VAL DA Van Strandrover tot redding specialist ERGENS IN EUROPA" DE ZWARTE ORCHIDEE 10.900 Schipbreukelingen aan de stormzee ontrukt CREDIETEN AAN INDONESIË BIJNA NIET TE DRAGEN LAST e°^ n 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 125 jaar georganiseerd mensenredden De mcesten van U kennen natuurlek wel dat aardige verhaaltje van die dominee aan een kustplaats, die, als er storm in de lucht zat, steevast van de kansel bad: „Heer, zorgt Gy dat er vannacht geen schepen vergaan, maar als ze vergaanlaat dat dan maar hier gebeuren!" Ik weet niet welk dorp het was, waar de dominee zo preekte. Er wordt gezegd, dat het ergens in Cornwall geweest moet zyn, maar er zyn ook historici, die beweren, dait het een plaatsje aan de Nederlandse kust was. Hoe dan ook, laten we het er over eens zijn, dat het in een Nederlandse kustplaats had kunnen gebeuren. Want het klopt wonderwel met de men taliteit van de vroegere strandjutters, die zonder twijfel zeelui van 24.ka. raat waren, maar die met dat lastige principe van myn-en.dijn nogal eens overhoop lagen en er begrippen inzake menselijkheid op nahielden, waar over nog wel zo het een en ander zou zijn op te merken. Hoe dan ook, zij waren de voorlopers van de hedendaagse bemanningen der reddingboten. En hoewel er onder die voorlopers ongetwyfeld rare sin. jeurs rondliepen, we mogen niet vergeten, dat ook door hen menig schip breukeling gered werd uit de wilde branding aan de Nederlandse kust. Ook al was het dan meestal begonnen om de buit, om het jutten, menig man, die in de golven wegzonk, werd op het laatste moment nog gegrepen door één van deze kustdesperado's, die het niet kon aanzien, dat er iemand voor zyn ogen verdronk. die 125 jaar door georganiseerd red- dingwerk enorm veel groots verricht en de verzamelde journalen der schippers vormen een machtig epos van de zee, dat nog altijd zijn schrij ver moet vinden in dit land. Dat is het epos van 7319 geredde schipbreukelingen, 7319 geredde men- Een deel van deze romantiek is vandaag de dag nog terug te vinden big hen, die als georganiseerde red ders hun werk doen. Het is het deel, dat iets te maken heeft met de on mogelijkheid om thuis te blijven als ergens een schip in nood verkeert. Het is de onderlinge wedijver om als eerste bij 't schip in nood te komen. Het is de trots om thuis te varen met een geredde ploeg. En het is die vreemde, haast mystieke drang, om zich iedere keer opnieuw te meten met wat de beroemde Dorus Rijkers, uit het stormnest Nieuwediep, „mene- ren-met-wit" pleegde te noemen, en V"" :r~ zijn modernere nazaten: grondzeeën. den, door hen, die een der manelijkste De tijd is voarbn. dat een oude, gam- r- ai. sen uit de hel van de stormzee. Dat is een getal, dat in al zyn nuchter heid ontzagiyk en verbijsterend is. Omdat om elk van deze 7319 mensen meestal op leven en dood gevochten moest worden. En omdat er nu en dan een zware tol betaald moest wor.- mele vlet door 8 of 10 paarden zee in werd gejaagd. De tijd is voorbij, dat het maar al te vaak was: een avontuur van erop of eronder. En dét die tijd voorbij is, is te danken aan het werk van de beide Reddingmaat- schapnijen, die in deze dagen hun 125- jarig 'bestaan herdenken. WIJ, ALS EERSTE NATIE OP jkËT CONTINENT. Eén en een kwart eeuw georgani seerd reddingswezen! Het was op 14 October 1824, dat het Nederlandse fregat VREDE bij Huisduinen ver ging. Op één na kwamen alle redders om in de sloep, die was uitgevaren om het volk te redden. En niet alleen de redders kwamen om, maar ook al le geredden. Op catastrophale wijze bleek, dat er wat haperde aan 't red den van mensenlevens aan de kust. De pers bemoeide zich ermee en op 11 November 1824, dus nog geen ma3nd later, werd de Noord, en Zuid- Hollandse Redding My. opgericht. Negen dagen later de Zuidhollandse Maatschappy tot het redden van schipbreukelingen. Als