pijn? VAN HOUTEN Moeilijkheden in de competitie wmmsmmi mm DE NIEUWE WINTERJAS m m fê m aS DE ZWARTE ORCHIDEE STEMMEN HOOG SPELPEIL IN 00ST-EUR0PA ra 8 jaar 1P De begroting van Economische Zaken 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 HANDBAL Brabantse ploegen willen niet meer naar Zeeland komen. De handbalcompetitie is weer enkele weken aan de gang. Diverse elftallen heb ben hun krachten met elkaar gemeten, maar In de afdeling District-Zuid wil het nog maar niet vlotten. Reeds voor de competitie begon, waren er moeilijkheden. Slechts enkele Zeeuwse verenigingen waren in dit district inge deeld, n.l. bij de heren Tonldo en Mara thon en bij de dames Hellas. Tonido en de Zeeuwen, terwijl ook andere Zeeuwse ploegen recht konden doen gelden in deze competitie opgenomen te worden. Terecht is toen ook bij het Ned. Hand bal Verbond geprotesteerd, met als resul taat. dat alsnog de betreffende elftallen werden Ingedeeld, toen enkele Brabantse ploegen kwamen te vervallen. Dit is ge accepteerd en de competitie begon. Nu het echter zover is dat de Brabantse ploe gen naar Zeeland komen heeft men ge weigerd aan de competitie deel te nemen met als reden dat de verenigingen de dure reizen niet kunnen betalen. Wij willen de billijkheid van deze verontschuldiging niet ontkennen, want het is be kend. dat de inkomsten van handbal verenigingen zeer gering zijn. Maar dat de Brabantse verenigingen eerst nu tot die ontdekking zijn gekomen nu de com petitie al 5 weken bezig is, is toch wel vreemd, EEN NIEUWE INDELING. Het handbalverbond heeft besloten tot een andere indeling. District-Zuid zal in 3 afdelingen worden gesplitst, n.l. Bra bant-Oost, Brabant-West en Zeeland. De kampioen van elke afdeling komt volgend seizoen automatisch in de eerste klasse. Zeeland is dus weer met uitzondering van de Hellas-heren, die reeds in de eerste klas spelen, weer van de rest van Neder land afgesloten. Intussen draait de competitie door. Bij de dames is het nu reeds duidelijk dat de Zeeuwen weer een goede gooi naar het kampioenschap gaat doen, al zullen ze nog wel degelijk met Hellas rekening moeten houden. Marathon is tot nu toe bij de heren favoriet en prijkt na 3 wed strijden nog ongeslagen aan de kop. al is er ook nog van alles mogelijk, want To nido is de enigszins gelukkige overwin- UIT DE PERS DIEPGEZONKEN LAND „Burgerrecht", het zeer polemische strijdblad dat de overheidsdwang ge durig te lijf gaat, komt terug op twee onopgehelderde moorden, nl. die op de Haagse advocaat mr. H. den Boer in 1945 en de thans in de doofpot rustende zaak-Schallenberg: „In tal van grote Nederlandse dag bladen is ronduit gezegd, dat een re constructie van beide misdrijven, vooral van de laatstgenoemde, in de weg wordt gestaan door 't feit, dat daarbij vooraanstaande landgenoten betrokken zouden zijn. De Arnhemse Courant verklaarde zelfs openlijk, van de. zaak-Schallenberg veel, zo niet al les te weten, doch niet tot publicatie te kunnen overgaan. We hebben nog niet vernomen, of de politie al bij de redactie van dit blad op bezoek is ge weest, teneinde haar licht op te ste ken. Men zou dankbaar moeten zijn voor datgene, wat zo kennelijk op een presenteerblad wordt aangeboden, maar we vrezen, dat de aanbieding niet zal worden gewaardeerd en aan vaard. Want wij