N NIEUWS UIT ZEELAND Vlissingen eerde zijn burgers, die in de bevrijdingsdagen vielen J WALCHEREN .SNIPPERS jT*genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 7 NOVEMBER 1949 Eenvoudig monument te midden van hun graven onthuld. Treffende herdenkingsrede van ds. G. Smeenk. VUsslngen heeft Zaterdagmiddag de nagedachtenis geëerd van de bur. gers van de stad, die vtff jaar ge. leden tydens de bevrijdingsdagen om het; leven kwamen, door de onthul ling van een eenvoudige gedenk, steen te midden van hun graven op de Noorderbegraafplaats. Het was een eenvoudige, maar toch alleszins treffende plechtigheid, wel ke behalve door de leden van het gemeentebestuur en enkele andeie autoriteiten werd bijgewoond door nabestaanden van deze gevallen bur. gers en een aantal andere belang, stellenden. De mannenzangver. „D.O.U," ver leende aan de plechtigheid haar me dewerking door to zorgen voor een passende muzikale omlijsting van de beide toespraken. TOESPRAAK VAN DE BURGEMEESTER. Nadat koor een ..Eece quomodo mcritur" had gezongen, hield bur gemeester mr. B. Kolff een inleiden de toespraak, waarin hij herinnerde aan het tragische lot van die Vlis- singers. die het uur der bevrijding niet meer hebben mogen beleven. Vooral voor hen, die in de bevrij dingsdagen zelf vielen was dit bij zonder tragisch: zg' hebben nog ge weten. dat het grote moment inder daad gekomen was, zij hebben de kanonschoten nog gehoordHun teraardebestelling toen was geheel anders dan wij wel gewild hebben en juist daarom stemt het tot vol doening. aldus de burgemeester, dat thans door een eenvoudige gedenk steen hun nagedachtenis wordt g"e- eerd. Voor de nabestaanden is deze tevens een bewijs, dat gemeentebe stuur èn bevolking met hen medele ven en een aansporing om. ondanks hun zware verlies, moedig voor. waarts te blijven gaan. HERDENKINGSREDE, Na de toespraak van de burge meester zong het koor het bekende „Boven de sterren", waarna ds. G. Smeenk. destijds Gereformeerd pre dikant te Vlissingen, thens te Breda, een korte herdenkingsrede uitsprak. Hij schetste daarbij de gemoedstoe stand van de Vlissingse bevolking op het moment van de bevrijding als een vol onrust en tegenstrijdige gedachten: blijdschap en droefenis hadden zich immers tegelijkertijd van haar meester gemaakt. Men was vrij, maar het was zo heel an ders gegaan, dan men verwacht en gehoopt had. Vlissingen was een ru- inestad geworden, waar de dood langs de straten wandelde en slacht offers maakte. Te fèl had men naar dit moment verlangt om niet te be. seffen, dat de vrgheid niet tc duur was gekocht, maar heel duur was het toch wel. Toen spr. destijds voor die eerste vrije Zondag naar een tekst voor zijn preek zocht, was hem dit zeer moeilijk gevallen. Maar het woord van Psalm 42 bracht ten slott.» toch I de boodschap, die voor deze Zondag volkomen paste: „Wat buigt gij U neder, o mijn ziel, wat zxjt gijon rustig in my? Hoop op God. want éénmaal zal ik Hem dankbaar loven, Hem, mtjn Verlosser en mgn God." Ondanks alle onrust, toch'een Lof zjj den Heere! Ook ds. Smeenk herinnerde aan het tragisch lot van hen, die'-- ge- lgk Mozes op de drempel van 't beloofde land stierven en hij wees op de smartelijke wonden. Welke de bevrijding bij hun nabestaanden heeft achtergelaten, op de leegte, welke met de beste wil ter wereld door mensen niet gevui I kan wor den. De grote troost, de heling van hun gebroken levens kan alleen ko men van Christus, die is dè dokter, dè kunstenaar en dè bouwmeester. Alleen van hem kan de definitieve bevrijding komen Op ons allen rust echter de pacht aldus ds. Smeenk, er voor te zorgen, dat het offer van hen, die wij nu ge- dènken, niet vérgeefs zal zhn ge weest. Wy moeten elkaar en nen be loven alle krachten in te 'spannen om ons volk en geheel Europa