NIEUWS UIT ZEELAND N VLISSINGEN THANS OOK WEER BUNKERHAVEN VOOR OLIE „BESTE ZEEUWSE VRIENDEN Grote tapijtensmokkel in Zeeland WALCHEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER 1949 De „Regent Panther" bracht 13.000 ton uit Trinidad binnen. Nieuwe perspectieven. De Engelse olietanker „Regent Het was Maandag Meenlijk min ot I kWai" «I van tvnr Trinidad op de redo, van Vlissingen meer een glorieuze dag voor de ka- ven van Vlissingen: voor het eerst na de oorlog liep een olietanker bin. ncn niet 13.000 ton stookolie voor het bunkerstation van de S.H.V. Geen olie voor opslag, maar werkelijk om te bunkeren. Geen wonder dus. dat de Nederlandse driekleur vrolijk van hot kantoorschip der maatschappij cn van de voor de wal liggende Vlis- mar 111 wapperde. Het begin is er immers weer en wanneer de ontwik keling verder gaat zoals op het ogen blik verwacht wordt, zal men in de resterende weken van dit jaar en vooral ook het volgend jaar weer de schepen zien binnenlopen om als van ouds te profiteren van de unieke lig ging van Missingen als bunkerhaven aan de grote routes van Noord en Noord-Oost Europa naar de Middel landse Zee, Afrika, Amerika, enz. Het bunkerbedrijf draait weer. Eerst met kolen en nu dus ook met olie. Ook de outillage komt weer op voor-oorlogs peil, nu de S.H.V. dank zij een zelf-bemande sleepboot (de „Frankrijk"' van de fa. P. Smit) en straks met een tweede sleper, welke aan de Kinderdijk voor Vlissingen in aanbouw is, volkomen in staat is elk schip, dat moet binnenlopen, met eigen materieel en eigen personeel to assisteren. Bijenkorf-directeur „Iedere vrouw wilde een hoedje". „Iedere vrouw wilde in 1946 graag een hoedje op haar hoofd hebben", betoogde Maandag een der directiele den van het warenhuis De Bijenkorf in het zaaltje van de Economische Po litierechter te Amsterdam. Er werd daarom grote aandrang uitgeoefend om hoeden te leveren, maar er was onvoldoende materiaal. Daarom trok een inkoper naar het Zuiden van het land om zich wolviltklosjes het grondmodel van de hoed te ver schaffen. Zo verhuisde er, via gefin geerde facturen. voor ongeveer 69.000 aan klosjes naar de Bijen korf-ateliers. Volgens de prijsbeheer- sing was dat 49.000 boven het toege laten bedrag. De Bijenkorf achtte de in eerste instantie door de Tuchtrechter ter op gelegde straf van dertig mille on evenredig aan de revenuen en ging daarom in hoger beroep. De directie voerde aan. dat zij nimmer iets van de transacties heeft geweten, maar de Of. ficier van Justitie achtte niettemin opzet bewezen. Hij eiste bevestiging van het eerste vonnis. Frankrijk importeert 1 millioen Nederlandse oesters. f, Een goed bericht voor de oester- k\vekers en exporteurs is, dat Frank rijk besloten heeft één millioen grote consumptieoesters te zullen invoeren uit Nederland.. Reeds geruime tijd zijn hierover onderhandelingen ge voerd door de Ned. handelsattaché te Parijs en de desbetreffende instan ties aldaar. De post consumptieoesters stond reeds pro-memorie op het han delsverdrag maar niemand zal wel hebben kunnen d.