N NIEUWS UIT ZEELAND VAL DA Axel's N.S.B.-burgemeester vindt 12 jaar te veel MINISTER MANSHOLT TEVREDEN OVER DE LANDBOUWOPBRENGST „NIET TE VEEL ACHTER DE MARKT AAN ZAAIEN" WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDEROAG 17 NOVEMBER 1949 TWEEDE KAMER pachtwet Is in voorbereiding. De kwestie van vestigingseisen is by de georganiseerde Landbouw ter sprake Droogmaking van de Braakman een moeilijke kwestie In de Tweede Kamer.zit ting van Woensdagmiddag is de minister van Landbouw, vissery en Voedselvoor ziening aan liet woord gekomen om to antwoorden op de opmerkingen bij de algemene beraadslagingen over zijn begroting. De minister zeide met de Kamer erover verheugd te zyn, dut op een goed oogstjaar kan «orden terugge. zien. De landbouw blijkt thans in staat te zijn de bevolking te voeden. Met het oog op de toenemende bevolking zal telkens 1 pet. per jaar meer ge- gewcest, doch men is er niet uitge komen. De minister hoopte ec' spoedig met. bepaalde regelingen produceerd moeten worden. Tot toe is dat gelukt. Intussen neemt de oppervlakte cultuurgrond niet meer toe. Er mag dus geen cultuurgrond worden opgeofferd of vermorst. De minister constateerde dat we op de goede weg zijn. Het invoersaldo heeft plaats gemaakt voor een uit- voersaldo. De landbouw draagt in be langrijke mate bij tot het betalings balanssaldo. Onderzoek, voorlichting en onderwijs zullen zoveel mogelijk moeten worden verbeterd. Thans wordt bestudeerd of de land- bouw een redelijk deel van het natio-1 nale inkomen ontvangt. De melkprijs kan naar 's ministers oordeel redelijk worden genoemd en de varkensprys is zo, dat er een aansporing in ligt I op deze weg voort te gaan. Verdere intensivering van de bedrij ven mag z.i. niet leiden tot een nieuw soort roofbouw. Verlaging van sub- sidies geschiedt niet ten koste van de boer; uitgegaan wordt van een rede lijke prijs voor de boer. De minister gaf te kennen, dat nog niet met ze kerheid valt te zeggen, hoe het land- bouwegalisatiefonds er na de devalu atie zal uitzien. Hij zeide. dat het te betreuren is. dat er niet meer aard appelen zijn geteeld. Spreker «'as het er niet mee eens, dat de dorsvergunningen voor tarwe zouden moeten worden afgeschaft. DE BRAAKMAN De droogmaking van <le Braakman is een zeer moeilijke kwestie. Er wordt onderhandeld met België: de bezwaren vloeien voort uit het Schel- dest&tuut. Nog gaf de minister te kennen, (lat «yziging van de wetgeving ten aan. zien van het gebruik van de grond zeer ingewikkeld is. Een nieuwe komen. Bij de replieken diende de heer Haken (CPN) een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd, ten einde tegemoet tc komen aan de nood toestand, waarin de IJsselmeervissars zich bevinden, een minimumprijs voor vis vast te stellen. De heer Emmens (Arb.) zeide. dat niet gesproken kan worden van 'n noodtoestand en dat hy de overtui ging heeft dat de minister zal hel pen. Zijn fractie had geen behoefte om in troebel water te vissen. De eindstemming over de begroting werd aangehouden en de Kamer verdaagd tot Donderdagmiddag. Bokswedstrijd, die in 2 seconden beslist was Dezer dagen waren er boks wedstrijden in de Harringray Aipna te Londen. Begonnen werd met een gevecht tussen de Britse zwaargewichten Ed die Vann en George Stern. 