N NIEUWS UIT ZEELAND BEGROTING NOG INFLATOIR? Franse militaire begraafplaats te Kapelle WALC HEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 TWEEDE KAMER Ds. Zandt pleitte voor vérgaande bezuiniging en vrijheid van het bedrijfsleven. Kinderbijslag ook voor kleine zelfstandigen Bij de Woensdagmiddag in de Tweede Kamer voortgezette algemene beraad slagingen over de Rijksbegroting 1950 heeft de heer van de Wetering (CH) betoogd, dat deze begroting in wezen nog inflatoir is. Hij betwijfelde of bij de militaire uitgaven de juiste efficiency wordt betracht en hij meende, dat deze uitgaven, een kwart der begroting, niet te dragen zijn. De vlottende schuld achtte spr. veel te groot en deze wijze van financie ring noemde hij desastreus. Hij sprak als zijn oordeel uit, dat by de belas- tingpolitiek er rekening mee moet worden gehouden, dat er investerings mogelijkheden overblijven. De heer Gortzak (CPN) ging uit voerig in op de internationale ver houdingen, waarbij hij te kennen gaf, dat het communisme voor een duur zame vrede zal zorgen. Hij bepleitte voorts de noodzake lijkheid van verhoging der sociale uitkeringen; de Joekes-gulden moet verhoogd worden tot een rijksdaalder en er mag z.i. geen huurverhoging worden ingevoerd. De heer Hofstra (P.v.d.A.) ver klaarde, dat er duidelijke overeen stemming over het financiële beleid is tussen de regering en hem. Men klaagt over verkeerde deviezenpoli- tiek en te hoge belastingen, maar z.i. zijn deze meer een gevolg van de moeilijkheden waarin ons land ver keert dan van de pogingen om het financiële beleid in de juiste baan te leiden. Spr. bleek te gevoelen voor de suggestie van de heer Romme om de kinderbijslagregeling uit ie breiden tot kleine zelfstandigen, doch dan behoren de regelingen ten deze voor anderen ook te worden herzien. Na ingegaan te zijn op de belasting- politiek verklaarde hij nog, dat zijn partij de juistheid van eigen inzicht geenszins wil monopoliseren. Ds. ZANDT AAN HET WOORD De heer Zandt (St. Geref.) bepleitte in verband met de toenemende on veiligheid, strengere straffen. Hij vroeg de aandacht voor het stijgende drankmisbruik, voor de vernietiging van groenten en fruit en voor de nood van de middenstand. Waar de regering met subsidies pry ssty gingen voorkomt, is spr. het Eindexamen Middelbare Handelsavondscholen. Enkele dagen geleden Is een be langrijk koninklijk besluit verschenen, dat een nieuwe regeling inhoudt voor de eindexamens der openbare han delsavondscholen met drie. en vijfja rige cursus. Het schriftelijk examen zal worden afgenomen in Mei en ieder jaar zal het op voordracht van de in. specteurs zodanig worden geregeld" dat aan de candidaten op dezelfde dag en hetzelfde tgdstip dezelfde opgaven worden voorgelegd. Daarmee is dit eindexamen dus een landelijk examen geworden. De invloed van de inspectie en van de gecomUteerden is belangrijk uit gebreid. Explosie in Amsterdams laboratorium. Woensdagmorgen omstreeks kwart over vijf werden de patiënten in het Burgerziekenhuis te Amsterdam wak ker geschrikt door een hevige knal. In het Pharmaceutisch Laboratorium van de firma Vugepharm, gevestigd in een perceel juist achter het zie kenhuis, had zich een hevige explo sie voorgedaan, welke tal van ruiten in do omgeving deed sneuvelen. Ge lukkig was niemand in het laborato rium aanwezig, zodat zich geen per soonlijke ongelukken voordeden. De explosie veroorzaakte brand, doch de onmiddellijk met twee motorspbiten en een ladderwagen uitgerukte brandweer wist het vuur in de kiem te smoren, het bleek dat zich in het laboratorium een overmaat van stik- stofwaterstofzuur had ontwikkeld, dat zeer explosief is. IEUWS in een O T