NIEUWS UIT ZEELAND 20.000 HUISSLACHTVARKENS GEPRODUCEERD IN ZEELAND WALCHEREN BEGROTINGSDEBAT BEGONNEN Kamerleden over de landbouwbegroting. Eerste landbouwpensioen in Zeeland Belgische arbeiders te Sas van Gent ontslagen Vrachtauto reed tegen Dieseltrein 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 NOVEMBER 1949 TWEEDE KAMER. P.v.d.A. heeft geen monopolie van de progressiviteit. De kwestie-Meyerink. De Tweede Kamer is Dinsdagmid dag begonnen aan het jaariyks te rugkerende begrotingsdebat, waarbij ditmaal dan tevens de nota inzake de gevolgen van de devaluatie in de discussies werd betrokken. De leider van de grootste Kamer fractie, prof, Romnte (KVP) open de de rij van sprekers en verzeker de, dat er bij zijn party geen stre ven is om te komen tot een kabinet zonder de P, v. d. A. en dat er even min sprake van kan zijn, dat de K. V. P. op sociaal, economisch of Indonesisch gebied de progressieve basis zou loslaten. Na zijn instem ming te hebben betuigd met het economisch beleid van minister v. d. Brink, verklaarde spr. dat het hem zou verheugen wanneer de P. v. d. A. de steven van haar tactiek enigs zins zou wijzigen en meer zou stre ven naar wat verenigt dan naar wat scheidt. Tenslotte pleitte prof, Romme voor de kleine zelfstand gen met grote gezinnen, voor wie by des noods een noodregeling. welke 40 a 50 millioen zou moeten kosten, in 't leven geroepen wilde zien. DE RUSSISCHE DREIGING. Na de Katholieke leider, kwam mr. van der Goes van Naters van de P. v. d. A. aan het woord, die in de eerste plaats aandacht vroeg voor de Russische dreiging, er daarbij op wij zend, dat het niet alleen gaat om de verdediging van het Westen, maar om het bewustzijn van de roeping van de West-Europese beschaving CR do tnntf l'lr 'Voflorlond rfaorhn laag is, zal het verhoogd moeten worden, maar een speciale toelage achtte spr. onjuist. T.a.v. de loonpolitiek zeide spr. dat z.i. behoort te worden uitgegaan van het gemiddelde gezin, dat is 'n gezin met twee kinderen. Wat de Zondagsrust aangaat, moet men slechts uitgaan van het gebod Gods. DE SLOTZITTING DER R. T. C. Spr. noemde het voorts een stou te bewering, dat by de R. T. C. de nieuwe Grondwetsartikelen tot hun recht gekomen zouden zijn. In elk geval had de heer Schouten slechts afkeuring voor de weigering aan de heer Meyerink om een afwijkende mening te mogen verkondigen op de slotzitting. Spr. wees er met nadruk op, dat de toestand van ons land z.i. zodanig is, dat het uiterste moet worden ge daan om vermindering van investe ringen te voorkomen. Vermindering der consumptie dient te geschieden zonder de rechtvaardigheid te scha den. De heer Tilanus (CH) besprak eveneens de kwestie-Meyerink, maai meende, dat het toch wel zeer moei lijk was op de slotzitting der R.T.C. verklaringen te laten afleggen. Spr. meende, dat bij het overleg tus sen kamer en regering vaak niet an ders kan worden gehandeld. Toch zou kunnen worden getracht de ka mercommissies meer in te schakelen. Spr. meende voorts, dat men er zich over zal hebben te beraden of er één Rijksgrondwet moet komen of één Süt ÏNirSitj grondwet met d^SSndwetS ^nslotte lei de heer Tilanus ver- svemvichtsverstoring en zeide coord te kunnen gaan met een be perking van de consumptie, mits dit over de gehele linie geschiedt. Een directe verlaging van de belasting °P grote inkomens is voor spr. s fractie onaanvaardbaar. Voorts pleitte mr. van der Goes van Naters voor een deugdelijk in- dustriaüsatie-beleid