PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bevin: Het loopt wel los met de ontmanteling Berichten over terreur van de Daroel Islam op Java BILT NEDERLANDSE VROUW TREKT WEER EEN UNIFORM AAN! Zeeuws grondgebied krijgt een nieuwe indeling Churchill is ingenomen met een van 's ministers fouten Vandaag 1500 jaar straf voor Indonesië-deserteurs. Staatsgreep in Turkije in de kiem gesmoord DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 280 OagDiaa. ongave van de firms Provinciale Zeeuwse Courant. Directie IT van de Velde en F B den Boer AdJ W de Pagier Hooldred.: Balltt.tijo Pl verv.: W. Leertouwer en B. A Bosshardt ABUNNEMKW'l SPKDS 82 ct per aeek; t 3.90 p. few.; tr p p. t 4.15 oer kw Losse nummert 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 18 Nov. 1949 ingez. mededelingen dubbel tarief. .Kleine advertenties (max 8 regels) -an 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bar Vllssingen. Wam 58 60. tel. 2355, 4 Ujuen fb.g.g. 2358). M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes L. Vorststr 63. tel. 2475 tbg.g. 2228) - Oostburg Pr. Mauritsstr. 12, teL 102 - Temeuzen: BrouwerlJstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 In een overvol Lagerhuis heeft de Britse minister van buitenlandse /.aken, Bevin, Donderdag een rede gehouden over zijn beleid, waarin vooral de resultaten van de Parijse conferentie ter sprake kwamen. Veel nieuws kon Bevin niet vertellen daar Adenauer hem al voor was ge weest. Hy verzekerde, dat in lang niet alle fabrieken in Westduitsland de ontmanteling zal worden stopgezet en verzocht de vrienden op het continent zich niet bezorgd te maken. De militaire organisatie van de West.Europese Unie zal niet worden verzwakt, wel geleidelijk opgeno men in het Atlantisch Pact- Bevin zinspeelde verder op het conflict tussen de Assemblee van de Raad van Europa en het comité van ministers door zijn mededeling dat de behandeling van het buitenlands beleid nooit in handen van een ver gadering van individuën kon wor den gelegd. Een meerderheid in de Assemblee kan niet beslissen over de toelating van nieuwe leden in de Raad van Europa. Dat kunnen uit sluitend de ministers. Van de andere punten, die Bevin terloops besprak kan nog Indonesië worden genoemd. Hij gaf blgk van zijn tevredenheid over het resultaat van de R. T. C. en zeide, dat de sa* menwerking met minister Stikker steeds een groot genoegen was ge weest. Toen Bevin tijdens zijn rede midden in een zin geïnterumpeerd werd door de communist Gallacher, zei hij onder luid gelach: „Als ik had te maken met het land, dat gij steunt, en ik zou een kleine onenigheid met Stalin krijgen, zon hij mij zonder meer de woestijn insturen, evenals Tito, en dat kan ik mij niet veroorloven." BEVIN'S FOUTEN. Als leider van de oppositie ging Churchill na Bevin's rede onmiddel lijk tot de aanval over met het ont- mantelingsbeleld als doelwit. Som mige feouten van Bevin hebben gun stige resultaten gehad, zei hg. „Ik geloof, dat wrj het aan hem te danken hebben dat de huidige Westduitse regering rechts getint is, Men zegt dat zijn rede van Juli over de ontmanteling, de Duitse so cialisten bij de verkiezingen, die kort daarop volgden, een millioen stem men gekost hebben". Met een glim lach voegde Churchill hieraan toe: „Ik zou het helemaal niet erg vin den, als iedere redevoering, die hij hier hield, hetzelfde effect zou heb ben." Churchill liet zich verder ironisch uit over het feit, dat Engeland wel een ambassadeur in Moskou heeft, maar niet in Madrid. „De Spanjaard heeft een veel