N Toren van Groede door brand verwoest Niet krabben NIEUWS UIT ZEELAND Blikseminslag veroorzaakte hevige brand DEBRAIINF Zeeuwse muziekgezelschappen verbreken isolement WALC ttEREN DE ZILVEREN FLUIT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG S NOVEMBER 1949 Heldhaftig werk van brandweerlieden. De fraaie uit de 15e eeuw daterende toren van Groede is Maandag, avond door brand verwoest. De zeer oude Xed. Horv. Kerk, gebouwd in de 13e eeuw, is gelukkig gespaard gebleven. .Maandagavond barstte boven West Zeeuwseh Vlaanderen een hevig onweer los, dat reeds in de vooravond begon en urenlang boven deze streek bleef hangen. Hel was tien minuten over negen, toen de bliksem insloeg in de spits van de toren, onmiddellijk gevolgd door een tweede blikseminslag. In de consistoriekamer van de kerk was het muziek, corps van Groede aan het repeteren en hoewel de muzikanten even opschrikten van de knetterende donderslagen, merkte men niets van de blikseminslag. Enkele mensen, die op het Prinses Marykepleln stonden, bemerkten tot hun schrik dat kleine vlammetjes langs de torenspits kropen. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en vrij spoedig was de brandweer ter plaatse. Het vuur had zich Intussen verder verspreid, zodat de to renspits spoedig geheel in vlammen stond. Men begreep toen. dat de toren niet meer was te redden, temeer daar de brandweer het vuur op deze hoog te. de toren was 49 nieter, onmogelijk kon bereiken. Burgemeester J. C. Everaars van Groede besloot groot alarm te maken en do brandweercorpsen uit alle om liggende gemeenten te alarmeren. Helaas duurde het bijna een half uur, alvorens het lukte de telefonische verbinding met een andere gemeente tot stand te brongen, daar de zgn. doorverbinding niet funetloimeerde. Hier ging dus zeer veel kostbare Hid verloren De toren brandde Inmiddels als een fakkel en een regen van von ken verspreidde zlcli over de omge ving, waardoor het gevaar van een nog grotere ramp niet denkbeeldig was. Ook de daklijst van de kerk vatte vlam, maar de brandweerlieden van Groede zetten alles op alles, om uit breiding te voorkomen, daarin bijge. staan door enkele ingezetenén. Alle gevaar trotserend, wisten enkele mannen op het dak var de kerk te klimmen en op deze wijze het eerste gevaar te bezweren. De bewoners van enkele omliggende huizen.begonnen reeds hun eigendommen in veiligheid te brengen. Gelukkig b'eek deze maat regel later overbodig te zgn. want toen eindelijk contact met andere ge meenten was verkregen, loeiden wel dra van alle zyden de brandweersire nes en verschenen van practisch alle gemeenten in West Zeeuwseh Vlaan deren de brandweercorpsen. De bran dende toren bood een fantastisch schouwspel, dat in wijde omtrek zicht baar was De brandweerlieden werkten onder hoogspanningmaar wat was er te doen tegen deze vlammenzee? Ten eerste bleek de druk op de waterlei ding niet groot genoeg te zijn en daarbij kwam nog dat geen enkele brandweer in West Zeeuwsch-Vlaan- deren de beschikking heeft over een Magirusladder, zodat het vuur niet bereikt kon worden en men zich moest beperken tot het beschermen van de kerk. In grote spanning vroeg men zich af naar welke richting de toren zou vallen. Zou het in de rich ting van de kerk zijn. dan was deze onherroepelijk verloren. Tien uur uit de hoge brandende fakkel klonken voor het laatst de klokke! onen. Tien heldere slagen. Op de menigte maakte dit geluid 'n diepe indruk en velen konden hun ontroe ring niet meer meester blijven. Tien minuten Ia|er stortte de toren ineen op het ]«loin \oor de kerk Zware brandende balken mef zich sleurend en een enorme vonkenregen versprei dend. De sfrlJd om de kerk te be- IEUWS in een O T E D O P Z. K. H Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan het in. s. „Oslo- fjord". dat in opdracht van de Norske Amerika Linje op de werf van de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaatschap pij te Amsterdam is gebouwd. Het bestuur van de tandheelkundige studentenvereniging „John Tomes" en van de tandheelkundige studentenfacul teit te Utrecht hebben een request ge richt aan de minister van sociale zaken inzake de „één-dags-plastic-gebltten". Nagekomen advertentiën. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig en geduldig gedragen lijden, onze innig ge. liefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, FRANCINA gLERUM— KLOOSTERMAN, in de ouderdom van ruim 75 jaar De diepbedroefde Familie, Biezelinge J. GLERUM J. GLERUM J M. GLERUM—DE VOS. SÏEN. WIM en JAN Goes: C. GLERUM. P. GLERUM—RIJN. Biezelinge P. GLERUM. Biezelinge, 6 November 1949. De begrafenis zal plaats heb- oen op Woensdag 9 November a.s op de Algemene Begraaf plaats te Biezelinge Vertrek van het sterfhuis om 12 uur. houden was (hans groter geworden, maar het vuur verminderde niet, daar het de brandweer nog niet mocht ge lukken de vuurhaard te bereiken. Met een groot aantal stralen werd weer van alle zijden gespoten, waarbU en kele brandweerlieden, die in de nok van de kerk waren geklommen, held haftig werk verrichtten. Het gemis van een Magirusladder deed zich hier pijnlijk gevoelen en daarom besloot men de hulp in te roepen van de Middelburgse brand weer. Deze werd spontaan aangebo den en ook van de zijde van de Prov. Stoombootdienst verkreeg men medewerking, zodat de Middelburgse brandweer met een extra boot naar Breskens werd gebracht. Om 1 uur arriveerde deze te Groe de en werd' onmiddellijk de hoge lad der in gebruik gesteld. Toen gelukte het om het vuur, dat nog steeds in het overblijfsel van de toren woedde, te bereiken. Een aantal brandweercorpsen kon daardoor buiten werking worden ge steld. Toch duurde het nog enkele uren alvorens het v\iur, dat telkens weer oplaaide, geheel was bedwon gen. Toen wij hedenmorgen om 3 uur het terrein van de brand verlieten was het nablussen nog steeds in vol le gang. Door deze brand is een van de weinige torens, die in West Zeeuwsch-Vlaanderen voor het oor logsgeweld gespaard bleven, verlo ren gegaan. Hoe groot de schade is. die aan de kerk toegebracht is, kon nog niet worden overzien. De brand schade zal ongetwijfeld gering zijn. doch vanzelfsprekend is er veel wa terschade. De kerk was de laatste vier maanden niet in gebruik wegens een algehele restauratie, die practisch ge reed was gekomen. Toren en kerk waren verzekerd. «ingezonden mededeling). als Uw huid jeukt. Dat maakt j het erger en het veroorzaakt infecties. Neem vandaag nog het beroemde huidgeneesmiddel Aansluiting bij landelijke organisatie. De Zeeuwse Bond van Harmo nie- en Fanfarcgezclschappcn heeft een buitengewone algemene ver gadering gehouden in zaal Krijger te Goes voor het bespreken van een uiterst belangrijk probleem: de opheffing van de Zeeuwse or ganisatie en de aansluiting van dc muziekedrpsen bij de landelijke federatie „Algemene Muziekbond". De bijeenkomst werd geleid door de voorzitter van de Zeeuwse Bond, de heer C. A. Blok. Zeven en twintig aangesloten muziekverenigingen wa ren' veYtëêèhwoordigd en twee leden van het hoofdbestuur Algemene Mu ziekbond woonden de vergadering bij. Nadat de voorzitter in het kort de betekenis van het enige agendapunt had toegelicht, namen vele afgevaar digden aan de bespreking deel. Enke len juichten het voorstel toe, anderen stonden er sceptisch tegenover en weer anderen vroegen nadere inlich tingen. De voorstanders waren van mening, dat hoewel de Zeeuwse Bond altijd goed heeft gefunctionneerd, het nu toch tijd werd het isolement te ver breken. Door aansluiting bij de fede ratie heeft men de gelegenheid de vleugels eens wat wijder uit te strek ken. De Zeeuwse corpsen zullen zich bijvoorbeeld kunnen meten met corp sen uit andere provincies. Op een vraag hoe het dan zal gaan met de solistenconcoursen, deelden de afgevaardigden van de federatie mee, dat