In Australië bestaan vreemde drink-gewoonten JIMMY BROWN, sportheld no. 1 DE ZWARTE ORCHIDEE Zeeuwse Almanak VERSOBERING IN NEDERLAND ONVERMIJDELIJK GEACHT MAANDAG 21 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Café's en bars moeien om zes uur s'avonds gesloien zijn Ongezonde toestand leidt tot stijgend drankmisbruik. (Van onze correspondent). SYDNEY, Nov. Het is voor iedere vreemdeling een verbazingwekkend gezicht om in de grote Australische steden als Sydney, Melbourne en Adelaide tussen 5 en 6 uur in de namiddag de bezoekers van de tal loze kroegen aan de gang te zien. Daar staan ze, mannen uit alle ran ged en standen, rijen dik voor de lange toonbanken, en drinken in een verbijsterend tempo, zoals men dat nergens anders ter wereld kan zien. Comfort en gezelligheid is er niet bij. De ene bar mag wat aardiger muurschilderingen hebben dan de andere, het ene hotel mag wat aar diger en beleefder bar-meisjes hebben dan de concurrent, het is en blijft, waar men om die tijd ook zijn dorst gaat lessen, een vrij ver moeiende en onsmakelijke beweging. Zitplaatsen zijn er niet. De vloer is bedekt met een laag straatvuil en sigarettenpeukjes. De toonbank en het daarover toegeschoven wisselgeld zijn altijd kletsnat van het bier, hoe hard de barmeisjes tussen het tappen door ook wrijven en poetsen. Men is om deze tijd al blij wan neer men zich door de rijen man nen heengeworsteld heeft en de aandacht van de bedienster achter de toonbank heeft weten te trek ken. Een staanplaats] e aan de nat te bar of ergens tegen de muur is al een hele buitenkans. En dan maar drinken, met een oog op de klok gericht. Want in Sydney, Melbourne en Adelaide is het om 6 uur precies uit met de pret. Daar gaat de bel al en begint de uitsmijter met rauwe stem te brullen van „opschieten, heren, vooruit, opschietenDe -deu ren gaan dicht en openen zich al leen om de gasten uit te laten. En een zeer groot deel van de mannen, die op dit ogenblik uit de bier-kroe gen en wijn-lokalen komen, varië ren van lichtelijk aangeschoten tot stomdronken. Nergens ter wereld ziet men zoveel aangeschoten dronken mannen tegelijk als om enige minuten na zessen in de stra ten van Sydney, Melbourne en Ade laide. Dit is natuurlijk niet, omdat de gemiddelde Australiër een dronk aard is, of omdat hij ruwer of slech ter zoü wezen dan de gemiddelde Nederlander, Fransman of Ameri kaan, maar omdat hij nu eenmaal het slachtoffer is van de uiterst ei genaardige drankwetten, die, be doeld om de dronkenschap tegen te gaan, juist het averechtse effect hebben. Het is met die Australische drankwetten in de staten Nieuw Zuid Wales, Victoria en Zuid-Au- stralië een rare geschiedenis. Vóór de eerste wereldoorlog Waren over al in Australië de kroegen net als elders ter wereld de gehele avond open en was dat vreemde drank schrokken tussen 5 en 6 natuurlijk een volkomen onbekende instelling. Er werd rond de goudmijnen wel zwaar gedronken, maar in de grote steden ging het net zo toe als in Amsterdam, Parijs of Londen. NOODMAATREGEL BLEEF. Toen kwam de oorlog en Austra lië vormde zijn beroemde vrijwilli gersleger, de A.I.F., om Engeland ter zijde te staan. In dit vrijwilli gersleger bevond zich een zeer dun ne bovenlaag van idealisten en een zeer brede onderlaag van avontu riers, schuim en mislukkelingen ruwe kerels uit de goudmijnen, cowboys en halve struikrovers die dit wel weer een mooi avontuur vonden. Deze troepen kwamen, wachtend op scheepsgelegenheid, in kampen in de buurt van de grote steden, waar zij 's avonds de boel zo eens op hun manier op stelten gingen zetten. De keurige stedelin gen werden bezorgd en zo besloot men om voor de duur van de oorlog de kroegen om 6 uur 's middags te sluiten. ZONDAGMIDDAG MET REGEN En daar ligt nu uw tuin in de Zon dagmiddag. Is dat werkelijk dezelfde tuin, waaraan ge in de lente en in de zomer en in de herfst zoveel vreugden hebt beleefd? In