U nu nagaat, dat in Maart 1824 Engeland de orga- nisatie van 't reddingwezen ter hand nam en wij dus nauwelijks een half jaar later als eerste natie op het con tinent kwamen, dan zegt dat toch wel iets. VARMAN EN SPECIALIST Het karakter van het reddingwe zen en ook het karakter van de redder, is veranderd. De rauwe vletterman van vroeger, die er op los ging in een vlet, die zelfs de grootste optimist geen „redding- vlet" had durven noemen, bestaat niet meer. De nazaat van deze zee ridders werd een vakman. Een technische specialist. En wat voor de mens gelat, geldt voor het ma terieel: snelle, ijzersterke motor- reddingboten, motor-strandred- dingboten en roeireddingboten. Met snellopende dieselmotoren die een groot vermogen bezitten. Met radiotelefonie, die het mogelijk maakt contact met de kust te on derhouden, met luidpraaiers, die de stem van de zee kunnen over- bulderen, met tractoren, die in plaats van paarden de strandred- dingboten in zee brengen. En daar is in deze dagen de samen werking met vliegtuigen en er is nog veel meer. Al deze veranderingen waren cvenzo- le verbeteringen. Wat eens een aan geboren hobbie was, een uitgeleefd instinct, dat is het nu, vandaag, nog, maar de hobbie is een vak geworden. En de zonen van Dorus Rijkers en Coen Bot. om maar twee namen te noemen, zijn vakmensen geworden, een soort technici met de zee als operatieterrein. DE ZEE GEEFT... EN NEEMT! Het sóórt der mensen is hetzelfde gebleven. U kent het devies van de zeeridders: de zee is van iedereen en wat de zee geeft is dus ook voor iedereen. Dat zat er in, en dat zit er nóg in dat zal er ook altijd in blijven zitten. Als zo'n moderne zeeridder er gens een vat olie of een kist wijn ziet drijven of aan het strand liggen, dan zal hij het meepikken en inleveren bij de strandvonder. Maar het zit hem zwaar dwars en hij heeft het te ver stouwen, dat kan ik U verzekeren. De zee geeft en de zee neemt, maar wat ze geeft is mijn. Daar zijn beroemde namen aan de kust. Namen van mannen, die ontel. bare keren de branding injoegen en als overwinnaars van de zee terug keerden. Met het geredde volk tussen hen in. Om er enkele te noemen, die nu nog werken: een Mees Toxopeus van de Insulinde, een Douwe Tot van de Brandaris, een Piet Bot van de Dorus Rykers, een Jaap van der Meulen van de Neeltje Jacoba en Willem Bruin van dc Arthur. Zeelui van groot formaat, op wie letterlijk dat fiere devies van toepassing Is: moed, volharding, zelfopoffering. Aan onze kust werd in de loop van beroepen uitoefenen. En dit getal de N< geeft alleen de geredden door Heden herdenkt de Noord en Zuidhollandse Reddingmaat- schappy het feit, dat ze 125 jaar geleden werd opgericht. Over dit belangwekkend jubi leum, belangwekkend, omdat het werk in kwestie letterlijk „op leven en dood" plaats vindt, spreekt op 14 November te 15.46 uur voor de microfoon van de Wereldomroep (PCJ) onze medewerker Anthony van Kampen. Wij kwamen in het bezit van de tekst der causerie en ontlenen er het volgende aan. Er blijkt wel overduidelijk uit hoezeer er aanleiding was voor dit jubileum! v Z-Holl. Maatschappy, Met die van de andere Maatschappy er by worden het er rond 10.000. De Noord- en Zuidhollandse Red ding Mij., die thans jubileert, werkt op dit ogenblik met tweehonderd veertig man actief personeel. Ze is eigenares van 24 motorreddingboten en acht roeireddingboten en vletten. Ze beschikt over het best denkbare materieel en over, zo mogelijk, nog beter personeel. Er is, hoe men het ook bekijkt, alle reden tot jubileren, vanwege die 7319 keren dat een mens aan de zee werd ontrukt. En wat voor de ene maatschappij geldt, geldt ook voor de andere. Eén ding is in al die 125 ja ren onveranderd gebleven: de onder linge rivaliteit. Als een schip op de kust in nood verkeert bidt iedere red- dingploeg: Heer, laat ons 't doen. EEN PLICHT VOOR