Albanië, haard van onrust JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Verdeling van het Westen of het Oosten uit van TRAM- OF BUSVERVOER OP SCHOUWEN EN DUIVELAND Zeeuwse Almanak Landbouwbeleid en de devaluatie DE ZWARTE ORCHIDEE MAANDAG 14 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Het uur der vrijheid is nabij (Van onze correspondent) ROME, Nov. Albanezen, die dezer dagen uit Albanië via Griekenland maar Italië gevlucht zijn, verklaren, dat de stemming van de Albanese be volking het nulpunt nadert en dat voor de economische en politieke toe. stand van het land een spoedige oplossing gevonden moet worden, Enver Hoxha, die tot nu toe blindelings de politiek van de Kominform opvolgde, heeft niet alleen het land beroofd van de zo noodzakelijke invoer uit Joego-SIavië, doch het tevens In een toestand gebracht, die voor de toekomst weinig goeds voorspelt. De Grieken, die tot 't uiterste ge prikkeld zijn door de ondersteuning die de Griekse opstandelingen van Albanië ontvangen, hebben via hun minister van Oorlog laten weten, dat iedere verdere in bescherming ne ming van de verslagen rebellen op Albanees grondgebied de Grieken er niet van zal weerhouden deze rebel len tot op dat grondgebied te achter volgen. Het is tevens bekend, dat de Griekse troepen de Zuid-Albanese provincie van de Epirus niet meer zullen verlaten. Het is duidelijk, dat Tito het met deze oplossing volkomen eens is, als de rest van Albanië ten minste aan hem overgelaten wordt. Wat in zo'n geval de bevolking boven het hoofd hangt, kunnen alleen ken ners van deze streek voorzien. Wat echter de Albanezen, volgens mededelingen van de Albanese emi granten, nog meer vrezen dan deze verdeling van het Westen uit, is een verdeling van het Oosten uit. Men is in Albanië de mening toegedaan, dat het Moskou op het ogenblik er 't eerst om te doen is Tito uit de weg te ruimen en dat het daarvoor ook bereid is politieke concessies te doen. In dit verband spreekt men van een kortgeleden gehouden zitting van het Politbureau in Moskou. Over deze zitting zijn via verschillende kana- gens berichten "binnengesiepeld. Vol gens deze berichten zou in tegenwoor digheid van Stalin, Molotov en Malen- kov besloten zijn, de ondersteuning van de Griekse opstandelingen door Bulgarije en Albanië stop te zetten, wanneer Londen en Washington be reid zouden zijn. Moskou met betrek king tot Tito de vrije hand te laten. (Men beschouwt de inmiddels begon nen internering van de naar Albanees grondgebied gevluchte Griekse op standelingen als een gevolg van dit besluit.) EEN VERDELING? Het Politbureau zou verder besloten hebben, wanneer Londen en Washing ton hieromtrent tot overeenstemming zouden komen, een definitieve ophel dering van de toestand in de Balkan door middel van een verdeling van Albanië voor te stellen, waarbij Grie kenland de Noordelijke Epirus zou krygen en de rest van Albanië, na Tito uit de weg te hebben geruimd, zou komen bij het dan aan de Ko minform trouwe Joego-SIavië. De angst voor verdeling öf door Ernstige t.b.c.-besmetting veestapel Goeree- Overflakkee. Een dierenarts te Middelharnis en het hoofd der lagere landbouwschool te Sommelsdijk, hebben gegevens verza meld over de verbreiding van de tu berculose onder de veestapel van Goeree-Overflakkee en zij hebben hun bevindingen neergelegd in een vrij opzienbarend rapport. In dit rapport wordt Verklaard, dat Veertig procent van de veestapel van het eiland tuberculeus is en dat er zo goed als geen t.b.c.