N NIEUWS UIT ZEELAND HUURVERHOGING UITGESTELD Wu/iet/kaads qaatu/oid&i/ %Ctt0„„v CHRISTELIJKE BESTURENBOND MIDDELBURG JUBILEERDE DE VROUW ER HET AMBT |T-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 TWEEDE KAMER Geen kinderbijslag voo r kleine zelfstandigen. In de vergadering der Tweede Kanier zyn Donderdagmiddag de alge. mene beraadslagingen over de Rijksbegroting 1950 voortgezet. De minis ter-president, dr. W. Drees, de sprekers in eerste instantie beantwoor dende, erkende, dat in de troonrede bepaalde volksgroepen genoemd zijn, ais middenstand, landbouw e.a.; daarmede is echter niet gezegd, dat men aan andere geen aandacht zou besteden. Minister Drees en Lieftinck antwoordden de sprekers. Spr. merkte op. dat geen fractie zich aan dit kabinet heeft gebonden. In het kabinet geldt uiteraard vol strekte gelijkwaardigheid der minis ters en is er geen sprake van dat 'n minister zich minder zou moeten ge voelen omdat hij niet uit een aer grote partijen voortkomt, Volstrekte homogeniteit lijkt hem niet mogelijk, zelfs al zouden alle ministers tot één partij behoren. In het kabinet be staan uitnemende persoonlijke ver houdingen en een uitstekende samen werking. Wanneer men het afgelopen jaar overziet mag men zeggen, dat in practisch beleid een redelijke een. heid is bereikt. Er is een samenhan gend beleid, dat vruchten heeft afge worpen. KWESTIE METERINK. De heer Meyerink had een brief kunnen sturen, waarvan in het open baar mededeling zou zijn gedaan. Ten aanzien van de kwestie-Meye- rink, merkte spr. op, dat in het re glement van orde der R.T.C. verschil is gemaakt tussen het spreken in commissies en in de algemene verga dering. Als er een fout is gemaakt, is dit geschied bij de samenstelling van het reglement van orde, waaraan dc ..negen mannen" hebben medege werkt. In verband met opmerkingen van de heer Oud over de vergadering, die het Nationaal Jongeren Verbond in het Kurhaus wilde beleggen, betoog de de heer Drees, dat naar zijn oor deel terzake het recht van vergade ring niet door de regering is aange tast. Het spreken over benoemingskwps- ties achtte de minister-president be zwaarlijk, omdat dan uiteengezet moet worden, wat in de ministerraad is gezegd. Ten aanzien van burgemees tersbenoemingen kan men z.i. be zwaarlijk spreken van discriminatie van een bepaalde partij. In het ka binet is over de Haagse burgemees ter maar éénmaal gesproken en toen is meteen de beslissing gevallen. Spr erkent, dat het lang heeft geduurd, maar de minister van binnenlandse zaken ad interim wilde deze zaak overlaten aan de nieuwe bewindsman. Berekeningen hebben doen zien. dat kinderbijslag voor kleine zelf standigen niet 40 50 millioen. doch 120 130 millioen zou vorderen. De regering acht vergroting der uitga ven, ai zou het 40 a 50 millioen z"un- bezwaarlijk. Men zou zich een regeling per be drijf kunnen voorstellen, waartoe de regering machtiging zou kunnen ge ven. Het lijkt spr. beter deze zaak bij het hoofdstuk sociale zaken te be handelen. Een algemene Grondwetsherzie ning in te leiden als er geen over eenstemming is over bepaalde be langrijke punten, leek spr. onvrucht baar. Na de begrotingsbehandeling zal een bespreking gehouden wor den tussen regering en seniorencon vent uit beide Kamers over het Be- nelux-vraagstuk. In verband met de industrialisatie- nota merkte de heer Drees op, dat de regering ervan overtuigd is, dat er naast een