W/BERT Sport en wedstrijden ZORG VOOR MINDER-VALIDEN IN NOORD-ZEELAND Scheepvaartberichten DE ZWARTE ORCHIDEE Huiduitslag HEB KALI [NE c .SPOIL D C. H. Eerste Kamer-fractie tegen R.T.C.-resuItaat? RHEUMIN/^- DINSDAG 15 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Een bedrijfje te Brouwershaven De provincie Zeeland telt vele honderden minder valide arbeiders, die evenals de valide arbeidskrachten recht hebben op een menswaardig be staan en voor wie dus werk gezocht moet worden. In het verleden is men met het zoeken van arbeid voor de minder-va- liden niet erg gelukkig geweest en ook nu stuit men daarbij in Zeeland nog op tal van moeilijkheden. beid verschaft aan minder-validen) zal hierbij vermoedelijk belangrijke steun kunnen verlenen. De leider van het bedrijfje volgde een opleiding te Zwartsluis en kan dus ais deskundige worden aange merkt. BEHOORLIJK LOON. Ingezonden mededeling i De uitgestrektheid van de provin. cie en het ontbreken van industrieën waarin deze mensen tot een vol waardige arbeidsprestatie kunnen komen, zijn van die moeilijkheden wel de voornaamste. Daardoor was het tot heden prac tised onmogelijk iets te doen voor de minder-validen in Noord-Zeeland. EEN BEDRIJFJE. Des te verbly'dender is het, dat thans in Brouwershaven een bedrijf je wordt opgezet en dat nog wel op initiaief van een minder-valide waar vermoedelijk in de toekomst een aantal werkers, die in de gewo ne maatschappij geen plaats konden vinden, aan een bestaan wordt ge holpen. Met steun van het gemeentebe stuur is daar namelijk een gebouw tje geschikt gemaakt voor werk plaats en in die werkplaats zal een borstelmakerij en mattenvlechterij worden gevestigd. MACHINES GEKOCHT. De minder-valide, die dit bedrijf entameerde, heeft reeds drie machi nes gekocht en ving voorlopig het wérk aan met drie jongens. Deze drie jongens zijn volwaardige wer kers, maar het ligt in de bedoeling wannéér het bedrijf eenmaal loopt minder-valide krachten in het be drijf te werk te stellen. Het aantal te plaatsen krachten hangt uiteraard af van de snelheid, waarmee materiaal beschikbaar komt en van de afzet-mogelijkhe- den. De A.V.O. (de vereniging, die ar- Voor een „verschrikkelijke beslissing". De voorzitter van de fractie der Chr. Historische Unie in de Eerste Kamer, mr. dr. G. Kolff, heeft onder de titel „Aan de vooravond van een vreselijke beslissing", een artikel ge schreven in het weekblad „Chr. Hist. Nederlander" over de houding van de C.H.U. tegenover de resultaten der Ronde-Tafelconferentie. Hierin schreef hij o.m.: „Vooropstellende, dat elke fractie in de beide Kamers haar eigen verantwoordelijkheid heeft, heeft de C.H.-fractie in de Eerste Ka mer dit in tegenstelling met de Tweede-Kamerleden telkenma le uitdrukkelijk gestipuleerd, tot hoever zij wenste te gaan. Zij heeft bij herhaling in niet voor tweeërlei uitleg vatbare be woordingen aan deze regering la ten weten, dat zij de eenheid van het Koninkrijk wenste te handha ven in de Kroon, de Kroon, gelijk mr. R. Pollema het ter onzer Al gemene Vergadering zo duidelijk uitdrukte, niet als symbool, maar als rechtsinstituut, waarborgende de rechtszekerheid, de fundamen tele menselijke rechten en vrijhe den en deugdelijk bestuur in alle delen van het