-vrije bedrijven voorkomen. De rapporteurs menen te mogen concluderen, dat de veelvul dig voorkomende gevallen van t.b.c. onder de bevolking een gevolg zijn van de besmetting van de veestapel. Zij wijzen er met nadruk op, dat nog vaak ongekookte of niet voldoende gekookte melk wordt geconsumeerd, hetgeen ernstig gevaar voor besmet ting oplevert. Een practisch denkbeeld. De algemene ontevredenheid, die onder de bewoners van Schouwen en Duiveland bestaat over de Rott. Tramweg Mtf., heeft er toe geleid, dat thans in opdracht van de Vereni ging van burgemeesters en secretaris sen op dat eiland een rapport door het Econ. Techn. Instituut te Mid delburg wordt opgesteld over de kwestie, welke vorm van vervoer het meest geschikt is voor Schouwen en Duiveland. Het gaat hierbij niet uitsluitend om een vervoersprobleem. Het gaat hierbij ook om een provinciaal be lang. Men heeft de indruk op Schouwen en Duiveland, dat de R.T.M. het ver voer op het eiland ziet als een ver lengstuk van het Rotterdamse ver voersgebied. De R.T.M. plaatst Rotterdam in het VERJAARDAGSTAART In het tweede bedrijf van De zil veren fluit", de kostelijke Amerikaan se comedie, die de afgelopen week in Zeeland zovelen een paar allergenoe- gelijkste uurtjes heeft bezorgd, komt een van de actrices met een taart op. Een heerlijke taart, kunstig product van banketbakkersvaardigheid, met van die mooie roomtorentjes. Je zou er zo in happen als Als die toneeltaarten maar niet van hout waren Zaterdagavond ging De zilveren fluit" in Vlissingen en toen was de taart niet van hout. Een heerlijke, echte taartzacht, smakelijk gebak en verrukkelijke crème. Anny de Lange, de actrice, die de taart in het stuk moet opbrengen, was namelijk jarig en de Vlissingse hotelhouder, bij wie het gezelschap logeerde, had daar lucht van gekre gen. Toen rijpte bij hem het plan netje: de houten taart moest Zater dagavond een echte taart zijn. De taart ging naar het Concertgebouw, een van de Z.V.U.-bestuursleden smokkelde haar achter het toneel en de toneelknecht werd in het complot genomen. Toen het grote moment daar was, kreeg de jarige Anny de Lange de echte taart in de handen geduwd en nog voor het goed tot haar doorge drongen was, stond ze met de taart bij haar collega's op de planken. De taart kwam op tafel en de weinigen in de zaal, die er van wisten, geno ten van de kennelijk verbaasde ge zichten van dat groepje om de tafel op het toneel. Als goede acteurs, liet men zich daar niet van de wijs bren gen, maar in de pauze werd de ver jaardagstaart in de kleedkamers met vereende krachten direct soldaat ge maakt. A. i. centrum en houdt geen rekening met het feit, dat Schouwen en DuiVeland een deel van Zeeland is. Dat maakt al jarenlang een onpret tige indruk op vele bewoners van Schouwen en Duiveland, die welis waar een goede verbinding met Rot terdam op prijsstellen, maar die toch de verbinding met het overige Zee land met Middelburg, Goes en Vlissingen van heel wat meer be tekenis achten. Het lijkt er wel eens op, dat de R.T.M. moeite doet om te voorkomen, dat Schouwenaars naar Zuid-Beveland en Walcheren gaan inplaats van naar Rotterdam. Daarmee gaat de R.T.M. tegen een provinciaal belang van de eerste or de in, namelijk tegen het onmisbare contact, dat de verschillende delen van Zeeland met elkaar moeten heb ben. Verwacht mag worden dat deze zijde van het tramvraagstuk op Schouwen straks in het E.T.I. rapport op de juiste wijze belicht zal worden. EENVOUDIGE PROEF. Overigens zou vermoedelijk op zeer eenvoudige wijze te peilen zijn in hoeverre de bewoners van Schouwen en Duiveland nog prijsstellen op het behoud van de R.T.M. De heer A. J. Argelo, directeur van de Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht Noord-Zeeland, gaf daartoe, toen hij zijn mening uitsprak ten behoeve van het reeds genoemde E.T.I.