PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Grote Drie zijn het eens over de ontmantelinp spolitiek oe BILT Ook Beneluxlanden gaan hiermede accoord DE FINANCIËLE OVEREENKOMST BASIS VOOR SAMENWERKING DJOCJA-KABINET AANVAARDT RESULTAAT VAN DE R.T.C. Vandaag Steeds nieuwe verrassingen in de zwendel met valse bankbiljetten ZAL MET KERSTMIS KLOK VAN GR0EDE WEER LUIDEN? 192e Jaargang-No. 274 DagbiaQ. uitgave van de tlnn# Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer Adj. W. de Pagter. Hooldred.: G. BaWnHJo, Pl.verv.; W. Leertouwet en H. A Bossnardt ABONNEMENTSPRIJS 32 Ct per week; 3.90 p. kw.; £r. p. p. 1 4.15 Der t?w Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 Nov. 1949 ADVERTENTIEPRIJS. 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1 2.50. (ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels): •-an 1—5 regels f 1.—. iedere regel ■neer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Waisti óB-i tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2358). M-burg Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924 Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 tbg.g, 2228) - Ooatburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terncuzen: Brouwt rijstr. 2 - Zlerlkzee: N. Bogardstr. C m Jel^8_ De lioge commissarissen van Engeland, Frankryk en de Ver. Staten, die vaidaag naar Duitsland terugkeren, zullen naar men venvacht on- middelyk besprekingen met de federale regering beginnen. Zy hebben hiervoor van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie in. structies ontvangen. Deze instructies zullen eerst worden bekend ge- maakt als de Duitse federale regering op de hoogte is gesteld van de besluiten der ministers. Na een vergadering, die eerst Vrijdagochtend om twee uur eindig de deelden de ministers mede, dat zij' van plan zijn de bevoegdheden van de Westduitse regering uit te breiden, naarmate deze regering blijk geeft van vreedzame en democrati sche bedoelingen. Burgemeesters Middelburg stelt zich in spanning de vraag, wie de opvolger zal wor den van jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, die in September te vroeg en op tragische wijze werd wegge rukt van de burgemeesterszetel der Zeeuwse hoofdstad. Er worden na men genoemd van mogelijke candida- ten en er worden gissingen gemaakt Maar 0r worden ook politieke bespie gelingen gehouden en dat herin nert er aan, dat ook de politiek bij benoemingen een grote rol speelt. Er is de laatste tijd over de burge meestersbenoemingen in Nederland heel wat te doen en met name de Partij van de Arbeid is er druk mee. Deze partij, de sterkste in den lande, stoot zich namelijk aan het feit, dat er in Nederland 1012 gemeenten zijn en slechts 90 burgemeesters, die lid zijn van de P. v. d. A. Sedert de be vrijding werden er 522 burgemeesters benoemd en daarvan behoorden er slechts 75 tot deze partij. Dit is inderdaad hoogst onbevredi gend en het is begrijpelijk, dat de burgemeestersbenoemingen van de laatste tijd, te weten die in Den Haag, Utrecht, Haarlem, Beilen, Coe- vorden, enz., critiek hebben uitgelokt. Er dient, gezien het feit, dat in zeer vele gemeenten do gemeentepolitiek in hoofdzaak wordt bepaald door de Partij van de Arbeid, aan de eandi- daten dezer partij ongetwijfeld meer aandacht te worden geschonken. Paraat, het weekblad van de P. v. d. Atrekt uit de gang van zaken de conclusie, dat „men de P. v. d. A. niet lust". „De oorzaak van dit passeren van de P. v. d. A. ligt zeker niet alleen in Den Haag. Het is heus geen ge heim, dat we verklappen, als we zeg gen, dat er Commissarissen van de Koningin zijn, die slechts met bloe dend hart candidaten, leden van de P. v. d, A., op de voordracht plaat sen. Maar ja, er zijn omstandigheden dat zelfs daar niet aan te ontkomen is. Maar voor deze omstandigheden kunnen dan de heel kleine gemeenten dienst doen". Aldus Paraat. Wij kunnen niet beoordelen, of deze conclusie juist is. Wij vermelden bovenstaande feiten uitsluitend om aan te tonen, welk een rol de poli tiek bij benoemingen speelt. Maar