industrieel klimaat ook een sociaal klimaat nodig is. Het ziet er niet naar uit, dat de voorgestelde wijzigingen in de loon- en inkomstenbelasting nog dit jaar door de Kamer behandeld zullen kunnen worden. In verband daarme de zal de huurverhoging moeten worden uitgesteld. Spr vroeg niet aan te dringen op verhoging der uitgaven. Wil ae Ka mer uitgaven doen, dan moet zij ook bereid zijn de dekking daarvan mo gelijk te maken. Alle wensen uit de Kamer horende, zou spr. ook gaar ne de suggestie vernemen, waar dan eigenlijk de gewenste beperking vandaan móet komen. MINISTER LIEFTINCK AAN HET WOORD. Minister Lieftinck sprak zijn vol doening er over uit. dat vrijwel geen afkeuring is uitgesproken over het besluit tot devaluatie. Toen dit be sluit werd genomen was het interne monetaire evenwicht bereikt. Teleurstellend is het volgens de regering, dat de stroom van devalu aties met is aangegrepen voor een internationale bevrijding van 't han delsverkeer, maar verheugend is 't, dat de laatste weken actief wordt gewerkt om op de nieuw verkregen IEUWS in een O T E D O P In de Staatscourant van 10 Nov. 1949, is gepubliceerd de vierde ontheffingsbe schikking prjjsstop 1949, waarbij de prij zen voor een vijftiental groepen van arti kelen worden vrijgelaten. Donderdag werd op het gemeente huis te Emmeloord Noord-Oost-Polder, aangifte gedaan van de vijfduizendste in woner in de Noordoostpolder. De Spitfire H 25 van de jachtvüeg- school Twenthe, bestuurd door de ser geant vlieger P. P. A. van Eijsden, heeft Donderdagmiddag ten Noorden van Lichtenvoorde een noodlanding gemaakt. De vlieger is ongedeerd; het vliegtuig werd beschadigd. Het hoofdbestuur van het Ned. Ro de Kruis heeft de Noord- en Zuid-Hol landse Reddingmij. onderschelden met 't Kruis van Verdienste basis stappen te doen om te komen tot een bevrijding van het internati onale handels- en betalingsverkeer. I De gevolgen der devaluatie zijn nog in hoge mate onzeker, daarom moe ten de maatregelen een voorlopig I karakter hebben. Tengevolge van de devaluatie zal j de staatsschuld stijgen met 900 j millioen. Daartegenover staat een winst op de aanwezige goudvoor. raad en harde valuta. Door de beslui ten der R. T. C. zal de staatsschuld 1 nog toenemen met een bedrag in de orde van grootte van 2 milliard. Het bedrag der vlottende schuld is i veel geringer dan men meent Het 1 kan geschat worden op een bedrag i liggende in de orde van grootte var f 4 a 5 milliard. Spr. ontkende, dat het begrotings- beeld geflatteerd zou zijn. Met bij zondere zorg zeide de minister het jaar 1950 uit budgetair oogpunt aan te zien. Een revisie van het budget achtte hij onvermijdelijk en hij stel de zich voor zich aan die taak te zetten zodra Hoofdstuk I der be groting is behandeld. Aan een bezui. nigingscommissie is z i. geen behoef te. Wèl is nog Iets te bereiken op het gebied van vereenvoudiging der sociale wetgeving. Tenslotte ging de minister nog uitvoerig in op een aantal opmer kingen inzake de belastingpolitiek. REPLIEKEN. In de avondvergadering werd ge repliceerd en diende de heer Gort- zak (CPN) een motie in, vragende in verband met de prijsstijgingen de loonbyslag van I.te ^verhogen tot 2.50 in afwachting van nade re maatregelen. Te half twaalf is de vergadering i verdaagd tot Vrijdagmiddag één uur. iIngezonden mededeling) Voor de Dames: Grote keuze uit de nieuwste modellen WINTERMANTELS uitsluitend zuiver wollen