Italië in een „Wijncrisis" JIMMY BROWN, sportheld no. Zeeuwse Almanak VERLAGING VAN BELASTING EN BELASTINGDRUK ZEEUWSE GEMEENTEWAPENS Knoeierijen op grote schaal zijn er de schuld van DINSDAG 8 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 TWEE MILLIOE N WERKLOZEN. (Van onze correspondent) De Italianen hebben de sympathieke, maar voor de regering hoogst onaangename eigenschap als zieltjes zonder zorg van de ene dag In de an. der© te leven. Dat kost nog al het een en ander. Op het ogenblik veel meer dan vroeger. In het afgelopen jaar werden 82 milliard lires alleen voor ge noegen en voor weddenschappen uitgegeven. Het nationale inkomen be droeg 5000 milliard Ure. Daarbtf wordt er voor 160 milliard tabaksrook de lucht ln geblazen, hoewel de pijptabak niet te roken ls en de monopolie sigaretten nu ook niet bepaald smak eiyk zijn. Het gebruik van alcohol is eveneens een grote post op de balans. Grote drinkers zjjn de Italianen ech. ter nooit geweest. Op het ogenblik drinken z\j minder dan voor de oorlog. Alleen het blerverbruik is toegenomen. Bjj de maaltijden wordt de wijn nooit vergeten. Hjj behoort tot het ,,volksvoedsel". De mensen, die het meest van uit gangetjes en pleziertjes houden, zijn de bewoners van Lombardije. Daar wordt ook het meeste verdiend. Over het algemeen is het bedrag, dat voor genoegens uitgegeven wordt, ook wanneer men de waardeverminde ring van de lire in aanmerking neemt, overal enorm boven het peil van voor de oorlog gestegen. De stij ging per genotzoeker is des te groter, aangezien ongeveer acht tot negen millioen personen (de familieleden meegerekend) zonder bronnen van inkomsten zijn en daarom aan de ge noegens zo goed als niet kunnen deel nemen. Het is altijd hetzelfde in Italië: het onderscheid in de manier van leven is zeer groot, ook in de arbeiders klasse, waarvan slechts de mensen die vast werk hebben er het gunstigst voor staan. Er zijn twee millioen Ambachtsheerlijkheid komt onder de hamer. Op Vrijdag 11 en 25 November wordt de grootste openbare verko ping gehouden die Flakkee sinds 1937 gekend heeft. Aan bod komen alle eigendommen van de Ambachtsheerlijkheid Stad aan het Haringvliet, alles bij elkaar ruim 81 ha. weiland, gorzen en dij ken, 72 ha. rietlanden en slikken, die alle bij de heerlijkheid in exploi tatie zijn, voorts een erfpachterswo ning, visrechten, erfpachten en re cognities. De veilingen worden ge houden door notaris mr. Hempeni- us te Middelharnis. De heerlijkheid Stad aan het Ha ringvliet dateert uit 1359. Enige eeuwen lang is de heerlijkheid in het bezit geweest van de familie van Bronckhorst. Andere ambachtshe ren waren het geslacht Wittenhorst en Wassenaer. De laatste ambachts- vrouwe was Catharina Johanna Ma ria Bouscholte. echtgenote van lt.- gen. P. Huizer, overleden 26 Octo ber 1947, Duurdere stookolie kost de scheepvaart tonnen. Wat betekent de devaluatie en de ver hoging van de olie- en benzineprijzen voor een schip als de „Willem Ruys". Het antwoord hierop werd ons door de Kon. Rott. Lloyd gegeven. Alleen reeds wat de dieselolie betreft zullen de kos ten per reis heen en weer 100.000 meer bedragen of per jaar f 630.000. Daar staat niets tegenover, want de tarieven zijn niet verhoogd. De enige mogelijkheid om iets van de hogere onkosten in te halen zou mogelijk zijn: langzamer varen. Dan kan er voordeliger gestookt worden. Maai ook hiertoe wil men niet overgaan. Ten aanzien van de gehele vloot van de K R. L. betekenen de verhoogde olieprijzen een millioenenkwestie. Er staat, wat de z.g. buitenlijnen betreft, wel iets tegen over, omdat de vrachtprijzen voor diverse landen aangepast kunnen worden. In hoe verre dit compensatie kan geven op het vervoer van passagiers en vracht naar Indonesië is nog niet te overzien. Vivisectie. Een 35-jarige Brit J. C. Howard, wiens vader met malaria in een ziekenhuis ligt. heeft zich ter wille van de wetenschap in drie dagen 770 maal door muskieten laten bij ten. Daarna liet hij een stukje van zijn lever