Koninkrijk. De huidige regering, gesteld voor moeilijke onderhandelingen, wist dit' en kan dus nimmer tot onze Eerste-Kamerfractie het verwijt richten, onze houding haar te laat te hebben bekendgemaakt. Wij zijn duidelijk genoeg geweest. In de-Unie, gelijk zij thans in het bereikte accoord der Ronde Tafel conferentie geconstrueerd is, schijnt ons de Kroon niet in staat de rechtszekerheid, de fundamen tele menselijke rechten en vrijhe den en deugdelijk bestuur ook in Indonesië te handhaven. De C.H.U. heeft het uiterste ge daan. wat van haar als nationale partij kon worden verwacht. Zij is niet afzijdig blijven staan; zij heeft tijdig de regering laten weten in hoeverre op haar steun wel of niet was te rekenen. En mocht de regering haar steun voor de resultaten der Ronde-Ta felconferentie niet krijgen, dan heeft ze dit tijdig geweten". „Het Vrije Volk" tekent hierbij aan: ..De heer Kolff houdt de mogelijk heid open, dat minister Van Maarse- veen er in slaagt hem en zijn fractie een ander inzicht te verschaffen. Het is te hopen, want geschiedt dit niet en zouden de Chr. Historischen in het parlement besluiten tegen de overeen komsten te stemmen dan zou dat in derdaad een verschrikkelijke beslis sing zijn. Want op deze beslissing zou onherroepelijk de dreigende vraag volgen: „Wat nu?"" Overschot pootaardappelen uit de markt. Binnenkort worden telers van poot aardappelen in de gelegenheid ge steld. aangeboden, doch niet verkoch te pootaardappelen, die aan de keu ringseisen voldoen, over te dragen aan het pootgoed-egalisatiefonds. Ge streefd wordt naar een gelijkmatige afname, terwijl rekening zal worden gehouden met export-mogelijkheden in het komende voorjaar. Indien de te ler niet direct kan afleveren, wordt 'n voorschot verstrekt. Voorts zal een oplopende - bewaarvergoeding tot 2.50 per 100 k.g. worden gegeven. Definitief overgeschoten pootgoed zal worden gedenatureerd, bijvoorbeeld door stomen voor de veevoederpro ductie. De verwachting bestaat, dat onge veer acht mannen in deze werk plaats hun brood kunnen verdienen. Daarbij wordt er op gerekend, dat een arbeidskracht in 8 10 weken voldoende vaardigheid kan verkrij gen om circa 50 matten per week te vlechten, waarvoor een loon van circa 40 betaald kan worden. Wij maken gaarne melding van dit mooie initiatief, juist omdat de zorg voor de minder-valide arbeids krachten in Noord-Zeeland zoveel zorgen baart. Er zullen in dit deel van de provincie nog verscheidene werkplaatsen moeten verrijzen, wil men van een enigszins bevredigende zorg voor deze minder-gelukkige me demensen kunnen spreken. Wybert I Nu weer voldoende verkrijgbaar! Onveranderd van kwaliteit Herinnert U zich de dagen dat Wybert schaars was Gelukkig is die tijd voorbij en kunt U Uw keel de juiste bescherming geven, zo veel U wilt. ok wederom verkrijgbaar: Wybert met menthol Amsterdamse Beurs KERKNIEUWS. EERSTE VROUWELIJKE DOMINEE IN FRANKRIJK BEVESTIGD. Onlangs is in de protestantse kerk te Sete, een Franse Middellandse zeehaven, mej. Schmidt als predikante bevestigd. Zij is de eerste vrouwelijke dominee in Frankrijk. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Biezelingc toez.. J. H. van Delft Westerhof té Maasbommei. CHR. GEREF KERK. Bedankt voor Zierikzoe J. C. Maris, Chr. Geref. Predikant te Haarlem. ingezonden men Voor ideale reiniging van elk kunstgebit, ook plastic 1 11 Nov. 14 Nov, Nederland 1948 (3(4) 100 Ti 100% 98(4 dito 1947 (3(4) 3 98ft dito 1937 3 97 97% Dollar-lening 1947 3 94*4 94's Investeringscert. 3 99 99(4 Nederland 1962—64 99 Ki 99(4 Nederland 1962—64 99% 99(4 Nederland N.W.S. 2',4 78% 78% Spaarc. k i 100 2'iTc 101 100% Indië 1937 A 3 95 (i 95% Grootboek 1946 3 97% 97(4 Ned. Ind. Hand. B 102(4 102(4 Ned. Handelmi). 163 164 AKU 184'i 184(4 Bergh's Jurgens 312% 310 Calvê-Delft 147' 146 Centrale Suiker 168'4 168 Kon. Ned. Hoogovens 207(4 208 Unilever 238 239(4 Ned. Kabelfabriek 291(4 292 Philips 234% 236(4 Wilton Feyenoord 153 154(4 Kon. Petrol. Mij. 308% 308% Amsterdam Rubb 135% 133 H.A. Lijn, 162 161 Kon. Paketvaart 149 144 Ned. Scheepv. Unie 151% 149% Rotterdamse Lloyd 140(4 1371/2 Stv. Mij. Nederland 149 145(4 Handelsver. A'dam 147% 144% Deli Bataria Mij. 106 Deli Mi 132% 131 N.V. Kon. Mij. De Schelde 120 Anaconda 26% 26(4 Bethlehem Steel 86% 86% General Motor 69(4 49 69% Kennecot 48% Shell Union 38% 38% Baltimore Spw. 7(4 7% Miss K.T. Spw. 3(4 New York Centr. Spw. 9!4 Pennsylvania 12% 12*8 De effectenmarkt had opnieuw een weinig belangwekkend verloop. De opening was teleurstellend, want over de gehele linie werd beneden het slot van Vrijdag genoteerd. Inmiddels heeft de si tuatie geen nieuwe aspecten opgeleverd, die op de beurs stimulerend kunnen wer ken. Het verslag is verschenen van de Nederlandse Handel Mij. over 1948, maar dit was ter beurze nog niet bekend, zo dat daarvan nog geen uitwerking te be speuren viel, Voor de fondsen van Indo nesische ondernemingen toont het pu bliek nog weinig belangstelling. VOETBAI Komt „Djurgaarden" oefenwed strijd tegen Ned. elftal spelen De K.N.V.B. is nog steeds bezig een tegenstander te zoeken voor het Nederlands elftal voor een oefenwed strijd, welke Woensdag 30 Novem ber te Amsterdam wordt gespeeld, dit in verband met de ontmoeting tegen Denemarken op 11 December. De bekende Stockholmse club A. I. K. heeft een invitatie van de zijde van de Nederlandse Voetbalbond ge kregen, welke de Zweden niet heb ben kunnen aanvaarden, omdat zij ln die periode in Engeland vertoeven. Volgens inlichtingen van Zweedse zijde heeft de K.N.V.B. zich gewend tot een andere vereniging in Stock holm, Djurgaarden, die de uitnodi ging in overweging heeft genomen. Dezer dagen zal Djurgaarden een definitief besluit nemen. MOTORSPORT Nederlandse kalender voor 1950. Dezer dagen is de internationale motorsportkalender voor 1950 vast gesteld. De belangrijkste wedstrijden voor Nederland zijn: 7 Mei, wedstrij den te Zandvoort, 18 mei: grote prijs van Nederland, 8 Juli: T.T. races te Assen en 6 Augustus: circuit van Zandvoort. SCHAATSEN Nederlandse hardrijders naar Noorwegen. Indien de geldmiddelen van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond het toelaten, ligt het in de bedoeling, begin December do rijders van der Voort en Huiskcs naar Noor wegen uit te zenden ten einde hen, met het oog op de Europese cn we reldkampioenschappen een langdurige ijstraining te geven. Voorts ligt het in de bedoeling, wederom als de fi- Prijzen voor meer artikelen vrijgelaten. In de Staatscourant van