en vroeg in de loonpolitiek de factoren geschoold heid en prestatie te laten doorwer ken. Naar spr.'s oordeel worden de goede verhoudingen in het kabinet niet bevorderd door de wijze, waar op bij burgemeestersbenoemingen de P. v. d. A. wordt behandeld. Ten slotte bepleitte de fractieleider van de P. v. d. A. uiterste efficiency in het staatsapparaat en hervorming van de staat zelf door modernise ring van de Grondwet De heer Schouten (AR) wenste de representatiegelden beperkt te zien. Indien het salaris der ministers te (ingezonden mededeling) HET WEZEN VAN DE PIJN. Een Zwitsers arts heeft eens gezegd ..Mét pjjn moet men voorzichfig Pm- gaan men moet haar leren begrij pen", Hij bedoelde, dat pijn een tele gram is. dat de natuur ons zendt, als ergens in ons lichaam iets niet klopt. Het is de taak van de dokter uit te vinden wat er niet klopt en het is de taak van TOGAL" om snel de pijn te verlichten. „TOGAL" kan dat vlug, afdoende en zonder schadeiyky na werking. ..TOGAL" is een nntineuralgicum met grote pijnstillende kracht. Het is voor al werkzaam bij spier, en zenuwpyncn (asngezichtspyn». bij zgn. urinezuur- Er is namelijk goed nieuws voor degenen, die hun varkentje nog moe ten slachten. Met ingang van Maandag j.l. wordt aan allen, die een varken slachten voor eigen gebruik de rijkssubsidie van 0.55 per kg. geslacht gewicht verstrekt. Voor de uitbetaling is een regeling getroffen, waardoor deze zal geschie den via de slagers, die aangesloten zijn by de Overname-combinatie-Var- kens. u.j U1.U64UU1- Ieder houder van een slachtvarken zidrien spier-, zenuw- en -ewrichts- i 2a> d«s afspraak moeten maken rheumatieK. ischias en spit In bij alge- met een slager, die lid is van deze iü: a*POo enkele andere ^riXke ïlaeien ovrr: I subsidiering ver- gangstijd. enz. „TOGAL" behoort i """"en d te zijn over de aandacht, welke cring wil besteden aan de mid- id en betoogde hij. dat bij het .andse volk weinig begrip be- si i.voor de moeilijke positie van ons land. Ds. ZANDT PRESIDEERT DE AVONDZITTING Wegens afwezigheid van de heer Kortenhorst en zijn beide plaatsver vangers, presideerde ds. Zandt als t Vissen, weest op uw hoede. Een hartstochtelijk Amster dams hengelaar heeft een uit vinding gedaan, die de hengel- resultaten aanmerkelijk kan vergroten. Nauwelijks heeft de vis ge hapt of door middel van het snoer wordt contaèt gemaakt in de dobber, waarin een kleine batterij is aangebracht, zodat een lampje op de top van de dobber gaat branden. De op deze wijze voor,,gelichte" hen gelaar behoeft slechts op te ha len. De dobber is vervaardigd van dun koper, weegt -slechts 40 gram en heeft de vorm yan een kleine boei oudste kamerlid de avondzitting. De heer Oud (VVD) besprak de inter nationale toestand en zeide daarbij o.m., dat hij het wel niet in alles met de Amerikanen eens is, maar dat de afhankelijkheid van Amerika toch be ter te dragen is dan die van het tota litair systeem, dat Rusland wil op dringen. Spr. meende, dat het niet de PvdA is, die heeft uit te maken, wat men onder ..progressief" heeft te verstaan. Het streven dient gericht te zijn op een brede samenwerking, \yaarbij iedere minister een gelijkwaardige positie inneemt. De heer Oud had wel enig bezwaar om de gevolgen van de devaluatie op te vangen door subsidies. Waar het mogelijk is. zal de WD-fractie de re gering steunen. De heer Welter (NKP) constateer de, dat de invloed van het parlement afneemt en die van het kabinet toe neemt. Mede in dit