ge lukkiger en beter leven dan de Rus of Pool of Tsjechoslowaak", aldus Churchill. „Ik geloof niet dat 10 le den van dit Huis, als zij voor de keus gesteld zouden worden om vijf jaar is het 3C jaar geleden, dat de bekende socialistische pio nier, F. Domela Nieuwenhuis, te Hilversum overleed. Duizend vonnissen geveld. De krijgsraad te velde West heeft de zer dagen de door de gebeurtenissen te Schoonhoven onderbroken berechting van Indonesië-deserteurs hervat. Voorlopig beperkte deze hervatting zich nog tot een dozijn reeds vroeger verwezen zaken. Bij gelegenheid van zijn eerste pleidooi wees de algemeen toegevoeg de raadsman voor Indië-desertie-za- ken, mr. dr. W. Schuurmans Stekho ven, arts-advocaat te Rotterdam, op het feit. dat van de 161 per slot van rekening per „Zuiderkruis" op 28 October naar Indonesië vertrokken deserteurs slechts een kelin gedeelte „vrijwillig" gegaan was. De overigen, die bij het bezoek van ouders en ver wanten Zondags tevoren nog afge sproken hadden niet te zullen gaan. waren pas Maandags en Dinsdags ge zwicht voor de op hen uitgeoefende sterke morele pressie, waarbij men hen naar spreker zeide geheel ten on rechte 1015 jaar cellulaire opslui ting en dubbele bestraffing had ge suggereerd. De verdediger was voor nemens te zijner tijd aan de minister van oorlog en de chef van de gene rale staf de bewijzen over deze. zoals hij zpide, onwaardige bedreigingen tegenover murw gemaakte en moreel weerloze arrestanten over te leggen. De verdediger drong aan op spoe dige berechting van de 31 achterge bleven Indonesië dienstweigeraars Tenslotte wees hij er op, dat de voor de berechting van de enige honderden resterende Indonesië-de serteurs voorheen gebruikelijke ma- ximumstraf van 4 jaar geen zin meer heeft nu de laatste troepen naar In donesië zijn vertrokken en alle troe pen in Indonesië binnen 9 maanden gerepatrieerd zullen zijn. Hij drong krachtig aan op verlaging van ge noemd „strafplafond" en op het van regeringswege treffen van de nodige maatregelen om een deel van de 1500 jaar straf, die aan de reeds berechte 1000 Indonesië-deserteurs is opge legd, kwijt te schelden na terugkeer van de troepen. in het Spanje van Franco te leven of vijf jaar in de Sovjet-Unie, niet hun koffers zouden pakken voor het Zuiden." Sprekende over Straatsburg en een Verenigd Europa zei Churchill, dat Bevin door de openbare mening in Europa en door zijn eigen partij was gedwongen grote consessies te doen aan het idee van een Ver. Europa," „doch hij heeft ze altijd gedaan in de geringste mate, op het ogenblik met tegenzin". Churchill oefende critiek op de steun, die de Britse regering m de Ver. Naties aan Tsjecho-Slowakije als candidaat voor de Veiligheidsraad had gegeven, en zeide: „Geen van de huidige vertegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije heeft ook maar het minste recht om uit naam van het dappere Tsjechoslowaakse volk te spreken". Complot tegen president Inönu ontdekt. Dc Turkse ministerraad heeft een communiqué uitgegeven waarin by. zonderheden bekend worden gemaakt over een complot, dat ten doel zou hebben gehad de president, Inönu en de leider der oppositionele democra tische party, Djelal Bayar, te ver moorden en de regering omver te werpen. Drie leden van de (extreme) na tionalistische party hebben de staats, greep voorbereid. De regering heeft de arrestatie gelast van verscheidene personen onder wie de maarschalk Chakmak, thans ere-voorzitter van de nationale partij. De 77-jarige maarschalk Chakmak trok zich in '44 terug, nadat hg 20 jaar