PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Acheson vier dagen in Duitsland Voor het „Vrije van Sluis" is f 20 millioen nodig BILT Hoge Commissarissen zullen met de Westduitse regering onderhandelen Deze week Zuid-Afrikanen gingen met waardevol fototoestel er vandoor Hulp van vele zijden geboden! JANTJE EN JENT JE KWAMEN BIJ DE PRINSESJES DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 275 Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballii.tijn Pl.verv.s W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABÜW N EMJSN'I'SPRJJ S 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; £r. p p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 Nov. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. tngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): «•an 1—5 regels f 1—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen. Waistr 58-60. tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2358). M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. teL 2475 ibg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierlkzee: N^ogardstr1£J60;JeL^ Franse bladen achten toenadering noodzakelijk. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is in gezelschap van Mc Cloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris, per vlieg tuig uit Parüs te Frankfort aangekomen. Zyn bezoek zal vier dagen du ren en h(j zal besprekingen voeren met de drie geallieerde Hoge Com missarissen, kanselier Adenauer en andere vooraanstaande Duitsers. Op een persconferentie verklaarde hij, dat de conferentie te Parüs ,,in volledige harmonie en geheel bevredigend" was verlopen. De resultaten van (ie conferentie zouden in de komende weken en maanden aan het licht treden. Hy zeide niet van plan te zyn veel te zeggen. Hij wenste in Duitsland hoofdzakelijk te luisteren. Tot nu toe had hij voornamelyk op schriftelijke inlichtingen moeten vertrouwen, thans kon hy zich persoonlijk op de hoogte stellen. Dit is het eerste bezoek van een Amerikaanse minister van buiten landse zaken aan Duitsland, sinds James Byrnes in '46 een belangrijke verklaring in de Amerikaanse bezet tingszone aflegde. Er is thans buiten het vage com muniqué na afloop iets meer bekend geworden over de Paryse conferen. tie tussen de drie Westelijke minis ters. De drie geallieerde Hoge Com missarissen voor Duitsland hebben opdracht gekregen onmiddellijk on derhandelingen aan te knopen met de Westduitse regering over staking van de ontmanteling in ruil voor wat genoemd wordt „effectieve vei ligheidsorganisaties." Verder zal worden gesproken over beëindiging van de staat van oorlog tussen de Westelijke mogendheden en Duits land. Zolang geen vredesverdrag is getekend gelden namelijk formeel nog steecis de bepalingen van de onvoorwaardelijke capitulatie-over eenkomst. Aan kanselier Adenauer zal wor den voorgesteld Duitsland als ..toe gevoegd lid" in de Raad van Euro pa te betrekken. Verwacht wordt, Deze week heeft zich in de eerste plaats gekenmerkt door enige belang rijke gebeurtenissen op het internati onale diplomatieke front. Begon de week niet met twee belangrijke rede voeringen: die van de Russische vice- premier Malenkov en de Amerikaanse minister van defensie Johnson. Beide heren verzekerden de wereld, dat de positie van hun landen sterker dan ooit tevoren is. Dat klonk misschien weinig vredelievend, vooral omdat daarbij lustig werd geschermd met vernietigingswapens en divisies, maar toch heeft met name de rede van Ma lenkov een feestrede op de 32ste verjaardag van de Russische revolutie enige ontspanning