een opmerking moet ons ten aanzien van de komende burgemees tersbenoeming in Middelburg toch van het hart. Het uitstekende beleid van jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg, die in enkele jaren tijds zeer veel voor Mid delburg tot stand bracht en aan wiens initiatieven onder meer de bouwbedrijvigheid in de binnenstad te danken is, bewijst welk een hoogst belangrijke positie een burgemeester bekleedt. Juist daarom geldt bij bur gemeestersbenoemingen in de aller eerste plaats, dat uit de candidaten niet diegene gekozen moet worden, wiens partij de meeste raadszetels be zet houdt, maar de man, die de groot ste bekwaamheden heeft. Daarom gaat het, behoort het althans te gaan. Voor Middelburg zal een bekwaam burgemeester een zegen kunnen zijn. een kleine figuur een ramp. Men begrijpe ons goed. Wij hebben niets tegen een burgemeester uit de v- .5*-. A- Als hij over de nodige capaciteiten beschikt, zal hij door de gehele gemeente met vreugde worden begroet. Het zou evenwel hoogst be treurenswaardig zijn, als op grond van politieke overwegingen een stad als Middelburg, die een bekwame fi guur van node heeft, niet de meest geschikte man uit de candidatenreeks kreeg toegewezen. Winkelsluiting Zoals bekend zijn tegenwoordig de meeste winkels in Nederland een morgen of een middag per weck ge sloten. Dat is zo tijdens de bezetting gegroeid en na de bevrijding geble ven. Gemeentelijk is zelfs ordening gebracht en systeem in deze sluitin gen. In Alkmaar hebben nu evenwel de textielwinkeliers zich tot het gemeen- tebstuur gewend met het dringende verzoek om toestemming te geven iot het openen van hun zaken op hef^agm°rgen- Op die morgen is net veemarkt en komen vele boeren wL e stad- De textielzaken willen Slechts één winkelier eunde het adres niet. Hij voelde er De meeste waarnemers zijn van mening 1) Dat de drie bezettende mogend heden het thans eens zyn over een gemeenschappelijke politiek met be trekking tot de ontmanteling en dat deze politiek de goedkeuring van de Beneluxgroep wegdraagt. 2) Dat Duitsland, in ruil voor de stopzetting van de ontmanteling, zal worden verzocht de Westelijke mo- fendheden waarborgen te verschaf- en wat de veiligheid aangaat. 3) Dat de Ver. Staten hebben toe gestemd in de toelating van Duits land als toegevoegd lid van de Raad van Europa. Volgens een Franse woordvoerder bespraken de ministers ook de Eu ropese problemen op het gebied van defensie en economie en de kwesties Joego-Slavië en China. Deze onder werpen werden „in algemene zin" behandeld. Troepentransportschip „Tabinta" vertroikken. Het troepentransportschip „Tabin ta" is op 4 November uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich het 3-gar- deregiment jagers, de le hulp ver- bandplaats afdeling en het 322e Spit fire squadron van de luchtmacht Ne derland. Rusland gebruikt atoom energie „voor het slechten van bergen". Wysjinslcy heeft ln de bnzondere politieke commissie van de Verenig- j de Naties verklaard, dat de Sovjet- Unie op het ogenblik geen voorra- i den atoombommen vormt, doch de i atoom-energie slechts voor construc tieve arbeid gebruikt. De „illusie" van het Amerikaan se atoombom-monopolie is vernietigd aldus Wysjinsky, die als zijn over- tuiging uitsprak, dat de Sovjet-Unie, aJs dit onverhoopt nodig zou zijn, voldoende atoombommen zal heb ben. Op het ogenblik echter gebruiken wij de atoom-energie voor het slech ten van bergen, irrigeren van woes tijnen en kappen van oorwouden. „Wij brengen leven, geluk en wel vaart in streken, waar in duizenden jaren geen menselijke voetstap is ge zet." 45.000 mensen brachten Cerdan de laatste groet. Onder zeer grote belangstelling is Donderdag Marcel Cerdan ten grave gedragen. Naar schatting hebben on geveer 45.000 mensen een laatste groet gebracht aan het stoffelijk overschot dat in het instituut voor lichaamscul tuur te Casablanca stond opgebaard. Toen de baar door de leden van de boksclub waarvan Cerdan lid was, naar buiten werd gedragen, kon mevr. Cerdan, die door smart overstelpt was, de plechtigheid