te dienen en te sterken tot het zal zijn een levend monument, dat staat op het fundament, dat eeuwen verduurt en dat is: Jezus Christus. Nadat Isabella v. d. Weijde, doch ter van één in de bevrijdingsdagen gevallen inwoonster van Vlissingen, het monument onthuld had. werden enige ogenblikken van eerbiedige stilte in acht genomen. Voorgegaan door de burgemeester, legden veie aanwezigen daarna bloemen bij het monument en op de graven, waar na het koor de plechtigheid met 't eerste couplet van het Wilhelmus besloot. Jong geleerd In Engeland Is een boek ver- schonen „Het opwindende woud". Dit is niet zo opzienbarend, maar wel, dat de schrijver een 6-jarige jongen is. Axel d'Etter. leerling van een lagere school in Ascot. Volgens de toneelschrijver Clif ford Bax, die een inleiding tot het boek schreef, heeft hij zijn fantasie eerst in het Frans geschreven en daarna vertaald inhet Engels, De jeugdige auteur schreef zijn ma nuscript met potlood, zonder dat hij van te voren aantekeningen had gemaakt. Hij heeft het boek opgedragen aan zijn moeder. „Eiectronisch oog" contra bommenwerper. Volgens de „Daily Telegraph" wordt de laatste hand gelegd aan de bouw van een op afstand geleide raket, welke speciaal is ontworpen om met atoombommen ge laden bommenwerpers te onderscheppen. Volgens het blad zou de raket veel snel ler opstijgen dan alle tot nog toe be staande toestellen. Zodra zij de hoogte had bereikt, waarop haar radargeleider de vijandelijke bommenwerper waarnam zou zij zich automatisch uit de van op de grond bepaalde baan losmaken, om nog slechts haar „eiectronisch oog" te volgen, zich op het vliegtuig te storten en met de bommenwerper samen te ontploffen. Dit toestel zou het bijgevolg mogelijk maken elk aanvallend vliegtuig, met om het even welke snelheid en om het even welke hoogte, op te vangen. De „Daily Telegraph" meent echter, dat tegen dit toestel snel doeltrefffende afweermaatre- gelen zullen worden gevonden. IEUWS in een O T E D O P In de centrale slachtplaats van de gemeente Klundert is miltvuur ontdekt bij een aldaar ter slachting aangeboden koe. Al het in de slachtplaats aanwezige vlees en de aanwezige runderen werden voor consumptie ongeschikt -verklaard. De voormalige Perzische premier Abdoel Hoessin Azjir ls aan de gevolgen van een vorige week op hem gepleegde aanslag overleden. Dc R. K. bisschoppen van Tsjecho- Slowakije hebben aan de regering een petitie gericht, waarin zij vragen om een herziening van de nieuwe kerkwetten. Dc V. S telden 1 Juli 148.720.000 zie. len, dat is 12.9 pet. meer dan in 1940. De 82-jarige Beier Franz Altmann heeft de traditionele Beierse drinkwedstrijd te Warzenried bij Passau gewonnen door in één avond 31 pinten bier naar binnen te slaan. Hij kon op eigen benen naar huis lopen. Een Norecrin-vllegtuig dat met twee passagiers uit Biarritz naar Parijs was vertrokken, is gevonden op het strand nabij Mimizan, waar het was te pletter gestort. Naast het vliegtuig werden twee lijken aangetroffen. Er zijn betalingsmoeilijkheden met betrekking tot de uitvoe, naar IJsland gerezen. Hierdoor is het noodzakelijk ge worden dat het verschepen van goederen naar dat land niet eerder begint dan na dat de desbetreffende IJslandse impor teurs een accredltief hebben geopend. Zaterdag zijn de ruim 1500 militai ren. die met het troepentransportschip ..Waterman" uit Indonesië ln Rotterdam arriveerden, gedebarkeerd. De wegens aanzetting tot staking ge. arresteerde zwager van SUafcsra» is vrij gelaten. (Ingezonden mededeling). Dat laaiende branden op de maag, dat U elke maaltijd tot een obses sie maakt. Maar aan dat lijden kunt ge toch dadelijk een einde maken! Neem bij de minste aanwijzing van zuurbran- den op de maag, éen of twee Ren- nies. Innemen zonder water of wat ook - gewoon