teweeggebracht, niet zozeer door de inhoud, maar vooral door het feit, dat zij werd uit gesproken door Malenkov en niet door Molotov, die algemeen als min der vredelievend wordt beschouwd. Overigens heeft de benoeming van maarschalk Rokossovsky tot opperbe velhebber der Poolse strijdkrachten er toe bijgedragen op 't optimisme, dat in het begin van de week enigszins gerechtvaardigd scheen, weer een kleine domper op te zetten. Algemeen wordt deze benoeming beschouwd als een inleidende Stap tot de inlijving van Polen bij de Sovjet-Unie. De Grote Drie en dat zijn naar het tegenwoordige spraakgebruik de Westerse grote mogendheden heb ben in Parijs overeenstemming be reikt ten aanzien van het probleem- Duitsland. Na de jongste ontwikkeling in Oost-Duitsland lag het trouwens in de lijn der verwachting, dat ook Ame rika, Engeland en Frankrijk het eens moesten worden over een wat soepe ler houding tegenover de Westelijke Duitse staat. Er zal een ontmante- lingspolitiek worden gevoerd, welke inmiddels ook de instemming van de Benelux-landen heeft gekregen, waartegenover deze Duitsers waar borgen voor vrede en veiligheid in West-Europa zullen moeten geven. Voor we overstappen op enkele kwesties, welke meer in het bijzonder ons eigen land raken, herinneren we nog even aan de verkiezingsoverwin ning voor de aanhangers van presi dent Truman in de staat New-York. Wat Nederland dan betreft, dient ge memoreerd te worden, dat het jaar lijkse begrotingsdebat in de Tweede Kamer deze week is begonnen. Het werd natuurlijk in eerste termijn deels een politiek debat, maar al hun kruit hebben de heren toch nog niet verschoten en men kan zich niet ont trekken aan de indruk, dat verschil lende partijleiders pas goed zullen loskomen, wanneer straks het resul taat van de Ronde Tafelconferentie aan de Kamer ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Het is in elk ge val nog steeds zo, dat de Indonesische kwestie ons binnenlands politieke le ven beheerst. De meningen blijven verdeeld men kan om dit aan te to nen bijv. de sombere voorspellingen van kolonel Somers stellen tegenover het veel meer optimistische geluid van minister Götzen en het Neder landse volk ziet in spanning uit naar de eindbeslissing, waarbij het er om zal gaan of in de Kamer de vereiste twee-derde meerderheid voor de re geringsvoorstellen bereikt zal kunnen worden. Ook al is het natuurlijk mo gelijk, dat een deel van de oppositie zich ten slotte zal laten leiden door dat de ontmanteling van de Duitse fabrieken wordt opgeschort tijdens de duur van de onderhandelingen. Het is nauwelyks aan te nemen, dat zij daarna weer hervat zal worden. BELGEN MINDER INGE NOMEN. In België schijnt men niet zo erg ingenomen te zijn met het resultaat van de besprekingen. In kringen, die in contact staan met het kabi net zeide men gekant te zijn tegen de neiging om de voorwaarden, die zijn vastgelegd in het bezettings statuut minder streng te maken. Men wees er nog eens op. dat Bel gië tweemaal in 25 jaar slachtoffer is geworden van Duitse agressie. De Franse reacties op de „help Duitsland" politiek zijnmerkwaar dig genoog minder ongunstig. De meeste Franse bladen geven toe, dat toenadering tussen Frankrijk en Duitsland noodzakelijk is. De ge heimhouding by de besprekingen wordt echter betreurd. Verwacht wordt, dat eerstdaags ook de herbewapening van Duitsland een punt van overweging zal gaan vor men. De drie Hoge Commissarissen zouden reeds gemachtigd zijn, over leg te plegen over de vorming van een Westduitse politie- en beveili gingsmacht. Les-vliegtuig neergestort Bestuurder gedood, tweede inzittende licht gewond. Vrydagmiddag circa half twaalf is te Veghel een lesvliegtuig van het vliegveld Gilze-Rijen haar beneden ge stort. Het toestel kwam terecht op een weiland. De bestuurder kwam hierbij om het leven. De andere in zittende militair kreeg ernstige ver wondingen. Beiden zijn naar het zie kenhuis overgebracht. Het toestel was geheel vernield. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Het toestel is niet in brand gevlogen. De bestuurder die bij dit ongeluk om het leven kwam, is Eugene Ver spoor. geboren 18 December 1925 te Batavia, woonachtig te 's-Gravenha- ge. De verwondingen van de andere leerling-vlieger, Cornelis Rogaard Prins, blijken niet van ernstige aard te zijn. Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zyn gerapporteerd: Koninklyke Landmacht: soldaat H. J. Beverdam, Almelo; en soldaat G. Dijkstra uit W(jmbriseradeel (Fr.) Van het Kon. Ne<l. Ind. Leger zyn drie Indonesische soldaten om het leven gekomen. Amerikaanse staalstaking geëindigd. De grootste Amerikaanse staalmaat- schappü. d© „United States Steel Cor poration", is met de vakbond der staalarbeiders tot overeenstemming gekomen over beëindiging van de staking in de staalindustrie, welke 42 dagen geduurd heeft. Een luchtfoto van de enorme pak. huisbrand in Liverpool, waarby dui zenden tonnen rubber verloren gin gen. Naar de oorzaak wordt een on. uerzoek ingesteld. De mogelykheid van sabotage is niet uitgesloten. .Fotograaf uit Schiedam voor 1000 gedupeerd. Doch zij liepen in de val. Enige dagen geleden werden bij een Schiedamse fotograaf enige ontwik kelde rolfiims afgehaald door twee Zuid-Afrikanen, die een praatje maakten en de fotograaf verzochten omdat ze nogal laat waren, hen naar de mailboot „Mecklenburg" te Hoek van Holland te brengen, want daar mee zouden ze naar Engeland over steken. De heren werden keurig per auto aan boord gebracht, maar op de terugweg kwam de Schiedammer tot Gematigde speech van Wisjinsky in New-York. Zijn oordeel over Bevin. Wisjinsky. de Russische minister van buitenlandse zaken, zou Donder dag tijdens een diner van de vereni ging Amerika—De Sovjet-Unie een speech houden over „de Amerikaanse plannon voor wereldoverheersing" Wellicht kwam hij op het laatste ogenblik tot het inzicht, dat zulk een toespraak in een land, waar hij gastvrijheid geniet, minder op zijn plaats is. In elk geval ging de speech niet door en sprak hij in plaats daar van over de vredesgezindheid van de Sowjet-Unie Ik zal openhartig zijn, zei Wisjinsky. Wij zijn tegen het ka pitalisme, maar wij wensen ons niet in uw aangelegenheden t0 mengen. Vriendschappelijke betrekkingen tus sen Amerika en Rusland zijn de bes te garantie voor de vrede. In zijn toespraak zei Wisjinsky ver der o.a. dat „Bevin voor het socia/- lisme even nutteloos was als een bok voor het verkrijgen van melk". de ontdekking, dat uit een koffer een fototoestel van ruim duizend gulden verdwenen was. Hij waarschuwde, di rect de politie te Hoek van Holland en deze nam de marechaussee, die immers de passencontróle had ver zorgd, in de arm om achter de na men van het tweetal te komen. Toen die bekend waren hielp de rivierpoli tie te Rotterdam om de „Mecklen burg" die zich reeds op zee bevond, radiotelefonisch in te lichten. En zo vonden de Zuid-Afrikanen tot hun ontsteltenis de Engelse douane op haar qui vive, toen ze aan land wilden gaan. Hoewel ze zeiden niets aan te geven te hebben, kwam bij koffercon- tröle het fototoestel voor de dag De daders, de 18-jarige L.H. uit Kru- gersdorp en de 22-jarige