leggen het rapport over de reorganisatie van het depar tement. De heer Bruins Slot (A.R.) consta- teerde, dat de totalitaire bedreiging nog steeds aanwezig is en betoogde, dat het noodzakelijk is, dat het Wes ten zich zo sterk mogelijk maakt. Spr. drong er op aan de raadpleging der Kamer zo vroegtijdig, zo dikwijls en zo intens mogelijk te doen geschieden alk de materie gedoogt. Instelling van een staatscommissie, die het gehele probleem ter zake zal onderzoeken, juichte hij van harte toe. De heer Bruins Slot zeide op de zakelijke prestaties van Straatsburg niet diep te willen ingaan; maar dooi de gang van zaken is hij niet bevre digd. In de Raad van Europa zien ve len een soort wonderboom. Volgens spr. is het een stekje, waarvan men goede verwachtingen mag hebben. De heer Korthals (VVD) verklaarde dankbaar te zijn voor 's ministers activiteit, om Nederland op interna tionaal plan een rol te doen spelen. Spr. meende, dat men zeer grote zorg moet hebben over wat zich in Azië voltrekt. De invloed van de Westerse wereld is er teruggelopen. Spr. bracht de minister lof voor het initiatief tot de reis van Amerikaanse journalisten naar Indonesië. Zijn voorkeur gaat, echter uit naar het particulier initiatief op het gebied der voorlichting. De heer Ruygers (PvdA) besprak de noodzakelijkheid van de eenheid van Europa. De resultaten van de overeenkomst van Luxemburg na. gaand, betoogde de heer Ruygers. dat men er met een liberale vrijmaking' van het handelsverkeer niet komt. Men moet egn synthese vinden f.us. sen vrijheid en ordening. Spr. bepleit te de inschakeling van Duitsland in de economische reconstructie van Europa. De hoer Serrarens (KVP) bepleitte beter contact tussen het departement en de Kamer. Benoeming van Kamer leden in delegaties acht hij een uit stekend middel om een kern van Ka merleden te vormen, die zich speciaal van buitenlandse zaken op de hoogte kan stellen. De bezwaren, welke de minister heeft ingebracht tegen een interna tionaal parlement, hebben op de heer Serrarens een zeer onaangename in druk gemaakt Het comité van minis ters is z.i. onjuist >pgetreden tegen- over de Assemblee. De Kamer heeft I door elkaar spreken. Terwijl de Van Calcutta naar Cannes op de fiets. Op voorbeeld van de Franse wielertoerist Lionel Brans, die van Parijs naar Saigon fietste, en die hij te Saigon ontmoette, is brigadier-géneraal Lawrence Wasia van het Indische leger Zondag 20 Nov. j.l. per fiets te Teheran gearriveerd. Hij was 8 September van Calcutta ver trokken en reed via Kaboel (Afghanistan). Zijn eindbestemming is Can nes, dat hij via Irak, Syrië, Jordanië, Egypte, Noord-Afrika en Spanje hoopt te bereiken. De garantieverklaring voor ambtenaren in Indonesië. Naar het A.N.P. verneemt, is de uitbreiding van de garantieverklaring voor Nederlandse ambtenaren in In donesië Maandag in de ministerraad ter sprake geweest. In het opgestelde voorontwerp moe ten nog enige redactionele wijzigin gen worden aangebracht. Het ont werp zal moren in de Raad voor Eco nomische Aangelegenheden worden besproken en waarschijnlijk daarna worden gepubliceerd. Dinsdag verga dert een aantal deskundigen, onder wie de ministers GÖtzen en Joekes, tot opstelling van de definitieve re dactie. (Ingezonden mededeling „Zeelandia" in Rotterdam kreeg een groot aantal Yersekenaren op bezoek. In Rotterdam wonen een groot aantal Zeeuwen. Velen van hen zijn lid van de Zeeuwse Verenging Zeelandia". Via deze vereniging onder, houden do Zeeuwen in Rotterdam contact onder elkaar en tevens met hun provincie. Ook is deze