maar laten smelten in de mond en die brandende pijn verdwijnt als bij "toverslag van de ene minuut op de andere. En Ren- nies smaken nog lekker ook. Zorg er voor, altijd een paar Rennies bg U te steken. Om zelf gewapend te zgn bg de eerste aanval van zuur- branden ofom een Uwer disge noten te helpen. Rennies worden uit sluitend verkocht bij Apothekers en Drogisten. Verzet tegen terugkeer van Koning Leopold. De Belgische socialistische partij heeft in haar Zondag te Brussel ge houden jaarlijkse partij-congres beslo ten een beroep te doen op de Belgi sche arbeiders, „om zich met alle te hunner beschikking staande middelen, te .verzetten tegen een terugkeer van koning Leopold op de Belgische troon". Veroordeling van Albanië en Bulgarije in V.N.-resolutie De politieke commissie der V. N, heeft Vrijdag besloten do algemene vergadering voor te stellen om Alba nië en Btilgarije te veroordelen we gens voortzetting van de steun aan de Griekse vrijscharen en een beroep te doen op alle partijen in het'ge schil om him kwesties op vredelie vende wijze tot een oplossing te bren gen. Het Sowjet-blok en Joegoslavië stemden tegen, India en Israël ont hielden zich. De commissie verwierp een Russi sche tegen-resolutie, waarin wordt aangedrongen op: algemene amnestie, algemene en vrije verkiezingen onder toezicht van de groto mogendheden, vorming van een gemeenschappelijke grenscommissie van do grote mogend heden, terugtrekking van buitenland se troepen uit Griekenland en ont binding van de speciale commissie der V. N. voor de Balkan. Negen roman-manuscripten spoorloos verdwenen. Door A. J. G. Strengholts Uitge versmij N.V. te Amsterdam werd een prijsvraag uitgeschreven voor de beste Groninger roman. De jury heeft thans medegedeeld, dat bij de onderlinge verzending der manuscripten negen van de ingezonden werken zoek zijn geraakt. Vermoed wordt, de de handschrif ten zijn gestolen. De jury heeft, na kennisneming van een politierapport, de hoop opgege ven, dat de verdwenen geschriften alsnog terecht zullen komen. Intussen heeft zij zich tot.de betrokken inzen ders gewend en hun verzocht een af schrift van hun werk in te zenden, opdat de prijsvraag alsnog doorgang zou kunnen vinden. Candidaat-notaris maakte ruim 100.000 zoek. De 47-jarige candidaat-notaris- J. A. S. uit Den Haag. beheerder van vermogens en bewindvoerder over diverse nalaten schappen waartoe hij bij testament was aangewezen, is door de recherche gear resteerd. Men heeft namelijk ontdekt, dat S„ die tot 1942 op het kantoor van een notaris werkzaam was op ernstige wijze misbruik heeft gemaakt van het hem ge schonken vertrouwen. Hij heeft van 1942 af tot heden een bedrag van ruim 100.000 gulden van de aan hem toevertrouwde vermogens ten eigen bate aangewend. Een groot deel van dit geld besteedde hij om de kosten van een te hoge levensstandaard te dekken. Zijn administratie verkeert in een dermate chaotische toestand, dat het juiste bedrag van het verduisterde niet ls op te geven, Rode Kruisgebouwtje te Souburg geopend. Onder grote belangstelling werd Zaterdagmiddag het nieuwe gebouw tje van de Rode Kruisafdeling Sou burg. Nieuw, en Sint Joosland en Ritthem te Soubourg geopend De voorzitter der afdeling, de heer F. Leenhouts. sprak een woord van wel kom tot de aanwezigen en gaf een overzicht van de moeilijkheden en de werkzaamheden der afdeling in de laatste jaren. De heer Leenhouts dankte allen, die aan de totstandko ming van het gebouwtje hadden mee gewerkt De directeur van het Nederlandse Rode Kruis, jhr G. M. Verspyck. bood namens het hoofdbestuur een fraai wandbord, tydens de oorlog in Amerika gemaakt, en enige boeken aan, terwyi hy 'n foto van de oud voorzitster van het Rode Kruis, Ko ningin Juliana, toezegde Het woord werd verder nog ge voerd door