De drie-dimensionale film ook in Australië uitgevonden Nieuws uit Zeeland DE ZWARTE ORCHIDEE Een goede remisepartij Een concurrent van de dorpsdokter van Schipluiden MINISTER STIKKER OVER ZIJN BUITENLANDS BELEID 81 m n ÉS 881 Ml m n §j§ ff§ üf ÉS n g§ ÜP ut in i mm& m 4->; a m B Hf Hf t§ 9 H m w Hl 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 Geschiedenis van de lange film. (Van onze correspondent) WELLOüGHBY, (Nieuw Zuid Wales), Nov. De bistorie heeft bewe zen, dat belangrijke uitvindingen doorgaans op twee plaatsen tegelijk wor den gedaan. Zo was het met de uitvinding van de boekdrukkunst en zo ïs het nu met de drie-dimensionale-film de film met „diepte". Want dokter F. H. Beljnders uit Schiplulden heeft hier 'n concurrent in Ernest Gordon Beard, een Australische radio-expert. Beard heeft net als de Schipiuidense dokter de belangstelling van de gro. te filmproducenten uit de gehele wereld op zich gevestigd. HU heeft twee jaar lang een briefwisseling gevoerd met Philips ln Eindhoven om de Ne derlandse geleerden te overtuigen van de doelmatigheid van zgn uitvinding. Na twee jaar heeft men in Eindhoven toegegeven, dat Beard's Idee bruik baar is, doch dat er eerst nog een of twee moeilijkheden overwonnen moe. ten worden. Beard zegt, dat ze zich in Eindhoven hierin vergissen. De uitvinding van de Australiër verschilt in vele opzichten geheel van die van dokter Regnders. Men hee-t, om zgn drie-demensionale film te zien, geen speciale bril nodig, iets wat een groot bezwaar voor het blo- scoop bezeekende publiek zou beteke nen. Bij Beard's uitvinding is het pro jectiescherm het gehele eieren eten. Nu heeft de Rus Iwanoff ook wel reeds een dergelijk scherm uitgevon den, doch dit ls zo kostbaar dat het nauwelijks practisch meer is. Beard's scherm is gebaseerd op een betrekkelijk eenvoudig principe. Door middel van een stelsel in het scherm gegraveerde lijnen wordt als het ware eeh serie reflectoren gescha pen. Het resultaat is, dat wanneer twee bijna aan elkaar gelijk zijnde films door een dubbelprojector op het gegraveerde metalen scherm worden geprojecteerd, het gewenste „diepte effect" bereikt wordt. Hij is hierbij natuurlijk evenals dokter Reijnders van de gedachte uitgegaan, dat twee ogen tezamen diepte zien omdat het linker oog nooit ziet wat het rechter opvangt. DE LANGE FILM Het zou zeer toepasselijk zijn wan neer de drie-demensionale film in Australië zgn beslag kreeg, want het vijfde werelddeel heeft op filmgebied nog een andere, weinig bekende pri meur op zijn naam staan. De eerste „full-length" film een film die het gehele programma vult werd na melijk niet in Hollywood gemaakt, maar 41 jaar geleden ln een achter tuin van een Melbournse voorstad. (Ingezonden mededeling) Fenomenale uitwerking van nieuwe vinding. STILLE TRIOMFTOCHT. Wij kennen allen de zegetochten, waarbij de politie de straat afzet en het publiek juicht en met vlaggen wappert. Maar er zijn ook stille zege tochten en die zijn soms minstens zo belangrijk. Wg denken aan het elec- trisch licht, de wasmachine, de stof zuiger, de naaimachineen aan de laatste vinding op wasmiddelenge- biëd: het Actief Wit, dat verwerkt is in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. In één slag is de methode gevonden (gebaseerd op het z.g. „optisch ble ken"), waarbg iedere was vele malen helderder wordt, waarbij kleuren als nieuw worden en textielweefsels soe. peler. De triomftocht van het nieuwe wasmiddel