de federatie zulke concoursen niet organiseert, maar wel muziekexamens afneemt, die heel wat meer nut heb ben. Overigens zou het bestuur van de provinciale afdeling altijd nog so listenconcoursen mogen organiseren. Nadat ook de wijziging van de har monie- en fanfareconcoursen was be sproken, werd tot stemming overge gaan. Het bleek dat 21 verenigingen voor aansluiting bij de Algemene Mu ziekbond waren en vijf tegen, terwijl een vereniging blanco stemde. Zaterdag 10 December a.s. zal de Zeeuwse bond nu een algemene ver gadering houden, waarin definitief 't voorstel aan de orde zal komen om de oude bond te ontbinden en tot aan sluiting bij de federatie over te gaan. De Zeeuwse bond werd in 1917 op gericht en hij heeft in de jaren van zijn bestaan veel bereikt voor het Zeeuwse muziekleven. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Lage Zwaluw e- A. J. van den Ham, te Hans veert. Nieuw boek over Zeeland. „ZWERFTOCHTEN DOOR ZEELAND" VAN DIRK BROEDER. Dirk L. Broeder heeft met mede werking van Nic. Karhof een boek over Zeeland geschreven. Het is geen historisch boek, geen verzetsboek, maai* zo'n beetje van alles door elk aar. Broeder weet heel wat van de Zeeuwse historie, hij heeft goed rondgekeken in alle delen van de provincie en hij kan prettig vertel len. Hoewel dat niet duidelijk is aange geven, mogen we wel veronderstel len, dat Nic. Karhof gezorgd heeft voor do beschrijving van het verzet en de bevrijding van Zeeland. De beide schrijvers zijn Katholiek, maar dat is slechts zelden merkbaar. Zij hebben er duidelijk naar ge streefd een algemene beschrijving van het Zeeuwse leven te geven, waarbij nogal breedvoerig do histori sche achtergrond wordt belicht. Op bladzij 108 noemt Broeder zijn werk „pennepraatjes" en daarmee heeft hij het heel goed getypeerd. Al pratende geeft hij een massa wetens waardigs óver het Zeeuwse land en de Zeeuwse mensen. De firma F. G. Kroonder te Bus- sum zorgde voor een keurige uitgave. Vele fraaie foto's sieren het boek. Gronings m.s. „Vios" kreeg lekkage. Het 162 ton grote motorschip „Vioss", schipper J. Kuipers uit Groningen, ge laden met pootaardappelen en onder weg van Leeuwarden haar België, kreeg Zaterdag in het Slaak ernstige lekkage. Daar men vreesde dat het schip zou zinken is het op de hoek van het Slaak en Zijpe aan de grond gezet. Het m.s. „Sietselina", schipper Pomp uit Rotterdam is daarna uit de Vlucht- haven aan het Zijpe te hulp gekomen. Door middel van een motorpomp heeft men het schip weer drijvende gekre gen. De Vios is naar de Vluchthaven gesleept en de lading is overgeladen in de Sietselina. Een carillon voor Hulst. In de raadsvergadering- van Hulst werd in principe besloten tot de aan schaf van een carriilon. Er is nog 4500.van een fonds, dat in 1930 gesticht werd en dat hiervoor be stemd zal worden. Het raadhuis zal blijkens een mededeling van de mi nister gerestaureerd kunnen worden. Voorts zullen ln Hulst veehallen ge sticht worden en zal de brandweer gemoderniseerd worden, waarvoor een bedrag van 36.000.beschik- baar gesteld zal worden. Herbegrafenis wijlen de heer C. Hillebrand. Zaterdagmiddag werd te St. Laurens herbegraven het stoffelijk overschot van wijlen de heer C. Hillebrand, in leven ambtenaar ter secretarie, eerst te St. Laurens, daarna te Heinkenszand Toen aldaar een N.S.B.-burgemeester werd be noemd. dook hij onder inaar werd ge vangen genomen en naar Amersfoort ver voerd cn vandaar naar Duitsland, waar hij 10 Februari 1945 overleed. Behalve de familieleden waren op de begraafplaats aanwezig het lid van Ged. Staten, inr. dr. A. J. J. M. Mes, oud-bur gemeester van Heinkenszand, de huidige burgemeester, de heer B. Funck, burge meester J. W. v. 