IEDER En nu dat jubileumDe maat schappij werkt uitsluitend met parti culiere bijdragen. Zij heeft geen staatssubsidie. Maar zij staat voor voortdurende stijgende onkosten. Het is daarmede duidelyk, wat'iede re Nederlander behoort te doen. Van de 10 millioen Nederlanders zijn er 15.000 lid van de N. en Z. Hollandse Reddingmaatschappij. Op IJsland is iedere man lid, m Noorwegen ook. Wij slaan dus goed beschouwd een mager figuur. Daarmede is duidelijk wat ons ju bileumgeschenk behoort te zijn. Dollart en Eems nu vrij viswater. Tijdens besprekingen in Aurich in Duitsland, tussen Engelse, Nederland se en Duitse autoriteiten is in een voorlopige regeling besloten de Eems en de Dollart tot vrij viswater te ver klaren voor de Nederlandse en Duitse vissers. De afspraak ging Woensdag in. Met deze bepaling is waarschijnlijk een einde gekomen aan een lange lij densgeschiedenis. De Duitse vissers konden na de oorlog vrij tot onder de Nederlandse kust vissen. Dit recht werd echter aan de Nederlandse vis sers onder de Duitse kust ontzegd. Meermalen werden door de Duitse Wasserschutz-Polizei Nederlandse vissers naar Emden opgebracht en zelfs met „Bunkerstraf" bedreigd. (Ingezonden mededeling). Neem een doos echte PA STILLES TEGEN VERKOUDHEID Hebben de olie-maatschappijen nog steeds een eigen deviezenpot? De Indonesische gulden. Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer naar aanleiding van liet wetsontwerp credie-tverstrekking aan Indonesië 1949, is het volgende ontleend Zeer vele leden meenden tegen het ontwerp moeilijk bezwaar te kun nen maken, omdat het noodzakelijk is het financiële verkeer tussen Ne derland en Indonesië gaande te hou den. Zjj wilden evenwel niet verhe len, dat de grote omvang van de Nederlandse credietverlening aan Indonesië langzamerhand een byna niet meer te dragen last voor ons land gaat betekenen. Vele leden zouden gaarne willen vernemen, welke verwachtingen de r regering koestert ten aanzien van de Indonesische munteenheid. Tot nog toe is de Indonesische gulden op het zelfde niveau gehandhaafd als de I Nederlandse gulden. Deze fixatie is fictief, daar de koopkracht van het Indonesische geld ten minste drie tot viermaal geringer is dan die van de Nederlandse gulden, OLIE EN DEVIEZEN. De vraag werd gesteld of het juist is, dat de deviezen-opbrengst van de in Indonesië werkzaam zijnde oliemaatschappyen nog steeds geheel buiten de deviezenpot van het land blijft. Ten einde een snel herstel van de oliewinning in Indonesië te be vorderen, is na de capitulatie van Japan namelyk een deviezenregeling voor deze maatschappijen getroffen; de olieproducenten konden over de deviezenopbrengst van hun bedrijf beschikken. Men meende dat millioen gulden aan de Indone sische deviezenpot is ontgaan en ten goede van de oliemaatschappyen zou zijn gekomen. Kunnen de minis ters mededelen of deze voorstelling van zaken juist is? FEUILLETON 125 JAAR REDDINGWEZEN Alp NEDERLANDSE KUST Dn aio -MVJI lUMtwwa - «SCHIERMONNIKOOG..^ /^TERSCHELLING 1825-6*^ 9O0STMAH0RN ,82T l MOOOERGATjaTB X N.ZHRM. iENBRIEI I02S MAASSLUIS 1830 ILLEVOETSLUIS O70C ENDAM 1020 lUWERSHA^EN 18 IRGSLuis~B35nr west^EPelLe i9ii\ 'VussingESTS- SKENS'iaa OECUFERS ACHTER DE PL NAMEN HET JAAR VAN OPRICHTING I ^OPGEHEVEN STATION °M QWEST O BRESKENS^aao^^-^1 -^^CADZAND^ó?