stoffen 72,25 WOLLEN JAPONNEN pracht sortering in geheel nieuwe modellen en kleuren Ook in grote maten 29.75 Speciale collectie Mantels en Japonnen voor Jongedames en Dames met slank figuur Voor de Heren: Unieke aanbieding bijzonder fraaie ULSTERS zeer bijzondere kwali teit en afwerking 93.00 Grote sortering WINTERKLEDING voor Jongens en Meisjes ESDERS voor degelijke af- werking, prima ktcaliteii en onberispelijke pasvorm PRINS BERNHARD NAAR BELGIU. Prins Beriihard zal Dinsdag 21 No vember a s. de receptie, in de Ridder zaal lp houden ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der Noord- Zuidhollandse reddingmaatschappij, bijwonen. Daarna vertrekt Prins Bei'nliard naar België voor de reeds aangekondigde jachtpartij met prins regent Karei ran België. LANGE NOORDSTRAAT 10-12 MIDDELBURG Burgemeester Vogelaar van Hoedekenskerke gaat heen. 1 Tot burgemeester van Nieuwerkerk aan de IJssel is met Ingang van 1 De cember 1949 benoemd de heer J. C. Vogelaar met toekenning van gelyk- tijdig eervol ontslag als burgemees- ter der gemeenten Baarland. Hoede, i kenskerke en Oudelande. j Burgemeester Vogelaar werd op 6 Augustus 1909 te Dinteloord geboren :en bezocht de R.H.B.S. te Bergen op Zoom. In November 1926 werd hij j benoemd tot volontair ter secretarie te Puttershoek, op 1 October 1928 tot ambtenaar ter secretarie. In 1930 ging de heer Vogelaar als ambtenaar naar de directie van de Wieringer- meerpolder, waar htj na de indeling in gemeenten benoemd werd tot com mies ter secretarie en gemeenteont vanger. In 1938 kwam nij naar Zeeland, waar hij met ingang van 1 Novem ber 1938 burgemeester van Baarland werd. Na de bevrijding volgde zyn benoeming tot burgemeester van Hoedekenskerke en Oudelande 1 De heer Vogelaar heeft sinds 19-16 ziting in de Provinciale Staten van j Zeeland voor de C.H.U.. Hij is voorzitter van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bonc*. van Gemeenteambtenaren en voorzit ter van de onderafdeling Zuid- en Noord-Beveland van deze Bond. Ook is hy als docent verbonden aan de Zeeuwse cursus opleiding gemeente ambtenaren Tijdens rijn burgemeesterschap werden vele belangrijke beslissingen genomen in Baarland, Hoedekensker ke en Oudelande. Na de bevrijding heeft dc heer Vogelaar energiek de wederopbouw gestimuleerd. Mede door zyn voortvarend werk kon in zijn gemeenten veel tot stand worden gebracht. De gemeente Nieuwerkerk aan de IJssel telt ongeveer 4600 inwoners. De opvolger van burgemeester Vo gelaar in de Provinciale Staten is de heer J. P van Wel te Terneuzen. De P.Z.E.M. geelt het voorbeeld. Op de kantoren der N.V. Provin ciale Zeeuwsche Electriciteits Maat schappij en in de werkplaatsen te Middelburg wordt van 15 November tot eind Januari a.s. de middagpauze voor het personeel tot een half uur ingekrompen, waardoor 's morgens la ter kan worden begonnen en's avonds vroeger geëindigd. Hiermede wordt bereikt, dat zo weinig mogelijk werktijd in de z.g. piekuren valt, waardoor het stroom verbruik gedurende déze uren wordt beperkt. Motorfestijn ten bate van sportuitwisseling. Naar wij vernemen hebben zich thans 30 leden van „Scheldegouwen" opgegeven voor het motorfestyn, dat Zaterdagmiddag op de Middelburg se Markt plaats heeft en dat wordt georganiseerd ten bate van de sport uitwisseling MiddelburgAmersfoort. Zoals men weet, werken alle sport verenigingen samen om deze uitwis seling te doen slagen en de