E D O P De directeur-generaal van de Unes co, dr. J. Torres Bodet, heeft Maandag in de hoofdstad het ünescocentrum Ne derland geopend. Het centrum is opgericht op initiatief van enige studenten. Eén hunner, de heer E. Alderse Baes, is tot directeur van het centrum benoemd. In een conflict met de raad van be stuur der stichting het nationale park de Hooge Veluwe heeft de heer H. J. Worm- goor aanleiding gevonden tot het ver zoek, hem ontslag te verlenen als direc teur van het nationale park, In verband met het 60-jarig bestaan van de Nederlandse Heide Maatschappij in 1950 wordt een documentaire film ver vaardigd. waarin op oorspronkelijke wij ze het werk en de geschiedenis van de Heidemaatschappij wordt uitgebeeld. De twee enige speelrollen worden vertolkt door Wam Heskes en Huib Orizant. Bij het graven van een sleuf voor het leggen van een riool op de provinciale weg van Brunssum naar Amstenrade stortte een gedeelte van de gleuf in, waar bij de arbeider H. het leven verloor en een andere arbeider naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Het Bedrijfschap voor Zuivel heelt teneinde de voordelen van reeds ver leende subsidie weg te nemen aan pro- duenten en handelaren in kaas. melk poeder. gecondenseerde melk en blok- melk een heffing opgelegd over de op 5 November 1949 bij hen aanwezige voor raden. met haar eens en hij meende, dat er hier wellicht nog meer kan worden gedaan. Hij bepleitte ingrijpende be zuiniging. De uitgaven aan salarissen zijn on rustbarend gestegen. Spr. wenste voorts bevordering van het particu liere initiatief en meer vrijheid voor het bedrijfsleven. De organisatie der Ver. Naties besprekend, zeide hij, dat ons land onrecht is aangedaan. De regering moet terug naar Gods weg. Tenslotte vroeg hij maatregelen te gen Zondagsheiliging en tegen mis bruik van Gods naam. Tegen indirecte vaccinatiedwang verzette hy zich. De heer Andriessen (KVP). opmer kend. dat het probleem van lonen en prijzen door de devaluatie van nog groter betekenis is geworden, vroeg welke politiek de regering wil voeren om tot een oplossing te geraken. Thans verplaatst zij de belastingdruk van de verwervingssfeer naar de be stedingssfeer. Zullen de maatregelen, welke de reeering heeft aangekon digd, hetnodige effect sorteren ten aanzien van de betalingsbalans? Daar aan twijfelde spr., doch hij wilde gaarne de me.iing der regering ho ren. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) vroeg of de minister in de verdere ontwik keling van de economische en poli tieke verhoudingen werkelijk de mo gelijkheid ziet om tot een behoorlijke volksgemeenschap terug te keren en de vele sociale kwesties, door de de valuatie gerezen, op te lossen. Tegen kwart voor zes werd de ver gadering verdaagd tot Donderdagmid dag één uur. Schumacher wil van geen toegeven weten. Dr. Kurt Schumacher, leider der Duitse sociaal-democratische party, heeft Woensdag een hevige aanval gedaan op de buitenlandse politiek van dr. Konrad Adenauer, de West- Duitse bondskanselier. „Dr. Adenauer's toestemming in de toelating van het Saargebied tot de Raad van Europa", zo verklaarde hij op een persconferentie, „komt neer op een erkenning de facto van de annex atie van dit gebied 'door Frankrijk". „Dr, Adenauer's politiek is zodanig, dat zij de hegemonie van Frankrijk bevordert. De federale regering on dermijnt op die manier haar positie ten aanzien van de Oder-Neisse-grens en gooit haar beste troef weK omdat wij geen annexaties in het Westen kunnen tolereren en ze tegelijkertijd in het Westen betwisten". Dr. Schumacher vervolgde: „Ik be schouw verzoening met Frankrijk noodzakelijk in het belang van Euro pa, maar zij moet