-^ |«9422 34 Al spoedig doemde voor hen op, wat het verhaal hen had doen ver wachten; het eerste tweetal van zes paren stenen palen, die een gang vormden over de vloer van de grot. Langzaam gingen zij tussen de beide stenen palen door, die zij vagelijk za gen dat zij plat van vorm waren, in relief gebeeldhouwd en ongeveer tien voet hoog. Terwijl het vuile stof aan hun voeten dieper werd, kwamen zij twintig voet verder aan twee andere palen en daarna aan nog twee ande re. Zij waren ongeveer half op weg naar de volgende, toen Semple een waarschuwende hand ophief. Drie voet voor hen brak de grond af. Daarachter de rand gaapte een zwarte duisternis. Het was uit de diepte van deze schacht, dat het ge luid kwam, dat zij nu herkenden als het geluid van stromend water. Aan hun linkerhand, iets meer naar vo ren, stond in het duister nog een an dere platte paal. En dan kwam daar eveneens de rand. Toen José Aragon zijn buit hier verborg, waren er zes paar stenen pa len geweest. Nu stonden er rechts nog maar vier, terwijl er links nog vijf stonden. De andere drie waren verdwenen. Het knagen gedurende een bijna ontelbare reeks van jaren aan de voet had de rots ondermijnd: een groot stuk er van was ingestort en had de drie vermiste palen meege sleurd. Volgens Semple was de schat: „Ge rekend vanaf de rechtse palen, dertig voet langs de rots. Dan is er een kruis in de rots gehakt. Daaronder, een heel klein eindje naar beneden langs de klip, is een uitstekende rotswand. Daarachter in de rots is een scheur en daar liggen het goud en de juwelen". Mary zag. dat Semple nog steeds hoop had. In de duisternis zag zij hem de stand zorgvuldig uitstappen in een rechte lijn vanaf de lijn van de stenen en evenwijdig aan de af grond. Toen hij de afstand nauwkeurig had door ALLAN SWINTON i uitgezet, kon zij nog juist zijn ge stalte zien, die zich met voorzichtige schreden naar de rand van de af grond begaf. Met hangend hoofd en schouders leek hij het beeld van wan hoop, starend in de open ruimte, waarin met een paar duizend ton rotsblokken, al zyn hoop gevallen was. Toen richtte hij zich op, schudde 't hoofd en hurkte neer. Even later flik kerde er een lucifer aan, hetgeen deed zien, dat hij neergehurkt was, om de toorts tussen zijn knieën te kunnen vasthouden. Hij hield de olieachtige vezels on dersteboven, tot zij vlam vatten. Op één knie liggend hield hij de toorts op armslengte voor zich uit, boog zich voorover en belichtte de rotswand daaronder. Nu keerde hij zich om en ging voorover op de grond liggen. On willekeurig riep Mary: „Hugh! Neen!" Maar hij stoorde er zich niet aan en liet zich over de rand zakken tot hij uit het gezicht was. Een ogenblik scheen het licht nog op zijn hand, die de rand vasthield; toen verdween ook deze. Alleen de halve cirkel, die de toorts verlichtte, was zichtbaar, afge sneden door de zwarte rand van de rots. Met ingehouden adem gingen zij en Sam naar voren. Op hun knieën op de rand liggend, zagen zij, dat dé rots- Ingezonden mededeling). Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatlsche aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akkert Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep in de weef sels doordringen, voelt U. hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen leniRt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker"s Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". Hongaarse film, die j lof het hart spreekt storting van vrij recente datum was geweest, gezien het feit, dat de rots wand nog geenszins verweerd was. Het toonde ook aan, dat de rand, waarop zij neerknielden, niet de wer kelijke rand was. Tien voet beneden hen stond Semple wijdbeens op een korte steile helling met de werkelijke afgrond achter zich. Hy was 'n paar meter opgeschoven en onderzocht de rotswand. Opkijkend zag hij hun bleke angsti ge gezichten, die over de rand naar hem toegebogen waren. Hij hief een hand op met de duim naar beneden en schudde het hoofd. Toen zette hij zijn handen aan zijn mond en brulde: „Kunnen jullie me verstaan?" Zij knikten. Hij wees naar de af grond. „Ik ga de toorts daarin gooien. Schuif wat verder op, zodat jullie zien kunt. Kom dan terug en help me er uit". Voorzichtig schoven zij naar rechts tot zij slechts een leeg zwart gat voor zich hadden. (Wordt vervolgd). Vrijwel ieder land heeft tegenwoordig zijn eigen filmindustrie, tot Marokko, India en