wegnemen. Na de opera tie vertoonde hij geen enkel spoor van malaria. Hij vond wel dat de jeuk bij tijden onverdragelijk was geweest. Dat toch wel. EERSTE SNEEUW ln Zeeland zult ge er weinig van bemerkt hebben, maar boven de ri vieren heeft iedereen het gezien: in de nacht van Zaterdag op Zondag is de eerste sneeuw gevallen. En de man, die voor u dit Almanakje bijhoudt, toefde boven de rivieren en zag dus, hoe op die Zondagmorgen de we reld wit was. Hij heeft er het risico van natte voeten voor over gehad en is de bossen rondom Utrecht inge wandeld. Het loonde de moeite! Daar stonden ze, de eiken en de kastanjes, de beuken en de iepen, al lemaal nog in hun volle herfstblad en ■niettemin bedekt met sneeuw! De zon brak door de wolken heen. Het begon te dooien. Maar ook toen bleef alles mooi, want zelfs na zware dauw ziet ge zelden zóveel druppels aan een struik verdorde heide of een dennen tak hangen. Sneeuw, vroeg in November, ter wijl we half October nog in de zilte golven lagen. Het is me de merk- waardige natuur wel, van 't jaar. Wie weet wat ons tegen de Kerstda gen te wachten staat! werklozen, die geen aandeel in de welstand hebben, doch met hun fami lie in moeilijke omstandigheden le ven. Tot de noodlijdende bevolking behoren meer en meer ook de wijn- verbouwers. Het lijkt bijna onmoge lijk, maar de Italiaanse wijnverbou wers en wijnhandelaren zijn in 1948 met 20 van de 35 millioen hl. wijn blijven zitten. Daardoor is de wijn goedkoop. In een zeer moeilijke posi tie verkeren wel de wijnen van Zuid- Italië en Sicilië. Er heerst zonder twijfel een wijncrisis en de arbeiders, die in de wijngaarden werken, heb ben er het meest van te lijden. Nog een paar van zulke slechte ja ren en een groot deel van de wijn verbouwers is geruïneerd. Zij zullen dan hun arbeidsveld moeten verleg gen of, zoals vroeger, de wijde we reld moeten intrekken. KNOEIERIJ. Een liter gewone wijn, die voor 100 tot 120 lire in de „osteria" ver kocht wordt, kost de producent 40 li re. Van dit verschil steeks de ge meenschap ongeveer 50 lire in de zak. De overblijvende 10 tot 30 lire moeten de grossiers, de detaillisten en de transporteur onderling verde len. Het grootste gedeelte van de oogst bestaat uit „gewone" wijn. Juister gezegd: het grootste gedeel te zou „gewone" wijn zijn, wanneer er niet op grote schaal geknoeid werd. De eigenlijke wijncrisis koml namelijk niet zozeer door de daling in de consumptie en de beperkte ex port of de lage prijs, doch door de verderfelijke knoeierijen. Dadels en vijgen, die er niet voor bestemd zijn, geven een goedkoop soort alcohol, dat in een oogwenk wijn met een al coholpercentage van 6 of 7 omzet in wijn met 10% alcoholgehalte maar die geen mens kan drinken! Meestal is de wijn al verkocht en de winst door de wijnvervalsers opgestreken vóór de overheid kan ingrijpen. Voor al de landstreek Emilia staat om de ze practijken bekend. Ook de goede naam van de Siciliaanse Marsala wordt ernstig bedreigd. Het gevolg is. dat er een grote opwinding in Ita lië heerst, die zelfs tot in het parle ment is doorgedrongen. Binnenkort zal er eeft wet in werking treden, waarin wordt bepaald, dat er met zeer strenge straffen tegen deze schandalige knoeiers zal worden op getreden. (Nadruk verboden) Gevallenen van twee oorlogen herdacht. Op indrukwekkende wijze zijn ook dit jaar weer in de Nieuwe Kerk te Amster dam de soldaten herdacht, die in de laatste twee wereldoorlogen het leven lieten. De plechtigheid werd bijgewoond door minister Schokking. Voor de kansel was een groot zwart kleed op de stenen vloer van de kerk uit gespreid. Hierop was. geflankeerd door een erewacht van Nederlandse militai ren, de baar opgesteld aan de voet waar van tijdens de herdenkingsdienst de ver tegenwoordigers der diverse landen kran sen legden, als eerste minister Schokking namens de Nederlandse regering. Ds. B. van Ginkel, Hervormd predikant te Amsterdam hield een korte herden kingsrede. Nederlandse walvisvloot slaal een goed figuur. „De Nederlandse