't Hoff met wethouder K. Wouterse en vele vrienden uit de be zettingstijd en het verzet. Toen de kist in dc groeve was geplaatst sprak de plaatselijke predikant, ds. Boon. woorden van troost lol de familie. De vader, de heer S. Hillebrand, bracht dank aan allen voor dc deelneming cn belangstelling. lifidrlburq CONCIERGE CONCERTZAAL MET MET PENSIOEN. Een figuur, die bekendheid geniet bij alle concertbezoekers uit Middel burg en omgeving, lest zijn functie neer en gaat nu van een welverdien de rust genieten. Het is de heer L. C. Koster, sedert September 1929 dus ruim twintig jaar concierge van de Concert- en Gehoorzaal in de Sm- gelstca&i te Middelburg Strijd om een ambassade. Communistisch gezinde functiona rissen van de Chinese ambassade te Parijs zijn erin geslaagd de eerste ver dieping van het ambassadegebouw te bezetten. Toen zij zich hadden geïn stalleerd begonnen zij de nationalisti sche functionarissen op de beneden verdieping uit te maken voor alles wat lelijk is. waarbij laatstgenoemden zich niet onbetuigd lieten. Buiten werd „krijgsraad" gehouden door een functionaris van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, de eerste ambassade-secretaris en een po- litie-autoriteit. In de tuinen van het gebouw hadden zich andere politie mannen opgesteld, die al rokend wachtten op de verdere ontwikkeling van de toestand. Later werd overeengekomen dat de deuren van het gebouw der Chinese ambassade te Parijs gesloten zullen blijven, doch, dat aan diplomaten van beide Chinese politieke richtingen zal worden toegestaan het gebouw tot tien uur 's avonds plaatselijke tijd te be treden. Oost-Duitsland krijgt een nieuw volkslied. Oost-Duitsland heeft een nieuw volkslied, gecomponeerd door Hans Eisler, dc broer van de uit Amerika gevluchte Duitse eommunistenleider en op tekst van de dichter Johannes Becher. Het nieuwe volkslied bestaat uit drie strofen van acht regels, ge zet op een langzame plechtige melo die. De eerste regels luiden: Auferstanden aus Ruinen Un die Zukunft zugewand Lass uns dir zum Guten dienen Deutschland, einig Vaterland, (ingezonden mededeling). Geen troepen meer naar Indonesië. Over opschorting van verdere uit zendingen van troepencontingenten naar Indonesië, heeft de minister van Overzeese gebiedsdelen geantwoord: dat uitzending van organieke troe- penorderdelen voorshands en ook la ter. wanneer de resultaten der Ronde Tafelconferentie zijn bekrachtigd, niet meer plaats zal hebben. Het schema voor uitzending van Nederlandse troepen naar Indonesië in de loop van 1950, waarin in de ont- werp-begroting voor 1950 nog wordt voorzien, werd opgesteld lang voor de Ronde Tafelconferentie, zodat met de vooruitzichten, welke door deze conferentie worden geopend, uiter aard toen nog geen rekening kon- worden gehouden. Nagenoeg vrije handel in vee en vlees. Het einde van de rantsoenering van vlees heeft tot belangrijke wijzigin gen in het bestaande systeem van de afzet van slachtvee en de handel in vlees geleid. Het sinds 1942 be staande slachtverbod is ingetrokken. Voortaan zijn voor het verrichten van huisslachtingen geen slachtmachti- gingen meer vereist. De op grond van de vleeskeuringswet t bestaande bepalingen ondergaan uiteraard geen wijziging. Slagers, vleeswarenbedryven en slachtbedrijven kunnen verder het be nodigde slachtvee vrij inkopen. Het bestaande systeem van centrale varkensslachtingen blijft gehand haafd teneinde het mogelijk te ma ken het varkensvlees te subsidiëren, de subsidie wordt uitsluitend betaald op goedgekeurd varkensvlees, dat onder contröle van het bedrijfschap voor vee en vlees op deze centrale slachtplaatsen wordt geslacht. De heffingen voor dit bedrijfschap, welke bij het slachten zjjn verschuldigd worden belangrijk verlaagd, doordat de afschaffing van de rantsoenering de kosten van het overheidsappa raat aanmerkelijk vermindert. GEEN VLEESLOZE DAGEN MEER. De Staatscourant bevat een be schikking van de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening, strekkende tot intrekking van de be schikking Horeca-bedryven 1949. De strekking van de nieuwe beschikking is opheffing van de zg. vleesloze da gen in de restaurants enz. en van de beperking der grootte van de vlees porties. Zaterdag zijn de ruim 1500 militai ren, die met het troepentransportschip „Waterman" uit Indonesië in Rotterdam arriveerden, gedebarkeerd. Belgisch bezoek aan Z.