neemt steeds groter vor. men aan, hetgeen niemand verbaast, die de fenomenale uitwerking van Castella Zelfwerkend Wasmiddel heeft gadegeslagen. De geschiedenis van deze eerste „lange film" is buitengewoon amu sant. Omstreeks 1900 vermaakte de Australische apotheker W. A. Gibson zgn vrienden met de „kinemato- eraaph" op het platte dak van zijn huis in St. Kilda. Op een gegeven ogenblik ontdekte hg, dat honderden voorbijgangers op straat vol belang stelling de trillende beelden op het scherm in de daktuin volgden. Dit bracht hem op het idee om met zgn „kinematographieën" de boer op te gaan. Het succes was geweldig en het duurde niet lang of Gibson had 40 toverlantaarns en 40 bedienden om overal zijn korte filmpjes te vertonen. Toen hg op een gegeven moment een „dure" Engelse film, getiteld „Het levende Londen" vertoonde, had hU echter niet dan lege zalen omdat een toneelgezelschap ter plaatse de bloederige stuiversroman „De Kelly in de film-industrie. Bende" opvoerde. Hierin werd zoveel geschoten, gevochten en gemoord, dat zelfs de Kinomatograaph er niet tegenop kon. Het antwoord, dat apotheker Gib son op deze uitdaging gaf was kente kenend voor deze energieke figuur. Hij haalde het kapitale bedrag van 4.000 gulden van de Bank en begon „De Kelly Bende" te verfilmen. Natuurlijk zei iedereen dat hg gek was. Nergens in de wereld had .men ooit' geprobeerd om een lange film te maken. Dat kon niet. omdat het publiek na een kwartier hetzelfde onderwerp te hebben genoten altijd rusteloos werd. DE KELLY BENDE Gibson ging echter rustig verder. Sterren kostten hem in die tgd een tientje per dag. Doch met sterren al leen kon men geen film als „De Kel ly Bende" maken. Hij huurde daar om een groep bekende leeglopers en dronkelappen voor 'n ruwe scène in een plaatselijk ca'é. Behalve hun loon hadden zij vrg drinken. Het gevolg hiervan was, dat er tijdens het filmen van de scène werkelijk ruzie kwam. Er vloeide bloed en het hele café werd kort en klein geslagen, hetgeen de productiekosten ernstig opvoerde. Maar „De Kelly Bende" kwam ge reed en maakte historie in de wereld van de film. Alle duistere profetiën ten spijt bracht de film, die een 4.000 gulden gekost had, meer dan 250.000 gulden op een voor die tijd onge leend hoog bedrag. En Gibson had be wezen, dat men het publiek wel met een lange film kon blijven boeien wanneer men er maar genoeg actie in bracht. Toen ©en andere groep later pro beerde Gibson's succes op te volgen en ruim een kwart millioen uitgaf voor een moderne versie van ,7De Kelly Bende" werd de film prompt verbodenGibson, de eerste man die een film maakte waarmee het ge hele programma werd gevuld, maakte jaren later in 1927, de bekende Australische film „For the Term of his Natural Life", welke een half millioen kostte. Het zou belangwekkend zijn wan neer nu Australië opnieuw de leiding nam op het gebied van een revolutie in de film-industrie. Misschien wel in combinatie met wat de Schipiui dense dorpsdokter op dit gebied ge> presteerd heeft. (Nadruk verboden) Parlement en regering moeten samenwerken. Vóór 1 Maart komt er een reorganisatie-rapport. Blijkens zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer heeft minister Stikker wel enige bedenkingen tegen het benoe men van een minister zonder portefeuille van buitenlandse zaken of één of meer staatssecretarissen. Toch acht hij het noodzakelijk dat. alvorens verder wordt ingegaan op de weg naar vorming van