vereniging werkzaam in het belang der Zeeu wen te Rotterdam en van hun provincie. Volgsnd jaar bestaat deze vereniging 30 jaar. Hebben zij indertijd niet een gewel dig bedrag bijeengebracht voor de actie Scheldemonden en hoeveel orga nisatoren van reizen voor ouden van dagen en vele verenigingen in Zee land hebben niet de beste herinne ringen aan „Zeelandia" als zij eens een reis naar Rotterdam organiserden. Dan was in Rotterdam „Zeelandia"' paraat en zorgde voor geleide en zo veel meer zaken. Nu ontving enige tijd geleden de burgemeester van Yerseke een ver zoek van „Zeelandia". óm indien dit mgclijk was te trachten wat oesters en mosselen vast te krijgen voor de jaarlijkse feesstavond van „Zeelan dia". 100 OESTERS. De burgemeester stelde zich in ver binding met een aantal oesterlcwe- kërs in Yerseke, die allen spontaan 100 oesters beschikbaar stelden. Ook een bekende mosselconservenfabriek bleef niét achter en zorgde voor een flinke partij mosselen. De leden van het comité rondrit ouden van dagen uit Yerseke bleken bereid om de oes ters in Rotterdam te gaan openmaken en de mosselen vakkundig te koken, terwijl voor het vervoer van mensen en materiaal eveneens werd gezorgd. Dezer dagen werd de feestavond in Rotterdam gehouden. Een groot aan tal Zeeuwen waren aanwezig, men hoorde ..Cadzands" en „Noord-Beve- lands". „Walchers" en „Schouws' de plicht de minister van buitenlandse zaken ter zake ter verantwoording te roepen. De heer Gortzak (CPN) vroeg, of geen inlichtingen verstrekt kunnen worden over geloofsvervolgingen, vervolging van socialisten en commu. nisten "en' van vakverenigingsleiders in Franco-Spanje. Uitvoerig bestreedt spr. de buiten landse politiek der regering om daar na een politiek van vriendschap en samenwerking met de landen van OryU TT-nron'1 aan te bevelen. De heer Stokman (KVP) besprak het Palestijnse vraagstuk en zeide IEUWS in een O T E D O P De ..Vooruitstrevende Partij voor wereldregering'heeft zich tot de Ver. Naties gewend met een verzoek om in stelling van een wereldregering. De torpedojager „Banckert" is Dins dagmiddag uit Den Helder naar Indonesië vertrokken onder commando van de ka- pitemluitenant ter zee B. van der Ploeg. Aan boord reist mee de hoofd-vlootpredi- kant kapitein ter zee J. H. Sillevis Smitt. Wederom is op de werf van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam een schip voor Noorwegen te water ge laten. nl. de „Bonevill". die een water verplaatsing heeft van 13.200 ton. Een golf van stakingen heeft zich Dinsdag over Zuid-Italië voorgeplant in verband met de eisen van de landloze boeren van wie velen bezit hebben geno men van grond. In de provincie Salerno riepen de communisten een algemene staking af uit solidariteit met de boeren, die 3000 ha. land hadden bezet. Het Tsechoslowaakse kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan een nieuwe huwelijkswet, waarbij alleen het burgerlijk huwelijk wordt erkend. Wettige en onwettige kinderen wor den geheel gelijkgesteld. Zeeuwse Rotterdammers zich in de feestzaal amuseeerden, zwoegden de leden van het comité uit Yerseke in Eerste Kamer aanvaardt Wet Autovervoer Personen. Bij de behandeling van het wetsont werp tot herziening van de Wet Auto vervoer Pei'sonen in de Eerste Ka mer betoogde de heer Tjalma (AR) het nut van streekvervoermaatschap- pijen. Hij bepleitte verdere electrificatfe en besprak de bezwaren van hen, die gedupeerd zijn, bij het verlenen, van concessies. Met genoegen had spr. ge hoord, dat een schadevergoedingsre geling wordt voorbereid. Rechtsher