de Kringcommissaris Zee land. dokter G. Sissingh, burgemees ter A. H S. Stemerding van Souburg, burgemeester P. Daniëlse van Rit- hem, de gewestelgke commandant, dokter Bloos en door vertegenwoor digers van de afdelingen en colonnes van het Rode Kruis te Vlissingen, Middelburg en Arnemuiden Het. gebouwtje werd gerestaureerd met medewerking van leden der co lonne Souburg, die het schilder, en binnenwerk geheel belangeloos ver richtten. Het is voor de afdeling een grote voldoening om thans een eigen pand te bezitten, waar cursussen ge geven kunnen worden en waarin kan worden vergaderd Ook Axel gal bloed. Vrijdagavond werd te Axel :een bloedafname ten behoeve van de bloedplasmadienst gehouden. Circa 150 personen werd bloed af genomen. Kringvergadering R.K. Volkspartij. De kring Middelburg der Kath. Volks partij hield Zaterdag te Goes onder voorzitterschap van mr. dr. A. Mes een vergadering in verband met de voorbereiding der a.s. Staten-verkie- zingen. Voorstellen van de afd. St. Jansteen en de Statenkring Hulst om een afzonderlijke candidatenlijst voor Zeeuwsch-Vlaanderen samen te stel len, kwamen aan de orde. De langdu rige bespreking over de voorstellen werden geopend door de heer W. Groffen (Jongeren), die betoogde, dat de Kring de plicht heeft, naar best vermogen aan het provinciaal bestuur mede te werken en dat derhalve in de eerste plaats op de bekwaamheid der candidaten gelet dient te worden. Hierbij sloten zich de heren W. Her- toghs en M. Corveleijn (resp. Mid delburg en Vlissingen) aan. Zij we zen er op, dat niet alleen het regio nale. doch ook het groepselement zijn rechten heeft. Voor een juist samen gestelde fractie is één lijst voor de gehele provincie noodzakelijk. Van Zeeuwsch-Vlaamse zijde daarentegen werd gewezen op het aantal K.V.P.- stemmen. en daarop werd de eis van 6 zetels van de 9 voor dit gebied ge grond. De afd. Vlissingen deed daarop het voorstel om 3 zetels voor de Sta tenkring Hulst, 1 voor de Statenkring Sluis en 2 voor de Statenkring Goes te garanderen, zodat dan drie zetels over blijven om mogelijke gebreken in de samenstelling der lijst te corri geren. Dit compromis-voorstel kon echter niet de instemming der gehele vergadering verkrijgen. Het Kringbe- stuur in verdubbelde samenstelling zal een beslissing hebben te nemen. Verschillende voorstellen over an dere zaken zullen nader bestudeerd of aan het Partijbestuur worden door gezonden. Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders in Zeeland. De Ned. bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders hield Zater dagmiddag in „De Prins van Oranje' te Goes een goed hezochte districts vergadering onder voorzitterschap van de districtsbestuurder, de heer C. Braspenning. Na het welkomstwoord hield de hoofdbestuurder, de heer Reitsma. een inleiding over „Ons WerkHij wees er op, dat in verband met de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de bedrijfsorgani satorische opbouw van de bond veel werk zal vereisen. Het zal daarom no dig zijn dat bestuur en leden een grondige studie van deze materie ma ken. Spr. schetste vervolgens de moeilijkheden, speciaal voor de fa brieks- en transportarbeiders, omdat men bij hen met zo veel verschillen de groepen te doen heeft. Het zal no dig zijn te trachten de nog zo vele ongeorganiseerde arbeiders te bewe gen lid van de Chr. Vakbeweging te worden, opdat de innerlijke kracht van de organisatie verstevigd wordt. Op deze inleiding volgde een geani meerde bespreking. Vele vragen naar aanleiding van het gesprokene, wer den door inleider op zeer duidelijke wijze beantwoord. De voorzitter dankte de spreker en de afgevaardigden en wekte allen op zo veel mogelijk aandacht aan de pro paganda te. schenken en daar aan mee te werken, opdat ieder die staat in het geloof