-nken dat deze ook nog eens werkelijke waarde zou krij gen. en werd Maandagmórgen op de ha ven gebracht. Om tien minuten over half elf liepen de eerste ilters olie van de „Regent Panther" door de lei ding naar de tanks op de wal. Der tienduizend ton moet gelost worden en men rekent Woensdagmorgen daarmee klaar te komen. Dan zal on geveer één-vierde gedeelte van het tank-complex van de S.H.V. met bun kerolie gevuld zijn en het zal onge twijfeld niet lang meer duren of de perste boot komt op de haven om olie in te nemen. Vlissingen is weer bunkerhaven, nu ook voor olie. Nieuwe perspectieven of zijn het nog de oude van voor '40 liggen in het verschiet en ge ven uitzicht op mogelijkheden voor groter bloei van de Nederlandse ha ven aan de Scheldemond. (ingezonden mededeling) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermo - génede weldadige warmte verlaagt verkoudheid. frfERMOOENE. De Prins heeft griep. Prins Bernhard zal zich, tengevolge van een lichte aanval van griep, enige dagen moeten ontzien. Derhalve zal hij niet kunnen deelnemen aan de jacht in de Ardennen, waartoe Prins regent Karei van België hem had uit genodigd. Val door twee zolderingen. Maandagmorgen viel de 58-jarige H. Brands, opzichter van bouw en wo ningtoezicht te Deventer, bij het zoe ken naar een lekkage door de zolde ring der tweede verdieping van een verwoest pand aan de Nieuwe Markt. Daarna viel hij nog door de zoldering van de eerste verdieping. Hij kwam op de grond terecht met als gevolg 'n schedelfractuur. De man overleed la ter in het ziekenhuis. JHR. DE CASEMBROOT Treffende toespraak ot de soldaten overzee tijdens Nlwln bijeenkomst te Vlissingen. WIELERSPOR! Kint-van Steenbergen wonnen Brusselse Zesdaagse. SCHl'LTE.PETERS EINDIGEN OP DE TWEEDE PLAATS De Brusselse Zesdaagse is gewon nen door het Belgische koppel Kint- van Steenbergen. De Nederlanders Schulte-Peters deden Maandagavond al het mogelijke hun Belgische riva len van zich af te schudden, maar de puhten-voorsprong van de Belgen was te groot. Sehulte-Petera eindig den op de tweede plaats. De eindstand luidt: 1. Kint-van Steenbergen (België) 476 pnt.; 2. SchultePeters (Nederl.) 405 pnt. Op twee ronden: 3. ThyssenOlli- vier (België) 441 pnt.; 4. Ockers— Gillen (Bolg.-Lux.) 204 pnt. Op drie ronden: 5. KublerBruy- land (Zwits.-Bolg.) 635 pnt. Op vier ronden: 6. Raymondvan den Meerschaut (Belg.) 407 pnt.: 7. AcouAdriaenssens (Belg.) 345 pnt.: 8. Naye-De Paauw (Belg.) 160 pnt. Muziek en zang voor Kerstfeest. Radio Batavia, radio Bandoeng. Se- marang. Soerabaja, Makassar, Medan, Padang en Palembang. acht grote ra diozenders in Indonesië, zullen op Kerstdag voor de soldaten in de tro pen Kerstklankcn uitzenden uit alle delen van het verre vaderland, uit Groningen en uit Limburg, uit Bra bant en uit Drenthe, uit Friesland en uit Zeeland, kortom uit elk der Ne- devlandse gewesten. Op Kerstdag 1949 zullen zij bij de radio zitten, de jon gens in de garnizoenen en op eenza me buitenposten en dan zullen ze ho ren hoe men thuis met hun meeleeft Maandagavond werden te Vlissin gen een aantal opnamen gemaakt door de Niwin voor het Zeeuwse deel van dit Kerstprogramma, 's Middags werd het klokgelui van de R.K. Kerk opgenomen en 's avonds in het Con certgebouw toespraken van burge- IEÜWS in een O T E D O P Begrafenis J. L. Bernhardi. Maandagmiddag werd te Stave- nisse het stofelijk overschot ter aar de besteld van de heer J. L. Bern hardi. in leven arts aldaar. In het sterfhuis werd een korte dienst ge houden door ds. F. J. Sinke. Ned. Herv. pred. te Heeteren, vroeger te Stavenis.se. Nadat de rouwstoet op de algeme ne begraafplaats was aangekomen, werd aan de groeve een herdenkings rede uitgesproken door burgemees ter L. A. Verburg. Hij sprak als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur en ook namens Het Groe ne Kruis, de Dorpsgemeenschap .en het démobüisatiecomité. Hij eerde de nagedachtenis van dokter Bern hardi en bracht hem dank voor al les. wat hij had verricht. Als per