verband keurde hij de geheimzinnigheid ten aanzien van de Indonesische politiek af. Spr. weet wat hij noemde de „ondergang van het Koninkrijk" aan het samen gaan van KVP en PvdA. De organisa tie der Ver. Naties heeft z.i. volko men gefaald omdat zij de weg van 't recht heeft verlaten. Ten slotte pleitte de heer Weiter voor opheffing van het deviezensy- steem en bezuinigingsmaatregelen, dit laatste door instelling van een staatscommissie voor bezuiniging. Nadat de heer Lucas (KVP) nog-over de devaluatie en de belastingpohtiek had gesproken, werd de zitting ver daagd tot Woensdagmiddag. Rijkssubsidie wordt betaald! In Zeeland zullen dit jaar ruim 20.000 huisslachtvarkens het leven laten voor liet welzyn van de plattelandsbevolking. De eerst© 2000 beëindigden reeds huil vreedzame bestaan, maar wellicht zullen de eigenaars van die 2000 beestjes zich na de eerste fdachtvrcugde thans minder verheugd ge voelen. aanwezig te zyn in elk gezin. UI "eain Overal Dc ViU"kens mogen namelijk uit. verkriurhaar f 2 OS en° f 7 l Pree! i "uitend geslacht women in een cen- fit™ iTn «5 trale slachtplaats, opdat het slacht- a j u.öo. gewicht ambtelyk kan worden vast- gesteld. In Zeeland zyn deze slachtplaatsen te Goes. Zierikzee. Kortgene, Yerseke, Middelburg. Vlissingen, IJzendyke. j Sluis, Axel en Hulst. In de practijk zal het er nu op 1 neerkomen dat voor de houders van huisslachtvarkens na betaling van de slachtkosten, van het keurloon en van een redelijke provisie voor de slager, die bemiddelt, een toeslag bedrag van 0.35 k 0.40 per kg geslacht ge wicht overblijft. SLACHTVARKENS. De P.V.C. voor Zeeland deelt nog het volgende mede: In de mogelijk heid tot leveren van slachtvarkens is. ondanks het opheffen van de vleesdistributie, practisch geen wijzi ging gekomen. Men kan derhalve de varkens leveren of verkopen aan een slager of handelaar. De richtprijs be draagt thans nog 2.05 per kg. ge slacht gewicht, doch loopt binnen kort langzaam terug tot 1.85, Prac tisch komt het hierop neer, dat cir ca 1.60 pér kg. levend betaald wordt voor gezonde en goedé slacht- Vrijwel alle leden vin de Tweede Ka. mer hebben hnn voldoening uitgesproken over de uitvoerige toelichting van de mi nister op de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening, aldus le zen wij in het voorlopig verslag der Tweede Kamer dezer begroting. Vele leden waren bezorgd, dat het zich terugtrekken van de regering niet anders zal betekenen dan dat de land- en tuin bouw. welks economische positie als ge volg van allerlei omstandigheden altijd zeer zwak was. aan zijn lot zal worden overgelaten en teruggevoerd naar de eeuwenlang bestaande achterstelling bij andere sectoren van het maatschappelijk leven. Zeer vele leden wensten hun instem ming te betuigen met het algemeen landbouwbeleid, zoals- dit door de mi nister wordt gevoerd. Door zeer vele leden werd de aandacht gevestigd op de terugvordering van door de dienst landbouwheratcl uitbetaalde schadeloosstellingen. Er is hierover, aan gezien het op grote schaal plaats heeft, grote ongerustheid en ontevredenheid. Verscheidene leden wezen er op. dat in visserijkringen grote ontevredenheid heerst over het gevoerde beleid. De prij- zenstop maakte het in het verleden aan de visser onmogelijk om de nodige gel den te reserveren voor vei bouw en nieuwbouw van zijn schepen. Door de minister werden evenmin maatregelen getroffen om tot de nodige modernisering van de vissersvloot te geraken. Zeer vele