W. J. K. uit Durban, kregen toen met de politie Het stropersdrama bij Ruurlo Omtrent het stropersdrama bij Ruurlo, dat aan vader en zoon Lie- vestro het leven kostte, wordt nader vernomen, dat de zoon gedood werd toen hij met volle kracht op de wacht meester der Rijkspolitie afsprong. De Solitieman weerde de sprong af, waar- ij pen schot uit zijn pistool de aan valler in het hart trof. De vader werd in het hoofd getroffen, nadat hy eerst zijn jachtgeweer op de wachtmeester had gericht. De justitie stelt nog een nader onderzoek in. SUPERFORT NEERGESTORT. Ongeveer 15 km. ten Westen van Indiapolis is een Amerikaans SuperT fort neergestort en in brand gevlogen! Drie leden van de bemanning kwa men om het leven. De overige negen konden zich met hun valschermen in Veiligheid stellen. Het waterschap „Het Vrye van Sluis" staat dezer dagen weer opnieuw in het brandpunt van de belangstelling. Daar Ls in de eerste plaats de be. noeming van een dykgraaf, waarop 6 jaar werd gewacht, en daarnaast is er, speciaal in West Zeeuwsch Vlaanderen, nogal wat beroering ont staan over een critisch artikel dat kort geleden in een dagblad verscheen en waarby in het bijzonder de technische dienst van het waterschap het moest ontgelden. Een en ander is voor ons aanlei ding geweest om een tocht te ma ken langs de zeewering. Tevens mochten wij een onderhoud hebben met de ingenieur van het waterschap de heer I. v. Sandick. De heer v. Sandick wees ons eerst op de positie van het waterschap, soortgelijke overwegingen als die, welke in Indonesië de Masjoemi ten slotte tot goedkeuring van het resul taat van de Haagse conferentie schijnt te bewegen. Want ook de meest felle tegenstanders zullen moeten bedenken wat de gevolgen van een verwerping zouden kunnen zijn. Inmiddels is reeds bekend geworden, dat Amerika bereid is terstond na de overdracht van de souvereiniteit ook Indonesië te steunen en Hatta heeft in dit verband al een bedrag van 40 millioen dollar genoemd. Voor de we deropbouw van Indonesië zal deze Amerikaanse hulp inderdaad wel on ontbeerlijk zijn, maar we mogen daar bij toch wel de verwachting uitspre ken, dat ook Nederland zyn krachten daarvoor ter beschikking zal stellen en dat deze in de geest van de jongste overeenkomsten door de Indonesiërs zal dienen te worden aan vaard. Ad int dat 30.000 ha. omvat. Aanvankelijk waren er de moeilijke kinderjaren en daarna werden zware wonden toege bracht door de oorlog. Om wonden te herstellen, moet men echter de aanwijzingen van een dokter opvol gen. De samenwerking met Rijks- en Prov. Waterstaat is altyd voortref felijk geweest en mede daardoor is er heel wat bereikt. Voor de opbouw van het waterschap is rond 20 mil lioen nodig, een bedrag dat de streek nu eenmaal niet kan opbren gen. Men is dus op financiële' hulp aangewezen. Om een dergelyk be drag geleidelijk te kunnen verwer ken is er, zeker in de eerstvolgende jaren, een uitgebreide voorbereiding nodig en wanneer de werken tot uit voering komen, zal er ook het no dige toezicht moeten zijn. Men moet de garantie hebben dat het geld, van Rijk, Provincie en de streek zelve, ook goed wordt besteed. Hierover bestond jammerlijk ge noeg verschil van mening tussen de plaatsvervangend dijkgraaf van het waterschap en de technische dienst. De technische dienst kreeg namelijk niet voldoende personeel voor het treffen van voorbereidingen en het toezicht op de uitvoering. DE ZEEWERING. De zeewering verkeert thans in een erbarmelijke staat. Er is reeds veel aan gedaan, maar het onder houd van iets dat in slechte staat verkeert, is