de vroege schemei van de middag valt de regen over de haveloze struiken en over uw appel boom, waar van de laatste appels al zo lang geleden zijn geplukt. Aan iedere tak hangt een legioen van dikke droppels. Ze glijden alsmaar omlaag. Een triest gezicht, denkt ge. Het lekt aan alle kanten. De grond is zwart, er liggen plassen. Ze blin ken niet eens. Er gaat nog een zwarte vogel door uw tuin. Hij stapt koddig- bedaard in zijn natte veren rond en pikt een worm op. Dan verdwijnt hij achter een heg. Ge staat voor uw raam en uw buurman staat voor zijn raam en eigenlijk staan, als op zo'n vroege No vemberavond de schemering snel aan komt sluipen, in ieder huis wel men sen de grijze wereld in te turen. Ze zien niet veel meer. Ze peinzen des te meer. Waarover? Ach, ieder heeft zo zijn eigen gepeinzen, ge kunt ze niet raden. Het grijs wordt zwart. De mensen voor de ramen keren zich om en ont steken de lampen. Ze sluiten de gor dijnen en gaan zich weer behaaglijk voelen. Buiten ruist de regen. Maar toen de oorlog in 1918 voor bij was bleven ze dicht. Wat be doeld was als tijdelijke noodmaat regel bleek niet meer kwijt te raken te zy"n. Alleen in kleinere en dunner bevolkte staten als West-Australië, Queensland en Tasmanië slaagde men er in de zaak weer vrij be hoorlijk in het gareel te krijgen, hoewel de sluitingstijd van 9 uur in Perth en Brisbane voor de Europe aan toch nog rijkelijk vroeg is. Het eigenaardige Australische politieke leven, dat het tweepartij enstelsel handhaaft, was er schuld aan dat de ongezonde drankwetten in de drie belangrijkste staten ge handhaafd bleven. De „wowsers" hadden zich namelijk van de drank kwestie meester gemaakt en zwaai den deze voortdurend dreigend bo ven de politieke hoofden. DE „WOWSERS". „Wowser" is een typisch Austra lisch woord. Het werd verzonnen door de vooraanstaande journalist John Norton, de vader van de hui dige eigenaar van cfe Sydneyse „Daily Mirror" Esra Norton, en heeft sindsdien burgerrecht verkre- geh. Het betekent zoveel als zuur pruim, dooie diender en schijnhei lige tezamen en wordt toegepast op ieder die uit religieuze overwegin gen bezwaren maakt tegen het ge bruik van drank, nicotine en andere genotmiddelen. Deze groep „wowsers" is in Au stralië vrij sterk vertegenwoordigd onder de volgelingen van de Pres- biteriaanse en Methodistische Ker ken en zij wordt gesteund door kortzichtige arbeidersvrouwen, die menen dat er minder gedronken zal worden wanneer de kroegen om 6 uur dicht gaan. Een voorstel in Nieuw Zuid Wales de kroegen tot 10 uur 's avonds open te houden, werd nog vorig jaar bij volksstem ming met ruime meerderheid ver slagen! Het feit, dat de „wowsers" deze stok voortdurend boven de politieke hoofden zwaaien, maakt dat geen enkel politicus zich aan een wets ontwerp met betrekking tot alcohol gaat wagen, omdat hij weet dat dit onherroepelijk de nederlaag van zijn partij bij de eerstkomende ver kiezingen gaat betekenen. Bij vele arbeidersvrouwen heeft de gedachte postgevat, dat vroegere sluitingsuren minder drank bete kent. Dit is natuurlijk helemaal niet waar, want de hoeveelheden die zo tussen 5 en 6 naar binnen geslagen worden zijn eenvoudig fantastisch. Men neemt er nog vlug eentje al leen en uitsluitend omdat het nog net voor zessen kan, ook al weet men dat men eigenlijk genoeg heeft en er helemaal geen zin in heeft. Is men met zijn vijven of zijn zessen, dan moet iedereen in de korte tijd diebeschikbaar is een rohdje ge ven, met het gevolg dat men half aangeschoten is van een hoeveel heid, die, verdeeld over een langere tijd minder effect zou hebben ge had. DRANKHANDEL TEVREDEN. Goede voorlichting zou hieraan natuurlijk veel kunnen veranderen. Maar degenen van wie die voor lichting uit zou moeten gaan: de brouweryen en de grote wijn- en drankhandelaren, vinden het heel goed. Op deze wijze verkopen zij zonder enige inspanning dezelf de