NIEUWS UIT ZEELAND N MINISTER MANSHOLT OVER DE PRIJZEN VAN VOEDERGRANEN Chefariive4 i a 1»a n WESTKAPELLE'S DAMESKOOR ZONG IN FILMSTUDIO Ernstig auto-ongeval bij Krabbendijke WALCHEREN Twee jaar geëist voor autodiefstal. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 Nieuw distributie-systeem moet nog wennen. Op vragen van de heer Den Hartog in verband met het vrijgevenvan de bin nenlandse granen. d.e opheffing van de mengvoederreceptuur en het- aanvaarden van liet systeem van raamvporschriften, heeft minister Mansholt geantwoord, dat de binnenlandse granen inderdaad in prijs zijn gestegen; deze prijsstijging bedroeg voor goede kwaliteit gerst tijdelijk zelfs 50 pet. en ook de mengvoeders, waarin deze binnenlandse granen zijn verwerkt, zijn duurder geworden. De minister is van mening, dat het thans nog te vroeg is eeen definitief oor^ deel over de werking van het nieuwe stelsel uit te spreken, aangezien zijns in ziens de ontstane moeilijkheden mede kunnen worden toegeschreven aan een eerste en onjuiste reactie op de grotere (Ingezonden mededeling) 4krachtige pijnstillende middelen in 1 tablet Wanneer hevige pijnen U hei leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFARINE „4". Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die stuk voor stuk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders van rheumatiek, menstruatie-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABlEITEN i 0 7» Regering maakte geen misbruik van bevoegdheden. MINISTER DREES OVER DE X.J.V. VERGADERING. De Tweede Kamer heeft de alge mene beraadslagingen over de rijks begroting voortgezet. Verscheidene sprekers voerden nog het woord, waarbij ds. Zandt (SG) betoogde, dat de regering haar hou ding ten aanzien van de dag des Heeren moet wijzigen, o.a. wilde hij alle publiek vervoer op Zondag stil leggen. Militairen moeten 's Maan dags met de eerste trein naar hun garnizoenen kunnen terugkeren. De heer v. d. Wetering (CH) wilde de Amsterdamse beurs weer in volle kracht en betekenis hersteld zien. Minister Drees zeide naar aanlei ding van een opmerking van de heer Romme (KVP) dat het optreden der regering ten aanzien van de N.J.V. vergadering geen misbruik van be voegdheden is geweest, noch jfcif. meei, noch moreel. n, '"Minister Lieftinck deelde o.a?me de. dat het kabinet ten aanzien van de representatietoelagen bereid is zich nader te beraden. Vervolgens werden de begrotings hoofdstukken Huis der Koningin. Nationale Schuld, Onvoorziene Uit gaven en de wet op de middelen z. h. s. goedgekeurd. Brand op vrachtschip van de Rotterdamse Lloyd. Vrijdagavond is brand uitgebroken in bet tussendek van ruim drie van het aan de Kon. Rotterdamse ï.loyd toebehorende vracht-passagiersschip „Langkoeas", De „Langkoeas" keerde op 3 November jl. van haar eerste reis naar Batavia terug en lag aan de Lloydkade. Daar dc brand zich aanvankelijk door de enorme rookontwikkeling ernstig liet aanzien werd de Rotterdamse brandweer gewaarschuwd. Het bleek, dat de rook vermengd was met damp, die kwam uit de olietanks, die juist zo goed als leeg gekomen waren. De schotten waren nl. door het vuur gloeiend geworden, en daardoor Was de oliedamp veroorzaakt. Het schip had geen lading meer in.