verder niet bijwonen. In het Lyauteypark waren duizen den personen samengestroomd om de stoet te zien voorbijtrekken. Knielende jonge athleten vormden een dubbele haag. De door paarden getrokken koets werd gevolgd door 40 auto's met ontelbare bloemstukken en kransen. Hierachter liep Georges Da- mitio, recordhouder van Frankrijk in het hoogspringen, die de eretekens en medailles van Cerdan droeg. Nicole Pelissard, Europees kampioen schoon- springen, droeg Cerdans gordel van wereldkampioen. Na de familie kwa men de Franse en Marokkaanse auto riteiten. RESULTATEN DER R.T.C. Masjoemi bekijkt de zaak van de practische kant. Maandagavond heeft Moh, Roem in een vergadering van het republikein se kabinet, welke onder leiding stond van de vice minister-president, Ha. mengkoe Boewono. verslag uitge bracht over de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie. Naar de correspondent van Aneta uit officiële republikeinse kringen vernam, zal het kabinet de ter con ferentie getroffen regelingen aanvaar, den. Men verwacht echter, dat het nemen van een beslissing zal worden uitgesteld tot na de aankomst van Moh. Hatta. De correspondent van Aneta ver nam verder uit leidende kringen van de Masjoemi, dat ook de Masjoemi de Deense trekker haalde het op 't nippertje. De Deense trekker, Kjeld Langballe, bereikte Donderdag op het nippertje binnen de voorgenomen tijd Kopen hagen, nadat hij een omzwerving van 24 dagen door Europa had gemaakt. Zoals bekend was de 22-jarige Deen op 17 October na een weddenschap met 14 vrienden te hebben afgesloten zonder één cent op zak uit Kopenha gen vertrokken. Hij moest 6 Europese landen doorreizen en daarna op 9 No vember om 6 uur in Kopenhagen voor het stadhuis terug zijn. Hij haalde het en heeft dus zijn weddenschap ge wonnen. KRUG ZAL AFTREDEN. Julius Krug, de Amerikaanse mi nister van binnenlandse zaken, heeft bekend gemaakt, dat hij 1 Decem ber zal aftreden. Hy zeide, dat hij reeds lange tyd van zijn post ont heven had willen worden. Krug, die 42 jaar is, werd in Fe bruari 1946 tot minister van binnen landse zaken benoemd. Te voren was hij voorzitter van de Amerikaanse raad voor oorlogsproductie. BRITS SCHIP AAN BLOKKADE ONTSNAPT. Volgens te Hongkong ontvangen berichten is het Britse schip „Tsi- nan", dat in de monding van de Jangtse door nationalistische oor logsschepen is aangehouden, ont snapt. niets voor „die méstklompen" in zijn zaak te krijgen. Het gemeentebestuur staat voor een lastig probleem. De winkelbedienden zien hun vrije morgen in gevaar en zien aankomen, dat als de vrije Maandagochtend verdwijnt, er geen andere morgen of middag voor in de plaats zal komen. Dus protesteren zij. Wij zijn benieuwd hoe de Alkmaar- se raad dit probleempje teken des tijds nu de klant weer een graag ge ziene gast is zal oplossen. regelingen uiteindelijk zal aanvaar den. Men zeide in deze kringen, dat de partij niet in de eerste plaats naar de resultaten ziet, maar meer het oog gericht houdt op de gevolgen van het al dan niet aanvaarden der overeen komst. Naar de mening der Masjoemi zou een afwijzende houding aan de overdracht der souvereiniteit meer hinderpalen in de weg leggen dan een goedkeuring van de resultaten. Met betrekking tot Nieuw-Guinea verklaarde men in deze kringen, dat het opnemen van Nieuw-Guinea in de R.I.S. een belangrijk punt vormt in het programma der Masjoemi. In tussen is de partijraad de afgelopen drie dagen bijeen geweest voor het horen vair de rapporten van Moh Roem. viert Kroonprins Gustav j Adolf van Zweden zijn 67ste I - verjaardag. Op de boerderij van de landbouwer J. W. te Somereneind bij Roermond werd een zwaluwnest met vier eitjes gevonden. Dit is dr. dementis, de Tsje- choslowaakse minister van bui tenlandse zaken. Volgens be richten in Britse bladen is hjj uit Lake Success naar Praa? ontboden om daar op het matje te verschijnen. Een aantal le den van het personeel op zijl) departement werd bij de jong ste zuivering gearresteerd. In Praag zelf wordt de toe speling, dat hij in ongenade is gevallen betiteld als „een po ging om hem in discrediet te brengen". Wat staat Clementis te wachten? v_ J Onderhoud met minister Götzen. „Zonder hiermede te willen terug keren op de bereikte resultaten ter R.T.C. moet ik opmerken, dat men niet kan verwachten dat een Neder lands minister volkomen bevredigd zou zijn. Ik ben evenwel van oordeel dat de financiële en economische overeenkomst een behoorlijke basis kan vormen voor de toekomstige sa menwerking en dit stemt m.i. zeker tot voldoening", aldus minister L. Götzen, in een interview met een A. N.P.