-rapport, een zeer eenvoudige weg aan. De R.T.M., aldus de heer Argelo, heeft voor het veer Anna Jacoba- polder—Zijpe een boot met zijlading in de vaart. Er was gevraagd om een boot met koplading, waarop dus ook vracht auto's en autobussen vervoerd konden worden. Dat weigerde de R.T.M. Zij wenste op Schouwen en Duiveland het mo nopolie van het vrachtvervoer (voor namelijk bietenvervoer) te behouden en door een veerboot met zijlading maakte zij bietenvervoer over het veer Anna-Jacoba-polderZijpe per vrachtauto onmogelijk. Wanneer men nu, aldus de heer Argelo, de R.T.M. zou verplichten een veerboot met koplading te stationne ren bij het veer te Zijpe, dan zou het gehele probleem bus of tram zich zelf oplossen. Dan zou namelijk blij ken of de boeren van Schouwen en Duiveland voor het bietenvervoer de voorkeur geven aan de tram of dat ze vrachtauto's met opleggers prefe reren. Zou dit laatste het geval zijn en daaraan twijfelt practisch niemand op Schouwen dan zou dus de R.T. M. niet meer de aangewezen ver voersmaatschappij voor vracht (voor namelijk bieten) zijn. Dat ze het niet meer is voor passagiers op Schouwen, daaraan twijfelt sedert geruime tijd niemand meer, zodat men dan gevoe gelijk tot het overschakelen van Tram op bus en vrachtauto kan overgaan. Het resultaat daarvan zou zijn, dat de natuurlijke oriëntering van Schou wen en Duiveland op de rest van Zeeland, niet meer doorkruist zou worden door de anders-gerichte acti viteit van een Rotterdams bedrijf. Oost öf door Weet, dc economische onhoudbare toestand, het terreurre- gime van Hoxha, de oproeren, die in het gehele land steeds weer opleven en die meestal met massa-executies eindigen, hebben onder de boerenbe volking van Albanië, die voor 90% anti-communistisch is, grote onrust gewekt. Wie maar enigszins in de ge legenheid is, probeert nu nog te vluchten. Een groot deel van de bevolking heeft een sterk vertrouwen in de macht van de Westerse mogendheden. Men vraagt zich echter af of het hun mogelijk zal z\jn, bij de donderwolken die zich boven Albanië samenpakken, dit volk op de een of andere manier te beschermen. Vertrouwen is er eveneens bij het kortgeleden in Pa rijs gevormde „Bevrijdingscomité", 1 welks invloed op de eventuele beslui ten van de Ver. Staten en Engeland; men niet gering acht. De Albanese emigranten zijn opti mistisch gestemd. Zij dragen bij zich een oproep van het „Bevrijdings- comité" en van hun voormalige ko ning Achmed Zogu, waarin gezegd wordt, dat alle Albanezen zich gereed moeten houden voor de toekomst, want het uur van de vrijheid is na- bij! (Nadruk verboden) Vrijdagmorgen kwam het gecharterde Engelse schip „Empire Brent" in de Amsterdamse haven aan met ruim 9U0 militairen van het derde regi. ment der eerste December divisie aan boord. Tot hun grote vreugde had. den alle militairen de beschikking gekregen over een hut, iets dat tot he- den nog niet was voorgekomen. Hulp voor de tuinbouw nog niet nodig? In zijn memorie-antwoord aan de Tweede Kamer geeft minister Mansholt nogmaals een uiteenzetting van zijn land bouwbeleid. dat neerkomt op een stre ven naar verhoging van de eigen pro ductie. verlaging van de kostprijs en een stabilisatie van de prijzen door productie- en markt-ordenende maatregelen met het oog op de bestaanszekerheid van 'de agrarische producenten. De devaluatie zal ongetwijfeld gevol gen, hebben voor de uitvoering van dit beleid, doch hierover is thans nog geen uitvoerige uiteenzetting te geven. Hij ver wacht, dat dit mogelijk