chef van de generale staf was geweest. Te zamen met de president en de over leden Kemal Ataturk wordt hg be schouwd als mede-oprichter van de tegenwoordige republiek. Bg zijn heengaan werd hij door Inönu in 'n brief persoonlijk bedankt voor de grote diensten aan het vaderland bewezen. Naar het A.N.P. verneemt, is het wetsontwerp ter goedkeuring van de resultaten der Ronde Tafel- Conferentie naar de Raad van Sta te verzonden. Verwacht wordt, dat deze reeds heden een aanvang zal maken met de behandeling hiervan. De luchtwacht vraagt personeel De minister van oorlog heeft zyn goedkeuring gehecht aan de oprichting van 'n korps „luchtwachtdienst waarby zowel mannen als vrouwen zullen worden ingedeeld, en dat, zal ressorteren onder het commando luchtverde diging bjj de luchtmacht Nederland. Dit korps zal in hoofdzaak een vrijwillig karakter dragen, doch gedurende de tijd, dat het personeel dienst doet, valt, het uiteraard onder de militaire tucht en de militaire wetten. Thans kan een begin worden ge maakt met de encadrering van dit korps, dat. vooral wat het vrouwelijk deel aangaat, een nieuw element 'in onze huidige defensie zal betekenen. De kennismaking van het Neder landse volk met „meisjes in uniform" zoals het V.H.K. en de Marva, was de eerste tgd na de oorlog wellicht wat gereserveerd, doch de practgk be. wees. dat de Nederlandse vrouw niet onderdoet voor haar Engelse of Ame. rikaanse zuster. Thans ziet welhaast niemand in Nederland meer met be vreemding, dat het. Nederlandse leger of de marine geüniformeerde vrouwen in dienst heeft. Ook de Nederlandse luchtmacht koetterde na de bevrgding plannen het vrouwelyke element op verschillende posten in te schakelen. Ministeriële goedkeuring was echter vereist en thans is deze verkregen. Over geheel ons land zal thans een net van „luchtwachtposten" worden gespannen, waar mannen het uiterst nauwkeurige werk van het „observe ren". „herkennen" en het „melden" van vliegtuigen zullen doen. De mel dingen van deze „wacht" of „uitkgk- posten" worden gebundeld in de „luchtwachtcentra", die op verschil lende plaatsen in ons land worden in gericht. Voor het werk in deze „cen tra" doet men een beroep op de Ne derlandse vrouw. De werving van het mannelijk en vrouwelijk personeel geschiedt op ba sis van de nationale reserve. Men treedt in vrijwillig dienstverband en krijgt gedurende de avonduren en vrije Zaterdagmiddagen een opleiding van bekwame instructeurs. Wanneer de luchtwachj, in dienst is wordt het blauwgrijze uniform der luchtmacht gedrageii. Het ligt in de bedoeling dat, de „mel dingscentra" zich plaatselijk gaan vormen. Een vaste kern van officie ren en onderofficieren heeft daaren tegen een volledige dagtaak. Het korpsbureau zal gevestigd blijven in het gebouw van de luchtmacht te Scheveningen. Er^i Mulo.opleiding is op zijn minst vereist. Jonge Engelsman in Parijs vermoord. Ook de P.K.I. zal het verzet voortzetten Langs de Noordkust van Java kan nog geen vermindering geconstateerd worden in activiteit van de Daroel Islam, aldus bericht een correspon dent van Aneta. In de nacht van Vrij dag op Zaterdag werd de bevolking van Brebes opgeschrikt door schoten en branden in woningen. Door spoedig ingrijpen van militai ren en politie werd een grotere moordpartij voorkomen. De Javabode bericht, dat in de nacht van Zondag op Maandag een afschuwelijk bloedbad werd aange richt in de dessa Pangguran<an, in het In Parijs is in een auto het lijk ont dekt van de 40-jarige Britse handels vertegenwoordiger Edward de Mu- ralt. Vermoedelijk is