Hawaii toe. Het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat ook Hongarije zich bezig houdt met de productie van films. Wel verwonderlijk is het echter, dat men daar in alle stilte zich tot een uitzonderlijk hoog peil heeft opgewerkt, zoals thans de Hongaarse film „Ergens in Europa" ons komt bewijzen. Voor de meesten onzer is Hon garije zoiets als een openluchtmusum van romantiek: zigeuners, pustza, czardas. Hongarije als een werkelijkheid kennen we doorgaans niet. De werkelijkheid van het Hongarije tijdens en na de oorlog was hard, liet geen ruimte voor zwijmelende romantische dromerijen, maar kende slechts problemen en ellende, waardoor verschillende generaties ge troffen worden. Met één der beklemmendste problemen van dit Hongarije confronteert ons de film „Ergens in Europa". vlucht geslagen zijn uit alle ellende voelig voor de menselyke begrip- om een kans te redden op een klein pen: verdraagzaamheid, naasten beetje leven en nu met strooptoch- liefde, menselijkheid, ten en plunderingen proberen het We kunnen gerust erkennen dat hoofd boven water te houden. 't slot volkomen misplaatst is, dat Overal op het platteland zyn ei&eniyk de sterk romantisch-opti- echter burgerwachten gevormd door hnistische kasteel-episode, die een de boeren, die zich door de land- oplossing probeert te geven waar loperij te zeer bedreigd voelen. Bij een oplossing (in de hier gesugge- één der strooptochten wordt een jog roerde zin althans) onmogelijk is. uit de bende neergeschoten en het We^ weinig bevredigen kan in troepje kinderen zoekt een schuil- eenov®r een 20 ernstig en plaats in een kasteelruïne, die be- tragisch onderwerp. Dit neemt woond wordt door een oude musi- echter ^niet weg, dat „Ergens Geen puzsta met romantische deze film is dan „Ergens in Europa" cus- De kinderen zien in hem een Europa door een voortreffelijke zigeunermelodieën, geen wilde geworden. vyand, maar langzamerhand weet eerete helft tot een zo hoog peil ge- czardas, maar soldatenlaarzen dreu- De film concentreert zich op 't lot hij toch hun vertrouwen te winnen, stegen is, dat een zoetelyk besluit van een bende van 25 van deze Onder zijn invloed verliezen de "e innerlijke waarde van deze film oze en uitgehongerde zwerver- kinderen wat van hun innerlijke onaangetast laat. tjes, die het slachtoffer geworden verhardheid, hun beste verdedi- zijn van de demoraliserende ver- gingswapen in hun strijd om het schrikkingen van de oorlog, op de naakte bestaan. En zij raken ge nen over Hongarije, sirenes gieren, mensen vluchten in de straten voor e,n y1 zwerver- het onheilspellende lawaai der dood- brengende vliegtuigen. Huizen stor ten ineen, geluk wordt tot puin ge slagen. Een bom treft een gevange nis ergens aan de Donau, twee jongens weten zich uit de puin hopen te redden en vluchten zonde: bestemming; geen ouders, geen dak geen voedsel, geen toekomst. D; soldatenlaarzen blijven dreuner heel de oorlog door en vermorzele- wat op hun weg komt. Een kleii meisje mag verbijsterd toezien, ho haar ouders gefusilleerd worden Puin, puin, puin. Kinderen blijvei achter, door ontzetting bevangen doelloos zwervend door de chao van het leven, dat hun' geen enke houvast meer biedt. ONTSTELLEND PROBLEEM Zo groeide in Midden-Europa tij dens de oorlog een ontstellend pro bleem: dat van de verweesde ei verwilderde kinderen, die zich to kleine benden aaneensloten en he land afstroopten, rovend, plunde rend en moordend zelfs om zich i: leven te houden. De Hongaarse regering gaf opdrach' tot een film over dit probleem en ZELDZAAM REALISME. De voor ons geheel onbekende filmer Géza Radvanyi heeft met een zeldzaam realisme een beeld gegeven van de ellende van deze ontwortelde kinderen, met een diepe innerlijke bewogenheid, die ook weer de toe schouwer tot innige ontroering brengt. Het eerste gedeelte van „Ergens in Europa", dat alleen