hoeveelheden. De exploitatiekos ten van de bars zijn op deze wijze laag en het is veel voordeliger om dezelfde hoeveelheden die men an ders gedurende een hele avond zou verkopen in één uur tyds te slijten. Met dit al* hebben deze ongezonde drankwetten een zeer ongunstige invloed op het gehele sociale leven. Een man die in een half uur tijds 6 glazen bier of 6 glazen met extra alcohol versterkte goedkope wijn naar binnen gewurmd heeft, kan thuis nooit een behoorlijk echtge noot en vader zijn. Daarbij is hij tegen zessen net voldoende bene veld om nog even een fles te kopen of iets anders onverantwoords te doen. Officieel zal Sint Nicolaas pas over twee weken in Nederland aankomen. Maar iedereen begrijpt, dat de Sint met zjjn Pieten in de luttele tijd die hem nog tot zijn verjaardag rest, niet met zijn inkopen kan klaar komen. Daarom is de Sint met Piet per motor-scooter (de oude heiügman gaat met zjjn tijd mee!) naar Nederland gereden om alvast de cadeaux in te slaan. Een dienaar van Hermandad herkende de goede heilige. Plicht ging by hem echter boven sentiment en daarom sommeerde hij Sint Nicolaas tot stoppen en zijn rijbewijs te tenen. Ingaande 1 December zullen door de PTT tegen een speciaal tarief luchtpost- bladen worden uitgegeven. Deze lucht- brieven kunnen worden gestuurd naar alle bestemmingen, uitgezonderd Spaans Marokko. Egypte. Israël. Tanger en Cy prus. FEUILLETON door ALLAN SWINTON 42 „Een belofte, die door een krankzin nige is afgeperst!" protesteerde Sam. „Maar desalniettemin een belofte". Semple zat gedurende enige ogen blikken na te denken. Toen zei hij: „Dus jouw probleem komt hierop neer, hoe je hier vandaan zoudt kun nen komen met de toestemming van de oude heer en zonder de belofte om terug te moeten komen. Zo lang hij zijn mensen niet gezegd heeft, dat zij ons moeten tegenhouden, als wij wil len vertrekken, is dus het enige obsta kel de oude man. Als hem iets zou overkomen. Iets in de toon, waarop deze harde man uit de practijk dit zei, deed Sam hem scherp aankijken en met een ei genaardig gevoel in zijn hart vroeg hij langzaam: „Wat bedoel je met ,hem overkomen"? Voor hen alle drie brachten deze woorden een beeld van deze plaats, bevrijd van de oude man en dit deed Semple tegen Mary opmerken. „Ik veronderstel, dat als je ze verschepen kon, deze orchideeën heel wat zouden opbrengen?" „Dat weet ik niet", zei zij, „maar ik geloof het niet.' De nieuwe ontdekkin gen zouden goed verkocht kunnen worden, maar ik zou niet weten voor hoeveel. Geen van deze bloemen zou de handel interesseren, en met de wereld in de actuële toestand, waarin zij is, is de vraag naar bepaal de specima zeer gering. De markt is alleen open voor bloemen, waar cor sages van gemaakt kunnen worden en dan nog in quantiteiten. Dat betekent voor Zuid Amerika slechts enkele speciale soorten. In het logboek heeft grootvader duizenden van deze ver meld, alle verspreid over Venezuela en en Columbia en de handelaars zul len elk kwantum accepteren. Wat be treft de zwarte Die woorden brachten Sam uit zijn sombere gedachten weer tot de wer kelijkheid terug. Zijn angst vond haar uiting in 'n geïrriteerd protest: „Gro te hemel! Houd je nog altijd aan dat sprookje vast? Als er ooit een zwarte orchidee geweest is, is de kans, dat het een cattleya was al zeer gering". Met een beetje verlegen gezicht zei Semple tegen haar: „Je vergeet, dat de afbeelding, die je er van zag, na maak was. Maar je hebt gezien, hoe de oude man zich over die orchidee- en opwindt. Zou er iets ter wereld zijn, dat hij niet zou willen doen, om een zwarte te pakken te krijgen? Je hebt mijn schilderijtje nog, geloof ik. Daarmee en met dit beeldhouwwerk, plus een beetje verbeeldingskracht, moesten we toch iets in elkaar kunnen draaien, dat ons, wat hem betreft, te hulp komt". Op koude toon zei Sam: „Je be doelt een soort bedriegerij, zoals je tegenover mij gebruikt hebt?" „Zo