soonlijk vriend sprak hij namens de vriendenkring ook woorden van dank voor de ondervonden vriendschap. Aan do nabestaanden wenste hij sterkte van God toe en hij besloot met het citeren van het gedicht „Ga niet alleen door 't leven". Namens de Ned. Maatschappij tot Bevordering van do Geneeskunst sprak dr. Susante van Roosendaal, woorden van wanne waardering. Ds. F. J. Sinke las 1 Cor 13 en sloot met het Onze Vader. De belang stelling op de begraafplaats was bij zonder groot en een schat van bloe men dekte do baar. Een zoon van de overledene sprak woorden van dank. „Koningin Wilhelmina" had last van het slechte weer. Door het slechte weer heeft de .Koningin Wilhelmina" van de Prov. Stöombootdienst op de lijn Vlissingen- Breskens. Maandagmiddag niet geheel volgens de dienstregeling kunnen va ren. Een reis moest geheel vervallen. meester mr. B. Kolff en van de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. voorts muziek van de Harmonie ..Ons Genoegen" o.l.v. de heer P de Rooy en zang van een Dameskoor o.l.v mevrouw J. W. A. Ditmar- de Vos Burgemeester Kolff zeide, in zijn toespraak tot de jongens, dat allen in Zeeland vervuld zijn van bewonde ring voor de wijze, waarop zij daar ginds hun plicht vervullen. „Wij zijn met onze gedachten en met onze ge negenheid bij U". aldus de burgemeès- Voor f 100.000 aan tapijten uit België gehaald. De gemotoriseerde afdeling van de Douane te Sluiskil heeft een grote tapijtsmokkel-affaire tot klaarheid gebracht. Een speciale verslaggever van „Het Vrije Volk" brengt daarover enkele bijzonderheden. Het begon met het in beslag nemen van 70 tapijten, die met een vrachtauto werden ver voerd via het veer KruiningenPerk- polder. De tapijten bleken afkomstig te zijn van een Antwerpse fabrikant, die er meer dan 1000 had geleverd aan de Hagenaar T., een caféhouder, die zich ook met allerlei andere zaken in liet. Deze T, is in arrest gesteld. Het on derzoek wees uit, dat de 28-jarige vrachtrijder B. te Hulst voor de op slag van de tapijten zorgde. Ook en kele landbouwers uit de omgeving verborgen tapijten zodra ze over de grens gesmokkeld waren. Twee chauf feurs. die regelmatig voor het ver voer naar Rijswijk (Z.H.) zorgden, waar de verkoopplaats was, werden ook opgespoord. Binnenkort zal deze affaire berecht worden. De waarde van de gesmokkelde tapijten over schrijdt de 100.000—. Schilders uit diverse povincies zullen H.M. de Koningin schilderen In verschillende provincies is be hoefte gevoeld om in het provincie huis. de zetel van het gewestelijk bestuur, een geschilderd portret van H. M. de Koningin te plaatsen. Het liefst zag men aeze portretten ge schilderd door kunstenaars, die in de desbetreffende provincies werken. Op verzoek van enige Commissaris sen der Koningin heeft Hare Majes- tit zich thans bereid verklaard bin nenkort voor deze portretten te po seren. Het provinciaal bestuur van Groningen heeft reeds aan de kunst schilder J. Altink te Groningen de •du uij v cuuu.n ut Durgemevs- jsennuer j AitiiiK re Airomngen tic ter, „wij hopen, dal U daardoor ge-opdracht verleend voor het portret, steund zult worden". Jdat in de Statenzaal van het Gro- ningse provinciehuis een plaats zal Op dp hem zo eigen treffende krygen. wijze sprak daarna de Commissa- I ris der Koningin, jhr. mr. A F. Nader vernemen wij, dat in ver- C. de Casembroot. Het was een j band met het ontbreken van een woord van man tot man. waarin representatief Provinciehuis in Mid delburg nog geen stappen zijn gedaan om ook Zeeland in het bezit van 'n