-maar het vuur vond voedsel in stuwhout. we. gerings, ladingmatten en de onder dek opgestelde houten luiken. Toen men bij de kern van de brand was gekomen koii dén de fel oplaaiende vlammen snel be dwongen worden. Ook in eeii proviand- hok woedde brand. Het bleek, dat dooi de hitte de emballage van het daar aan wezige proviand vlam had gevat. Om ruim half negen kon de gemeentebrand weer inrukken, de nablussing overlatend aan de bedrijfsbrandweer. Het vertrek van de „Langkoeas" naar Batavia, dat op 28 December was vastge steld, hoeft waarschijnlijk niet uitgesteld te worden. Nel van Vliet gestart. Enige duizenden waren Vrijdag naar het Hilversumse gemeentehuis gestroomd om getuige te zijn van de belangrijkste start, die de Olympische zwemkampioene Nel van Vliet in haar leven onderneemt: de start voor het huwelijk. Toen Nel van Vliét enkele weken geleden ondertrouw deed, bleek zij niet ingeschreven in de burgerlijke stand Haar vader had dit destijds vergeten. De fout moest ijlings her steld worden. vrijheden. Hij kan echter de geponeerde stelling, dat de fundamenten van het distributiesysteem en van het huidige landbouwbeleid dreigen ineen te storten, in genen dele onderschrijven. De recente ontwikkeling op het ge bied van de binnenlandse graanprijzen en veevoedertoewijzingen, welke naar zijn mening in hoofdzaak kan worden toege schreven aan onbekendheid met het nieu we distributiesysteem en handelingen uit speculatieve overwegingen, mede in ver band met de devaluatie, heeft ook de mi nister met zorg vervuld. Hij heeft dan ook reeds enige malen besprekingen hierover gevoerd teneinde te bevorderen, dat de veehouders op de aan hen uitgereikte bonnen voeder kunrten verkrijgen van goedé samenstlelïng. HET GAAT AL BETER. De minister meent te hebben kunnen constateren, dat. wat betreft de grotere afleveringen, dan waarop de veevoeder- bon recht geeft, op de aanvankelijk on juiste weg wordt teruggekomen, in het bijzonder doordat het besef doordringt, dat grotere kwantiteiten ten koste gaan van de kwaliteit van het mengvoeder. Ook heeft zich in de afgelopen weken een tendenz tot daling van de graanprijzen geopenbaard. Ten slotte deelt de minister mede, dat wederinvoering van de mengreceptuur zijns inziens niet mogelijk is. Hij acht het echter zeker mogelijk, dat zodanige ver beteringen kunnen worden verkregen, dat ook ten aanzien van de prijzen een meer bevredigende situatie zal ontstaan. Hier toe zal het in de eerste plaats noodzake lijk zijn, dat de veehouder enige zelftucht betracht ten aanzien van de hoeveelheden, welke hij wenst aan te kopen. Schoon resultaat. De gemeenteraad van Har- dinxveld, een plaats met 7000 inwoners, constateerde in De cember 1947, dat een wedde van 645 voor elk der twee wethouders te laag was en ver zocht verhoging tot 900. De burgemeester schreef sindsdien al eens naar Den Haag, maar al bijna twee jaar laat het ant woord op zich wachten. In de raadsvergadering van Donderdag stelde een der leden brutaalweg voor een post van 1800 uit te betalen. Er moest nu maar eens een eind komen aan die lijdensgeschiedenis. Toen het raadslid met vuur zijn voorstel had verdedigd, deec^èe voorzitter de medede ling, dat .juist die morgen, be licht van G. S. was binnenge komen, dat zij bereid waren de wethouderswedden te ver hogen tot650.per jaar. Dat is aldus de voorzitter, als ik goed gerekend heb, een verhoging van een kwartje per jaar, want met enkele toeslagen kwamen de heren wethouders thans op een wedde van 649.75. Zelden zal een twee jaar lopende actie met zulk 'n schoon resultaat zijn be kroond.' (Ingezonden mededeling) Mijnhardtjes: de cachet, die pijn verdrijft en kou afzet.40-7 5 c. Opnamen voor „De dijk is Equipe filmt volgende week weer op Walcheren. De opnamen voor de derde Neder- I Iandse speelfilm na de oorlog, A. Koolhaas' „De dijk is dicht", die het j drama van Westkapelle als hoofdmo tief heeft, naderen hun voltooiing. Volgende week zal opnieuw op Wal cheren «orden gefilmd en dan be gint