hebben in beide ge vallen te maken met datgene, wat men een sleutel-mysterie zou kunnen noemen. Het Algemeen Dagblad, dat beweert dat de daders van de aanslag op mr. Den Boer bekend zijn, stelt de vraag, of de justitie zal durven ingrijpen. Hoe diep is ons land ver zonken, dat een cergeüjke vraag in het publiek kan worden gesteld! ENGLANDSPIEL ONTRAADSELD „Het Parool" (links-soc.) weet te vertellen, dat de Parlementaire En quête-Commissie er in geslaagd is, zich een sluitend overzicht over het Englandspiel te verschaffen; een rap port dienaangaande („zeer romanti sche lectuur, spannender dan de meest fantastische detective-roman") zal in Mei 1950 verschijnen: „Wij menen intussen wel te kunnen zeggen, dat de rol van de beruchte' Schreieder bij het Englandspiel van veel minder betekenis is geweest dan deze man het zelf tracht voor te stel len. Behalve het uithoren van neerge laten parachutisten, die hem als ge braden duiven in de armen kwamen vliegen, heeft Schreieder niet veel met de zaak te maken gehad. De sleutel van het raadsel schijnt men in Londen gevonden te hebben. Wfl hebben de indruk, dat de voornaam ste verklaring voor het onbegrijpelijk lang voortgaan van het Englanaspiel zal blijken te liggen in het amateurs- gedoe, de bureaucratie, het formalis me en in de concurrentiezucht van de verschillende instanties, die zich in Londen met spionnage en agentenza ken bezighielden, zodat deze organen dikwijls langs elkaar heen werkten, waarvan de Duitsers op bijzonder handige wijze profijt hebben weten te trekken. Van verraad op grote schaal door hooggeplaatste personen waarover dikwijls gemompeld is, schijnt geen sprake geweest te zijn. DE KLANT WEER iONING Nu vrijwel alle distributie-sporen zijn uitgeveegd, wordt ook, zo zegt „De Maasbode" (r.k.) de tendenz merkbaar van een herstel der vrije concurrentie voor de kleinhandel, al zijn zeker nog niet alle obstakels voor het vrye spel voor vraag en aanbod opgeruimd: „Terwijl aldus de klant steeds meer „koning" wordt, krijgen de van veel zorg bevrijde middenstanders de mo gelijkheid van meer eigen initiatief en daardoor het grijpen van de kans hun cliënten te binden. Dat er gede gen vakkennis aan te pas komt om na het voor een goed deel op de ster ke arm der regering steunende uit verkoop-systeem weer een bedrijfs economisch verantwoorde onderne ming tc gaan drijven, behoeft geen betoog en er zal wel geen middenstan der zijn. die zulks niet Inziet. De nu vrij gekomen tijd zal h^j stellig be nutten voor de versteviging en even tueel uitbreiding van zijn bedrijf, dat gaandeweg weer op eigen benen i komen te staan." ning van Marathon vast nog niet vergeten en zal alles op haren en snaren zetten om In Goes revanche te nemen. AFDELING ZEELAND. Bij de dames gaat EMM ongeslagen aan de kop. 8 punten uit 4 wedstrijden met als 2e de Zeeuwen 2 met 6 punten uit 5 wedstrijden. Het nieuwe dameselftal van Volharding moet nog wat inspelen al staat het boven Marathon 3. De stand ls hier: EMM 4 4 8 22— 4 de Zeeuwen II 5 3 0 2 6 33—10 Marathon II 320148—2 Hellas II 320144—4 Hellas Hl 3 1 0 2 2 3—24 Volharding 4 1 0 3 2 2—12 Marathon IU 4 0 0 4 0 3—19 Bij de heren is er nog volop spanning. Marathon U liet Zondag een veer tegen Tonido HI door met 63 te verliezen en daardoor niet alleen de