stel is echter in bepaalde gevallen pri mair. De heer Kraaijvanger (KVP) vroeg de minister openlijk te verklaren, dat het geven van aanwijzingen aan de Commissie Vergunningen Personen vervoer niet het karakter mag hebben van geheime richtlijnen. Voorts drong hij er op aan, dat bij vervoerscoördi- natie de minister zelf de touwtjes in handen zal houden en niet te veel in vloed zal toekennen aan de spoorwe gen. Teleurstellend vond spr. het, dat de minister niet toegezegd heeft bij keuze dè voorkeur te zullen geven aan particuliere ondernemingen. De heer Kievit (PvdA) constateer de, dat in het vervoer op de weg een grote verbetering is gekomen, dank zij het ingrijpen van de overheid. Zo lang de huidige mentaliteit om elkaar vliegen af te vangen bij de onderne mers bestaat, zal de overheid de teu gels strak in handen dienen te hou den. Nadat de minister de sprekers had beantwoord werd het wetsont werp z.h.s. aangenomen. Zonder stemming heeft de Kamer zich verenigd met de wetsontwerpen tot heffing van schoolgeld voor het M.O. en het V.H.O. en het niet heffen van schoolgeld over het cursusjaar 1944—1945. de keuken om de ..spullen" op tijd klaar te krijgen. Het bleek dat de meeste aanwezigen nog nooit oesters hadden geproefd, doch dit nam niet weg, dat de gehele voorraad ver dween. JUBILEUM. Voorzitter Kraak, een oud-Middel burger. dankte aan het eind van de avond allen die aan het slagen hiev- van hadden medegewerkt, in. het bij zonder <1.-* burgemeester van Yerseke de oesterkwekers, mosselhandelaar en autobusondernemer, terwijl ook de le den van het comité Ouden van Dagen hartelijk dank word gebracht voor de door hen verleende hulp. Op 7 Januari 1950 wordt het 30-ja- rig bestaan van „Zeelandia" te Rot terdam gevierd, waarbij dan de Com missaris der Koningin en een aantal burgemeesters zullen worden uitgeno digd als vertegenwoordigers van Zee land. Consequenties van indijking worden bestudeerd. De industrialisatie en de „normale" stadsuitbreiding; van Bergen op Zoom heeft voor de tuinders van het mar kizaat allerminst prettige consequen ties. De oude vestingstad heeft name lijk zo weinig expansie-mogelijkheid, dat in de uitbreidingsplannen veL>l goede tuinbouwgrond reeds staat aan gegeven als bouwterrein voor de zeer nabije toekomst. Deze uitbreidings plannen zijn inmiddels goedgekeurd, ondanks de protesten van de tuin ders. Het gemeentebestuur is echter gevoelig voor de moeilijkheden van de tuinders en heeft medewerking ver leend in een grootscheeps bodemon derzoek, dat ir. J. C. F M. Haans heeft ingesteld. Ir. Haans heeft nagegaan welke gronden voor de tuinbouw geschikt te maken zijn. Hij heeft slechts een geringe oppervlakte kunnen opspo ren en deze grond is bovendien nog .eigendom van landbouwbedrijven en ondernemingen, die deze zeker niet aan de tuinders zullen willen (en kunnen) afstaan. Daarna heeft men de blik naar het Westen gericht, naai de schorren in de Schelde voor Ber gen op Zoom. Een vluchtig onderzoek heeft uitgewezen, dat de schorren thans reeds prachtige tuinbouwgrond zouden vormen wanneer zij zouden worden ingedijkt. Verdere aanslibbing is zelfs niet gewenst, omdat de grond dan te zwaar zou worden en voor tuinbouw ongeschikt. In verband met deze bevindingen wil men nu aan dr. ir. W. van Ko nijnenburg te Bilthoven een opdracht verstrekken om de mogelijkheden en de consequenties van do indijking grondig te onderzoeken. Souburg's kleuterschool wordt geopend. De bouw en inrichting van de grote kleuterschool in Oost- en West-Souburg is voltooid. Dinsdagmiddag 