buitengewoon zwaar; het vraagt veel geld en het resul taat is nog nauwelyks te zien. No dig is, dat men over het kritieke punt heen komt, opdat men door opbouwend werk afbrekend werk van de natuur steeds vóór blijft. De zeewering van Cadzand is gaan deweg verslechterd en momenteel zijn daar werken in uitvoering voor een bedrag van 300.000. In 1947 is al daar reeds een hoofd aangelegd voor rond 100.000. Voor verbetering van de zeewe ring in Groede zullen de kosten veel en veel hoger zijn en enkele milli- oenen bedragen. Daar zyn vanaf 1946 tot 'nu toe werken uitgevoerd van enkele honderd duizenden gul dens en momenteel worden er wer ken uitgevoerd voor een bedrag van 450.000. Tevens zijn er plannen in voorbereiding om in 1950 nog wer ken uit te voeren voor rond een half millioen. TE WEINIG PERSONEEL. AI deze voorbereidingen en het toezicht op de uitvoering wordt ver richt door de technische dienst van het waterschap, die voor een nor maal onderhoud is aangesteld. Het is te begrijpen dat het perso. neel sinds jaren in aangenomen werk arbeidt, dus 's avonds, 's Zaterdags en 's Zondags doorwerkt, met dit ver schil echter, (lat beloning uitblijft. In Walcheren b.v.b., waar een grote personeelsuitbreiding heeft plaatsge had, krjjgt het personeel een gralifi. ca tie van 20%. Maar niettegenstaande algehele in zet en toewijding, is ook aan de capa citeit van het personeel van het wa terschap „Het Vrije van Sluis" een grens. 600 K.M. WEGEN Bij het waterschap zijn 600 km. we gen in onderhoud. De grintverharding is zeker tweemaal zo goedkoop in on derhoud als welke verharding ook en zal dus wel voor het merendeel op de wegen toegepast blijven. Het toegenomen autoverkeer maakt Om een echte Staphorster wagen te brengen. „Ik had Marijke besl willen meenemen", zei Jentje. Jantje Kuyers en Jentje Pielemans, (wee Staphorster meisjes ln haar Zon dagse kleedy .net toef mutsjes, zllve. ren ooijjzers en dito schoengespen, trokken Vrijdagmiddag laat een klei- ne Staphorster boerenwagen over de grintpaden van paleis Soestdyk. Zü kwamen met hun burgemeester, de heer H. v. d. Wal, een boerenwagen aanbieden, die de bevolking van Stap- Iwrst eind October by het bezoek van Prins Bernhard aan Overijssel aan bood voor de Prinsesjes. Daarom was de 9-jarige Jentje, wier vader door de Duitsers werd neergeschoten, al om vyf uur 's och tends opgestaan en had Jantje, de dochter van een Staphorster wethou der, die twee jaar ouder is. de hele nacht geen oog dicht gedaan. „Vergeet niet heel erg beleefd te zijn", had Jantjes moeder gezegd even voor ze de reis haar grootste tot nog toe aanving De burgemeester was maar vroeg met de meisjes op weg gegaan en arriveer de bijna twee uur voor de afgesproken tijd te Soestdyk. Maar de chocolade melk. die hij voor zijn kleine mede reizigers liet aanrukken, stond een uur later nog even onaangeroerd als de kellner ze had gebracht en daarom maakten de burgemeester en zijn vrouw met de meisjes nog maar een flinke wandeling in de omgeving van Soest. Tenslotte kwam dan het ogen blik. waarop ze zich reeds een paar dagen hadden verheugd. Over de Am. sterdamse straatweg trokken ze de wagen naar dat r-rota paleis, waar de Koningin zelf op hen zat te wachten. IN HET PALEIS. Alles ging goed tot voor het bordes van het paleis de eerste onverwachte complicatie zich voordeed De trappen van het bordes zijn namelijk hoog en een Staphorster boerenwagen, zelfs al is het een klein model, is stabiel en zwaar. Maar een paar ferme lakeien brachten uitkomst en al spoedig stond Staphorsts trots in de brede gang van het