-redacteur. VOLDOENDE WAARBORGEN. Gevraagd naar zijn mening of de ze overeenkomst voldoende waarbor gen bevat voor de zeer grote Neder landse en andere Westerse belangen antwoordde minister Götzen: „Geen enkel verdrag kan op zichzelf vol strekte waarborgen scheppen. Op de uitvoering komt het aan. Niettemin ben ik van mening dat in de over eenkomst de grondslag voor waarbor gen voor de inderdaad zeer grote Ne derlandse en andere Westerse belan gen op gelukkige wijze formulering vond". „Ongetwijfeld blijft er in de toe komst een belangrijke taak voor Ne derlanders en het Nederlandse be- drijfsleven weggelegd", zo ging mi nister Götzen voort, „deze mening kan Een fictief reisbureau in Brussel ontdekt. De zaak van de valse guldens breidt zich nog steeds uit en iedere dag brengt nieuwe verrassingen en nieuwe arrestaties, waarbij de slacht offers onder de gegoede Luikse bur gerij vallen. Naar thans aan het licht is gekomen hield de bende zich niet alleen bezig met het vervaardigen van vals bank papier, doch ook met de vervaardi ging van valse reischèques, paspoor ten.identiteitskaarten en belastingze gels. Voor de uitgifte hiervan was 'n fictief reisbureau opgericht, dat de van fantasie getuigende naam „Gul liver" droeg en dat zijn zetel in Brus sel had. Dit reisbureau heeft tijdens zijn bestaan valse touristenchèques uitgegeven van 1000 en 5000 belgische francs en dêt voor een totaal bedrag van 20 tot 25 millioen belgische francs. Teneinde welslagen van deze lucratie ve onderneming te verzekeren drukte „Gulliver" zijn eigen paspoorten en treinkaartjes en beschikte men zelfs M.O.D. naar Den Helder. De mijnen-opruimdienst (M.O.D.) van de Kon. Marine, die thans nog te Amsterdam gestationneerd is, zal op 15 November worden overge bracht naar Den Helder, waar deze dienst komt te ressorteren onder de mijnendienst, de dienst die tevens het mijneniveegbedrijf omvat. Het ligt in het voornemen, de M. O.D. in de toekomst in andere mari nediensten op te lossen. Het duikbe- drïjf zal dan onder de mijnendienst blijven ressorteren, de z.g. „kathie- mijn-ploegen" zullen operationeel onder de commandant der zeemacht, doch administratief onder de mijnen dienst komen te staan, terwijl de mij- nen-opruimploegen die thans nog werkzaam zijn in Vlissingen, IJmui- den en Den Helder eerstdaags wor den opgeheven. men eveneens in Indonesische krin gen vernemen". Ten aanzien van een eventuele ver mindering van de werkmogeljjkheid voor Nederlanders verklaarde de mi nister: „Er zal, geloof ik, niet zozeer een vermindering van werkgelegen heid voor Nederlanders plaatsvinden dan wel een verschuiving, een ver andering in de aard van de arbeid, welke van hen zal worden gevraagd". INVESTERING. Gevraagd of er naar zijn mening voldoende animo en vertrouwen zal bestaan voor nieuwe kapitaalsinves tering, antwoordde de minister: „Ik hoop en verwacht dat. zodra men ziet. dat de regering van de republiek der V.S.I. de voorwaarden heeft ge schapen voor een rustige ontwikke ling, het kapitaal en de ondernemings lust zich op de wederopbouw, zowel al op nieuwe projecten zullen rich ten. Er zijn in dit opzicht bij het Ne derlandse bedrijfsleven reeds geluiden te horen, die grond geven aan de ver wachting dat de oude Nederlandse ondernemingsgeest en durf in ruime mate aanwezig zijn". Cyclotron door burgemeester d' Ailly in gebruik gesteld. Ten overstaan van een groot aantal gasten heeft Donderdagmiddag de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, het cyclotron, naar