gelden byeen te brengen, benodigd ter dek king van de reiskosten. Er is een aantrekkelijk program ma opgesteld met humoristische nummers, motor-acrobatiek en als climax een rit door brandende hoe pels. Het aantal deelnemers aan dit nummer is inmiddels gestegen tot negen. Vermeld dient voorts te wor den, dat het bekende duo Jimmy SpakeJan v. d. Yssel eveneens rijn medewerking aan dit programma heeft toegezegd. Uiteraard kan geen entréegeld worden geheven, doch leden van alle sportverenigingen zullen het publiek steunbonnen aanbieden. Aan deze verkoop is een tombola verbonden, zodat de kopers van deze bonnen automatisch meedoen aan een ver loting. waarvan de trekking 's avonds in „De Vergenoeging" plaats heeft. De vergadering van de classis Middelburg der Ned. Herv. kerk. Zoals reeds in ons vorig nummer ge meld. kwam Woensdag te Middelburg on der leiding van ds. A. de Vries, de Clas sis Middelburg der Ned. Herv. kerk in buitengewone vergadering bijeen. Aan de orde was o.m. gesteld een be spreking van een door de Commissie ad hoe opgesteld rapport over het vraagstuk van de Vrouw en het Ambt. De commis sie ving haar rapoort aan met de woor den: Het is onmogelijk om de resultaten van ons gesprek neer te leggen in een lijst van pro- en contra-argumenten. De den wij dit. dan zou het gesprek ter Classicale vergadering worden gedood en op het plan worden gebracht van een kiezen voor of tegen de pro- en contra- argumenten door de Commissie opgesomd, waarbij het eigenlijke vraagstuk van de \touw en het ambt juist aan onze aan dacht zou ontsnappen". Dit door de commissie beoogde hogere niveau heeft de vergadering tot op zeke re hoogte weten te bereiken en het grote aantal sprekers deed duidelijk uitkomen de intense belangstelling der vergadering oor dit vraagstuk. De commissie had in haar rapoort on derscheiden in de ambten der kerk en de bedieningen der kerk, waarbij geconsta teerd werd. dat aan het ambt verbonden lag de regeermacht, terwijl de diensten van meer charismatische kracht geacht werden te zijn. Dit gevoelen werd door de vergadering uitvoerig besproken, alsook het gevoelen der commissie dat de vrouw haar plaats dient te hebben en haar taak te vervullen in de kerk. De discussie liep dan ook ln de tweede plaats over de vraag: Behoort de vrouw alleen tot de diensten der kerk geroepen te worden of ook tot de ambten met de daaraan verbonden regeermacht. VRAAG BIJNA NIET URGENT. Velen waren dc mening toegedaan, dat deze onderscheiding van ambt en dienst niet zo scherp gesteld mocht worden, dal de plaats der vrouw naar Bijbelse voor stelling sterk cultureel bepaald was. Ge waarschuwd werd voorts tegen een ambtsoverspanning. die men meende bij sommigen te moeten constateren, terwijl er aan de andere kant op gewezen werd, hoe de nieuwe Kerkorde aan de vrouw zó veel mogelijkheid en ruimte tot ar beid biedt, dat de vraag bijna niet ur gent meer genoemd kan worden, ware het niet, dat ook hier centraal staat de vraag: Wat is recht voor God? en de vraag naar de gehoorzaamheid aan dé H. Schrift. De vrouw staat niet te dringen naar het ambt. Desondanks blijft de vraag onvermijde lijk; en wanneer het een zaak van ge hoorzaamheid is, dat de vrouw ook het ambt der kerk bekleedt, dan moet te zijner tijd het antwoord komen. De bespreking resulteerde ten slotte in de conclusie dat het vraagstuk urgent biyft. gezien.ook het feit, dat de Generale Synode zich nog op dit vraagstuk bezint. Afgewacht dient te worden tot welk een inzicht de Generale Synode ten slotte komt. In verband daarmede wordt de commissie voor het waagstuk van de Vrouw en het Ambt gecontinueerd. Voorts werd de reeds in dit blad opgenomen motie aanvaard. DE KERKORDE. De vergadering behandelde voorts de ordinantiën 5, 7. 