29 November zal mevr. S. de Caesmbroot-baronesse Van der Feltz door een symbolische hande ling de opening verrichten. BEVORDERINGEN PROV. GRIFFIE De wnd. bibliothecaris van de Prow Bibliotheek te Middelburg. H. Picteis. die de rang heeft van commies ter Prov. Griffie, is door Ged. Staten tot hoofd commies en de klerk P. J. van der Koor de tot adjunctcommies bevorderd. Verder zijn tot adjunct-commies be vorderd de klerken J. J. de Rcij (Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk) en D. A. Huijsse. Stichting voor de Landbouw wil afschaffing van grensregeling. Het provinciaal bestuur van de Stich ting v. d. Landbouw heeft in de Dins dag in hotel „Centraal" te Goes ge houden vergadering wederom ver schillende voor de Zeeuwse landbouw zeer belangrijke punten behandeld. Besloten werd o.m. tot het vor men van een cultuurtechnische com missie, welke een onderzoek zal in stellen naar de mogelijkheden tot uit- I voering van cultuurtechnische werken in Zeeland. Zulks in het kader der bedrijfsverbetering en mede in ver band met een mogelijke werkloosheid. Het bouwbureau van de stichting, gevestigd in het pand Dam 43 te Mid delburg, is mét zijn werkzaamheden begonnen. De eerste indruk is, dat de boeren wel belangstelling voor dit bu reau hebben. De Stichting v. d. Landbouw heeft dezer dagen opnieuw bij Ged. Staten gepleit voor behoud van de vrije ve ren op de Westerschelde. Vooi'ts besloot het bestuur nogmaals aan te dringen op afschaffing van de distributie van gasolie en getracht zal worden, de grensregeling (de 3 km grenszöne) ongedaan te maken. Het Stichtingsbestuur is van mening, dat er thans geen redelijke termen meer aanwezig zijn. om deze grensre geling te handhaven en de Zeeuwsch- Vlaamse boer hiermee extra lasten te bezorgen. Opschrift Oorlogsmonument te Middelburg. In onze vorige editie iis in het raadsverslag dé tekst van het frag ment uit het Wilhelmus, dat in het oorlogsmonument zal worden gebei teld, weggevallen. Het luidt: „Stand- vastigh is gebleven, mijn hert in te genspoed". Naar wij van de beeldhouwer prof. L Oswald Wenckebach te Noordwijk vernamen is hij nog niet met de ver vaardiging van het beeld voor het oorlogsmonufnent begonnen. Eerst zal hij nog een bespreking hebben met het college van B. en W. van Middel burg. Het valt dan ook nog niet te zeggen of het monument, dat, zoals bekend, op het terrein van hot Ab dijcomplex aan de .zijde van de Groenmarkt zal worden geplaatst, in Mei 1950 zal kunnen worden onthuld, zoals - men zich voorstelde. In ieder geval zal de beeldhouwer geen wijzi gingen meer aanbrengen in het reeds door ons gepubliceerde ontwerp voor het beeld. Dinsdagmorgen heeft minister Van den Brink in het gebouw van zijn ministerie de -aste commissie uit het bedrijfsleven geïnstalleerd, die de te- gering adviezen zal geven inzake de Benelux. De minister hield ter gelegenheid daarvan een rede. waarin hij met voldoening vaststelde, dat de Bene lux onder de bevolking aan belang stelling wint. Hij ging uitvoerig in op het doel van de Benelux en zeide daarbij: Bel gië, Nederland en Luxemburg hebben er nooit enige twijfel over laten be staan. dat wanneer de economische unie eenmaal een feit zal zijn, deze unie niet noodzakelijkerwijs tot de drie landen beperkt behoeft te blij ven. Tevens wordt bij de maatrege len. welke voor d<> vórming van de economische unie noodzakelijk zijn, volledig rekening gehouden met de te Parijs binnen het kader van de Europese samenwerking genomen be sluiten. De regering stelt het op hoge prijs via de commissie met