Nog eens: de nieuwe psalmberijming Atoomfabriek te Amsterdam maakt medicamenten Wetenschappelijke revolutie haalde de heilige huisjes der chemie omver Zeeuwse Almanak SUBSIDIE VOOR HUISSLACHT Twee besluiten vormen tegenstelling MINISTER VAN MAARSEVEEN ANTWOORDDE DE KAMERLEDEN ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Op bezoek bij prof. dr. C. J. Bakker. (Van onze reizende redacteur). Nu heeft Nederland dan eindelijk een alchimist in zijn midden. Een man die goud kan maken, maar er niets voor voelt om het te doen. Je kunt het goedkoper kopen, zegt hü, heel nuchter. Hij heeft het ook nog nooit gedaan; alleen weet hij precies hoe hjj het doen moet, hjj heeft het instru ment er voor en hij kent de formule. In werkelijkheid gebruikt hij dat in strument en een andere formule voor het maken van vloeistoffen en poel. ers, die de dokters kunnen gebruiken om zieken te genezen. Hetgeen on. getwijfeld wel zo verstandig is Dezer dagen ben ik bij hem op bezoek geweest. Bii prof. dr. C. J. Bakker, die overigens het woord „al chimist" niet op zijn visitekaartje heeft staan. Hij is de directeur van het Instituut voor Kernphysisch On derzoek, kortweg I.K.O., dat in de voormalige Watergraafsmeer te Am sterdam gevestigd is en waar het geheimzinnige instrument, dat cyc lotron genoemd wordt, is opgesteld. Het cj'clotron wordt gebruikt om lichte atoomkernen een grote snelheid te geven. Met die voort snellende kernen dan wordt een zogenaamd trefplaatje beschoten. Als de snelheid groot genoeg is, dringen die atoomkernen door tot in de atoomkernen van dat plaatje, ten gevolge waarvan deze laatste atomen niet alleen veran deren, maar bovendien radio-ac tief worden, d.w.z. onzichtbare stralen gaan uitzenden zoals ra dium en uranium dat van huis uit al doen. WETENSCHAPPELIJKE REVOLUTIE. In een paar woorden is het ver teld. En toch, die paar woorden be tekenen een wetenschappelijke revo lutie van het zuiverste water. Toen ik op de schoolbanken zat, nu twin tig jaar geleden, was het atoom 'n heilig huisje. De scheikundeleraar begon met uit te leggen, dat een molecuul de kleinst mogelijke hoe veelheid van welke stof dan ook was. Probeerde je nu zo'n molecuul toch te delen, dan viel het in ato men uiteen. Maar verder moest je niet willen g'aan, want elementen, of liever de atomen, waaruit de ele menten bestonden, waren beslist niet 'te splitsen. Je kon er niets mee doen en niets aan veranderen. Je moest ze nemen zoals de natuur ze aanbood. Wèl wist onze leraar dat elke atoom bestond uit een kern en nog iets; de kern was bij alle soorten atomen gelijk, maar het „nog iets" was telkens anders. Vandaar, dat er verschil bestond tussen bijv. een wa terstof- en een zuurstofatoom. Ook zat er in dat „nog iets" een bepaald systeem, zodat je een lijst kon ma ken van 92 elementen, die theore tisch moesten bestaan, maar die men nog niet allemaal gevonden had. Alle stoffen buiten die elementaire nu waren scheikundige verbindingen van twee of meer elementen. Maar hoe men het ook doet en wat men er ook mee uithaalt, men kan nooit een element in een ander element veranderen, want het atoom is on aantastbaar. Vandaar, zo placht onze wijze leraar er aan toe te voegen, dat alle pogingen om goud te maken op niets zjjn uitgelopen en op niets zul len blijven uitlopen, omdat goud geen scheikundige verbinding is, maar 'n elementaire stof. De brave man kon niet beter we ten, want in die dagen was men nog niet zo ver. Nu is het element niet meer on aantastbaar. Men kan de atomen en dus de elementen veranderen. Het is reeds gebeurd te Amsterdam. Na trium is magnesium geworden. Ik hoor de sceptici onder de lezers al meesmuilen: wat heb je daar in de practyk nu aan? Eerlijk gezegd: niets! Magnesium kan men in vol. doende mate kopen en duur is