iets", gaf Semple toe. Terwijl zij nog spraken, hadden de uit het zuiden aandrijvende wolken zich verspreid. Nu verduisterden zij de maan en de beginnende regen noopte hen tot het zoeken van onder dak. HOOFDSTUK IX Mary sliep in haar tent, toen het een of ander geluid wat wist zij zelf niet haar klaar wakker deed wor den. De tent was een klein zijden exem plaar, gevoerd met muskietengaas en de ingangskleppen waren teruggevou- wen. Aan het einde van haar voeten door de driehoekige opening kijkend, zag zij een strook grond met een over hellende boom, de helling naar bene den naar het water en de brug, waar bij de laatstgenoemde in de grijze ne vel van de ochtendmist gehuld was. Gedurende de drie dagen, dat zij hier geweest waren, hadden zij alles gedaan, wat zij maar bedenken kon- Minister van Economische Zaken desondanks niet pessimistisch. De minister van economische zaken heeft in een uitvoerige memorie van antwoord cle Tweede Kamer ingelicht over de jongste economische ontwik keling in Nederland. Hij heeft met leedwezen vernomen, dat vele leden ernstig bezorgd zijn over deze economische ontwikkeling. Dat vele andere leden instemden met zijn beleid, strekt hem tot voldoening. Hij deelt niet de mening van vele leden, dat ook in het afgelopen jaar met de instituten, die van tijdelijke aard waren in verband met de schaarste-economie, een aantal instel lingen is verdwenen, welke de rege ring ook in normale tijden dringend voor haar economische politiek be hoeft. Slechts het centraal distributie kantoor en de gemeentelijke distribu tiediensten zullen binnenkort geh6el worden opgeheven. Wat het effect der verschillende doorberekeningsverboden aangaat, het heeft nimmer in de bedoeling gelegen deze permanent en integraal te hand haven. MAXIMUMPRIJS. De mening, dat de opheffing van maximumprijsvoorschriften geduren de het afgelopen "jaar een hiaat in de prijspolitiek zou betekenen kan de minister niet onderschrijven. Het is niet te ontkennen, dat ten gevolge van de devaluatie de prijzen van verschillende voor het levenson derhoud van belang zijnde goederen een zekere verhoging zullen moeten ondergaan. Het is thans echter nog niet moge lijk op verantwoorde wijze te schat ten, hoe groot uiteindelijk de invloed hiervan zal blijken te zijn op het huishoudbudget der consumenten. den, om het vertrouwen van Don Ar- turo te winnen. Voor Mary waren zij onderbroken geweest door .verrukkelijke ogenblik ken, die zij in Hugh Semple's armen had doorgebracht. Onder het een of andere voorwendsel liet zij Sam bij haar grootvader achter en glipte dan weg, om Hugh op het terras te ont moeten, waarna zij in de afzondering van een met struiken begroeide straat alles om zich heen vergaten. Op haar elleboog leunend, luisterend naar een mogelijke herhaling van het geluid, dat haar gewekt had, hield 'n deel van haar geest zich bezig met de in zijn gezelschap doorgebrachte ogen blikken en trachtte een teken in haar herinnering te ontdekken, dat hij al haar gevoelens deelde. De verschillen de geluiden der duisternis waren met het aanbreken van de dageraad weg gestorven, terwijl die van de dag nog niet begonnen waren, behalve één, hetgeen zij nu het haar volle bewust zijn bereikte, niet thuis kon brengen. Door de stilte hoorde zij een vaag klagend geluid, een zacht gesnater, rijzend en dalend, nu eens ophoudend ,en dan weer beginnend en naar het haar toescheen verschrikt en deso laat. (Wordt vervolgd), INDUSTRIE. De minister is van mening, dat voor e'en investeringscontróle als door hem noodzakelijk wordt geacht, de ter beschikking staande middelen toe reikend zijn. Het denkbeeld om een mogelijkheid tot belastingvrije reservering te kop pelen aan een verplichting tot stor ting van deze reserves in een alge meen investeringsfonds, acht de mi nister, niet in het belang van de uit bouw van de industrie. De opmerking, dat Nederland, wat de