8. en 9 der nieuwe Kerkorde. Na voorstellen tot formele wij zigingen werden deze door de vergadering aanvaard, waarbij ter kennis van de Generale Synode gebracht zullen wor den- 1 Een verzoek om een afzonderlijke ordinantie met betrekking tot de geeste lijke vorming der Gemeente, de zoge naamde voortgezette catechese en het jonge-lidmatenwerk. 2 De Zondagsschool, die zulk een oude en brede plaats inneemt onder ons volk, met name in ordinantie 9 te noemen. 3. Het verzoek der Classis om tezamen met ordinantie 8 te doen uitgaan een Ge neraal advies van pastorale strekking tot voorlichting van de Kerkeraden in de ve le vragen met betrekking tot de Doops- practfjk. j Oprichter ds. van Enipel Wij hebben ons niet vergist" In een tot de laatste plaats bezette Schuttershofzaal herdacht de Chris telijke Besturenbond Middelburg Don derdagavond op indrukwekkende wij ze zijn 35-jarig bestaan met een pro- paganda-feestavond, die niet alleen door vele honderden leden, maar ook door verscheidene predikanten en af gevaardigden van de C.B.B.'s in Vlis- singen. Goes en andere gemeenten werd bijgewoond. Deze avond werd tevens het 40-jarig jubileum van het C.N.V. herclacht. Na opening met gebed, Schriftle zing en het zingen van „Dankt, dankt nu allen God", hield de voor zitter. de heer P. Meliefste, een rede. waarin hij een terugblik wierp op de geschiedenis van de bond in de afge lopen 35 jaar. Hij riep in herinne ring het grote offer, dat het be stuurslid Cornells Sturm, die door de Duitsers werd vermoord, bracht en Instituut voor landbouwtechniek. Met het oog op de noodzakelijk heid, de ontwikkeling van de ratio nalisatie in de land- en tuinbouw, zowel wat het tempo als de hierbij te bezigen middelen betreft, zoveel mogelijk aan te passen bij de ver schillende bedrijfstypen in ons land, heeft de minister van landbouw, vis sen) en voedselvoorziening, een stich ting opgericht, waarin het onderzoek naar de toepassing van de uiteen lopende technische mogelijkheden en arbeidsmethoden alsmede de verbe tering hiervan van overheidswege zal worden gecentraliseerd. Het bestuur van de stichting be staat uit de heren jr. C. Staf, voor zitter, prof. ir. P. A. van den Ban, hoogleraar aan de landbouwschool, ir. A. W. van de Plassche, directeur van de tuinbouw, ir. H. T. T. Tjallema, directeur van de akker- en weide- bouw. prof. ir. L. H. de Langen, hoogleraar aan de technische hoge school te Delft, T. Allersma en A, Minderhoud. Rijwiel met hulpmotor wordt gelijk gesteld met rijwiel. Op vragen van het Eerste Kamer lid, de heer Woudenberg (P. v. d. A.j betreffende het gebruik van ry. wielen met hulpmotor, heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat 'eantwoord, dat het z.i, geen twflfel iljdt, dat ry wielen met hulpmotor vallen onder het begrip „motorrij tuigen". De minister is echter voornemens te bevorderen, dat rijwielen met hulpmotor onder bepaalde voorwaar den in het wegverkeer hier te lande met gewone rijwielen zullen worden gelijk gesteld. Sloepolder wordt in 1952 verpacht De verpachting van de ingepolder de Sloegronden