hij zei de, „bij de gemeente ingelijfd". Voordat de burgemeester sprak, voerde prof. dr. J. Clay, voorzitter van het Curatorium van het Instituut voor Kernphysisch onderzoek, het woord. Hij wees er o.m. op, dat de natuurkundige wetenschap in Neder land thans een buitengewoon belang rijk instrument heeft verworven. Vele jonge physici zien reikhalzend uit naar de gelegenheid om hier te mo gen werken. Tot het thans bereikte hebben het Rijk, de gemeente Am sterdam en de industrie, d.w.z. de Philips fabrieken de handen ineenge slagen tot een samenwerking, die tot dusver voorbeeldig was en spr. ein digde met de wens. dat zij na enige jaren over de resultaten tevreden mo gen zijn. Vervolgens spraken mr. H. J. Reimnk namens de minister van O., K. en W-, prof. dr. H. A. Kramers, voorzitter van de Stichting Fundamenteel On derzoek der Materie, prof. dr. E. Ca- simir, wetenschappelijk adviseur van de N. V. Gloeilampenfabriek Philips, en prof. dr. C. J. Bakker. Krijgt Indonesië 40 tnillioen dollar van Amerika De Indonesische premier Hatta heeft op doorreis te Karatsji ver klaard. dat zijn land bereid is het nnnorr. van ne kusi vhh ivaurn communistische China te erkennen Italiaanse regering verkocht het wrak jn. ruil voor erkenning van Indone- aan een bergingsmaatschappij, die on- B,p middellijk met het werk begon. over een uitgebreide serie valse bank- stempels en douane-verklaringen. Om iedere argwaan van de zijde van het bankpersoneel te vermijden, droe gen de heren een insigne in hun knoopsgat met de vermelding in het Frans: „gedelegeerde van Gullivers- reizen". Zij wendden zich op deze wij ze tot banken te Dijon, Nancy, Lyon, Belfort enz., en streken hier de tegen waarden op van de in Belgische francs uitgeschreven chèques. Het aantal bendeleden, dat achter slot en grendel zit. is thans opgelo pen tot 36 en het ziet er geenszins naar uit, dat het hierbij zal blijven. Waartoe het ontdekken van een vals biljet van honderd gulden te Den Haag al niet kan leiden Vijf bergers sloopten heimelijk een wrak. Onwettige duikers in Italië. In Mei van dit jaar zonk de Italiaan se torpedoboot jager „La Mosca" ter hoogte van de kust van Napels. De Onmiddellijk na die overdracht van -------- r de souvereiniteit zou volgens Hatta Groot was de verbazing van de leiding jn(|onesjg hUip van Amerika tot een der bergingswerkzaamheden, toen haar bleek dat het wrak op geheim zinnige wijze kleiner werd. Een onderzoek werd ingesteld. bedrag van 40 millioen dollar ont vangen. Dit bedrag was reeds toe gewezen. Gehoopt wondt, dat de be groting binnen vijf jaar in evenwicht W,i i-to .-Ir> irAAV don nig/lp- waaruit bleek dat vijf Napolitanen zou zijn. „Wij staan voor een nade- eveneens, op eigen gelegenheid en )jg saldo van vijftien milliard gul voor eigen rekening, aan het bergen den; onze financiën zullen moeten waren geslagen. Zij hadden wat dui kersuitrusting op de kop getikt, waar mede men op onbewaakte ogenblik ken aan het duiken en, onder water, aan het slopen toog. Toen de vijf on wettige bergers werden betrapt, had den zij reeds grote gedeelten van de romp van de gezonken torpedoboot- jager, onder meer door het gebruik van springstoffen, weten te verwijde ren. De buit werd aan helers verkocht. De vijf onwettig duikende en ber gende Napolitanen moesten voor een Napolitaans Gerechtshof rekening eh verantwoording afleggen. De telefonische verbindingen kostten te veel tijd. Uitstekend werk van brandweercorpsen. Wie gedacht had in Groede een burgemeester aan te treffen die thans in de put zit, heeft zich deerlijk ver gist, want het tegendeel is hét geval. Toen wij Woensdagmiddag burge meester J. C. Everaars spraken, bleek, dat deze, in ruim één dag, reeds heel wat tot stand had weten te brengen. Reeds Dinsdag is een minitieus onder zoek ingesteld naar de toestand waar in de zware luidklok zich bevindt en tevens naar het uurwerk. De schade bleek van dien aard te zijn, dat een spoedig herstel mogelijk is. meringen zijn voor de toewijzing van materialen, kan de 47 meter hoge to ren in een