hij door een ko gel in het hoofd getroffen. Het onder zoek in deze zaak heeft enkele be langwekkende feiten aan het licht ge bracht. Vijf uur voor zijn dood heeft de Muralt in de Parijse nachtclub Boccacio vertoefd. Van de 35 onder vraagde personen verklaarden er enkele, dat hg verscheidene keren een huwelijksaanzoek had gedaan aan de lady-crooner Sylvia St. Clair, welk aanzoek steeds geweigerd werd. Vol gens de kellners had hij de avond te voren een heftige woordenwisseling gehad met een andere jonge Engels man, Richard Palmer. Een verhoor van Palmer leverde echter geen resul taat op. De foto toont Sylvia St. Clair tijdens haar nummer. Gedistilleerd zal flink in prijs stijgen. ZWARE SLAG VOOR DE BEDRIJVEN. Als gevolg van het besluit om de accijns op gedistilleerd te verhogen zal naar verwacht wordt de prijs van een kruik oude jenever op 8,30 komen. De glasprijs voor jon ge jenever in 3e klas Horeca-zaken zal 38 cent worden. In IA bedryven zou dit leiden fot een glasprijs van 67 cent (voor 35 gram). De 140 distilleerderijen in Neder land. achter wie 600 grossiers. 1600 slijterijen en 25000 Horecabedrijven staan, zullen hierdoor ongetwijfeld hun omzet aanzienlijk zien dalen. Verder zal de schatkist nadelige ge volgen ondervinden van de omzet - vermindering, tenvgl een uitbreiding van de clandestiene fabricage wordt gevreesd. In het bedrgfsleven vraagt men zich af, of de belangen van de gedis- tilleerd-industrie hieir niet worden geofferd aan die van de Belgische industrie. Erkend wordt, dat onze regering rekening moest houden met de tege moetkomendheid van België inzake het bijzondere invoerrecht op benzi ne en de daaruit voortvloeiende ben- zine-prijzen: België vangt hier de gevolgen van de devaluatie op. Aantal gemeenten zal waarschijnlijk met circa 25 verminderen Wanneer de adviezen voor de herindeling van het gemeenteiyk grond, gebied in Zeeland uitgevoerd worden, dan zullen over circa twee jaar on. goveer 25 kleine Zeeuwse gemeenten haar zelfstandigheid verliezen en in grotere eenheden opgaan. Voorts zal Zeeland dan nog maar enkele gemeenten tellen, die beneden de 4000 zielen biyven. I werking van de wijkraden, waarmee men elders in het land poogt de na delen van het verlies der gemeen- 1 telijke zelfstandigheid op te heffen. Zeeland een provinciale commissie aan het vraagstuk van de gemeen tegrenzen. Deze commissie, die aan vankelijk in het leven werd geroepen voor het geven van advies over de zo noodzakelijke gebiedsuitbreiding van de stad Vlissingen, kreeg gelei- delgk nieuwe taken toebedeeld, zo dat ze tenslotte belast werd met 't geven van advies over de gehele herindeling van het gemeentelijk grondgebied in Zeeland. Voorzitter van de commissie is het lid van Ged. Staten mr. dr. A. J. J. M. Mes. In verband met de grote waarde, die vooral in Zeeland aan de zelf standigheid van de dorpen wordt ge hecht, stond de commissie voor een uiterst moeilgke taak. HOOFDLIJNEN. In een kort onderhoud, dat wij met de heer Mes hadden, gaf hij ons en kele hoofdlijnen aan, die de commis sie bij haar arbeid heeft gevolgd. Verwacht wordt, dat binnen enke le dagen Gedeputeerde Staten van Zeeland zich over deze hoofdlgnen zullen uitspreken. Gedeputeerden hebben er prgs op gesteld hun beslissing niet te nemen alvorens ze bekend waren met het resultaat van de bespreking, die in de staatkundige sectie van de Stich ting Zeeland is gehouden over de INWONERAANTAL. „De commissie zelf", aldus de heer Mes. „heeft uiteraard wel reeds de richtlijnen voor haar arbeid be paald Zg is niet uitgegaan