zal zijn bij de behandeling van de gewijzigde begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds. In elk geval zal de prijsverhoging van de import grondstoffen alsmede die van het brood graan en de margarinegrondstoffen in de vorm van subsidie worden opgevangen. Zowel bij de uitvoering van de verde ling van de 11 millioen gulden, als bij de maatregelen, welke door de dienst voor de kleine boeren worden uitgevoerd, zul len deze commissies worden ingeschakeld. De verdeling van de 11 millioen gulden is reeds vastgesteld in overleg met de Kleine Boeren-commissie. Op korte ter mijn kan dus met de uitvoering van de regeling zelve worden begonnen. Wel zijn deze beperkt tot de zandgronden. PRIJZEN. Omtrent de hoogte van de prijzen, voor zover daarop door de overheid invloed zal worden uitgeoefend, kan worden mee gedeeld, dat de basisprijs voor de melk voor het productiejaar 6 November 1949 tot November 1950 is vastgesteld op 17.75 cent per kg melk bij een vetgehalte van 3,5 pet., tewrijl een garantieprijs voor ba- convarkens voor het kalenderjaar 1950 is vastgesteld van f 1.85 per kg geslacht ge wicht. Ten aanzien van de prijzen voor de producten van de akkerbouw, kan. voor zover hierover nog geen publicaties hebben plaats gevonden, worden mede gedeeld. dat het niet in hét voornemen van de minister ligt om in de prijzen, zoals voor 1949 vastgesteld, wijzigingen aan te brengen voor het oogstjaar 1950. Er wordt naar gestreefd de gecentrali seerde export op te heffen, zodra de des betreffende markt dit toelaat, zonder schade te berokkenen aan algemene Ne derlandse belangen. DE PRODUCTENFONDSEN. Hoewel de door het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland ingestelde productiefondsen voor bepaal de producten, met name die voor bloem kool en spitskool, danig moesten worden aangesproken, zijn deze fondsen over het algemeen zeker niet uitgeput! Ook aan de minimumprijzenfondsen voor hard fruit wérden in de aanvang zware eisen ge steld. Thans kan nog niet worden over zien, in hoeverre deze fondsen voldoende zullen zijn. Nog steeds immers komen de heffingen binnen en bovendien hebben de prijzen voor het late fruit zich krachtig hersteld. Naar mag worden verwacht, zullen ook deze fondsen toereikend blij ken. Dat de regering nu reeds hulp zou moe ten verlenen, kan de minister derhalve niet inzien. Wèl heeft hij aan het centraal bureau van de tuinbouwveilingen toege zegd, dat de overheid weer een bijdrage van ten hoogste 2'A millioen gulden be schikbaar zal stellen, indien zich in het kalenderjaar 1949 omstandigheden voor doen, die een afzet der tuinbouwproduc ten op een zodanige wijze zullen belem meren, dat daardoor het bedrijf als geheel in moeilijkheden komt. Overigens zijn bij de hoodfafdeling tuinbouw van de Stichting voor de Land bouw maatregelen in studie om na te gaan, of en in hoeverre aan de bedrijven, die in de afgelopen zomer door de export moeilijkheden met Duitsland het zwaarst zijn getroffen, een zekere tegemoetko ming kan worden gegeven. VESTIGINGSPLAN VOOR DE TUINBOUW. Aan het opstellen van een tuinbouw- vestigingsplan wordt gewerkt. Dit plan zal een overzicht omvatten van de voor de verschillende takken van tuinbouw meest geschikte vestigingsplaatsen. Verwacht wordt, dat in 1949 bij een productie van 500.000.000 kg fuiit de to tale hoeveelheid aan de veiling doorge draaide producten niet hoger dan 20.000.000 kg of 4 pet. van de productie zal bedragen. Het ligt 'in het voornemen in het jaar 1950, indien de aangevraagde gelden wor den lof gestaan, over te gaan tot de sub sidiëring van een nieuwe Christelijke