PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Vrije van Siuis zal na zes jaar een dijkgraaf krijgen Parijs weer diplomatiek centrum 0£ BILT Vandaag komen „Grote Drie" biqeen Vandaag AMERIKAANSE INVASIE IN DE BRITSE FILMINDUSTRIE De heer C. M v. d. Broecke uit Aardenburg zal worden benoemd 192e Jaargang - No. 272 Dagblad, uitgave van de firms Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F. B den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn Pl.verv.. W. Leertouwe: en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4J5 oer Kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 Nov. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. (ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels!: ••an 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. VllssJngen. Waisxr 58-60. tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g, 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzcn: Brouweröstr. 2 - Zienkzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 25 Inschakeling van Westduitsland het hoofdthema. Parijs is op 't ogenblik wel een centrum van diplomatieke activiteit. Gisteren zijn de vergaderingen van de ministers van defensie van En geland, Frankrijk en Italië goiindigd. Tevoren was het comité van mi nisters van de Baad van Eu? 'a byeen geweest. Vandaag beginnen de besprekingen tussen Achesor^P^vln en Schuman over West-Duitsland. Do besprekingen zullen tweey .;np^n duren, waarna Acheson een bezoek aan Duitsland zal brengen. lort n>nkomst in Parys sprak de Amerikaan, se minister het. bericht tegfl '"dat Wisjinsky hem een bijeenkomst te Parys had voorgesteld, waarcSÏh ook Stalin en Truman zouden deelnemen. Dit bericht stond Maandag in grote opmaak te lezen in het Franse blad l'Aurore. Het beleefdheidsbezoek, dat Wisjinsky Maandag te Washington aan Acheson bracht, was volgens het blad de eerste fase van een nieuw Russisch „vredesoffensief". Over het doel van de huidige conferentie be staan verschillende lezingen. De meest aanvaardbare is wel, dat mi nister Acheson naar Europa is geko men om zijn collega's aan te sporen tot snellere vorderingen bij de mili taire en economische éénmaking van West-Europa, Voorspeld wordt, dat Torenbrand Maandagavond is de bliksem in de fraaie, oude toren van Groede gesla gen. Het duurde bijna een half uur eer de burgemeester de brandweren van de naburige plaatsen kon alarmeren. De „doorverbinding" functionneerde niet. De brandweren konden echter ook toen zij eenmaal ter plaatse waren verschenen, niets uitrichten tegen de vlammen. Men beschikt namelijk in geheel West Zeeuwsch Vlaanderen niet over een magirusiadder Zelfs met een magirusiadder zou echter vermoedelijk weinig te begin nen zijn geweest, omdat de druk op de waterleiding onvoldoende was. Wij lichten deze zinsnede uit het verslag van onze Zeeuws-Vlaamse redacteur, omdat wij. hoezeer wij ook begaan zijn met Groedo en het ver lies, dat het heeft geleden, toch me nen, dat hier organisatiefouten aan het licht zijn gekomen, die ten spoe digste weggewerkt dienen te worden Het mag niet voorkomen, dat het bijna een half uur duttrt, eer men contact heeft met nabijgelegen ge meenten. Hipr gold het nu een brand, maar ook bij misdrijf of bij een ramp kan zich wat Maandaga zond voorviel herhalen. Dan kost het mensenlo- vens. De waterdruk was onvoldoende Men heeft met ditzelfde verschijnsel elders in Zeeland reeds eerder te kampen gehad. Ook toen met ramp spoedige gevolgen. Voorzieningen om de druk snel op te kunnen voeren in noodgevallen