het „entten", het samenvoegen van de opnamen tot één geheel en de geluidssynchronisatie, Polygoon- Profilti-Productie, .die deze film ver vaardigt, koestert veel hoop, dat de rolprent reeds omstreeks Kerstmis in de Nederlandse bioscopen in première gebracht kan worden. De hoofdfol in „De dijk is dicht" wordt zoals men zich zal herinne ren uit onze renortage over de opna me-arbeid te Westkapelle en Grijps- kerke vervuld door de jonge ac teur Kees Brusse. In de overige rol len zal men ondermeer zien Henny Alma, Coba Keling. Mya Horna. Jules Verstraete, Piet Bron. Jan Teulings, Tou van Duinhoven en Henk van Bu ren. De journalist A. Koolhaas schreef het scenario en regisseert. Jacq Apon is productieleider en Piet Buis en Theo van Haren Noman zijn resp. eerste en tweede cameraman. Zoals bekend worden echter niet al le rollen vertolkt door beroepsacteurs en -actrices: inwoners van Westka pelle werden bereid gevonden zich zelf te spelen, terwijl de „crossing" van de Biesboscli tijdens de bezetting werd uitgebeeld door de mensen, die destijds zélf dit levensgevaarlijke werk verrichtten. Behalve op Walche ren werden ook buitenopnamen ge maakt in de Biesbosch en in Wer kendam: de studio-opnamen worden vervaardigd in de goed geoutilleerde filti-studio aan de Boslaan in Den Haag. GELUIDSOPNAME De climax van de film toont de te rugkeer van de door de Duitsers ge arresteerde. door het omkomen van zijn vrouw bij het bombardement op de diik geestelijk uit het lood gesla gen hoofdfiguur in zijn dorp West kapelle. Daar ziet hij hoe de bevol king ondanks alle verliezen opnieuw het leven heeft aanvaard, hij hoort er de fanfares met de uit een schen king verkregen nieuwe instrumenten spelen en dit alles leidt ook hém tot een nieuw begin. In deze slotscène hoort en ziet men het Westkapelles vrouwenkoor en de fanfare. Donderdag is het ongeveer 30 le den tellende dameskoor per autobus naar Den Haag gereisd, waar 's mid dags in de filmstudio gezongen werd: het geluid moest op de filmband wor den vastgelegd. Een inspannend werk je. want uiteraard moet in een film studio een scène nog al eens worden IEUWS in een O T E D O P Het nieuwe vlaggeschip van dc Norsk Amerika Linje, de „Öslofjord" is de reis. naar Oslo begonnen. Aan boord van het schip bevinden zich ruim 250 ge nodigden. Drie Zaanse journalisten hebben in twee dagen tijd een bedrag van f 2880.— ingezameld bij industriëlen van Zaan dam, met het doel twee patiënten, die door devaluatie moeilijkheden "uit het sa natorium te Davos weer naar Nederland terug moesten, een' verblijf van één jaar in Zwitserland aan te bieden. dicht" naderen voltooiing. herhaald voordat zij het fiat krjjgt van de regisseur en in dit geval van de geluidsingenieur. „Maar", zo vertelden de dames ons, „w(J heb ben een reuze gezellige dag gehad. Toen onze stemmen m een lange kronkellijn op het celluloid stonden, bood Profilti ons een etentje in de stad en vervolgens een bezoek aan 'n bioscoop (geheel in sty 11aan. Eerst om 10 uur verliet onze bus Den Haag weer en het was al Vrijdag toen wy in Westkapellen terugkeerden". Volgende week Vrijdag /.al de équipe op Walcheren terugkeren om het zingende koor te verfilmen. Za terdag worden in de cantine van het Zwitserse kamp tenslotte opnamen gemaakt van het fanfarecorps. Tsjechische ondergrondse is actief. Door hut Britse blad „Daily Tele graph" is de tekst bekend gemaakt van een document, dat door de ge zamenlijke ondergrondse organisaties in Tsjecho-Slowakije aan allo Tsje- choslowaakse ambassades, gezant schappen en consulaten in het bui tenland is toegezonden. De geadres seerden wordt