wedstrijd, maar ook de bovenste plaats prijsgaf, zij het dan slechts door een iets beter doelge- middelde van Tonido in. Volharding dat andere jaren mede de toon aangaf op de bovenste plaats is er nog steeds niet in. EMM II en Volharding II zullen op de duur wel met elkaar uitmaken wie er definitief op de onderste plaats terecht komt. De standenlijse ziet er hier als volgt uit: Tonido III 5 4 0 1 3 438—16 Marathon II 5 4 0 1 8 35—18 Tonido II -4 2 0 2 4 28—14 Volharding 4 2 0 2 4 27—17 Marathon III 4 2 0 2 4 17—23 Hellas III 4 2 0 2 4 14—17 EMM II 4 1 0 3 2 20-7-25 Volharding II 4 0 0 4 0 1—50 'Ingezonden mededeling) Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Auto reed op stilstaande vrachtwagen. Op de rijksweg EdeArnhem is Dinsdag omstreeks kwart over tien ter hoogte van Plankenwambuis eeu luxe auto op een vrachtauto met aanhangwagen gebotst, die met een motordefect rechts van de weg ge parkeerd stond. De voor- en achter verlichting waren in orde. De auto naderde met volle vaart uit de richting Arnhem. Van de vier inzittenden werden de heren H. The- rink uit Amsterdam en H. van Haar lem uit Alkmaar levensgevaarlijk ge wond. De bestuurder en twee andere inzittenden kregen lichtere verwon dingen. WfC mdsttt ONZE SCHAAKRUBRIEK. Aanval op verzwakte koningsstelllng. Landen wedstrijden ziin tegen woordig aan de orde van de dag. Vooral in Oost-Europa zijn er al verscheidene gespeeld. Daarbij is gebleken dat de Russen verreweg het sterkst zijn, maar dat de schaak kunst in Zuid-Slavië, Hongarije en Tsjechoslowakije ook reeds op een zeer hoog peil staat. Een peil waar we hier in Nederland niet aan kun nen tippen. De volgende partij is ontleend aan de wedstrijd Polen-Tsjechoslo- wakije die door de Tsjechen met 14werd gewonnen. De zwart- speler won door een sterk gevoerde aanval tegen de verzwakte witte koningsveste. Wit: Gadalinsky. Zwart: Opocensky. NIMZO INDISCH. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7— e6; 3. Pbl—c3, Lf8—b4; 4. Ddl—c2, d7d5; 5. a2—a3, Lb4—e7. Ongebruikelijk, maar de theoreti sche voortzetting 5LXc3t; 6. DXc3, Pe4; 7. Dc2, Pc6 leidt tot grote, nog altijd niet opgehelderde, complicaties. 6. Pgl—f3, Pb8d7; 7. c4Xd5, (door onze mode-medewerkster) Geen wonder, dat Moeder wat zuinig kijkt, als het jasje van ver leden jaar de polsen en bovenbe nen van zoonlief grotendeels onbe dekt laat. Kinderkleding is duur en tegen de winter is er zoveel no dig. Zelf kunnen naaien is dan ze ker een voordeel, vooral als de stof geleverd kan worden door een oude jas van Vader of grote broer, als genoemde heren er tenminste niet ernstig door benadeeld worden. Het hierbij gegeven model zal zeker bij onze jongens in de smaak vallen. Het patroon is getekend voor de leeftijd van 7 a 8 jaar en vraagt ongeveer 1,50 m stof van 140 breed. De steekzakken kunt U desgewenst door opgestikte ver vangen. U sluit de midden achternaad tot aan het split. Links wordt het aan geknipte gedeelte naar binnen ge vouwen, rechts zet U er een beleg tegen. In het voorpand maakt U aan de hals het coupenaadje. Aan het 14 cm lange zaksplit wordt de voeringzak genaaid, waarna U de zak met een 3 a 4 cm brede pat van dubbele stof afwerkt. Bij het sluiten van zij- en schoudernaden de rugschouders iets inhouden. Te gen de voorkanten zet U volgens de