het niet. Iets anders is echter, dat men 't is te Amsterdam nog niet, maar elders wel gebeurd van uranium neptunium kan maken en van nep tunium plutonium en van plutonium de atoombom, die Hirosjima heeft verwoest. VEILIGE KUST Dat artikel in de krant van Vrijdag over de 10.000 geredde schipbreuke lingen en 't jubileum der N.Z.H.R.M, hebt ge natuurlijk gelezen. En na tuurlijk hebt ge ook het kaartje aan dachtig bekekendat er bij werd afgedrukt. Het zal u tot de verrassende ontdek king hebben gebracht, hoe veilig goed beschouwd de Zeeuwse kust toch is terwijl ge maar al te goed weet hoe gevaarlijk het Zeeuwse water is. Nauwelijks hangt er een nevel of begint de storm te ravotten, of er ge beurt wat in Zeeland. Dat er schepen vastlopen, het is schering en inslag. Zo gevaarlijk is die kust. Maar het aantal geredde schip breukelingen is klein, negen en twin tig werden er voor de Walcherse kust behouden, honderd vijf en dertig voor de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen. Vergelijk daar de hoge cijfers van elders nu eens mee! Hoek van Hol land heeft 1005 geredden, Den Helder 1509, Terschelling 1005 en Ameland 610! Zelfs Lemmer heeft er nog 205! Daar slaat Zeeland een pover figuur hij. Gelukkig, dat het zo is, want het aantal omgekomen schipbreukelingen is óók laag. Zo veilig is de Zeeuwse kust! Misschien zjjn er onder u, die zich weten te herinneren, dat uranium het zwaarste element is, het 92ste en laatste op de lijst. Dat was het, want nu is het in de natuur (al thans op aarde) niet voorkomende maar kunstmatig vervaardigde nep tunium als 93ste op de lijst gekomen en het plutonium als 94ste. Er zijn ook al een 95ste en een 96ste. En vagelijk zijn er geruchten doorge drongen, dat men in Californië het 97ste reeds zou hebben gemaakt. Over een jaar of wat zal men het 98ste ook wel hebben. Het andere heilige huisje in de scheikunde het magische getal 92 is daar mede ook omver gehaald. VAN ALCHIMIST TOT KERNPHYSICUS. De wanhopige alchimist uit vroe gere eeuwen is de zelfverzekerde Kernphysicus van thans geworden en zijn werkplaats is de atoomfa briek. Er staat zulk een fabriek te Amsterdam. Het cyclotron is het enige in Nederland, het grootste in Europa, op één na het grootste ter wereld. Men splitst er dagelijks ato men en men maakt er dagelijks nieuwe. Op 14 September van dit jaar is men ermee begonnen. Het is een continubedrijf. Een bedrijf, in derdaad. Niet alleen maar een labo ratorium ten behoeve van hooglera ren en studenten der universiteiten hoe nuttig dat op zichzelf reeds zou zjjn maar ook een plaats waar stoffen vervaardigd worden, die directe toepassing vinden in het dagelijkse leven; stoffen, die men anders ten koste van deviezen zou moeten invoeren. Een van die stoffen is het radio actieve jodium, dat de gelukkige eigenschap bezit sommige (niet alle) kankerachtige cellen in het mense lijk lichaam te doden. Vroeger voer de men dit goedje in; nu kan men zoveel maken als de artsen nodig hebben. HET BEGON TIJDENS DE OORLOG In 1942 kreeg prof. Holst, die het cyclotron ontwierp, van de directie der Philipsfabriek de toestemming om het cyclotron ter plaatse te laten bouwen. Volgens zijn berekeningen had hij 180 ton ijzer, 30 ton koper en nog het een en ander nodig. Zowel het ijzer als het koper werden gekocht en verstopt, maar door de Duitsers gevonden en naar Duitsland vervoerd. Alleen de reeds bewerkte ijzeren blokken zjjn later in het ruim van een schip in de ha ven van Emden terug gevonden. Zij j zjjn naar Nederland teruggebracht en maken nu deel uit van de mag neet in het cyclotron. Het koper een drie centimeter brede band van 22 kilometer lengte! is later op nieuw aangekocht. Om practische redenen is de atoom- fabriek niet te Eindhoven, maar te Amsterdam gekomen. Zij is echter