leden hadden zich afgevraagd, waarom op de begroting geen post is uit getrokken voor de bosbrandweer. Van hoe groot belang een goed georganiseer de bosbrandweer is. hebben de grote rampen, die in de afgelopen maanden Zuid-Frankrijk hebben geteisterd. nog eens aangetoond. Met de herziening van de jachtwet dient spoed te worden betracht, want er heerst thans in sommige gebieden een min of meer chaotische toestand, met als ge volg een totale uitmoording van de wild stand. Vele leden wezen er voorts op, dat er thans ongeveer 20.000 jachtaktehouders zijn thet dubbele van voor de oorlog). Deze toestand kan niet lang meer voort duren. zonder dat gevaar optreedt voor uitroeiing van het wild in Nederland, Steeds meer arrestaties In valse munters-complot. EEK TWEEDE BENDE ONTDEKT De zaak van de valse guldens breidt zich als een olievlek uit. Op het ogen blik. bevinden zich niet minder dan 23 personen achter slot en grendel. Na de ontdekking van de drukke rij te Luik, waar de valse coupurés van honderd gulden werden vervaar digd, kregen de Nederlandse en Bel gische recherche, die in deze zaak ten nauwste samenwerken, de indruk, dat nog een andere bende zich bezig hield met het op grote schaal druk ken van vals Nederlands bankpapier. Dit vermoeden werd bewaarheid toen de Nederlandse politie valse briefjes van honderd ontdekt© van 'n geheel' andere serie. Hoewel men nog niet weet, of deze tweede zaak een even grote omvang zal aannemen als de eerste, blijkt reeds vast te staan, dat de leidende figuren niet dezelfde zijn. Verscheidene personen uit de eerste groep schijnen evenwel in con tact te hebben gestaan met de tweede bende valse munters. varkens. Voor 2e soort varkens wordt uiteraard minder betaald. In het grensgebied dient een mest- contract te worden overgelegd. Varkenshouders, die hun huis- slachtvarken niet meer wensen te slachten, kunnen het op vorenstaan de wijze afleveren. (Ingezonden mededeling) Een kou, een griep koorts en pijnen, drijk U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabL 75 ct. Wijkgebouw Wit-Gele Kruis te Ovezande geopend. Onder grote belangstelling werd de zer dagen het nieuwe wijkgebouw van het Wit-Gele-Kruis te Ovezan de geopend. Aanwezig waren o.a. mt dr. A. J. J. M Mes, lid van Gedepu teerde Staten, de heer C Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, de heer R. Nigveen van Dij- kum, deken van Goes, de burgemees ters van Driewegen en Heinke-nszand en tal van andore autoriteiten. Mr. dr. Mes wenste do afdeling geluk na mens het provinciaal bestuur en bracht hulde aan burgemeester Eik huizen voor diens activiteit. Het woord werd verder nog gèvoerd o.a. door de Deken en de burgemeester. Dc Inspecteur van de volksgezond heid, de heer J. v. d, Borgh, opende hierna het gebouw, waarbij hij de hoop uitsprak dat het gebouw een centrum zou mogen worden in dienst van de volksgezondheid van geheel Zuid-Beveland. (Ingezonden mededeling). De A.R. kiesverenigingen en de Statenverkiezing. Het Provinciaal Comité van de A.R. Kies verenigingen heeft besloten aan de A.R. kiesverenigingen in Zeeland te adviseren bij de komende Statenverkiezingen met één lijst uit te komen, waarbij de moge lijkheid wordt opengelaten dat de volg orde van de candidaten in de verschil lende kieskringen varieert en de groep candi daten, die onderaan de lijst wordt geplaatst, voor legere kring een andere i». Officiële uitbetaling te Goes- Kort geleden werd in Nederland het eerste pensioen uitbetaald