12 seconden na de eerste gong slag was de winnaar reeds be kend. Vaïui had door k.o. ge wonnen. Bij de twaalf secon den was ook het uittellen van Stern inbegrepen, zodat de wedstrijd eigenlijk maar twee seconden had geduurd (Ingezonden mededeling». Neem een doos echte PA S T ILLES VOOR UW HOEST Kasteel te Gent werd belegerd Politiemannen met stalen helmen en geweren en brandweerlieden met ladders en brandslangen bestormden Woensdagavond de muren van het oude ..gravenkasteel" te Gent, dat door honderden studenten van de Gentse universiteit bezet was. Do studenten hadden' een paar bejaarde wakers overrompeld en wierpen, hoog op de transen staand»? en van de-to. foiis uit. rotte aardappelen en appels, voetzoekers ^n stinkbommen nas? be neden. Pas na een beleg van twee uur slaagde de politfe er in, het kasteel binnen te dringen. Talrijke studenten werden gearresteerd, enkele lichtge. wond. Controleur de Block heefl berouw Voor de Bijzondere Raad van Cas satie diende Woensdagmiddag 't be roep van de 49-jarige P. M. Smalle- gange, die door het Haagse Bijz. Hof werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van 12 jaar, omdat hij van 1941 tot 1944 burgemeester is ge weest van Axel en als zodanig op onvaderlandse wyze is opgetreden. S. verklaarde, dat hy lid van de N.S.B. is geworden om burgemees ter van een grotere plaats te wor den en daardoor een groter salaris te kunnen ontvangen. Hy was bur gemeester van Ellewoutsdiik. „Zelf respect is ook iets waard merkte de president van de Raad op. S. heeft o.m. één van zyn ambtenaren die de initialen van de Koningin op zijn liniaal had gekrast, zyn jaarlijk se salarisverhoging onthouden „we gens het demonstratief voorhanden hebben van een liniaal." De raads man van de beklaagde bepleitte ver laging van de opgelegde straf. De procureur-fiscaal b|j de Bijzondere Raad zag S. echter als een landver rader, die door aantrekking van an- Rechtbank Middelburg VERGUNNING ONTBRAK De chauffeur J. J. v. T. uit Wouw, had bij Rilland-Bath een vrachtauto stenen vervoerd, zonder daarvoor een vergunning te hebben. De kanton rechter had hem veroordeeld tot 40 of 20 dagen. Hij was in hoger beroep gagaan en stond terecht voor de Arrondisse mentsrechtbank. De Officier eiste be vestiging van het vonnis van de kan tonrechter. K. D., schipper, te Stad aan 't Haringvliet, was in hoger be roep gekomen tegen een vonnis van de kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens het sluiten van een overeenkomst tot bevrachting van zijn schip, zonder de Bevrachtings commissie daarin te kennen, was ver oordeeld tot 250.of 50 dagen. Eis in Hoger beroep: bevestiging van het vonnis van de Kantonrechter behalve ten aanzien der straf: thans 150. 25 dagen. W. B.. kapper, te Middelburg, was door de Kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot 50 of 25 dagen, om dat hij het kappersbedrijf uitoefende zonder dc ingevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf vereiste vergunning. Eis in hoger beroep: 25 of 10 dagen. FILMS VAN DE WEEK „De geveltoerist" (Hold that blonde) met Eddie Bracken. Veronica Lake, Alb. Wekker en Willy Best; regie: George Marshall. Nog dit seizoen zal in ons land een van de oudste en dolste Harold Lloyd-come dies opnieuw uitgebracht worden. Als voorproefje brengt Paramount „Dc Ge veltoerist" met een (voor ons althans) nieuwe komiek: Eddie Bracken, die dc voetstappen van Lloyd drukt en ons on dermeer vergast op een krankglnnig- dwaze Jacht door een groepje gangsters, die hem volgen tot op de vlaggcstok op de 40e verdieping van een wolkenkrab ber. Grand Theater. Goes. IEUWS in een O T E D O P De 80-jarige landbouwer R. Wouden berg uit Beekbergen stak zonder uit te kijken per fiets de straat over en werd door een auto gegrepen. Hij overleed in het ziekenhuis. Dinsdag Is een vrachtauto geladen met vee op een mijn gereden in de berm van de weg tussen Azewijn en Netterden. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Wel moesten enkele koeten worden afge maakt. Naar uit Londen wordt gemeld is de Nederlandse tanker .Mercury" die een aanvaring had. niet gezonken, maar drij vende gebleven. Geen verder onderzoek In Walcheren's bodem FINANCIËLE MIDDELEN ONTBREKEN. Naar w*y vernemen zal het oud. heidkundig onderzoek in de bodem van Walcheren, dat in Juli ji. werd uitgevoerd en dat thans in het labo ratorium wordt voortgezet, niet door een uitgebreider onderzoek op dezelf de plaats worden gevolgd, zoals aan- vankelyk de bedoeling was. Hiervoor rzyn namelijk geen financiële midde len aanwezig. In Juli werd onder leiding van drs. P. J. van der Feen door een twin tigtal buitenlandse studenten namens de Herverkaveüngsdienst de zg. Vliedberg bij Biggekerkc gedeeltelijk afgegraven. Men had deze heuvel uit gekozen. omdat die toch reeds voor een deel was afgegraven, omdat d< Diutsers er bovendien een bunker in hadden aangebracht en omdat hij in het landschap niet veel meer bete kende Het doel van dit onderzoek, dat uitgevoerd werd door de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek. was een antwoord te vin den op de vraag, waarvoor de vlied- heuvels destijds op Walcheren zijn opgeworpen. De studenten groeven sleuven en drs. Van der Feen ontdekte al spoe dig de resten van de eerste menselij ke bewoning op deze plek. een bewo ning. die er in plm 800 moet zijn ge ve j weest. Er werden diverse voorwerpen of gevonden, die voor het onderzoek van grote betekenis waren; deze worden in de laboratoria van de Rijksdienst aan een nader onderzoek onderwor pen. Nu was het de bedoeling de gehele ..kap" van het bergje af te graven en de ond<-rgrond nauwkeurig te be studeren. Hiervoor wordt voorlopig echter geen geld beschikbaar gesteld, zodat men de plannen om nog een nader onderzoek in te stellen heeft laten varen. DE BEVRIJDING VAN NOORD BEVELAND In ons blad van Dinsdag brachten wij een artikel over dj Duitse aanslag op Colijnsplaat en over de rol, welke de heer M. Neerhout te Zierikzee bij het afweren daarvan heeft ge speeld. Hij verzoekt ons nog mede te delen, dat destijds de Noord-Bevelan ders met burgemeester Schuit aan het hoofd hem warme dank hebben be tuigd. Niet alleen werd hem een oor konde uitgereikt, maar aan hem en aan dc heer M. Fortuyn, die ook ac tief optrad bij het afweren van de Duitse aanslag, werd een aanzienlijke som gelds overhandigd, die bijeen ge bracht was door dc gemeenten Kats, Colijnsplaat en het polderbestuur. Dc teleurstelling, waarop wij in ons stukje zinspeelden, had dan ook geens zins betrekking op de Noordbevelan- ders. maar op de hogere instanties, die niets van zich lieten horen. De beroving te Vlissingen Zoals wy reeds eerder meldden is dezer dagen een schippersknecht uit Hansweert te Vlissingen van 600 beroofd. De politie heeft twee vrou wen, Sch. en v. d. W. geb. D., afkom stig uit Zeeuwsch-Vlaandercn en een man A. afkomstig ui( Zuid-Beveland gearresteerd, die van deze beroving verdacht worden. De beroving ge beurde echter niet in een dancing, maar in een hotel te Vlissingen. dere N.S.B.-ers geprobeerd had Axel te nazificeren. De procureur-fiscaal concludeerde derhalve tot verwer ping van het beroep. Een handlanger van bovengenoem de N.S.B.-burgemeester, de 56rjari- ge F. N. de Block verscheen vervol gens voor de Bijzondere Raad van Cassatie. De B., die N.S.B.