paleis. En daar reden Jantje en Jentje de wagen met zijn ijzer besla gen wielen op het fraaie tapijt van een der koninklijke vertrekken in de Baarnse vleugel van het paleis. Prin ses Margriet keek beurtelings bewon. derend naar de wagen en naar de kle derdracht van de meisjes uit Stap horst, terwijl de Koningin zich onder hield met de burgemeester en zün echtgenote. De prinsesje Margriet en Marijke, die bij de overhandiging van de wagen aanwezig waren, werden spoedig bes te maatjes met Jantje en Jentje. die alle schroom lieten varen, zich best vermaakten met de prinsesjes en uit eindelijk de k'\ :e Marijke met, behulp van de Koningin en Prinses Margriet in de wagen zetten en door de kamer trokken. Marijke kreeg tenslotte zo'n plezier, dat ze uit de wagen klauterde en de Staphorster boerenkar eigen handig naar alle hoeken van de kamer sleepte tot ze uiteindelijk strandde tegen de tafel, waar de Koningin thee zat te drinken Toen ze na een uurtje weer op de treden van het hoge bordes stond, zei Jentje tegen de burgemeester: ..Ik had Marijke best naar Staphorst wil len meenemen". Nieuw „Venlo-incident". Ditmaal van onschuldige aard- Dezer dagen was een Venlose ja ger op jacht op het voormalige vliegveld te Venlo, vlak bij de grens. Juist toen hy met een welgemikt schot echter een langoor had neer gelegd. naderde er op Duits gebied iemand per fiets. Nadat men een vriendelyk praatje had gemaakt, eiste de Duitser plotseling 't jacht geweer van de Venlonaar. Deze wei gerde, maar capituleerde toen 'ie Duitser een revolver pp hem richt te. De Duitser nam het geweer en de geschoten prooi en verdween hei- niatwaarts, terwijl de onfortuinlijke jager zijn schreden naar het Venlo se politiebureau richtte. De politie stelde een onderzoek in en trof in het Duitse dorpje Leuth de gezochte man aan, die een par ticulier jachtopziener bleek te zijn, juist toen hij het geweer aan de po litie wilde overhandigen. De jacht opziener beweerde nu, dat hy de ja ger op Duits gebied had aangetrof fen en dat hij met het jachtgeweer was bedreigd, zodat hy uit noodweer z'n revolver had getrokken. De ge weerhulzen en pluizen op de plaats van het incident wezen uit, dat het voorval zich op Nederlands gebied had afgespeeld. De jager heeft z'n geweer terug gekregen en by de Britse bezettings autoriteiten is een protest ingediend. Vrijdag is de nieuw benoemde gou verneur van Suriname, mr. J. Klaassesz, met het ss „Cottica" van de K.N.S.M. naar Paramaribo vertrokken. Nederlandse boeren ln de V. S. 19 Nov. huistoe. Naar Aneta verneemt, zullen 30 Ne derlandse boeren, die 6 maanden hebben gewerkt op Amerikaanse boerderijen. volgende week naar Washington komen om rapport uit te brengen over de kennis, die zij hebben opgedaan met betrekking tot Amerikaanse landbouwmethoden. De ze Nederlandse boeren zijn in April jl .naar de Ver. Staten gekomen om landbouwmethoden te bestuderen, die zouden kunnen bijdragen tot verho ging van de Nederlandse landbouw productie en tot verlaging van de productiekosten. Na hun verblijf in Washington zullen 6 boeren een be zoek brengen aan het centrum voor landbouwonderzoek van de Ameri kaanse regering te Beltsville. De landbouwers zullen 19 November a.s. met de „Edam" naar Nederland te rugkeren. het echter noodzakelijk enkele wegen toch een andere verharding te geven. Met de aanleg van die nieuwe verhar ding en het enigszins verbeteren van de bestaande grintverharding, zullen enkele milioenen zyn gemoeid. In de afgelopen jaren is de weg Schoondijke-Sasput in goede staat gebracht; de weg Zuidzande-*Oude Tol