dergelijk geschilderd portret te stel len. Als de Griffie eenmaal geres taureerd is, wat nog wel enige jaren duren zal zal een geschil derd portret van H. M. de Koningin worden aangekocht of besteld. waarin de Commissaris de soldaten aau- sprak met „beste Zeeuwse vrien den". Uit het diepst van mijn hart leef ik met U mee en bewonder ik U. zo zeide jhr. de Casembroot. Aan alle Zeeuwen hier zou ik willen vragen, dat zij God voor U bid den. Er klopt een ivarm hart voor U in onze provincie- Dit te weten moge U steun geven in de toe komst De Commissaris- eindigde met een hartelijk ..Sterkte vrien den Vanzelfsprekend werd het Zeeuwse volkslied gezongen en men deed dit op een wijze, die de geluidstechnicus de opmerking deed maken: „voortref felijk!" In de pauze werden gedeelten van de opnamen teruggedraaid, zodat de aanwezigen konden horen, hoe het in Indonesië zal klinken. De heer J. L. van Leeuwen van de Niwin uit Den Haag gaf een uiteen zetting van de opname-techniek. Al les werd opgenomen op een geluids band volgens het z.g. Sound-Miller systeem". De diverse geluidsbanden worden later gemonteerd, waarna zij naar Indië worden verzonden. De bijeenkomst werd tenslotte ge sloten door de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff. Wereldbond-gebedsdag te Grijpskerke. In de. door het zeer slechte weer slechts matig bezette Hervormde Kerk van Grijpskerke waren de leden van de C.J.M.V. en C.J.V.F. (ring Wal cheren) Zondagavond bijeen in een buitengewone kerkdienst ter gelegen heid van de Wereldbond-gebedsdag. Hier sprak eerst namens de C.J.V.F. mevrouw K. Soetekouwv. d. Staay over het onderwerp: „Wat wil de Wereldbond-gebedsweek". Het doel van deze gebedsweek, zo zeide zij, wil zijn om met alle jongeren in ge meenschappelijk gebed do problemen van deze tijd voor Christus neer te leggen. Ds. J. van Winterswijk sprak hier na naar aanleiding van Christus' woord: „Ik ben de weg" over „Jezus Christus het antwoord'". In het dank gebed bad men, gemeenschappelijk en persoonlijk, voor de diverse noden die de huidige tjjd beheersen. Aan het einde van de dienst werd er gecollecteerd voor het werk van de Wereldbond Zeeuwse hengsten in een Engels circus. Met de K.L.M.-lynmachine uit Lon den is op Schiphol aangekomen de dresseur John Gindl, die verbonden is aan het grootste circus van Engeland, het Bertram Mills Circus. Het doel van zijn bezoek is Hilversum, waar op het ogenblik Circus Strassburger werkt. Het Bertram Mills Circus heeft interesse in een aantal paarden, dat zonder twijfel in Engeland opzien zal baren. Het zyn geen gewone circus, paarden, doch sleperspaarden, die op treden in oen vrijheidsdressuurnum- mer. Het ligt in de bedoeling, dit num mer te brengen in de Bertram Mills vertoning, omstreeks de Kerstdagen. De paarden worden aangeduid met de naam Zeelanders en Gindl is dan ook van plan zelf op te treden, gekleed in een Zeeuws costuum. Nogmaals: de torenbrand te Groede. Vrijdagmiddag a_s zal om half drie in café de Vuijst te Oostburg een bespreking worden gehouden tus sen de inspecteur en dc commandan ten van de Brandweren in West Z. Vlaanderen en de burgemeesters uit deze streek, waarbij de torenbrand in Groede nogmaals ter sprake zal komen. De directeur van het tele foondistrict Breda, de heer W. M. Scheidemans. zal deze bijeenkomst eveneens bywonen. Men heeft onze aandacht er nog maals op gevestigd, dat de toren van Groede niet voorzien was van een bliksemafleider. De aanwezigheid van een bliksemafleider was in de polis van de verzekeringsmaatschappij