verzocht af te treden en in de landen, waar zij vertoeven om asylrecht te vragen. ..Dat is uw laatste kans", zo wordt in de brief gezegd. „Als gij in uw vaderland ar moede en slavernij wenst te ontgaan, want weldra zult gij allen worden te ruggeroepen". Dc verzetsbeweging, die blijkbaar ook op het Tsjechische ministerie van buitenlandse zaken actief is, had dc brieven in officiële omslagen verzon den. Levenslang voor Silbertanne- moordenaars. Het Amsterdamse Bijzónder Ge rechtshof veroordeelde conform de eis tot levenslange gevangenisstraf, twee Sïlbertannemoordenaars, dc 32- jarige veehandelaar S. B. uit En schede en de 38-jarige straatmaker E. K. uit Leeuwarden, Aanbesteding herstel haven Ellewoutsdijk. Donderdag werd* aanbesteed ({et her-! v.e: dc haven te. Ellewoutsdijk. ingeschreven wérd als volgt: J. A. Leys te Kapelle f 98.000; A. v. d. Straatéh te Hansweert f 103.450; Th. Blijlevens te Made f 105.200; A. J. Blijlevens te Breda f 107.400; A. Verhagen te Breda f 109.900: G. A. v. d. Straaten te Terneuzon f 119.000; N.V. Visser en Smit te Papen- drecht f 120.910; Guis en Rietveld te Rot terdam f 122.000; J. D. Jansen te Colijns- plaat l 124.400; C. van der Klippe te Vlis- singen f 124.846; H. E. van Deest te Gou da f 125.800; L. van Boven en J. Hogc- steger, te EUewoutsdijk-Wemeldinge f 125.875; A, v. d. Werf te St. Maartens dijk f 126.000; K. Lucasse en G. Sponse- lee te Walsoorden f 127.000; N.V. Splun- ders te Ridderkerk f 129.300; J. v. Vossen en Moerland te St. Annaland f 129.500; Volker Beton N.V. t.e. Sliedrecht f 129:750: Zeeland N.V. te Middelburg f 129.900; Rietveld en Verdoorn te Papendrecht f 130.000; Van Dongen en van Hoven te Dordrecht f 130.000; L. v. d. Klippe te Vlissingen f 130.000; N.V. „N.B.M." te Zaandam i 131.000; J. de Oude te Bier- liet f 132.500; J. Moerland te St. Anna land f 134.000; Hei- en Heipalenbedr. te Rotterdam f 134.900; C. Nederveen en Zn. te Rotterdam f 134.900; C. en A. Kaste- leijn te Dordrecht f 147.500. Installatie Verband Kruiningen Nationale Reserve. Te Kruiningen werd Vrijdagavond het verband Kruiningen van de Na tionale Reserve omvattende de gemeenten Kruiningen, Kattendijkc, Wemeldinge, Yerseke, Waarde en Krabbendijke te Kruiningen ge- installeerd. Hierbij waren aanwezig kolonel Termaten. directeur van de Nationale Reserve, de heer Elsma, secretaris-generaal van het Instituut Steun Wettig Gezag, de Comman dant Zeeland overste W. de Feyter en de burgemeesters van Kruinin. gen, Rilland en Yerseke. Het woord werd gevoerd door de heer Eisma, die het doel van de Na tionale Reserve uiteenzette. Verder werd gesproken door kolo nel Termaten en overste de Feijter. Het verband bslaat uit 33 vrijwilli gers. Repatriërende Zeeuwen. Met H.M. patrouillevaartuigen „Cex-am" en „Batjan", beiden 29 Sep tember uit Batavia vei-trokken en 19 November te Den Helder verwacht, repatriëren de volgende Zeeuwen: M. C. Okkcrse, Bruinisse; J. J. Goos- sens, Graauw; J. v. d. Velde, Hein- kenszand; M. Matthijsse, Nieuw- en St. Joosland; J. K. Bakker, Goes en N. J. Verschure, Hansweert. Inzittende dame zwaar gewond. Aan de Boomdrjk te Krabbendijke is Woensdagnacht ongeveer kwart over twaalf een personenauto, be stuurd door de veldprediker, ds. K. v. d. Braak uit Bergen op Zoom ge slipt en over de kop geslagen. De wagen kwam terecht in een naast de weg gelegen sloot. Ds. v. d. Braak liep bijna geen letsel op, doch zijn echtgenote werd ernstig gewond. Door het late uur was er weinig ver-keer zodat het geruime tijd ge duurd heeft voor er hulp kwam opda- dagen. Gelukkig passeerden er enke le mensen, die van een jubileum