-Beveland en Walcheren. De Touringclub van België organi seerde Zondag jl, voor haar ]eden een „Zeeuwse dag van de oester". Na een lang oponthoud aan de grens te Putte voor passencontróle. arriveer den de ongeveer 300 deelnemers aan deze tocht omstreeks het middaguur met tachtig auto's en twee bussen in Yerseke. Nadat hier de oesterputten waren bezichtigd, werd doorgereden naar Goes, waar in verschillende ho tels en restaurants do lunch werd gebruikt. Op uitdrukkelijk verzoek van do organisatoren moest het me nu behalve oesters en kreeft ook. echte, onversneden Zeeuwse „snert" bevatten. Een wellicht voor onze smaak wat vreemde combinatie, doch de Belgische gasten lieten het zich heerlijk smaken. Rond half vier word daarop, voor afgegaan door Wegenwacht en Rijks- verkeerpolitie naar Walcheren gere den, waar in verband met het ver gevorderde uur alleen een bezoek aan Vet-re en Middelburg kon wor den gebracht. Hierna werd de terug tocht via Putte aanvaard. De trip, had mede door do voorbe reidingen van de V.V.V. Zuid- en N - Beveland, een vlot verloop. Behalve de secretaris van de A.N. W.B.. de heer Dijkman, maakte ook do langzamerhand in Goes bekend go- worden Vlaamse journalist Marcel D.Hont de tocht mee. Binnenkort zal hij voor de Belgische radio een le zing over Zeeland houden. Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren vergadert te Goes. Op Maandag 21 November a.s. houdt de Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren in hotel „Cen traal" te Goes, zijn derde jaarlijkse algemene vergadering. Behalve de behandeling van de jaarstukken, zal de directeur, dr. G. Wagenaar, o.m. mededelingen doen over het lopende t.b.c.-onderzoek. RADIOKERKDIENST In de serie radiokerkdiensten „De Jonge Kerk hoort het oude Woord" zal Zondag 11 December a.s. een dienst worden uitgezonden vanuit de Ned. Herv. Kerk te Goes, waarin zal voorgaan ds. H, A. Visser uit Amster dam. landelijk voorzitter van de Jonge Kerk. ROTTERDAMMERS VERKOCH TEN TE DURE VLOERKLEDEN Te Baarland zijn dezer dagen door dc Rijkspolitie twee Rotterdammers aangehouden, die vloerkleden tegen te hoge prijzen verkochten. O.m. wa ren reeds enkele ingezetenen van Kruiningen en Yerseke op deze wijze benadeeld. De mannen zijn Vrijdag naar Middelburg overgebracht. De heer Koster is niet alleen een bekende, maar ook een zeer gewaar deerde figuur, omdat hij in die twin tig jaar, tezamen met zijn echtgenote en zijn dochter, er steeds naar heeft gestreefd het de bezoekers en de mu sici zoveel mogelijk naar de zin te maken. Men kon hem hiet zien. of hij was in de weer, ook als er geen uitvoering was. Daar tegenwoordig ook kerkdiensten in de grote zaal worden gehouden, is hij thans op Zondag tevens min of meer koster, hetgeen wpl zeer in overeenstemming is met zijn naam. Er valt voortdurend heel wat te regelen, te schikken en schoon te maken in het grote gebouw, daór kunnen de heer Koster cn zijn vrouw heel wat over vertellen. De moeilijk ste tijd was de periode van 1939 tot 1945: eerst inkwartiering van Neder landse soldaten, later de komst van de Duitsers, die alles openbraken, stalen als raven en grote vernielingen teweeg brachten. In September 1942 mocht de heer Koster op bevel van de Ortskommandant niet langer in het pand wonen. Na de bevrijding werden nog enige tijd Engelsen en mannen van de Irene-brigade in bet gebouw gelegerd en toen het eindelijk vrij gegeven werd. stond men voor een bijna bovenmenselijke taak om de zalen en de andere vertrekken weer schoon te krijgen. Dertien 'voer vuil leverde deze schoonmaak op... Natuurlijk zal de" familie Koster, die ook bij vele solisten in een goed blaadje staat, niet in. alle stilte ver trekken. Reeds hebben dé feesturen van „Oefening en Uitspanning". „In strumentale". Z.V.U., Middelburgs Mannenkoor en het Middelburgs Mu ziekkorps dip van het gebouw ge bruik maken, alsmede het bestuur van de Stichting Concert- en Ge hoorzaal 1945. van hun dankbaarheid laten blijken door aanbieding van een som gelds, waarvoor de Scheidende concierge iets mag' kopen. Tijdens de uitvoering op 17 November a.s, zal officieel afschpid van hem en zijn vrouw genomen worden. Vlissingen KATH. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL. Zaterdagavond heeft de Kath. Bond van overheidspersoneel, afd. Vlissingen zijn 20- jarig bestaan herdacht in een bijeenkomst, die gehouden werd in het K.A.B.-gebouw. De voorzitter, de heer Th. Andrlessen, bood aan de oprichters der afdeling, dc heren J. de Koning, J. P. Poorthuis, E. Ebert, G. W. v. d. Welle. K. Bek en J. Hein sen. een souvenir aan. Het K.A.B.-bestuur complimenteerde de afdeling bij monde van de heer F-. Schets en bood bloemen aan. Daarna was er een gezellig samenzijn, waarbij enkele aardige toneelstukjes wer den opgevoerd, KLAPROOSDAG De opbrengst van de op 5 Novem ber te Vlissingen gehouden klaproos dag, ten behoeve van het Ned. Oor- logsgravencomité. bedroeg 416,70. Voor het examen van 3e stuurman grote vaart, slaagde de heer M. G. Fe- lius Jz. te Wemeldinge. leerling van de „De. Ruyterschool" te Vlissingen. Meliskerke RAADSVERGADERING De raad van Meliskerke zal Woens dag om 1.30 uur bijeenkomen. Ned. Christelijke Reisvereniging. Zaterdagmiddag- vergaderde de af deling Zeeland en Westelijk Noord- Brabant van de Ned. Chr. Reisver eniging onder voorzitterschap van de heer H. C. van Donk. Medegedeeld werd, dat 10 Januari 1950 een Zwit serse jodel- on filmavond in het Schuttershof te Goes zal worden ge houden, voorts werden excursies voor 1950 vastgesteld. Na deze bespreking werden nog enige films vertoond. EIGEN PREDIKANT VOOR HOEDEKEXSKERKE Woensdagavond is door de kerke- raad en de kerkvoogdij van de Ned. Hervormde Kerk een gemeenteavond uitgeschreven. Er zal op deze verga dering besproken worden of de ge meente een eigen predikant zal be roepen, of met een naburige gemee.n- te een combinatie zal vormen om dan gezamenlijk pen predikant te beroe pen. Er is over deze zaak een brief tenëirrleneraadvij xzao cmfwtj wkae van de commissie voor de predikants- tractementen in de Ned. Hervormde Kerk ontvangen. De Kerkeraad en kerkvoogdij menen hierin niet zelf te kunnen beslissen maar het oordeel van de gemeente te moeten vragen. KUNST. Sterk speelstuk, meesterlijk gespeeld. De eerste voorstellingen, die bui ten Amsterdam gegeven worden van de „vriendelijke Amerikaanse komedie" De Zilveren Fluit zijn Maandagavond in Goes begonnen: dank zij een niet genoeg te prijzen initiatief van de Zeeuwse Volksuni versiteit geniet Zeeland de eer als eer ste provincie kennis te kunnen ma ken met dit meesterlijk ten tonele ge brachte sterke speelstuk. Deze eer ste avond werd besloten met een langdurige ovatie aan Cor'Ruys en de overige leden van Het Vrije To neel en het is geen kunst om met zekerheid te voorspellen, dat het succes in Middelburg, Zier ikzee, Terneuzen, Oostburg en Vlissingen, even groot zal zijn. Sedert zeer lange tyd is in Zee land geen toneel te zien geweest, dat zo in alle opzichten bevredigde, als deze Zilveren Fluit in de mees terlijke uitvoering, die Het Vrije To neel ervan gaf. Robert E. Mc. Enroe, de auteur, laat zijn stuk spelen in de tuin van een tehuis voor ouden van dagen. De bewoners zitten er in starre verveling op hun dood te wachten. Wat levensgeluk is, of zelfs maar plezier in net leven, zij zijn het reeds jaren vergeten. Iedereen heeft zijn eigen misère en juffrouw Tripp en dominee Watson, die met de lei ding van het tehuis zijn belast, zien ten dele als gevolg van gebrek aan