walvisvloot slaat dank zij haar goede uitrusting en kundige bemanning, een uitermate goed figuur, vergeleken bij die van andere landen, waarmede zij moet concurreren en die vaak veel langer met het bedrijf vertrouwd zijn", al dus de heer C. J. Baron Collot d'Es- cury, voorzitter van de Raad van Commissarissen, in de vergadering van Aandeelhouders der N.V. Ned. Mij voor de Walvisvaart, waarin de jaar stukken werden goedgekeurd en het dividend werd vastgesteld op 7%. Plannen voor een tweede walvis vaarder bestaan er niet. Wèl ligt het in de bedoeling mettertijd de „Wil lem Barendsz" door te zagen en te vergroten. Een „Samba-Express In December gaat een „Samba-ex press" van Mainz naar het Zwarte Woud rijden. Deze trein, bestemd voor vacantiegangers, heeft een wagon met dansvloer, waar grotendeels gramo- foonplaten van Braziliaanse Samba melodieën gedraaid zullen worden. De Samba maakt bij de Duitsers veel op gang. De statiekoets van de burgemeester van Londen wordt opgepoetst voor de traditionele parade by de ambtsaanvaarding van de Lord Mayor. De koets is honderd jaren oud, fraai opgetuigd maar zeer ongerieflijk. Kolendamp In de kerk. Tijdens een kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Rouveen ter gelegen heid van de dankzegging voor het ge was, werd een vijftal personen Woens dagmorgen plotseling onwel, aldus meldt „Trouw". Zij verlieten de kerk en zakten buiten in elkaar. Ook an dere kerkgangers begonnen zich niet prettig te voelen. Het bleek, dat in het kerkgebouw kolendampvergiftiging was ontstaan door een lek in de cen trale verwarming. De kerk werd on middellijk ontruimd, doch kon des avonds weer in gebruik genomen worden. De slachtoffers kwamen spoe dig bij nadat zij in de frisse lucht wa ren gebracht. Eén persoon moest door een dokter behandeld worden. Het Brabants orkest te Den Bosch. Naar het A.N.P, verneemt hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant na nauwgezet afwegen van alle argumenten, die mochten pleiten voor andere steden, 's-Hertogenbosch aan gewezen als de plaats van vestiging van het jonge Brabants orkest. Interessante suggestie van de Kamers van Koophandel van Noord-Holland, Zuid.Holland, Noord-Brabant en Utrecht. In de grote winkels van West-End in Londen bracht een stroom van kinderen een bezoek aan het Kerst- mannetje, dat dezer dagen reeds arriveerde. Twee gemeenten hadden geen wapen Maar dat was een vergissing. Nu de Zeeuwse gemeenten hebben toegezegd, dat hun wapen in de nieu we statenzaal zal prijken, blijkt, dat enkele gemeenten officieel nog geen gemeentewapen hebben, of schoon zij meer dan een eeuw een wa pen voeren en dit gebruikt wordt bij het afgeven van officiële stukken. Dit schijnt vreemd en toch is het zo. De fout ligt echter niet bij de gemeenten, maar bij de Hoge Raad van Adel, die het voeren van een wapen bevestigd. De gemeenten, zoals wij die thans kennen, zijn ingesteld na de Franse tijd bij de vestiging van 't Koninkrijk der Nederlanden. Te voren had men de Franse communes. Feitelijk kwa men de communes of gemeenten in de plaats van de ambachtsheren, aan wier bestuursmacht en andere rechten een einde was gemaakt. In het staatsblad van 8 Januari 1815 verscheen een oproep aan alle ge meenten om een tekening van het reeds bestaande of gewenste wapen te zenden aan de Hoge Raad van Adel. teneinde daarop de koninklijke goed keuring en de nodige registratie te verkrijgen. De steden behielden natuurlijk him oude wapen. De dyrpsgemeenten kozen meestal het wapen van de vroegere ambachtsheerlijkheid. Daar soms twee of drie ambachten tot één gemeente werden saamgesmolten, werd als ge meentewapen gekozen het wapen van het ambacht, dat dezelfde naam droeg als de nieuwe gemeente. In de meeste gemeentehuizen hangt in de lijst achter glas het besluit van de Hoge Raad van Adel. waarbij de gemeente ingevolge het door haar ge dane verzoek toestemming krijgt het wipen te voeren, dat aangevraagd was. Hierna volgt de omschrijving van het wapen. Jammer dat