bedrijfsuitkomstenstatistiek be treft, bij andere landen ver ten ach ter staat, acht de minister in haar rJgÊWeenheid niet juist. DE PRODUCTIE. Hij is zich er van bewust, dat be perking van de consumptie schadelijk kan zijn voor de arbeidsproductiviteit en dit is een van de vele redenen waarom de consumptie-beperking niet groter mag zijn dan strikt noodzake lijk is. Met de vraag bij welke stand van de productie-index -voor de werkne mers het levenspeil van 1938 blijvend zal zijn verzekerd, wordt het pro bleem naar de mening van de minis ter te abstract gesteld. Wanneer des niettemin van het afzetvraagstuk en van alles wat hiermede samenhangt voor een ogenblik zou worden geab straheerd. zou men kunnen stellen, dat voor het bereiken van een toe stand, waarbij de consumptie voor de werkende bevolking weer op het ni veau van 1938 verzekerd is. een pro ductiestijging van 16 nodig is. De minister acht het niet aanne melijk, dat het evenwicht in de beta lingsbalans uitsluitend zal kunnen worden bereikt door opvoering der productie. Een zekere beperking in het verbruik zoveel mogelijk naar billijkheid door alle groepen der be volking te dragen zal voorshands onontkoombaar zijn. ONTWIKKELINGSPLANNEN. In antwoord op de vraag, voor wel ke streken ontwikkelingsplannen zul len worden opgesteld, deelt do minis ter mede. dat de economisch-techno- logische instituten in de verschillende daarbij betrokken provincies een aan vang hebben gemaakt met de opstel ling van deze ontwikkelingsplannen. Het verheugt de minister, dat men met hem een verbreding van de Ne derlandse steenkolenbasis voor de wel vaart van het land van het grootste belang acht. Hieromtrent werd geen advies van de mijnindustrie ingewon nen. In het investeringsschema is reke- 31. Op dat ogenblik trad meneer Brushbox naar voren. Hij pakte zijn zoontje bij een oor en trok hem op zij. Meneer, zei hij tot Barend Bof, ik wens deze aap van u te kopen en ik geef u er twee honderd gulden voorTwee honderd gulden meneer, riep Barend Bof, terwijl hij zijn dikke handen ontsteld in elkaar sloeg. Maar dat onge looflijk intelligent exemplaar is wel achthonderd gulden waard, als 't niet meer is. Twééhonderd gulden, antwoordde meneer Brush box onverstoorbaar en dan neem ik de volle ver antwoordelijkheid op mij voor él zijn daden. Het Wereldgebeuren De Ruhr-industrie Wanneer ik de sociaal-democrati* sche leiders aan het woord hoor, vraag ik mij af, wie er eigenlijk de oorlog verloren heeft, wij of de an derenDegeen, die zich dat af vroeg, was Bondskanselier dr. Ade nauer en de opmerking was bestemd voor de socialistische banken in het Bonner parlement. De felle oppositie tegen Adenauers beleid bij de onderhandelingen met de geallieerde Hoge Commissarissen was inderdaad in hoofdzaak afkom stig van de socialisten, met als woord voerder de grimmige en korzelige Schumacher, en de argumenten wa ren bijna uitsluitend ontleend aan de onvervalste nationalisten. Adenauer kreeg het verwijt te slikken, dat hij de Duitse belangen niet voldoende verdedigde en zich door geallieerde concessies liet praaien. Dergelijke toon is inderdaad niet geschikt om het sluimer Aid wantrouwen in Frank rijk weg te nemen. De pijlen van Schumacher en de zijnen richtten zich echter ook op een doelwit, waarvoor meer te zeggen valt. Dr. Adenauer heeft namelijk in het parlement bevestigd, dat in alle stilte onderhandelingen aan de gang zijn om buitenlands kapitaal te investe ren in de Duitse industrie, in het bij zonder die in het Ruhr-gebied. Drie leidende figure^ zijn thans in Ame rika. De president van de bank der Duitse landen, de directeur van de credietbank voor herstel en de bur gemeester van Hamburg. Of hun po gingen om leningen af te sluiten met succes bekroond zullen worden staat nog te bezien. Buitenlandse finan ciers, de Amerikaanse niet uitgezon derd, herinneren zich hun slechte er varingen met verleende