middelen, maar zeker ook als gevolg van gebrek aan fantasie en levens wijs eid, ook al geen kans om aan het leven van de oudjes ook maar enige aantrekkelijkheid te geven. Uitgerekend in dit tehuis van le vend-doden stapt dan echter op een goede dag de zeven en zeventig ja rige Oliver Erwenter binnen. En van af dit moment wordt alles anders. Hij ziet er uit als achterin de veer tig en geniet van het leven. Dat is het eerste wonder. Hij belooft in 'n onbewaakt ogenblik al deze mensen in een paar dagen tijd vijf cn twin tig jaar jonger te zullen maken. Dat is dc tweede stunt. Maar het groot ste wonder is, dat -hij daarin slaagt. Hy leert deze mensen weer .de waarde zien van het kleine, hy leert hen onbevangen de dingen tegemoet treden. Hij ontwent hen tc moppe ren cn te klagen, hij overtuigt hen weer van de oude waarheid, dat het een geluk is om te leven. Nu is Oliver Erwenter geen vlek keloze prediker. Hy is een fantast, een dichter. Hij neemt het met de waarheid verre van nauw. En even dreigt dan ook het nieuwe, broze beetje geluk dientengevolge als sneeuw voor de zon weer te ver dwijnen. Zijn levensopvatting heeft echter aanstekelijk gewerkt als hy van het toneel verdwijnt, laat hij- .oude mensen. ..achter, en eea(v, domi nees-paar. die' <ïe waarde '-'"van het- leven weer hebben leren beseffen en op hun manier gelukkig zgn. Dit klinkt allemaal heel ernstig. In werkelijkheid krijgt men deze lë- venswysheid zo smakelijk opgediend, zo van het eerste woord af boeiend en overtuigend, zo geestig en vol warme humor, dat men alle dwaas heid aanvaardt cn met ingehouden adem de ontwikkeling der gebeurte nissen volgt. Er is veel reden tot lachen en menige scène daarte genover is weinig minder dan aan grijpend. De opvoering die Het Vrye Tor neel van De Zilveren Fluit gaf, was meesterlijk. Cor Ruys heeft in Oliver Erwenter één van zijn groot ste creaties gevonden en "wie ver geten mocht zijn, dat Cor Ruys tot onze allergrootste acteurs behoort, zal dat na De Zilveren Fluit weer weten. Moest men Ruys vroeger wel eens verwijten, dat hy zich omringde met mindere goden, ditmaal heeft hy 'n ensemble opgebouwd, waarvan de leden door hem niet weggespeeld kunnen worden: er is een volmaak te harmonie, Nell Koppen, Sara Heyblom, Kitty Kluppel, Diny de Neef en Anny de Lange, Wim van den Brink, Gysbert Tersteeg, Ton Lensink, Ton van Duynhoven en Eric van Ingen, zy doen niet voor elkander onder en met Cor Ruys samen brengen zij toneel op zijn al lerbest. Weergaloos beelden zij de ups and downs in het leven der oudjes uit: men ziet hen jonger worden, als Oliver Erwenter hen in zijn greep heeft, men ziet hen in zakken en weer oud worden als al les dreigt mis te gaan, om echter opnieuw op te leven en tevreden ach ter te blijven, wijzer en gelukkiger als voor Oliver de tyd van vertrek ken gekomen is. Waarlijk: wie één van deze reeks van zes voorstellingen in Zeeland kan bijwonen, zal Ruys, zijn knap pe gezelschap, de auteur en de Z. V. U. dankbaar zijn. Hij zal een on vergetelijke avond hebben gehad. G. B. De „Stad Breda" weer terug. Na een geslaagde proeftocht is de „Stad Breda" weer in de haven van Vlissingen teruggekeerd. Tijdens de reis zijn enkele kleine gebreken ge constateerd. die thans worden verhol pen. Zaterdag zal het schip waar schijnlijk weer vertrekken. Lichtmasten op Vlissitigs sportterrein. Zaterdagmiddag zijn leden van de v.c. „Vlissingen" en van de v. en a. v. „De Zeeuwen" begonnen met het opstellen van lichtmasten op het tweede veld van het gemeentelijk sportterrein aan de Bosweg te Vlis singen. Er zullen in totaal 10 masten worden geplaatst. Men hoopt over ongeveer een week met de werk zaamheden klaar te zijn. De gemeen te Vlissingen heeft toestemming ver leend om twee avonden in de week te trainen, waardoor beide voetbal verenigingen de beschikking over één avond krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2