-er was geworden „om er beter van te wor den", was in Axel benoemd tot con troleur van de steunverlening. Hij maakte lnsten op van mensen, die in aanmerking kwamen voor dc ar beidsinzet. Bovendien heeft hy dienst gedaan bij de landwacht. Thans ver klaarde hij bitter berouw te hebben over zyn misdragingen. Zijn raads man, mr. van Emden, meende, dat dc beschuldigingen van veraad vol komen ongegrond waren. Mr. van Emden vroeg aanzieniy-ke verlichting van de straf. De procureur-fiscaal beschouwde requirant als een door snee landwachter en concludeerde tot een gevangenisstraf van negen jaar. Uitspraak over 4 weken. De „Prins Bernhard" komt in Januari in de vaart Zaterdagmiddag tewaterlating. Zaterdagmiddag zal de nieuwe veerboot voor dc Westerschelde. de „Prins Bernhard", op de werf van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te water worden gelaten door de echt- fenote van de directeur van deProv. toombootdiensten. mevr. M. H. de JongeKwant. De gasten zullen om 12 uur in 't Wooldhuis worden ontvangen, waar hun een „lopende lunch" zal worden aangeboden, waarna men zich om half twee naar de werf -zal bege ven. Het tydstip voor die afloop is bepaald op 2 uur. Verwacht wordt, dat de „Prins Bernhard" in Januari in de vaart gebracht kan worden. Schip liep te Westkapelle vast. Het Duitse motorschip „Nogat" af komstig uit Lübeck en geladen met hout, is Woensdagmorgen bij West- kapelle aan de grond gelopen. De sleepboot „Goliath" uit Vlissingen was ter assistentie uitgevaren, doch behoefde geen dienst te doen, want het schip kwam op eigen kracht weer vrij. Bij dit ongeval, dat tij dens opkomend water gebeurde, werd een paalhoofd beschadigd. Badinrichting te Oostburg gesloten De gemeentelijke douche-badinrich ting in het arbeiderskamp te Oost burg is gesloten in verband met de geringe belangstelling voor douche- baden. De laatste weken werden nog geen 40 baden per week genomen, waardoor de exploitatie niet meer lo nend was. Het Bedrijfschap voor Zuivel Zoals reeds eerder gemeld is per 15 November het kantoor Zeeland van 't Bedrijfschap voor Zuivel, dat geves tigd was in het voorm. schoolgebouw aan de Wijngaardstraat te Goes, op geheven. De bescheiden zijn Dinsdag en Woensdag verhuisd naar het centraal bureau voor het Zuiden, dat in Til burg werd gevestigd. De veertien ambtenaren die de laatste tijd nog in Goes werkzaam waren, gaan met wachtgeld. Dc gehuwden zouden aan vankelijk nog naar Tilburg en 's Gra- venhage overgeplaatst worden, doch de betrokkenen hebben hiervan afge- zine in verband met de minder gun stige financiële consequenties welke hieraan voor hen verbonden waren. Ir. M. A. GEUZE SPRAK TE KORTGENE Telegram aan G.S. over het Kortgeense Veer Aan de vrijheid in de Inudhomv zitren twee kanten. Wy zullen moeten afwachten wat uit de vrijheid zal voortvloeien. Wees daarom verstan dig en zaal niet tc veel achter de markt aan Wees voorzichtig en stelt oen zo redelijk mogciyk bouwplan samen!" Deze waarschuwende woor. den liet de algemeen voorzitter van de Z.L.M. ir M. A. Geuze Woensdag middag horen op de vergadering van de Kring Noord Beveland van 'de Z. L.M., in de „Stadswijnkekler" tc Kort gene. Dp vry goed bezoebtc vergadering werd geopend door de kringvoorzitter de heer G. M. F. Bom uit Coiynspiaat, die o.m. de wnrl. burgemeesters van Kortgene en Wlssekerke. dc heren C. Maas en L. Hoveleyn welkom heette. Voorts merkte de voorzitter o.m. op dat het Jaar 1949 zich onder scheidt als een oogstjaar met onbe. kende kwantiteiten. De oogst van de organisaties is niet altyd zo goed waar Te nemen. Toch boeken ook deze successen. De pry's van het koolzaad werd wel verlaagd van 60 op 55.doch het is niet algemeen bekend dat de landbouworganisaties hebben weten te voorkomen dat de prys met 10. werd verlaagd, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Spreker besloot zijn inleidend woord met uitdrukking te geven aan de dankbaarheid voor de grote oogst, hetgeen hij deed met en kele dichtregels uit het Oogstlied van Staring. Ir. M. A. GEUZE SPREEKT Hierna sprak ir. M. A. Geuze over de economische, financiële