internationaal parlement, het pro bleem van de samenwerking tussen re gering en Staten-Generaal ten aanzien van het buitenlands beleid aan een gron dige studie wordt onderworpen. Het vraagstuk, waarom het hier gaat, is voor de toekomstige ontwikkeling der inter nationale verhoudingen van zo groot be lang, dat bij de voorbereiding der te ne men beslissing de stem van alle ter zake kundigen dient te worden gehoord. De regering zal met de seniorenconventen van de beide Kamers in overleg traden over dit vraagstuk. VER. NATIES. De minister kan zich verenigen met de mening van vele leden, dat de samen werking in de Ver. Naties met name door de houding van de Sowjet Unie en de satellietstaten, nog steeds op grote moei lijkheden stuit. De regering streeft er evenwel naar om er aan mede te werken, dat men in de Ver. Naties met de Sowjet Unie tot samenwerking komt. De gedachte van internationale parle mentaire samenwerking werpt nog vele problemen op, welke onvoldoende zijn bestudeerd. Met name is het de vraag, welke nieuwe organen op de duur binnen het kader van de Raad van Europa in het leven moeten worden geroepen. Naar het oordeel van de minister is het thans nog niet mogelijk zich hiervan een duidelijk beeld te vormen. BENELUX. De regering is zich er van bewust, dat de verwezenlijking van Benelux op kor te termijn de medewerking en de oprech te wil tot slagen van de breedste lagen der bevolkingen der drie landen eist. De regering erkent de juistheid van de in het voorlopig verslag tot uiting ge brachte opvatting, dat een coördinatie van investeringen en van industrialisatie en het voeren van een gemeenschappelijke conjunctuurpolitiek moet worden voor bereid. Hieromtrent hebben tussen de re geringen en in het bijzonder op ambtelijk niveau, reeds diepgaande gedachtenwis- selingen plaats gevonden. Het betreft hier intussen een serie structurele vraagstuk ken, waarvan de volledige oplossing niet FEUILLETON door ALLAN SWINTON 39 „Die dingen zijn slechts een deel en dan nog een zeer gering deel van datgene, wat er thuis te vinden is. De rest is goed". „Ik ben zo vrij van mening met je te verschillen. Ik zeg, dat ze over heersen. Hier is geen kwaad, goed koopte of vulgariteit te vinden". Met een zekere spanning in zijn stem zei hij: „Je zinspeelt er op, dat het mijn plicht is, om Brett's familie in het leven te houden. Best, ik zal 't doen. Ik zal zelfs meer doen. Ik zal voor ze zorgen. Er is geld genoeg op mijn bank in San Fransisco. Ik zal je machtigen daar een deel van af te ha len en dan kun je ze hierheen bren gen". Zij zag de mogelijkheid, die zich zo voor haar opende, maar onmiddellijk doorzag hij haar. „Cattars breken hun woord niet. Je moet me je erewoord geven, dat je met hen terug zult ko men, of je blijft met je beide jongelui hier". Zijn toon hield de een of andere be tekenis in, die haar nog niet duide lijk was, behalve dan dat het hem volle ernst was. Zij zei: „Wat bedoelt u? Sam en Hugh zullen van hier ver trekken zodra zij de stad nauwkeurig bekeken hebben". Hij stak zijn rode onderlip naar vo ren en kwam met een dreigend gebaar dicht bij haar staan. „Denk je, dat ik gek ben, om mij een tweede keer te iten bedriegen? Je hebt me vanmor gen verteld, dat je niet op jacht was naar orchideeën voor de markt. En nu geef je toe, dat dit wel zo is. Zij lie gen dus ook. Ik dacht het wel van het eerste ogenblik af aan. En jij praat van plicht. Ik heb een andere plicht. Die is