gisteren is ge publiceerd de vijfde ontheffingsbeschik king prijsstop 1949. waarbij de prijzen voor zestien groepen van artikelen wor den vrijgelaten. Deze groepen omvatten ondermeer: aluminium huishoudelijke ar tikelen, sanitair en gietwerk uit nonfer- ro metalen, motoronderdelen, machines, hef- en krachtwèrktuigen, poetsmiddelen, chemische artikelen met uitzondering van tandpasta; schoencrème, en boenwas, cos metische artikelen, optische artikelen (niel: brilleglazen). kurk en kurkproduc. ten, groot kuipwerk. parketvloeren, sport artikelen. lederwaren, muziekinstrumen ten. rokersartikelen, scheermesjes, dames- en herenhoeden, petten en baretten, en veloppen en postpapier. In Fossombrone (Italië) werd een baby van 17 pond geboren. Moeder en dochter maken het goed. (Ingezonden mededeling) 20 TA BI.. 35 CTS Bomaanslag op secretaris van Vlaams zangverbond. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een bomaanslag gepleegd op het secretariaat van net Algemeen Nederlands Zangverbond te Borger- hout. Hoewel de aangerichte schade groot is. deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. De bewoner van het huis, Frans de Meyer, ont snapte als door een wonder aan de dood. Verrpoed wordt dat de boni aanslag verband'nóudt met dó open brief, die het Algemeen Zangver bond kort geleden aan de radio-om roep richtte met 't verzoek het re pertoire van Vlaamse liederen te verbeteren. Anderen vermoeden dat het hier een wraakneming betreft van een ondergrondse verzets-organisatie. Tij dens de bezetting heeft net Algemeen Nederlands Zangverbond zijn activi teit niet gestaakt en de leiders van het Verbond zijn door de krijgsraad tot een jaar voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld. De aanslag is, naar wordt aangenomen, gepleegd met een zogenaamde „vulpenbom" die een zeer grote luchtverplaatsing veroorzaakt. Kalme campagne yoor volksraadpleging voorgesteld. Op een vergadering te Brussel van de Katholieke Volkspartij heeft de minister van Binnenlandse Zaken, de Vleeshauwer, de socialisten voorge steld in de dagen, die aan de volks raadpleging over de terugkeer van de koning voorafgaan, een godsvrede te betrachten, en geen betogingen voor of tegen de vorst te organiseré Vlissingeri aangekomen: 13 Nov. Rolf v. Antwerpen; Coen van Antwerpen; Cor nells Houtman van Antwerpen; Deeness van Antwerpen: Delta van Antwerpen; Jaba van Hansweert. 14 Nov. Regent Panther van Trinidad. Vlisslngen vertrokken: 13 Nov. Rolf naar Rotterdam. Gepasseerd naar Antwerpen: 12 Nov. Soemba van Londen. Zeeland van Bom bay; Almkerk van Swansea; Alhena van Hamburg; 14 Nov. June van Calais. Gepasseerd van Antwerpen: 12 Nov. Congostroom naar Bordeaux; Rapid naar Hamburg: 13 Nov. Dalerdijk naar Christo- bal; Blommersdijk nagr Marseille. Waar zijn onze schepen Aagtekerk 14 van Rotterdam te Fre- mantle. Agamemnon 12 van Dernerara n. Param, Akkrumdijk 13 van New Orleans naar Londen. Alcinous 13 te Suez naar Amsterdam. Alkaid 13 van Montevideo n. Rotterdam. Almkerk 12 van Brisbane te Antwerpen. Alnati 13 van Victoria naar Rotterdam. Amstelkerk 13 van Duala naar Lague. Amstelland 12 te Rio Jan. naar (Ingezonden mededeling). Als 't vuur U zuurbrandend opstijgt naar de keel, by het minste, dat Uw maag