geheel door Philips ingericht. In het oog van de leek is het cyclotron, de kern van het bedrijf, een weliswaar vrij grote maar heel eenvoudige ma chine. De resultaten zijn echter ver bluffend genoeg voor hen, die nog in de heilige huisjes der scheikunde mochten geloven (Nadruk verboden). Ondanks 't abominabele weer, was de belangstelling voor de Lord Major, show te Londen Woensdagmorgen niet geringer dan andere jaren, 't Had, alvorens de stoet zich van de City uit in beweging stelde, drie uren on afgebroken gestortregend, terwjjl de atmosfeer zo grauw was als het te Londen in November maar zijn kan. Toch stond langs heel de weg naar het paleis van justitie het publiek in vele gelederen. De optocht werd ditmaal in de war gestuurd door een ongeluk, waarbjj een vrij groot aantal personen gewond werd. De paarden voor de koets van de aftredende Lord Mayor liepen in de menigte, opgesteld op hef trottoir in Queen Victoriastreet, en het gevolg was, dat 21 personen gewond werden. Acht hunner moesten voor niet zware verwondingen opgenomen worden in het Bartholomeushospitaal. Slachtplaatsen in Zeeland blijken ontoereikend De onverwachte St- Nicolaassurprise voor de houders van huisslachtvarkens in de vorm van de 55 ct. subsidie per kg. geslacht gewicht, heeft de laatste dagen reeds 'ee! stof tot praten opgeleverd. Niet alleen bij de varkenshouders die hun porte feuille reeds met een slordige tachtig gulden dikker zien, doch ook bij de mensen die deze nieuwe regeling moeten uitvoeren. Ook zij gunnen de eigenaars van de krulstaarten dit buitenkansje van harte, doch men breekt zich het hoofd hoe men dit varkentje moet wassen, in dit geval: slachten. Vooral od Zuid- en Noord-Beveland en op Schouwen is dit een grote puzzle. De kwestie is nl. dat de centrale slacht plaatsen in deze omgeving niet over vol doende capaciteit beschikken, om de gro te „toeloop" van huisslachtvarkens te verwerken. Goes kan bijv. 50 en Kortgene 15 varkens per dag slachten. Bovendien beschikken de keuringsdiensten op de Be- velanden en Schouwen in totaal over slechts 9 man personeel, die al deze huisslachtvarkens het zullen er wel enkele duizenden zijn tweemaal zou den moeten keuren, nl.. levend en ge slacht. Zoals bekend, moesten deze var kens tot dusver niet gekeurd worden EEN OPLOSSING. In de practijk zal het er op neerkomen dat misschien maar de helft van de huis slachtvarkens op de centrale slacht plaatsen verwerk kan worden. En dus zal slechts de helft van de varkenshouders van de toeslag kunnen profiteren, terwijl de rest loopt te mopperen dat de rege ring maatregelen neemt, die niet uit te voeren zijn. Deze laatsten hebben dan vanzelfsprekend gelijk, maar zien de toe- STEMMEN UIT DE KERKEN. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken, die deze zomer in Den Haag vergaderde, heeft op 2 September met algemene stemmen besloten tot invoering van een nieuwe psalmberijming, nl. die waaraan de naam van ds H. Hasper verbonden is. Om juister te zijn: deze Sj-node besloot, „het in de vrijheid der Kerken te laten, naast de bestaande bundel deze berijming in de eredienst, na genoegzame voorbereiding, te beproeven". De Generale Sj-node der Nederlandse Hervormde Kerk besloot iets eerder, eveneens met algemene stemmen, deze zelfde berijming af te wijzen en de bestaande berijming van 1773 als uitgangspunt te gebruiken voor een nieuw kerkboek. Zelden gebeurt het, dat over éénzelfde onderwerp een zo volstrekte tegenstelling bestaat in de Synoden van de grootste twee Protestantse kerken in ons land. Wel komen zjj soms tot uiteenlopende conclusies en besluiten, maar dan toch maar zelden met aan beide zijden algemene stemmen. Dit is opmerke- Ujk genoeg om alle aandacht te trekken. In de toekomst zullen de Hervorm de en de Gereformeerde