landbouwwinterschool. De totale rijksbijdrage in het aantal door Landbouwherstel afgedane schade gevallen bedroeg f 84.608.855, terwijl op grond van het besluit materiële oorlogs schade 1945 f 1.618.430 zou moeten worden teruggevorderd. Dit is derhalve 2 pet. van de bijdragen. Het bedrag heeft betrekking op 5795 gevallen zodat het bedrag der terugvordering gemiddeld per geval min der dan f 300 bedraagt. Zoals hiervoor aangegeven zullen deze cijfers nog be langrijke verandering in gunstige zin kunnen ondergaan ingevolge de te ver- Vachten uieitndelijke tekst van de wet op de materiële oorlogsschade. Hildebrand in de regen. Zoals bekend, is het al 34 jaar geleden, dat een comité uit de Haarlemse burge- rij aan de beeldhouwer prof. Bronner op dracht gaf een Hildebrand-monument te ontwerpen, dat in de Haarlemmerhout ge plaatst zou worden. Al die jaren heeft prof. Donner er aan gewerkt en thans is zijn werk, een beeldengroep bestaande uit Hildebrand zelf en acht bekende figuren uit de Camera Obscura. gereed gekomen. Er is een gipsmodel van gemaakt om de juiste plaats, waar de groep zal worden opgesteld, te bepalen en dit gipsmodel heeft Vrijdagmorgen even in de Haarlem merhout gestaan. Toen begon het te re genen en moesten de gipsenbeelden in al lerijl in veiligheid gebracht worden. De proef zal waarschijnlijk herhaald worden voor men de definitieve plaats kan kie- De-mobilisatiecentrum gaat verhuizen. Medio December zal het demobili satie-centrum Van de koninklijke landmacht, dat thans gevestigd is in „De Boskamp" te Huis ter Heide, worden overgebracht naar Amers foort. Het oude kamp wordt namelijk te klein. In Amersfoort zullen twee kampen worden betrokken, die in de onmid dellijke nabijheid van elkaar zijn ge legen, namelijk het kamp aan de Appelweg als administratief centrum en „Waterloo" als logieskamp. Het Wereldgebeuren Plannen voor Azië Het officiële orgaan van de Ko minform, dat te Boekarest ver schijnt, schreef nog niet zo lang ge leden: „India, Birma, Indonesië, Vietnam en andere landen ln het Oosten worden door Stalin be schouwd als de voornaamste bronnen en het grootste achterland van het Westerse imperialisme. In al deze landen is de strijd dus reeds begon nen of is de kiem voor revolutie j gelegd." I Lioe Ningji, één der medewerkers I van de Chinese communistische lei- der Mao, verklaarde onlangs voor raxlio Peking: „Amerika doet op 't ogenblik nieuwe pogingen Zuidoost- Azië in slavernij te brengen. Wij zyn ervan overtuigd, dat de arbeiders- klasse van Azië en Australië de ba nier van Stalin zal volgen." Even daarvoor was via radio-Peking een felle aanval gedaan op de Indonesi- sche minister-president Hatta en aangekondigd, dat alle niet-commu- nistische regeringen binnenkort zul len worden weggevaagd. Dit laatste is niet vrij van enige bluf, maar bovenstaande citaten to nen toch wel voldoende aan hoe on geveer de Kominform-opvattingen over Azië luiden. Zaterdag nu zijn in Peking com munistische afgevaardigden uit 20 landen bijeen gekomen om die op vattingen uit te werken in een prac tisch plan. De vergadering werd bij eengeroepen door de communistische vakverenigingen en volgens Wester se bron zijn de voornaamste agenda punten het opstellen van een tijd schema voor de onafhankelijkheids strijd in het gebied van Australië en Azië en de stichting van een ver bindingsbureau. De Engelse geheime dienst had speciale maatregelen genomen om te voorkomen, dat communistische de legaties via Singapore naar Peking zouden reizen. Desondanks schijnen de meeste afgevaardigden door de mazen van het net weten heen te glippen. De Westerse