niet verdraagt Dan is het goed een paar Renntes te nemen. Die blussen dat branden op staande voet en de pijn is over, even vlug als ze opkwam. Dat maaltt Rennies temeer tot een heerlijke re medie. Niet nodig af te wachten of ze helpen. U ondervindt de weldadi ge werking dadelijk. Daarbij zijn Aennie-tabletten nog smakelijk ook. U neemt ze met genoegen. En zo eenvoudig en onopvallend, zonder wa ter of wat ook. Steek een paar Ren nies bjj U - altijd als 'n vaste gewoonte. Als ge dan overvallen wordt door die snerpend branden de pijn, dan kunt U deze ook prompt afdoende tegengaan. Vraag Uw Apo theker of Drogist vandaag nog Ren nies. FEUILLETON door ALLAN SWINTON 37 Don Arturo had in do afgelopen vijf jaar met een werkelijk treffende voorliefde orchideeën uit de omlig gende bossen bij elkaar gebracht. Als betoverd wandelden zij door zijn tropheeën, met hun rijkdom van kleu ren en verscheidenheid van vaak gro teske vormen, die op zo'n eigenaardi ge manier iets sinisters hadden. Er waren bloeiende orchideeën te gen de muren en de poorten, om de stenen palen en tegen de rotswan den en zij groeiden ook tussen de stenen van de bestrating. Zij groei den ei' in alle vormen en variëteiten. Sommigen waren geparfumeerd; som mige waren klein als bloemklokjes en andere zo groot als koolplanten. Zij waren er in kleuren, die varieer den van wit tot het diepste puvperi rood en chocoladekleurig. Maar er was geen zwarte. Toen zij rond geweest waren, zei Sam: „Dit is de plaats, waar wij bin nenkwamen. Denk maar niet meer aan de cattleya-orchidee. Het is een idee, dat Hugh's fantasie in je hoofd gebracht heeft". Gedurende de maaltijd, die zij met hem gebruikt had, had Don Arturo onophoudelijk gepraat over de bossen en het leven van de dieren, die er in huisden en had geen woord ge zegd over de wereld daar buiten. Zijn manier van doen was zo eenvoudig geweest en zijn geest zo helder, dat het moeilijk te geloven was, dat hij krankzinnig was. Mary klemde zich nog aan de hoop vast, dat hij er toe gebracht zou kunnen worden, om de familie te helpen. Toen de maaltijd voorbij was, had hij zich geëxcuseerd en was met zijn muildieren en een paar jonge Jivantés van de open plek in het bos, waar de hutten waren opgesteld, vertrokken. Nu kwam hij weer op de piazza te rug, gevolgd door de jonge mannen, die netten droegen, die uitpuilden van de daarin meegenomen planten. De zwart met oranje gekleurde aap zat nog altijd op zijn schouder en met gebogen rug en kromme gewrichten hobbelde hij met een zekere stijve snelheid op hen af. Sam zei: „We hebben uw orchidee- en bekeken, meneer". Terwijl hij met het door witte ma nen omgeven hoofd knikte en tegen hen glimlachte, vroeg de in elkaar geschrompelde bijna naakte oude man: „En, wat denkt u er van?" Met professioneel enthousiasme zei Sam: „Ze zijn prachtig". „Inderdaad. Ze zijn prachtig. Twee nieuwe soorten en groepen van vier andere, waarvan vroeger alleen maar enkele exemplaren gevonden zijn. En er komen er nog meer. Vijftig jaar lang heb ik er op gejaagd en deze val leien zijn de mooiste orchideeën-stre ken, die ik ooit gevonden heb. U moest sommige van mijn vondsten eens zien. Ravijnen, waarin de toppen der bomen aan beide zijden wel een halve mijl lang gekleurd