niet verplicht gesteld, omdat de waarde ervan betrekkelijk gering geacht werd. Wellicht zal het ontbreken van een bliksemafleider ook 'n punt uitmal 'rijdag i EEN MAGIRUSLADDER. De gemeenteraad van Groede be sloot in zijn jongste zitting een voor stel tot de gemeenteraden van West Zeeuwsch Vlaanderen te richten, om voor gezameniijke rekening een Ma- girusladder aan t.e kopen, opdat deze by gevaarlijke branden zoals dc to. renbrand te Groede er een was, dienst zal kunnen doen. van bespreking uitmaken in de "ver gadering van Vrijd; Middelburg St. Jorisstraat wordt aangelegd. Naar wij vernemen, zal binnenkort worden begonnen met de aanleg van de St. Jorisstraat te Middelburg. Deze te klein is. Bovendien ontbreekt er een aparte gelegenheid voor speel ruimte. De voorzitter zal er op aan dringen dat meer gymnastiekles wordt gegeven. Dc financiële toestand van de gemeente is niet van dien aard, dat het lokaal uitgebreid kan nieuwe straat is in hot herbouwplan worden of dat een ander lokaal inge- cprojecteerd als verbindingsweg^ i rjcht kan worden voor kleuteronder- wys. Van de Brandweerinspectie te Breda was een rapport ontvangen, waarin geadviseerd werd over te gaan tot de aanschaf van een nieuwe Chauffeursexamens E.V.O. Voor de tweede maal werden in de afgelopen maanden door„de. Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Orga nisatie (E.-V.-O.) examens „Vakbe kwaamheid chauffeur" georganiseerd. In Zeeland namen 60 chauffeurs aan deze examens deel. Hiervan slaagde ongeveer 57%. Op een nader tc bepalen datum zal aan deze geslaagde chauffeurs het wanddiploma cn het zakdiploma B.. worden uitgereikt. Tevens zijn deze chauffeurs dan gerechtigd om het bij behorende zilveren insigne te dragen. Omdat het de eerste keer is, dat de ze landelijk erkende diploma's onder auspiciën van de Contactcommissie Chauffeurs vakbekwaamheid (C.C.V.) door de E.V.O. worden uitgereikt, zal deze uitreiking een enigszins feeste lijk karakter dragen. Een derde cursus is inmiddels be gonnen en de hieraan deelnemende chauffeurs kunnen in het voorjaar van 1950 examen doen. Inec7finfien mededeling» Doordat een vrachtauto, die op weg was van Le Havre naar Lyon. omsloeg, zijn acht ton eieren stuk gevallen. Men had zeven uur nodig om de weg schoon te maken. De primaat van België, kardinaal van Roey. heeft het gebruik vanmotorrijwie len door katholieke geestelijken verbo den. Maandag brandde een boerderij te Holwerd tot de grond toe af. doordat een petroleumlamp, die gebruik» werd bij het tanken van een landbouwtractor, vlam vatte. De boer werd ernstig aan de hand gewond. Met de „Johan van Oldenbarnevelt" repatriëren 3e bataljon garderegiment grenadiers, 3-HI R.I.. 6e reg. veldartille rie. staf le inf. brigade, detachement V. H.K. en Marva. De bekende bandleider Jimmy Dor- *ey werd in de V. S. gearresteerd nadat hij een melkboer met zijn clarinet op het hoofd had geslagen. LEZERS SCHRIJVEN... WEDEROM DE SPORTVELDEN' TE VLISSINGEN. Met verbazing las ik het bericht in Uw blad. dat op het nieuwe sportterrein i2e veld) lichtmasten geplaatst zullen worden, opdat de Vlissingse voetbalver enigingen ook des wintersavonds op het terrein kunnen trainen. Dezelfde verenigingen, die steeds bij de gemeente aangedrongen hebben op verbe tering van de terreinen, daar de toestand van de velden aan de Keersluis bedroe vend was, gaan nu zelf dit nieuwe sport terrein ir. een tweede Keersluiscomplex herscheppen. Het terrein, waarop de lichtmasten geplaatst zullen worden be zit nog slechts een zeer