lijken geen overbodige luxe. Ten slotte zal het wenselijk zijn, dat de gemeenten in West Zeeuwsch Vlaanderen de koppen bij elkaar ste ken en onderzoeken, of de mogelijk heid aanwezig is om voor gezamen lijke rekening een magirusiadder aan te schaffen, die op een centraal punt, Oostburg, wordt gestationeerd. Geldt dit alles voor Zeeuwsch Vlaanderen, wij achten het niet uit gesloten. dat men ook elders voor soortgelijke problemen staat. In dit geval kan men lering putten uit de torenbrand in Groede. Als het zo mocht zijn jammer dan. dat het kalf verdrinken moest voor de put gedempt wordt. Ruimte De tien millioenste Nederlander is vermoedelijk al geboren, of staat op het punt om geboren te worden, al zal het nog weken duren, eer wij we ten wie het is. Het simpele feit even wel, dat hij zijn (intrede op dit on dermaanse doet, is al voldoende om de voorzichtigen aan het nadenken te brengen. Want als we zo doorgaan met onze groeiende bevolking, waar moeten dan op den duur al die mil- lioenen Nederlanders naar toe? Er ontstaat in ons land thans reeds ge brek aan ruimte! Dezer dagen heeft bijvoorbeeld het Ned, Olympisch Comité de aandacht van niet minder dan zes ministers gevestigd op het gebrek aan sport velden. Er is geen grond meer voor. De steden breiden zich voortdurend verder uit. iedere uitbreiding neemt nieuwe cultuurgrond in beslag. Dat kan zo maar niet eindeloos voortdu ren In dit verband dringt zich de vraag op, of het geen aanbeveling zou ver dienen, als ook kleinere plaatsen zich eens bezig gingen houden met de vraag, hoe men op een beperkt ge bied talrijke mensen kan huisvesten. Met name in kleine plaatsen vindt men veel lintbebouwing en met na me daar houdt de huizenbouwer het hardnekkigst vast aan de een-gezins woning. Nu kan worden toegegeven, dat de een-gezinswoning het ideaal is. Ieder gezin zijn eigen huis met eigen tuin. Het kan niet beter. Maar daar tegenover staat, dat verdieping- bouw aanzienlijk minder ruimte in beslag neemt. De grote steden her bergen op een veel geringere opper vlakte oneindig meer mensen, dan de kleine. Deze verhoudingscijfers zou den dichter bij elkaar moeten komen In het buitenland, waar het ruim teprobleem minder nijpt, dan ten on zent, houdt men zich met deze kwes tie intenser bezig, dan wij. Meer aan dacht voor het ruimteprobleem is waarlijk niet overbodig. de Amerikaanse minister zal po gen West-Duitsiand zo snel mogelijk in West-Europa in te schakelen als zo gelijkwaardig mogelijke partner. Daarbij zal uiteraard de ontmante- lingspolitiek ter sprake komen, de steen des aanstoots in de Duitse open bare mening. Frankrijk wil alleen in stemmen met stopzetten van de ont manteling, indien nieuwe veiligheids garanties verstrekt worden. Een an der teer punt vormt de kwestie van het Saargebied. tegen welks aparte status nog steeds groot verzet bestaat van de zijde der Duitsers. Het schijnt, dat Achesons taak vooral zal zijn die van bemiddelaar tussen de Britse en Franse standpun ten enerzijds en het Duitse stand punt anderzijds. Voor hij uit Washington vertrok heeft Acheson de ambassadeurs van België en Nederland en de gezant van Luxemburg ontvangen, aan wie hij de verzekering gaf. dat niets aan gaande Duitsland zou worden beslist zonder rekening te houden met de belangen van do Benelux-landen, In de periode van 7 October 1944 tot 20 Maart 1945 vielen in het arrondisse ment Antwerpen 2448 V-l en 1265 V-2 bommen, waardoor 5578 mensen gedood en 9161 zwaar werden gewond. De heer C. M. v. d. Broecke, wiens benoeming tot