hersteld, evenals de weg Oude Tol-Retranchement (deze laatste in samenwerking met de gemeente); de weg Cadzand-badhuis-Cadzand-haven en het overgrote deel van de keiwe gen. AFWATERING Het waterschap heeft ongeveer 1600 km. watergang in onderhoud. In 1948 is aan de Ned. Heide Mij. op dracht verstrekt om een nieuw sy steem van afwatering te ontwerpen. Met de uitvoering van de plannen zul len ongeveer 10 millioen gemoeid zün. HERBOUW OORLOGSSCHADE Wat betreft de herbouw van de oorlogsschade, zullen de grote kunst werken, sluizen en gemalen worden ontworpen door het district Utrecht van de Rijkswaterstaat en de gTote bruggen door het district bruggen van de Rijkswaterstaat te Den Haag. Deze spontane aanbieding van hulp kan zeker niet genoeg worden ge waardeerd. Ook de Prov. Waterstaat heeft me dewerking toegezegd en zal onder meer de brug by Nummer Een en de Zwinbrug ontwerpen. Uit bovenstaande bliikt duidelijk de omvangrijke taak welke de tech nische dienst van het waterschap heeft. De dienst werkt onder hoog spanning. Over onze inspectietocht langs de kust en over nog enkele an dere onderwerpen, willen wij in een volgend artikeltje terugkomen. KORTE PREDICATIE GOD ZAL KOMEN EN VLIEDEN VERLOSSEN. Jesaja 35 is een kort hoofdstuk in de Bi»bel, maar het schildert in zyn 10 verzen tegelijk de vreselijke leeg heid ran een wereld zonder God én de heerlijkheid van een wereld, die God heeft mogen leren kennen. Aan het einde van de weekdie gewijd was aan het werk van de Zending, mogen we een ogenblik stilstaan by dit bijbelgedeelte. Een wereld, die God niet kent, is als een woestijn, dor en onvruchtbaar; de mensen, die er in wonen, zijn slap en wankel. De wereld, die God kent, daarentegen, is vruchtbaar, ze bloeit en heeft welgebaande wegen. Hoe kan de wildernis tot een bloeiende hof worden, en hoe zullen de kreupelen en blinden en stommen en doven worden tot mensen, die kunnen sprin gen, zien, spreken en horen? Hoe zal droefenis en zuchting kunnen weg- vlieden en vrolijkheid en blijdschap daarvoor in de plaats komen? Dóórdat God zal komen ter verlos sing! Zo zegt Jesaja. Wat hij als zie ner van eer. toekomstig geluk heeft geprofeteerd, is in Jezus Christus in vervulling gegaan: God is gekomen en hééft verlossing aangebracht aan een wereld, die Hem niet kende. En bij voortduring predikt de Kerk deze blij de boodschap aan heel de wereld, hier te lande en in verre gewesten, onder alle volken in alle streken der aarde: God komt tot u om u te verlossen. Is utu Ieren dor en doods, is de we reld voor u een wildernis, is leed en smart in dit jammerdal het belang rijkste deel van uw bestaan? Het kan anders worden, want God verlost! Het zal anders worden, wanneer gij maar die verlossing ivilt aannemen, u teilf laten verlossen. Een heerlijk leven is het deel van die Jesaja noemt de rry- gekochten des Heren. Het kan het uwe zijn. Laat gij u dan vrijkopen ran de leegheid en de dorheid tot de volheid van een bloeiend leven, door te gelo ven in het Lam, dat vrijkocht en dat redt, Jezus Christus, de Heer, wien zij toegebracht de heerlijkheid en de eer en de kracht. Amen. Oostburg. W. J. Fournier. ENIGE REGEN. Geldig tot Zaterdagavond. Zwaar bewolkt met enige regen of motregen, maar van het Zuidwesten uit tijdelijke opklaringen. Matige en langs de kust van Zuidholland en Zeeland af en toe krachtige wind tus sen Zuidwest en West. In de Noorde lijke helft van het land echter nog een groot deel van de dag zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Aanhoudend zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1