NIEUWS UIT ZEELAND LINNEN TAFELDAMAST VOOR PRINSES ELIZABETH PU ROL Ziekte in 't gezin SLAGZET IN DE PROBLEMATIEK DE ZWARTE ORCHIDEE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 NOVEMBER 1949 Huwelijksgeschenk van Prinses Wilhelmina. Maandag heeft de Nederlandse am bassadeur te Londen het huwelijksge schenk van prinses Wilhelmina voor de hertog en de hertogin van Edin burgh aan Prinses Elizabeth in Cla rence House doen toe komen. Dit geschenk van Nederlands vroe gere koningin werd prinses Elizabeth van Engeland bij gelegenheid van haar huwelijk met luitenant ter zee Philip Mountbatten in November 1947 toegezegd. De aanbieding kon even wel niet eerder plaatsvinden. Naar ideeëp en aanwijzingen ontleend aan de historische betrek kingen tussen Engeland en Nederland van prinses Wilhelmina zelve, werden de tafellinnens ontworpen door de Nederlandse kunstenares, mejuf frouw K. van der Myll-Dekker. ont- wernster van de linnenfabrieken E. J. P. van Dissel te Eindhoven, in wel ke fabriek de linnens ook werden ge weven. Linnen tafeldamast werd gekozen omdat dit als deel van de uitzet een typisch huwelijksgeschenk be halve als dagelijks gebruiksvoorwerp de verbondenheid van het gezin, ver zameld om de gemeenschappelijke maaltijd, in zijn particuliere bestaan uitdrukkend, tevens, bfl of'iciële di ners en representatieve ontvangsten, een functie in het sociaal en staat kundig leven verricht. Daarboven werd het een passend geschenk van Nederlands Koningin aan een Engelse prinses beschouwd, omdat zowel Ne derland als Engeland van oudsher grote vermaardheid op het gebied van de damastfabricage bezitten. SYMBOLISCHE VOORSTELLINGEN Het was de uitdrukkelijke wens van Koningin Wilhelmina. dat in het pa troon de verbondenheid tussen Ne derland en Engeland en beider vor- stenhuizen tot uitdrukking werd ge bracht. Als symbool hiervan is de fi guur van Willem Hl gekozen, niet alleen als stadhouder-Koning van Nederland en Engeland, maar even zeer als de staatsman, die inzag dat, voor het behoud van het Europese evenwicht, een samengaan van Ne derland en Engeland noodzakelijk was. Als uitdrukking van de ook thans weer gevolgde politiek van nauwe vriendschap en bondgenoot schap. Is in de tafellakens voor prin ses Elizabeth het leven van de Stad houder-Koning uitgebeeld. Men vindt in een grondmotief van gestyleerde vijfhoekige rozetten de Tudorroos uit het wapen van prinses Elizabeth als piece de mlllieu het wapen van Willem Hl, het Engelse koningswa pen met als hartschnd Willem's Nas- sause leeuw op geblokt veld, waar boven de deviezen van Nederland en Engeland „Je Maintlendral" en „Honi solt qui mal y pence". Hier omheen zijn gegroepeerd voorstellingen van Willem's ..overtocht naar Engeland" „als beschermer des geloofs en van de vrijheid" (een 17de eeuws linie schip en het devies ..pro religione et libertate") en van de kroning van Willem en Mary tot koning en konin gin van Engeland (de tocht per bark van Whitehall naar Westminster, de kroningsceremonie, een vorstelijke rijtoer, etc.). Deze voorstellingen wis selen af met beelden 's konings par ticuliere leven. Dit alles wordt gecompleteerd <loor een menigte 17de eeuwse mensenfi- guurties in de typische hoffelijke houdingen van die tjjd door toepas selijke emblemen als korpngskronen, aan het Engelse en Nederlandse wa pen ontleende heraldische motieven de roos de harp de klimmende leeuw en de oranjehoorn en in de vier hoeken het monogram van prin ses'Elizabeth. de gekroonde E NOORD-BEVELAND