dykgraaf van het Vrjje van Sluis te wachten ls. Zege voor Fair Deal van Truman. De „Fair Deal" van president Tru man heeft heden een grote zege be haald Jn de vorm van een grote demo cratische meerderheid, waarmede de voormalige gouverneur Herbert Leh man gekozen werd tot senator voor New York en de New Yorkse burge meester, William Odwyer, in zjjn functie werd herkozen. De overwinning van Lehman wordt beschouwd als een aanwijzing ">or de Congresverkiezing van 1950 en als een mogelijk voorteken, dat Dewey, de gouverneur van New York, het volgend jaar voor een derde ambts. periode gekozen zal worden. Trumans „Fair Deal" was hoofd, zakelijk tot inzet van de strijd om de senatorzetel gemaakt. Duits schip op Oostzee getorpedeerd. Het onder Amerikaans toezicht ver schijnende blad Der Abend meldt, dat Russische slagschepen op 31 October het Duitse vrachtschip „Hansa" in de Oostzee hebben getorpedeerd en tot zinken gebracht. Er konden slechts 4 van de 15 leden der bemanning door een Russische terpedoboot worden gered. De „Hansa" was uit Rostock met een lading suiker naar Reval onder weg. De Russische havenautoriteiten te Rostock hadden het schip instruc tie gegeven zich strikt te houden aan een voorgeschreven route. Het had op 30 October twee Russische mari ne-officieren aan boord genomen, die de „Hansa" uit het manoeuvregebied zouden loodsen; niettemin werd de „Hansa" door een torpedo getroffen. De overlevenden werden naar de Baltische haven Wismar gebracht, waar zij zich in Russisch arrest be vinden. De twee Russische officieren zouden zijn verdronken. Amerikaanse bommenwer pers voor Tsjang Kal Tsjek. De Chinese Nationalistische regering heeft via mevr. Tsjang Kai Tsjek B-25 bommenwerpers in de Ver. Staten aangekocht. Enkele Ameri kaanse burgerpiloten hebben kortge leden de eerste toestellen naar For mosa gevlogen. Het zijn twee-motori- ge bommenwerpers, die een bommen- last van 500 kg kunnen vervoeren. Het is niet bekend, welk gebruik aan de toestellen is toebedacht. Een Ame rikaanse generaal verklaarde Dinsdag, dat honderd B-25 toestellen beslissend konden zijn voor de afloop van de burgeroorlog. Deze weinig geloof waardige uitspraak werd niet nader toegelicht. Rita Hayworth naar de kraaminrichting. Prins Ali Khan en zijn vrouw Rita Hayworth zijn te Lausanne aangeko men, alwaar de prinses in een bijzon dere kraaminrichting haar bevalling zal afwachten. Na de geboorte van het kind, zal het prinselijk paar zich naar het ver blijf van de Aga Khan, ie Gstaad be geven. is het 200 jaar geleden, dat de slag bij Penfoeik op Timor plaats had, waarbij na een eeuw-lange strijd de Portuge zen definitief door de Neder landers werden verslagen. Gevallen voor het vaderland. bekend, dat tot het K.N.I.L. 7-ijn gesneuveld. I>e Kon. Landmacht leed geen verlie. De regering maakt haar leedwezen zes leden van Zonder portemonnaie op stap. In het restaurant van Schiphol zat Dinsdag een 22-jarige Deense i jongen, Kjeld Langbolle uit Kopen- j hagen, die zonder cent op zak op I 17 October jl. op stap ging, nadat hij in zijn woonplaats met 14 vrien den een weddenschap had afgeslo ten om met een lege portemonnaie 6 Europese landen door te reizen en dan in Kopenhagen terug te zijn op Woensdagavond 9 November om 6 uur voor het stadhuis. H(j kwam met het toestel van de j Scandinavische luchtvaart maat. schappij uit Ztirich op Schiphol aan met een 2 kilo wegende reuzensleu- i tel (om de harten van de mensen 1 te openen) en een Deense vlag (om dat hrj een goed patriot is). Hij is er mee door