van een minimum aantal inwoners voor de Zeeuwse gemeenten, maar zg streeft wel naar het vormen van gemeen schappen, die een dusdanig inwoner aantal hebben, dat een behooriyk be- stuurs, en administratief apparaat in stand gehouden kan worden. Een apparaat, dat ook bij eventu ele industrialisatie en bg grote wij zigingen in de landbouw krachtig de belangen van de streek kan behar tigen/' „Wat denkt U van het vermoe- deiyke minimum-inwoneraantal voor zo'n krachtige gemeente?" „Wij willen niet zo hoog mik ken als in Noord-Holland, waar men aan 5000 denkt. Onze gedachten gaan naar gemeenten met minstens 4000 zielen, waarbij er dan nog wel zullen zijn met 3000 of zelfs 2500." UITGESTREKTHEID. „Hoe ziet U de uitgestrektheid van de nieuwe gemeenten?" „De uitgestrektheid zal zó moe ten zgn, dat het bestuurs- en admi nistratief apparaat behoorlgk bereik baar is voor de bewoners. Dit zal vooral zorg baren op Schouwen, waar de afstanden heel groot zgn." „Weegt bij de samenvoeging ook nog de godsdienstige en de po litieke gezindheid van de bevolking?" „De commissie heeft zich niet op het standpunt gesteld, dat een gemeente liefst door mensen van eén richting bewoond moet zijn. Des- tgds heeft men wel eens het plan gehad op Zuid-Beveland een grote Katholieke plattelandsgemeente te vormen. De commissie ziet als ideaal een gemeente met verschillende be volkingsgroepen, waarbij de minder heid zo groot moet zijn, dat met haar belangen rekening moet wor den gehouden." HISTORIE. „Tenslotte, zo zeide de heer Mes, „heeft de commissie ook reke ning gehouden met historische en andere motieven, maai- die gingen niet vooraf, integendeel het belang van het goede bestuursapparaat overheerste. De moeilijkheid in Zeeland is, dat elke kleine gemeente een eigen le ven leidt en dikwijls heel weinig contact heeft met de naburige ge meenten. De bewoners hechten sterk aan hun plaatselgke gemeenschapen dat is ook waardevol en zal behou den moeten blgven. yandaar ook het onderzoek naar de werking en de positie van de wijkraden. Wettelgk hebben deze wijkraden geen positie, maar het is wel geble ken, dat ze als adviserende lichamen en vooral bij het behartigen van cultureel-maatschappeiyke belangen een grote rol kunnen spelen. Er wordt niet gedacht aan verkie zingen voor deze wgkraden. Veeleer stelt men zich voor, dat B. en W. van de gemeente voor bepaalde zelfstandige wgken een wijkraad be noemen. die later 2!elf adviseert over het vervullen van vacatures." GOED BESTUURD. „Wg mogen, zo eindigde de heer Mes. zeker niet zeggen, dat de kleine gemeenten in Zeeland minder Tsjechisch echtpaar uit arbeidskamp ontsnapt. Tweo Tsjechen, de 51.jarige Gusfav Lamasansky en zyn echtgenote, die onlangs uit een Tsjechoslowaak» ar beidskamp ontsnapten, hebben aan een correspondent van United Press hun belevenissen verteld. Zy werden ervan verdacht Amerikaanse spionnen te zijn, omdat hun dochter met een Amerikaan getrouwd is en in de V. S. verblijft. Volgens hun relaas werden zy ge marteld en uitgehongerd. Op 19 Juni verd het echtpaar by de grens gevangen genomen, op het ogenblik, dat het naar Oostenryk poogde te ontvluchten. Het echtpaar verklaarde, dat de voorbereidende ondervraging gedaan werd door drie communisten en een Rus in burgerkledg en dat zg drie da gen en drie nachten duurde. Ten slotte geraakte de politieke po litie er van overtuigd, dat de Lama sanky's geen spionnen waren er stuurden zg 'ten naar een arbeids kamp te Novaky in Oost.Slovakije. Op 1 October kreeg het echtpaar ten slotte passen om vrienden