mij door God zelf opgelegd. Ik ben de uitverkoren bewaker van deze bossen. Zou ik dan die mannen laten gaan, die alleen maar andere mensen mee terug zouden brengen, om die bossen te vellen en nog meer steden te bouwen. Zij zijn hier ongenood ge komen en zij zullen blijven. Ik heb de middelen, om dat af te dwingen en ik zal niet aarzelen ze te gebruiken ook. Je kunt hun dat vertellen en zorgen, dat ze dat eens voor goed begrijpen". Voor de eerste maal werd zijn krank zinnigheid haar volkomen duidelijk. Het zou speciale maatregelen verei sen. om hem van zijn voornemens te rug te houden. Zij trachtte de schok te verbergen, die zijn laatste nieuws haar gegevan had, en volkomen nor maal te schijnen. „Ik begrijp het grootvader. Dat deed ik eerst niet. Ik denk, dat u het wel het beste zult weten. Ik zal het Hugh en de professor zeggen". Zijn gehele manier van doen veran derde evenals bij een kind onmiddel lijk. „Goed! Dat is dan afgehandeld. De details voor de familie kunnen we later uitwerken. Ik wilde je nu mijn bloemen laten zien". Met een gebaar van trots wees hg op de plaza om zich heen. „Er is ner gens, waar ook ter wereld, een col lectie, die hiermede vergeleken kan worden. Zij zijn allemaal gegroepeerd en geclassificeerd. Kijk maar. Deze hier ontdekte ik op de dag, dat ik dc stad vond. Kijk eens naar die tere ro ze tint en die eigenaardige kristallijne formatie in de kelk. Is die niet mooi? En deze bloem heb ik zo genoemd naar die rode vlekjes in de diepte van de kelk". Met stijgend enthousiasme leidde hij haar van de ene groep naar de andere, zijn kennis er van en harts tocht er voor over haar uitstortend. Tegen de tijd dat zijn enthousiasme een beetje gezakt was, ging de zon onder en begon de rand van de maan zich boven de stille donkere bomen te vertonen. Toen zij over de brug wa ren gegaan, zagen zij, dat Manuel, de Indiaan, die hun vuren aanlegde en hielp met het koken, stond te wachten, om met het bereiden van het avond maal te beginnen. In tegenwoordigheid van de oude man had Mary geen kans, om haar ontstellend nieuws aan Sam te vertel len. Bovendien vroeg zij zich angstig af, waar Hugh wel zijn kon, toen hij onverwachts kwam binnenlopen. Hij zag er moe uit en de schouders van zijn hemd waren donker van het zweet Het was duidelijk, dat hij ver weg was geweest en zich snel ver plaatst had. Het was echter, naar zij voelde, van nog meer belang dan waar hij ge weest was, dat hij blijkbaar weer ge heel zichzelf was. Opgewekt zei hij: „Koken? Nou ik heb best trek in een stevige hap" en begon haar de behulp zame hand te bieden. Bij het ondergaan van de zon kro pen de Jivantés in hun hangmatten en heerste overal stilte. Zodra het maal voorbij was, excuseerde Semple zich en ging de brug over. Zij wenste, dat hij gebleven was, daar zijn tegen woordigheid haar kracht verleende De oude man bleef nog enige tijd zitten. In zijn gehele optreden was geen spoor meer te bekennen van zijn vroegere woede. Na korte tijd ging ook hij zijn hangmat opzoeken. Toen hij heenging, -stond Sam op om de be nodigdheden te halen voor zijn ein deloze notities. Het was nu geheel donker. Ovèr die stad, die er als een kerkhof uitzag, scheen de maan in een heldere koepel, die met sterren als lampen verlicht was, maar in het zuiden verzamelden zich zwarte wolken. Sam kwam terug met zijn boeken en folders, ging zit ten en opende zijn dagboek. (Wordt vervolgd). Exposities te Middelburg. JAN STRUBE. De