en sociale toestand in het algemeen, waarbij hij uitvoerig de gevolgen van de devalu atie onder de loupe nam en in het bij zonder de gevolgen hiervan voor de landbouw. Hij schetste hiertoe eerst de onzekere financiële toestand na de bevrijding. Het Marshall-plan is niet in alle opzichten het middel geweest om een stabiele toestand op financieel en economisch gebied te verkrygen. Toen is het paardenmiddel: de deva luatie gekozen. Deze zal voor ons land niet die dollarwinst kunnen opleveren ais bijv. voor Engeland, daar onze export naar de dollarlanden in de eerste vijf maanden van dit jaar byv. slechts 1.7% van onze totale uit voer bedroeg. De invloed ven de de valuatie op de invoer van menseiyke en dieriyke voeding is zeer groot. Trots onze grote eigen suikerproduc tie zullen nog enkele tienduizenden tonnen suiker ingevoerd worden en zulks tegen een nogere prijs. In dit verband deelde spreker nog mede dat het suikerverbruik In ons land in ver gelijking met voor de oorlog van 26 tot byna 35 kg per hoofd per jaar is tegen. Dit jaar zal ook 800.000 veevoer geïmporteerd moeten worden, waarvan meer dan de helft uit het dollargebied. De malsprija is nu 24 tegen vroeger minder dan 20. De minister heeft echter in uitzicht gesteld, te trachten dit jaar de prijs van voer granen onveranderd te hou den. De dévaluatie zal t a.v. de kost prijs voor het agrarisch bedrijf o.m. tengevolge hebben, dat meer Engelse dan Amerikaanse werktuigen zullen [worden ingevoerd. Door de stijging [Van benzine, olie e.d. zal de kost prijs van de producten niettemin om hooggaan. Over de invloed van dc de valuatie op dc totstandkoming van de Benelux is moeilijk iets definitiefs te zeggen. De Belgische landbouw is huiverig van dc Benelux omdat men weet dat men niet op het zelfde peil staal als de Ned. landbouw. Er zul len daarom zeker overgangsregelin gen moeten komen om de Belg. land bouw gelegenheid te geven zich op te werken tot de hoogte van Neder land. Spreker noemde bijv. het In stellen van miniumprijzen, om de Bel gische hoeren zo toch dc kale kost- prys voor hun producten te laten. Spreker noemde het een verdienste van minister Mansholt dat hij de mi nisterraad er mede - heeft toe doen besluiten, om de Nederlandse gulden evenveel te doen devalueren als de concurrenten op landbouwgebied, by- voorbecld Denemarken. Dir doet ons een kans behouden op de wereld markt Nadat verschillende vragen waren gesteld, werden enkele hulslioudelyke zaken afgehandeld. Op N. Beveland worden dit seizoen cursussen georga niseerd in boekhouden, waterstaat- kennis en motoren. Door de toename van het aantal leerlingen is het voort bestaan van de Landbouwhuishoud- school te Kortgene gewaarborgd. De actie voor de erf beplanting op N. Beveland heeft tot resultaat ge had dat tot dusver ca. 30 opgaven zijn binnengekomen. TELEGRAM AAN GED. STATEN De vergadering besloot verder een telegram aan Ged. Staten te zenden waarin beleefd doch dringend wordt verzocht maatregelen te treffen op dat het autoverkeer ondanks het werk in uitvoering aan de steigers van het veer Kortgene-Wolf aartsdijk, niet wordt lamgelegd. Eenstemmig met het Brugcomité is de Kring van me ning, dat de huidige toestand niet langer geduld kan worden. Na benoeming van de heer C. v. d. Velde te Kamperland tot lid van de financiële commissie, sprak de alg. secretaris, mr. J. F. G. Schlingemann een opwekkend woord om meer acti viteit ln de afdelingen te ontplooien. Dit kan op velerlei wyzo geschie den, e.a. door het organiseren van praatavonden e.d. Tenslotte vroeg ir. D. W. Stolp nog dc aandacht voor het probleem van de verdroging cn verzilting. Verzocht werd dc betrokken