de inkt ver bleekt is. Wat is nu 't geval? In plaats van het woord gemeente heeft de Hoge Raad een paar maal bij vergissing geschre ven het woord heerlijkheid. Daar alles nog nieuw was en alles van hogerhand kwam, meestal de ko ninklijke hand (op genoemde akte staat dan ook. Van wege den Koning) werd op de vergissing niet gelet. Men had het wapen, dat gevraagd was. Of de Hoge Raad van Adel nu pas de vergissingen heeft ontdekt, is ons niet bekend, maar een paar Zeeuwse gemeenten, n.l. Poortvliet en Ritthem (mogelijk ook nog andere) kregen de zer dagen van de Hoge Raad de me dedeling dat ze nog geen gemeentewa pen bezaten. Aan de gemeenten werd aangeraden alsnog een wapen aan te vragen. De gemeente Poortvliet heeft altijd 't wapen van 't ambacht gevoerd, n.l. op een veld van goud twee rode en twee zwarte leeuwen uit het Holland se en het Henegouwse gravenhuis, waartussen drie smalle golvende pa len van blauw. Ritthem heeft ook het wapen van het ambacht, namelijk eeif schild van zilver, beladen met vijf klaverbladen in natuurlijke kleuren, kruisgewijze geplaatst. De ambachten Welzinge en Nieuwerve. tot de gemeen te Ritthem behorende, hebben een ei gen wapen. De meeste dorpsgemeenten in Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen hebben als wapen het wapen van 't Vrije van Sluis, met in de linkerbovenhoek de beginletter van de naam der ge meente. Koopkracht hogere inkomens het sterkst gedaald. Voor het jaar 1950 beoogt de mi. nister, zoals men weet, een veria, ging van de loon. en inkomstenbe lasting, die slechts een zeer be scheiden verlichting zal brengen en die de verdeling van druk opnieuw zal wyzlngen ten gunste van de lage inkomens en ten koste van de ho gere groepen. Hierdoor zal de reeds veel te sterke progressie in het be lastingtarief nog eens worden ver. scherpt, aldus lezen wij in het Alg. Handelsblad. De Kamers van Koophandel voor Noord-Holland, Zuid-Holland, Noord- Brabant en Utrecht hebben thans in een adres aan de Tweede Kamer 'n uitvoerig exposé gegeven over de ongunstige gevolgen van het tarief van de inkomsten- en loonbelasting. Hierbij wordt in het bijzonder de nadruk gelegd op de hoge margina le percentages (de belasting, die men over de laatste gulden van het inkomen betaalt) en die in het be staande tarief tot 75 stijgen. De Kamers oefenen niet alleen eritiek uit op het bestaande tarief en dat van het regeringsontwerp, maar zij doen ook een eigen tarief aan de hand, dat is samengesteld door een commissie van deskundigen, die kennis op fiscaal gebied paren aan ervaring uit de practijk van het be drijfsleven. Volgens het oordeel der Kamers mag het marginale percentage nooit stijgen boven 50 maar zij erken nen, dat bij een zodanige beperking hun tarief budgetair te ingrijpend zou zijn. Zij handhaven ten slotte het maximum marginale percentage van 75 van de grens van 132.01)0 af. maar zij laten het eerst bij 32.000 boven 50 stijgen, terwijl het regeringsontwerp dit percentage reeds toelaat bij een grens van 20.000. Dit alles geldt voor groep II (gehuwden zonder kinderen). REMMING ARBEIDSLUST. Belangwekkend zijn de bezwaren, die tegen het thans geldende tarief worden aangevoerd en die in grote trekken ook voor het nieuwe ont werp blijven bestaan. Het spijt ons te moeten zeggen, dat zij echter ook door het ontwerp der Kamers niet worden weggenomen. Hoogstens ver liezen zij iets van him scherpte. Er wordt bv. gewezen op de remming van de arbeidslust (de tegenzin te gen het verrichten van economisch beslist noodzakelijk overwerk, het waarnemen van neven-fucties en bij hogere inkomens uit bedrijven het achterwege laten van investeringen). Aan de remming van onderne- mings-activiteit wordt een afzon derlijke bespreking gewijd. Oprich ting van nieuwe bedrijven van be scheiden omvang, die door spaar zaamheid tot ontwikkeling worden gebracht, wordt door het tegenwoor dig belastingstelsel onmogelijk ge maakt. Verder gaat de gezonde geest van zuinig beheer teloor (hoe hogere onkosten, hoe