Brabantse kunstenaar Jan Strube, die thans exposeert in de kunsthandel Minderlioud te Middel burg, is een tekenaar van het volk par excellence. Met een warme lief de voor de plattelandsbewoners en een groot talent voor het rake, spre kende détail vangt hg het volksle ven, de Breugheliaanse boerentypen in zgn tekeningen, waarvan men hier de kostelgke „Koopdag in Brabant" kan bewonderen. Hetzelfde geldt voor enkele litho's; vooral de met de hand gekler.de „Kindeke Jezus in Brabant" zeer duidelijk geïnspi reerd door oude Vlaamse meesters, maar toch met een volkomen eigen stijl valt op. Men lette eens op die prachtige boeren, die. zoals de wijzen uit het Oosten, met geschen ken komen aandragen, geen myrrhe of goud, maar het beste Brabantse eten en drinken. Deze litho is ex pressieve kunst van waarlijk grrote allure! Ook de olieverfschilderijen en de pastels spreekt de tekenaar. Van deze eerste groep noemen wij spe- ciaal de Segeerstraat in Middelburg vóór de oorlog, van de tweede een gevoelige uitbeelding van champig nons tegen een achtergrond van oude tegels en een Brabants land schapje. Van de overige werken op deze kleine, maar bezienswaardige tentoonstelling halen wg aan een knappe, uiterst gedétailleerde teke ning van de haven in Veere, een gekleurde litho van een herders knaap met suggestief schaduwspel en het „Stadsgezicht Middelburg 1949", waarin de zon de melancho lie van de Abdij-ruïnes verdrijft. HET BUITENLANDSE BOEK. In de expositiezaaltjes van de boekhandel Van Benthem en Jutting te Middelburg is een rgke schat aan boekwerken bijeengebracht in sa menwerking met de boekimport-fir- ma's. Met de uitstalling van deze overdadige collectie bedoelt men een indruk te geven van wat er op het gebied van de literatuur, kunst en wetenschap, land. en volkenkunde, theologie, geschiedenis, kinderlec tuur en talloze andere gebieden meer na de oorlog in het buitenland is verschenen. Voor iedere boeken liefhebber zal deze uitstalling een dorado betekenen, temeer omdat hij er nog het een en ander kan leren over de boekverzorging en de wijze van uitgave in diverse landen. Wissekerke KIESCOLLEGE NED HERV. KERK Bij de stemming voor leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk te Wissekerke werden herko zen de heren J. J. van der Maas en C. de Smit. In de drie vacatures wer den gekozen de heren H. van Elven, W. Wattel en H. Meulenberg. (Ingezonden mededeling) ver. op korte termijn verwacht kan worden. Gestreefd wordt naar het vaststellen van algemene richtlijnen, waarlangs tijdens het bestaan der Unie een onderlinge aan passing van economische, monetaire en fiscale verhoudingen geleidelijk en zon der te grote schokken kan plaats vinden. NEDERLANDERS IN DE SOWJET-UNIE. De minister is, met de vele leden hier aan het woord, van mening dat deze aan gelegenheid de betrekkingen tussen de beide landen wezenlijk raakt. Van Neder landse zijde is niet nagelaten om de re patriëring van Sowjet-burgers. die naar de Sowjet Unie wensen terug te keren, te bevorderen. De minister verwacht dat de regering der Sowjet Unie haar toe zeggingen gestand zal doen en zonder verder uitstel de Nederlanders, die zich in de Sowjet Unie bevinden en naar Ne derland wensen terug te keren, zal doen repatriëren. In het stadium, waarin de voortgezette besprekingen over dit onder werp zich thans bevinden, komt het de minister minder wenselijk voor tot open baarmaking van de gewisselde nota's over te gaan; hij