avond van de school met de Bijbel to Krabbendijke kwamen. Deze hebben onmiddellijk dokters- en politieassis- tentie gehaald. Mevrouw v. d. Braak is in zorg wekkende toestand naar het Alge meen Burger Ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht. Vrijdagmid dag om 2 uur was het gevaar nog niet geheel geweken. De auto werd zwaar beschadigd. Het echtpaar had een bcgroetingsavond van de COAK to Middelburg bijgewoond en was op weg naar huis. Ledenvergadering Weer- en Sterrenkunde te Middelburg. Vrijdagavond werd in de Rijks kweekschool te Middelburg een le denvergadering gehouden van de on langs opgerichte afdeling Zeeland der Ned. Vereniging voor weer- en sterrenkunde. Nadat het huishoudelijk reglement was goedgekeurd, werd bij acclamatie een bestuur van de vol gende samenstelling gekozen: voor zitter; ir. G. W. Pieterse. secretaris: de heer J. Sohier Jr., penningmeester: ir. W. F. Suurmond. De voorzitter van het comité tot op lichting. ds. J. S. Hartjes, wenste de afdeling geluk met dit nieuwe be stuur en sprak er zijn vreugde over uit. dat de vereniging in Zeeland ge start is. De nieuwe voorzitter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, en zeide te hopen, dat de vex-eniging zal mogen bloeien. Men zal lezingen en excursies organisex-en en ook zelf waarnemingen doen; daartoe heeft men reeds de beschikking over twee kijkers. Ir. Pieterse hield vervolgens een voordracht, die met grote belangstel ling werd aangehooi'd, over de grond slagen der sterrenkunde. Regeling voor varkens slachting op Walcheren. Tijdens c^n te Middelburg gehou den vergadering van de Stichting Combinatie Walcheren is besloten ge legenheid te geven aan landbouwers om door bemiddeling van de bij deze stichting aangesloten Walcherse dorpsslagers hun huisslachtvarken op Woensdagen te Middelburg of op Donderdagen te Vlissingen te laten slachten. Solexberijders moeten belasting betalen. Naar wij vernemen is Vrijdag op het bureau van de Invoeri-echten en Accijnzen te Middelburg bericht van het departement van Financiën ont vangen, dat de rijwielen met hulp motor, zoals de Solex, niet belasting vrij zijn De bezitters zijn dus .verplicht hiervoor motorrijtuigenbelasting te betalen. Onwetendheid over dit voor schrift heeft reeds tot talrijke bekeu ringen geleid. Soubura's zesduizendsle is op komst. Vermoedelijk zal deze maand in de ge- mente Oost- en West-Souburg de 6000e inwoner worden geboren. Belgische douane verscherpt de controle. De controle aan de grens in Zeeuws Vlaanderen is de laatste weken van Belgische zijde aanzienlijk verscherpt. Nauwkeurig wordt b.v. nagegaan hoe veel benzine men heeft bij het bin nenkomen vaïi ons land, hoeveel bij het verlaten en dus: hoeveel invoer rechten betaald moeten worden. Ook wordt aanzienlijk nauwlettender toe gezien op het invoeren van allerlei andere artikelen en moeten in vele gevallen zulke hoge invoerrechten be taald worden dat sommige hun waren weer komen terugbrengen. A. van Liere Wzn. "f Dezer dagen overleed in het St. Jo- anna-ziekenhuis te Goes de heer A. van Liere Wz., kort na het bereiken van de 70-jarige leeftijd. De overle dene was van 1903—1914 privaat-do cent aan de voormalige handels-hoge school te Keulen en lector aan de universiteit te Bonn. Na de eerste we reldoorlog diende de heer van Liere nog ruim een tiental jaren het mid delbaar onderwijs op Java. In de laatste jaren was hij te Goes woon achtig. Op zijn verzoek is de heer van Liere Vrijdag j.l. in zijn geboorte plaats Kloetinge in stilte ter aarde be steld. WERELDBOND-GEBEDSWEEK, Tre gelegenheid van de Wereldbond- gebedsweek, uitgaande