Kerken (ver wacht kan worden, dat in dit opzicht ook de Geref. Kerken onderhoudende art. 31 en wellicht ook de Chr. Geref. Kerken zich bij de Gereformeerde zul len aansluiten) een verschillend psalmboek hebben en gebruiken. Tot nog toe was juist het psalmboek een van de belangrijkste uitingen van éénhid in de kerken der reformatie. De gevolgen van deze besluiten zul len inhouden, dat er om te beginnen op de scholen, een uitééngaan komt. Do Synode der Geref. Kerken be sloot'o.a. ook: „bij de Kerkeraden er op aan te dringen, plaatselijk hun in vloed te doen gelden bij de Christelij ke Scholen en Jeugdverenigingen, op dat door haar medewerking de jeugd met de nieuwe berijming vertrouwd raakt". VERSCHILLEND UITGANGSPUNT Bij een zo volstrekte tegenstelling in de eindconclusies moeten ook de uitgangspunten wel totaal verschil lend zijn geweest. Beide Synoden heb ben hetzelfde boek beoordeeld: de herziene psalmbergming-Hasper. Maar zij moeten hierbij wel heel ande re normen hebben aangelegd. De normen, die de Gereformeerde Synode toepaste, zijn door haar De- putaten nauwkeurig geformuleerd. Ze zjjn in drie stellingen samen te vat ten: a) de nieuwe berijming moet zo nauw mogelijk aansluiten bij de He breeuwse grondtekst der Psalmen, b) zij moet Gods Woord zingbaar ma ken voor de Gemeente en dus in goed en zuiver Nederlands in de taal van deze tijd zijn gesteld, en c) zij moet aansluiten bij de Reformatorische melodieën, zodat terwille van deze aansluiting desnoods de afgeronde versvorm een bijkomstige eis wordt. Aan deze eisen voldoet, volgens het eenparig oordeel der Geref. Synode, de berijming-1949. De Hervormde deputaten hebben niet zozeer de nadruk gelegd op de weergave van de 'woordelijke tekst, maar vooral ook op de geest, de oor spronkelijke bezieling, van de psal men. Zij hebben de afgeronde vers vorm niet aan de melodie willen op offeren, en zijn er al dadelijk van uit gegaan, dat van de oude berijming gehandhaafd moest blijven wat waar devol was. In dit alles is in de Hervormde be oordeling wel heel sterk de nadruk komen te vallen op het dichterlijk ge halte. Naar hun eigen zeggen is het negatief oordeel der Deputaten „gro tendeels gemotiveerd door de zeer ge ringe dichterlijke waarde van deze proeve". DE VOORGESCHIEDENIS De „berijming-1949" is een herzie ning van het z.g. „Psalter-1936" de psalmberijming, die in dat jaar door ds Hasper werd uitgegeven en die da delijk in grote kring instemming en waardering vond, Ook het R.K, episcopaat verleende aan een deel der oplage het „evulge- tur", zodat dit psalmboek wel bij uit stek geschikt scheen om een nieuw, oecumenisch kerkboek te worden. Dat er tegen de oude berijming uit 1773 grote bezwaren zijn, werd alge meen erkend, hoezeer deze ook ver zen bevat van grote zeggingskracht en van grote betekenis voor het ge loofsleven. De mogelijkheid voor de Ned. Herv. Kerk om een nieuwe berijming in te voeren was toen echter nog zeer twijfelachtig, daar deze kerk voor haar kerkboeken een geheim contract had met de fa. Brandt in Amsterdam, die het monopolie bezat. Dit contract is eerst later door een ander, niet meer „geheim" vervangen. Maar mede door deze situatie kon de brede stroom in de Ned. Herv. Kerk, die voor het werk van ds Hasper voelde, geen officiële baan vinden en kwam niet verder dan veelvuldige verzoeken van Classicale Vergaderingen en een particulier comité. De Gereformeerde Kerken stonden vrijer. Ook hier was het eerst een particuliere instantie, de „Stichting Psalmgezang", die de bestudering en verbreiding van Haspers psalmberij ming ter hand nam, maar al spoedig kreeg deze de sanctie der Synode. Dit had tot gevolg, dat in de Gere formeerde Kerken op grote schaal bekendheid aan dit werk werd gege ven en deze berijming ook telkens weer in