heeft deze echter ter ver trouwelijke kennisneming voor de Ka merleden in afschrift ter griffie doen ne- derleggen. REORGANISATIE. Inzake de voorgenomen reorganisatie van het departement hoopt de minister omstreeks 1 Maart 1950 een uitvoerig rap port aan de Staten-Generaal over te leg gen. De reorganisatie heeft ten doel om enerzijds het centrale apparaat beter te doen corresponderen met de zeer in om vang toegenomen bemoeienissen van de buitenlandse posten, anderzijds om door een betere indeling en groepering van werkzaamheden een hogere efficiency te verkrijgen. Deze reorganisatie heeft geen politieke betekenis. (Ingezonden mededeling). De dokter staat niet naast U! Hoe vaak gebeurt het niet, dat een hevige pijn U onverwacht overvalt, soms in 't holle van de nacht. Het kan een klacht van voorbijgaande aard zgn of een aanduiding van iets veel ernstigersUw dokter zal U hel pen. Maar de dokter staat niet naast U. Hij moet ontboden worden of bezocht, terwijl de pgn doorgaat. In zulke ge vallen is het verantwoord een werk zaam, onschadelijk middel te gebrui ken dat snel en afdoende de phn ver. licht. Nu ..TOGAL" weer overal verkrijg, baar is, doet U er goed aan een flacon ln huis t.e nemen. „TOGAL" is een anttneuralgieum van zeer grote, pijn stillende kracht. Het ls vooral uiterst werkzaam bij spier- en zenuwpijnen aangczichtsplin), bü alle zgn. urine- zuurziekten, spier-, zenuw- en ge- wrichts rheumatiek ischias cn spit en bij algemene welzljnsbezWaren, zoals hoofdpijn, migraine, verkoudheid, in fluenza, griep, periodieke klachten, overgangstijd, enz. „TOGAL" behoort aanwezig te z\jn in elk gezin. Overal verkrijgbaar 2.08 en 7.94. Proef- flacon ét 0.83. ZUID-BEVELAND s Gravenpolder De douchecellen in de school. Vrijdagavond kwam de gemeente raad van 's Gravenpolder, onder voor zitterschap van burgemeester J. L. Jansen, bijeen. Een verzoek van de plaatselijke en de regionale afdelingen van de Ne derlandse Onderwijzersverenigingen, om het verplaatsingskostenbesluit, zo als dit voor het gemeentepersoneel geldt, ook van toepassing te verkla ren op het onderwijzend personeel, werd ingewilligd. Het verzoek van de Vereniging voor Wijkverpleging, om de aan haar toegekende subsidie tot een gelijk be drag uit te keren aan de plaatselijke vereniging „Het Groene Kruis", werd in principe ingewilligd. Een crediet van 170.werd be schikbaar gesteld om enige aan de Schoolstraat liggende percelen van 'n afrastering te voorzien. Op verzoek van de heer B. J. Tramper werd de woning Bosseweide A 83, onbewoon baar verklaard. Besloten werd deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling voor Schooltandverzorging. De aangeboden tweede wijziging van de begroting 1949, welke een on voorzien van 5057,05 aangaf, werd vastgesteld. De gemeentebegroting 1950 werd aangeboden. Deze begroting geeft nog een bedrag van 365,27 aan, wegens „Onvoorziene uitgaven". Dit bedrag is dus bestemd om in 1950 alle tegenvallers op te vangen, terwijl 'n post „Onvoorzien" van 1.per in woner (dus 1300) dient als minimum te worden beschouwd. B. en W. spoor den tot uiterste zuinigheid aan en vestigden er de aandacht op, dat be langrijke investeringen onder deze omstandigheden niet verantwoord zijn. Op voorstel van B. en W. werd ac- coord gegaan om de twee douchecel len in de nieuwe school, voor het pu bliek open te stellen tegen een ver goeding van 0.15. De heer Op 't Hof vond het tarief te laag, de heer Hoo- gesteger