van de Wereld bond van Jongemannen- en Meisjesver enigingen. houdt de C.J.M.V. en C.J.V.F. rig Walcheren a.s. Zondagavond een bijzondere jeugdsamenkomst in de Ned. Herv. kerk te Grijpskerke. Mevrouw Soe- tekouw zal spreken over: ..Wat wil de Wereldbond-gebedsweek" en ds. J. van Winterswijk het onderwerp: „Jeuzus Christus het antwoord" zal behandelen. Noorderkerk te Middelburg wordt opgeknapt. Werklieden zijn thans druk bezig de Noorderkerk, de Gereformeerde kerk in de Bogardstraat te Middel burg, geheel op te knappen. De mu ren zijn reeds onder handen geno men en gewit, al het houtwerk in de kerk en de bijbehorende vertrekken zal opnieuw worden geschilderd, dc ouderwetse kronen zullen verdwijnen en door meer moderne verlichting worden vervangen. Maandag wordt het orgel voor een gi-ondige schoon maak gedemonteerd. Vermeldenswaard is voorts dat in de vensters aan weerszijden van de fraaie, enkele jaren geleden ge plaatste preekstoel, gebrandschilderde ramen zullen worden aangebracht, die bekostigd worden met gelden, welke de gemeenteleden hebben bij eengebracht. Reeds werd een gift van 1500 ontvangen en werd 400 inge zameld. maar nog geregeld komen nieuwe bijdragen binnen. Gehoopt wordt het restauratiewerk in Januari gereed te hebben. Er zal echter geen sprake van zijn, dat dan reeds de gebrandschilderde ramen aangebracht kunnen worden. V ERKIEZING OUDERLINGEN In de gisteravond gehouden verga dering van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, wer. den tot ouderling gekozen de heren ir. J. Harmsen, J. van Sluijs, D. Botje, A. Breas, W. Dekker en P. C. Visser en herkozen de heren S. J. de Boer, Th. J. Geleijns. C. P. de Jongh, S. Paauwe en A. P. Stufkes. Als diaken werd gekozen de heer J. Huijssoon en herkozen de heren A. Flipse, J. Ovaa en A. de Jonge. VAARDIGHEID MET DE NAALD Donderdagavond is op het kantoor van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg te Middelburg namens de Com missie voor Huishoudelijke Voor lichting. die dit onderdeel van het sociale werk behartigt, een cursus be gonnen van vier lessen in het ver vaardigen van stoffen speelgoed. En kele padvindstersleidsters geven de lessen. Het hoofddoel van deze cur sus is de vrouwen vaardigheid met de naald bij te brengen en inzicht te geven in dit soort werk, waardoor eigen ideeën naar voren kunnen ko men. De commissie is van plan 7.0 spoedig mogelijk ook een brei- en herstelcursus te doen aanvangen. Vlissingen JAARVERGADERING DE ZEEUWEN. In de bovenzaal van hotel Kieviet te Vlissingen hield de V. en A.V. „De Zeeuwen" Vrijdagavond haar jaarvergadering, welke goed bezocht 'was. De voorzitter, de her-r A. J. Roose, gaf in zijn vry uitvoerig ope ningswoord een overzicht over het afgelopen jaar. Hy' herinnerde aan de successen van het eerste hand bal-dameselftal, het -tweede voetbal elftal en die van het eerste voetbal elftal van de B-junioren, die -align kampioen werden. Ook vestigde de heer Roose de aandacht op de sport - veJxlenkwestie cn hy dmg er tenslot te met klem op aan da moeilijkhe den, die er in de vereniging bestaan, niet onderling te bespreken, maar onder de aandacht van het bestuur te brengen. Er werden enige aanmerkingen gemaakt op het jaarverslag van de secretaris, dat volgens enkele leden te scherp gesteld was. Het financi eel verslag toonde een batig saldo van 379,89 over het boekjaar 19481949. Beide verslagen werden goedgekeurd. Met algemene instemming werd hierna de heer F. Naerebout, die 25 jaar onafgebroken lid is geweest, tot ere-lid benoemd. De heer A. Parent diende een voor stel in om handbal voor de heren in te voeren. Hierover