het lot en het leed schildert van door de oorlog verworden kinderen, is in tens zuiver van toon, zonder één valse of onoprechte klank en wer- kelyk aangrijpend. Zo is er een beeldenreeks van een jongetje, dat tijdens een hevig bom bardement blindelings vlucht en zonder het te beseffen in een ker mistent terecht komt, waar een bomscherf het mechaniek van een draaiorgel in beweging brengt: zei len heeft een film een zo intense, dieptragische sfeer en onheil-ge- 'adene spanning bereikt en met zo simpele en oprechte middelen als hier. Een film, die tot het hart spreekt. LONG-SHOT. Voor bridge-spelers BIEDEN MET GOUDSMIT m. (door onze Bridgemedewerker). Vaak is my de vraag gesteld wan neer men spelend volgens Goud smit met 2 S.A. fout mag ope nen. Daarvoor houde men zich stipt aan het volgende recept: 5% tot 6 Vz H.T. in handen, iedere kleur ge dekt en in een 4-3-3-3 verdeling (of 4-4-3-2, indien de doubleton sterk is!) Met 3 S.A. mag geopend wor den, indien men over circa negen speelslagen beschikt, ongeacht het aantal H.T. en de verdeling. Wie met drie in een kleur opent, dient over zeven, met- vier over acht en met vijf over negen speelslagen te beschikken. Ik geloof wel te mogen zeggen, dat tot nu toe het biedsysteem van de gebroeders Goudsmit volkomen logisch mag heten. Nogmaals: ik distanciëer mij volkomen van elk chauvinisme hierbjj. Heus, het is niet mön schuld, dat deze landgeno ten zich in de loop der jaren tot ware grootmeesters in het bridge spel hebben ontwikkeld en dat zij tot de weinigen behoren, die hun eigen conclusies hebben getrokken uit de bridgesystemen, die in het buitenland zo veel navolgers vonden. Dat zij in veel opzichten Culbert- son de eer gaven, die hem toekomt, mag gerust toegeschreven worden aan het feit, dat ook deze expert aan de logica zulk een ruime plaats heeft ingeruimd. En thans nog diverse by zonderhe den, die men met de in de vorige rubrieken gegeven richtlijnen ab soluut moet beheersen, teneinde een waardig discipel van Goudsmit te worden! Deze zyn: 1. Een bod in de kleur van de te- genparty is manche-forcing (geeft geen aas of renonce aan!) 2. De partner van de openings bieder mag na een tussenbod met ongeveer 2% H.T. gerust twee S.A. of drie in de kleur van de partner bieden. De openningsbieder mag wanneer hij een minimumkaart had. in dat geval passen. 3. Met een zeer sterk spel biede hy drie in een nieuwe kleur of geeft een manche-bod. REDOUBLEREN! RedoublerenNemen wy aan, dat uw partner met 1 Ha opent, welk bod prompt gedoubleerd wordt. Wanneer over drie H.T. beschikt, dan redoubleert U. Was 't openings bod 1 S.A. en U heeft H A 2 H.T., dan redoubleert U eveneens rustig, tenminste wanneer er gedoubleerd is. Wanneer de gever met 1 Sch. opent en de op hem volgende tegen stander biedt 2 Sch., dan betekent dit, dat de 2 Sch. bieder een man chebod wil forceren. De partner van de 2 Sch.-bieder houde er rekening mede, dat dit bod niet een aas of renonce in deze kleur betekent. En dan ia er tenslotte nog het bod: na een openingsbod antwoordt de partner 2 Sch. Wèl, daarmede wil ae laatste laten horen, dat hy een goede ope ning had, en dat een manche-bod zeker, een klein-slam tenminste te proberen is (b.v. met 4 KI. enz.) De gang van zaken kan dan b.v. zijn: 1 Ha., 2 Sch„ 4 KI. (azen vra- ?en) gevolgd door öf het eindbod wanneer het aantal azen tegen valt) of 4 S.A., waarmede naar het aantal heren geïnformeerd wordt. Men houde wel in het oog, dat het informeren naar de azen en heren via 4 KI. en 4 S.A. voordeliger is, dan 4-5 £.A. en 4-5 KI., omdat men niet direct zo hoog komt en afstop pen op een 4- of 5-bod mogelyk wordt. En daarmede stappen we voorlo pig af van Goudsmit. Volgende keer iets over het Weens systeem. Ja, ook die Oostenrykers wisten er raad mee! jumpvolgboc van 1 Ha,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4