geen onderwerping aan de eenzijdige eisen van Frankrijk betekenen". Hij noemde Adenauer's bereidheid om Duitsland te laten deelnemen in het Ruhr-orgaan „een overwinning van de grote bazen in de industrie". Het Oost-Duitse parlement heeft in snel tempo twee wetten aanvaard, na melijk een voor het teruggeven van burgerlijke rechten aan vroegere na zi's en officieren van de ..Wehrmacht" en een voor het verlenen van am nestie aan veroordeelden, die straf fen uitzitten van minde rdan zes maanden. Rumoer in Oostenrijks parlement. Tijdens een debat Woensdag in het Oostenrijkse parlement riep een der leden. dr. Stüber, op een gegeven mo ment uit: .De Oostenrijkse politie heeft de nationaal-socialisten in 1945 even slecht behandeld als de nazis het de slachtoffers der concentratie-kampen deden". Onmiddellijk stonden afgevaardig den van alle partijen op en riepen luidkeels: „U beledigt de nagedachte nis van de slachtoffers der concentra tiekampen". Verontwaardigde afge vaardigde omringden dr. Stüber, ter wijl de communistische volksvertegen woordigers in koor riepen „fascis tische moordenaars". Dit hielden zy tien minuten lang vol. De 78-jarige voorzitter luidde ver woed zijn bel om de afgevaardigden tot de orde te roepen. Toen dit niet hielp verliet hij zijn zetel, rende op de afgevaardigden toe en verzocht hen weer naar hun plaatsen terug te keren. Het incident werd beëindigd, toen dr. Stüber verklaarde de beledigende opmerking terug te nemen. Ambtenaren hielpen veesmokkelaars. Wegens hulpverlening aan veesmok kelaars zijn in Noord-Brabant twee ambtenaren van liet bureau van de provinciale voedselcommissans gear resteerd. Deze ambtenaren waren werkzaam op de doorlaatposten te Dongen en Tilburg. Op de geleide-biljetten, die voor het vervoer van koeien van Ne derland naar Frankrijk vereist zijn. tekenden zij meer koeien aan dan er in werkelijkheid over de grens gin gen. Er bleven daardoor koeien in Nederland over, die zonder al te veel risico over de grens gesmokkeld kon den worden. De ambtenaren ontvin gen van de smokkelaars een geldelij ke beloning voor hun medewerking. Minister Stikker en dr. Hirschfeld naar Parijs. Minister Stikker en dr. Hirschfeld begeven zich vandaag met een Beacncraft van de Aero-Holland naar Parijs, in verband met de al daar te houden samenkomst van de Grote Drie. Verwacht kan worden dat ook de ministers van buiten landse zaken van België en Luxem burg zich naar Parijs zullen bege- Das verdanken sie dem Führer. Hitiers oorlog kostte Duits land 510 milliard vooroorlogse Reichsmarken of ongeveer 452 milliard gulden, aldus een ruwe schatting van het Duitse instituut voor economisch on derzoek te München. Volgens van 270 milliard Marken vol- het instituut zou een bedrag doende zijn geweest voor een volledig gemeubileerd huis met tuin en een auto voor ieder gezin in Duitsland. Een nieuw schoolgebouw voor Haamstede. Het gemeentebestuur van Haam stede heeft van het Departement van Onderwys, Kunsten en Weten schappen bericht ontvangen, dat op de urgentielijst voor het jaar 1950 een O.L. school van 4 lokalen voor deze gemeente is geplaatst. Het Vrije van Sluis. In verband met zijn benoeming tot dijkgraaf van het Vrije van Sluis, welke benoeming inmiddels van offi ciële zijde bevestigd is het K. B. werd Dinsdag getekend zal de heer C. M. van de Broecke natuurlijk aftre den als hoofdingeland. Als zijn opvol ger zal worden aangewezen de heer F. B- van Rie uit Aardenburg, die als no. 1 voorkomt op de lijst van plaats vervangers voor het district Aarden burg. De woningbouw in Zeeland. Volgens de voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statis tiek kwamen in September jl. 