Mssekerke AANRIJDING Vrijdagmiddag rted W. V. op een fiets met hulpmotor, komende uit de Schoolstraat te Wissenkerke recht op een juist passerende auto. De chauf feur kon een botsing niet vermijden. Do fiets werd deerlijk gehavend, terwijl V. enkele schrammen opliep. Kamperland „DE SLAG OM ARNHEM" Ter herdenking van de bevrijding in November '44 werd onder auspi ciën van de Oranje ver. „Kamperland" de film „De slag om Arnhem" ver toond in de Geref. School. Door de trefende wHze, waarop een der zwaar ste momenten uit de bevrydingsstryd weergegeven werd, heeft deze film een diepe indruk gemaakt op de tal rijke aanwezigen. Jammer dat door de overbelasting van het electrische net de spanning, zodanig daalde dat in het begin van de eerste voorsteling het geluid weg viel. Kortgene KRINGVERGADERING Z.L.M. De Kring Noord-Beveland van de Z.L. M. zal Woensdag 16 November a.s. in al gemene vergadering te Kortgene bijeen komen. De algemeen voorzitter van de Z.L.M., lr. M. A. Geuze, zal hier spre ken over de huidige landbouwpolitiek, terwijl de secretaris, mr. J. F. G. Schlin- gemann een inleiding houdt over het on derwerp. „Is er nog werk voor de afde lingen?" i Ingezonden mededeling) Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen (Ingezonden Mededeling) Dampo-verkoudheidsbalsem r be proefde hulp bij een gevatte koude voor Vader, Moeder en kind. Prijzen f. 1.25, 90 en 75 cent. Politierechter Middelburg Voor de politierechter te Middelbur-* kwamen de volgende zaken voor. De 22-jarige mijnwerker R. v. G„ te Simpel veld (L.F.) had zich wegens oplich. ting te verantwoorden. Verdachte had op 35 Maart 1949 te Goes C. N. onder valse voorwaarden tot afgifte van f 25.— be wogen. Verdachte bekende het feit. hij kreeg een maand gevangenisstraf. Een 23- jarige kantoorbediende J. E. V., te Mid delburg, had. terwijl zijn dronken vriend «loor. een agent van politie werd opge bracht. deze vriend trachten te helpen door de fiets van de agent te pakken met de bedoeling deze dan in zee te werpen. De fiets was aan een haak aan de buiten kant van de Boulevard blijven hangen en de volgende dag door een agent van politie gevonden. Verdachte bekende en kreeg een straf van f 30.subsidair 30 dagen. De wederopbouwer J. K„ te Vlis- singen, had op 28 Juli 1949 ten eigen ba. te een deken ontvreemd wat hem nu op één maand gevangenisstraf kwam te staan. De Middelburgse straatreiniger J. M.. had op 16 Juli 1949 A. A. T. mishan deld en njoest hiervoor nu f 20.— beta len of 10 dagen zitten. Een Inwoonster van Goes. A. T., echtgenote van J. B.. kon 28 Juli 1949 op de Markt te Middelburg haar handen niet thuishouden en ont vreemde van een kraam een dameshemd en een onderjurk. Dit kostte haar f 20. of 10 dagen hechtenis en 1 maand gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. De isoleerder J. W. P., te Vlisisngen had op 1 Augustus 1940 op het terrein van de Kon. Mij. „De Schelde", alwaar hij werkzaam is. een rol bladlood weggenomen. Verdachte bekende en kreeg f 25 of 10 dagen hechtenis. De Bakelse grondwerker, tijdelijk in Vlissingen fn een werkkamp, had op 5 Aug. 1949 zijn me dekampbewoner A. P. N. mishandeld en kreeg hiervoor l week gevangenisstraf. Twee kooplieden P. O. en J. O. beiden te Middelburg, hadden op 9 Aug. 1949 aan de Sloedam enige stukken ijzer meege nomen naar Middelburg. Straf onder scheidenlijk 2 maanden en 1 maand hech tenis. De Vrouwenpolderse tuinder J. G., had een zekere M. G. beledigd en werd hiervoor veroordeeld tot f 10.of 5 da gen gevangenisstraf. Een fabrieksarbei der uit Boxtel, W. H., had op 4 Aug. 1949 in een werkkamp te Scrooskerke een por tefeuille, inhoudende o.m. een bedrag van f 40.