zijn door de bloemen. Handelssöorten ook in tien duizenden. Hij grinnikte even. „Wat zouden Joe Rogers, Kurt Ha gen of die kleine rat Bourassa er niet voor geven, om ze te zien! Maar dat zullen ze nooit". Zijn vrolijkheid veranderde in drei ging. „Als ze dat deden, zouden ze nooit er mee wegkomen, om ze te ver kopen. Daar kan ik voor zorgen en ik zou het doen ook". Mary had nog geen tijd gehad, om met hem alleen te zijn. Zij gaf Sam stilletjes een teken, om heen te gaan. Hij begreep het en zei: „Als u mij ex cuseren wilt, meneer, ik heb nog eni ge aantekeningen uit te werken. Ik zal Mary in uw hoede achter-laten". Met een glimlach en even met de hand wuivend, liet hij hen staan en ging terug naar het dorp. Een liefkozende hand naar het aap je op zijn schouder opheffend, keek de oude man hem na. „Betekent jij iets voor die jongeman?" vroeg hij met een sluw lachje. „Neen. Grootvader. En evenmin voor een ander. Daarvoor heb ik te veel dingen gehad, die mijn geest be zig hielden. Dat is de reden geweest, dat ik u kwam opzoeken. Grootvader, we hebben Vader verlorentwee jaar geleden, door longontsteking. Hij was nat geworden op de eendenjachf'. De oude man streelde het aapje, terwijl het diertje zachtjes tegen hem zat te snateren. Het gezicht van Don Arturo had een nadenkende uitdruk king. „Dus Brett is dood. Te jong. veel te jong! Ongeveer veertig was hij, nietwaar?" „Vijf en veertig. Grootvader". „Ah en geen tyd gehad, om achter de waarheid te komen, zoals ik. Of schoon hem dat ten slotte wel gelukt zou zijn. Hij had gezond verstand. hield zijn hersens bij elkaar en deed niet mee aan het schrapen van geld. Leefde zo intensief mogelijk, terwijl hij er nog zin in had". (Wordt vervolgd). Amsterdam. Annenkerk 12 te Fremantle naar Rotterdam. Arensdtjk 14 te Trinidad naar B.-Aires. Bantam p. 12 Minicoy naar Batavia. Boissevain 13 van Hongk. te Ma nila. Borneo 11 v. Abadan n. Bombay. Breda 13 van Hamburg naar Antwerpen. Celebes 13 van Alborg naar Amsterdam. Delfdijk 10 van Rotterdam te Vancouver. Delfland p. 13 K. Verd. Eil. naar Amster. dam. Duivendijk 12 te Los Angeles naar Rotterdam. Edam 13 van New York te Philad. Euterpe p. 14 Brunsb. naar Am sterdam. Garoet 13 van Aden naar Bata via. Heemskerk p. 13 K. St. Vine, naar Rotterdam. Helicon 14 van Barahona te New York. Hoogkerk 12 te Dar-es-Sal n. Zanzibar. Indrapoera p. 13 Gibralt. 17 3 uur n.m. te Rotterdam verwacht. Kota Agoeng 14 van Soerab. te Macasser. Kota Inten p. 12 Perim naar Batavia. Laurens- kerk 14 v. Ras Tanura naar Koweit. Leer- sum 14 van Amsterdam naar Key West (vo.). Lemsterkerk 13 van Rotterdam te Bombay. Lieve Vrouwekerk p. 13 Flnister- re naar Basra. Maasland 13 van Las Pal- mas n. B. Aires. Meerkerk 13 van Manila naar Japan. Midas p. 12 Dover naar Lissa bon. Modjokerto p. 12 K. Bon naar Rotter dam Mulderkerk 12 van Dakar naar Free town. Mijdrecht 15 van B. Aires te Lon den verw. Noordam o. 13 Prawle Pt. n. New York. Nijmegen p. 13 Finist. naar Amsterdam. Oranjefontein 13 Finist. naar Mombassa. Papendrecht 14 van Pt. Said te Abadan. Ridderkerk 13 van Genua naar Kobe. Rijn p. 12 Dakar naar Am sterdam. Salatiga. 