3752 nieuwe woningen gereed, waarvan 135 in Zeeland (in Aug. 200). In de eerste negen maanden van 1949 werden 29.143 woningen vol tooid. In hetzelfde tijdvak van 1948 kwamen 21.795 woningen gereed. In de maand September werd be gonnen aan 3791 (Augustus 3954) wo ningen. Daar er wederom aan meer woningen werd begonnen dan er vol tooid werden, steeg het aantal in uit voering zijnde woningen van 40.021 op 31 Augustus tot 40.063 op 30 Sep tember. Vader met 6 zonen bij handboogconcours. De Handboogsociëteit „De Batavie ren" te Goes organiseerde Zondag bij café de Haes een concours op de lig gende wip. In totaal namen 38 Zeeuw se schutters hieraan deeL Als bijzon derheid mag zeker worden vermeld, dat zich onder de deelnemers een va der met zes zoons bevond, n.l. de heer A. de Jonge van Soranus uit Heinkenszand. De vader zowel als een der zoons zijn reeds in het bezit van de keizerstitel. De uitslagen van Zondag luiden: Hoofdvogel: P. Schreurs, Zeelandia, Ovezande; le zijvogel: L. Baert, Ba tavieren, Goes en A. de Jonge, Sora nus, Heinkenszand; 2e zijvogel; P. Vermeulen, Batavieren, Goes; le kal: A. de Jonge; 2de kal: W. de Jonge, Soranus, Heinkenszand; 3e kal: C. Rijk. Zeelandia, Ovezande; 4e kal: B. Rijk, Concordia, 's Heerenhoek; le klep: A. Boonman, Batavieren, Goes; 2de klep: A. de Jonge Azn., Soranus, Heinkenszand; 3e klep: C. Bek, Sora nus, Heinkenszand. Aan de vooravond hield „De Bata vieren" haar jaarlijkse koningschie- ting, waarbij de heer L. de Haes de eretitel wist te behalen. (Ingezonden mededeling). Middelburgse groet aan Nieuw-Zeeland. Woensdag zijn uit Batavia de eerste vijftig gedemobiliseerde Nederlandse militairen, die naar Nieuw-Zeeland emigreren om daar boer te worden, per vliegtuig naar hun nieuwe woon gebied vertrokken. By deze groep bevinden zich ook enige Zeeuwen. De emigranten namen naar Nieuw-Zee land een brief en een geschenk van het gemeentebestuur van Middelburg mee voor het gemeentebestuur van Auckland, de hoofdstad van Nieuw- Zeeland. Deze brief is een geschreven groet van het oude Zeeland aan Nieuw-Zeeland, het geschenk wordt gevormd door een fraaie ets van het Middelburgse stadhuis, vervaardigd door Louis Heymans. Driejarig jongetje viel in het kanaal van Terneuzen. Het driejarig zoontje van de heer M. Witte te Terneuzen geraakte Woensdag by de Middensluis te wa ter. Door het hulpgeroep van de spelende kameraadjes werd het per soneel van de garage Visser ge waarschuwd, dat er in slaagde het ventje in bewusteloze toestand uit het water te halen. De snel toege paste kunstmatige ademhaling had bevredigend resultaat. Directeur Telefoondistrict Breda. Eind van dit jaar zal de directeur van het telefoondistrict Breda, waar toe ook Zeeland hoort, de heer W. M. Scheidemans de pensioengerech tigde leeftijd bereiken en de P.T.T.- dieiist verlaten. De huidige adjunct directeur van het telefoondistrict Am. sterdam, de heer ir. R. Diks, is tot zijn opvolger benoemd. Op 1 Januari zal deze zijn nieuwe functie in Bre da aanvaarden. De nieuwe Franse militaire be graafplaats te Kapelle waar 240 van de zeshonderd gesneuvelde Fransen die in ons land vielen hun laatste rustplaats zullen vinden, zal in Mei van het volgende jaar officieel in gebruik genomen worden. De namen der gesneuvelden zullen allen in een groot monument worden gebeiteld, dat zal worden opgericht op de nieuwe begraafplaats. Het mo nument, dat voornamelijk uit graniet zal bestaan, wordt in Frankrijk ver vaardigd en zal in stukken tot een totaal gewicht van 18 ton naar Ka pelle worden vervoerd. Het Comité du Souvenir Francais te Rotterdam zorgt voor dit monu ment. Wat de nieuwe begraafplaats zelf betreft, deze wordt