te be zoeken in de buurt, gedurende hst weekeinde, De Lamasanky's bezochten even wol niet de vrienden die zij aan de communisten hadden aangeduid. Zij doken onder, overschreden ten slotte de Tsjechische grens, bij het begin van deze maand. Jonge boeren vertrekken Zaterdag uit de V. S. Dertig jonge Nederlandse boeren zul len, zoals bekend. Zaterdag naar huis vertrekken. Vele van hun oude in drukken van de Verenigde Staten zijn, volgens hun zeggen, te niet ge daan door hun bezoek van zes maan den aan boerengezinnen in dit land. Hun woordvoerder ir. C. M. van Beekom uit Kruiningen, verklaarde in Washington, dat zij ervaren had den, dat niet „alle Amerikanen rijk zijn, maar dat zij allen hard werken voor de luxe, zoals auto's, die zij ge nieten". In de zomer, als er volop werk op de akkers te doen is, dan werken de Amerikaanse boeren van zonsopkomst tot zonsondergang, ook gedurende de weekends. Gedurende hun verblijf in de Ver enigde Staten bestudeerden de jonge boeren de veefokkerij, de mechanisa tie van het boerenbedrijf, de bestrij ding van vee- en plantenziekten en het tegengaan van epidemieën en on kruid. Zij bezochten fabrieken en landbouwmachines- en vleesverwer kende bedrijven. Sommigen van hen volgden drie cursussen aan universi teiten in hun speciale branche. Ir. van Beekom, de groepsleider, maakte een uitgebreide studie van de uiencul- tuur in alle voornaamste uiencentra van het land. De korenaanplant. de fruitteelt en de landbouwmethoden waren andere speciale onderwerpen, die door individuele leden van het gezelschap bestudeerd werden. Door hagelstenen gedood. In Pretoria (Zuid Afrika) zyn Don derdag gedurende tien minuten ha gelstenen als tennisballen gevallen. Een blanke vrouw werd gedood. 35 blanken en 20 naturellen werden ge wond. De materiële schade wordt op 250.000 pond geschat. De bui was de ergste in 26 jaar. Alle verkeer werd tijdelijk gestremd. Telefoonverbindin gen en krachtstations werden buiten werking gesteld. Z.K.H. Prins Bernhard heeft bronchitis. De aanval van griep, die Z.K.H. Prins Bernhard dezer dagen nood zaakte het bed te houden, heeft zich tot bronchitis ontwikkeld. Z.K.H. zal zich in verband hiermede voorlopig niet aan de door hem gemaakte af spraken kunnen houden. goed bestuurd werden, maar ze be schikten niet over de nodige midde len. In een dorp met 200 gezinshoof den kan men de lasten voor 'n mo dern bestuurs-apparaat en een eigen burgemeester niet opbrengen. Dat samenvoeging goed kan gaan, wordt bewezen te 's Heer Arendsker- ke, waar 4 dorpskommen, die op vrij grote afstanden van elkaar liggen, toch één gemeente vormen zonder dat men daarover klachten van be tekenis hoort." Totzover ons onderhoud met de heer Mes, die niet alleen overtuigd bleek te zgn van de noodzaak een aantal Zeeuwse gemeenten samen te voegen, maar die ook verwacht, dat de provincie Zeeland na die samen voeging over een beter bestuursappa raat zal beschikken en daardoor I krachtiger kan streven naar groter welvaart voor haar bevolking. Cheribonse. Het aantal doden is niet precies bekend, doch gezegd kan wor- den, dat het massaslachting is ge weest, welke komt op rekening van de Daroel Islam. Evenals in het gebied van Tegal en Brebes moet de actie gezien wor den als een tuchtigingsmaatregel, om dat de tot wanhoop gebrachte bevol king zich ten einde raad had gewend tot het KNIL en de TNI om steun te gen de terroriserende Daroel Islam- benden, aldus het blad. Over de toedracht van dit bloedbad zegt het blad, dat de Daroel Islam- groep zich voordeed als een patrouille van het KNIL, die om hulp vroeg ter bestrijding van de Daroel Islam. Vrij willigers uit de kampong marcheerden met hen mede, doch buiten het gebied van de dessa ontpopten zij zich als le den van de Daroel Islam en intussen richtte het overige deel van de D.I.