werd uitvoerig van gedachten gewisseld, waarna tot stemming werd overgegaan. Hier bij bleek dat 24 leden vóór en 24 te gen waren, terwijl 13 leden zich van stemming onthielden, zodat het voor stel reglementair verworpen was. VERKIEZINGEN. De aftredende bestuursleden, de heren A. de Wijze en J. P. L. de Voogd werden herkozen. Tot leden van de Technische Commissie voor voetbal werden gekozen de heren M. Corvér. J. v. d. Berg, A. Geelhoed, J. de Bruin en J. de Voogd. De T C. voor athletiek wordt ge- vormd door de heren B. WaJker en A. de Wijze en de dames M. Tabak en mej. U. Gijzelman. In de junio ren-commissie namen zitting de he ren J. Oosterling, J. de Bruin, A. in den Bosch, G. Dlerlkx en A. Geel hoed. De kascommissie werd samen gesteld uit de heren J. A. Poerstam- per, M. Korvcr en H v. d. Velde, terwijl de redactie van het clubblad „Spuit" zal bestaan uit mej. R. Gal- jon en de heren A. H. v. d. Bulok, A. de Snxit, L. Huybregtse en J. v. •d. Berg. O.- en W.-Souburg Debat over exploitatie yan woningen. Vrijdagmiddag kwam de gemeen teraad van Souburg in. vergadering bijeen. Medegedeeld werd, dat een verzoek van de Ned. Yer. tot be scherming van dieren om subsidie was afgewezen. Dc meeste agenda punten gingen vlot onder de voor zittershamer van dc burgemeester, de heer A. H. S. Stemerding", door. Hierbij waren ondermeer voorstellen tot wijziging van het raadsbesluit inzake aankoop van grond voor de bouw van woningen door de Ver. tot verbetering van de volkshuisvesting in Vlissingen, e.o., tot aankoop van enige panden, en enige perceeltjes grond, tot uitbreiding van de open bare lagere school met twee lokalen (wellicht komt er later .nog- een der de lokaal bij) en tot aankoop van banken voor deze school. Met alge mene stemmen werd de heer M. van der Vies te Vlissingen benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de O.L. scnool. Tevens werd besloten een kasgeldlening, groot 250.000 aan te gaan. Het voorstel tot overname van de Autohandelaar uit Fijnaart stal auto te Goes. M. v. S., 28 jaar, autohandelaar, wonende te Fijnaart, thans gedeti- neerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, stond voor de Arrondis sementsrechtbank terecht, omdat hij op 17 Aug. 1948 te Goes een perso nenauto, merk Chevrolet, toebeho rende aan J. L. T., had gestolen. Bij do politie te Goes word aan gifte gedaan van diefstal van een luxe-personenauto. Deze auto was om 9 uur die avond geparkeerd in de Stalstraat en om even 10 uur bleek de auto verdwenen te zijn. Zowel aan de politie te Fijnaart als aan die te Goes werd een tip ge geven dat verdachte in het bezit was van een gestolen auto, terwijl de po litie te Goes te weten was gekomen dat met een auto gekenmerkt N 69951 op 17-8-'48 te Goes een aanrij ding was veroorzaakt en dat dit num mer was afgegeven aan verdachte. Na een uitgebreid onderzoek, lukte het de vermiste auto op te sporen en wel by een garagehouder le Heer- de. Het bleek dat deze de auto had gekocht van de garagehouder Schal ken te Hengelo, terwijl deze die auto op de autobeurs te Amersfoort van verdachte had in ruil verkregen te gen een „Opel" met bijbetaling van 4500. De in Goes ontvreemde auto werd toen in beslag genomen doch do poging om verdachte In handen te krijgen mislukte, daar deze de wijk had genomen naar België, waar hij loofde van smokkelhandel enz. In België werd verdachte wegens heling van een door diefstal verkregen auto veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf. Na beëindiging van do straf tijd werd verdachte als ongewenste vreemdeling uitgeleid en aan de Hol landse politie overgegeven. Bij