aangelegd ten Noordwesten van de huidige begraaf plaats en zij wordt ongeveer 0.50 hec tare groot. Het terrein wordt zo aan gelegd. dat het glooiend naar bene den helt tot in het midden, waar een groot gazon wordt aangelegd. De aankoop van de grond, de schadeloos stelling der pachters en de kosten van aanleg en inrichting worden door het ministerie van oorlog betaald en zijn begroot op 13.390 gulden. Dit mi nisterie zal ook voor de opgraving en het opnieuw begraven der stoffelijke resten zorgen. Stichting „Ons Dorpsleven" te 's-GravenpoIder opgericht. Te 's Gravenpolder kwamen Woens dagavond afgevaardigden van de plaatselijke verenigingen bijeen om te komen tot de vorming van een stichting „Ons Dorpsleven". Deze stichting heeft o.m. het inrichten en beheren van een verenigingsgebouw in de oude school ten doel. In zijn openingswoord wees burge meester J. D. Jansen nogmaals op de wenselijkheid van het bezit van een verenigingsgebouw voor 's Gra venpolder. Vooralsnog kan de ge meente geen daadwerkelijke steun verlenen, maar voor de toekomst zegde spr. deze toe. Hierna werden de statuten bespro ken en na enige wijziging aanvaard. Van de 21 vertegenwoordigende ver enigingen, verklaarden 16 zich onmid dellijk bereid tot toetreding tot de stichting. De afgevaardigden van de overige verenigingen wensten zich eerst nog met hun bestuur te bera den. Besloten werd zo spoedig mogelijk een nieuwe vergadering te beleggen om een bestuur voor de stichting sa men te stellen. Bouwbureau voor de landbouw in Middelburg. BENEDENVERDIEPING DISTRIBUTIEKANTOOR Naar wij vernemen ligt het in de be doeling het onlangs ingestelde Bouw bureau van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland onder te bren gen in de benedenverdieping van het pand Dam 43 te Middelburg. Dit ge bouw was in gebruik bij de kring Walcheren van de Distributiedienst, doch door de inkrimping van deze dienst wordt thans alleen nog maar op de bovenverdieping kantoor ge houden. Wij vernemen voorts, dat de reeds benoemde directeur van dit Bouwbu reau, de heer J. de Bruyne uit Wie- ringerwerf. zich alsnog terug getrok ken heeft. Een nieuwe directeur is nog niet benoemd. Middelburg C.F.A.: „I REMEMBER MAMA". De Chr. Filmactie te Middelburg ver toonde Woensdagavond in de Schouwburg de reeds door ons besproken Amerikaan se rolprent „I remember Mama", ge maakt door George Stevens en gebaseerd op het bekende toneelstuk van John van Druten. De kordate Zweedse mama. die zo'n lichtend voorbeeld was voor het ge hele gezin, wordt bijzonder gaaf gespeeld door Irene Dunne, terwijl onze landge noot Frits van Dongen eveneens een van de hoofdrollen vervult. Ondanks een nu en dan wel eens wat te grote dosis sen timentaliteit, boeit de film voortdurend en sommige passage's zijn ook ontroerend. „I remembr Mama" komt niet in de laatste plaats om de strekking van het gegeven boven de middelmaat uit. MEVR. VAN NIJNATTEN— DOFFEGNIES IN MIDDELBURG. De schrijfster mevr. H. J. van Nij- nattenDoffegnies hield Woensdag in do Bogardzaal een causerie over haar leven en werk. Haar uiteenzetting, die zij „Fantasie en de 26 letters van het op een uitspraak van de schrijver alfabet" genoemd had, was gebaseerd Greshof, die eens de taak van de ro manschrijver had beschreven als het omzetten van „zinloos leven dor wer kelijkheid in het zinrijk leven der verbeelding". Op vlotte en charmante wijze vertelde mevr. van Nijnatten, hoe zij reeds op 12-jarige leeftijd ge dichten schreef. Ter illustrering van haar causerie las zij nog fenkele frag menten voor uit haar boeken, o.a. Henne en Huis van licht en schaduw. Na afloop werden mevr. van Nijnat ten een boek over Zeeland en bloe men aangeboden. REVUE VOOR OUDEN VAN DAGEN De afdeling Middelburg van de Ned. Bond van Ouden van Dagen organi seerde Dinsdagmorgen voor haar le den in het Schuttershof een ontspan ningsochtend. Het gezelschap Jan Brouwer bracht een cabaret-revue ten tonele met schetsjes, liedjes, con férence en muziek. De talrijke aan wezigen hebben zich uitstekend ver maakt. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip „Vo- lendam". dat vermoedelijk op 28 No vember in Rotterdam zal aankomen, repatriëren de volgende Zeeuwen: A. P. de Baere, Aardenburg; J. W. Botbijl, Brouwershaven; G. M. Bou- cherie, Vlissingen; W. Dieleman, Hoek; P. Dorst, Stavenisse; L. C. Gil- jam. Poortvliet; A. B. den Haan, St. Annaland; I. de Heer, Tholen; J. L. van 't Hof, Nieuwerkerk; M. Hou- kamp, Bruinisse; J. de Jonge, Ove zande; L. de Jonge, Oosterland; A. B. M. Kind, Hoek; C. v. d. Klooster, St. Annaland; H. A. Lobbezoo, Retran- chement; I. Mol. Nisse; M. J. Osse- waarde, Wolfaartsdijk; JI A. Overbee- ke. "s Gravenpolder; A. van Popering, Wemeldinge; H. de Ruyter, Middel burg; W. Scherpenisse, St. Annaland; P. Schoolmeester, 's Heer Arendsker- ke; P. J. van Sluijs, Vlissingen; J. Snoep, St. Annaland; J. J. Tramper, Krabbendijke; M. Verhage, Vlissin gen; J. Vermeulen, Heinkenszand; A. J. Verpoorten, Zaamslag; J. Wagenaar, Vlissingen; P. v. d. Weele, 's Heer Abtskerke; H. A. v. d. Werff, Ooster land; P Ovaa. Rïtthem; A. Slob, Nieuwerkerk; C. Veerhoek. Schore; L. Verbeek, 's Gravenpolder; L. de Vlieger, Middelburg; N. P. M. Wisse, Zierikzee; M. P. Zorge, Serooskerke; C. Bliek, Wolfaartsdijk; A. Bolle, Oos terland; A. Herrebout, Hoek; J. v. d. Houten, Noordgouwe; J. Kaboord, Wolfaartsdijk; L. D. van Klinken, Ouwerkerk; C. M'. Kristelijn, Eiker zee; M. J. v. d. Maas, Burgh; J. de Nooyer, Amemuiden; J. Paauwe, Wol faartsdijk; W. de Pundert, 's Heer Abtskerke; P. C. v. d. Schraaf, Ka pelle; H. Stout jesdijk, Oosterland; M. v. d. Vaate, Eikerzee; A. P. Ver boom. Nisse; G. M. Verhoeven. Koe wacht; J. Verschuure, Yerseke; J. J. van Westenbrugge, Ouwerkerk; H. P. Baart, Westdorpe; I. P. Butler, Kapel le: J. C. Gelok, Kattendijke; D. C. ten Have, Terneuzen; R. Huizinga, Mid delburg; C. Karelse, Borssele; C. Leu- veling, Vlissingen: A. de Maesschalk, Sas van Gent; P. D. Marijs, Axel; E. A. Bogaert, Hulst; A. Minnaard, 's Gravenpolder. Flauwe grap. Tijdens de opvoering, die Woens- avond in het Schuttershof te Middel burg werd gegeven van de operette „Mariandel", werd de eigenaar van hotel 't Raadhuis in de Noordstraat opgebeld met de mededeling, dat er in zjjn hotel brand was uitgebroken. Hg haastte zich ontsteld naar zjjn zaak om daar tot de ontdekking te komen, dat er van brand geen sprake was. Een onbekende had blijkbaar een „grap" willen uithalen maar het was een misselijke grap. Jammer, dat niet na te gaan is, wie dit telefoontje naar het Schuttershof zond De man zou verdienen openlyk aan de kaak te worden gesteld. PERSONENAUTO GEHAVEND BIJ AANRIJDING. Woensdagmorgen werd een personen auto op de Blauwedijk te Middelburg vrij ernstig aan de achterzijde gehavend, toen een vrachtauto er tegen op reed. De per sonenauto. bestuurd door J. P. te Mid delburg, en de vrachtauto van L. F. B, uit St. Laurens, reden achter elkaar in deze straat. Hoewel de oorzaak van de aanrijding nog niet geheel vast staat, wordt vermoed, dat de vrachtauto iets te dicht achter de andere wagen reed. waar door deze bij het passeren aangereden werd. Persoonlijke ongelukken deden zicht niet voor; de vrachtauto werd licht beschadigd. Veere RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Veere zal Vrijdagmiddag om half drie in open bare vergadering bijeenkomen. Vlissingen DE „VERGEET-HEN-NEET" ACTIE De „Vergeet .hen-niet" postzegel- actie heeft in het gehele land ruim 160.000 opgebracht. De bijdrage uit Vlissingen hierin was ruim 1000. In totaal zijn in Vlis singen 22228 „Vergeet-hen-niet" post. zegels verkocht. FEESTAVOND VAN O.V.W.