— toebehorende aan een mede- kampbewoncr. weggenomen. Straf 14 dagen hechtenis. J. P. R.. te Sprundel, tijdelijk te Mid delburg, had op 2 Sept. in hotel „Du Com merce", waar zij werkzaam was, f 10.— weggenomen f 30.— of 15 dagen. P. V.. te Kapelle-Biezelinge. had op 10 Sept. D. B. te Vlissingen onder valse voorwendselen bewogen tot afgifte van f 60.—. Bovendien had hij zich te verant woorden voor het feit dat hij de Raad van Arbeid-te Middelburg in kennis had ge steld. dat hem een ongeval was overko men. Bij nader onderzoek is gebleken, dat V. geen ongeluk was overkomen, maar dat hij een schouderverwonding had op gelopen tijdens een vechtpartij. Door zijn valse kennisgeving was hem door de Rijksverzekeringsbank een uitkering ver leend van f 288.—. 3 maanden gevangenis straf. J. K. tè Halsteren, had op 21 Sept. te Vlissingen 70 kg. grantetgruis en 160 te geltjes weggenomen, toebehorende aan de aannemer A. de M. Straf: f 40.— of 20 dagen. J. P. de W.. te Middelburg, werd we gens belediging veroordeeld tot f 20.of 10 dagen. Wegens mishandeling kreeg J., L. te Middelburg f 25.— of 10 dagen. VERNIELING J v. 't W. loonsproeier te 's Heer Arendskerke had op 7 Augustus *49 te Heinkenszand de glazen kap van een straatlantaarn vernield, 75. of 25 dagen. A P. d. L., chauffeur te Waarde, had op 15 Aug. 1949 te Hontenisse J. Ch. v. d. V. mishandeld door hem een klap in het gezicht te geven, f 25;—of 10 dagen. Het huwelijkscadeau, dat prinses Wilhelmina aan prinses Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh zal doen aanbieden, is thans bflna gereed. Dit geschenk bestaat uit tafellinnen. Détail van het patroon (middengedeelte) der damasten tafellakens. ZUID-BEVELAND Ovezande De fanfare krijgt subsidie. In een 4-urige raadsvergadering werd besloten om aan de Kroon te 'verzoeken de gemeenschappelijke re geling van 1894 tot onderhoud van de Steigerweg onverbindend te ver klaren, daar Ovezande geen enkel belang meer heeft bij deze weg en de steiger. Tot lid van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim werd in de vacature P. Bouma benoemd de heer B. Kuipers, hoofd der Christelijke School. De subsidie-aanvraag van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming wordt afgewezen. Op het verzoek van de Vakgroep Assurantie-Agenten om het personeel der gemeente te verbieden het beroep van assurantie-agent uit te oefenen wordt afwijzend beschikt. Het ambtenaren-reglement geeft vol doende waarborgen. Het ontwerp gemeenschappelijke regeling voor schooltandverzorging ontmoet geen bezwaar en wordt zon der hoofdelijke stemming aangeno men. De gemeente rekening 1948 wordt aangeboden met de volgende cijfers: gewone dienst ontvangsten 161.271.24, uitgaven 155.71943 en een batig slot van j 5.55.'81. De kapitaaldienst sluit met 363.673.65 in ontvang en uitgaaf. B. en W. stellen voor om aan het muziekgezelschap Juliana 100 subsidie te verlenen. De Raad vindt dit bedrag te laag en besluit 150. subsidie te verlenen. Aan de Parochie Bibliotheek wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. 25.—- subsidie verleend. Aan het Kath. Paedagogisch Beroepskeu ze Bureau wordt 10.