de practijk, op zangavonden, werd getoetst. Hierdoor waren ook de leden der Synode met deze berij ming vertrouwd. Waar in de Ned. Herv. Kerk de Synode zich steeds afzijdig hield en op herhaalde verzoeken van het „Co mité Kerkgezang" niet in ging, bleef deze berijming hier ook veel minder bekend. Zelfs waren de nor men en uitgangspunten niet van te voren doordacht en geformuleerd, zodat de leden der Hervormde Syno de veel meer aangewezen waren op de voorlichting hunner Deputaten en men hier eigenlijk op korte termijn een oordeel moest zien te vormen, toen de Gereformeerde Kerken aan de Ned. Herv. berichtten, dat zij ern stig overwogen om de berjjming- Hasper in te voeren. MISLEIDENDE EENSTEMMIGHEID In het licht van deze dingen moet men de eenstemmigheid van de beidé zo tegengestelde besluiten zien. Op de Geref. Synode werd van „verheugen met beving" gesproken, ook het con cluderend besluit is genomen „in af wachting van een definitieve beslis sing ten aanzien van een algemene ingebruikneming", en aan de Deputa ten is o.a. opgedragen aandacht te blijven schenken aan de tekst van het Psalmboek-1949, en, waar nodig, als nog verbeteringen aan te brengen". De eenstemmigheid, ter Hervormde Synode is geen weerspiegeling van de opinie der Ned. Herv. Kerk. De le den der Synoden waren wel zeer sterk op de voorlichting van hun Deputaten aangewezen, en die commissie van Deputaten was zo samengesteld, dat zij in meerderheid moeilijk een ander oordeel vellen kon dan zij deed: van nagenoeg alle leden was reeds te vo ren bekend, dat zij zeer hoge artistie ke maatstaven zouden aanleggen of sterk geporteerd waren voor de oude berijming 1773. De stemmen van hen, die reeds jaren meewerkten aan de totstandkoming van de nieuwe berij ming, werden niet gehoord. En toch waren zij er. ook in de Hervormde Kerk. Want wie zou menen, dat de berijming-1949 nu een specifiek-ge- reformeerde berijming zou zijn, ver gist zich. Grote invloed heeft op de uiteindelijke redactie gehad de Ad viescommissie, samengesteld door het Ned. Bijbelgenootschap, dus een inter kerkelijke instantie. In deze adviescommissie hadden taalgeleerden uit verschillende kerken zitting. IS ER NOG HOOP OP EENHEID? Er zijn omstandigheden, die inder daad nog wel enige hoop geven, dat de eenheid in het psalmgezang niet definitief verbroken is. Allereerst het ka rak er van de berijming-1949 zelf, dat uit interkerkelijke samenwerking geboren is. Verder vooral ook in het besluit der Gereformeerde Synode, dat mogelijkheid openlaat voor* wijzi gingen in de tekst en uitdrukkelijk gewaagt van contact met andere ker ken. En tenslotte: de uitspraak der Her vormde Synode dTaagt nog maar een slag aan hun neus voorbijgaan. Wat kun nen deze mensen nu doen. Blijven mop peren? Zij zullen er weinig mee opschie ten. De administrateur van de Plaatse lijke Toewijzingscommissie van Vee en Vlees te Goes, de heer M. G. van Oosten, deed ons een goede oplossing aan de hand, die wij gaarne aan belanghebben den doorgeven. Hij gaf ons het volgende voorbeeld: Een gezin is in het bezit van een varken van 200 kg. (dit is geen zeldzaamheid). Deze mensen doen er goed aan dit varken te verkopen, wanneer het niet op een cen trale slachtplaats geslacht kan worden. Een varken van 200 kg. kan nl. aan de richtprijs van f 203 ongeveer f 400 op brengen. Hiervoor kunnen zij bij de sla ger tegen de door de regering vastgestel de prijzen kopen: 60 kg. vlees a f 3.per kg. zon der been f 180. 25 kg. carbonaden h 2.70 per kg. f 67.50 53 kg vet spek en reuzel a f 1.90 per kg. f 100.70 26 kg. mager spek a f 2.— per kg. f 52.