dunne grasmat. Wanneer nu des winters (de terreinen zijn dan uiteraard zacht van het vocht) twee avonden in de week en des Zon dags een o£ misschien wel twee wedstrij den op dit terrein gespeeld zullen wor den, kon iedereen begrijpen, dat dit veld in een paar weken tijds in dezelfde toe stand zal verkeren als thans de terreinen aan de Keersluis. Het gevolg zal zijn, dat de lagere elftallen van de verenigingen voor immer in de modder zullen blijven ploeteren en het beoogde doel: verbete ring van het spelpeil „voorbij geschoten wordt". Daar deze nieuwe velden de ge meente behoorlijk geld gekost hebben, is het onbegrijpelijk, dat zij haar toestem ming-tot het plaatsen van de lichtmasten heeft kunnen verlenen. Met een beetje goede wil, had hiervoor best een ander terrein aangewezen kunnen worden, b.v. het oude voetbalveld van „Eiland Boys" aan wachtpost 66. Dit terrein is zeker nog wel geschikt voor bedoelde veldtraining. E. VAN DE VELDE. E.M.M. VOETBAL -Hulst 1-2. In een wedstrijd, waarin de harde wind veel afbreuk deed aan het spel, heeft Hulst een volkomen verdiende overwinning behaald op de Vlissingse ploeg. In de eerste helft waren de be zoekers in het offensief, hoewel de EMM-uitvallen niet van gevaaront bloot waren. EMM kwam op geluk kige wijze aan de leiding toen een Hulst-achterspeler op zijn doelman terugspeelde, en deze de bal achter de doellijn stopte. Even later scoorde de Holst-midvoor de gelijkmaker. Nog vóór de rust gaf de spil van de gasten uit een vrije trap zijn club de leiding. In deze stand kwam geen verandering meer. ZIERIKZEE IIVLISSINGEN II Vlissingen II moest het eerste pun. tenverlies lyden tegen het tot nu toe nog puntloze Zie rikzee II. Het was een aardige wedstrijd, vooral het spel van Zierikzee viel mee. Er werd enthou siast gespeeld en ook het samenspel was goed verzorgd. De partijen waren aan elkaar gewaagd, al was het ploeg- verband by Vlissingen wel iets beter. De reserve keeper van Zierikzee ver dedigde zyn doel met veel bravour, en het was daarom jammer, dat het enige doelpunt ontstond uit een kleine ver. dedigingsfout. Overigens was het Vlissingse doelpunt wel verdiend. De rust ging in met blanke stand. Ook na de rust waren de ploegen aan elkaar gewaagd, waarbij de verdedigingen nog al eens moesten ingrijpen. Zierik zee opende de score, toen een corner, die door F. van der Westen goed voor doel werd geplaatst, door A. Kramer ingeschoten werd (10). Het duurde tot kort voor het einde, eer Vlissingen door de linksbuiten de gelijkmaker scoorde (11). Zo kwam het einde van een wedstrijd, die, ondanks de slechte weersomstandigheden, toch het aankijken volkomen waard was. Vlissingen REVUE OUDEN VAN DAGEN. Het „Scheldekwartler" te Vlissingen was tot de laatste plaats gevuld met ouden van dagen, die van het revue- en cabaretgezelschap Jan Brouwer uit Schie dam. kwamen genieten. De heer P. H. Kalle, voorzitter van de afdeling Vlissin gen van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, welke de middag georgani seerd had, opende de bijeenkomst, waarna de bondsvoorzitter, de heer W. van Beek, een korte feestrede uitsprak. In deze rede wees deze er o.m. op. dat de noodwet- Drees een grote verbetering is. Er drei gen echter gevaren voor deze wet. Enkele groepen wensen vermindering van sociale uitgaven door de regering. Spreker hoop te daarom, dat de regering zich niet tot afschaffing van de wet zou laten verlei den. Tot slot riep hfj de aanwezigen op, de bond te steunen, want alleen een ster ke organisatie kan op de regering druk blijven uitoefenen. De rest van de mid dag werd door Jan Brouwer's gezelschap gevuld, St. Laurens A R. KIESVERENIGING. Zaterdag vergaderde in het C.J.M. V.