zijn verhoor gaf verdachte toe op do bewuste avond in Goes te zijn geweest, doch ontkende ten stelligste dp auto te hebben gestolen. De Officier van Justitie achtte be wezen, dat de Chevrolet door ver dachte is gestolen en eiste 2 jaar ge- vangenisstraf met aftrek. Mr. J. Sepers uit Goes. raadsman van verdachte, achtte niet bewezen dat verdachte de auto heeft gestolen. Maandag weer Kinderpostzegels in de postkantoren. Van 14 November af zullen in de postkantoren weer de kinderpostzegels verkrijgbaar zijn. Voor de verkoop van deze zegels gaven zich tal van dames op. Te Vlissingen, Middelburg en Goes zijn de scholen in de ver- koopactie ingeschakeld. Bovendien worden de zégels huis aan huis ver kocht. Zoals men weet komt de sur- plusopbrengst ten bate van het mis deelde kio.d. woningen in het verlengde van de Wilhelminastraat en de De Dec-kerestraat door de (nieuwe) Chr. Woningstichting" Walcheren, lokte vrij veel discussie uit. De heer A. W. Bouff (Arb.) vroeg zich af of het economisch verantwoord is uit het gemeentebeheer van 200 woningen er 80 te lichten. De woningstichting" zou beter aan haar doel beantwoor den. indien zij zelf de bouw van woningen zou bewerkstelligen. Hij vroeg zich af of de bewoners van de 80 huizen, die geen lid zyn van het C.N.V., later zullen worden ge dwongen te verhuizen'. De heer A. J. Arendse (AR) meen de, dat het laatste niet de bedoeling kan zijn. Hij vond woning-exploitatie door een particuliere stichting verre te verkiezen boven gemeentelyke ex ploitatie. De heer G. J. Janse (CH) was dezelfde mening toegedaan en ook de voorzitter wees er op, dat 't gemeentebeheer slechts een nood maatregel is, die vele drukkende las ten met zich meebrengt. Hij vestig de voorts de aandacht op de goed 1'unctionnerende woningbouwvereni gingen in andere gemeenten. De héér louff repliceerde, dat daarvan ieder een lid kan worden terwfll van de stichting Walcheren alleen leden van het C.N.V. lid kunnen zijn. Wethouder M. A. v. d. Putte ver klaarde er geen ogenblik ongerust over te zijn, dat de stichting hij de woningexploïtatie een bepaalde wil lekeur zal toepassen en zeide. dat zij wel degelijk de bedoeling heeft zelf te gaan bouwen De voorzitter sloot het debat met op te merken, dat men er alleen maar vóór kan zijn, wanneer een woningbouwvere niging in Souburg aan de slag wil gaan, onverschillig welke richting zij vertegenwoordigt. Een stemming over dit voorstel, dat overigens een vryblyvend principe-besluit vroeg, was echter toch noodzakelijk. Het werd aangenomen met twee stem men (dc neren P. den Boer en Pie- rens (Arb.) tegen. By de rondvraag wees de heer Den Boer op de onduidelijke huisnum mers in W.-Souburg en toonde de lieer Arendse zich nieuwsgierig naar de opbrengst aan slijk van de riool waterzuiveringsinstallatie. Officiële publicaties. ONTEIGENING. Dc Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat hij op 1 November 1949 van het College van Alge mene Commissarissen voor dc Wederop bouw heeft ofttvangen een op 27 October 1949 gedagtekende aanzegging, dat ge noemd College is overgegaan tot onteige ning ten name van de gemeente Middel burg en ten behoeve van dc Wederop bouw. van hét. perceel kadaastranl bo~ kend gemeente Middelburg, Sectic B nr. 2378, gelegen aan de Breeslraat. De eigendom van bovenbedoeld goed is op de gemeente overgegaan op 1 No vember 1949. De op deze onteigening betrekking heb bende stukken liggen voor een ieder ge durende 14 dagen, ingaande 12 November a.s. kosteloos ter inzage bij de Dienst Her bouw Middelburg. Stadsschuur 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2