van het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw. Dat gebeurde op officiële wij ze. Het ligt thans in de bedoeling om ook in de overige provincies aan de eerste uitkeringen een officieel karak ter tc geven. De uitbetaling van de eerste pen- sioentóekenningen in Zeeland zal ge schieden op Maandag 21 November a.s. des namiddags 2.30 uur te Goes in de' zaal van de heer Krijger, Beesten markt 12. Voor deze eerste uitkering komen in aanmerking de pensioengerechtigden woonachtig in het werkgebied van de sociale verzekeringscommissie van district 5a. omvattende de plaatsen Wolfaartsdijk, Wilhelminadorp, Kat- tendijke, Goes en Kloetinge; in totaal plm. 30 personen. (Ingezonden méderieil-i Een geschenk voor elke vrouwen- en meisjeshiod, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr. 73 ct. Aanvoer ruw materiaal voor spiegelglasfabriek stagneert. Naar wy vernemen is, nadat vori ge week reeds 24 arbeiders aan de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent waren ontslagen, deze week aan nog ongeveer 50 arbeiders tegen het ein de van dc week ontslag aangezegd, terwijl voorts verwacht mag worden dat volgende week voor nog een aan tal het werk beëindigd zal zijn Het betreft hier uitsluitend arbei ders uit de afdeling, die het spiegel glas fabriceert en naar ons van de zijde van de fabricksleiding werd medegedeeld, vinden deze ontslagen hun oorzaak in het feit. dat de-aan voer van ruw glas, dat uit het buiten land geïmporteerd wordt, op het ogenblik stagneert, zodat men onvol doende werk heeft. Het is te voorzien, dat de moeilijkheden voorlopig nog niet opgelost kunnen worden, zodat er de eerste maanden van het opnieuw in dienst nemen van de ontslagen ar beiders wel geen sprake zal kunnen zijn'.-Dé meesten-van-hen zijn Belgi sche Arbeiders: Men wees er ons op, dat dit" vdórde "lïancT TTgt. Immers bij gebrek aan Nederlandse arbeiders wer den Belgen als laatsten in dienst ge nomen en vanzelfsprekend zijn het in het algemeen ook de Belgen, die als eerste ontslag krijgen. Fruitteeltdag. De Kring Zeeland van de Ned. Fruittelers Organisatie houdt Vrijdag 6 Januari a.s. zyn jaarlijkse ontwik kelingsdag voor de fruitteelt Als ondei-werp voor deze dag is ge. kozen de afiei van het fruit, een on. derwen), dat dit jaar wel zeer actueel geworden is. Een tweetal deskundi gen zal worden verzocht hierover te spreken. De Rykstuinbouwconsulem, ir. W. van Soest, zal een samenvatting fcven en een conclusie trekken voor e Zeeuwse fruitteelt. De torenbrand te Groede. KERK VRIJWEL ONBESCHADIGD Toen wij Dinsdagmorgen een kijkje namen op het terrein van de brand, bleek ons, dat het kerkgebouw heel weinig schade had opgelopen. Welis waar stond het water in de kerk tij dens het blussen een halve meter hoog, maar het gebouw was groten deels ontruimd in verband met de restauratie. Het fraaie kerkorgel is onbeschadigd gebleven. Van de nieuwe plafonds, die juist gereed waren gekomen, zijn alleen en kele vakken dicht bij de toren zodanig beschadigd, dat zij vernieuwd moeten worden. Ook de leibedekking van het dak zal op enige plekken gerepareerd moeten worden. Het bovenwerk van de 27 meter hoge toren een der weinige torens in West Zeeuwsch Vlaanderen die de oorlogswoede had doorstaan is to taal verwoest. De zware luidklok, welke eerst kort geleden in de tore^ was gehangen, is niet naar benede^ gekomen. Onderzocht wordt thans*, de klok gevaar oplevert. De brand weer heeft zich de gehele ochtend nog bezig