percelen op te ge ven voor de inventarisatie, t Zal no dig zyn dat er van al Je polders hoog te- en bodemkaar ten komen. Voorts besprak hij in het kort het grondon derzoek. waarby hij enkele bezwaren uitte tegen de metnoden van het bu reau te Grouw. Nadat de wnd. burgemeester van Kortgene en Wissekerko nog enkele vriendelijke woorden aan het adres van de Kring hadden gericht, sloot, de voorzitter, de heer Bom deze ge slaagde vergadering. STICHTING VREDERUST In de vacature ds. A. Scheele is be noemd tot 'lid van het Moderamen van „Vrederust" te Bergen op Zoom, de heer A. J. Koppe te Yerseke. Het Moderamen is thans als volgt samengesteld: ds. J. de Vries, Goes, voorzitter, J. J. Duvekot, Goes, 2de voorzitter, drs. J. J. Knibbe, Goes, secretaris. A. J. Koppe, Yerseke, 2e secretaris, J. W. van 't Hoff, St. Lau rens, penningmeester en A. de Lange, Goes, 2e penningmeester. Predniekeuringen De Vereniging van Zeeuwse Fok kers (V.V.Z.F.) te Axel en de Paar den fokvereniging „Door Endracht Sterk" te Hulst houden Woensdag 30 November a.s. hun premiekeuringen van l'E» jarige hengsten en merries. Op Donderdag 1 December a.s. worden te Goes en op Vrijdag 2 December te St. Philipsland dezelfde keuringen geor ganiseerd door de samenwerkende bonden van Paardenfokkers van Zuid en Noord Beveland, Walcheren, Tho- len en St. Philipsland. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip „Tabinta", dat 4 November uit Tand jong Priok vertrokken is en vermoe delijk 3 December te Amsterdam ar riveert, repatriëren de volgende Zeeuwen: E. Janse, Biggekerkc; H. Beeke en P. Murre, WolphaartsdWk; I. de Bree, Vlissingen; J. P. David - se, Arnemuiden; w. Flipse, Seroos- kerlte; G. F. Opdorp, Sas van Gent; J. v. d. Poel, Waarde; D. GoethaLs, Schoondyke; E. dé Paepe, Hulst; C. Mans. Zaamslag en P. J. Damctï. St. Jansteen; C. Tolsma, Zijpc; J. J. Janse, Nieuw- en St. Joosland. De volledige passagierslysten lig gen ter inzage op onze bureaux te Middelburg, Vlissingen, Goes, Oost burg en Zierikzee. St. NIOOLAAS-VEILING De Veilingsvereniging K.E.O. te Krabbendyke, zal op 30 Nov. a.s. een grote St. Nicolaasveiling houden. Te 's Gravenhage slaagde voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundi- ge de heer H. F. Becks in Middelburg, leerling van dc Machinislenschool aldaar. OUD VEILINGSGEBOUW VERKOCHT Woensdagmiddag werd in het Hotel „De Koophandel" te Krabbendyke het oude veilingsgebouw publiek ver kocht. Koper werd A. Zuidweg—Bur. ger. voor dc som van 12.875.—. Vlissingen STROOMSTORING Woensdag avond trad in een ge deelte van Vlissingen een stroomsto ring op als een gevolg van een defect aan de hoogspanningsapparatuur. In de loop van de avond kon de storing weer opgeheven worden. Middelburg EEN VACAXTIE IN BOEKVORM De hoogste klassen van de Chr. school aan 't Zand te Middelburg heb ben in Juni van dit jaar een vyfdaag- se tocht naar Burgh gemaakt. Van deze uitmuntend geslaagde kampecr- vacantie op W'ester-Schouwen is thans een zeer vlot geschreven cn geïllustreerd verslag in gestencilde vorm aan de ouders gezonden. Het is een heel boekwerk geworden, waar van de inhoud er geen twyfel aan laat bestaan, dat dc kinderen ruimschoots genoten hebben. In 1950 zal opnieuw een dergelijke tocht worden georga niseerd. POLITIE-VOETBALCOMPE TITIE. De Rijkspolitie-sportvercniging Luc- tor te Middelburg speelde wederom voor de competitie der N.P.S.B. eni ge wedstrijden. Een wedstrijd in Ter- neuzen tegen de Kon. Marechaussee aldaar werd gewonnen met 4—1, een match tegen de Kon. Marechaussee in Bergen op Zoom wonnen de Middel burgers met 3—2. OUDERVERENIGING STED. GYMNASIUM De oudervereniging van het Sted. Gymnasium te