mogendheden beper ken zich in Azië inmiddels ook niet meer tot lijdzaam afwachten. De reis van Pandit Nehroe, de minis ter-president van India, naar Ame rika en Engeland en de conferentie tussen Engelse diplomaten te Sin gapore zijn achter de rug. Vrydag 3 te Canberra een conferentie be gonnen tussen vertegenwoordigers van Australië, Nieuw Zeeland en Engeland, met als voornaam ste punt op de agenda een vre desverdrag voor Japan. Volgens de correspondent van de Times in To kio verkeren de plannen voor zulk 'n vredesverdrag reeds in een verge vorderd stadium van voorbereiding. Tegelijk met het vredesverdrag wordt een overeenkomst ontworpen, volgens welke de Amerikaanse strijd krachten op lange termijn bases in Japan zouden pachten. Onderhande lingen over de grote marinebasis Jokosoeka bij Tokio zouden reeds gaande zijn. Als tegenprestaties wil len de V.S. Japan een garantie ge ven tegen communistische agressie. Verder zal deze week dr. Jessup, de Amerikaanse ambassadeur in al gemene dienst, raar Azië vliegen om daar de toestand te onderzoeken. Hij zal waarschijnlijk Manilla en Ba tavia aandoen en misschien ook contact opnemen met de nationalis tische regering in China, of wat daarvan over is. Aangenomen wordt, dat aan Jessup de taak is opgedra gen de nieuwe Amerikaanse politiek ten opzichte van Azië op te stellen. FEUILLETON door ALLAN SWINTON 36 Zij legde haar hand op zijn arm. „Als je eens wist. hoezeer ik je-be wonder, om wat je me nu vertelt". Zijn gelaat lichtte op. „Ik zal pro beren het goed met hem te maken. Ik heb hem voor een laag salaris gekre gen en hij heeft mij heel wat geld be spaard, behalve nog, dat hij mijn re sultaten verbeterd heeft. Dat geeft mij het recht hem een bonus te geven van, laten we zeggen vijfhonderd dollars extra en ik zal zijn naam laten in schrijven als expert door die lui van de Zeigler Stichting. Ik zal hem aan bevelen bij het Rockefeller Institute en het Smithsonian Institute en dat van Field. Die stichtingen hebben al tijd mensen in de bossen. Ze zullen blij zijn. dat ze een goede man kun nen krijgen. Het betekent voor hem een goede baan en vooruitzichten." „Ik vrees dat dat niet veel voor hem betekent. Hij wil zijn oude huis weer terug zien te krijgen. Herinner je je nog zijn stem en zijn ogen, toen hij er ons die avond van vertelde? Hij maak te mij bijna aan het huilen. Wat hij nodig heeft is kapitaal". De herinnering daaraan zette op Sam's enthousiasme even een domper. Even later zei hij echter: „En wat doe jij nu, nu die hoop vervlogen is? Je rekende er op, dat als je je grootva der gevonden had, hij je zou helpen, om orchideeën te kunnen verhande len". Nu was het haar beurt om zich on gerust te tonen. „Ja. Ik wist, dat het moeilijk zou zijn. Ik zie zelfs niet, hoe ik het onderwerp moet aanroeren. En dat zal ik toch wel moeten". Gedurende enige ogenblikken zwe gen zij beiden. Sam keerde zich om en keek met sombere bliken naar de febeeldhouwde omlijsting van die europening, die zich juist achter hen bevond. Het mooie, maar vrij inge wikkelde beeldhouwwerk gaf een bloempatroon te zien. Hij wees op 't voornaamste steeds weerkerende mo tief. „Dat is, wat ik trachtte te to nen, op het moment, dat wij naar binnen zouden gaan. Het thema van deze versiering is cattleya. Zie je wel? Hier is er een en daar en daar nog epns. De vorm is nogal stijf, maar het is onmiskenbaar een catt- „Ik wist het", zei zij. „De zwarte orchidee is hier ergens. Ik voelde het op het moment, dat ik dit allemaal zag". Sam hief protesterend de hand op. „Ho, ho, kalm aan! Je grootvader bracht deze hier. Anders zou er niet één