een represen tatieve vertegenwoordiging van het bedrijfsleven geregeld contact te kun nen onderhouden. Hierdoor zal zij zich enerzijds gesterkt weten door de deskundige adviezen, die naar voren zullen komen, terwijl zij anderzijds via de commissie, op doeltreffende wijze aan het bedrijfsleven do zo noodzakelijke voorlichting lean ver strekken. NIEUW SCHADEBOEKJE KOMT IN FEBRUARI. In Februari zal zeer waarschijnlijk kunnen worden begonnen met hpt uitreiken van een tweede schade- boekje aan hen, die volgens het thans bij de Eerste Kamer ingedien de ontwerp-Materiële oorlogsschade wegens huisraadschadc voor een belangryke tweede uitkering in aan merking komen. De regeling wordt zo, dat de zwaarst gedupeerden (100% schade) beneden een bepaalde weistandsgrens 'n twee de schadeboekje krijgen geheel gelijk aan het eerste. Daarop volgen de ge deeltelijk getroffenen. Volgens onze informaties ten departemente, zit er voor menigeen, die zijn inboedel dooi de oorlogshandelingen geheel of goed deels heeft verloren, nog aardig wat in het vet. Ingezonden mededeling) Neem een doos echte PAS T I L L E S KEELPIJN Duitse stad staakt tegen de ontmanteling. Ongeveer 20.000 arbeiders in de voormalige Hermann-Goering staalfa briek te Watenstedt Salzgitter hebben Dinsdag het werk neergelegd als pro test tegen de voorgenomen ontmante ling van de fabriek, xvaarvan 85.000 van de 120.000 itiwoners voor hun le vensonderhoud afhankelijk zijn. Andere werkplaatsen, gemeentebu- reaux, winkels en scholen werden eveneens gesloten. De staking, die 16 uur zou durqp, werd afgekondigd, nadat bondskanse lier dr. Adenauer had bekend ge maakt. dat de fabriek niet is opgeno men op de lijst van fabrieken, waar van de ontmanteling stopgezet zal worden in afwachting van een nadere beslissing. In Duitse leringen te Bonn heeft men weinig hoop, dat dr. Adenauer bij de geallieerde Hoge Commissaris stop zetting van de ontmanteling van de voormalige Hermann-Goeringwerke kan verkrijgen. Zakenlieden gearresteerd in Oost-Duitsland en Hongarije „WEGENS SABOTAGE EN SPIONNAGE" In Oost-Berlijn is Dinsdag bekend gemaakt, dat de Christen-democrati sche minister van Arbeid in Saksen, dr. Leo Herwegen, is gearresteerd, te gelijk met zeven Oostduitse zakenlie den. Zij worden beschuldigd van „economische sabotage en samenwer king met kapitalistische monopolis ten". Dr. Herwegen, een 63-jarige mijn ingenieur, was een der oprichters van dc Christen-democratische partij in de Sowjet-zönc. De andere gearresteer den hadden leidende functies bij een genationaliseerd gasbedrijf. .Zij zou den de activa van dit bedrijf heime lijk naar een gefingeerde zuster-maat- schappij in West-Duitsland hebben overgebracht. In Boedapest is bekend gemaakt, dat Robert Vogeler, de Amerikaanse pre sident van een grote maatschappij en Edgar Sanders, een Britse vertegen woordigd', zijn gearresteerd. Zijn zou den hebben gespionneerd cn reeds hebben bekend. Toch nog een gratificatie voor onderwijzend personeel. Het Gratificatie-besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1949 is ook van toe passing verklaard op het onderwijzend personeel, dat dus alsnog een gratifi catie van 2% ontvangt met een maxi mum van 50. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK Beroepen te Sluiskil (toez.), Joh. W. Starrenburg, pred prot. kerk in Ind., Leiden. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Kalamazoo (N.A.) ds. F. Mallan, pred. bü dé Geref. Gemeente te Bruinissc. Goes versloeg de hoofdstad in de familiecompetitie. De N.C.R.V. oogst de laatste tijd veel succes met de z.g. streek.ster. j avonden, die opgenomen worden on later worden uitgezonden. Dinsdag, avond u-as Zeeland aan de beurt: in het Schuttershof te Middelburg heb. ben byna 600 radio-vrienden geno- ten van een attractief en afwisse- lend programma, dat vrijwel geheel op Zeeland was afgestemd. Donder dagavond zal het worden uitgezon. den. Na een kort propaganda-woord van de afdelingsvoorzitter, de héér J. W. van 't Hoff, lid van het alg. bestuur der N.C.R.V., opende de populaire Marinierskapel die in symphoniebe- zetting'o.l.v. kapt. Gijsbert Nieuw- land optrad, het programma met 't Zeeuwse volkslied en de Zeelandia- mars. De kapel werd hierin bijge staan door een kwartet, bestaande uit Watty Krap, Dina Otten, Kees Deenink èn Henk Meijer, die later op de avond ook als solisten gelegen heid kregen zich te doen horen. „Goed Zeeuwsgoed rond" heette het programma en de echt Zeeuwse sfeer, die het orkest daar reeds di- recht ingebracht had, werd nog ge accentueerd door een voortreffelijke declamatie van het gedicht „De lan- fe Jan" door mej. A. L. Ie Cointre, oor een aantal Zeeuwse liederen en door de feestreien van Morks. Natuurlijk ontbrak ook in deze steravond de befaamde spraakwa terval niet. Het onderwerp („Heeft de Zeeuwse vrouw een te lange tong") was niet gemakkelijk maai de vier deelnemers, mej. Leeflang en de heren Harinlc, Bouman en C. de Bruin, waren zo goed van de tong riem gesneden, dat de applausmcter niet onder de zeven bleef. De heer H&rink kreeg een 9 en daarmee de eerste prijs en een fles babbelaars,- ■de heer Bouman een 8 en de tweede prijs. Het hoogtepunt van de avond vormde de familiecompetitie o.l.v. Gerard Hoek. bijgestaan door zijn trouwe paladijn Tanya Ketelaar. De ploég uit Goes werd gevormd door zes leden van de familie Laport. de Middelburgse door de echtparen van der Feen, Hummclen en Coppoolse. Na de eerste ronde hadden de Mid delburgers een kleine voorsprong, maar de Goesenaren gingen tenslot te toch met dc erepalm (en een taart) strijken. De troostprijs voor de andere ploeg bestond uiteen. taart, beschikbaar gesteld door een Utrechtse bakker. Het verdere programma werd, wat het muzikale gedeelte betreft, ver zorgd door de kapel en de solisten, wat het humoristische gedeelte aan gaat door de (anonieme) „kleine Klusjesman." Nadat het radiopro gramma was besloten met 't Zeeuw se -volkslied, werd nog een fraaie kteureiififW dé Jubo. de jubileum-meeting van de N.C.R. V in park Sonsbeek. Ds. A. de Vries, Ned. Herv. predikant te Middelburg, sloot deze geslaagde a-vond. Middelburg VERGADERING CHR. HIST. UNIE. In een afdelingsvergadering van de Chr, Historische Unie te Middelburg werd ver slag uitgebracht van het op 29 October j.l. In Amsterdam gehouden buitengewo ne congres over „het Indonesisch vraag stuk", waarbij bezwaren werden geuit over de leiding dezer vergadering. Als candidaten voor de a.s. Staten-ver- kiezing werden genoemd de heren C. Philipse te 's Heer Arendskerke, mr. W. C. F. Baron van der Feltz. mr. W. H. Vermaas en mevr. Heemskerk te Middel burg, de heren A. H. S. Stemerding te Souburg, van Roijen en Sanderse te Vlis- singen. C. A. Kaan te Terneuzen en G. v. Duin te Zienkzee. Bij de rondvraag werd nog aangeT drongen op een nauwer contact tussen de leden der raadsfractie en de kiezers. DUIZENDSTE BABY IN KRAAMKLINIEK GEBOREN In de Kraamkliniek op het Noord- bolwerk te Middelburg is de dui zendste baby gebGren. Het kindje FILMS. „Luxe-Western" wint veld. Met de regelmaat van de klok ver schijnen in dc theaters