Middelburg hield in 't Schuttershof haar jaarlijkse ledenver gadering onder leiding van de voorzit ter. de heer H. W. Colmjon. Na de opening en de afhandeling van enige andere agenda-punten verleende do- ze het woord aan de rector, dr. H. W. Fortgens, die een verslag gaf over het afgelopen cursusjaar. Dc heer J. Schel, tens sprak vervolgens over psycho techniek. In een boeiende causerie gaf hij oen populaire uiteenzetting van dc bedoeling, de werkwijze en dc resul taten van de psychotechnische metho den toegelicht door vele ervaringen uit zijn practijk. Na de pauze was er voor de ouders gelegenheid met de docenten te spreken, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. ALG. BOND VAN AMBTENAREN Woensdagavond hield de afdeling Middelburg van de Alg. Bond van Ambtenaren in de bovenzaal van de Schouwburg een filmavond, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Rub ber was het onderwerp van dc avond en de heer Adolf van dc Rubberstich- tng deelde over dc winning van dit product en de verwerking hiervan tal van interessante bijzonderheden me de. Uitvoerig ging hij in op de diverse rubberproducten en wijdde enige aan dacht aan de. goed opgenomen films, vertoond over de winning van rubber op Oost-Sumatra. het vervoer en de verwerking. In de pauze werden als- Speciale verrassing enige volgens nieuwe methoden vervaardigde rub ber voorwerpen en een kleedje van „schuimrubber" onder de aanwezigen verloot. Tot besluit van de avond pro jecteerde men de bekende Amerikaan se muziekfilm met Toscanini, „Het lied der volkeren". NEW FOUNDLANDER KREEG VIER PRIJZEN Op de internationale hondenten toonstelling. die op 12 en 13 Novem ber' in Utrecht werd gehouden, be haalde mej. M. Best te Middelburg met een New Foundlander de eerste prijs met de kwalificatie „uitmuntend" de kampioenschapsprijs, dc ereprijs voor het beste van het ras en de ere- pi-ijs voor de beste hond van de grote rassen GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van politie te Middel burg, maakt bekend dat aan zijn bureau de volgende voorwerpen als gevonden zijn gedeponeerd en zijn terug te verkrijgen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur." Verschillende huissleutels, alpinomuts, portierkrukje van auto. verschillende kinderwanten, witte want. zwart cein tuur, houten pijp, jongonsrlem. Bij particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen ln bewaring ge houden: Rol gaas, 1 p. wollen handschoe nen. 1 p. dames handschoenen, mantel band. bankbiljet, kolenbon, 1 p. dames handschoenen, portemonnaic met inhoud, duimstok, rubber handschoen, zilveren kruis met kralen, bankbiljet, distributie bonnen en schaartje, heren rijwiel, por- temonnaie met inhoud, zilveren ring, zil veren broche, gebreide handschoen, zil ver bons. zilveren ring, rose strik, rozen krans, 2 sleuteltjes, zakmes, kindermuts, zilveren broche, sjaal, grijze kinderwant jes, huissleutel, kinderarmbandje, zilve ren oorbellen, alpinomuts, kinderpet. kin derwantjes, bonte hoofddoek. stukje kaas. Indien gevonden voorwerpen bij par ticulieren worden afgehaald gelieve dan hiervan aan het bureau van politie ken nis te willen geven. OPSCHRIFT ÖORLOGSMONU- MENT MIDDELBURG In het in ons blad van Maandag af gedrukte gedicht, dat door een van de leden van de Raadscommissie te Mid delburg werd gemaakt en dat, indien de Raad daarmee accoord gaat, op het oorlogsmonument zal worden aange bracht, is een kleine, maar storende zetfout geslopen. De juiste tekst luidt: Der burg'ren goed cn bloed verteerd in strijd en gloed blijv' in gedachtenis na de herrijzenis. Tevens leze men de inzending no. 5 als volgt: „Geleden, gestreden, ge- knecht,/offers