verkeert nog slechts in een stadium van voorbereiding. Dienaangaande wordt overleg ge pleegd tussen het ministerie van fi nanciën cn van landbouw, visserij en voedselvoorziening, aldus het Z. D. De betrokken gronden, die momen teel nog niet bouwrijp zijn. zullen in de eerstvolgende jaren successie velijk in cultuur worden genomen. Eerst in 1952 zullen de gronden aan landbouwers worden toegewezen. JUBILEUM ds. GRUPPEN. Woensdag werd onder grote belangstel ling ds. A. Gruppen, Chr. Geref. predi kant te Biezclinge, gehuldigd ter gelegen heid van zijn 25-jarige ambtsbediening en tevens van zijn 25-jarige echtvereni ging. 's Avonds sprak de jubilaris in een geheel bezette kerk een gedachtenisrede uit nadat 's middags een receptie was ge houden. Na de prediking voerden ver scheidene sprekers het woord. Op verzoek van ouderling Slabbekoorn werd ds. Gruppen Ps. 124 1 toegezongen. Tot slot bracht de jubilaris de sprekers dank. Coöp. Vrouwenbond vergaderde. De Coöp Vrouwenbond, gewest Zeeland, nield Donderdag een druk bezochte vergadering in ,,de Prins van Oranje" te Goes, onder voorzit terschap van mevr. Harinclc-Schaal- je. Na net zingen van het bondslied bracht de voorzitster verslag uit van de bestuurscursus, welke georgani seerd werd door de landelijke bond. Hierop werden de statuten bespro ken en vastgesteld. Eind December zal men een bijeenkomst houden met als spreker de radiokok P. J. Kers. De volgeyde gewestelijke vergade ring zal in Maart te Middelburg worden gehouden. Mevr. J. Witmxu Ringelberg zal daar dan een inlei ding houden over „Ziekenverpleging thuis" of dr. Krijgsman de Bouvé zal een algemeen onderwerp behan delen. Een verloting voor het Margare- tha Meyboom Vacantiefonds bracht 16,20 op. De afd. Goes, Middelburg en Vlissingen werden aangewezen voor de kascontröle. Hierna besprak de propagandiste van de landelijke bond, mevr. Blok- Mulder uit Rotterdam de taak van de Coöp. Vrouwenbond. Zij bestaat thans uit 54 afdelingen. Inden brede zette zij het verschil tussen coöpera tie en grootwinkelbedrijf uiteen. Voorts schetste zij de taak van de bond in dienst van de wereldvrede en besprak verder het boek over het leven en werken van Madame Curie. Tot slot bracht één der afgevaar digden nog verslag uit over een ex cursie naar de Haka-fabrieken te Jutphaas. verzocht de aanwezigen staande de nagedachtenis te eren van de in de loop der jaren overleden functionaris sen De heer H. Vermeulen, bestuurder van het C. N. V., wenste de bond ge luk met 't jubileum namens dit Vak verbond. De centrale leiding is c-r trots op, zo zeide hij, dat Middel burg zo'n actieve C-B.B. bezit, in ver leden en heden geleid door mannen met grote toewijding, die met inzet van al hun krachten de strijd van de vakbeweging aanbonden. Wij mogen echter nimmer vergeten, aldus ver volgde hij, dat wij instrumenten van God-zijn. Ons past grote dankbaar heid" dat hij de vakbeweging Ffêêft willen zegenen. Dhr. Vermeulen wees er op, dat de beweging in de loop der tijden heeft gestreden voor vrijheid enrecht voor de arbeider, een strijd, die vele overwinningen heeft opge leverd, maar die nog niet voltooid is. De Chr. vakbeweging, heeft vele be langrijke taken voor de toekomst: de voornaamste is er voor te znrgpn, dat in de maatschappelijke verhoudingen van deze tijd rekening wordt gehou den met het gebod Gods, een andefe is trachten te bereiken, dat men in staat is de