minder belas ting). Voorts wordt de spaarmoge lijkheid door het tarief ten zeerste beperkt. Er bestaat ook geen juiste verhouding meer tussen winst-mo gelijkheid en het risico, van verlies. Interessant (maar bedroevend) is voorts het vergelijkend overzicht van de koopkracht 1948 en 1939 voor ge huwden zonder kinderen. Men heeft daarbij voor de verschillende lnko- mengroepen uitgerekend de koop kracht van het netto-inkomen, dat overblijft na aftrek van belasting met toepassing van indexcijfer voor kos ten van levensonderhoud. Er biykt uit, dat tengevolge van de sterke progressie de laagste inkomens er het best aan toe zijn. De koop kracht van een inkomen van 8000 na aftrek van belasting bedraagt 83% van dat van 1939 na aftrek van de toenmalige belastingen. By 50.000 is dit percentage reeds ge daald tot 36 Het adres stelt het volgende geval. Een gehuwde zonder kinderen met een bruto Inkomen van 10.000 in 1948 houdt na aftrek van belasting f 7517 over, uitkomende op 3417 in vóór-oorlogse guldens. Men kan aan nemen, dat zulk een persoon in 1939 een bruto inkomen zou hebben ge. had van 7143 (loon.index aangeno men op 1,4). Na aftrek van inkom stenbelasting en gemeentefondsbelas ting (tarief Amsterdam) bleef er toen netto 6336 (dus in vóór-oorlogse guldens) over. De netto koopkracht van een gezin met 10.000 bruto inkomen thans, bedraagt, dus slechts 53.84 van die van het vergeiykbare gezin vóór de oorlog. VERPLICHTING VOOR MIDDENGROEPEN Belastingtechnisch is het verschil tussen het regeringsontwerp en de suggestie der Kamers hierin gelegen, dat het vaste percentage in het rege ringsontwerp 2y2 bedraagt en in dat van de Kamers 5 en dat in 't laatstge noemde plaats van twee progressie curven, slechts één wordt toegepast. Het resultaat is. dat daarvan inko mens van 3000 gaan profiteren (d.w.z. hier wordt de verlaging gro ter dan in het regeringsontwerp), maar dat de verlaging voor de mid dengroepen groter wordt. Wij zien b.v. voor 10.000 een verlaging van 23.12 tegen 7 in het regerings ontwerp, bij 25.000 een verlaging van 20.85 tegen 3.74 Ook in de Fabrieksinspecteur door bende op Celebes vermoord. De bende, die de laatste tyd ter reur uitoefende in het gebied van Masamba in het noordelijk deel van Zuid-Celebes, heeft vorige week de 27-jarige inspecteur van de Faroka- fabrieken, de heer Th. Pluyter. ver moord. De bende schijnt onder lei ding te hebben gestaan van het vrou welijk raadslid te Makassar, Salawati Daoed. Enkele compagnieën militairen hebben intussen een actie ingezet in het moeilijk begaanbare terrein, waarbij zes bendeleden werden gear resteerd. Grote opiumsmokkelhandel ontdekt'. De douane-recherche te Rotterdam heeft aan boord van een tanker een goede vangst gedaan. In de machine kamer werd, zorgvuldig gecamou fleerd, niet minder dan negen kilo gram opium ontdekt. In verband hier mede zijn door de politie, verscheide ne van de 35 tot de bemanning beho rende Chinezen gearresteerd. 20. Meneer Brushbox, zo heette de pa van Bil- lie, zag zijn zoon beschaamd aan. Ik heb ook in zo lang geen voetbal aangeraakt, jongen, zei hij zich verontschuldigend. Nou, laten wij het dan nog maar eens proberen, riep Billie. Ga dan maar bij die luchtkoker staan, dan zal ik de bal naar je toe schoppen en dan moet jij 'm terugtrappen, maar hard hoor! Nu, meneer Brushbox gaf de bal 'een harde trap. 't Ding vloog echter wéér een heel an dere kant uit dan hij verwachtte. Het zou met een boog over de verschansing verdwenen zijn, als niet hoge inkomens voor welke het rege- rings-ontwerp bijna geen verlichting brengt, willen de Kamers verder gaan b.v. bij 100.000 wil de minister een verlaging van 1.67 en de Kamers van 8,93 Een verbetering is het ontwerp van de Kamers dus wel, ook al neemt het de bestaande door de Kamers zelf genoemde bezwaren niet volledig weg. Het heeft bovendien de verdienste, dat 't de ontoereikendheid en de vernietigende uitwerking van het tarief van het regeringsontwerp op de productie en de besparingen duideiyk