credieten na de eerste wereldoorlog. Aan de andere kant zijn er buiten landse kapitaalsgroepen, die van oudsher banden hebben met de in dustriëlen in het Ruhr-gebied. De kapitaalsbehoefte is het sterkst bij de grote Duitse staaltrust Verei- nigte Stahlwerke, die 400 millioen mark wil plaatsen, waarvan 225 mil lioen in het buitenland. De Vereinigte Stahlwerke heeft o.a. de veelomstreden Thyssen-fabriek in bezit en is merkwaardigerwijs offici eel in liquidatie krachtens een Brits- Amerikaanse verordening, volgens welke de trusts ontbonden moeten worden: Op zichzelf hebben de Duitse socia listen geen bezwaar tegen het aan trekken van buitenlands kapitaal voor herstel en modernisering van bedrij ven. Zij vrezen echter en die vrees wordtgedeeld door de vakbonden, de christelijke incluis dat de cre- dieteri uitsluitend ter beschikking zul len komen van het Duitse grootkapi taal en dat daarmee socialisering van de basisindustrie en medezeg genschap vxywel van de baan zal zijn. Die vrees is niet ongegrond. In eer ste instantie reeds is de strijd om nationalisatie beslist ten gunste van de tegenstanders. De Britse regering, die tegenover natonalisatie-plannen aanvankelijk hiet ortWëKyinèKcTstond, heeft het onderspit moeten delven voor de Amerikaanse bezettingsauto riteiten, die als kampioenen van „free enterprise" van zulke plannen niet horen wilde. Wanneer eenmaal de grote industrieën van het Ruhr- gebied nauw verbonden zullen zijn met grote buitenlandse concerns, wanneer eenmaal de oude Duitse in dustrieën, die Hitier mede in het za del hielpen, weer hun oude machtspo sities hebben herkregen, kan van na tionalisatie in het geheel geen sprake meer zijn. Het Ruhrgebied is als industrieel centrum uiterst belangrijk voor Euro pa. Het gevaar, dat het onder con trole zal komen van grote kapitaals- belangen is niet denkbeeldig. Teke nend is, dat de aandelen van de Ver einigte Stahlwerke de laatste dagen met sprongen omhoog zijn gegaan. ning gehouden met ontsluiting van een nieuw mijnveld. namelijk op het Staatsmiinveld Vlodrop. Hij is van mening, dat bü het af te sluiten vre desverdrag met Duitsland de Neder landse belangen bij het gebied ten Oosten van Vlodrop bijzonder in het oog moet worden gehouden. EXPORT. Een volumestijging van de Neder landse export naar Amerika kan worden venvacht, terwijl het even eens aannemelijk kan worden geacht, dat een stijging van de dollar-op brengst zal intreden. Een mogelijkheid tot uitbreiding van het handelsverkeer tussen Neder land en de Oosteuropese landen als gevolg van de devaluatie wordt niet aanwezig geacht. SAMENWERKING. In antwoord op de vraag of de re gering de moeilijkheden, welke zijn ondervonden bij het tot stand bren gen van de Voor-unie der Benelux, had kunnen voorzien, dient te wor den opgemerkt, dat in het internatio nale verkeer factoren kunnen optre den, welke bepaalde situaties op grond waarvan beslissingen werden genomen onvoorzien kunnen wijzi gen. MIDDENSTAND. Ten aanzien van de wijziging van de vestigingswet kleinbedrijf kan worden medegedeeld, dat dit ontwerp moet worden gezien in het kader van het in de toekomst te voeren algeme ne vestigingsbeleid, waarbij ook de vervanging van het bedrijfsvergun- ningenbesluit aan de orde is. Over deze vraagstukken heeft de economi sche raad onlangs een uitvoerig ad vies uitgebracht. OLIECONCESSIES. Naar het oordeel van de minister bieden de bepalingen van de conces- sie-Schoonebeek voldoende waarbor gen voor de belangen van streek- en belanghebbenden. Ten tijde van het verlenen van de ze concessie was de aanwezigheid van aardgas in de Nederlandse bodem echter nog niet aangetoond. Hjj over weegt indien de door de concessi onaris gevraagde uitbreiding van ge noemde concessie wordt verleend, hierin een bepaling op te nemen met betrekking tot de gaslevering ten al gemenen nutte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3