— f 400.20 164 kg. - 36 kg. been 200 kg. Het komt dus hierop neer. dat dit ge zin per week bij de slager uit de op brengst van zijn varken ruim 3 kg. vlees en spek naar verhouding kan kopen. Aangeraden wordt daarom het varken niet zonder toeslag te slachten, maar het dan liever te verkopen. voorlopig karakter, omdat bij de in voering der nieuwe Kerkorde de Clas sicale Vergaderingen zich zullen moe ten uitspreken over de samenstelling van het kerkboek. In afwachting van de dag, waarop de classicale vergaderingen de zg. „grondvergaderingen der Kerk", hun oordeel zullen moeten geven, kunnen zij zich reeds bezinnen op de vraag, welke normen nu eigenlijk moeten worden aangelegd, m.a.w. of men aan een psalmberijming de eis mag stellen van dichterlijke vormgeving óf enkel, zoals 't Gereformeerde uit gangspunt, ..goed en zuiver Neder lands". Ook over de verhouding van melodie en versvorm zal men het te voren pens moeten zijn. Het berijmen van psalmen is een hopeloze taak. omdat rekening moet worden gehouden met twee vast staande en juist soms zo tegenstrijdi ge gegevens: de eigenlijke tekst en de bestaande melodie. Tenzij men de knoop wil doorhakken (zoals op gro te schaal in Zuid Afrika gebeurd is) door eerst opnieuw, in een vrij rijm schema, te berijmen en dan nieuwe melodieën te zoeken. Maar zowel Her vormden als Gereformeerden zijn het erover eens. dat dit toch wel heel on gewenst is. Wanneer het contact maar niet ver broken wordt, is de mogelijkheid ze ker niet uitgesloten, dat in de toe komst de leden van beide kerken (en van andere hierbij) toch weer uit het zelfde kerkboek zullen zingen. ?s H.H.K. S. P. de Roos Het Wereldgebeuren Gretchens hand Het verhaal gaat, dat minister Acheson, toen hij Woensdag in Parijs aan de conferentietafpl plaats nam, een nummer van de New York He rald Tribune in handen had met een ca ricatuur van Adenauer als „Gret- chcn" op een bank gezeten, die door Wisjinsky ten dans wordt genodigd. Bidault staat toe te kijken. „Als hij me nu niet vlug vraagt, hoe kan ik dan die andere danser afwijzen" zegt Gretchen met de ogen naar Bi dault gericht. Dit hoeft geen opzettelijk gewilde toespeling van Acheson te zijn ge weest, maar de strekking van de ca ricatuur past nochtans goed in het Amerikaanse spel. Acheson en zijn medewerkers hebben tot dusver geen gelegenheid ongebruikt gelaten om de West-Europese partners aan te sporen van Duitsland een bondgenoot te maken in het Westelijke kamp. Als Engeland en Frankrijk Duitsland blijven beschouwen als een verslagen vijand in plaats van het verleden te begraven, zullen de avances aan de overzijde wellicht succes hebben, is de onuitgesproken vrees. Het gevaar van het dingen aan twee zijden naar de hand van Gret chen, hoe prettig ook voor haar niet langer muurbloempje te zijn, is, dat de twee concurrenten tegen elkaar worden uitgespeeld. Het gevaar, dat Duitsland voorgeeft neutraal te wil len blijven of weigert bij het Westen aan te sluiten om nog grotere conces sies af te dwingen. Dat blijkt wel duidelijk uit de cri- tipk van de Duitse socialisten op Adenauers jongste toenaderingspo gingen tot Frankrijk. Dat zou dan een onderschatting van de Duitse po sitie zijn. Duitsland is internationaal niet zo zwak als het schijnt, luidt de veelverbreide mening. Een verenigd Europa kan Duitsland evenmin mis sen als Duitsland het zonder Europa kan stellen. Wanneer dit voor ogen gehouden wordt, komt men niet zo gauw in de verleiding toe te geven als het niet nodig is. Nu Westduits- land wacht op de beslissingen van de Grote Drie staan beide kampen, dat van Adenauer en dat van Schuma cher, verbitterd tegenover elkaar. Be sprekingen hebben de kloof niet kun nen overbruggen. Schumacher be schuldigt de kanselier er van zijn toegevendheid te misbruiken als vlag om een geheel andere lading te dek ken. Hij beweert, dat de uitnodiging om Amerikaans kapitaal in de in dustrie van het Ruhrgebied te inves teren en de bereidwilligheid om het geallieerde