-ERS De Bond van oud-oorlogsvrijwilli gers afdeling Vlissingen heeft in Concordia een feestavond gegeven aansluitende op de bazar. De voorzitter de heer Th. van Zut- phen opende de avond met het ver zoek om. enige ogenblikken stilte te betrachten voor de gevallen kamera den. Daarna kwam het cabaret van d© O.V.W.-ers, onder leiding van de heer K. Lagace met de opvoering- van „Circus Happy-Knots". In de pau ze werden nog enkele mooie prijzen, die waren overgebleven van de ba zar, verkocht. Bazar én feestavond zijn voor de O.V.W-ers een succes ge worden. Na een sluitingswoord van de voorzitter eindigde het feest met een gezellig bal. FILMAVOND K.A.B. Donderdagavond werd in het Concert gebouw te Vlissingen een filmavond ge houden. georganiseerd door de culturele dienst van de K.A.B. Deze avond was speciaal belegd voor de arbeiders in de Wederopbouwkampen, terwijl ook van andere zijden de belangstelling groot was. De voorzitter, de heer F. Schets sprak een openingswoord, waarna dc leider van de culturele dienst, de heer L. Beumer een kort propagandistisch woord sprak. Vervolgens werd de Franse film „Mon sieur Vincent" vertoond, die een duidelijk beeld gaf van het werk van St. Vincen- tius onder de armen in de volkswijken van Parijs. Kapelaan Heemskerk uit Middelburg sprak een slotwoord. MUZIEK- EN ZANGAVOND. Maandagavond wordt in het Concert gebouw te Vlissingen een muziek- en zangavond gehouden, uitgaande van het plaatselijk Niwin-comité. Het openings woord zal gesproken worden door burge meester mr. B. Kolff, terwijl de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot een toespraak zal houden. Aaan deze avond wordt belangeloos medewerking verleend door de Harmonie „Ons Genoegen" onder leiding van de heer P. de Rooy cn een Vllsslngs dames- KUNST. „Mariandel". DE RESIDENTIE-OPERETTE Schuttershof, Middelburg „Mariandel", dat Woensdagavond door de Residentie Operette In het Schuttershof te Middelburg werd opgevoerd, had meer weg van een blijspel met zang-fragmenten dan van een echte operette. Het stuk haalt niet bg de succesnummers van het grote operette-repertoire en blykt weinig meer te zijn dan een vrien delijk oud-Weens verhaaltje van 'n kordate juffrouw Mariandel, die het restaurant „Zum Canari" van een zekere heer Thomeyer op peil houdt, verliefd is op haar baas en met lede ogen aanziet, hoe deze er op los leeft als een millionnair en al te veel aandacht schenkt aan andere leden van het schone geslacht met name aan de opera danseres Pepi Blu- mauer. Het komt tot een conflict. Maar Mariandel weet op een aarts hertogelijk bal binnen te sluipen en de loop der gebeurtenissen zó te be- invloeden, dat alles zich ten goede keert. Hoe matig dit gegeven ook moge zijn, de in groten getale opge komen liefhebbers van de operette hebben zich toch goed geamuseerd en dit was te danken aan de vlotte opvoering, die de Residentie Operet te er van gaf. Met name Claire Clalry als Pepi en haar verloofde baron Forazest (Rob MUton) hadden een groot aan deel in het succes, doordat zg een uitstekend komisch duo vormden en eerstgenoemde bovendien aardig zong. In het vocale gedeelte traden Mady Meth als operazangeres en Wouter Car.oy als Thomeyer het meest op de voorgrond, terwijl Bert van Dongen zich goed bij hen aan sloot. Friedl Dotza, de vroegere ster van de Fritz Hirsch-Operette, had de hoofdrol. Zingen deed zij nauwe