— subsidie ver leend. De subsidie voor het Wit Gele Kruis wordt met 200.verhoogd. Besloten wordt het onderhoud van de secundaire weg Ovezande's-Gra- venpolder voor zover buiten de kom gelegen, aan de Provincie over te dragen, en de jaarlijkse bijdrage af te kopen voor 31.160.Voor deze uigtaaf en voor de uitgaven van alle vroegere wegverbeteringen wordt be sloten een geldlening van plm. 150,000.— bij de Postcheque en Gi rodienst aan te gaan met een loop tijd van 30 jaar tegen 3—3^ De rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1948 wordt goedgekeurd met de. volgende cijfers: gewone dienst, ontvangsten 8991.16, uitga ven f 7685.13 en dus een batig slot van 1306.03. De kapitaaldienst 'sluit met 473 in ontvang en uitgaaf. De begroting voor 1950 wordt de Raad aangeboden. Over verschillende posten wordt reeds nu gediscussieerd, o.m. over het bedrag per leerling voor do bijzondere scholen voor 1950. Enkele leden in de Raad wensen een hoger bedrag per leerling vast te stellen. Besloten wordt voorlopig in de begroting 17.50 per leerling te ramen en voor Maart 1950 dit onder werp nogmaals in behandeling te ne men, aangezien de Kroon nog geen besluit genomen heeft over het be roepsschrift van de Raad ten opzich te van het bedrag per leerling over 1949 Bij de rondvraag wordt B. en W gevraagd waarom er dit jaar geen carroussel op de kermis is versche nen, daar dit vermaak door de bevol king op hoge prijs wordt gesteld en een bij uitstek gewild kindervermaak is. B. en W. zullen alle pogingen in het werk stellpn om een herhaling van deze kermismisère in 1950 te voorkomen. Kapells 4 BRIEVENBUS VERPLAATST. De brievenbus, die jarenlang bij het oude pompje achter de kerk te Kapelle heeft gestaan, is verplaatst. De bus staat nu bij hotel de Zwaan, tegenover de mu ziektent. VOETBALWEDSTRIJD Kapelle I was Zaterdagmiddag op bezoek by 's Hendrikskinderen en wist zfln overwinningsreeks voort te zetten door met een 7-2 overwinning huiswaarts te keren. De verhouding komt in de uitslag goed tot uiting. VERBETERING SPAARTINGSPAADJE Het Spaarlingspaadje te Kapelle hee-"t een goede beurt gekregen, het is geheel opgegrind. Tevens is het nog verbreed door aan een kant het slootje te dempen. Wel een goede ver betering. SPORTIEVE MEDEWERKING. Evenals de andere Zeeuwse voet balclubs was de Kapelse voetbalver eniging ook verplicht voor een kleed lokaal te zorgen. Omdat men het vol gend jaar het nieuwe sportterrein be trekt zou het voor de voetbalvereni ging een grote financiële uitgave be tekend hebben, wanneer ze voor dit moeten plaatsen. De fruitkweker G. korte seizoen nog een gebouw had Zegers is echter zo bereidwillig zijn schuur als kleedlokaal af te staan ONZE DAMRUBRIEK Een fraaie lokzet. De heer J. van Mill in Den Haag, winnaar van de „Miss Blanche"- plaquette' 1947 gaf ons onlangs voor deze rubriek de volgende stelling. Zwart: 1/3, 7, 9/19, 21. 23, 24, 35. Wit: 25, 27, 28, 31, 32. 34. 36/41. 43/49. In deze stelling kan Wit een zeer fraaie lokzet doen waarover we het straks zullen hebben. Bij oppervlakkige beschouwing leek ons deze stand onmogelijk, hoe FEUILLETON door ALLAN SWINTON 31 De stad vulde niet de gehele open inham in de bergen. Aan de Zuid zijde, achter de gebouwen, die de plaza omsloten, was een strook water, waarop de laatste straat uitliep, die zich daar tot een soort terras ver breedde. Op dat punt was het heldere groene water misschien twintig me ter breed. Daaroverheen was eens een stenen brug gebouwd. De bogen waren al lang ingestort, maar de overblijfse len van de centrale steunpilaar waren er nog en deze waren met de beide oevers verbonden door bamboes, die op zodanige wijze met twijgen aan elkaar gebonden