Duitsland naar België gekomen, reisde van daar naar Frankrijk en arriveerde via Italië in Zwitserland. Door de lucht arri veerde hij van Zürich op Schiphol en heeft dus nu 6 landen gezien. De vriendelijkste mensen zijn vol gens hem de Fransen en de Neder landers. De chartermaatschappij van Fred Olsen heeft hem een lift aangebo den, weliswaar niet naar Kopenha gen, maar een stukje verder, naar Oslo. De brand te Groede. Een foto van toren en kerk i van Maandagavond. Arthur Ranks maatschappij in financiële nood. Dinsdagavond is in Londen bekend gemaakt, dat een grote Amerikaan se filmmaatschapU, de „United Artists Corporation of America" een overeenkomst heeft aangegaan met een nieuw Brits fllmconcem om voor gezamenlijke rekening binnenkort in Engeland een aantal films te gaan maken. Internationale geldschieters hebben hiervoor een bedrag van drie millioen dollar ter beschlkkking gesteld. Een aantal bekende Britse en Amerikaanse sterren zullen voor de nieuwe films worden ge ëngageerd. De bekendmaking heeft in Londen enige deining verwekt, en zij wordt als een slag beschouwd voor de onaf hankelijke Britse filmindustrie. Deze industrie is sinds begin deze week in een nieuwe crisis gewikkeld door hpt dreigement van de Britse film- ondernemer Arthur Rank, de produc tie stop te zullen zetten. Rank deelde namelijk Maandag in een verklaring mee. dat zijn maatschappij een be drag van drie millioen pond sterling bij het vervaardigen van films had verloren, waardoor in de eerste zes maanden van 1950 slechts een klein aantal films gemaakt zou kunnen TELG UIT EEN OUD ZEEUWS GESLACHT Naar wy uit zeer betrouwbare bron vernemen staat binnenkort de benoe. ming te verwachten van de heer C. M. van den Broecke te Aardenburg tot dijkgraaf van het Waterschap het Vrije van Sluis. Zodra deze benoeming zal zijn bekrachtigd, zal dus een einde zyn geko men aan een periode van zes jaar, waarin het Vrije van Sluis geen dyk graaf had. De heer van de Broecke stamt uit een oud-Zeeuwsch Vlaams geslacht en wanneer men een blik mag slaan in zijn „familieboek", dat uit de ver woesting van de oorlog gered werd, dan ervaart men, dat de naam reeds in de 16e eeuw in deze streken voor kwam en dat zijn stamboom terug grijpt tot 1590. Waarschijnlijk stamt 't geslacht af van de heren van Reimers- waal, waarvan een telg, de z.g. Broek landen moet hebben ingedijkt. Hoe 't ook zij: beide geslachten voeren het zelfde wapen, de g. kruiste degens. Het is ook interessant te vernemen, dat verschillende voorvaderen van de aanstaande dijkgraaf in Zeeuwsch Vlaanderen en ook daarbuiten hoge ambten hebben bekleed. Leverden niet drie geslachten achtereen een burgemeester van Aardenburg en was niet Servaes de Jonge, wiens dochter met de bet-overgrootvader van de tegenwoordige" Heer van den Broec ke huwde, in de vóór-Napoleontische tijd burgemeester van het toenmalige Vrije van Sluis? Ook vinden we in het familieboek onder de van den Broe- cke's verscheidene notarissen een Rijksadvocaat voor Zeeland, raadsle den van Aardenburg en van Middel burg, een majoor van de schutterij van de Zeeuwse hoofdstad en nog geen eeuw geleden een vice-admiraal, die later nog minister van marine werd, de heer Abr. J. de Smit van den Broecke, Maar genoeg van de historie! De bewijzen liggen er dus, dat het ge slacht van den Broecke steeds nauw met Zeeland verbonden was en in menig- hoog ambt ook met Zeeuwsch Vlaanderen. De heer C. M. van de Broecke, die in 1894 in Aardenburg geboren werd. bezocht de Middelburgse H.B.S. en bestudeerde