lijks meer. maar zij acteerde leven dig evenals Josef Baas, die van zijn kellnersrol iets goeds maakte en de lachers steeds op zijn hand had. Voeg daarbij dat de costumes, gri me en kapwerk uitstekend waren cn dat ook het orkestje zich goed weer de en het zal duidelijk zijn, dat men tegenover een verzorgd geheel stond. Het talrijke publiek was gul mei applaus en menige scène werd ge bisseerd. zodat er op de planken en in de zaal een prettige stemming heerste. Voor Friedl Dotza waren er aan het eir.de bloemen. G. B. Zeeuwse veilingen hebben gebrek aan wagons. De export van fruit naar Duitsland ondervindt op de Zeeuwse veilingen, evenals te Tiel, enige stagnat/3 door het gebrek aan wagons. Te Goes stond Donderdag ongeveer 80 ton en te Kapelle ruim 200 'ton op verlading te wachten. Te Krabbendijke stag neert de verzending ook wel eens enkelcd^gen: dOch'Ökaf Talt het wel mee. Vanuit Kapelle zijn reeds enkele partijen per auto naar de Duitse grens vervoerd. De Spoorwegen beschikken nog steeds niet over voldoende vrachtwa gens. terwgl er thans mede door de ex port, van uien en peen naar Duitsland, een buitengewoon grote vraag naar laadruimte is. Daar komt nog h\j, dat. do Duitse spoorwegen, die ook met een tekort aan wagons te kampen hebben, de Nederlandse wagons, die fruit vervoerden, wel eens voor bin nenlands vervoer schijnen te gebrui ken Zo is het ook gegaan met. de Ne derlandse fruitkisten. Aanvankelijk kwamen deze vrij snel uit Duitsland terug, doch toen men begonnen is het industriefrurt los in de wagons te ver. zenden, kwam er'stagnatie Daar de Duitsers dit industriefruit ook veel voor consumptie schijnen te bestem men, worden de Nederlandse kisten nu veelal gebruikt om de wagons te lossen en het fruit naar de detaillisten te vervoeren. En de Nederlandse vei. lingen kunnen op de kisten wachten Schuur te Nisse uitgebrand. Woensdagmiddag omstreeks vier uur brak brand uit in de schuur naast het perceel van de heer J. Dronkers in de Dorpsstraat te Nis se. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in het in. brand ge raken van een motortractor, die juist ingereden was. De brandweer van Nisse en ook die van 's-Gravenpolder was spoe dig ter plaatse, maar men kon toch niet voorkomen, dat de schuur ge heel uitbrandde. Ook twee varkens kwamen hierbij in de vlammen om. Wel slaagde men er in het aangren zende huis van de heer A. Vette voldoende nat te houden om te voorkomen, dat ook dit vlam vatte- De schuur brandde uit met alles wat er in was. De eigenaar was echter verzekerd. Mosselen kwamen in de verkeerde étalage. Dinsdag is een zware vrachtauto met aanhangwagen, geladen met mosselen en toebehorende aan de firma Zuydweg en Zonen te Yerse- k(>, bestuurd door P. Hubregts op 't Plein te Kortryk tegen een auto ge botst, die uit de richting Brussel kwam, aldus meldt „De Telegraaf". Dc aanhangwagen met mosselen kwam met groot geweld terecht, in de étalage van een suikerbakkerij. Gelukkig was cr niemand in de win kel, maar de étalage zag er vies uit: mosselen, chocolade, ulevelletjes, sui- kerstokken en glasscherven, het vormde alles een geenszins aantrek kelijke geschiedenis. zangkoor, onder leiding van mevrouw J, W. A. DitmarDe Vos. Een deel van het programma zal door een radiowagen van de Niwin opgenomen worden en in de Kerstweek naar de militairen in Indone sië worden uitgezonden, ais groet uit Zeeland. Voorts ligt het in de bedoeling op 14 November in de loop van dc middag een opname te maken van het luiden der klokken van dc R.K. kerk te Vlissingen. Deze klokkenklanken zullen worden ge bruikt voor dc inleiding van het pro gramma uit Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2