van Jezus Christus, dit ook zal belijden ten opzichte van de keuze zijner organisatie. Met dankzegging werd daarop deze geslaagde vergadering gesloten. Afdeling Zeeland van de Woningraad bijeen. De afd. Zeeland van de Nationale Woningraad kwam Zaterdag te Mid delburg onder voorzitterschap van de heer A. C. van de Velde uit Vlissin gen, bijeen. Het bestuur der afdeling had tevens een bespreking met enkele ambtena ren van de Provinciale Directie van de Wederopbouw, tijdens welke be spreking de woningbehoefte ten plat- telande van Zeeland werd besproken. Bij de daarop volgende huishoude lijke vergadering werd het congres verslag van de Nationale Woningraad te Eindhoven gehouden, besproken. Er werd medegedeeld, dat de Pro vinciale Directie van de Volkshuis vesting bezig is proeven te nemen om een middel te vinden, dat de schade lijke gevolgen der inundatie blijvend zal opheffen. De woningbouwvereni gingen juichen dit plan ten zeerste toe, daar de inundatiegevolgen thans een groot bedrag van het onderhouds- kapitaal vergen, waardoor het gewone onderhoudswerk in het gedrang komt. Burgemeestersinstallatie te Kattendijke. Zaterdagmiddag omstreeks half vier zal in de Veehoeve te Wilhelmi- nadorp de gemeenteraad van Katten- dgke bijeenkomen voor de installatie van de nieuw benoemde burgemees ter, de heer A. Schipper. By gunstig weer zal de heer Schip per per boot van het Katseveer door het Goesse Sas naar de Veehoeve varen, waar hij omstreeks één uur zal worden verwelkomd. Hierna zal de nieuwe burgemeester nog een be zoek brengen aan Kattenaijke om met de bevolking kennis te maken, waarna de installatie in de Veehoe ve zal plaats vinden. Binnenkort publicatie van de grenswijzigingsplannen. Er mag worden verwacht, dat binnenkort de plannen van het pro vinciaal bestuur inzake de wijzigin- fen der gemeentegrenzen in Zeeland ekend zullen worden. Ged. Staten staan op het standpunt dat vorming van bestuurskrachtiger eenheden noodzakelijk is. Hierbij zal echter met de historie rekening gehouden dienen te worden. Dit werd medege deeld door het lid van Ged. Staten mr. A. J. v. d. Weel tydens een ver gadering der afdeling Middelburg der P. v. d. A. Provinciaal zeewerings fonds voor Zeeland Ged. Staten van Zeeland overwe gen de instelling van een Provinci- aal Zeeweringenionds, teneinde tot een algehele wgziging in de verde ling der kosten te komen voor de zeeweringen e.d. Dit werd medegedeeld door mr. A. J. v. d. Weel, lid van Ged. Staten, tijdens een vergadering van de af deling Middelburg van de P, v. d. A. R.K. tehuis voor Ouden van Dagen te Middelburg. Het Zeeuws Katholiek Centrum heeft het voornemen, te geraken tot de Stichting van een R.K. tehuis voor ouden van dagen te Middelburg. In verband daarmede heeft dit Cen trum aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg verzocht, een onderzoek naar de financiële mogelijkheid daar toe in te stellen, zoals dit is geschied ten aanzien van de Prot. Christelijke Teruizen voor ouden van dagen op Walcheren. Middeiburg Mr. v. d. WEEL SPRAK VOOR DE P.v.d-A, Voor de afcT. Middelburg van de P v.d.A. sprak mr A. V. Weel, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, over „De provincie en haar werkwgze" Mr. v. d. Weel gaf een overzicht over de werkzaamheden van het provinciaal bestuur en noem de daarbij enige taken van dit be stuur, waarbij de bevolking ten nauwste is betrokken, zoals de ver deling van het bouwvolume, wegen- zorg, grenswijzigingen, enz. Voorts ging spr na, wat. na de bevrijding door de provincie is gedaan om de achterstand bij andere provincies in te halen Als voorbeelden hiervan noemde mr. v. d. Weel de Stichting voor sociaal en cultureel werk, de planologische dienst, het E.T.I Ver der besprak hg de provinciale bedrg- ven, het toezicht op