gehouden met nablussen. Toren en kerk waren verzekerd. Dinsdagmorgen omstreeks half elf reed op de onbewaakte overweg bij de Sloedam een Dieseltrein op 'n vracht auto. De vrachtwagen, geladen met mest en bestuurd door L. uit 's-Gra- venpolder, kwam uit de St. Jacobs- polder gereden en wilde de overweg oversteken, toen uit de richting Goes de bewuste Dieseltrein kwam. De be stuurder van de Diesel remde uit alle macht, maar kon een botsing niet meer voorkomen. De gevolgen be perkten zich tot lichte materiële schade. Van de Diesel werden enkele treeplanken beschadigd en van de vrachtwagen moesten bumper en vooras het ontgelden. Beide bestuur ders kwamen met de schrik vrij. Zo wel de Diesel, als de vrachtwagen konden de reis op eigen kracht ver volgen. De Dieseltrein had enige vertraging. E.H.B.O. ikreeg nieuw districtsbestuur. In Goes vergaderden Dinsdag de besturen van" de zes Zeeuwse' afdelin gen van de Ned. Ver. E.H.B.O. (Vlis singen, Middelburg. Goes, Oostkapel- le, Wolfaartsdijk en Krabbendijke). Er werd een nieuw districtsbestuur samengesteld, dat thans uit zeven le den bestaat, t.w. de heren C. Vader (Vlissingen). voorz.; J. Don (Krab bendijke), secretaris; L. Vieesdraa- ger (Vlissingen), penningmeester; A. Aaléwijhse (Oostkapelle); M. van den Berge "(Middelburg!; J. Haartsen (Wolfaartsdijk) en mej. Buirger (Goes). Plannen werden besproken voor het organiseren van een kadercursus, welke de bedoeling heeft geroutineer de E.H.B.O.-ers zodanig op te leiden, dat ze zo nodig practisch een dokter kunnen vervangen. Besloten werd de eerstvolgende districtswedstrijd tc Middelburg te houden, waarschijnlijk op 13 December. Ten slotte werd besloten, dat de af delingen een spaarfonds zullen vor men om de leden zo veel mogelijk in de gelegenheid te stellen volgend jaar de nationale vergadering en de natio nale wedstrijden te Eindhoven bij te wonen. De heer C. P. Mol Jz. te Oudelandc is aangesteld als monteur bij de P.Z.E.M. met standplaats Oost- en West-Souburg. Middelburg CONCERT EN HULDIGING UITGESTELD In verband met bijzondere omstan digheden is het concert, dat op 17 November door de zangvereniging „Tot oefening en uitspanning" in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg zou worden gegeven, uitgesteld. Daar door is het ook onmogelijk geworden het aanvankelijke voornemen om de scheidende concierge van de Concert zaal, de heer L. C. Koster, die avond te huldigen, ten uitvoer te brengen. Dit officiële afscheid is eveneens voorlopig uitgesteld. C.O.A.K.-CURSISTEN AANGEKOMEN. Dinsdag is de nieuwe „lichting" leerlingen voor de onderofficierscur- sus aan de C.O.A.K. te Middelbvyrg gearriveerd. In totaal betreft het hier ruim 300 jongelui. 45 JAAR BIJ HET KADASTER Dinsdag werd op het kantoor van de Hypotheken en het Kadaster in het Abdijcomplex te Middelburg op be scheiden wijze een opmerkelijk jubi leum herdacht. De heer M. Sanderse, beëdigd commies van het Kadaster, was op deze dag namelyk 45 jaar in 's Rijks dienst en hij is daardoor de ambtenaar met de meeste dienstjaren in Zeeland geworden: al die 45 jaren is hij werkzaam geweest op hetzelfde kantoor te Middelburg. De heer Sanderse, Walchenaar van geboorte, trad als jongen van 15 jaar in dienst van het Kadaster, dat toen nog gehuisvest was in 't Oost-Indisch Huis. Geleidelijk werkte hij zich op totdat hij in Juni '16 tot beëdigd com mies werd benoemd, de hoogste posi tie, -welke hij kon bereiken. De jubi laris is thans 60 jaar. maar hij