daarna te Wageningen de tuinbouw, maar tevens allerlei speci ale vakken, als agrarisch recht, ken nis van de polderwetten, polderbema ling en landmeetkunde. Na zijn studie vestigde hij zich als fruitkweker te Aardenburg, waar hij sindsdien ook in 't openbare leven tal van functies heeft vervuld: destijds voorzitter van het College van Regenten van het Gasthuis, later oprichter en voorzitter van het Groene Kruis in Aardenburg. bestuurslid van het Protestants Zie kenhuis in Terneuzen, vele jaren se cretaris en nu nog steeds bestuurslid van de vereniging tot bevordering van de ooft- en tuinbouw in W. Zeeuwsch Vlaanderen, directeur van de N.V. badplaats CadzandKievittepolder, voorzitter van cle commissie tot be heer van de voormalige St. Jans- en Dischgoederen in Aardenburg. voor zitter van de Stichting Roozenoord in Sluis, lid van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Aardenburg en lid van het Prov. College van Toe zicht op de kerkvoogdijen. In de jaren 1939-'40 was de heer van den Broecke ais reserve-ma joor in actieve dienst, comman dant van de grenstroepen in Zeeuwsch Vlaanderen en ln Mei 1940 was het zyn compagnie, wel. ke het laatst stand hield by de verdediging van de Sloedam. Als chef-staf van de O.D. organiseerde hy tijdens de bezetting net verzet in W est Zeeuwsch Vlaanderen en na de bevryding werd hy comman dant van de grensbewaking voor het Zuiden en later nog bataljons commandant te Roermond. IDEALEN Wanneer we met de heer v. d. Broec ke over het Vrije van Sluis praten en daarvoor waren we toch in de eerste plaats gistermiddag bij hem gekomen is zijn benoeming nog niet officieel afgekomen. Uiteraard kan hij dus nog niet veel zeggen. Maar heeft u al enige algemene 111- nen waarnaar u uw beleid wil richten in uw hoofd? Een moeilijke vraag, luidt het we derwoord. Richtlijnen? Neen, eerlijk gezegd niet. Wel idealen, illusies misschien En dan vertelt de heer v. d. Broec ke, dat hij zich eerst beter wil oriën teren over de vele problemen, die het Vrije van Sluis om een oplossing vra gen. (vervolg op pag. worden, tenzij de regering de verma kelijkheidsbelasting op bioscoopplaat sen, die 50 bedraagt, vermindert. Rank's filmmaatschappij heeft reeds twee van haar studio's voor televisie gebruik aan de B.B.C. verkocht, In de werkperiode, eindigend 25 Juni van dit jaar heeft de onderneming een verlies van 746.747 pond geboekt. Het vorige jaar werd een winst van 4.175.732 pond gemaakt. De crisis in de Britse filmindustrie heeft in de laatste twee jaar reeds geleid tot ontslag van 2000 leden van 't technisch personeel. Rank is van me ning, dat de verliezen toegeschreven kunnen worden aan studio's, die te hoge ambities hadden. Van de ge maakte films waren vele te weinig populair en vele waren van een kwa liteit, die zelfs geen redelijke op brengst waarborgden. Rank zeide Dinsdagavond tegen over een medewerker van Reuter dat zijn maatschappij niets met de nieuwe Brits-Amerikaanse filmmaat schappij heeft te maken. ..Ik wisst dat men iets dergelijks probeerde, doch noch ikzelf, noch mijn maat schappij hebben er iets mee van doen". Exportmoeilijkheden op Tielse fruitveiling. Op de terreinen van de Tielse vei lingen staan grote hoeveelheden fruit voor export naar Duitsland gereed, die wegens gebrek aan wa gons niet verladen kunnen worden. Dinsdagmiddag zat men met onge veer 350 ton fruit, bestemd voor ex port. van de Maandagvelling in de maag. Men was genoodzaakt 't bui ten in regen en wind te zetten. Verschillende exporteurs, die niet langer op wagons