orgaan van toezicht te er kennen, niets anders is dan een po ging om de belangen van de Duitse industriëlen Veilig te stellen. Hoe dit ook zij, naar het schijnt hebben de Westerse ministers in Parijs een voorstel uitgewerkt, dat volgende week tussen de Hoge Commissarissen en de Duitse regering besproken zal worden. De kern van dit voorstel is de stopzetting van de ontmanteling, waartegen van Duitse zijde in de af gelopen maanden met alle mogelijke middelen fel is geageerd. Het communiqué, dat na afloop van de Parijse besprekingen werd uitge geven, behelst, zoals dat met commu niques gebruikelijk is, weinig meer dan enkele gemeenplaatsen. De con ferentie wprd in de grootste besloten heid gehouden, zodat ook geen der buitenstaanders het naadje van de kous weet. Vast staat alleen, dat de geallieerden een grens hebben getrok ken, hoever zij zullen gaan met hun attenties bij de vrijage, om de hand van Gretchen. waarbij Acheson als de vurigste minnaar de meer te rughoudende Bidault heeft kunnen geruststellen. Overigens zijn in Frankrijk zelf de meningen ook nipt eensgezind. Het blad Le Monde, dat een groot aan zien heeft, publiceerde deze week een hoofdartikel, dat eigenlijk neerkwam op een pleidooi voor opneming van Duitsland in het Atlantisch Pact. Op den duur, zo was het betoog, kan geen niemandsland blijven bestaan tussen de twee militaire machten van Oost en West. Er zal een ogenblik komen, dat Westduitsland weer een eigen leger en een eigen bewapening moet wor den toegestaan en als dat dan toch moet, dan maar direct. Zover als dit Franse blad wil zelfs Acheson nog niet gaan. De Haagse Rechtbank veroordeeld! de sportleraar E. W. G. K. en de kantoor, bediende A. M. D., tot een gevangenis straf van V/2 jaar voor een roofoverval op een wisselloper. Kernorganisaties voor de bescherming van de bevolking in oorlogstijd. Nog 4000 gezinnen geëvacueerd- Blykens zijn memorie van antwoord inzake de begroting van binnenlandse zaken staat minister van Maarseveen op het standpunt, dat het aanbeve ling verdient de organisatorische voorbereiding voor de bescherming van de bevolking in oorlogstijd voor hands te beperken tot een weloverwo gen kernorganisatie in onderscheide. ne gemeenten of groepen van ge- meenten, welke berekend is op mo. derae a&nvalsmethoden. Er is een wetsontwerp in voorbe reiding, dat tot strekking heeft de instelling van twee uitzonderingstoe standen mogelijk te maken: de toe stand van verhoogde waakzaamheid en de burgerlijke uitzonderingstoe stand. REPRESENTATIEGELDEN De minister betoogt, dat de verho- representatie-toelage voor de Com missarissen der Koningin redelijk. Het ligt in het voornemen van de regering een generale herziening van de Kieswet aan de orde te stellen; deze wordt thans door het centraal stembureau voorbereid. De minister betreurt het, dat nog geen voorstel tot herziening van de Woonruimtewet bij de Kamer kon worden ingediend. Bfzondere aan dacht zal daarbij worden besteed aan de regeling van het verzet tegen de vordering van woonruimte. Medege deeld wordt, dat het aantal evacué's sinds 1 Januari 1948 is gedaald van 11000 tot 4000 gezinnen en alleen staande personen. INSTITUUT „STEUN WETTIG GEZAG". Het subsidie aan het instituut Steun Wettig: Gezag" zal worden af van de representatiegelden voor verhoogd (aanvankelijk 60.000). eden van het kabinet noodzakelijk Het aantal der vrijwilligers be is. Het bedrag van f 5000 is als een draagt thans ongeveer: 4000 voor de gemiddelde te beschouwen, dat jaar- reserve-gemeentepolitie; 4000 voor lijks nodig is. :de reserve-rijkspoli tie; 1000 voor de Ook indien de uiterste zuinigheid jreserve-grensbewaking; 9000 voor de wordt betracht, is verhoging van de I Nationale Reserve.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3