waren, dat dit uitge groeid was tot 'n volkomen begroeide balk, waar men, achter elkaar lopend, overheen kon komen. Aan de rand van het water hield de rotsbodem, waarop de stad gebouwd was, op, maar aan de overkant, waar blijkbaar eens de tuinen waren ge weest, was nu alleen nog maar de jungle, die bU de rotswand eindigde en op deze wijze daar, aan de voet van de rotsen, een aangename groene plek van zon en schaduw vormde. Op deze plek leefden Don Arturo en ziin beschermelingen, een paar dozijn inlandse gezinnen. Ten Oosten en ten Zuiden van hun hutten van palmbla deren en riet, droomde de jungle, die door verscheidene voetpaden doorsne den was. Naar het Westen stond de hoge grijze rots. Tussen de open plek en de stad lag het water, dat reikte tot de plek, waar de rots loodrecht als een grijze wand omhoog ging. Op ongeveer dertig meter van de rots liep de brug naar het terras, dat hier en daar begroeid was met bomen en struiken, hetgeen de stad een Zuide lijk aspect gaf. Daar de brug geen muildieren kon torsen, kampeerde Semple de hunne met hun drijvers een eindje verderop het terras onder een groepje bomen, waarvan de verweerde wortels onder de omhoog geduwde stenen vandaan kwamen. Op de wens van Don Arturo zetten zijn gasten hun tenten dicht bij zijn hut neer, die niet veel meer was, dan vier palen met een dak van palmbla deren en een verhoogde gevlochten vloer van gespleten bamboe. Zij stond op enige afstand van de verblijven van de inboorlingen. Dicht daarbij waren onder een afdak drie muildie ren van de oude man gestald. De inboorlingen, klein met platte gezichten en slank van postuur, had den als van nature goede manleren en sloegen de vreemdelingen onge merkt gade. Het waren heel andere mensen, dan de ziekelijke, droevige Indianen, die de Zuid-Amerikaanse bergen bewonen van de zee tot aan de oerwouden, van Columbia tot Chili. Dat was het uitschot van beschaving en die gebroken en vernietigd waren door de Spaanse overheersing uit vroeger tijden. Daarentegen was dit een ras van mensen, dat van hun oor sprong af bijna onveranderd was ge bleven. De wilde bewoners van de jungle kwamen onbevreesd hun woonplaats binnen. Behalve een grote verschei denheid van vogels, zagen de nieuw aangekomenen verschillende soorten apen en een hert met een gevlekt jong. En toen Mary over haar bezit tingen gebogen stond, voelde zij op een ogenblik een zeer vrijpostige duw, waarop zij, toen zij zich verontwaar digd omdraaide, tegenover een groot harig beest kwam te staan met een ge weldige gepluimde staart, vrijwel geen kop en een dunne, ongeveer drie voet lange snuit.... een geweldige miereneter, die haar grommend en liefkozend besnuffelde. Overal had Don Arturo orchideeën aangebracht: de rotswand en de om ringende bomen waren er dicht mee bezet; lichtgroen en rood, blauw en geel en met rood en crème gevlekt paars. Tegen de tijd, dat de nieuw aange komenen hun beide kampen hadden opgeslagen, hadden hun gastheren het maal gereed gemaakt: koeken van cassavemeel en honig, wilde truffels vruchten en bessen. Toen zij ten slotte na het maal op stonden, verontschuldigde Semple zich en stak het water over, om de muil dieren te gaan inspecteren. Sam greep deze eerste kans om met hem alleen te zijn, sedert hun komst op deze plaats aan en voegde zich bij hem. De spanning van die morgen was tussen hen nog niet gezakt. Zwijgend inspecteerde zij de opgestapelde las ten en de dieren. Toen vroeg Semple: „Wel? En wat doen we nu?" (Wordt vervolgd). Het Australische koppel Strom-Ar nold heeft de New-Yorkse zesdaagse ge wonnen. De Nederlander van Gent ge koppeld aan de Amerikaan Yates eindigde op 4 ronden. „partjj-achtig" hij er ook uitziet. Zwart heeft n.l. veel meer zetten gedaan dan Wit. Alvorens deze stand echter naar de categorie „phantasie-probleem" te verwijzen gingen we eerst de zaak nog eens grondig onderzoeken en bereikten het volgende verras sende resultaat. Men zette alle stuk ken in aanvangsstelling op het bord en spele als volgt: 1. 