wenste de openstelling niet alleen des avonds, doch ook overdag. De heer Tissing vond het jammer, dat, toen in Mei 1946 tot de bouw der school besloten werd, de raad niet naar hem had geluisterd, om in plaats van twee douchecellen tenminste zes cellen in te richten, nu zal blijken, dat de twee cellen voor 1300 inwo ners te weinig zijn. Hierna gaf ir. van 't Hooft een uit eenzetting van het uitbreidingsplan. Dit uitbreidingsplan zal gedurende 14 dagen ter secretarie voor belangheb benden ter inzage liggen. Aan de gymnastiekvereniging „DA.W.", werd toegestaan om ook 's Maandags van 16 tot 22 uur van het gymnastieklo kaal der school gebruik te maken. Tenslotte werd besloten de huurprijs van het perceel grond, verhuurd aan de vereniging „De Kolenmijn" te ver hogen tot het bedrag van 7.50 per jaar. Bij de rondvraag vroeg de heer Tissing of B. en W. ontheffing zouden willen verlenen voor de Winkelslui- ting. Daar de arbeiders pas tegen 18 uur van him werk komen is het voor hen niet mogelijk dan nog hun in- 1 kopen te doen. Spreker zou het slui- I tingsuur graag op 20 uur gesteld zien. Tevens vond spr., dat met veel te 1 grote snelheid door de kom der ge meente werd gereden, en dat de con trole hierop onvoldoende is. De voor zitter antwoorddde dat, wanneer er een verzoek van de winkeliers ont vangen zou worden, B. en W. deze zaak zullen bekijken. De burgemees ter zal de politie verzoeken de maxi mumsnelheid in de kom nauwlettend te controleren. De heer Op 't Hof zou graag uitbetaling willen voor ont eigende gronden en vroeg, hoe het mogelijk was, dat ondanks het raads besluit, om geen cursussen in de nieu we school te laten houden, er toch een tuinbouwcursus in het gedeelte van de vereniging tot het geven van Lager Onderwijs op Geref. grondslag, werd gehouden. De voorzitter ant woordde hierop, dat het B. en W. niet bekend was. wanneer de uitbetaling van de onteigende gronden zou ge schieden. Wat betreft het houden van een cursus in de nieuwe school hier voor was B. en W. geen toestemming gevraagd. Deze kwestie zal nader worden onderzocht. WALCHEREN Middelburg TENTOONSTELLING VAN KONIJNEN, PLULMVEE EN POSTDUIVEN In de nieuwe hallen van de Ooöp, Veilingsvereniging Walcheren aan de Nieuwe Vlissingseweg te Middelburg zal door de Pluimveevereniging „Middelburg en Omstreken" en de Konijnenfokkersvereniging „Nut en Sport" op 2 en 3 December een ten toonstelling van kongnen, pluimvee en postduiven worden gehouden. In deze grote ruimte zal men dan onge veer 500 dieren van fokkers uit Zee land kunnen zien. In verband met deze tentoonstel ling zal gedurende beide dagen een speciale autobushalte bij de Veilings gebouwen worden geïmproviseerd. N/lissinqsn GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: Rood kinderwantje, herenrijwiel, bank biljet, portemonnaie met inhoud, witte wollen handschoen, lipssleutel, herenhoed, vulpen, 1 paar glacé handschoenen. Inlichtingen zijn te verkrijgen over de adressen van hen, die de volgende voor werpen hebben gevonden en aan huls in bewaring hebben genomen: Rood willen handschoen, gele kinder- want, postduif, glacé handschoen, zak kammetje, huissleutel, tafelkleedje, sjaal, portemonnaie met inhoud, ceintuur, oor bel, haarstik, zilveren hangertje. Westlcapelle DEBUUT VAN DE „KREKELS" De Chr. mondorgelclub „De Kre kels" te Westkapelle bag Zaterdag avond de eerste uitvoering in de can- tine van het Zwitsers kamp. De heer J. Vrijhoef leidde deze