-gebouw te St. Laurens de centrale A.R. Kiesvereniging onder voorzit terschap van dr. K. Huizinga. Naar aanleiding van het rapport van het provinciaal comité werd een voorstel om bij de a.s. Statenverkiezingen met één lijst uit te kofnen, besproken. Aan de kiesverenigingen wordt gead viseerd als nummer 1 op de lijst te zetten: de heer A. Schout, lid van Gcd. Staten. Over de nummers 2 tot en met 6 zal in de kiesverenigingen moeten worden gestemd. Voor de nummers 9 tot en met 12 kunnen in de centrale 4 candidaten worden ge noemd. Vóór 1 December moet de uitslag van elke kiesvereniging bij de secretaris van de centrale worden in- gelëverd. Bij de rondvraag kwam o.a. ansKoepoort, kruist namelijk de Zuidsingel en gaat via het Molenwa ter naar de Koepoort. Dit laatste is voorlopig toekomstmuziek, want daartoe zal eerst nog een woonhuis aan de Zuidsingel moeten worden af gebroken. Thans zal het gedeelte van de weg tot achter deze woning worden aange legd. Voor de bewoners van deze straat betekent dit zeer zeker een grote vooruitgang, daar hun huizen, vooral na hevige regen, practisch on bereikbaar zyn. Middelburg wil 4.500.000 kasgeld opnemen. De gemeenteraad van Middelburg zal Maandag 21 November te 2 uur in j het raadhuis iy vergadering bij eenkomen. De agenda vermeldt o.m. goedkeuring- van besluiten van B. en W tot opname van 4500.000 aan kasgeld in 1950 en tot vaststelling van het crediet-1950 in rekening courant met de Bank voor Ned. Ge meenten op maximaal f 250.000. Het is zeer noodzakelijk, dat, de Kerksteeg van riolering wordt voor zien; daartoe is een crediet gevraagd van 3770. Het bestuur van de ver. „Chr. school aan 't Zand" heeft medewer king gevraagd voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen, nodig voor invoering van het vak handen arbeid. De kosten zijn geraamd op 500,90 Voorgesteld wordt de Ver. van Gereformeerd Onderwijs t.z.t. 'n zesde lokaal in bruikleen te geven van het schoolgebouw aan de Nieu we Haven. De bedragen per leerling voor vergoeding exploitatiekosten lager onderwijs zullen worden vast gesteld op 25,76 voor gewoon 1. o. (eigen scholen), 17,68 voor ge woon l.o. (in bruikleen gegeven scholen), 31.70 voor u.l.o. (eigen scrolen) en 27,45 voor u.l.o. (in bruikleen gegeven scholen), terwijl voor de gemeenteschool voor voort gezet l.o. in verband met de sterke daling van het leerlingental ten ge volge van de tijdelyke afschaffing van het 8c leerjaar een speciale re geling noodzakelijk is. Voorts moeten worden benoemd 'n bestuurslid van de Burg. Instelling voor de Maatschappelijke Zorg (voor dracht l. W. Klopmeyer, 2. H, Jo- ziasse) en een voorzitter van het scheidsgerecht voor gemeenteambte naren (voordracht mr. A. J. W. v. Royen), terwyl voorgesteld wordt de heer W. Berdenis van Berlekom te herbenoemen tot voorzitter van het bestuur der Godshuizen. Van de andere voorstellen noemen wij in trekking van de verordening op hef fing van rechten voor een taxistand plaats .en wijziging van de verorde ning op verkoop van sterke drank op Koninginnedag, verpachting van gronden aan de Veerseweg. verlen ging van de geldigheidsduur van 'n aantal verordeningen en van het be sluit tot instelling van een commis sie tot wering van schoolverzuim, alsmede enige begrotingswyzigingen. alsmede enige begrotingswijzigingen. Veere Hoog veertarief kanaal door Walcheren. De raad