ingetekende lijn het beleg over een linnen inlegsel. De bovenmouw wordt op ellebooghoogte van voren door strijken even gerekt en bij het verbinden met de ondermouw van achteren iets ingehouden. In de on derkant verwerkt U een reepje lin nen. De mouw wordt met de bin nennaad op het tekentje in Pet armsgat gezet en daarbij over r*e kop ingehouden. De halsrand na ui U tussen de dubbele stof van ae kraag. Onderkraag en linnen inleg sel schuin knippen. De kraag, voor kanten en zakpatten stikt U 1 cm breed af. Bij wijze van manchet kunt U ook op de mouw een dubbel stiksel aanbrengen. De voering reikt tot het beleg. Verwerkt U oude stof, dan kunt U zo nodig de rug met een schou derpas maken (zie stippellijn) en evéntueel in het voorpand 14 cm van de voorkant een naad aanbren gen, eveneens met een stippellijn aangegeven. Deze naad en het schouderpas ook afstikken. Een wapentje op de linkermouw van een donker jasje vinden onze rakkers gewoonlijk wel erg mooi Bedenk dat U met een flinke op gestikte zak een minder mooie plek kunt wegwerken. En, als het mo gelijk is, maak dan royale zomen, zodat, het jasje nog te verlengen is. iO/3/g 28 /g. e6Xd5; 8. Lel—f4, c7—c6; 9. e2—e3, Pd7—f8. Een bekende val in dit soort stel lingen is 9Ph5?; 10. PXd5, cXd5; 11. Lc7, Lb4f; 12. aX b4 en wit heeft een belangrijke pion ge wonnen. 10. Lfld3, Pf8e6; 11. Lf4e5, Le7—d6; 12. 0—0, h7—h6! Niet alleen om deze, pion veilig te stellen tegen de dreiging 13. LXf6 gevolgd door 14. LXh7 (wat b.v. uit gevoerd zou worden, als zwart hier 1200 had gespeeld) maar ook nog met een andere bedoeling. 13. Pc3—e2?, Pe6g5! Thans kan wit nadeel in geen ge val meer ontgaan. Neemt hij het het paard, dan komt de h-lijn open. Speelt hij echter 14. Pd2, dan volgt 14LXe5; 15. dXe5, Pg4! enz. 14. Le5Xd6, Pg5Xf3f; 15. g2Xf3, Dd8Xd6: 16. e3—e4? Wit volgt een verkeerde tactiek. Gezien de verdubbeling van zijn pionnen op de koningsvleugel, moet hij in de eerste plaats bedacht zijn op eigen veiligheid. Door 16. Lf5 kan een gevaarlijk aanvalstuk tot ruil worden gedwongen, en dat moet voldoende zijn om stand te kunnen houden. De tekstzet leidt slechts tot verdere verzwakkingen. 16Pf6h5!; 17. e4—e5, Dd6e7; 18. Kgl—hl. Misschien heeft wit in zijn voor uitberekeningen gedacht, dat hij hier 18. f4 kon spelen, maar komt hij nu tot de ontdekking dat deze zet faalt op 18Lh3! 19. Tfdl, PXf4; 20. PXf4, Dg5t enz. 18De 7—h4; 19. Ld3—f5, 0—0; 20. Tal—dl, Lc8e6; 21. Pe2—g3, Dh4—f4! Een zeer sterke zet, die niet al- (Ingezonden mededeling). MIDDENSTANDSEXAMEN ALGEMENE HANDELSKENNIS 1950. Personen, die aan dit examen wen sen deel te nemen, doen verstandig zich nog heden in verbinding te stel len met de bekende schriftelijke cur sus Resa-Hilversum, tot het volgen van een cursus, waarbij een efficiënte opleiding wordt gegarandeerd. Door rustig thuis te blijven, kunt U via on ze schriftelijke lessen dit diploma meestal met schitterende cijfers in één jaar behalen. Honderden personen vóór U deden dit reeds en spaarden daarmede: Tijd en geld. en ener gie, want thuis studeren is voor veel lieden veel beter dan door weer en wind te moeten gaan voor 'n uur les, waarbij men niet zelden met 20 of 30 personen tegelijk in één lokaal zit. Wacht niet langer, maar pak nog he den aan en doe het volgend jaar exa men! leen 22DXf3f dreigt, en daar door het paard indirect dekt, maar ook en vooral 22PXg3f be nevens 23DXf5. 