de gemeentebe sturen en waterschappen en de grens- wijzigingsplannen. Tenslotte behan delde mr v d. Weel de moeilgkheden, ontstaan door stgging der kosten voor de zeeweringen. De vergadering stond onder leiding van de heer W. L Schenk. Als afgevaardigde naar de gewes. telijke vergadering werden aangewe zen de heren L. A. Bouman en E. F. A Sap. Men besloot een kleine biblio theek te stichten. CURSUS AUTOGEEN LASSEN EN SNIJDEN. In de Middelburgse Ambachtsschool werd een cursus geopend in autogeen las sen en snijden. De directeur van de school de heer E. Visscher. sprak het openings woord en richtte zich in het bijzonder tot de docent, de heer U. C. Prent uit Amsterdam, die hem persoonlijk bekend is als een zeer goed leraar. Het doel van deze cursus, aldus de heer Visscher, is goede lassers te vormen, die zowel voor kleine als middelgrote en grote bedrlj- geschikt zijn. Door het toepassen van de juiste techniek wil men hier een goe de grondslag leggen. Nadat nog door enige anderen was gesproken, kreeg de heer Prent gelegenheid om met zijn lessen te beginnen. MIDDELBURGS MUZIEKKORPS SPEELDE. Ter gelegenheid van de bevrijdings herdenking gaf het Middelburgs Muziek korps Zaterdagavond in 't Schuttershof concert. Na dit optreden werd 'n be vrijdingsbal gehouden. Het bezoekersaan tal was niet bijzonder groot, doch de stemming was zeer geanimeerd. VERGADERING VROUWENBOND P. v. d. A. Voor de Vrouwenbond van de P. v. d. sprak Vrijdagavond ln de zaal van de heer Montaan te Middelburg mevrouw F. J. van GelderDroste uit Den Haag over: ,Voor. vrijheid en internationale samen werking". Spreekster gaf een zeer boeien de schets van het werk der Verenigde Naties en haar nevenorganisaües. Mej. T. van Heule, uit Vlissingen, droeg enige korte verhalen voor. Na een verloting sloot de presidente, mevrouw de Vlieger—de Vlieger, dc bijeenkomst. Domburg GEMEENTEBEGROTING 1950 Onder voorzitterschap van burge meester jhr. ir. H. L. Boogaert kwam de raad van Domburg bijeen. De raad besloot aan de Nederlandse Vereni ging tot bescherming van Dieren geen subsidie te verlenen. De Chr. lagere school krijgt een afzetting van haar speelplaats. In verband met de sterk gestegen kosten van de vleeskeuringsdienst zullen de keur lonen worden verhoogd. De Chr. Landbouwwinterschool te Middel burg zal per leerling uit Domburg een bedrag van 165.krijgen. De voorwaarden, opgenomen in een reeds vroeger genomen besluit tot aankoop van grond bij de brandweergar^tge. werden enigszins gewijzigd. Tot leden van de commissie Woonruimtewet werden benoemd mej. G. Traas, de heren H. Jansen, M. Passenier, P. Bimmel, W. Brand, P. Maranus en A. Passenior. De raad besloot mede te werken ter verkrijging van over schrijving van volledige vergunning tot maatschappelijk verkeer t.n.v. N. V. Domburgse Zeebadinrichting, na dat hierover door de voorzitter na dere inlichtingen waren verstrekt. De heer J. de Visser (s,g.p.) verzocht aantekening te hebben tegengestemd en wel om principiële redenen. Voortaan zullen alleen ingezetenen der gemeente als gegadigden in aan merking kunnen komen voor het pachten van landerijen. Naar aanlei ding van opmerkingen der verschil lende vakorganisaties werden de jaarwedden-verordeningen voor admi- stratief en niet -administratief per soneel op enkele punten gewijzigd. Bij de behandeling van de begroting voor 1950 gaf de heer L. Dourleijn (P.v.d.A.) ene algemene beschouwing waarbij hij over een Vijftal onderwer pen zijn mening gaf. Bij de artikels- gewijze behandeling van de begro ting werden nadere inlichtingen ge vraagd, o.a. ten aanzien van de brandweer en de Landsheerkleuter school. De heer J. de Visser (SGP) verklaar de zich tegen het exploiteren van t sportterrein. De begroting werd zon der hoofdelijke stemming vastgesteld. Voor 