- bende in de van weerbare mannen ontdane kampong een ontzettend bloedbad aan. Om 8 uur Maandagavond telde men reeds 200 doden en gewonden. Tegen de in de nabijheid zwervende Daroel Islam-bende, die 500 tot 1000 man sterk zou zijn, is een actie ingezet. DE P. HL L Een correspondent van Aneta heeft buiten Djocja een gesprek kunnen voeren met een bestuurslid van de communistische partij in Indonesië, de Partai Kommunis Indonesia. Dit lid zeide hem, dat de P.K.L zich niets zal aantrekken van de resulta ten der R.T.C. en dat de nationale strijd zal worden voortgezet. Samen werking met de groep van Tan Ma- lakka achtte zij onmogelijk. Volgens hem waren er in Indonesië slechts twee communisten, nL wijlen Muso en Alimin. De overigen zijn slechts leerlin g- communi sten De P.K.I. zal het gehele volk op wekken de R.T.C.-conferentie te ver werpen. Nog 400.000 Duitse krijgs- gevangenen in Rusland In over het gehele gebied van de Sovjet.Unie verspreide kampen be vinden zich nog 400.000 Duitse krijgs gevangenen, waaronder 175-000 vrou wen. Dit deelde Donderdag het hoofd van de betreffende West-Duitse in lichtingendienst op een persconferen tie in Berlijn mee. Geen enkele van de Duitse krijgsgevangenen in Siberië zou tot dusver in Duitsland zijn terug gekeerd. Bepaalde eenheden van het Duitse leger zouden op geheimzinnige manier in de Sovjet-Unie verdwenen zyn. Tsjechische missie nam de benen. De gehele Tsjechische schadever- goedingscommissip in de Britse zóne van Duitsland, bestaande uit zeven personen, heeft om bescherming en politiek asyl verzocht by de Britse autoriteiten. De leider, dr. Rozboril. zeide. dat hij tot de conclusie was gekomen, dat het nipt langer mogelijk was zijn regering te dienen op de post die hij bezet. .Vliegtuigen zoeken naar vermiste Superfort. Drie en twintig vliegtuigen van het Amerikaanse leger, de marine en de kustwacht zochten Donderdag de At lantische Oceaan af naar een Super fort van de Amerikaanse luchtmacht met twintig personen aan boord, dat vermist wordt nadat het per radio had gemeld, dat het wegens brandstofge brek genoodzaakt was te dalen. Het Superfort was toen het de laat ste boodschap uitzond bijna aan het eind van 'n 5600 kilometer lange non- stopvluccht van March Field in Cali- fornië naar de Bermuda-archipel, van waar het zou doorvliegen naar Enge land. Tot dusver is de Superfort nog niet opgespoord. Cycloon in India kostte 800 levens. Acht hondprd personen zijn om het leven gekomen, door een cycloon die vier districten aan de Oostkust van India, ten Noorden van Madras, op 27 October heeft geteisterd. De berichten over de ramp zijn tot gisteren geheim gehouden. Volgens A. P. worden bijna acht millioen mensen door hongersnood bedreigd in de geteisterde districten. De gehele padi-oogst werd door een vloedgolf weggespoeld. Meer dan een mililoen acres bouwand worden ver nield. Volgens officiële schattingen be draagt de schade 500 millioen ropij- en. Drie honderd ton rijst, een kwart gedeelte van de oogst, is vernield. MEER WIND Geldig tot Vrijdagavond. Matige tot krachtige wind uit Zui delijke richtingen. In de ochtend nog op enkele plaatsen nevel of mist. Meest zwaar bewolkt met later op de dag enige regen. Iets hogere tempe raturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1