herwonnen de vrijheid en hét recht". FILMAVOND MACHINISTEN- SCHOOLVERENIGING Voor de machinistenschoolvereniging N.S.O. te Middelburg- vertoonde Woensdag in de Ambachtsschool te Middelburg, de heer L. Onderdljk, en kele films over Zuid-Afrika. Na een kort openingswoord van de heer E. Visscher. de directeur der school, waarin deze. o.m. de heer Stofkopcr welkom heette, gaf de heer Onderdyk een kort overzicht van wat men op de films kon zien. Daarna wei-den de films, o.a. een film van het bekende Kruger wildpark, afgedraaid. Meliskerke Bezwaren tegen omlegging weg in Meliskerke. De raad van Meliskerke vergader de onder voorzitterschap van burge meester Huysman. die mededeede dat door B. en W. met algemene stemmen tot loco-burgemeester is aangewezen wethouder J. Francke; dat 't nieuwe lykwagcntje is gearri veerd; dat het lykenhuisje is ver bouwd (onkosten 165.—), dat de nieuwe weg Mellskerke-Biggekerke door de Hervcrkavelingscomm. bin nenkort zal worden aanbesteed en dat door B. en W. bezwaren zyn inge diend tegen 'n nieuwe omlegging van deze weg in de dorpskom. Dc raad deelt deze bezwaren. Van de kerk voogdij van de Herv. gemeente was een verzoek ingekomen om een sub sidie voor de restauratie van 't kerk gebouw. Dit punt werd aangehou den, omdat men geen overzicht over de kosten heeft en niet weet hoe groot andere subsidies zullen zyn. De Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren krygt een sub siedie van 5.per jaar evenals het „Koninkin Wilhelminafonds", terwijl het bestuur van de Chr. Kweekschool te Middelburg een bydrage van f 40 zal ontvangen voor het cursusjaar .1949-1950 voor een leerlinge uit Me liskerke. De afdeling Zeeland van de C.B.T. B. krijgt een jaarlijkse subsidie, per leerling uit de gemeente die dc Land- bouwwlnterschool te Middelburg be zoekt van 50. Aan een verzoek van B. en W. van Middelburg om de gemeenschappelijke regeling slachthuis Middelburg en de verordening op de Vee- en Vleeskeu ringsdienst te wijzigen, werd voldaan. Verder boden B. en W. de begro- ting-1950 aan gewone dienst in ontv. en uitg. 38873.onvoorzien 993, Kap. dienst in ontv. en uitg. 51437.) Vastgesteld werd ook de begroting van het B.A.-1050 (ontv. en uitg. gew. dienst 5817, onvoorzien 2734 en Kap dienst in ontv. en uitg. 4100.) 'e verordening voor de vrijwillige brandweer werd gewyzigd vastge steld. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake het uitbreidingsplan en nieuwe woningbouw. De voorzitter kon mede delen dat B. en W. in deze zeer actief zyn en dat in de volgende vergade ring definitieve gegevens zullen wor den overgelegd. St. Laurens TERAARDEBESTELLING I». WISSE Woensdagmiddag werd te St, Lau rens ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van wijlen de heer P. Wis se. Ridder in dé Orde van Oranje Nassau. De heer P. Wisse heeft veel werk verricht voor de Bijzondere Vrijwillige Landstorm en de B.S. Aan ae groeve sprak de heer K. A Hamcllnek namens de kieskring .Gemeentebelang" en de afdeling van „Ziekenverpleging" woorden van waardering voor de toegewijde arbeid van dc overledene en voor de warme vriendschap. Mr. J. A. v. d. Weel sprak namens het bestuur der Middelburgse Godshuizen, waar van de heer P. Wisse jarenlang boekhouder was. Ook deze spr. ge tuigde van dc accurate en trouwe arbeid van de overledene. Ds. KciJ- zer las tenslotte een gedeelte voor uit 1 Cor. 15 en ging voor in gebed, waarna een zoon van de overledene namens de familie dank zegde voor de deelname en de belangstelling. De klaprooscollecte heeft in Koude- kerke t 71.32 opgebracht. De collecte voor Simavi heeft te Vecre f 33.45 opgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2