jaar tijds weer zijn opge bouwd. De arbeidskrachten zijn in eigen omgeving disponibel. DANK AAN BRANDWEER. Er waren Woensdagmiddag een groot aantal brandweerlieden uit ge heel West Zeeuwsch Vlaanderen in de raadszaal van Groede bijeengeko men. Tevens waren daar aanwezig de burgemeester van Schoondijke, de heer F. A. van Rosevelt, die zich tij dens de brand zo verdienstelijk heeft gemaakt en kapitein Koster van de Rijksbrandweerinspectie. Tevens wa ren aanwezig enkele vertegenwoordi gers van de Centrale Dienst van Bouw en Woningtoezicht in W. Zeeuwsch Vlaanderen. Burgemeester Everaars bracht in deze bijeenkomst dank aan de gehele brandweer van W. Zeeuwsch Vlaan- Burgemeester Everaars was zelfs dermate optimist, dat hy ons ver. klaarde, dat met Kerstmis a s. niet alleen de klok weer zal luiden, maar dat dan ook het uurwerk ™„d0 wS;; I deren' van Middelburg, die zo ren. De opdrachten voor herstel spontaan nulp verleende ?n die op zulk een voorbeeldige en moedige wijze de brand heeft bestreden. Spr. verklaarde trots te zijn op deze brand- Wat betreft de herbouw van de to- I weerlieden, evenals op enkele inwo- ren was de burgemeester eveneens vol ners van Groede, die niet tot de brand- goede moed. Wanneer er geen belem- 1 weer behoren, maar op heldhaftige zijn, behoudens natuurlijk de goed keuring van hogerhand, reeds verstrekt. wijze hulp verleenden. Deze laatste verzocht spr., tot de brandweer toe te treden. Uitvoerig belichtte spr. de wijze waarop getracht is alle gemeenten in W. Zeeuwsch Vlaanderen tele fonisch te bereiken en hoeveel kostbare tijd daarbij is verloren gegaan. Zelfs bleek, dat enkele ge meenten helemaal niet bereikt waren en daardoor ook geen assis. tentie verleenden. Dringend nood zakelijk is, dat aan deze achter, lijke toestanden een einde wordt gemaakt. Spr. bracht ook dank aan de brand weerinspectie, omdat deze steeds hulp heeft verleend om in de gemeente goed brandweermateriaal te verkrij gen. Deze ernstige brand heeft bewe zen van hoe groot belang dat is, want ware het materiaal niet zo goed ge weest, dan had een ramp zeker niet voorkomen kunnen worden. Tevens wees burgemeester Everaars op het ontbreken van een magirusladder. Door kapitein Koster is daarna uit voerig het werk van de brandweer korpsen onder de loupe genomen, waarbij bleek, dat de vrijwillige brandweer tactisch geen enkele fout heeft gemaakt. Wellicht waren er en kele kleine technische foutjes, maar deze waren van geen betekenis. Deze brandweerdeskundige was dan ook vol lof over de prestaties, en achtte het eveneens van groot belang, dat in West Zeeuwsch Vlaanderen een ma girusladder wordt aangeschaft. De kosten hiervan zijn zeer hoog, n.l. on geveer 60.000.maar mag zulks 'n bezwaar zijn? worden gereorganiseerd", premier. Prins Berrahard vloog naar Kopenhagen. Donderdag heeft Z.K.H. prins Bern- hard een bezoek van ongeveer drie uur gebracht aan jhr. W. F. van Len- nep, de Nederlandse gezant in Dene marken. De Prins, die vergezeld was van de heer Frits Philips, directeur van de Philipsfabrieken, reisde met zijn eigen vliegtuig. De heer Philips is in Kopenhagen gebleven. Resident van Bodjonegoro vermoord. Donderdagavond is in het marine hospitaal te Soerabaja overleden de resident van Bodjonegoro, R. P. Gon- dosoediknjo. Enige dagen geleden werd hij in zijn woning opgezocht door een aantal onbekenden, die op hem schoten en hem zwaar verwon den. Hij kreeg drie schoten in de buik. Directeur van Mobilisatie- Invaliden nog in arrest. P. de B. uit Drachten, de directeur van de „Bond van Mobilisatie-inva liden cn hun Nabestaanden" en van de stichting „De Nederlandse Sol daat" kwam in appèl van een beslis sing van de Leeuwarder Rechtbank, waarbij zijn gevangenhouding werd gelast. Het Hof gelastte nu in hoger beroep eveneens gevangenhouding, voor de tijd van dertig dagen. VOORSPÉLT: WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Geldig tot Vrijdagavond. Wisselend bewolkt en vrijwel over al droog weer. Matige en langs de kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1