13 van Rangoon te Bomb:- Samannda 13 van Soerab. naar Batavia. Schiedijk 14 van Semarang te Batavia. Slamat 13 van Kantang naar Ma casser. Streefkerk 13 van Genua naar Mombassa. Tarakan 13 te Soerab. naar Semarang. Tegelberg 13 van Manila te Hongk. Volendam p. 13 Perim n. Rotter dam, Willem Ruys 12 van Suez. Batav. Zeeland 12 van Bombay te Antwerpen. (Ingezonden mededeling) vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle en afdoende werking van het beroemde huidgeneesmiddel Een reisje naar U.S.A. Tien der twaalf vertegenwoordi. gers van drie Nederlandse vakbon den, het N.V.V., C.N.V. en de K.A.B., zjjn Maandagavond per K.L. M. van Schiphol naar Amerika ver. trokken, waar zij onder auspiciën van de E.C.A. een studiereis van 4 a 5 we ken zullen maken. Twee vertegen woordigers van de K.A.B.. de heren J. J. de Wit en F. Brussel, zijn reeds per boot vertrokken. De heren W. J. Fijlstra (NW). J. J. A. Berger (NW), R. Laan sr. (NW) H. C. Kaper (NW), J. Palmen (KA B). A. H. W. van Lijf (KAB), D. W. Ormel (CNV), J. van Eybergen (CN V), P. B. Bedeker (CNV) en R. Ha. goort (CNV). Marktberichten VEILING „WALCHEREN". Op 14 November. Appels; Laxton SuDerbe 23—38; Jona than 2241. Gron. Kroon 1623. Goud- reinct 2138. Franse Reinette 2324, Ap pels fabriek 1222. Peren: St. Remy 11 13. Conference 1823, Nouveau Poiteau 7. Comtesse de Paris 21, Leglpont 21—23, Beurré Alex. Lucas 26. Doyenné du Co rnice 37—38. Groenten: Andijvie 627 Bloemkool I 35—69, idem H 18—37, idem III 13—18. Rode kool 5.50—13. Savoijekool 6—22. Wit- tekool 6—9. Boerekool 412, Chinesekool 13, Bospeen 7—18, Boskroot 311, Kroten (kg.) 4—11, Peen (kg.) 5.50—11, Uien 6— 22, Prei 12—20, Ramenas 13. Witlof 33— 84. Veldsla 48, Spruiten 76. Kassnijbonen 1.12—1.45. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 14 November. Exportgarnalen 642 kg.: 95160, Pellerij garnalen 512 kg.: 45; Schar 21 kg.: 47— 58: Bot 49 kg.: 48—50; Wijting 30 kg.: 37 —42; Ongesórteerd 28 kg.: 42—53. nanciën dit zullen toestaan, om om streeks Kerstmis Maarse, Heus en Langedijk eveneens naar Noorwegen uit te zenden en indien mogelijk ook de beide neven Jan en Jo van der Hoorn. Naar bekend is Kees Broek man reeds te Hamar in training. SCHAKEN !MIDDELBURG VERLOOR VAN* EINDHOVEN* De voor de Hoofdklasse Zuid van de K.N.S.B. gespeelde wedstrijd Eind hoven IMiddelburg I is geëindigd in een éclatante overwinning voor de Eindhovenaren. De kampioensclub van het vorig seizoen stuurde de Zeeuwen met een 91 nederlaag huis waarts. De gedetailleerde uitslag was: dr. L, Stumpers-H. Strooband 1-0; dr. E. Mulder—K. Maartense I0; L. J. TummersP. de Zeeuw 10; F. Spijksmadrs. J. Scheltens 10; E. Verkalk—P. M. de Kleijn 1—0; dr. J. van KolJ. de Baare LW. SpijksmaJ. Sinke 10; dr. P. Bronk- horstD. de Vos (4(4; drs. A. M. BorrenKraak 10; dr. J. F. Buy W. Flissebaalje 1—0, DAMMEN Goede prestaties van Aagtekerke's tiental. Zaterdag werd de eerste comp.