1950 werd het bedrag per leer ling der openbare lagere school op 19.42 gebracht. Bij de behandeling, van de begroting der waterleidingmij, werd o.m. geconstateerd, dat de finan ciële positie van dit bedrijf vooruit ging. Bij de rondvraag kwam er een langdurig debat over dc exploitatie van het sportterrein naar aanleiding van een vraag' van raadslid W. Bos (Gem. Belangen), waarom in de be groting een bedrag van 250 voor het huren van het voetbalterrein vastgesteld was, terwijl bij de bespre kingen met de voetbalvereniging een bedrag van 200 was genoemd. Naar de voorzitter mededeelde, was bij de voorbesprekingen door de voetbalvereniging toegezegd, dat zij alle werkzaamheden aan de bouw van de kleedkamers en het egaliseren van het terrein verbonden, zou verrichten, wanneer de gemeente de materialen beschikbaar zou stellen. De toezeg gingen werden niet ten volle nage komen. zodat de gemeente voor be langrijk hoge uitgaven kwam te staan. Dit was de reden waarom de huur werd verhoogd. In tegenstelling tot de tennisbanen is het voetbalveld niet rendabel. De heer J. de Jager ver zocht nog de beplantingen van het sportveld deze winter aan te brengen. In de volgende raadsvergadering zul len de straatnamen worden besproken zegde B. en W. tot slot toe. Vlissingen CONCERT „ONS GENOEGEN". Het harmoniegezelschap „Ons Genoe gen" gaf Zaterdagavond in het Concert gebouw te Vlissingen een concert met 'n vlot en vrolijk programma. Zo werd na de pauze een potpourrie van Nederlandse liederen gespeeld, die door de vele con certbezoekers uit volle borst werd mee gezongen. D dirigent, de heer P. de Rooy, bleek niet alleen een uitstekend dirigent maar ook een vaardig conferencier. De diverse nummers van het programma werden op een prettige wijze door hem aangekondigd. Er werden voorts beken de werken uitgevoerd, zoals de ouverture .Dichter en Boer", selecties uit Verdi's .Troubadour" en uit Zeller's „Vogelkoop man". Ook de signaal-afdeling weerde zich flink. Haar volumineus geluid komt echter in dc openlucht beter tot zijn recht dan in een zaal. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter van „Ons Genoegen", de heer F. Naerebout. Vermelden wij tenslotte nog, dat een gezellig bal met de band van Johnny Wijnen, de uitvoering besloot. N.S.B.-burgemeester van Axel in hoger beroep. Woensdag 16 Nov. a.s zal voor de Bgzondere Raad van Cassatie ver schijnen de ex-burgemeester van Axel, P. M. Smallegange, die door het Bijz Gerechtshof werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, maar daartegen hoger beroep aantekende. Op diezelfde dag zal het hoger beroep aan de orde komen van N de Block uit Axel, die tien jaar gevangenis straf kreeg. Padvinderskamphuis „De Schans1" te Goes in gebruik genomen. Te Goes is Zaterdag het nieuwe kamphuis „De Schans" van Goese N P.V.-padvinders officieel in gebruik genomen. De schutspatroon, oud notaris J. Pilaar, opende het hek, dat toegang gaf tot het terrein Tal van toespraken werden gehou den en na afloop gaven de jongelui enkele demonstraties, waarvoor le vendige belangstelling bestond. Oesterkwaliteit is zeer goed. VERZENDING NAAR BUITEN. LAND VERLOOPT NAAR WENS. De oesterverzending verloopt tot nu toe naar wens. Vooral België impor teert veel oesters en is de voornaamste afnemer. Engeland, dat zo hoopvol be gon met kwantums van ca. 40.000 stuks liep terug op ca. 30.000 stuks, twee maal per week. De oorzaak hiervan moet niet worden gezocht in de kwa liteit der oesters, want die is prima. De Engelse kwekers hebben echter 'n aanzienlijk kwantum uit Frankrijk ge- importeerde oesters liggen, en daar die oesters zeer gevoelig zijn voor de vorst, ligt het voor de hand. dat zij zullen trachten deze zo gauw mogelijk van de hand te doen. Duitsland komt ook regelmatig aan de