hoopt nog enkele jaartjes zijn werk te kun nen verrichten. Eigenlijk had hij het jubileum stil willen houden, maar het feit was uit gelekt en dus mocht de heer Sanderse Dinsdag vele gelukwensen alsmede een fraai bloemstuk van zijn collega's in ontvangst nemen. „Ik heb mijn werk steeds met veel genoegen ver richt, temeer omdat dat in Middel burg kon geschieden, want ik houd van mijn stad", vertelde-hij ons, „ik heb liefde voor mijn arbeid en dat maakt mijn leven gelukkig". Vlissingen TERAARDEBESTELLING DE HEER JAC. M. MEEUSE. Dinsdagmiddag werd op de alge mene begraafplaats te Vlissingen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer Jac. A. Meeuse, die 32 jaar lang lid van de V.G. „Vlissingen" is geweest en vele jaren de kleuren van Vlissingen in het eerste elftal heeft helpen verdedigen. De laatste jaren was hij lid van de keuzeconimis- sie. Het stoffelijk overschot van de heer Moeuse.wcrd door het bestuur van de V.C. Vlissingen en van dc sup portersvereniging ten grave gedra. gen. Aan de groeve werd het woor^ gevoerd door de heren T Mes, ere voorzitter yan ..Vlissingen", J. Kool wijk. namens de supportersvereniging en Groen, als chef van de afdeling op de Schelde, waar de heer Meeuse Werkzaam was. "Een broer van de overledene dankte voor de laatste eer. GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar Joh. Sijnkevan Dijk uit dc Anjelieranlaan te Vlissingen viert Donderdag a.s. zijn gouden bruiloft. Oostkapelle FILMAVOND Dezer dagen word in het vereni gingsgebouw te Oostkapelle de film vertoond „Was het zyn schuld al leen?" van de stichting „Het Hoog land". Ds Richard opende de bijeenkomst en wees op het vele goede werk, dat deze stichting verricht. Voorts wer den enkele anclere films vertoond. Dc opkomst was goed. Ds Deenik besloot deze avond met dankgebed. 's Middags werd deze film voor kinderen vertoond. Weth, Th. J. W. Lannoye te Aardenburg treedt af. ZAL OOK BEDANKEN ALS STATENLID Naar wij vernemen heeft de hepr Th. J. W. Lannoye, wethouder te Aardenburg, ontslag uit zyn functie gevraagd. Hij heeft ook het voorne men te bedanken voor tal van func ties, die hij in het verenigingsleven te Aardenburg bekleedt. Ook heeft hij aan de K.V.P.-afde ling de wens kenbaar gemaakt te wil len aftreden als lid van de Prov. Staten. De heer Lannoy is kort geleden ernstig ziek geweestGczondheidsrede- nen noopten hem zich thans terug te trekken uit zyn vele openbare func ties. etoelage voor P.Z.E.M.- s De jaarlijkse Uniecollecte voor de „School "met de Bijbel" heeft te Zoute- lande opgebracht i 112.49. s De Klaprooscollecte heeft te Zoute, lande opgebracht f 31.62. personeel. tuur der N. V. Provinciale ilectriciteitsmij. te Middel- besloten aan de personeels- salaris beneden een be- 'ens ligt en die zich willen bekwamen voor een vakexamen, dat voor de uitoefening der functie van belang wordt geacht, onder bepaalde voorwaarden een tegemoetkoming in de kosten van de opleiding te ver strekken. HERDENKING TE IVESTKAPELLE. In aansluiting op ons bericht over de herdenking bij het landingsmonu ment te Westkapelle op Zondag jl. van de gesneuvelden, vernemen wy nader, dat daarbij de bevelhebber van de Nederlandse zeestrijdkrachten vertegenwoordigd was door kapt. luit. t. zee F. J. E. Krips, de commandant zeemacht *Öoor de kapt. luit. t. zee Jobse. Voorts was aanwezig de com mandant maritieme middelen te Vlis singen. de luit. t. zee le kl. H. J. v. d. Weijde. Ook waren er enkele onderofficieren, matrozen