34-30, 16-21;' 2. 31-27, 21-26; 3. 27-21, 17-22; 4. 21-16. 22-27; 5. 32X21, 26X17; 6. 36-31. 20-24; 7. 31-27, 18-23; 8. 37-32, 17-21; 9. 41-37, 21-26; 10. 33-28, 11-17; 11. 46-41, 6-11; 12. 41-36, 1-6: 13. 39-34, 14-20: 14. 43-39, 9-14;15. 47-41. (Nu is precies dezelfde lokzet mogelijk als in de stelling van de heer Van Mill, al is het geheel dan ook iets minder productief. Daar staat echter tegen over dat thans het practische nut duidelijker is en vooral dat we het probleem nu in het kader van de werkelijkheid hebben gekregen). Zwart doet de volgende prachtige lokzet: 1517-21!! 16. 27-22?? Denkt materiaal te winnen, maar komt bedrogen uit.) 1612-17! 17. 16X27, 13-18; 18. 22X13, 4-9; 19. 13X4, 23-29; 20. 34X23, 3-9!! 21. 4X1, 8-12; (Die arme dam wordt heen en weer geslingerd gelijk een roei bootje op een kokende zee! Geen wonder dat het op een „schipbreuk" uitloopt!) 22. 1X18, 26-31; 23. 37X26, 17-22: 24. 28X17, 19X46; 25. 30X19, 14X34; enz. en Zwart heeft een vrij zekere winst. Doordat in de stelling van Mill ook 45 is opgespeeld is het eindresultaat dat zwart een stuk voorkomt, daar de dam gevangen wordt Aantekening verdient nog het volgende: 1726-31; 18. 37X26. 23-29; 19. 34X23, 24-29; 20. 23X34, 19-23; 21. 28X19, 17X46; 22. 26-21, 13X24; 23. 30X19, 14X23; 24. 42-37, 48X23; 25. 49X38, en Zwart heeft niets definitiefs bereikt. Ziet één onzer lezers kans deze combinatie in 20X20 te bewerken vanuit de opening? (Ingezonden mededeling). 6 PRODUCTEN OER N.V. GUMFABRIEK QVERSCHIE 's Gravenpolder RIJWIELDIEFSTAL Vrijdagavond is te 's Gravenpolder een rijwiel ontvreemd ten nadele van zekere N., toen hij zijn vehikel enige tijd voor 'n kapperswinkel onbeheerd liet staan. De politie stelt een onder zoek in. RAADSVERGADERING De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad van 's-Gravenpolder is voor de tweede maal uitgesteld en nu bepaald op Vrijdag 11 November des avonds half acht. GYMNASTIEKVERENIGING D.A.W. De gymnastiekvereniging „D.A.W." te 's-Gravenpolder, die thans Dinsdags in het nieuwe gymnastieklokaal oefent, mag zich in een zodanige groei verheugen, dat aan het gemeentebestuur reeds het ver zoek is gedaan ook op Maandagavond de beschikking over de zaal te kunnen krij gen. De vereniging telt nu ongeveer 90 leden. Ellewoutsdijk SUBSIDIE VOOR DE KLEUTERSCHOOL De raad van de gemeente Elle woutsdijk kwam byeen onder voorzit terschap van burgemeester D. Tho-s massen. Ingekomen was een beschikking, waarbij vrijstelling werd verleend voor keuring by huisslachtingen. Het presentiegeld voor de raadsleden was door Ged. Staten vastgesteld op f 2 per lid per bygewoonde vergadering. Op een verzoek van de Ned. Ver eniging tot Bescherming van Dieren om een jaarlijkse subsidie werd af wijzend beschikt. Op een verzoek om subsidie voor de kleuterschool alhier werd besloten 20 per leerling beschikbaar te stel len. Na enige discussie werd besloten deel te nemen aan de gemeenschap pelijke regeling tot deelneming aan de schooltandverzorging op