economische medezeggen schap aan te kunnen. Tenslotte ver klaarde hij to hopen, dat de C.B.B. Middelburg nog menig lustrum zal mogen vieren. DE OPRICHTER SPREEKT Wethouder A. J. Berenpas, die de felicitatie van het gemeentebestuur overbracht, wees op de verdienste van de vakbeweging, ook de culturele verheffing van de arbeider en de woningbouw en -exploitatie. De C.B. B. heeft belangrijk bijgedragen om te bereiken, dat de arbeider meer mens wordt en dat is ook voor de gemeen te van veel gewicht. Het hoogtepunt van de avond was de uitermate boeiende rede, die de oprichter van de C.B.B., ds. M. van Empel, na de pauze uitsprak. Zijn gedachten zullen bij het zien van de volle zaal met leden wel even terug gegaan zijn naar die oprichtingsver gadering, toen met enkele mensen werd begonnen en het grote probleem was: hoe krijgen wij aanhang? Dit bleek trouwens uit de oude herinne ringen, die hij ophaalde, en die tot conclusie hadden: „Wij hegben ons toen niet vergist. Er kon destijds maar één besluit genomen woeden en dat was ons te verenigen ln een Chr, Besturenbond 'n gelukkig besluit". Ds. van Empel zeide wat huiverig te zijn voc het praedicaat „Christelijk", immers, al te gemakkelijk werpt men zich op tot verdediger van de ere Gods en het Koninkrijk Gods, te spoe dig menen sommigen, dat dit praedi caat recht geeft op de wetenschap: „dat hun slatuintje aan Gods tuin grenst". Als wij „Chr." voor onze naam zetten, betekent dit, dat wij onszelf stellen in het oordeel Gods. Daarom is het ook voor de C'.B.B.-le- den nodig, dat zij zich bewust zijn niet beter te rijn dan anderen, dat zij beseffen, welke verplichtingen zij zichzelf opleggen. Maar, zo vervolgde ds. van Empel, ik ben er in mijn ziel van overtuigd, dat de Chr. vakbewe ging een zeer behoudende, d.w.z. be warende. werking heeft gehad en nog heeft, dat destijds de goede weg is in geslagen, en dat wij die moeten blij ven volgen. ZANG EN DECLAMATIE Het programma werd verder gevuld met zang door „Valerius" uit Veere, dirigent de heer W. Gast, dat, staande achter de vele bloemstukken, bewees over kwaliteiten te beschikken, goede solozang en aardige declamatie door de heer P. Bosdijk, penningmeester van de bond. Tot slot werd gemeen schappelijk „Lof zjj de Heer" gezon gen. Als dankoffer werd een collecte gehouden voor ft t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". DOKTER J. L. BERNHARDI -f- Bemind en gezien arts te Stavenisse overleden. Donderdagmiddag is onverwachts te Stavenisse overleden dokter J. L. Bernhardt arts en gemeentegenees heer aldaar. Dokter Bernhardi, die een zeer beminde en geziene figuur op Tholen was, werd 28 Mei 1884 geboren, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en behaalde op 26 No vember 1909 zijn arts-diploma. Hij vestigde zich het jaar daarop in Stavenisse, waar hij op 1 Mei 1905 tot gemeentegeneesheer werd be noemd. Hij genoot het vertrouwen van de gehele Thoolse bevolking en had ritting in tal van verenigings besturen. Zo was hij secretaris van de afdeling Stavenisse van het Groe ne Kruis en secretaris van de Dorps gemeenschap Stavenisse en ere voorzitter van de Oranjevereniging. Vooral voor de dorpsgemeenschap Stavenisse heeft dokter Bernhardi baanbrekend werk verricht. Door zijn veelzijdige belangstelling en ont wikkeling kon hij voorlichting geven op velerlei gebied. Hij wist op Tho len belangstelling te wekken voor nieuwere hygiè'msche