durfden te wach ten, vervoerden fruit per auto naar de Nederlands-Duitse grens, van waar het verder per trein ging. Deze expeditie is echter te kostbaar om op grote schaal toe te passen. Zal de komende winter een zachte worden Het Instituut voor Weersverwachtingen op lange termijn te Bad Homburg (Duits land) heeft op 2 October 1949 bekend ge maakt. dat het verwacht, dat de komende winter in centraal-Europa (waaronder men ook de Benelux-landen rekent) niet streng zal zijn. Behalve deze verwachting, zijn ook in de Nederlandse pers dergelijke verwachtingen uitgesproken. Naar aanleiding van bovenstaande mo ge worden opgemerkt, dat critische stu dies en verdere onderzoekingen, die op het K.N.M.I. zijn verricht, hebben geleld tot de conclusie, dat de mogelijkheid om verwachtingen op langere termijn op te stellen, nog als zeer dubieus moet wor den aangemerkt. Men late zich dus door bovengenoemde publicaties niet tot een ongegrond optimisme verleiden. Rook over de weg veroorzaakte autobotsing. Door het verbranden van aardappel loof sloeg de rook Dinsdag ove: dc verkeersweg DalenOost Drenthe en belemmerde het uitzicht. Een volks wagen en 'n dumpvrachtwagen reden in de dichte rook tegen elkaar op. De bestuurder van de volkswagen, af komstig uit Groningen, was op slag dood. Zijn naast hem zittende echt genote bekwam inwendige kneuzin gen. De chauffeur van de dumptva- gen werd uit de wagen geslingerd, maar kwam er overigens goed af. Aanvulbladen voor passen Yoor België. Zoals bekend, kan men het een verlo pen paspoort, mits afgegeven na 1 Januari 1946, nog gedurende 5 jaren naar België en Luxemburg reizen. Bij veelvuldige grensoverschrijding kan het evenwel voorkomen, dat het paspoort binnen die tijd is volgestcm- peld. Thans is het in deze gevallen mogelijk, een aanvulblad voor het paspoort aan te vragen. De kosten hiervan verschillen van plaats lot plaats. Indien het aanvulblad is vol- gestempeld. kan een tweede worden verstrekt. Een dergelijk paspoort kan echter niet voor andere landen ge bruikt worden. Ruslands standpunt over atoomenergie onveranderd. De Sovjet-Russische vertegenwoor diger, Jacob Malik, heeft Dinsdag avond in de politieke commissie ad hoe een nieuwe resolutie ingediend waaruit blijkt, dat het Sovjet-Rus sisch standpunt ten aanzien van de atoom-energie in de loop van de laatste twee jaren niet veranderd is. In een Maandagavond ingediende Frans-Canadese resolutie wordt aan alle landen verzocht in zodanige mate van hun souvereiniteitsrechten af te zien, dat een effectieve inter nationale controle op de atoom-ener gie verzekerd kan worden. Deze re solutie wordt door Groot-Brittanr.ië en de Verenigde Staten gesteund. Doddijk verkeersongeluk te Zuidlaren. Nabij Zuidlaren gebeurde Dinsdag een ernstig verkeersongeval, waarbij de controleur van de Rijksgebouwen dienst te Zwolle, de heer R. K„ do delijk werd verwond. Een personen auto, die bestuurd werd door de heer K., wilde een zandkar inhalen, doch slipte door de gladheid van de weg. De wagen slingerde over de weg. reed tegen een boom en kwam vervolgens in een sloot terecht. Door omstanders konden de beide inzittenden uit het water worden gehaald. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Gro ningen is de heer K. aan de beko men verwondingen overleden. VOORSPELT: 'AFNEMENDE BUTiGHEID. Geldig tot Woensdagavond: Wisselende bewolking en afne mend buiïg. Zwakke tot matige naar Zuidwest of Zuid draaiende wind. In de middag zachter dan gis teren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1