Zuid- en Noord-Beveland. Daarna ging men in besloten ver gadering. Na heropening vroeg de heer Stouthamer het trottoir bij de pastorie te herstellen en de stenen bij het Groene-Kruisgebouw te doen opruimen. Door de heren Sandee en Platschorer werd verzocht het dragen b^j begrafenissen door een verorde ning verplicht te stellen. De voorzit ter zegt hieraan aandacht te beste den. De heer Bosselaar verzocht de ver ordening op de honden zodanig te wy- zigen dat de honden ook 's nachts buiten mogen lopen. Niet alle leden achtten dit gewenst. Zij stellen voor 't verbod alleen voor het dorp te doen gelden. Hierna sluiting, 's Heer Abtskerke PAS OP VOOR LOSLOPENDE HONDEN. Dezer dagen vergaderde de gemeen teraad van 's-Heer Abtskerke. Er is bericht ontvangen dat de jaarwedde voor de onderwijzeres door het rijk zal ..worden, betaald zo lang he t leerlingen tal der school, gerekend van 1 April 1950 af 31 bedraagt (thans bedraagt dit 28). Een rekening courant-overeenkomst wordt afgesloten met de N.V. bank voor Nederlandse gemeenten ten be drage van 5000,voor het jaar 1950. De verzekering van gemeentegel den zal weer voor 3 jaar plaats heb- bij bij de frauderisico-onderlinge voor gemeenten voor een bedrag van 3000,— (Thans 2000—). De algemene politieverordening wordt gewijzigd in die -geest, dat los lopende honden, die zonde» geleidein het veld worden aangetroffen, door de politie kunnen wordengevangen en indien dit nict mogelijk is worden afgemaakt. Deze wijziging wordt aangebracht in verband met het feit dat regelmatig schapen wor den afgemaakt door loslopende hon den. Deze doen ook schade aan het wild. Eveneens wordt bepaald, dat weiden waarin stieren ouder dan 9 maanden lopen, moeten worden om heind met palen van 1 M. hoogte waaraan 2 prikkeldraden of 1 elec trische schrikdraad moet zijn beves tigd. De bijdrage aan het verenigingsge bouw Irene als vergoeding voor het gebruik bij de gymnastiek, zang en handen arbeidlessen van de o. 1. school wordt van 75.op 100. gebracht met ingang van 1 Januari 1950. De gemeentebegroting voor 1950 wordt vastgesteld. Deze geeft een gunstig beeld, de ondernemingsbelasting die vorig jaar op 636.— mocht worden geraamd zal dit jaar 2700— opbrengen. Er is gelegenheid enige reserves te ra men. Zo wordt aan de reserve voor de restauratie van de toren 1000. toegevoegd en wordt een reserve ge maakt van 1000 voor verbetering van de Lange weg. die op het terti air wcgenplan voorkomt. Wemeldinge AANBESTEDING. Voor de heer K. van Dalen te Wemel dinge werd Dinsdag te Goes aanbesteed het bouwen van een woon- en winkel huis. Inschrijvers waren de heren: J. van Koeveringe te Schore f 21.938; C. vqp Gorp te Wemeldinge f 21.000; J. v. d. Linde f 20.859; Johs. Baijens te Kapelle f 19.500; A. Kosten en H. J. Meijaard te Wemeldinge f 19.370. Aan de laagste in schrijvers is het werk gegund. KERKNIEUWS. JUBILEUM Ds. A, GRUPPEN Woensdag hoopt ds. A. Gruppen te Biezelinge zijn 30-jarig ambtsjubileum te vieren. Ds. Gruppen is 23 April 1886 te Kerkhovenveen (Gr.) geboren en heeft aan de Theologische school van de Chr. Geref. Kerk gestudeerd. Achtereenvolgens is hij predikant ge weest in Steenwijk, Vlissingen (van 1923—1926), Zwaagwesteinde, Eindho ven en Elburg. Sinds 1947 staat ds. Gruppen in Biezelinge. Daar hij zijn 25-jarig jubileum in 1944 door de oor logshandelingen niet officieel heeft kunnen vieren, zal het op deze dag de jubilaris niet aan belangstelling ont breken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4