inrichten, als gevolg waarvan enkele belangrijke gezondheidsdiensten werden gesticht, o.a. de schooltandverzorging. Tijdens de inundatie van Tholen vertoefde hij elders, doch na de be vrijding was hij één van de eersten/ die op het eiland terugkeerde. De laatste maanden was hij en kele malen ongesteld. Zijn verscheiden heeft in brede lering diepe ontroering gewekt. Schooltandverzorging Walcherse platteland. DAGELIJKS BESTUUR GEKOZEN. Naar wtj vernemen is in een vergade. ring te Middelburg Donderdag het dage lijks bestuur gekozen van de dlstricts- dienst voor de Schooltandverzorging op Walcheren. Volgende week zal de op- rlchtlngsacte worden gepasseerd, waarna onmiddellijk subsidie zal worden aange vraagd en een plan-de-campagne worden opgemaakt. Er wordt naar gestreefd op 1 December a.s. met dit belangrijke me. disch-sociale werk te beginnen. Deze vergadering werd gehouden ten kantore van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De ontwerp-siatuten werden behandeld en een dagelijks bestuur gekozen. Hierin hebben de volgende heren zitting: J. L. Dregmans. burgemeester van Koudeker- ke en Biggekerke, voorzitter: A. Korte- weg, administrateur Ziekenfonds Walche ren te Vlissingen. secretaris; dr. F. G. Vaandrager, arts te Domburg: H. B. J. Knoop, tandarts te Vlissingen en D. Kod de, burgemeester van Zoutelande. De Commissie van Toezicht, die nood zakelijk is in verband met de gemeen schappelijke -<iegcVwvgv.-.(woedt"g©vormd door de heren J. L. Dre'gmans. "voorzit ter: H. van der Schuur, gem.-secretaris van Koudckerke secretaris; mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck.burgemeester van Nieuw- en St. Joosland, wnd. voor zitter; jhr. ir. H. L. Boogaert. burgemees ter van Domburg en W. J. K. Dieleman, secretaris, Westkapelle. Onder deze gemeenschappelijke rege ling vallen alle Walcherse plattelandsge meenten. behalve Souburg, dat onder Vlissingen valt en Aagtekcrke, dat zich nog afzijdig heeft gehouden. (Ingezonden Mededeling) Heel wat overhemden hebben dp laatste week onze winkel verlaten, nu alles zon der punten is. Wat een geluk dat we deze week weer een flinke aanvulling kregen van de beste fabrikaten, als Kerko, Fablo, enz., zowel vast© als losse booi'd. Ook Zepher pyama's in effen blauw in de prijs van 12.40 hebben wij nog in alle matc-n voorradig. HERENMODES ST. JACOBSSTR. 25 VLISSINGEN. VLISSINGEN. Vrijdag, Alhambra. „Weekend in het Waldorf Hotel", 7 en 9 uur; Luxor. „De avonturen van O'Flynn", 8 uur, Scheldehal „Revue voor ouden van dagen", 2 uur; Bovenzaal Kiviet, Jaarvergadering v. en a.v. „De Zeeu wen", 8 uur. Zaterdag, Concertgebouw, „De Zilveren Fluit". 8 uur. Alhambra, „Weekend in Waldorf Hotel". 7 en 9 uur, Lu xor. „De avonturen van O'Flynn", 7 en 9 uur. Zondag, Alhambra, „Weekend in Wal dorf Hotel", 3, 7 en 9 uur; Luxor, „De avonturen van O'Flynn", 3. 7 en 9 uur. MIDDELBURG. Heden Rijkskweekschool: Ned. Ver. voor weer- en sterrenkunde. 8 uur; Rest. 't Raedhuys: Vergadering Mid delburgse IJsclub. 9 uur; Electro: „Enamorada", 7 en 9.15 uur; Schouw burg: „Back Street", 8 uur. Morgen Markt: Behendigheidswdestrij'- den Scheldegouwen ten bate van de sportuitwisseling. 3 uur: Schut tershof: Feestavond buurtver. Lange Delft—St. Janstraat. 8 uur; Biosco pen zie heden; Van Bent hem en Jut ting: Het buitenlandse boek (expo sitie). Zondag Electro: 3.20, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2