en mari niers van de Kon. Ned. Marine. Ten slotte bevonden zich bij de Engelse troepenafdeüng mariniers. ZEEUWSE WIJKVER PLEEGSTERS VERGADERDEN Dezer dagen kwam de Zeeuwse Bond van Wijkverpleegsters te Goes in vergadering bijeen, onder voorzit terschap van zuster F. dc Roo ÜïC Middelburg. Bij de behandeling van de bondsza- ken werd o.m. besloten volgend jaar een excursie naar Brabant te maken. Vervolgens hield dr. G. Wagenaar, directeur van de Prov. Gezondheids dienst voor dieren 'n interessante le zing over de t.b.c. onder het rundvee. Na afloop werd nog een bezoek ge bracht aan het laboratorium van de Gezondheidsdienst voor dieren aan dc, Ravelijn de Groene Jager. De dijkgraaf van liet „Vrije van Sluis". (Slot van pag. 1) Ik ben wel hoofdingeland, maar er gebeurt nog zoveel, waarvan wij, hoofdingelanden, de details niet ken. nen. Een ding heb ik toch vast voor ogen; ik hoop de politiek, die in de afgelopen jaren zo'n grote rol heeft gespeeld in ons Waterschap, er uit weg te werken. Met ons allen hebben wo slechts het belang van het VrHe van Sluis te dienen en dat zie ik al«s een belang van do gehele streek en haar gehele bevolking. Ik vertrouw op een goede samenwerking in het dagelijks bestuur en van het dage lijks bestuur met de hoofdingelanden. Maar óók met de Technische Dienst, want zonder een goede technische dienst kan een Waterschap ais hot onze in deze tyd nu eenmaal niet stellen. Wat weten wij, niet-technici, van problemen als aanleg en onder houd van zeeweringen, uitwatering en zelfs bevloeïing? En wanneer wy voor 't herstel van dit alles do hulp van het Rijk inroe pen, moeten we erop rekenen, dat het Rijk tenminste zal eisen, dat wy \ol- doende waarborgen voor deskundigé uitvoering bieden. Wanneer we dan een ogenblik spre ken over het herstel van de oorlogs schade in het Vrije van Sluis, wijst de heer v. d. Broecke op de verwaar lozing van de laatste oorlogsjaren. Gedwoiigen verwaarlozing weliswaar want de Duitsers stonden eenvoudig niet toe, dat er iets aan gedaan werd. Met nadruk stelde dc heer v. d. Broec ke vast, dat z.i. de oude polderbestu ren geen enkele blaam treft. In 1940 verkeerde immers alles in een be hoorlijke conditie. SAMENWERKING. Ik sprak daar net al over een goede samenwerking, zo vervolgt de heer v. d. Broecke dan. maar dat be tekent naar mijn mening ook, dat de gezworenen de vertrouwensmannen en de vraagbaak moeten zijn van de streek die hen heeft afgevaardigd. Ook moet gehoopt worden op een goede samenwerking met andere wa terschapsorganen in Zeeland, o.m. om een gemeenschappelijk standpunt te kunnen innemen tegenover plan nen van Den Haag. De heer v. d. Broecke is ei- van overtuigd dat indien hij wordt be noemd, hem een zeer moeilijke taak wacht, maai* hij is vol enthousiasme en hoopt zijn krachten voor de volle 100% aan het Vrije van Sluis te kun nen geven. Ook al zal dat tot conse quentie hebben dat hij voorlopig heel wat reisjes naar Den Haag zal hebben te maken en dat hij zich langzamerhand uit menige andere functie zal moeten terugtrekken. Zijn werkzaamheid als rentmeester over verschillende landerijen m West Zeeuwsch Vlaanderen heeft hem reeds in aanraking gebracht met allerlei problemen, welke hij maar dan op veel grotere schaal ook in het Vrije van Sluis zal ontmoeten en men kan cr zeker van zijn, dat hij zich met volle energie zal werpen op de taak, deze zo mogelijk tot een oplossing tc brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2