markt. De ver zending naar het binnenland wordt ov«r het algemeen op minder geschat dan vorig jaar. Men is enthousiast over de groei van de oesters in de af gelopen zomer. Dit kwam ook de kwa liteit der oesters ten goede, en klach ten over de kwaliteit worden dan ook weinig vernomen. Ook de pannenleg- gers kunnen de goede groei constateren als ze hunpannen naar de buitenputten vervaren om ze daar te laten overwin teren. Het bakkengoed, dat deze zo mer op het „Noorden" heeft gestaan heeft vele kwekers nog enkele on rustige dagen bezorgd toen de storm van vorige week hun bezit bedreigde, maar alles is nog goed afgelopen. De handel in bakkengoed is nog niet groot, de kwaliteit over het algemeen zeer goed. Westkapelle AFDELING V.V.V. IN OPRICHTING. Op een dezer dagen gehouden vergade ring te Westkapelle, werd ln principe be sloten tot oprichting van een Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Er zal een openbare vergadering worden gehouden waarop dc plannen nader zullen worden besproken. „SCHOOL MET DE BIJBEL". Donderdagavond vergaderden te West kapelle de leden van de „School met de Bijbel" onder voorzitterschaD van de heer Wouters. Na Schriftlezing en gebed sprak deze een welkomstwoord. Tot pen ningmeester werd herbenoemd de heer K. Lievense en tot leden van de contróle- commissie de heren K. Roelse en L. de Witte. Na de pauze sprak Ds. W. Oost hoek over het onderwerp: „Sacrament of geloof", waarop een bespreking volgde. De heer J. Vrijhoef sloot de'bijeenkomst met gebed. ZUID-BEVELAND Goes CHR JONGE BOERINNEN EN PLATTELANDSMEISJES De afdeling Zuid Beveland van de Bond van Chr Jonge Boerinnen en Plattelandsmeisjes hield Zaterdag middag in „de Landbouw" te Goes, een goed bezochte vergadering, onder leiding van mej. T. Geelhoed uit Nieuwdorp. Zuster Staal, wgkverpleegster te Goes, hield hier een lezing over „Krankzinnigen en hun verpleging", welke met grote aandacht werd be luisterd. Na de pauze vertelde mej. Diele- man uit Zaamslag over haar indruk ken, welke zij met 20 meisjes van ge noemde bond opdeed, tydens een ze- venweeks verblijf in Zwitserland Op interessante wgze gaf zg ver schillende bgzonderheden over het lé ven van de plattelandsvrouw, alsmede over het landbouwhuishoudonderwgs aldaar. Met een dankwoord van de presi dente, werd dezq geslaagde middag besloten Te Aagtekerke bracht dc collecte voor het oorlogsgraven comité f 29.70 op. Geslaag tc 's-Gravenhage voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundi- ge, de heer W. Sanderse te Vlissingen. Voor het derde deel examen candi daat-notaris slaagde te 's-Gravenhage de heer H. van Es te Middelburg. De te Goes gehouden collecte ten ba te van het Centraal Genootschap voor kinderherstelling en vacantiekolonies bracht ca. f 520 op. Geslaagd voor civiel-ingenieurr heer W. Koning te Goes. de KERKNIEUWS. DS. J. H. BOERLIJST. De Ned. Herv. gemeente van Leeuwar den heeft dezer dagen een woning toe gewezen gekregen voor ds. J. H. Boer- lijst, zodat deze binnenkort Goes zal ver laten. Daar nog verschillende herstellin gen aan de woning moeten worden ver richt. is het niet waarschijnlijk dat ds. Boerlljst nog vóór Kerstmis zijn intrede zal kunnen doen. MIDDELBURG, tlcdcu Electro: „De blauwe lagune", 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De lan ge thuisreis", 8 uur. Morgen Schuttershof. Bond van Ouden van Dagen, 10 uur; Electro: „Motor- duivels" ,7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Maandag, Alhambra. „Blue Skies". 7 en 9 uur; Luxor, „Wiener Melodieën", 8 uur. Dinsdag, Alhambra. „De geveltourist", 7 en 9 uur; Luxor. „Levensstormen" 8 uur. Woensdag 's middags 2 uur: Centrale Bond Ouden van Dagen in de Sehel- dehal, spr.: bondsvoorzitter van Beek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2