-dam- wedstrijd gespeeld voor de hoofdklasse der N.D.B. te Goes, tussen D.O.S. I uit Bergen op Zoom en Aagtekerke I. De uitslag was als volgt: A. v. d. Kreeke W. Heydra 1—1; H. Brouwer—A. Willem- se 11; P. van Boven—ABoone 0—2; H. WagenaarP. de Visser 02: F. Open- neerL. Trieller 02: A. HollestelleJ. Maljaars 20; C. Suurland—S. Blaas 1—1; C. de EngelsmanL. Maljers 02; W. DommisseD. Hugense 11; J. v. d. Ham C. Jongepier 02. Met een 14—6 overwinning maakte Aag tekerke een goed begin. AUTOMOBILISME Inschrijving voor rallye van Monte Carlo gesloten. Het bestuur van de „Internatio nal Sporting Club" heeft besloten Zaterdag de inschrijving voor de Rallye van Monte Carlo, welke van 22 tot 25 Januari wordt gehouden, te sluiten. Het bestuur, dat eerst dc sluitings datum had vastgesteld op 30 No- venjber, gaf toe, dat er honderden automobilisten teleurgesteld zullen zifn. Het maximaal aantal deelne mende auto's kon echter slechts 230 bedragen om de Rallye te doen sla gen. Vijf Finnen veroverden een politieposthuis. Zaterdagnacht roeiden vyf Finse zeelui, die erg onvast, op de benen stonden, met een bootje naar de Rijnhaven te Rotterdam, waar hün schip lag. Maar de .wind ijlics fel, het water was on rustig, de mannen wankel. Zo sloeg het bootje om. Zwemmend en proes tend wisten de Finnen de .kant te bereiken, waar ze onderdak probeer den te vinden. Aan drie hunner luk te dat, maar de andere twee liepen nat en rillend nog te zoeken, toen zij voorbij een nog niet ln gebruik 'enomen politieposthuis kwamen. Jaar sloegen zij een ruit in, hesen zich naar binnen aan een buis van de verlichting, die echter naar be neden stortte en één der mannen bloedend verwondde. Ze probeerden het opnieuw, nu met beter resultaat, installeerden zich bij de gaskachel en hingen hun goed te drogen. In minder dan een badpak werden zij aangetroffen door twee surveilleren de agenten van politie. Vloer en meubelen waren met bloed besmeurd door de opgelopen verwondingen en het was een .avage van belang. De materieeldienst heeft een vrjje Zon dag kunnen opofferen om de ravage te herstellen en het interieur toon baar te maken. De Finnen- zijn in bewaring gesteld. Strijd tegen het water in Noordoostpolder. Door de hevige storm en de grote re genval is een duiker bij Lemmer in de Noord-Oost-Polder doorgebroken. Er dreigde een grote ramp waardoor de grote verkeersbrug onder water zou komen. Door het actief optreden van Zuiderzeewerken was het euvel 's avonds verholpien. Een aannemersfirma heeft tijdig met tientallen auto's, massa's zand naar de bedreigde plaats weten te vervoeren. Uren hebben de mannen gewerkt om de woeste golven te keren. Meer dan een mlllioen sigaretten gingen verloren bij een pakhuisbrand in Great Yarmouth. IN 7 KORT De Franse Boksbond heeft besloten een speciale tropheo in competitie te brengen en een gedenkteken te bouwen ter nagedachtenis van Marcel Cerdan. De Belgen FruijthoffJanssens heb ben te Berlijn een ploegwedstrijd over 10 mijl gewonnen. Voor de West-Europa-beker ijshockey heeft Luik met 11—2 van Antwerpen en Brussel met 74 van de Lions de Paris gewonnen. In de Apollohal te Amsterdam is een ijshockeywdestrijd gespeeld tussen de Canadese club Huil Volants en de Ijsvo gels. De Amstredammers waren versterkt met de reservespelers van het Canadese team en verloren met 123. De Europese commissie van de Da- vis Cup heeft een plan ontworpen om een eind te maken aan de opeenhoping van Davis cup ploegen in de Europese zóne. Het ontwerp zal worden toegezonden aan alle belanghebbenden en komt in behan deling op de e.v. bijeenkomst van Davis Cup landen ln Juli 1990.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5