22. Khl—g2, Df4g5. Dreigt opnieuw 23PXg3, aangezien nu de uitweg 24. Lh7f, Kh8; 25. fXg3, na 25g6! slechts een gevangenis voor de witte loper blijkt te zijn. 23. Lf5d3. Wat anders? Ruil op e6 brengt de zwarte torens op de f-lijn in actie. 23Le6h3f! De loper mag wegens mat niet geslagen worden, en zwart wint dus de kwaliteit. De rest is niet moeilijk meer. 24. Kg2—hl, Lh3Xfl; 25. Pg3Xfl, Ph5—f4; 26. Pfl—e3, Dg5—h5; 27. Ld3e2, f7—f6; 28. e5—e6, Ta8—e8; 29. Tdlgl, Pf4Xe2; 30. Dc2Xe2, Te8Xe6; 31. De2—dl, f6—f5; 32. Pe3g2, f5—f4; 33. Pg2—el, Tf8— e8; 34. Pel—d3, Te6—e2; 35. Tgl— g4. Dh5h3; 36. Tg4—f4, Te2—elf! Een fraaie slotzet. Wit geeft het op. (37. PXel, Dfl mat) PROBLEEM Nr. S. i il X P a 1 I Ug m i il A# fp Wit geeft mat in drie zetten. Uitgewerkte oplossingen in de vol gende rubriek. Scliüderen uit de lucht. Op 18 November zal in het Stede lijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling worden geopend van werk van een aantal schilders, die door de vakgroep schilders van de Federatie van verenigingen van beel dende kunstenaars en de K.L.M. in de gelegenheid zijn gesteld een vlucht over ons land te maken en daarna hun impressies in een schilderij vast te leggen. Van de zijde van de K.L.M. is reeds medegedeeld, dat de resulta ten van dit experiment verbluffend zijn. Er is een selectie gemaakt en 60 werken zullen worden geëxpo seerd. Hierbij zijn schilders van zeer uiteenlopende richting vertegenwoor digd. Vermoedelijk tengevolge van gasont- wikkeling in de rookkanalen ontplofte de stoomketel van de lederfabriek Rosa- ro te Dongen. Door snel optreden kon brand in dit grote fabrieksgebouw worden voorkomen. Het industrialisatie-plan. Vele Tweede Kamer-leden waren van gevoelen, dat de ontwikkeling van het economisch beleid ernstige reden tot be zorgdheid geeft, aldus het voorlopig ver slag over de begroting van economische zaken. Onder volledige erkenning van de wenselijkheid om zo spoedig mogelijk het bedrijfsleven van de bindingen van de schaarste-economie te ontlasten, konden zij zich niet aan de indruk onttrekken, dat de economische politiek zich verder in liberale richting heeft ontwikkeld. Vele leden waren van mening, dat de memorie van toelichting de industriali satie en de daarmede verbonden export bevordering terecht op de voorgrond stelt. Deze leden waren echter van oor deel, dat het beleid, dat tot nog toe ten aanzien van de industrialisatie gevolgd is. deze garantie niet biedt. Te veel en te lang wordt afgewacht, of de particuliere ondernemers bepaalde ob jecten zullen aanvatten en te weinig wordt na verloop van tijd zelf het initia tief door de overheid genomen. Kan de minister mededelen, hoe het in dit ver band staat met de mogelijkheden om hier te lande een kogellagerfabrlek te vesti gen en hoe de kansen zijn voor de vesti ging van een industrie voor het fabriceren van volkswagens? Zeer vele leden waren van een ander gevoelen. Zij uitten grote waardering voor de heldere uiteenzetting, in de industria lisatienota gegeven. De algemene strek king dezer nota achtten zij voortreffelijk. Vele leden oordeelden het merkwaar dig. hoeweinig er gedurende 't afgelopen jaar van de toegezegde maatregelen ten