van Veere kwam onder voorzitterschap van burgemeester jhr. J. F. den Beer-Poortugael in ver gadering byeen. Na het voorlezen van de notulen memoreerde de voorzitter het plotseling overlijden van het oud raadslid cn wethouder, de heer A. P. Wouters, die vele jaren zyn beste krachten aan de gemeente heeft gege ven. De voorzitter deelde mee, dat van het Ministerie van O.K. en W. be richt was ontvangen dat voor de restauratie van het foudraal dat be hoort bij de beker van Max van Bour- gondië 89.subsidie zal worden verleend. Ontvangen zijn drie rapporten van de Schoolartsendienst. waaruit bleek, dat een aantal kinderen een slechte houding heeft, terwijl ook een op- brandspuit. De gemeente kan een nieuwe Engelse spuit kopen voor 3750.en de hiervoor benodigde trekker manschappenwagen zal 5000.— kosten. B. en W. zullen de ze aangelegenheid nog nader bekij ken. De burgemeester en de heer Kodde hebben in Den Haag een bespreking gevoerd bij de Domeinen over de ver hoging van de rechten voor de veer pont over het Kanaal door Walche ren, welke van 1 November af met ongeveer het tweevoud zyn verhoogd. De landbouwers aan de overzijde van het Kanaal, die inwoners van Veere zijn, worden door deze regeling gedu peerd. Zo spoedig mogelijk zal deze kwestie schriftelijk aan de Domeinen worden voorgelegd. Door dé Domei nen werd gevraagd met suggesties te komen over het in te voeren tarief en een eventuel abonnementstarief. De Inspecteur der Domeinen te Goes had afwijzend geadviseerd over de drastische verhoging van de overzet- rechten, doch de Rijkswaterstaat had niettemin de invoering ervan doorge zet, Op voorstel van de heer Mesu werd besloten ook de landbouworga nisaties hiervan in kennis te stellen en haar advies in te winnen. Dc voor gestelde wijziging van de gemeen- schappelyke regeling voor de vlees, keuring werd z.h.s, aangenomen. Na enige discussie werd besloten het sub sidie-verzoek van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming niet In te willi gen. Hierna werd de begroting 1950 aangeboden. Deze sloot met een post onvoorzien van 136,In verband met verschillende bijzondere uitgaven zal echter nog een bedrag van 3000.gevonden moeten worden. De voorzitter deelde mee, dat men uiteindelijk toch straatbelasting in zal moeten voeren. Als deze belas ting niet ingevoerd wordt, bestaat het gevaar dat de ryksuitkering met 1050.wordt verminderd. Bij de behandeling van de begroting zal hiei'over nog nader worden gesp ken. gespro- Bij de rondvraag maakte de lieer Bakker de opmerking dat hij graag zou zien, dat de bij de Oude Kaai eroelen tuingrond :s ze opnieuw wor- ter sprake de propaganda voor de I merking werd gc-maakt over het fo- A.R. beginselen. |3caal voor het kleuteronderwijs,- dat den verpacht in kleinere perceeltjes verdeeld worden. Een voorstel van de heer Bakker, óm van dit stuk tuingrond twaalf per ceeltjes te maken, werd aangenomen. De heer Mesu drong er tenslotte op aan by de bevoegde instanties de aan dacht te vestigen op de rijwielpaadjes naast de Veerseweg, daar deze thans onberijdbaar zyn. Westkapelle OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN De oudste inwoonster van Westka pelle de Wed. K. Flipsc—'van Sig- hem is overleden. Enkele weken ge leden was zy 95 jaar geworden. iIngezonden mededeling). KERKNIEUWS. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Vlissingen en voor Sioux Canter (U.S.A.) J. W. Kersten cand. te Rotterdam, voor Nijkerk Chr. van Dam te Werkendam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2