geweest zijn. Ér kan geen enkele connectie tussen die twee feiten be staan." Dit was zo onaanvaardbaar voor haar vrouwelijke overtuiging, dat zij die mededeling geheel terzijde schoof. „Maar deze tekening dan. Dit is een Indiaanse stad en de orchidee was een Indiaans embleem. En hier is zij gebeeldhouwd op de ingang van de tempel, waar de stad omheen ge bouwd is". „Alleen maar een orchidee. Waar om moet je bepaald aannemen, dat het model zwart was? En er is geen enkele grond, om te veronderstellen, dat de orchidee in de legende een cattleya was. Je denkt, dat het zo is, omdat Hugh, om het als lokaas voor mij te gebrui ken, een zwarte van die soort teken de. Maar hij legde later uit, hoe dat puur toeval was geweest: hij copieer- de eenvoudig een afbeelding, die hij toevallig had. Hy zou elk soort, dat hem onder handen kwam, gebruikt hebben en je zoudt dienovereenkom stig aan de bloem hebben gedacht. Als die legendarische orchidee inder daad bestond, zou het er een van el ke willekeurige soort hebben kunnen zijn. Het is honderd tegen één, dat het geen cattleya is geweest". Haar kin was iets omhoog gegaan. „Oh!" zei ze een beetje spijtig. „Je bent veel te veel in de conventies vastgeroest. En dat zijn de meeste mensen. Thuis zeiden ze, dat ik groot vader nooit vinden zou. Het land was te groot. Hij moest toch allang dood zijn. Een fatsoenlijk meisje kou daar niet alleen heengaan. De gehele zaak was onuitvoerbaar. Maar ik heb hem gevonden hé? En ik voel dat we die orchidee ook nog zullen vinden en je zult zien, dat ik hierin ook gelijk heb. Laten we deze hier eens deug delijk bekijken. Tot dusver hebben we er maar een paar goed gezien". (Wordt vervolgd). Varkenshandel thans vrij. Sedert 6 November 1949 is be houdens in het gebied langs de Bel gische grens ontheffing verleend van de verbodsbepalingen van de varkensverordening 1948, welke be trekking hebben op de handel in en het vervoer van varkens met een le vend gewicht van meer dan 50 kg. Behalve in het grensgebied is de handel in varkens derhalve toege staan zonder aankoopvergunningen, terwijl voor het vervoer van deze varkens geen vervoerbewijs meer ver eist is. Sigarenwinkeliers in actie. Dezer dagen vergaderde te Amsterdam het hoofdbestuur van de Ned. Bond van sigarenwinkeliers-verenigingen met de besturen van alle plaatselijke afdelingen. In deze vergadering werd besloten een motie aan de minister van Economische Zaken voor te leggen, waarin er krachtig op wordt aangedrongen, dat het de Ka mers van Koophandel verboden wordt, ongeacht de wettelijke bepalingen vesti gingsvergunningen af te geven en dat een einde moet worden gemaakt aan de wil lekeurige verkoop van tabaksartikelen (in café's, kapperszaken, enz.). Verder werd een manifest aangenomen, waarin aangedrongen wordt geen bestel ling te plaatsen bij hen, die „hun onder gang in de hand werken". De hoofdbesturen van de Ned. Kath. Bond van Sigarenwinkeliers en de Ned. Bond van Christ. Sigarenwinkeliers heb ben aan motie en manifest adhaesie be tuigd. 25. Kapitein Piet Pruim en meneer Barend Bof, die als hazen naar het voordek snelden, ontwaar den daar een vreemd schouwspel, want aan een loshangend brok touw bungelde Jimmy de aap hoog boven het hek en hij suisde van het ene eind naar het andere, terwijl hij de bal triomfantelijk in zijn poten hield. Zo hoog kon die Billie niet schie ten of Jimmy wist de bal in een mum van tijd weer te pakken te krijgen. De jongen danste op het dek een soort Indiaanse vreugdedans, want zo'n speelkameraadje had hij nooit van zijn leven ge had!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3