bate van de middenstand tot verwerke lijking is gekomen. Er is geen enkel wets ontwerp ingediend en van de andere voornemens is naar buiten ook niets ge bleken. Wat betekenen thans de woorden van de troonrede, dat de middenstand de bij zondere aandacht van de regering vraagt? Marine-gezinnen niet meer naar Indonesië. Als uitvloeisel van de militaire overeenkomsten, gesloten op deR.T.C. is de verwachting gewettigd dat per soneel der Koninklijke Marine niet voor lange duur naar Indonesië zal worden gezonden. Dit brengt een aantal consequenties met zich mee voor het marineperso neel en de gezinnen daarvan, waar van de voornaamste is, dat voorlopig geen gezinnen van militairen der zee macht voor rijksrekening naar Indo nesië zullen kunnen gaan. De reeds hiervoor verleende vergunningen worden ingetrokken. De Koninklijke Marine bereidt een regeling voor, volgens welke een te gemoetkoming zal worden verstrekt aan gezinnen die reeds onkosten heb ben gemaakt. Aan militair personeel der zee macht wordt aangeraden voorlopig hun gezinnen ook niet voor eigen re kening naar Indonesië te laten over komen, aangezien de tijdsduur van 't verblijf van liet gezinshoofd aldaar thans nog niet valt te bepalen. Gehuwde militairen zullen voorlo pig uitsluitend" voör' 'twee 'jast' wor den uitgezonden. Aan in Indonesië vertoevend marinepersoneel zal men voorlopig geen verlenging van hun verblijf toestaan, ook niet wegens hu welijk aldaar. (Ingezonden mededeling) RHEUMIN^.' 20 TABL. 35 CTS FEUILLETON door ALLAN SWINTON „Wel, waar wachten wij op"? Sam gaf geen antwoord. Met profes sionele belangstelling bekeek hij het beeldhouwwerk van de omlijsting van de ingang, waarvan de hoofdfiguur in het nogal gecompliceerde patroon zijn aandacht getrokken had. Geabsorbeerd volgde hij het detail naar boven, over de deurpost en weer naar beneden aan de andere zijde. Toen Semple aanstalten maakte, om naar binen te gaan, riep hij: „Wacht even. Kijk hier eens even naar, Ma ry". Uit de toon van Semple's protest bleek nu, hoe gespannen hij wel was. „Om 's hemels wil! Laten we er een eind aan maken. Dan kunnen we alle maal doen, waar we zin in hebben. Tenzij", voegde hij er tegen Mary met 'n plotselinge uitbarsting van rancune aan toe: „Sir Calahad hier het aan de wolven in Columbia toegooit, om mij te dwarsbomen en zijn ziel te redden". Het sarcasme stak Sam toch wel even en hij snauwde terug: „Je praat, alsof je dat geld al in handen had. Het is een en een kwart eeuw gele den, sedert het daar gebracht werd als het al niet helemaal maar een ver- de Federal Reserve Bank is, die het geld op deposito heeft". Die steek deed een gedachte her leven, die Mary al voor zichzelf had gehad: Alles berustte tenslotte op 'n verhaal, dat een ongeletterde Indiaan van zijn grootvader gekregen had! Wat was het waard? En toch had Semple nooit enige twijfel getoond, dat er goud en smaragden lagen te wachten. Voor iemand, die zijn tegen slagen had meegemaakt, was het wel een zeldzame goedgelovigheid! Op het horen van Sam's sneer zag Mary hem even ineenkrimpen. Het was 'n vage hoop, maar alles berust te op zijn succes. „Wel, we zullen het gauw genoeg weten", zei hij, draaide zich om en ging door de deur naar binnen! Zonder een woord te spreken, volgden zij hem. Alleen de bijgelovige