avond. Onder de bekwame leiding van hun direc teur, de heer J. Reijnhoudt, wisten de „Krekels" het talrijke publiek enke le uren aangenaam bezig te houden. Ook werden enige toneelstukjes opge voerd en werd een verloting gehou den. ONZE DAMRUBRIEK. Door L. Anderson, Koninginneweg 30. Goes. Om de twee weken zal de inhoud van deze damrubriek in hoofdzaak specifiek Zeeuws zijn. Wij stellen er prijs op. dat de Zeeuwse dammers zorgdragen voor de ingrediënten, problemen, partijen, partij- stellingen enz. Wij geven ook de vereni gingsbesturen in overweging de beste pastijen van elke winterwedstrijd aan ons toe te zenden, al of niet voorzien van aantekeningen. Voor deze keer willen wij nog eens teruggaan naar het persoonlijk kampioenschap van Zeeland 1949. Wij plaatsen een leerzame partij tussen de winnaar van het tournooi en de gerouti neerde Joh. de Smet, die er steeds be hagen ln schept de sterkste spelerb een puntje afhandig te maken. Partij persoonlijk damkampioenschap van Zeeland, gespeeld te Vlissingen. op 27 Maart 1949. tussen L. Anderson. Goes (wit) en Joh. de Smet. IJzendijke (zwart). 1. 32—28 17—21. 2. 31—26 19—23. 3. 28X19 14X23. 4. 26X17 12X21. 5. 37—32 10—14. 6. 35-30 14—19. zitten. Dit theoretische nadeeltje klemt temeer, waar Zwart eén centrumschijf op 23 heeft staan. 7. 30—25 7—12 8. 25X14 9X20 Wij geven de voorkeur aan het terug slaan naar 10. De tekstzet geeft tempo verlies. 9. 41—37 5—10 10. 46—41 10—14 11. 34—30. Dreigt met 30—24 en 32—27, doorbraak naar 10 met schijfwinst. 12. 30—25 11—17. 13.' 33—29 23X34. 14. 40X29 4—9. 16. 50-45 18—23. 18. 32—28 23X32. 20. 41—37 7—11. 22. 37—32 26X37. 24. 41—37 9—13? Deze zet is zwak. De toch al niet gun stig opgestelde lange vleugel zal nu een aanvalsobject worden voor de witte schijven. Beter ware het de in krachten verdeelde zwarte stelling trachten op te bouwen door middel van 813. 28 en na eventueel wit 38—32 te vervolgen met 18-23, 20—24, 14—20 en 9X20. 25. 38-32 18—23. 27. 37—31 26X37. 29. 31—27 11—16. 31. 44—39 2—8. Na 8 zetten is nu tot uitdrukking ge komen. waar wij op doelden in de op merking bij Zwarts 24e zet. De zwarte stelling is overvleugeld en de partij is in alle varianten voor wit gewonnen. Ten bewijze geven wij de volgende varian ten: Stand na 32e zet van Wit 39—34. 26. 43—38 16—21. 28. 42X31 13—18. 30. 39—33 8—13. 32. 39—34! wm 5 Zwart 10 15 20 25 30 35 40 45 50 Wit A. (8—12) 33—29 (ad Ub.) 27—22 of 29—24 en wit wint B. (21—26 of 6—11) 33—29 enz. (als A) C. (3—9) 33—29 (20-24*) 29X20 (15X24 38-33 24—30 33—29 (30X30) 29—24 (19X30) 28X10 (30-34*) 40X29 (9X14) 10X19 (13X33) 25—20 en wint Zwart speelde: 32. 3-9 33. 49-43?? 21—26. Door een misrekening in de laatste phase van dc C-variant verzuimde Wit de winnende voortzetting met 33—29. 34. 43—39 8—12. 35. 48—43 6—11. 36. 47—42 11—17. 37. 42—37 17—21. 38. 34—30 20—24 39. 40—35 12—17. 40. 45—40 17—22. 41. 28X17 21X12. 42. 33—28 12—17. Wit's damblindheid bij de 33e zet komt hem zwaar te liggen. Zwart heeft, on danks zijn beperkte zettenkeuze. zijn stukken zo opgesteld, dat hij van alle kanten de witte stelling dreigt te door breken met remise als resultaat. En al dus verliep het dan ook. Misschien zijn er onder onze lezers, die een winstgang kunnen ontdekken? 43. 38—33 14—20. 45. 27X20 15X24. 47. 28—23 19X28. 49. 33X22 21X3. 51. 18—13. Remise. 44. 25X3 18—22. 46. 3X21 16X49. 48. 30X8 49—21 50. °2—18 3—14.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4