in het licht stelt. Berekend wordt ten slotte, dat de opbrengst 325 millioen lager zal zijn dan die volgens het bestaande tarief, terwijl de Minister zelf reeds op een verlaging van opbrengst van 140 millioen rekende, zodat er nog 140 millioen te dekken overblijft. De Kamers van Kooph. hebben met de opstelling van dit adres en ont werp een nuttig werk verricht en men mag verwachten, dat de Tweede Kamer en ook de regering er haar volle aandacht aan mogen schenken. Het Wereldgebeuren Stille oppositie Of het door Reuter verspreide be richt over het bestaan van een ver zetsorganisatie onder de Russische be zettingstroepen in Duitsland op waar heid dan wel op fantasie berust, valt moeilijk te beoordelen. Als bron wordt genoemd de geallieerde gehei me dienst, waarvan enkele officieren uit de school geklapt hebben. Met welk doel is niet duidelijk, want ge woonlijk plegen de inlichtingen van deze dienst niet aan de pers te wor den toevertrouwd. Gezien het literair bedrog in een opzienbarend boek als Gods Ondergrondse, waarin ook spra ke is van een wijdvertakte anti-com munistische organisatie in de Sowjet- Unie, dienen dergelijke berichten in elk geval met het nodigevoorbe houd te worden gelezen. Datzelfde is van toepassing op de inhoud van een kortgeleden versche nen dagboek van de Italiaan Ettore Vanni. dat tot titel draagt „Io, Com- munista in Russia". (Ik, communist in Rusland). Vanni is een gewezen com munist. die tijdens de Spaanse bur geroorlog aan regeringszijde vocht en na de overwinning van Franco naar Rusland uitweek en daar acht jaar verschillende functies bekleedde, o.a. Italiaans commentator voor radio- Moskou. Hetgeen hij in zijn boek openbaart is in elk geval zeker de moeite van het kennisnemen waard. De schrijver smeedt uit een hoeveel heid aan indrukken en belevenissen de overtuiging, dat zowel in Rusland als in de satelliet-staten een genera tie van Kravchenko's, Krilov's Ros tov's, Tito's Rajk's enz. in opkomst is. Weliswaar heeft het communisme van meet af aan enkele schokken ge kregen door het verraad van enige vroegere kopstukken, maar het gaat op het ogenblik minder om enkele eerzuchtige en daadwerkelijke verra ders dan wel om een uitgebreide be weging. Een groot deel van deze beweging kan allesbehalve beplakt worden met het etiket anti-communistisch. Veel eer richt het verzet zich tegen het huidige Russische regiem zonder dat sprake is van afval der communisti sche beginselen. Een van de oorzaken is het nauwere contact met de Wes terse wereld, dat de oorlog heeft te weeg gebracht. Volgens Vanni, is in Rusland de' belangstelling voor het le ven buiten de Sowjet-grenzen zeer groot. Vele Russen trachten een be trekking in het buitenland te krijgen. Millioenen soldaten vertellen over Bu dapest, Wenen en Berlijn. De daar voor ontvankelijke Sowjet-burgers zijn onder de indruk gekomen van de vrijheid, waarmee in de Westerse we reld gereisd, geschreven en gesproken kan worden. Het aantal van deze bur gers is volgens Vanni groter dan men zou denken, aangezien slechts weini gen de moed hebben zich uit te spre ken. Als belangrijk voorbeeld van de in terne spanningen achter het ijzeren gordijn noemt Vanni o.a. de moord op de Hongaarse minister van Propagan da, Eugen Revai, op 24 Juni van dit jaar door de Russische gezant te Boe dapest, Puschkin. Het schijnt, dat Puschkin zich verzette tegen de ar restatie van de inmiddels gevonniste Rajk in de mening, dat hij in dat ge val ook voor zijn eigen leven moest vrezen. Een voor hem minder prettige figuur als Revai moest daarom wor den verwijderd. Het „oproer" in het Oosten, schrijft Vanni, dringt reeds door tot de op perste Sow jet. Niemand weet van daag, wie morgen tot de „verraders" zal behoren. Als het zoeven genoemde Reuter-be- richt wordt geplaatst tegen de achter grond van Vanni's mededelingen, te gen de achtergrond ook van de vele zuiveringen en de fanatieke Strijd te gen Tito, krijgt het meer reliëf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3