Indianen bleven achter. In de meer beperkte ruimte van de gang werd het geraas een gebrul. Stap voor stap gingen zij langzaam voorwaarts, langs oneffen muren van rots, die op hun nu reeds vertrouwd wordende groteske wijze met figuren waren versierd, terwijl in steeds toe nemende getale grote zwarte vleer muizen van het lage dak afvielen en voor hen uit de zware duisternis in vlogen. Het licht van de deuropening ver vaagde en zij stonden op het punt, om hun toortsen aan te steken, toen zij in het duister instinctief meer voelden dan zagen, dat de gang ein digde. Een toen werd door van boven komend licht hun blik omhoog ge trokken. Toen hij hun vertelde over het plan, volgens hetwelk aldus had zijn grootvader gezegd, zei Hulpé de schat verborgen was, had Semple hen wel voorbereid op een grot, maar niet op een van zulke kolossale afmetin gen. Deze overtrof alle verbeelding. De rots boven de plaza was alleen maar een muur voor een geweldig interieur. Ongeveer tweehonderd voet boven de plaats, waar zij stonden, werd deze muur door een andere ope ning doorbroken, waardoor een straal zonlicht naar binnen viel. Zo gewel dig groot was deze grot, dat, hoewel de breedte van deze lange, glinsteren de straal ongeveer twintig voet was, het licht er van vervaagde en totaal opgeslokt werd door de omringende duisternis, zonder dat er iets van een andere muur of dak te bespeuren viel. Gedurende enige ogenblikken ble ven zij stil naar boven staan kijken. Toen begonnen hun ogen het omrin gende duister langzamerhand te door dringen. Om zich heen turend deed Mary een stap naar voren, om meteen terug te wijken, toen met groot ge raas en gekrijs het een of andere gro te gevleugelde wezen voor haar voe ten opvloog. In zijn schrik joeg deze verschillende anderen op en deze weer anderen. Zo dicht zaten deze creaturen op de verschillende rots richels langs de muur, dat, toen zij begonnen te vliegen, zij elkaar raak ten en gillend en krijsend in wilde verwarring door elkaar heen vlogen. In het donker klonk aan alle kanten hun tumult door de zwaardere onder toon heen, terwijl daar achter een an der geluid naar voren kwam..... een steeds toenemend geluid van vleugels en orkanen, van gegil en geschreeuw toen duizenden en duizenden gevleu gelde wezens verschrikt opvlogen. In het halve licht van de opening daar boven hen werden zij zichtbaar, het ene escadron na het andere van snelle lange vogels met puntige vleu gels, cirkelend, weer cirkelend en zich vermengend met de verschillende soorten vleermuizen, die daar even eens in troepen rondfladderden. Zijn handen aan zijn mond zettend schreeuwde Semple, Hulpé aanha lend: „De ingang van de hel en ge vuld met vliegende demonen". Sam schreeuwde terug: „Neen. Grot vogels, noten etende nachtvogels. Bij dag hierbinnen en bij nacht door die opening op voedsel uit". Nu hun ogen langzamerhand aan de duisternis gewend waren, konden zij vaag een soort glans zien, die als sterrenlicht op hen neerkwam. Er hing een doffe, smerige lucht en een sensatie van eeuwen, die in deze plaats ongemerkt voorbij gegleden waren. Mary's mond werd droog, toen door een stinkend stof, hetgeen niets anders was, dan de gedroogde mest van vogels en andere beesten. Sem ple voorwaarts ging. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4