z.g. luxe-Wild- West-films, die zich van het goedko pere soort onderscheiden doordat zij veel grootser zijn opgezet, doordat er bekende artisten aan medewerkten en doordat dc Technicolor het zwart-wit vervangt. Zo'n film is ook Red Canyon (Alhambra-Vlissingen), geba seerd op één van die romannetjes, die Zane Grey aan de lopende band schreef en dus met vele spannende hoogtepunten. De voornaamste ver dienste van de film is de inderdaad voortreffèlijke kleurenfotografie, die sommige passage's wij willen hier van speciaal de jacht op wilde paar den noemen een bijzondere schoon heid verlenen. Een introductie voor dc Londense onderwereld geèft de film De Strop (Electro-Middélburg), de verfilming van een uitermate span nende gangsterjacht. Edm. T. Grevil- le komt hiermee beter voor dc dag dan met zijn Nederlandse mislukking „Niet tevergeefs", maar de snelle op eenvolging van sensationele gebeurte nissen is typisch alleen bestemd voor mensen met sterke zenuwen. Derek Farr, Carola Landis en meer nog Jo seph Calleia en Stanley Holloway ma ken de goede en slechte individuen, die in deze strijd tegen de „spivvs" betrokken zijn, voor óns aanvaard baar. Van geheel andere aard is de Zweedse rolprent Leve de Jantjes (Luxor-Vlissingen), waarmee de ko miek Nills Poppe zich aan het Neder landse publiek voorstelt. Twee rond borstige matrozen worden verliefd op kostschoolmeisjes en beleven een se rie dwaze avonturen, totdat in een nogal geforceerd slot Amor zegeviert. Lichte kost, waarmede men zich heel goed amuseert. heeft helaas slechts enkele uren ge leefd. De oprichting van de Kraamkliniek in 1944 geschiedde uit nood, omdat dé stad toen overbevolkt was en 't veel al bezwaarlijk was thuis de bevallin gen te doen geschieden. Ook na de terugkeer van wat meer normale om standigheden bleek de kliniek echter in een grote behoefte te voorzien, ge tuige het feit, dat in vijf jaar tijds duizend .babies er het levenslicht aan schouwden. Dit zijn dus gemiddeld 200 geboorten per jaar, terwijl in to taal in Middelburg ieder jaar gemid deld 500 kinderen ter wereld worden gebracht. Arnemuiden AFSLUITING BRUGGEN. Hetligt in hpt voornemen van de Polder Walcheren om de brug (no. 13) in de nieuwe weg te Kleversker- ke van 1 tot 10 Januari 1950; Brug (no. 14) in de Kraayenholseweg te Kleverskerke van 10 tot 20 Jan. 1950; De dam, waarin duiker no. 66 is ge legen in de Oude Kleverskerkse weg van 20 tot 51 Jan. 1950 en de brug (no. 64) in de Bruine's baan te Kle verskerke van 20 tot 31 Jan. 1950, allps gelegen in do gemeente Arne muiden, tijdelijk af te sluiten in ver band met uitvoering van werken daaraan. Het polderbestuur werd door burgemeester en wethouders van Ar nemuiden gemachtigd tot tijdelijke afsluiting van deze bruggen en duiker uit te voeren. OVERPLAATSING. Met ingang van 1 December a.s. wordt de wachtmeester der Rijkspoli tie, de heer J. Buijs. thans te Arne muiden, overgeplaatst naar de ge meente Ouwerkerk, Officiële publicaties. AUDIËNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN. De gewone audiëntie van de Commis saris der Koningin in Zeeland op Don derdag 24 November a.s. zal niet door gaan, De eerstvolgende audiëntie wordt gehouden op Zaterdag 3 December a.s.. des morgens om 10 uur. VLÏSSINGEN. Woensdag, Concordia. Oprichtingsverga dering Veilig Verkeer, 8 uur. Beurs straat Mr, Dr. Mes spreekt voor de K.A.B., 8 uur; Alhambra, „De strijd in het Rotsgebergte" 7 en 9 uur; Lu xor, „Leve de Jantjes", 8 uur. Donderdag, Voor bioscopen zie Woens, dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2